Deze maaltijd was opgedragen aan dhr. H. Maltha, kok en kastelein der sociëteit SI. Joris alhier, het servies dat. door dhr. Maltha werd gebruikt, is het eenigste in Nederland en is vervaardigd in Frank rijk (Limor), hel is een keurig fijn servies, dal. een sieraad der tafel kan genoemd worden en hetwelk thans voor de eerste maal wordt gebruikt, het zilverwerk, dat van fijn zilver :is vervaardigd, zooals schalen, sauskom, eetschalen, vorken, messen, lepels, enz. enz. verhoogen mede de schoonheid der vorstelijke tafel. Alles schitterde ons tegen toen wij de Statenzaal betraden, de tafel was keurig versierd met bloemen, de laarten leverden 'n schoon gezicht, welke waren voorzien van 't. Middelburgsch Wapen, evenzoo de piramide, als tafelsieraad dienende, wa ren keurig gemaakt en toonde dal het diné opgedragen was aan bekwame man nen, zooals de heer Maltha steeds toonde een waar vakman te zijn, terwijl hij werd bijgestaan door de heeren Jac. .1. Zwennis en .1 Vintges, heide van Botterdam, de tafel voldeed dan ook ten volle aan de verwachting, dip men van eene vorstelijke tafel hebben mag. Alles wal werd opge diend, zoowel de sieraden, kronen! van suiker, mandjes van nogat met gelrokken bloemen van suiker, was in de keuken ver vaardigd. Het menu was als volgtPotage Gentilhomme, Timbale de Homards ii la Nemburg, Helle de Chevreuil a la St. Hu bert, Suprème de Bis de veau a la Moder ne, Chandfroid de Perdreaux, Dirulonne- au.x rótis, Laitue pominée co-mpöle, Cham pignons a la crème, Parfait de foie tiras a Ta Strasbourg, Gateau Middelhourg, Gla ce Marguerite, Del ices Chester, Dessert. Als keuken was ingericht 'I gymnastiek lokaal die door de goede zorgen van dhr. Frederiks, Bijksarchitert, daarvoor in ge leedheid was gebracht, Benevens de Staten leden met uilzonde ring der heeren Hennequin, Moes en De Smidt waren behalve H. M. 's gevolg, aan hel, diné genoodigdde heeren v. 'Iu-ij gersbergh Versluijs en W. A. Graaf van /Jjnden, kamerheeren, 'i.h. dienst van H.AI. de Generaal-majoor, bevelhebber der 3e afdeeling, de heer Klontje, militieeommis- saris, dhr. Alma, prov. adjudant, dhr. v. Hille, garnizoenscommandant, dhr. Bolda- nus, commandant 38e landweerdistrict, Schout. bij-Nachl, Bömer, commandant divisie torpedoboten, inspecteur loods wezen, jhr. mr. \V. H. Snouck llurgronje, griffier der rechtbank, mr. .1. A. Mathon, officier van justitie, jhr. mr. v. d. Mieden van Opmeer, kantonrechter, mr. R. Fruin, ijksarchievaris, .1. .1. Bekaar, ingenieur rijks-waterstaat, J. Hoogenwaan, ingenieur prov. Waterstaat, de heer Mervené, prov. veearts Ie klasse, dhr. v. Rentergem, di recteur prov. stoombootdienst, Broekema, directeur prov. bibliotheek, jhr. mr. L. Schorer, burgemeester van Middelburg, G. J. Sprenger, secretaris van Middelburg, dr. mr. Lahberton, .1. If. Harlman en If. J. Dormaar, hoofdcommiezen ter Prov.Griffie, de heer W. Hovy, lid der F.erste Kamer, de heer v. Dunné, directeur van het Kadaster, de heer Holweg, directeur v. <1. belastingen, de heer W. Jansen, district-schoolopziener, de heer J. Frederiks, rijks-architeci, mevr. Dijekmeester en mevr. Schorer-Plaat. Naast H. M. had aan tafel plaats ge nomen den heer Dijekmeester, commissaris der Koningin, en naast Z. K. H. de Prins, de heer P. J. Siegers, lid van (led. Staten. Toen alle gezeten waren hield de Com missaris do volgende toespraak: Mevrouw! Koninklijke Hoogheid I Eerbiedig dank ik Uwe Majesteit, voor