Het Spook in het KeizerssloL Dinsdag 17 September 1907 Derde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-. IDEHSDAG- in VRI1BAGAV0HD. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND, JNo. 110. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.76, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 'd contant t 0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonaé's f0.37l/j, voor niet-abonné's045 BureauLANGE V0R5TSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Zij, die zich met 1 Octo ber a. s. op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Gehuwde vrouw en arbeid. De Schiedamsehe gemeenteraad nam dezer dagen een motie aan, waarbij de wenschelijkheid werd uitgedrukt om die ge huwde vrouw bij het onderwijs te weren. Het „Centrum" teekende o. a. daar bij aan „Een goed beginsel ligt eraan ten grondslag, JÜ. dat de gehuwde vrouw niet het recht hoeft, zich door geregelden arbeid buitenshuis aan hare eerste verplichtingen te onttrekken. Het huisgezin als hoeksteen der maat- schappij moet onaangetast blijven. Zoo niet, dan lijdt de gansche samen leving schade". Natuurlijk een opmerking ter snede, want volgens de Katholieke beginselen b e- hoort de gehuwde vrouw in de eerste plaats aan het huisge zin, en dus niet in de fabriek, in de school, ,o£ waar pok buiten den huise- lijken kring. Dat is bekend aan ieder, die slechts 'teerste kinderstapje gezet fieeft op het veld der Kath. sociologische beginselen. Dat stapje schijnt de „G o e s c h e C r t." nog te moeten doen. Immers zij1 schrijft naar aanleiding dezer eenvoudige opmerking van het „Centrum" „Als het „Centrum" inderdaad meent wat Jiet zegt en niet wil dat de vrouw zich buitenshuis van haar eerste ver plichtingen onttrekt, dan is er voor het Utrechtsche blad een mooie taak werk. Dat 'tdan een veldtocht beginne tegen den dikwijls slavelijken arbeid der ge huwde vrouwen op steenbakkerijen, in fabrieken, op het land enz. Daar is .waarlijk iets te doen en de huisge zinnen .van die vrouwen lijden veelial schade d°or de voortdurende afwezig heid en het overmatig werken van de moeder. Zeker kan daar de vrouw moeilijker gemist .worden dan in het kinderloos gezin van een ambtenaar of onderwijzer. Doch als het „Centrum" wi] aanvan gen, waar het behoort te beginnen, waar er de meest dringende behoefte aan is, dan moot 'tgoed werk doen en door de vrouw het werk te ontnemen het huishouden ,niet financieel henadeefen. Aan dien veldtocht moet 'tdan tevens verbinden een strijd om loonsverbete ring voor den man, die volgens hot ka- tholiek orgaan de kostwinner moet zijn". Het blijkt dat de schrijver dezer regelen is voorbijgegaan, dat niet slechts het 17.) Mijn kind mijn arm lcindl riep Dominikus jammerend en stormde naar buiten Lang zat de Keizer bewegingloos in den stoel. Zijne lippen bewogen zich en nu waren enkele woorden te verstaan: De Witte vrouw ik heb haar ge zien bij: het hofbal, toen zij mij met de hand wenkte. Door gangen en geheime deuren ben ik haar gevolgd tot in mijn slaapvertrek, wijl ik zien wilde of ik hier te doen had met een wezen van vieesch en bloed, dan wel met een gestalte uit de geestenwereld. Wat kon het anders be duiden, toen de Witte vrouw in het slaap vertrek andermaal eene waarschuwende beweging met de rechterhand maakte, toien ik haar met geweld wilde vasthouden, ©n toch het witte gewaad zich tusschen de handen als een grijze nevelstreep oploste, wat anders dan dat ik sterven zal?" o Keizer streek zich bij deze woorden langzaam met. de hand over bet voorhoofd ~7 'hield mij slechts slapende toen Maria Theresia de kamer binnentrad, want ïK hoorde daarbuiten een deur opengaan, en wist nu, dat mijne gemalin mij volgde. Zoude ik haar vertellen, wat mij1 over- „Centrum", maar