BUITENLAND. BINNENLAND UIT ZEELAND. GEMENGD N9EL groot gaat op haar journalistieke be tamelijkheid, en er gemeenlijk als de kippen bij is om een of ander collega, die naar het oordeel van de redactie in die betamelijkheid te kort schiet, weer in liet rechte spoor te zetten, of te ver gelijken met een asmodee-scribent. Teleurstelling. We lezen, in de „Goes c he Cou- r a n t" „Liberaal of democraat, maar in elk geval links. Want, evenmin als libera liteit/ is democratie van de rechterzijde te wachten". ,,'t Klaarst en duidelijkst blijkt 't. wel uit de vierjarige regeering, van het kabinet- Kuyper die zijn geliefde „kleine luy- den" zoo bitter teleurgesteld heeft als maar mogelijk was, zoo zelfs, dat de christen-democraten zich van de anti revolutionaire partij afscheidden". „Bovenal links!" want een linksch mi nisterie stelt volstrekt, niet te leur; een linksch ministerie voldoet uwe liefste wen- schen, o boeren, burgers en buitenlui Volgens de „Goesche Crt." Maar een grooter en invloedrijk blad een vrij zinnig orgaan oordeelt een weinig anders. 'tls de „.Nieuwe Arnhemsche C ou rant". Dit blad laat minister Rink, terwijl hij in de galakoets gezeten was om de Staten» Generaal te gaan sluiten een overpeinzing houden. De „N. Amh. Crt." schrijft dan: „Terwijl hij daar in de koets zittend, zijn gedachten liet gaan over hetgeen door de Staten-generaal is tot stand ge bracht op wetgevend gebied, moet wel de verzuchting hem zijn ontglipt nie mand kon 't gelukkig hooren dat het toch eigenlijk een Spaansch diné is ge weest: een groot tafellaken met weinig .schotels. Maar minister Rink, die nog niet ver geten kan zijn het menu, twee jaren geleden toegezegd en nog Ie vorigen jare met enkele goede schotels verrijkt, nagaande wat. in dien tusschentijd aan geboden en wat genoten werd zal, vree- zen wij, een gevoel van ontevredenheid niet hebben kunnen onderdrukken. Ongetwijfeld, kan hij verzachtende omstandigheden doen geldende tegen werking der Eerste Kamer, de Staal- crisis, de ongezonde politieke atmos feer, maar verzachtende omstandig heden gelden alleen voor wie schuldig staan. En ho,e ongaarne ook, hij zal niet hebben kunnen ontkennen, dat dit Ka binet in sommige opzichten schuldig staat aan het tot heden niet nakomen van de verwachtingen, opgewekt door zijn optreden". Volgens dit v r ij zinnig orgaan is dus minister Rink en het geheele Kabinet schuldig aan het verwekken van leege ver wachtingen. Maar toch voor alles links! Natuurlijk! maar niet wegens teleurstel ling op wetgevend gebied, maar omdat men voor alles optreedt negatief, om dat men voor alles is anti-cleric-aal. Laat men dit althans eerlijk bekennen. ITALIË. De Encycliek. Een nieuwe Ency cliek tegen het modernisme is verschenen, zij bestaat uit drie deelenhet eerste deel geeft een exposé van de moderne dwaal- leeringen, het tweede wijst er de oorzaken van aan, het derde schrijft de geneesmid delen voor. Het eerste gedeelte is het fundamenteele. Op een stillen nacht, dat de maan hel der aan den hemel scheen, waakte George wederom bij de geliefde, nadat hij er den vader toe had weten over te halen om een weinig te gaan rusten. De zieke luisterde een poos naar de zachte woorden van George, die haar van een gelukkige toe komst vertelde, (terwijl het vertrek ver vuld was met het licht van een kleine lamp. Nu sloten zich Anna's moede oogen en haar hoofd zonk op zijde. De slaap was op haar neergedaald. George stond zachtjes op en ging op de teenen tot aan het halfgeopende ven ster