het mij als Voorzitter der Provinciale Sta ten van Zeeland gegeven verlof, om aan dezen feestdisch de gedachten te vertolken, die op dit oogenblik de vertegenwoordigers der Provincie en de geheele- Zeeuwse he bevolking vervullen. Nog is de herinnering levendig aan die heuglijke Augustus-dagen van het jaar 1894, toen Uwe Majesteit, ter zijde geslaan door Hare Koninklijke Moeder, Walcheren bezocht, en uit alle streken van Zeeland do bewoners toestroomden, om Uwe Majes teit te aanschouwen. En thans heeft het Uwe Majesteit kunnen behagen moeite noch inspanning te ontzien, oin aan zoo vele plaatsen der Provincie tiet. voorrecht te gunnen van Uwe Majesteit te ontvangen. Met geheel Zeeland brengen de Staten der Provincie Uwe Majesteit hunne hulde, de verzekering van hunne verknochtheid, van hun diep gevoelden dank. Dank voor den vrede en de rust, waarin ons Vaderland onder Uwer Majesteits ge zegende Begeering verkeert. Dank voor Uwer Majesteits deelname, zoowel in het geluk en den voorspoed der Provincie, als toen ramp en onheil haar troffen. Koninklijke HoogheidSlechts weinige maanden verliepen, sedert Uwe Konink lijke Hoogheid te Vlissingen te midden van eene feestvierende bevolking onzeii Admiraal hulde bracht; een jaar te voren werd ook Uwe tegenwoordigheid gewaar deerd in de door den stormvloed geteister de streken. Zeeland is niet. ondankbaar; in de geschiedenis der Provincie schonk heit Uwe Koninklijke Hoogheid een blij vende plaats. Zoo moge dan het thans aan deze Provincie gebracht bezoek bij Uwe Majes teit. de overtuiging hernieuwen, dat ook in Zeeland Vorstin en Volk één zijn. In de jaren, die na 1894 zijn voorbijgegaan, heeft de geschied schrijver op menig gebied hier te lande verandering te boekstaven. Ook in de rijen der bevolking, die Uwe Majesteit allerwege zullen begroeten, «are menige wisseling aan te wijzen. Maar als altijd staan ze in trouw jgeschaard om Uwe MajesteitOranje en Nederland door onverbreekbaren band aan elkander ver bonden. Vereenigeu wij ons in de eerbie dig!' bede, dat het. zoo blijve tot heil van het Vaderland Leve Hare Majesteit de Koningin Leve Zijne Koninklijke Hoogheid do Prins der Nederlanden! Ken driewerf hoezee werd aangegeven na het uitspreken dezer rede. Des avonds te 8 uur werd op de Markt, door het stedelijk muziekkorps een concert, gegeven, waarbij hel Marktplein was ver licht met ga-sstukken, terwijl enkele par ticulieren jiunne woningen hadden ver licht mei vetpotjes, wal een schoon ge zicht gaf. I)c Uangedelft was eicel,riseli verlicht wat een prachtig zicht gaf, ook daar even als in vele straten hadden particulieren verlichtingen aangebracht. Dhr. Reijgers- berg Versluijs had zijn huis met groen en vlaggen versierd en vele stralen die de Koninklijke stoet doorreed, waren keurig versierd. Te 9 uur begaven de vorstelijke per sonen. zich naar de concert- en gehoorzaal tot bijwoning der uitvoering welke de zang- vereeniging „Tol Oefening en Uitspan ning", directeur dhr. J. J. deliver, ter hunner eere gaf hij te wonen. Zij' werden ontvangen aan den ingang door de voor zitter, dhr. A. W Berdenis van Berlekom, en de vice-voorzitlcr, dhr. llerm. Snijders. In de ontvangkamer werd II. .VI. een bouquet aangeboden door mejiiflr. Marie Hermanie Hartman. Hier werd tevens aan II. VI. een keurig op perkament gedrukt programma met tekstboekje gegeven. Naafloop hiervan keerden de vorstelijke bezoekers terug naar het Gouvernements hotel en trokken zij zich in lmnn'e particu liere vertrekken terug. Veere. Om acht uur werd Vrijdagmorgen al uitgereden, naar Veere, den langen, Veor- schen weg, die overschaduwd wordt door iepen en populieren! Eén kleine gemeente wordt nog gepasseerd, SI. Laurens, maar als er geen bordjes, dit aanduidende, langs den weg stonden, zou men 'I niet bemer ken. Op .