Zaterdag 21 September 1907. Derde Jaargang. hrstkünl ellen HMKDiG- JKKIU- en MMVOHD. HEI EERSTE JAARVERSLAG DER K.S.A. BUITENLAND. JNo. 112. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant „0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD roer abonné's f0.37l/f, voor niet-abonné's„045 BurtauLANGE V0R5TSTRAAT, GOES. Adverientiën van 15 regels 10.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen. Bossche landbouwtentoonstel ling de laatste oudstrijder van 1830; Spaansche stierengevechten; de carrica- tuur teekenaar en houtsnijder Caran d' Achede fotografie bij de strat'rechtplei- ging; restauratie van den toren te Oirschot met tekst. Verhaal: Mededingers. I. De Voorgeschiedenis der K. S. A. Dit hoofdstuk begint met er aan te her- inneren, hoe op den .Sisten Jan. 1903, den dag waarop de spoorwegstaking uit- brak, in het „Katholiek Sociaal Weekblad" een artikel verscheen van de hand van Dr. 0. Thissen te M. Gladbach, waarin de i stichting en werkzaamheid van de „Volksf verein für das katholische Deutschland" verhaald werdenhoe in eien Naschrift van dat artikel" wtfrd aangespoord en op-, gewekt tot navolging van het voorbeeld der Duitsche katholieken in Nederland; hoe dit naschrift, buiten verwachting van den schrijver, hij zoovelen in den lande weerklank had gevonden; hoe de op dern- zelfden dag uitbrekende spoorwegstaking 't aanschijn gaf aan een Katholiek Comité van Actie, waaruit ten slotte de K. S. A., onze Volksvexein, zou groeien; hoe dit Katholiek Comité van Actie op Zondag 22 Maart 1903 te Utrecht tot stand kwam, en binnen enkele weken ruim 60 vergade ringen organiseerde, 400.000 manifesten, 100,000 brochures en 30,000 platen gratis verspreidde. Men begreep te moeten vast houden aan deze twee begrippen: er moet zijh centralisatie van de leiding, del- centralisatie van de actie. Hoe deze te verkrijgen? In 't „Kath. Soc. Wkbld." van 2 Mei 1903 verscheen een artikel, getiteld: „Kal- tholieke Actie Plan van Organisatie". Dit plan (in het verslag uiteengezet) werd gepubliceerd om kritiek uit te lok ken, en voegde er onmiddellijk met nadruk bij, dat er geene dergelijke organisatie „zonder uitdrukkelijke voorafgaande goed keuring der Bisschoppen" tot stand zou mogen komen. Het plan bleef echter zonder kritiek, doch werd allerwegen met wanne insteme ming ontvangen. Spoedig daarna ward door eenige man nen leen schema ontworpen, in hoofdzaak overeenkomende met de thans bestaande organisatie der K. S. A. In dit schema was echter de sociale actie niet van de politieke gescheiden, op wel ken grond het, begin Juli 1903 aan het Doorluchtig Episcopaat ter goedkeuring aangeboden, deze niet mocht verwerven. In Juli werd door de heeren L. Ridder de van der Schueren, Henri Cramer en Jos. Cuypers opnieuw het initiatief geuot- men tot het tot stand komen der organij satie, met inachtneming van deze uit spraak van het Doorluchtig Episcopaat, door welk dankbaar te herdenken initial tief het tot stand komen der K. S. A. ten slotte een feit is geworden. Op hun verzoek stelde de latere Algej- meene Secretaris vier concepten samen (concept Algemeen© Statut.n voor de K. S. A„ concept Reglement voor de Dioce sane Comité's, concept Reglement voor de Plaatselijke Comité's, concept Stich- tings-Reglement), welke den 27 Aug. d. a. v. aan Z. D. Hoogwaardigheid ter voor- loopige goedkeuring werden toegezonden; welke goedkeuring ook verkregen werd. Half Jan. 1904 werd een vergadering gel- houden te Utrecht ter bespreking dezer concepten. De vergadering nam de cónf cepfcen aan met enkele wijzigingen, en be noemde het Stichtings-Comité. Den 21 April 1904 werd de goedkeuring van het Hourluchtig Episcopaat op de aldus vast gestelde Statuten en Reglementen verkre gen. De K. S. A. was gesticht. H. Samenstelling en werk zaamheden van het Stichtingst Comi té. In dit hoofdstuk vinden wij: de namen vermeld van de leden van het Stichtingsi- Comité, alsmede de taak van dit comité en het plan de campagne, zooals het op een 16 Mei te