Goes. ocolade. Het Spook in het Keizorsslot. No. 111. Donderdag 19 September 1907. Derde Jaargang. IDER,Goes FEUILLETON. EN-ROUTS ININGEN nid-Beveland". geld >p van Effecten. HENDRIKSE. REUZEL. G. J. EGBERTS. CAO AO elmarkt, GOES. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. DE TROONREDE. krijgbaar in smaak, bij P. WISKERKE. sche dienst. 'dam-Gouda-Amsterdam tuuehinliiiindi plutten. Tan GOES iddag 12 uur. AMSTERDAM organ 5 uur. [i ROTTERDAM vond 8 uur. Amsterdam bij W. DE ISCHURE, Kloveniers- lam bij de Directie J. en J', te Dordrecht bij S. I. fce Goes bij den Agent l-LIMONADE [WAST. 4 borgtocht, het hotel de Kinderen srd door per kilo, f 0.65 - 0.68 15 K°. - 0.63 OK».. - 0.62 - 6.40 - 0.60 - 0.85 ten en Vleeschwaren. orden niet, manden en tembours. s toegezonden. Interc. 519. LIT EIT. J. f0,85, «16. f0,*5. 3. f 0,55, H K G. f 0,27". 55, i/io K.G. f 0,25. 1,60, VioK.G. f 0,27". een aangename drflö^- opgewekt en verkwikt) le Cointre, Goes. NIEDHE MUHSCHE COÜPI Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant u 0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/,, voor niet-abonné's«045 Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Zij, die zich met 1 Octo ber a. s. op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Gister werd met de gebruikelijke plech tigheid de zitting der StateiyGeneraal ge opend. H. M. de Koningin, die, vergezeld van ,K. H. den Prins, in de vergadering verscheen, hield daarbij de volgende rede Mijne Heeren, lk waardeer het, ook thans Uwe zitting in persoon te kunnen openen. Uwe Ver- eenigde Vergadering vindt ditmaal niet in de Grafelijke Zalen plaats, ten einde stoor nis te vermijden in den loop der beraadsla gingen van de Tweede Vredesconferentie. Den gewichtigen arbeid dier Confereri- tie volg ik met onverdeelde belangstelling; voor haar welslagen koester lk de beste wenschen. bi menig opzicht stemt de algemeene toestand van het land en van de koloniën tot dankbare tevredenheid. Ook dit jaar kan op het voortduren der meest vriendschappelijke betrekkingen met de buitenlandsche Mogendheden worden gewezen. Ondanks den koelen zomer zijn de uit komsten van den landbouw over het ge heel vrij gunstig, die van den tuinbouw in de belangrijkste tuinbouwstreken beter dan in jaren het geval was. Voor de veehoudet rij zjjjn .de vooruitzichten minder gunstig geworden ten gevolge van bet uitbreken van het mond- en klauwzeer onder bet rundvee. De meeste takken van nijverheid en han del doorleefden een tijdvak van groote bedrijvigheid. De scheepvaartbeweging in de Nederlandsehe havens blijft toenemen. Met uitzondering der .algemeene vracht vaart, geeft het scheepvaartbedrijf bevrej- digende uitkomsten. De organisatie van het inlandsch ct©- dietwezen begint op Java hare gunstige uitwerking op het economisch weerstandsj; vermogen der bevolking te doen gevoelen. Zee- en landmacht, zoowel in het moe derland als in de koloniën, vervullen hare taak met ijver en toewijding. Omtrent de burgerlijke ambtenaren kan in denzelfden zin worden getuigd. Voorstellen tot het brengen van verande ringen in het Ille en IVe Hoofdstuk van de Grondwet zullen U eerlang bereiken. De voorgenomen herziening van ons zee recht is zoover gevorderd, dat een wetsj. ontwerp tot wijziging van het grootste deel van het Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel en van daarmede samen(- hangende bepalingen in andere wetboeken weldra mag worden tegemoet gezien. Ook zal U spoedig worden aangeboden een voorstel, houdende veranderingen in het burgerrechtelijk deel der Kinderwetten, 18.) VI. HET GEESTENMERK. De wacht had George von Walden schijnbaar levenloos gevonden en maakte zich gereed om den beminden officier naai de wachtkamer te dragen, toen de hof- archivaris naar buiten kwam stormen. Hij zag zijn kind op den grond liggen