(Je grens van, SI. Laurens en Veere voegde de burgemeester van Veere, jhr. H. A. van Doorn, zich hij den stoei. Verderop, hij 'I gehucht Zanddijk, stond de eerewachl. Twee en dertig boeren te paard; de ruiters in Zeeuwsche dracht, Zoo ging 'I naar 'I. raadhuis Daarvóór stond de Harmonie uil Wissenkerke, die bij aankomst van het Vorstelijk Echtpaar liet volkslied speelde. En de mensehen juichten en riepen hoezee, de eerewacht- paarden stonden te trappeldansen, heel de breede Marktstraat vóór hel stadhuis bood een levendig en kleurig schouwspel. H. VI. en Z. K. H. werden iu de vesti bule van het. oude stadhuisgebouw ont vangen aanwezig waren er de raadsle den en de gemeente-secretaris. De burge meester sprak een kort welkomstwoord, waarop 11. VI. antwoordde, daarna begaf men zich naar de oudsheidskamer. Na bezichtiging van veel merkwaardigs gingen de Vorstelijke personen aan boord van de „VVesterschelde" naar Z i e r i k- zee. Onderweg had de vlootrevue plaats. Vlootrevue. Vrijdagmorgen werd door 11. M. de Ko ningin in hel. Engelsehe vaarwater leen schouw gehouden over de Zeeuwsche Vis- schervloot. Daar waren vereenigd een 350-tal vis- schersvaarluigen van verschillende groot te en van onderscheiden model, vertegen woordigend do gansche Zeeuwsche Vis- scherij, met uitzondering van die uit Brou wershaven, Bneskens, Bruinisse en een groot deel uit Philippine. Tegenover die ontbrekenden telden ech ter de vissehersvaartuigen van Bergen op Zoom en Ouddorp. Toen de visschersvloot in het geziehl kwam, werd aan de Koningin door de da mes Maria, van der Peijl, P. Pools en VV. de KeijZer, allen van lerseke, namens de commissie voor ile revue een bouquet aan geboden. Die dames waren in Zeeuwsche dracht. De vloot, die hoofdzakelijk uit hoog- aartsen en voorts uil enkele hengsten en Lemmerjachten bestond, leverde een zeld zaam fraaien aanblik op. Alle vaartuigen lagen buiten de tonnen, huiten het vaarwater, en met. den steven naar het vaarwater. De vaartuigen, die hetzelfde leltefteeken voeren, lagen zooveel mogelijk hij elkan der en waren met een lijntje verbonden. Zij lagen gemeentesgewijZe alphabetisch gerangschikt. De plaats der revue, was het oostelijk eind der Zandkreek aan de zijde van Noord-Bevolaiid, langs den zwarten ton nen kant. leder vaartuig voerde de nationale vlag in top, die bij het pa,s,scoren van H. M. op en neer gehaald werd. De vissehersvaartuigen pavoiseerdjen niet. De afdeeling Schouwen en Duiveland van Schuttevaer was vertegenwoordigd door pen aantal schepen, meerendeets mo- torbooten en twee stoomschepen. Aan hoont van sommigen der vaartui gen bevonden zich muziekkorpsen uit ler seke, Tholen en St. Annaland, die hij hel voorbijvaren der W ester-Schelde volkslie deren uitvoerden. De bemanning der sche pen stond met hun huisgezinnen op den voorsteven en luid schalde hun Leve de Koningin! Leve de Prins! Doerat over hel water. De Koningin en de Prins bezichtigden van het promenadedek der „Westersehel de" het zeldzaam, door zonneschijn over goten schouwspel dat zeker nooit uil de herinnering van wie het zagen zal uor den uitge-wischt. Langzaam stoomde de „Westerschelde" langs de vloot. Aan het eind ervan lagen de geheel ge- pavoiseerde, door een dichte massa be zette Sehuttevaer-booten. Verder lagen er nog enkele plezierjachten en slnomboo- ten, o a. de Minister Lely met honderden passagiers en muziek aan boord. 