de geheele Katho lieke pers, zoover ons bekend, er naar streeft om allereerst de gehuwde vrouw uit de fabriek en van het land te weren, en tevens aan dien veldtocht verbindt loonsverbetering voor den man. Immers, de man, de arbeider moet zoo danig loon verdienen, dat hij zich zelf en zijn gezin het noodige levensonder houd kunne verschaffen. Indien de schrijver in de „Goesche Crt." de verslagen der Sociale Week te Breda grondig had nagegaan, dan zou hij zich omtrent de Katholieke opvatting van den arbeid der gehuwde vrouw een juist oordeel hebben kunnen vormen. Nu blijkt het, dat hij er niets van weet. „Land en Volk", aan welk Wad vermoedelijk de „Goesche Crt." haai- wijs heid ontleende, noemde de goede motie van den Schiedamschen raad„een berg van reactionarisme". Ja, in de oogen der vrijzinnigen zijn de Katholieken gemeenlijk reactionair, zelfs, als zij de beperking of de algeheele on- wenschelijkheid van arbeid der gehuwde vrouw bepleiten. Maar, zoo vraagt het „Centrum", wil men dan weten, wat de „g e z o n d e", niet de reactionaire beginselen zijn? Ze worden duidelijk uit deze vraag door „Land en Volk" gesteld: „Maar als de vrouw in de zorg Voor de huishouding geen bevrediging vindt?" Dus als 't mevrouw in huis niet bevalt dan 'gaat ze maar liever onderwijzeres worden en laat de huishouding over aan... ja, aan wien anders dan aan den man? Die moet zich dan maar schikken in zijd lot, op strafte van door „Land en Volk" voor minstens een heuveltje yan „reactionarisme" te worden gehouden. Want mevrouw leeft in de wereld louter voor haar plezier! De Katholieke sociologie ten opzichte van het vrouwenvraagstuk leert 'n beetje anders. Maar wat bekommeren zich vrijzinnigen en vrijzinnige bladen over een Katholiek standpunt A priori is dat immers nonsens. ITALIË. Stoffelijk overschot van Leo XitI. De overbrenging van het stoffelijk overschot van Leo XIII naar Sint Jan van Lateranen is ook verschoven, evenals de pelgrimstochten enz. komen was? Zij mag niet verontrust wor den en wanneer het Gods wil is, dat ik in de groeve mijner vaderen afdalen moet, dan wil ik ten minste tot het laatste oogen- blik toe den angst van haar verwijderd houden. Drie malen moet de Witte vrouw verschijnen. Ik wacht, tot zij terugkomt, dan wil ik haar aanspreken om te weten, wat zij mij te zeggen heeft. De eerste maal werd zij verjaagd door de Keizerin. Wederom beerschte er eene diepe stille in de kamer. De gele kaarsen flikkerden en op het Burgplein klonk de doffe slag van het middernachtelijk uur. Frans I trachtte van den stoel op te staan. Hij wilde zijn lijfdienaar het bevel geven, om hem wijn te brengen opdat de Keizer voor het overige van den nacht slaap zoude kunnen vinden. Maar als lood tag het op zijne leden en slechts met moeite vermocht hij de armen te bewegen. Door de kamer .scheen plotseling een koude luchtstroom te gaan, niettegenstaande de Keizer niet vermocht te doorgronden, van waar deze kwam. Het licht van de was kaarsen werd bijna geheel uitgedoofd, of schoon er dichte gordijnen voor de ramen hingen, zoodat er van buiten af geen licht in de kamer dringen kon, zoo ont stond er toch een zekere lichte glans, even alsof het maanlicht door de zoldering drong. De Keizer bibberde en beproefde met geweld om de verschijning van zich af te schudden, die steeds zwaarder op hem rustte. Slechts op korten afstand van zijne Van de maand Juli was die plechtig heid reeds verzet op September en nu spreekt men van er mee te wachten tot aanstaande jaar. De historische wagen, die men voor* dit doel vervaardigd had, is weer teruggegaan naar de koetshuizen van het Vaticaan. FUAAliRIJK. Volgens het Journal de la Grotte heeft mgr. Schoepfer, bisschop van Tarbes, een brief gericht aan alle