Utrecht gehouden vergade ring werd besproken en vastgesteld. Vervolgens wordt er een overzicht ge geven van de opbrengst der „openbare inr schrijving", in 't nummer van 20 Aug. 19.04 van 't „K. S. W." gepubliceerd (ter bijeenj- brenging van een Stichtingsfonds). De to tale opbrengst bedroeg f 24,330.855. Een bijzonder woord van dank wordt er ge(- bracht aan ons Doorluchtig Episcopaat, dat door zijn openlijk voorgaan de im sclirijving zoo prachtig deed slagen; gelijk ook aan alle anderen die hiertoe med-ö werkten. De moeilijkheid, gerezen door de vraag op wiens naam en onder wiens beheer zal het stichtingsfonds komen, daal' |er geen rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam was, werd uit den weg geruimd door de oprichting van de Vereeniging tot bevordering van de Kath. Soc. Actie in i Nederland. .Goedkeuring op de Statuten van het Doorluchtig Episcopaat werd ver kregen den 7 Juli 1905; Koninklijke goed? keuring volgde bij Koninklijk besluit van 5 Aug. 1905, no. 81. Op deze uiteenzetting volgt dan in het i verslag Een ieder, die dus aan jle K. S. A.I een legaat wenscht te vermaken of een groote gift te schenken, weet thans het. adTes: men legateeile en schenke aan „dej Vereeniging tot bevordering van de Kathol lieke Sociale Actie in Nederland, gevesi- tigd te Leiden". Ten slotte vinden we hier melding ge maakt van de laatste vergadering van het: Stichtings-Comité (9 Juli 1905 te Utrecht) waarop het Stichtings-fonds aan de tevens vergaderende Centrale Vergadering der K.'S. A„ welke de'bovengenoemde Vereeni ging vormt, werd overgedragen, en waarna het stichtingscomité zich ontbond. Uit het verslag van den Secretaris van 't Stichtinga-comité bleek nog, dat er reeds 49 Plaatselijke Comité's waren opgericht en wel: in 'tBisdom Utrecht 10; Haarlem 13; 's Hertogenbosch 16; Roermond 6; Breda 4, terwijl 't aantal leden der aange sloten Vereenigingen geschat weid op o® geveer 40.000. III. Centrale Vergaderingen. 't Jaarverslag geeft een overzicht van de 4 Centrale Vergaderingen, gehouden op 9 Juli 1905, 16 Oct. 1905, 2 April 1906 en 23 Oct. 1906. Op deze vergaderingen werd onder meer vastgesteld: de voorloopige samenstelling van het Centraal Bureau, de wintercampagne, uitgave van de „Me.- dedeelingen", benoeming van wetenschapj- pelij'ke correspondenten, de begroeting van 't Centraal Bureau, lt organiseeren va,n een Sociale Week te Utrecht. IV. Samens te 11 ing, inrich ting en werkzaamheden van het Centraal Bureau van de K. S. A. (1905—1906). 1. Voorbereiding en opening van het Centraal Bureau (Oude Singel 78 te Lei den) op 16 October. Na voorlezing van verschillende verzonden en ontvangen te legrammen pprak Professor J. D. J. Aen- genent, Algemeen Adviseur, de Centrale Vergadering in gloedvolle bewoordingen toe, waarna Z.Eerw. de plechtige inwij ding van het Centraal Bureau verrichtte. Reeds Sn het eerste jaar,, ,werd 't Centraal Bureau door tal v«n vreemdelingen be zocht, zoo uit Italië, Frankrijk, België, Warschau, Duitschland en ons land; Aan 't Centraal Bureau waren werk zaam, behalve de Algem. Secretaris, de Heeren: J. W. Ratte, als eerste ambte naar, A. H. J. Engels, tweede ambtenaar, Jan Zwetsloot, eerste klerk, Theo Werter (op 1 Juni 1906 vervangen door Jan van Giezen) tweede klerk, terwijl (met het oog vooral op 't 'groot aantal gevraagde adviezen), als wetenschappelijk ambte naar met ingang van 1 Jan. 1907 werd benoemd de Heer Mr. A. Tepe, te Amster dam. Als volontairs werkten eenige uren per week de Heeren: H. van der Velden,litt. cand., G. J. Schoonerwoerd en J. Zwet sloot, terwijl de Heer Arnold Smits, hoe wel niet aan 't Centraal Bureau verbon den, de vrij omvangrijke boekhouding tot 1 Jan. 1907 heeft willen voeren. Na een woord van lof over den uitste kenden geest van kameraadschap en voor al groote liefde voor het werk, voor het doel, bij het personeel, brengt het jaar verslag een dankbaar eeresaluut aan den Algemeenen Adviseur Prof. Aengenent en aan den Heer Jhr. Mr. 0. van Nispen tot