'tijdens de revue gaven de leden der missie voor de revue, aan 11. AL de Konin gin en den Prins de noodige inlichtingen. Zierikgee. Aan hel Zijpe werden 11.II. ALM. verwel komd door het gemeentebestuur van Brui nisse, dal, hij monde van den burgemees ter, hel. Koninklijk Echtpaar namens de gemeente verwelkomde. I)e tocht door Duiveland's schoone stre ken was een zegetocht: aan de halte Qosterland wederom het gemeentebestuur en een kinderschare, te Nieuwerkerke het zelfde. Op heide plaatsen werden 11.11. M.M. bouqelleii aangeboden en liederen toegezongen. Op laatstgenoemde plaats dankte II. AL een der kleinen bijzonder hartelijk en wal dit onder groote en kleine dorpsbewoners teweeg bracht, laat zich begrijpen. En alzoo naderde men Z i e r i k z e e. Van de eerste halte af werd een kanon schol, gegeven, len lilijke, dat de Ko ninklijke trein daar was en Ie 12.25 tl. stoomde bij het stal ion binnen. Inmiddels hadden zieli daar opgesteld de eerewachl en verschillende corpora tion om 11.11. ALM. te ontvangen. Na de verwelkoming door den burgemeester, werd aan H. AL vanwege de gemeente een bouquet aangeboden door de jonge juffrouw J. W. Vermeijs. liet muziekgezelschap „Crescendo" van Dreisehor, voerde aan hel station eenige muziekstukken uil. Hierna begaf de Koninklijke Stoel zich in de gereedstaande rijtuigen, ten einde zich naar het stadhuis te begeven, waar, vanwege de gemeente, aan 11.11. AL.Al. een déjeuner werd aangeboden. Bij hel binnentreden van het sladhuis, dat smaakvol gerestaureerd en versierd was, werd door den jongeheer J. Moo- lenburgh, aan 11. AL een bouquet aange boden, terwijl daarop de Koninklijke Stan daard werd geheschen. Nadat de leden van den gemeenteraad en de genoodigden aan 1111. AI.Al. waren voorgesteld, begaf men zich Ie 12.50 uur aan het déjeuner. De burgemeester dezer gemeente, de heer Chr. \V. Vermeijs, hield daarbij een korte toespraak, die dooi' de Koningin werd beantwoord. Na afloop van het déjeuner werd we derom een rijtoer door de gemeente ge maakt, op welken tocht H. Al. in verschil lende buurten nog bóuquetlen ontving vain de jongejuffrouwen Gerlings, J. C. J. Ver- Ion, A. Post, namens de weeskinderen, Prudence Matthiji, Johanna Blankerl, jonk vrouw Schuurbeque Boeije, Kitty Goe- niaiis, AVilhelmina Goemans. Te 2.25 verlieten de Hooge gasten Zie- rikzee, uitgeleide gedaan door de leden van den Raad en eene onafzienbare me nigte, die niet ophield hen toe te juichen. De tochl naar Goes ving aan. Tot afscheid bood mevrouw Venneijs nog een bouquet aan. Des middags en des avonds hadden mu ziekuitvoeringen en volksspelen plaats, terwijl ook daar de dag eindigde met een vuurwerk. De stad was op alle plaatsen keurig versierd. Verscheidene winkelelalages wa ren zeer eenvoudig maar fraai. De schepen in de haven waren in vlaggetooi. Te Goes. De. Donderdagavond gaf ons reeds een voorproefje van de drukte en de opgewekte stemming, die den volgen den dag zouden heerschen. Op verschil lende plaatsen in de stad had men aan poorten en hogen de illuminatie ontsto ken en hondenden belangstellenden bewo gen zich, bij het prachtige