Fransche bisschop pen, waarin aan H.H. D.D. H.H. eerbiedig he't verzoek wordt gericht om in het jubel jaar 19081909, ter herinnering aan de verschijningen der Onbevlekte Ontvangenis aan Bernadette, overal bedevaarten naar Lourdes te organiseeren en te dien einde alom comité's op te richten. Verder worden de bisschoppen aangezocht om de suppliek te steunen, waarin Z. H. den Paus de gunst wordt gevraagd om het Officie der Verschiji- niiigaii voor de geheele wereld verplich tend te stellen. De Katholieken beginnen nu zelf in den zak te tasten voor het onderhoud hunner kerken en scholen. Daar moet het heenDat is beter werk dan de manifes taties op straat en protest-artikelen in de krant De katholieke inwoners van Fréjus hebben een voormalig klooster gekocht en dit den bisschop ten geschenke gegeven om te dienen als groot-seminarie, terwjjl eenige katholieken dier stad daarenboven een vroegere broederschool aangekocht hebben om er een meisjes-pensionnaat te laten stichten. President Fallières heeft aan den Pa- rijschen moordenaar Soleiland, die onder afschuwelijke omstandigheden een jong meisje om het leven bracht en door de rechtbank ter dood veroordeeld, werd gra tie geschonken. De „Temps" en het „Jour nal des Débats" wijden beide hun hoofd artikels aan de gratie van Soleilland. De heer- FaJlières, heeft officieus doen weten, dat hij geon gratie verleend heeft op gron den aan de zaak zelf ontleend, maar als principeel consequent tegenstander van de doodstraf. Het „Journal des Débats" blijft bij zijn meening, dat een dergelijke wijze van gra tieeren niet toegelaten kan worden. De pre sident verleende de gratie met een stelsel matige vooringenomenheid tegen de in deai code staande doodstraf; dit is een zich aanmatigen van wetgevende bevoegdheid. De „Temps" vermijdt een mteening uit te spreken, maar wel wijst ze erop, dat het hoog noodig is, dat de gevaarlijke half slachtige toestand ophoudedat het .par lement zich snel uitspreke. De feitelijk zwaarste straf van het oogenhlik, de ver banning, wordt door de booswichten meer en meer als een soort plezierreis be schouwd. De onveiligheid is toenemende, de maatschappij kan niet ongewapend zijn. De „Temps" zegt verder o. a. woordelijk: het zou een sombere grap zijn dedoodstraftebesparenaande hand stond de zilveren schel, op wier toon oogenblikkelijk de lijfdienaar tinnen moest snellen. Zonderling genoeg, dat de Keizer den moed niet had om de schel aan te raken. Tegen den wand ontstond een geruisch en wijd openden zich de oogen van den Keizer. Dwars door het halfdonkere ver trek, door het vale schijnsel van een straal der maan verlicht, zweefde wederom de gestalte van de Witte vrouw. De Keizer was niet bjij' machte zich te verroeren. Alleen zijne Mikken hingen aan de gestalte van den, op een nevelstreep gelijfcenden geest. Alleen namen de afzonderlijke vor men vastere afmetingen aan, en de Keizer meende zelfs een mager, zeer schoon, maar krijtwit gelaat te onderkennen, welks zwarte oogen zich in de zijnen boorden. Wie zijl ge? Wat beduidt uw bezoek? sliet hij' met een halfverstikte stem uit. De Witte vrouw bewoog slechts licht den rechterarm en trok gedruischloos langs hem heen. Zij was opgedoken in den oenen hoek, waar zich een oude, groot® wand kast bevond, en zweefde door de deur, welke in het, (door den kamerdienaar be waakte voorvertrek voerde. Het zonder linge maanlicht stierf .weg en eene diepe stilte trad in. Ook thans bewoog de Keizer zich nog niet. Van zijne lippen kwam al leen een zacht, nauw hoorbaar steunen. Voor de tweede maal had de witte vrouw zich aan hem vertoond. Plotseling ontstond er een hevig rumoer in de voorkamer. .Luide, opgewonden stem- moordenaars en haar veelvul- diger te maken voor de eerlijke