in den erker, waar hij zitten ging om in de duisternis te staren. Het moest wederom middernacht zijn en de droevige gedachten stormden met des te meer kracht op den jongen officier in. Waarom moest juist Anna op het ziekbed geworpen worden, terwijl hij zonder blijvend nadeel van dat raadselachtige voorval herstelde en weder krachtig en gezond werd? De takken in den tuin trilden zacht in den nachtwind, die over hem heenstreek. Een geruime tijd was zoo verstreken, toen eensklaps een zacht roepen zijn oor trof. Terstond keerde George zich om. Hij zag hoe Anna's lippen zich bewogen, doch vermocht niets te verstaan. Nu richtte de zieke zich halverwege op en blikte met wijd geopende oogen naai' een verren hoek. Daar is zij weer gekomen, de Witte vrouw. Zij zoekt jou, geliefde, wijl je hare rust storen wilt Tracht haar te verzoenen, anders moeten wij allen sterven Wordt vervolgd.) De dwalingen der modernen worden daarin tot èèn systeem teruggebracht om den logischen band tussehen al die dwalingen aan te geven. De wortel er van is een filosofie van agnostiek en immanentisme De geloovige modernist bouwt daarop een nieuwe theologie, waarbij het dogma het relatief wezens karakter krijgt, te zijn een suggestief werkend symbool ten opzichte van de onkenbare realiteit, die het verheelit en een middel voor den geloovige, die in overeenstemming met zijn geloof leven wil. Dan toont de encycliek aan, hoe 't mo dernisme de kerkelijke geschiedenis u't haar verband rukt; systematisch wordt bij de onderzoekingen alles buitengesloten, wat het karakter heeft van een Goddelijke tusschenkomst. Zoo is het modernisme veel minder een bijzondere dwaling als wel een opeenstapeling van alle ketterijen. Het tweede deel van de encycliek is kort. Als oorzaken van het modernisme wordt aangegeven, nieuwsgierigheid en de hoogmoed en de onbekendheid met de scholastieke filosofie. In het derde deel geeft de encycliek een middel tot genezing aan. 1. Op alle seminaries en Katholieke universiteiten moet de scholastieke filosofie en theologie worden onderwezen. 2 Men moet de modernisten houden buiten de leiding en het onderwijs op de seminaries en Katholieke universiteiten. 3. De bisschoppen moeten zorgen, daarbij optreden zelfs als gedelegeerden van den H. Stoel, om die geestelijkheid en de ge- loovigen verwijderd te houden van de modernistisch-gezinde pers. 4. Een college van censoren moet in ieder diocees ingesteld worden om Katho lieke publicaties te onderzoeken. Ingescherpt wordt het verbod van Leo XIII, aan de geestelijken om zonder toestemming van den bisschop de leiding van periodieken op zich te nemen. Over de geestelijken, die aan tijdschriften medewerken, moet toezicht gehouden worden. 5 Congressen van de geestelijken zijn op hooge uitzonderingen na verboden, wanneer 't n.l. niet te vreezen is, dat er eenig gevaar is voor modernisme, presby- terianisme en laicisme. 6 In ieder diocees moet een raad van toezicht worden ingesteld om de verspreiding van moderne dwalingen te voorkomen: de bisschoppen moeten hierover rapporten uit brengen bij den H. Stoel. FRANKRIJK. Het a n t i-m i 1 i t a r i s m e. Voor het hof van gezworenen te Parijs hebben terecht gestaan 10 anti-militaristen, wegens op ruiing tot moord en tot militaire dienst weigering. Het feit was gepleegd tijdens de jongste stakingen. In hun proklamatie stond deze zin „Als men een beroep doet op uwe ge weren, zult gij gemeene zaak maken met uwe opgestane broeders en uwe patronen gebruiken tegen de