en wierp zich nu luid schreiend over Anna heen. Weldra was de halve Burg gealar meerd en zelfs de Keizerin verscheen op de verlichte trap, waar een officier haar nauwkeurig moest vertellen, wat er voor gevallen was. Diep geschokt trok Maria Theresia zich terug om liaren gemaal op te zoeken. Terwijl Anna door haren troosteloozen vader, die maar volstrekt niet begreep, wat er voorgevallen was, naar hare ka mer werd gedragen, deed een geneesheer, die men was gaan roepen, zijn best om George von Walden in het leven terug te brengen. De officier vertoonde geenerlei .verwonding. Zijn aangezicht was doods- wit en m de rechterhand hield hij nog krampachtig het afgeschoten pistool, toen de soldaten hem opnamen. Tegen den morgen kwamen de levens- alsmede een voordracht tot wijziging van de wet op de rechtelijke organisatie, welke de gelegenheid zal openen enkele der, in verband met de ontworpen administratieve rechtspraak aanhangige, voorstellen zon der verwijl af te doen. Ten behoeve der instelling van een Rijksontsmettingsdienst zal Uwe medewer king worden ingeroepen. Voorstellen zullen U bereiken tot betere voorziening in de eischen der kustverde- diging. Ontwerpen tot nadere wijziging der Mili tie-wet en tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der Landweerwel zijn in voorbereiding. Een voordracht betreffende den aanleg van een gedeelte van de afsluiting der Zuiderzee en indijking en droogmaking Van de Wieringermeer zal weldra aan Uw oor deel worden ontworpen. Voorstellen tot uitvoering van werken ter opheffing van de bezwaren, die de scheepvaart op de Waal bij- lage water standen ondervindt, zijn in overweging. De toegezegde wetsontwerpen betreffen de de arbeidersverzekering en ter voor koming van scheepsrampen zullen U spoel dig worden aangebodende verder op het gebied der sociale wetgeving aangekon digde ontwerpen zijn in gevorderden staat van voorbereiding. Eene wijziging der Hinderwet is ont worpen, strekkende onder meer om die wet beter dienstbaar te maken aan de bei- strijding van waterverontreiniging en om het toezicht op hare uitvoering le verbe teren. Ontwerpen tot invoering eener algemee ne keuring van vleesch en tot het brengen van eenige wijzigingen in de wet op het veeartsenijknndig Staatstoezicht en de vee- artsenijkundige politie zullen U bereiken. Met ernst wordt er naar gestreefd, de versterking ,van het Nederlandsch gezag in verschillende deelen van den Oost-In- dischen Archipel ten bate van de bevol king dier streken te doen komen. Wetsontwerpen zijn in voorbereiding, strekkende om de bepalingen betreffende de kustvaart in Nederlandsch-Indië te ver ruimen, en tot vaststelling der kenmerken van het Nederlandsch onderdaanschap van ben, die uit Nederlandsch-Indië herkomstig zijn. Binnenkort zullen U voorstellen berei ken tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording van de geldmiddelen dei- koloniën Suriname en Curagao. Moge Uw gewichtige arbeid, onder Gods zegen, strekken ten nutte des volks. Ik verklaar de gewone zitting der Stateru- Generaal te zijn geopend. Het is een regel van Oud-Hollaiulsche wijsheid, dat men niet te veel hooi op zijn vork moet nemen. Dat geldt ook voor een ministerie. Wat toch is redelijker, dan dat men het geesten bij George terug en na een half uur kon hij opstaan en keerde de herinne ring aan 't voorgevallene van dien nacht bij hem weer. Het gebeurde lag nog wel verward 'voor zijn geest, maar van liever lede bracht hij toch wat helderheid in zijn 'hoofd. Men zeide hem nog niet dat Anna Dominikus bewusteloos naast hem werd gevonden, maar tegen den middag, toen hij weder een, weinig op krachten was, 'trad de commandant van den Burg bij hem binnen en verlangde volledig om trent het gebeurde ingelicht te worden. De commandant kwam in opdracht van de Keizerin zelve en