Sevenaer, met wie omtrent alle zaken van aanbelang voortdurend overleg werd ge pleegd. Uit hot nu volgende overzicht der werk zaamheden van het Centraal B.ureau gun nen wij hier, wegens de uitgebreidheid, slechts eenige aanstippen. Over de navolgende onderwerpen wer den; enquête's gehouden, vlugschriften uitgegeven en traden sprekers opKath. Soc. Actie: Het WoningvraagstukDe Ka tholieke Pers; R. K. Middenstandsvereeni- gingen. Schriftelijke Propaganda werd gevoerd door4 't uitgeven van de Mededeelingen i (de geheel-e oplage bedraagt 5000 exem plaren; het getal der betalende abonnés op 31 Dec. 1906 ongeveer 1750) 't ver spreiden van vlugschriften (totaal 427872) en vliegende blaadjes (totaal 64735) en 't verkrijgbaar stellen van kartons en bil jetten met het opschrift: „medeburgers koopt niet in winkels, waar zedekwetsende artikelen; worden uitgestald of voorhan den zijn" (totaal 2866), quitantieboekjes voor Plaatselijke Comité's, (310 exempla ren) en Vragenlijsten over 't Woningvraag stuk (Vragenlijst I. 2322 ex., Vragenlijst II 236 ex.). ,JJet totaal der verspreide gedrukte ge schriften bedroeg 498.441. Ook tal van circulaires gingen uit van het Centr. Bureau. Vooï de Bibliotheek werd aangekocht voor een bedrag vab f 3068.02. Ook w.er- den er geschenken voor de Bibliotheek in dank ontvangen. Over 92 onderwerpen waren goedgevul de en geordende mappen met knipsels aan wezig, alsook vele honderden exemplaren van Statuten en Reglementen, over een 50-tal rubrieken verdeeld; ruim 100 vak bladen werden geregeld gelezen, doch niet verknipt. Van de verleende adviezen wordt o.a. Dit onderdeel van onze werkzaamheid bij de oprichting als bijzaak beschouwd, nam; spoedig een zoodanig© vlucht, dat wij gerust kunnen zeggen, dat daarmee verreweg het grootste deel van onzen tijd in beslag werd genomen". In Bijlage VI (blz. 84) vindt men een volledig overzicht van de vóór 31 De cember 1906 door het Centraal Bureau ge geven adviezen en verstrekte bibliograr fische inlichtingen. In 1905 (Nov.-Dec.) werden 52 advie zen en 14 bibliografische inliehtingen ge geven. in 1906 bedroegen deze cijfers res pectievelijk; 434 en 90. Wie bedenkt, dat hierbij soms adviezen waren van 10 a 15 bladen machine-schrift, 1 dat vele dezer adviezen vooraf uit voerige correspondentie of besprekingen vereischten, zal beseffen, welk een som van nuttigen arbeid door deze beide ge tallen wordt uitgedrukt. Van 16 Oct. 1905—31 Dec. 1906 wer den 105 spreekbeurten georganiseerd over verschillende onderwerpen. Hierop volgt eene uiteenzetting van de „Sociale Weken" in het algemeen, alsmede een, overzicht van de reeds ia Utrecht gehouden eerste Sociale Week, met ver melding van de waardeering, die deze So ciale cursus van alle kanten mocht onder vinden, en met een staat van het aantal bezoekers. Uit hot finanti ëele overzicht blijkt, dat het over de jaren 1905 en 1906 geza menlijk geraamde tekort zou bedragenl f 9881,48, dus bijna het halve stichtings fonds. Doch hoe heel andei's, hoe veel voor spoediger is het in werkelijkheid gegaan! Volgens het Rapport door den Accoun tant Jules Nijst uitgebracht, bedroeg het werkelijk tekort over 1905-06 f 2831,845 Bij dit tekort is evenwel niet gerekend de gift uit 't stichtingsfonds groot f 3318,52 voor de oprichtingskosten. Met dit bedrag is dus de rekening van het Centraal Bu reau gunstiger geworden, doch 't kapitaal der vereeniging tot bevordering der K. S. A. verminderd. Onder de vorderingen is verder opge nomen een bedrag van niet minder dan f3596,17, hetwelk op 31 Dec. 1906 nog afgedragen moest worden door de Dioce sane Comité's, wat op 31 Mei 1907 nog niet ten volle was geschied. Hoewel de financiën zijn meegevallen blijft versterking der inkomsten toch nog dringend noodig, vooral met het oog op de Bibliotheek (de post van f 1000 's jaars immers, op de begrooting voor dit doel uit getrokken, is veel te laag voor 't samen stellen eener flinke wetenschappelijke so ciale Bibliotheek) en met het oog op de zoo noodige