uithongeraars en moor denaars die ons regeeren en u komman deeren, en gij zult hun zonder genade neerschieten". Drie der aanklaagden kregen drie, één twee jaar en vijf werden tot 15 maanden veroordeeld. RUSLAND. Te Lodz is de fabrikant Silberstein door arbeiders doodgeschoten. De vermoorde was doctor in de chemie en 31 jaar oud. Hij was zeer gezien in de stad. De moor denaars zijn ontkomen. Dobbin. Koningin Wilhelmina en prins Hendrik zullen, hun verblijf op het land goed Dobbin, waaraan zij zich zooveel ge legen laten liggen, in den herfst hernieuwen. Het vorstelijk paar zal gaarne een oogje houden op de vele nieuwe inrichtingen op het landgoed, welke nu hun voltooiing naderen. Onder de nieuwe gebouwen moet in het bijzonder de stal genoemd worden die nu klaar is en plaats voor 30 paarden heeft, verder het groote koetshuis waarin ook vertrekken voor de koetsiers en stal knechts zijn ingericht, voorts in den tuin een groote trekkas en op de plaats een in nieuwerwetschen stijl opgetrokken, praktisch ingericht huishoudgebsuw. Het kasteel zelf is in dezen zomer boven den ingang van het wapen van den Prins voorzien, wiens eigendom het landgoed is. Nog andere hui zen zijn in aanbouw, o a. een huis, waarin de huismaarschalk en rentmeester van den prins, de kamerheer v. Biilow-Stolle, zijn intrek zal nemen. Ook is de aanleg van een watertoren en de bouw van een elec- trische inrichting voor de levering van kracht en licht ontworpen. Dobbin gaat er dus langzamerhand als een vorstelijke huizing uitzien. Ook de arbeiderswoningen w.rden ver beterd. Elk van die vriendelijke huisjes heeft een klein voortuintje gekregen, zoodat de dorpsstiaat er zeer vriendelijk uitziet In het park zelf is naar het meer toe een kastanjelaan geplant en zijn er vele mooie boom- en struikgroepen aangelegd Men schrijft uit het district Zevenbergen aan „het Centr." het volgende, waarbij door dit blad de naam van den candidaat als niets ter zake doende is vervangen door Te Made stond op den stemdag voor het café tegenover het raadhuis een groote ton met jenever De ton droeg tot opschrift „Van (voor de kiezers op Iedere kiezer die opstemde, kon zich naar hartelust met het verkwikkende vocht laven. Commentaar overbodig Als dat waar is, dan is inderdaad com. mentaar overbodig, zegt het blad, maar moet toch voor den goeden naam van district, provincie en partij worden gehoopt, dat tegen zulke praktijken afdoende maat regelen, zullen worden genomen. Katholieke Sociale Actie. Wij ontvingen het eerste Jaarboek van de Ka tholieke Sociale Aetie in Nederland. Er blijkt o. a. uit, dat op 1 Januari 1907 de katholieke sociale actie in ééne organi satie vereenigd had pl.m. 64.300katholieken. Wij komen nader op dit jaarboek terug. Socialistische theorieën. Men herinnert zich dat de president der Fransche republiek aan den ontaarden boosdoener Soleilland, die ter dood was veroordeeld, gratie "heeft verleend, en hoe de publieke opinie over deze beslissing van het hoogste gezag in de Fransche republiek zich bui tengewoon geërgerd heeft betoond Het socialisten-orgaan „Het Volk" be spreekt thans ook dit geval en komt tot de volgende conclusie: „Niemand zal er iets op tegen hebben dat dergelijke gevaarlijke krankzinnigen uit de maatschappij worden verwijderd, doch het dient tot niets, moord met moord te beantwoorden. De daad van Fallières is een daad van moed, die hem tot eer strekt De laaghartige moordenaar wordt hier maar aanstonds volgens de gebruikelijke methode ingedeeld bij de