George von Walden vertelde hem, wat hij wist. Eene onver klaarbare zaak bleef het echter voor een ieder, dat er wederom, een schildwacht naar heneden gestort was. Juist deze man kende geen vrees voor spoken en bezat daarenboven buitengewone li chaamskrachten. Zonderling genoeg was het ook, dat George hem slapend vond, toen hij de gang doorging. Dit verzuim moest de post zwaar genoeg met zijn dood boeten. Na verdere 24 nren was George in zoo ver hersteld, dat hij weder op de bee- nen vermocht te staan. De Keizerin deed hem bij zich komen, om uit zijn eigen mond te vernemen hoe de zaken zich 'in dien onweersnacht had den toegedragen. Toen George voor de eerste maal vernam, dat Anna, in een wit kleed gehuld, bewusteloos naast hem werd gevonden tot dusver kon hij de wo- in de twee vorige Troonredenen aangd- kondigde werk tot een goed einde brengt, voordat men zich met nieuwe werkzaamf heden gaat. belasten. Veel, zeer veel van het vroeger aange kondigde heeft de ministerieel» keuken niet verlaten. De eenige schotel van beteekenis, Idie werd opgedischt, was het Arbeidscontract, maar niet deze koks alléén hebben aan de bereiding ervan zelfs medegewerkt. Bij de reeks van onafgedane ontwerpen worden nu weer nieuwe gevoegd. Bij dezen „boom zoo, vol geladen" zijn we dan nist erg optimistisch gestemd. We zien al dat moois wel aangekondigd maar we gelooven van de uitvoering niets. In deize Troonrede trekken (wee zinsne den bijzonder de aandacht. Vooreerst die betreffende de voorstellen, tot Grondwetsherziening en vervolgens die omtrent de sociale ontwerpen, welke, naar de Troonrede zegt, in „gevorderden staat van voorbereiding" zijn. Zoo zal het toegezegde ontwerp betref fende de arbeidersverzekering „spoedig" worden aangeboden. Welke arbeidersverzekering? Die tegen ouderdom en invaliditeit? Of tegen oudeij dom alleen? Want in de eerste Troonrede werd ge^ sproken van ouderdom- en invaliditeitsver zekering, in de tweede alleen van verzeke ring tegen oudendom. Al wordt dan de- sociale wetgeving pas aangekondigd voor jhet derde, jaarpdoor een minister Veegens, die toen hij' nog Kamer lid was, er dr. Kuyper reeds in het eerste jaar van diens bestuur een ver wijt van durfde maken, dat hij niet genoeg opschoot verblijdend is het, dat wij eindelijk eens wat van die sociale wetgei- ving te hooren zullen krijgen, althans naar de Troonrede belooft. Want ook de paragraaf omtrent de soci ale wetgeving zal o. i. een phrase blijken omdat de herziening der Grondwet vermoe delijk onder zekeren drang zal voorafgaan. Deze toch was beloofd voor het derde jaar en het was immers „de schoonste uitvinding dezer eeuw", het blanco-artikel, ter wille waarvan deze Grondwetsberziel- ning geschiedt, dat bij den stormloop tegen het ministerie-Kuyper alle vrijzinnigen met de soc.-democraten incluis onder een hoed je ving. Als men nu weet, hoeveel kostbaren tijd met een grondwetsherziening die ning van den hofarchivaris niet betreden toen vertoonden zich schrik en ontstel tenis op het open gelaat van den jongen officier. Had hij wellicht op de geliefde geschoten, die door angst gedreven, hei melijk hare kamer verliet, om hem op te zoeken? De Keizerin kon hem dienaangaande geruststellen, Anna Dominikus was volko men ongedeerd. Zij ontwaakte weldra uit haar onmacht, doch werd den volgenden morgen ziek en nu door haren trooster loozen vader verpleegd. Het scheen als rustte het oog van de Keizerin scherp en vorschend, zelfs met een zeker wan trouwen op George. Vermoedde zij de liefdesbetrekking tusschen die beiden? Plotseling zeide Maria Theresia: Kunt ge mij eene verklaring geven van de zeldzame omstandigheid, dat naast een van mijne officieren, die in het midder nachtelijk uur zich in een der verlaten gangen van den Burg ophoudt, een jong meisje wordt gevonden? Een donkere blos