uitbreiding van 't personeel. Lichtpunten zijn: er is geen commerci eel© balans opgemaakt; anders moesten minstens f 3000 zijn uitgetrokken voor de waarde der bezittingen van 't Centr. Bu reau. Vervolgens is 't kapitaal der veree niging ttlot bevordering der K. S. A. in 1906 toegenomen met f 1355,65, waarte genover weer staat, dat als kapitaal is beschouwd, de vordering op 't Centraal Bureau groot f5843,98. De Sociale Week te Utrecht leverde fei telijk een tekort op van f50. Hiermede kunnen wij van het Centraal Bureau afstappen. De eindindruk welke dit verslag over 't eerste jaar (eigenlijk 14y2 maand) ma ken zal, moet wel deze zijn: dat in dien betrekkelijk korten tijd ontzaggelijk veel werk is verricht, te meer, wijl in dien tijd alles van den grond op georganiseerd moest worden, en, om finantieele redenen, het; personeel in verhouding tot het te verrichten werk beslist veel te klein was. Mogen velen, die dit gelezen hebben, er alsnog toe besluiten het Centraal Bureau in 't bijzonder en de K. S. A. in 't alge- meen krachtig fiiiantieel steunen, dan zal in de toekomst niet alleen het bestaan van het Centraal Bureau verzekerd zijn, doch zijn werkzaamheid nog meer kunnen wor den uitgebreid tot heil van ons volk, tot zegen in 't bijzonder van de Katholieken van Nederland. (Slot volgt.) ITALIË. Volgens het „Giornale d'Italia'' heeft Z. H. de Paus aan de bisschoppen de instructie doen toekomen om den priesters, die tot de modernistische richting behooren, met nadruk te wyzen op de bepalingen der Encycliek. Het blad meldt verder, dat de modernisten te Rome besloten hebben, in de volgende maand te Rome een interna tionale uitgeverszaak te stichten, die het middelpunt worden moet voor de versprei ding der internationale modernistische lite ratuur. Het eerste dat zal worden uitge geven, zal een boek zjjn, bevattende com mentaren op de Encycliekdit boek zal tegelijkertijd verschijnen in Italië, Groot- Britannië, Frankrijk en Amerika. Het anti-clericalisme. Maandag was Zijne Eminentie kardinaal| Merry del Val opnieuw het voorwerp eener vijandige demonstratie te Castelgandolfo. Een zekere abbé Lattuile, Fransch priester, die in de aitoefening zijner bediening geschorst was, riep, toen de kardinaal-staatssecretaris voor het pauselijk paleis zich onderhield met den vicaris der parochie„Weg met Merry del Val 1" Ook schenen door hem eenige straat jongens te zjjn opgehitst om vijandige kre ten te uiten. Met den hoofdschuldige wer den nog acht andere personen gearresteerd. Lombroso die onlangs zulk een fraai staaltje van zijn „wetenschap" gaf bij be schouwingen over de handen van Solei land, die niet van Soleiland waren noch ook van een anderen misdadiger, maar vyn. twee eerzame lieden, Lombroso is er weer ingeloopen. Onlangs vertelde hij in de revue La Lettura te Milaan, dat hij spiritist ge worden was, en wel vooral door het zien van een photographic, die een stralenbun del, uitgaande van een medium, te zien gaf. Nu komt een professor aan de hooge- school te Genua, een der leiders van de Italiaansche positivistische school, in een brief vertellen, dat Lombroso zich weer heeft laten beetnemen. Dat de photografie, die een lichtbundel van spiritistischen oori sprong moest voorstellen, eenvoudig ver kregen was door een brandende kaars, ge houden voor het objectief van het toestel. Lombroso is zoo eerlijk, in een briéf aan den professor en de dagbladen te erkennen, dat hij zich vergist heeft; maar tevens beklaagt hij zich, dat er menschen, zijn, die zich tot taak hebben gesteld hem erin Ite laten loepen. Alsof het niet juist de taak der echte, soliede wetenschap was, de waarheid van dwaling te scheiden en niets voor waar aan te nemen dan op zeerdegelijken grond. FRANKRIJK. Een overwinning! Woensdagoch tend te uur heeft de Fransche Republiek een nieuwe overwinning behaald. Niet op Duitschland of op de Marrokanen, maar op 80 kloosterzusters, Ursulinen, te Blois. De secretaris-generaal van de prefec tuur leidde de operatie en commandeerde