klasse der krankzinnigen. Men merke op, dat „Het Volk" zulks doet eigener autoriteit, daar de leden van de rechtbank, die anders al heel gauw er bij zijn, om aan de geest vermogens van een beklaagde te twijfelen, blijkbaar de mogelijkheid van gestoorde hersenen buitengesloten achtten. Dat kan het socialisten-blad gerust doen, want vol gens de zedenleer der socialisten is eigen lijk ieder misdadiger een krankzinnige, al vinden zelfs de beroemdste zielkundigen en physiologen geen zweem van stoornis in 's mans hersenfuncties. Want volgens de heeren heeft de mensch immers geen vrijen wil? Zijn dus de begrippen plicht"(!) „schuld" en „straf" uit den booze; is derhalve iemand die zich „schuldig" maakt aan een misdrijf, slechts te vergelijken, met een „zieke." Deze leer wordt door den krankzinnig verklaarder der Volk-redactie (genitivus possessivus) bedektelijk verkondigd. En nog een ander dogma van het socia lisme wordt hier geprediktde ontkenning nl. van het recht der overheid om het zwaard te voeren en de gelijkstelling van de vol trekking van ieder doodvonnis met moord. Met deze feiten voor oogen valt het toch moeilijk te geloo'-en in het onschuldige bedoelen van de socialisten, die immers niets anders beoogen dan de economische toe standen te verbeteren en het er heelemaal niet op toeleggen den arbeider zijn geloof te ontfutselen. Bovengenoemde theorieën door een vjor- lichter van de socialisten-broederen verkon digd de voorbeelden liggen overigens voor het grijpen toonen weer eens over duidelijk aan, dat de scheiding, die men van dien kant tracht te maken tussehen het socialisme als economisch en als wijs- geerig stelsel, een reusachtige huichelarij is. 't Is zelfs hier zoo sterk, dat de schrijver ter wille van zijn wijsgeerige dogma's een oogenblik vergeet te schelden op een po tentaat, die zich tegen den volkswil durfde kanten, hem zelfs een pluim op den boei steekt (Msb.) Prov. blad no. 75 bevat het volgende circulaire: Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd, mij Zaterdagavond te Rilland» Balh, bij hel verlaten van den trein, waait mede Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden uit. Zeeland naar de residentie terugkeerden, op te dragen, aan de bevolking van deze Provincie Hoogsldetrzelver levendigen dank ovet te brengen voor de luisterrijke en geestdriftige ontvangst, welke aan Ilare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid van alle zijden is bereid. Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid waren ten zeerste ingenomen met de vele bewijzen van Irouwien aanhankel ijkheid, welke allerwegen zijn betoond en waardoor opnieuw gebleken is, dat Oranje en Zeeland door hechte banden met elkanv der vereenigd zijn. Nog dienzelfden avond ontving ik het volgend telegram: „Commissaris der Koningin, Middelburg. ,.ln Den Haag teruggekeerd, wensch ik 1' nogmaals mijn dank te herhalen voor dei onvergetelijke da,gen, in Zeeland doorgej- bracht, en voor de ontvangst, waardoor ik zoo diep ben getroffen. „WILHELMINA". De Commissaris der Koningin DIJCKMEESTER. GOES. De 62-jarige H. Jansen v. Noord- wijk, timmermansknecht bij dhr. Buiten dijk, is heden bij 'I afbreken der poort aan de Lange Kerkstraat, van 'n hoogte van 7 meter achterover op de straat gevallen en bleef op de plaats dood. Hij laat 7 kinderen achter. Kort geleden stierf zijn dochter van 16 jaar. Aanvankelijk bij dhr. de Witt binnengedragen, werd hij per brancard naar 't Gasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek le zijn overleden aan inwendige hersenverbloeding. MIDDELBURG. Den eersten, dag van 't Koninklijk bezoek alhier werden prent briefkaarten verkocht van den intocht der Koningin. Ze stelden da.il ook den intocht del" Koningin voor maar niette Mid delburg. Toch vonden ze aftrek! Na afloop van het galadiné aan II. M. alhier aangeboden werd door den leveran cier van het diné cenig tafelzilver vei* mist. Een onderzoek ingesteld leidde tot geen resultaat. Men herinnerde zich eehf ter dat de stafmuziek van het 3e regiment het diné had opgeluisLerd, en eenige mu zikanten als belooning aan het diné hadden mogen deelnemen. Terstond werd in die richting onder zocht; bij een zilverhandelaar le Bergen op Zoom werden dezelfde vermiste voor werpen te koop aangeboden. Een onder zoek op last der hoogere autoriteiten leid: do tot de arrestatie van vijf muzikanten van ide sf,af van het 3e regiment. Het onder zoek is in volle werking. De gemeente-begroeiing voor 1908 wijst in ontvang en uitgaaf een bedrag aan van f687.101.345 met een post. van on voorziene uitgaven van f 1761.76. Wan neer wij rle verschillende posten nagaan, dan blijkt, dat de hoofdelijke omslag, voor 1907 geraamd op f142.000, thans 1'7000 is verlaagd. Daarentegen is voor de ge meente-gasfabriek een hooger bedrag aan inkomsten geraamd van f 12000 en voor de duinwaterleiding f 1200. Als subsidie voor hef Middelburgsch Muziekkorps (de vroegere schutterij-muziek) komt f 2000 op de begroeting voor, terwijl voor de voort zetting van de herstelling van den gevel aan het raadhuis een bedrag van f 2500 is uitgetrokken. VLISSINGEN. Tegen 1 Oct. zijtn bij mi nisterieel besluit bij 'het Belgisch loodswe-, zen benoemd tot hulploods de- ioodsleeit- lïngen J. C. Goetghebeur, A. E. Vanneur ville, J. F. de Heldt, P. J. Durand en S. J. Wancket. Naar aanleiding der onderscheiding, die den heer Aria Smit, oud lid der Tweej- de Kamer, vroeger burgemeester van Vlis- singen thans lid van den Haagschen raad, dezer dagen ten deel viel, merkt de schrijf- ver der Haagsche Kroniek in de. Nieuwe Gron. 'Crt. het volgende ppDie onderschei ding heeft bij menigeen die vraag doen rij- zen, waarom aan dezen, algemeen bekend- den ,en populairen man, een der eersten onder de Nederlandse!® industriëlen, niet reeds veel vroeger een ridderkruis werd toebedeeld. Als erfpachter van de Vlissingf- sche werf, stichter van de groote scheepst- bouw inrichting, De Schelde op uitnoodi- ging van en in overleg met wijlen Z. M. Willem III, moest hem toch reeds vóór lang een onderscheiding zijn toegekend, terwijl hij als burgemeester der Zeeuwsche havenstad, waarvoor hij zooveel deed, al» ware aangewezen scheen voor eenige bijzondere hulde. De oplossing van 't raad sel ligt. hierin dat Arie Smit nooit eenige ridderorde heeft begeerd en dit meermalen, als er sprake van \v,a.s, aa.n de regeering deed weten. Niet uit hoogmoedige nederïgf head, of om van zich te doen spreken, maar omdat hij wars is van alle uiterlijke praal wees hij de bij herhaling hem toege dachte onderscheidingen af. Ditmaal werd hij niet gepolsd en was het een zuiver peaj- soonlijke daad van erkenning der Koningin van 't werk, door Smit verricht ter ver wezenlijking van Haars Vaders wensch; en daarvoor is de President Commissaris van De Schelde niet ongevoelig; '1. was als bet ware een daad van piëteit der Ko ningin tegenover de nagedachtenis haars Vaders, die lot de benoeming van den heer Smit aanleiding gaf. En uit dit oogpunt heeft deze orde een bijzondere