overtoog het aange zicht van den officier, Uwe Majesteit, zeide hij, plotseling door een moed vervuld, die ziju oog schit teren deed, Anna Dominikus is mijn bruid en al was ik ook duizendmaal bereid om mijn leven op het spel te zetten, ten einde mijn verheven Keizerin een dienst te bewijzen, zoo dacht ik daarbij, dat mij daarvoor eens 'het geluk ten deel zoude vallen, om Anna als mijne vrouw mijne woning te mogen binnenvoeren. tusschen haakjes vermoedelijk de klip zal zijn, waarop het kabinet zal stranden gemoeid is, en verloren zal gaan, dan kan men gerustelijk de sociale wetgeving weer bij het oud-roest deponeeren. Dit. althans zal wel vaststaan: Komt eenmaal de grondwetsherziening aan de orde, dan zal ten eenemale de tijd voor de behandeling van andere ontwerpen ont breken. De Katholieken zijn volstrekt niet tegen kiesrechtherziening, zelfs niet tegen kies recht-uitbreiding, uit die Grondwetsher ziening voortvloeiend. Maar waar1 we wel tegen zijn, dat is tegen het doen voorgaan eener haast hopelooze grondwetsherzie ning boven de sociale wetgeving. En nu kennen we zeer goed de argumen ten, welke worden aangevoerd om het op den voorgrondstellen van grondwetsherzie ning goed te praten - de arbeiders mogen niet langer wachten op hun wetgeving inderdaad, naar een gevleugeld woord: geen dag en geen nacht. Toch wenden de radicale en rood© ele menten al hun stuwkracht aan omgrond'- wetsherziening te doen voorgaan. Intasschen is met deze grondwetsher ziening welke helaas de regeling der troonopvolging uitsluit het Kiesrechtvraagstuk aan de orde gesteld, een niet makkelijk op te lossen probleem, waarover ten overvloede, in eigen kamp, de meeningen verschillen. Het Kiesrecht-,comité der anti-revoluti onairen bracht gisteren haar rapport uit zijn onze twee kiesrecht-commissies klaar met haar taak? We hopen het, en zoo niet, dan is spoed dubbel vereischt, ook torwille der een heid in onze partij. Wat de voorstellen in deze Troonrede betreft, blijft afwachten de boodschap. Maar geen lijdelijk afwachten! Men behoeft niet al te bont te spreken, als men verklaart, dat in deze periode veel kans bestaat voor een beslissende ministerieele crisis. Laat men ons dan gereed vinden. Liberaal dogma. Gister is de nieuwe Pauselijke Encycliek tegen het modernisme verschenen, waar van men den korten inhoud elders in ons blad aantreft. Op merkelijk is, dat reeds voor de En cycliek verschenen was, de „Goesche C r t." ier een oordeel over uitsprak. De Keizerin scheen nu alles te hegrijpen. Zij glimlachte goedig en antwoordde: Wij zullen zien, wat hier te doen valt, mijn jonge held. Voordat ik echter niet omtrent het spook der Witte vrouw vol ledige zekerheid verkrijg, is aan dit huwe lijk niet te denken, wil u dat voor oogen honden, mijnheer de luitenant. Deze hoopvolle woorden griften zich als vlammende teekens in George's hart. De (kleine Anna is ziek, naar ik hoor, maar ik denk, dat, als een zekere jonge man haar gezelschap houdt, zij des te eerder weer gezond zal worden. Ik geef u daarom eenige 'dagen verlof; wijd u geheel aan de verpleging van uwe bruid, George von Walden. Met diep gevoelden dank verwijderde zich 'de officier. Het was, zooals de Keizerin gezegd had. Anna lag ziek in haar klein kamertje, bewaakt en behoed door haren doodelijk verschrikten vader. Onder tranen had zij hem vrijmoedig beleden, dat de angst in dien onweersnacht haar er toe gebracht had, om heimelijk haar kamertje te ont vluchten, ten einde den geliefde te waar schuwen, want zij waande hem voortdu rend in groot gevaar.' Toen zij het pleintje voor de donkere grafkapel overging, sidderend van angst, hoorde zjj zijne stem en nog vóór zij naar hem toe kon snellen, kraakte het schot. Hare oogen zagen slechts, hoe George op den grond stortte, en toen wierp zij zich, Het blad schreef aldus „Een nieuwe Encycliek. De reeds aangekondigde pauselijke Encycliek, die zich richt tegen den vooruitgang op theologisch |en philosophisch gebied, zal weldra verschijnen. Leidende „gedachte" is daarbij de scherpste veroordeeling van het modernisme, dat, althans in zijn uitersten, de grondslagen van het over geleverde roomsch-kat.holieisme onder mijnt en dus tot de „gevaarlijke kette rijen" kan worden gerekend. De uitnemendste roomsche theologen hebben aan het stuk medegewerkt, heet het. 