over een troepenmacht van agenten, gendar men en 2 compagnieën van het 113e regi ment infanterie. Nadat de gesloten deuren van het klooster waren opengeloopen, zette men de Zusters op straat. Dezen begaven zich naar de kathedraal, omringd door een driehonderdtal manifestanten die riepen „Leve de Zusters!" Te 3 uur was de over winning behaald en installeerde de zaakge lastigde der Regeering zich in het verlaten gebouw. Fallières moet in dezen nazomer wel prettige dagen beleven nu weer deze over winning, nadat pas de kindermoordenaar Soleilland voor het leven behouden gebleven is. De sociale gerechtigheid is in Frankrijk onder het republikeinsche regiem toch maar alles De Zusters moesten weg uit Fran krijk, zoo decreteerde Combes indertijd, en al wat ook maar eenigszins op de hoogte was van vooruitgang, beschaving, vrjjheid en dergelijke verklaarde hetzelfde met deskundig gebaar. De Zusters waren niet op de hoogte der wetenschap, en psychia trie: zo bezwaarden bovendien de gemoede ren met ernstige gesprekken, in elk geval de Zusters moesten weg. Thans z ij n ze weg, anderen doen haar werk: Hoe die anderen, die beteren, die wijzeren, die verlichteren dat doen? Dezer dagen kwamen 17 teringlijders, ontsnapt uit het sanatorium van Brevannes, kuchende en hoestende hun beklag doen bij den Directeur van de Assistance Publi- que te Parjjs. Zij, de sterksten nog, waren daartoe door hun zwakkere lotgenooten af gevaardigd. Door den verbaasden directeur onder vraagd over het doel van hun komst, werd het volgende geantwoord Wij komen vragen om leven en om gezondheid. Te Brevannes is het geen leven. Het voedsel is onvoldoende en slecht, de luchtkuur, waarvan men ons zooveel heil voorspelde, bestaat niet. In het sousterrain staan hoopen ligstoelen en leunstoelen enz. opgestapeld, maar de directie vindt het beter deze voorwerpen te laten verrotten dan ze ons te geven. Onze gemeenschappelijke spuwbakken wor den tweemaal per week schoongemaakt en ontsmet. De medische dienst is beneden alles. Wjj zijn overgeleverd aan een dokter, die onlangs typhus heeft gehad. Een van ons, door den dokter herhaaldelijk onder zocht, kreeg straf, omdat hjj den genees heer niet had medegedeeld een houten been te hebben. Ziedaar het gevolg, wanneer christelijke liefde door een burgerlijke administratie vervangen wordt. BELGIË. Belgische Boerenbond. De Bel gische Boerenbond heeft dit jaar, evenals het vorige, van den 9 tot den 13 Septem ber eene sociale boerenweek georganiseerd, waarbij d® deelnemers, 115 in getal, prac- tisch werden onderwezen in het boekhouden van de boerenleenbanken en van andere vereenigingen, en de wijze van oprichten en werken van de verschillende vereenigin gen tot verbetering van den veestapel of tot gezamelijken aankoop en verkoop. Deze week heeft veel succes gehad. RUSLAND. 'tPogrom te Odessa. Zooals reeds gemeld, had bij de begrafenis van den door een onbekende gedooden politie-officier Kartsjentenko te OdeBsa 'n pogrom plaats. Uit den rouwstoet die vooral uit leden van de waarlijk Russische mannen bestond, werden, naar uit nadere berichten blijkt, schoten gelost in de richting van het Jood- sche ziekenhuis. De Joden zelf beantwoord den het vuur niet, doch provocateurs losten schoten op den stoet. Ze troffen de lijkkist, waarop een ontzettende paniek ontstond. De Russische mannen stormden, onder voor wendsel dat de schoten uit het Joodsche ziekenhuis waren gelost, gewapend op het gebouw aan, de deur forceerend en het vervolgens geheel doorzoekend. De genees- heeren van het huis werden afgeranseld. Op straat werden de revolvers nog weer afgeschoten, waardoor verscheidene voorbij gangers getroffen werden. Eindelijk joegen politie en kozakken de waarlijk-Russische mannen uiteen. Ondertusschen waren op verschillende punten van de stad onlusten uitgebroken. Overal werden tramwagens aangehouden en de inzittende joden mis handeld. Een bejaard Joodsch koopman werd gedood.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1