hetoekenis ook voor den gedecoreerde. - De vrijzinnige kiesvereeniging „Alge meen Belang" stelde candidaat voor hel lidmaatschap van den gemeenteraad (vaca- tuïe-Blum) den heer W. S. Bosch, onlangs afgetreden lid. --Men schrijft ons uit VI is sin gen, ter verbetering van een vorig berichtDe passagier, die Vrijdagavond op de Wester- schelde van de Harwichboot Colchester overboord gevallen is, is niet verdronken. Hij werd gered door de bemanning van de Engelscbe isloep Briton, van Antwerpen naar Southampton. Door op een boei te vallen was de man gewond. Hij weid. Ie Vlissingen aan wal gebracht. Engelsch e p os t. Men jneldt ons uit Vlissingen: Naar aanleiding van het bericht, dat de Engelsche post. van Berlijn van October af niet meer over Queenborough -Vlissingen Boxtel, maar over Dover- -Oostende— Brussel vervoerd zou worden, heb ik mij lot do directie der Zeeland gewend om inj- lichtingen. D<e Zeeland nu spreekt niet tegen dal thans wellicht gevolg zal woif den gegev-en aan liet reeds lang bestaande voornemen, om zoolang de trein via Ostendc, bij een uur vroeger vertrek uit Londen, ook een uur vroeger te Berlijn aankomt, de post voor Berlijn plaats, zijnde 5 a 6 zakken, voorloopig over België le verzenden. Men zal echter billijkerwijze wel niet van de Zeeland verwachlen dat zij openbaarheid zal geven aan de maatref gelen die zij genomen heeft of wel nemen zal, om haar vervoer te beschermen, waar dit later zelf zal kunnen blijken. RILLAND-BATH. Een aantal personen waaronder velen gekomen per fiets zette Zaterdagavond na vertrek van de konink lijke trein de pret voort in de herberg! aan de halte. Bij het naar' huis willende rijden evenwel kwamen een 5- a 6-tal personen tot de minder aangename ont dekking flat de lantaarns op hun fiets waren ontvreemd. Een paar dier lantaarns zijn Zondag en Maandag teruggevonden nabij het R.-K. klooster in de sloot. Bij e-en der ontvreemden is drie .weken ge leden hetzelfde gebeurd. Het is le hopen dat de dader of daders van deze laffe daad ontdekt worde. Maandag is men begonnen om de houten loodsen, die gediend hebben tot woning voor de vluchtelingen uit den 12 Maart 1906 plaats gehad hebbenden wat- tervloed te bergen, af lie breken. Verschei den© der vroegere bewoners hebben door «lo zorgen van hel provinciaal watersnood; comité thans een eigen huisje verkregen, terwijl andere bewoners weder werk vin den konden in den v'roegeren polder, thans Bathpolders genaamd, zoodat ze weer in hunne vroegere streek kunnen gaan wo nen, ja enkelen zelf, in hunne vroeger thans herstelde woning. 's HEEBENHOEK. In de gemeenteraads vergadering gehouden den 16 Sept. 1.1.. waren 6 leden tegenwoordig, afwezig 1'. van Stee met. kennisgeving. Na lezing der notulen, die onveranderd werden goedge keurd en de ingekomen stukken, die voor kennisgeving werden aangenomen, werd het suppl. kohier Hoofdgeld opgemaakt tot een bedrag van f 9.39. Door den Raad werd het onbewoonde huis L. A. No: 71 onbewoonbaar verklaard. Door den heer II. van 't Westeinde, be noemd gemeente-ontvanger, werden in handen van den voorzitter de gebruikelijke ©eden afgelegd, waarna hij als zoodanig in functie trad. HANSWEERD. Tot verlichting der bui tenhaven alhier zullen nog zeven spiritus gloeilichten worden geplaatst om het in klaren der schepen bij nacht heter Ie kun nen uitvoeren. Gisteravond ontstond er een begin van brand in de bergplaats van den heer de B. alhier, doch daar het spoedig werd ontdekt, werd door het opwerpen van zand de brand gebluscht