'tKan wel zijn, doch die wijze heeren zullen iden stroom niet in zijn bedding kunnen doen terugloopen, noch, gelijk Gideon, de zon stuiten in haar baan". Nu hadden wij deze „aankondiging" in precies dezelfde woorden daags té voren wel in de „N i e u w e Courant" gelezen, maar de Goesche doet, of het haar eigen woorden zijn, en stemlt er dus mee in. Ziehier wat de „Maasbode" o. a. aan, de „Nieuwe Crt." antwoordt. 'tKan ook gelden voor het Goesche blad: „Hier wordt met dikke woorden iemand veroordeeld, niet alleen zon der, maar reeds vóór dat hij ge hoord is. Iets dat alle menschelijke wet en rechtspraak verbieden. Alzoo begaat de «N. Crt." den grooten blunder door te verklaren, dat het nog niet verschenen en dus door de „N. Crt." nog nik. gele zen stuk zich richt „tegen den vooruit gang op theologisch en philosophisch gebied". En dan wordt gesmaald op die „wijze heeren", die den stroom toch niet in zijn bedding kunnen doen terugloopen. En aldus wordt dan gesproken door Lieden, die ons, Katholieken, steeds voor de voeten werpen, dat wij vol vooroor- deelen zitten, dat wij als kuddevee loo- ,pen achter onze geestelijke leidslieden, dat wij aan dogma's geÜuisterd liggen, voorgeschreven marschroute's volgen etc. etc. Ligt nu deze liberaal dan zelf niet vastgeroest in het dogma, het liberale dogma hij uitstek, dat de Kerk zich richt tegen den vooruitgang, een dog ma voor ©en liberaal zoo onomstootelijk vaststaande, dat hij n reeds ver oordeelt; voor dat ge nog uw mond geopend hebt? Uit dit kras staaltje kunnen wij, Ka tholieken, weer voor de zooveelste maal loeren, wat wij te denken hebben van die steeds door de liberalen zoo hoog opgevijzeld© vrijheid van onderzoek, van die eerlijke en objectieve onpartijdig heid, die men ten allen tijde ook tegen over den tegenstander moet betrachten. En te meer moet deze wijze van doen u tegenstaan in ©en redactie, die steeds een luiden kreet slakend, op hem. Met wien hij daar te doen had en wat er vroe ger geschiedde, dit wist zij zelve niet. Hare grootste zorg was ondanks de eigene zwakte wat er met George gebeurde, en een vurig dankgebed steeg er uit haar borst omhoog, toen zij vernam dat het slechts eene hevige bewusteloosheid was, die zich vaji den geliefde had meester ge maakt. Weldra zoude zij hem weder hier bij zich zien. Het duurde dan ook niet lang, of daar buiten deden zich haastige schreden ver nemen "en eene hand klopte George betrad het vriendelijke kamertje van Anna, door welks vensters het zon licht naar binnen stroomde, terwijl de kop jes der bloemen, als 'tware haar groetten. Toen George het smalle, ingevallen ge zichtje van Anna ontwaarde, viel hij vóór haar bed op de knieën en barstte in een luid snikken uit. Wat den vader ontgaan was, bemerkte zijn liefhebbend oog. Het was een zware zieke, die hij hier vond. Slechts met moeite en ook wijl hij Anna evenmin verontrusten mocht als haren vader, kon hij weder kalm worden. Van nu af zat hij uren lang aan de sponde van de lijdendie en blikte met een onbeschrijfelijke liefde in het steeds smaller wordende, lieflijke aangezicht. De dokter wist geen eigenlijken naam voor de ziekte, welke Anna had aangetast, en meende, dat de tijd hier wel de beste heel meester zoude zijn. Het meisje werd ech ter steeds zwakker.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1