lieden. Wat de stemming te Parijs betreft, kan gezegd worden dat de ontevredenheid, om niet te zeggen verontwaardiging, in tal van lagen dei' bevolking zeel' merkbaar blijft. Eergisteremniddag heeft een onweer van ongehoorde hevigheid zich boven de streek van Béziers ontlost. In minder dan twee uur stond het geheele lage gedeelte van het arrondissement onder water, en de prach tig staande oogst is voor het grootste ge deelte als verloren te beschouwen. Te Laurens, Magalas en Mortimas is overvloedige hagel gevallen, waardoor zeer aanzienlijke schade is aangericht De Libron en de Hérault zjjn buiten hunne oevers getreden, waardoor de geheele landstreek van Vias en Saint-Thibery is overstroomd. De vlakte, van Pèzenas tot Florensac, is in een waar meer kerschapen. Alle wegen zijn ingezaktde wijngaarden zijn modder- vijvers, waarin men tot aan de knieën weg zinkt. Ook boven Montpellier heeft een aller hevigst onweer gewoed, waardoor ernstige schade is veroorzaakt. Te Grandrieu werd een herder, te Béziers eene vrouw door den bliksem gedood. De wjjndruif heeft te Lodèse belanrijke schade geleden. Op de lijn PaulhanAgde, over Vias, heeft men den dienst moeten staken, daar het station Paulhan geheel en al onder water staat. Het hemelwater stroomde in zoo over stelpende massa's neer, dat het de vuren uitdoofde van de locomotief van een per sonentrein. Dergelijke onheilstijdingen komen uit Remiremont, Saint Etienne, Chambéry en Sannoz. IHTTSCIILA\'I>. De Paus en de vrede. Door het te Müncben vereenigde internationale Vre descongres is een telegram ontvangen van Zijne Eminentie den kardinaal-staatssecre taris, waarin verklaard wordt, dat de H. Vader in 'fret streven van. he|t congres leven dig belang stelt en voor het welslagen van het congres de beste wenschen worden uitgesproken. RUSLAND. Uit Rusland worden weer allerlei daden van geweld bericht. Te Irkoetsk is de hoofdcommissaris van politie ernstig gewond door revolverschoten die op hem werden gelost, terwjjl hjj in zjjn rjjtuig door de straten reed. De brandstichtingen ten plattelande ne men toe. In het dorp Goeteufka werden 62 huizen in de asch gelegdte Bogdanofka, bij Paulograd, 3U (waarbjj 5 menschen omkwamen)te Baeff (Mohilef) 30, te Be- resjofka werden 54 huizen verbrand; te Zemliambsk 84 en in het dorp Kasternof werd een groot aantal schuren met rogge men bereikten het oor des Keizers en ver volgens werd er driftig aan de deur ge klopt. Ik ben het, Franz, ik, Maria Theresia, klonk het buiten. Ik heb je bevelen ge trotseerd en moet je storen, zelfs al ben jo al ter ruste. Doe open, ik bid er je om. De woorden van <Maria Theresia, die Franz zielslief had, gaven deze weder de verloren gegane kracht en energie terug. Hij kon van ,den stoel opstaan en trad wankelend naar de deur, doze openruk kend. De Keizerin blikte pnthuist in het kl-eur- looze aangezicht van huren gemaal. Zij' zelve was eveneens .doodsbleek en scheen een grooten schrik doorstaan te hebben. Wat is hier voorgevallen, Franz? stiet zij1 haastig .uit. Je kamer is in vol slagen duisternis gehuld ,en je staat geheel gekleed vóór mij; Mleen is je aangezicht doodsbleek. De kaarsen zijn van zelf uitgegaan en denkelijk sliep ik in een stoel en had ik een akeligen droom, antwoordde de Kei zer om zijne gemalin niet verder tie ver schrikken. Maar gij gelve zjet er uit als of ge een spook hadt ontwaard. Er gebeuren hier zonderlinge dingen in den Hofburg, antwoordde de Keizerin en trok haren echtgenoot in de donkere kamer terug, terwjjl de kamerdienaar even zeer ontsteld, hen met een brandenden luchter volgde. Hoordet ge dau niet zoo- even dat schot en het leven beneden op het Burgplein? Eon post is andermaal verbrand, hetgeen een schade veroorzaakte van 20.000 roebel. In