BIEZELINGE. Toen Zondag de landbou wer Vermue uit wandelen ging met zijn hondje, bemerkte hij dal. het beestje zeer ruw en onrustig was, doch nam geen verdere notitie van bel beestje. Na de wandeling thuis komende bemerkte hij dat het hondje overdekt was met bloedvlekken en ging op nader onderzoek uit. Hij ont dekte, dat zijn hondje niet minder dan 9 bunsings gevangen had en dood gebeten, voorwaar een zeldzaam gevalhet is maar jammer dat de bunsings thans geen waarde hebben, anders zou liet een extra Zondag geweest zijn. OVEZANDE j 1. Maandag bij gelegenheid der kermis, werd door de Handboog-Societeit, „Willem Teil" alhier een wedstrijd gegeven naar den lossen vogel, waaraan door 82 schutters van verschillende sociëteiten werd deelgenomen. De eerste prijs (meeste kleppen) werd behaald door F. van Steenbergen van „Willem Teil", alhier, de 2e door A. Mol van d n „Edelen Handboog" te Oudelande de 3e door H Rijk van „Concordia I" te 's Heerenhoek Een zij vogel werd reeds de eerste rondte afgeschoten door J. de Jonge van „St. Bastiaan" te 's Heerenhoek. Wederom op gezet werd hij dezelfde rondte nogmaals afgeschoten door A. Mol van den „Edelen Handboog" voornoemd. De andere zijvogel werd behaald door A v d. Dries van „Con cordia I" te 's Heerenhoek. De vier kallen door L Rijk en J. Rijk beiden van „Willem Teil" alhier, B Raas en W. Rijk beiden van „Concordia I" te 's Heerenhoek De meeste kleine vogels werden afgeschoten door L de Winter van „Victoria" te Kwa dendamme. Als een zeldzaamheid kan nog worden gemeld dat dhr. M Polderdijk lid van de sociëteit „Victoria" te Kwadendamme nu juist 40 keer aan een concours te Ovezande had deelgenomen Hem werd een mooi bouquet aangeboden namens de leden van „Willem Teil". OU D-VOSSEMEER. De werkman A. L alhier, welke hulp verleende bij het graan- dorschen met een dori-chmachine, is daar- tusschen beklemd geraakt met een voet, waardoor deze geheel werd afgerukt Gister werd het been onder de knie afgezet. RIJSTWAT. Het vervoer van haver uit achterliggende polders naar België is ge ëindigd. Honderden geladen karren en waj geus zijn hier gepasseerd, soms een tien tal bijeen. Tol. van onder Zaamslag en Kloosterzande kwamen ze voor onze zui derburen tol. uit omstreken van St. Nico- laas, die dus, na eerst gemaaid te hebben, een uur of acht vervoerden. Zij betalen eene goede markt, le meer, omdat hun ongedorschen haver vrij1 België mag binnen komen, maar toch is dit op koopen in zeker opzicht te betreuren: liet geelt werkverlies. Hoeveel flinke arbeij ders uit het. oosten van oostelijk Zeeuwschf Vlaanderen, die nu elders werk zoeken, zouden hun brood niet gedeeltelijk kunnen verdienen aan de kolossale massa's ongcr dorschen haver, die uit deze streek jaar lijks over de grenzen gaan. Een ontwik1; keld landbouwer, die dezer dagen een rij haverkarren zag, zeide met vieel grond: „Daar trekken weer ©en paar mannen naar Duitschland". ST. JANSTEEN. Er worden hier ernstige pogingen aangewend om aansluiting teikrijl gen aan de gasfabriek te Hulst. Daar de kom der gemeente breid is, en het midden er van minuten van het buizennet fa verwijderd, is de venvachtin grond, dat de pogingen zullen zou le St. Jansteen heel wat ga kunnen worden, en technisch* lieden zijta er niet. Wij vernemen dat H. M. d< f100 heeft geschonken aan het van den prov. stoombootdiens I ij n V li ssin genBreskensTei Bekroningen L a, r 1 on toonsfel 1 i n g. Op de Landbouwtentoons 's G r a v e n h a, g e zijn de Z e e u w e n bekroond Voor fruit en groenten kreeg prijs de proeftuin in ons gewest den en producten werd de eersfa do provincie Zeeland toegekend Voor tweejarige meniën vei eersten prijs de weil. Doelman - te W estdor p eden derden den vierden P. Thomaes te I en den vijfden J. Staal te Cling Voor fokmeïriën kreeg de hee directeur van den Wilhelm der (Zeeuwsch-Belgisch sla,ml eersten en P. J. Lannoijie te A een vierden prijs. De heer F. de Jonge te Y ers kreeg Maandag twee zilveren I voor honig. In den stoomtram nabij H i: I een man van Stekene Zondag q I spuwing. Hij sukkelde te Hulst herberg, van waar hij per rijtuig werd gebracht.. Een vrouwtje uit het Liefde] I o]i den Steenschen dijk door ei I der omver gereden en bekwam I verwonding aan den neus. BeviJ I de, werd zij door een paar mei I waarts geleid. Uit Rotterdam meldt men het j Twee bejaarde heeren, de 65-jarig wonende te Knocke aan Zee in zijn 64-jarige broeder Th- Ditlei te Leicester in Engeland, zoui een reisje gaan maken langs dea terdagavond 11 uur zouden zij zi aan boord begeven van de salon terdam" der Ned. Stoombootrei gende aan de Prins HeDdrikki Vermoedelijk door de duisternis aan boord gaan de oudste het oi de loopplank in het water te i verdween onmiddellijk in de die] dronk. Geruimen tijd werd te ver zijn lijk gevischt. Zaterdag w Zuidblaak alhier op heeterdaad 23-jarige zeeman W. F. Bwo Amsterdam, die zich door midd sluiping bij de kleermakers K. de R„ aan de Zuidblaak 30, hi gemaakt van 8 coupons laken s.. werd achterhaald eD spoedig ge; Men meldt uit Enschede In he Gesnerbrug had Zaterdagavond e moordaanslag plaats. Terwijl de d< den arbeider Haarma, wonende aar zich te bed wilde begeven, werd weg, door een ruit een revolve haar gelost en drong de kogel h in de borst. De vermoedelijke dad F., een berucht individu, heef naar Duitschland genomen. Hoewe zeer ernstig is, bestaat er gelul levensgevaar voor het meisje jarig werkman te Tilburg, die zi had overhaast in zijne pogingen den trein van halfacht te halen, het station gekomen, in onmacht leed kort daarop zonder nog bij z'jn gekomen. Zaterdagnacht is togenbosch een dronken kermisbe- sigarenmaker v. d. L., in do Tol boven naar beneden gestort, en bei zwaar inwendig gekneusd opgeni Een Moordaanslag. Te A heeft een moordaanslag de Plant, dergracht in rep en roer gebrach De vrouw van K. Haverman het Rusland woont, was lastig door den 28-jarigen W. van den haar heur hondje wilde ontneme frouw Havermann, die meer last Berg had, vertelde haar echtgenoc tehuiskomst het gebeurde en di zich des avonds tegen half acht huis van Van den Berg, Plantagq gracht 7, om hem over zijn ongt treden te onderhouden. Nadat H. had aangescheld, ont spoedig een heftige woordenwisse schcn heiden Plotseling trekt van een dolk en stiet dezen woest in van Havermann, die een paar pas wankelde en toen kermend ineenz werd door de talrijke buren en omi die op het tumult waren afgek de aangrenzende automobielgaragi gard en Y erwey op no. 6 binnengel ontving daar de eerste geneeskund De dokter constateerde een hoi Stige verwonding en zorgde, dat Ha ie veel bloed verloor, spoedig [I card naar het ziekenhuis werd oven Eerst daar bleek met hoeveel 1 dolkstoot moest zijn toegebracht, vest, halfkemd en onderkleeding, wapen in de rechter borstzijde ge zoo diep, dat de reehterlong was Een diepe wond van twee centime w erd veroorzaakt, tengevolge waa hevige in- en uitwendige verbloed vond, die den toestand van dei

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2