Siberië, bij Tomsk, is weer een spoor trein aangehouden door roovers, die daaruit een som van 100,000 roebel stalen. AMEKIKA. Amerikaansche ^huwelijken. Een Franfaise vertelt in de „Maün" op de volgende wijze haar indrukken over het huwelijk, zooais zij het in Amerika waargenomen heeft. „Ik dacht", schrijft ze, „dat de slavernij was afgeschaft; in New-York heb ik ge merkt, dat het niet zoo is. Er leven nog Heloten en dat zijn de Amerikaansche echlgenooten. Van kindsbeen af leeren zij1 het zware beroep, de pijnbank-slachtoffers van hun zus-ter te zijn. De Amerikaansche- jongens moeten zich in alle luimen van de meisjes schikken, want de Amerikaansche vrouw is een onverbiddelijk despo-te. Een echtgenoot heeft geien andere bestemming dan kostwinner te zjjn, net zoo goed als 't streven van de vrouw is, het geld weer uit te geven. Als men een jong meisje vraagt hoe zij dezen of genen feestdag met haar ge liefde heeft doorgebracht, dan antwoordt zij trotsch: Ik heb hem zooveel dollars laten betalen. 's Morgens verlaat de man al heel vroeg het huis, om aan zijn zaken te gaan, waar aan hij zich den heelen dag wijdt; hij gunt zich nauwelijks de moeite om iets te eten, want zijn tijd behoort aan zijn oogappel en hij heeft niet het recht er iets noodeloos van te verkwisten. Het is de Amerikaan sche vrouw te veel moeite een huishouding gaand© te houden, dus komt de man in een pension terecht. Om hem dan bezig heid te geven zet zijn vrouw hem aan de waschtohbe en kan hij haar „combinati ons" wasschen, het eenige Ideedingstuk dat achter een japon van minstens f500 verborgen blijft. En intusschen zit me vrouw op haar- gemak in 'n schommelstoel en leest romannetjes. Het ergste is echter, dat de Amerikaan sche vrouw haar man, dien zij! tot haar slaaf vernedert, veracht. Zij verwijt hem, dat hij alleen maar voor materieel® din gen smaak heeft. K. S. A. in het Bisdom Haarlem. Op de vergadering der K. S. A. in het Bisdom Haarlem, die Zondag 29 September te 's Hage wordt gehouden, komt de vraag aan de orde Is het geoorloofd en wenscheljjk om onderafdeelingen eener organisatie, als aan gesloten vereeniging in de plaatseljjke cemité's toe te laten Deze vraag staat in verband met de onderlinge verhouding dezer organisatie en de wijze waarop de jaarljjksche bjjdrage aan de K. S. A. geregeld wordt. Ten twee uur ^ongeveer) zal als spreker optreden de heer A. J. H. Engels over de borstwering gevallen en heeft zich daarbij den hals gebroken. Het ergste is nog met George von Walden, den jongen officier, wien ik hel bevel liet geven, om eindelijk eens het .zoo-genaamde spook der Witte vrouw op te gaan zoeken en te ontmaskeren; hij ligt levenloos voor den ingang van de slotgroeve en «veil Ihenij heen ligt Anna Dominikus, de dochter van. uw archivaris. Nog weet men niet, hoe de zaak in elkaar zit, en of soms niet het jonge meisje voor Witte vrouw speelde, doch een streng onderzoek zal zeker wel de waar heid aan het daglicht brengen. Wat scheelt er aan, Franz? onderbrak de Keizerin hem. Ge kijkt zoo strak en angstwekkend vóór u op den grond. Waarom lacht ge niet om deze Witte vrouw, die alleen door bedriegers in het leven geroepen wordt? De Keizer trok het hoofd van Maria Theresia tegen zich aan en kuste haar voorhoofd. Het is niets, zeide hij' zacht. Wie zal zich door dit spook angst laten aanjagen Anna Dominikus zal ons immers zeggen, wat er in dezen nacht voorviel, en Ge orge von Walden deed wellicht een zeer gevaarlijken val van de borstwering. Ge moest hem dat bevel ook niet hebben gegeven. Gelij'k hebt ge, laat ons om die spookgeschiedenis lachen. Werkelijk vloog er een glimlach over de lippen van den Keizer. Deze lach klonk gedwongen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1