weer, door de feestelijk versierde straten. In tegenstelling met andere plaatsen bv. met Middelburg heeft vooral Goes zeer veel zorg aan versiering en illuminatie besteed. De sierlijke lijnen der verschillende poor ten kwamen door de verlichting lol haar recht en hel geheel maakte een loover- aehtigen indruk. Verschillende winkels waren keurig ge- etaleerd, bv. die van dhr. do Lignv, dhr. H, Soiiier enz., terwijl in de vitrine van dhr. Bitter de busten van Koningin en Prins prijkten, omgeven door een fraaie plantcnversiering. De Feestcommissie maakte om half acht in open landauers een rijtoer door de stad, voorafgegaan door de Goesehe muziekge zelschappen met fakkellicht. Deze rijtoer trok begrijpelijkerwijze de menschel] op do slraal en bracht de gewenst-hl© vroo- lijke stemming er in. Er was een prettige drukte, geen wanklank werd gehoord. Na afloop van den rijtoer werden op 'LSlot Oostende aan de Goeselie muziek gezelschappen zilveren eere mcdaljes uil gereikt door dhr. 1). van den Bout, die iu zijn rede herinnerde aan 't Vorstelijk bezoek van '112 en zijn beste weuschen voor welslagen van 't feest uitsprak. Hij werd beantwoord door dhr. L. de Beste, onder-directeur van Hosanna. V x-ij'd a g. Het is ongeveer vijf en veertig jaar ge leden, dal. Goes de eer mocht Ie beurt vallen koning Willem III Ie ontvangen. Die ontvangst had plaats met pracht en praal; ook toen getuigden de oeseiiaren en de Zuid-Bevelanders van hun aanhan kelijkheid en gehechtheid aan het Vorsten huis. Ook nu bij het bezoek der jonge Ko ningin, die haar eerste intrede maakte in Zuid-Bevelands hoofdstad, hebben de Goe- senaren Haar een alleszins waardige ont vangst bereid, en men was hier uitgela ten van vreugde over de komst. der Ko ningin, die jammer genoeg, hier maar korl verloofde. Waren er gisteren, die vreesden aan het „werken" der lucht Ie zien, (lal het weer zou omslaan, de dag van Vrijdag bracht ons evenals gisteren een prachli- gen zonneschijn. Ontelbare menschen zijn op de heen en vullen de kwistig versierde stralen, waarop de zon haar stralen giet, en zoo alles nog heler doet uitkomen. Hel is een vroolijk gewemel en bont gewoel, waaraan de frissche kleederdraehl der ontelbare boerinnekes een bijzondere aantrekkelijk heid verleen I Om 8 uur trok de Stadsbode in 15de eeuwsehe kleedeixlracht door de stad en deed den poorters kond, dat de opschote der edele gravinne zou plaats hebben. Om hall elf verliet de vaandeloplochl en de historische optocht hel terrein op „Klein Frankrijk". Aa(n den Vaandel-oplocht namen deel de volgende vereenigingen met haar vaandels Eigen Hulp, Gymiiasliekve.reeniging „Vol harding", Help F 7,elven, Jongelingsver- eeniging op Geref. grondslag, SI. Jozefs- vereeniging, De Landbouw, De lustige Vrienden, Werk lieden verconiging „Kaai- gikle". Hierna volgden in rijtuigen de feest commissie. Daarna kwam het neusje van de zalm de .historische optocht. Hel is niet bijster gemakkelijk om een hislorlschen, gerostumeerden optocht sa men Ie stellen, die goed voldoet. En toen wij dan ook ons herinnerden den gecostu- meeirien optocht van voor twee jaren hier gehouden, hadden we geen hooge verwach ting van dezen optocht. Maar deze ver wachting werd gelukkig beschaamdde historische optocht in zijn g.-heel voldeed uitnemend. Alleen de paarden staken hij de costumes wel wal af. In kleurige en fleurige rij trokken de hoofsche ridders niet hun edelvrouwen ter opschote. In de eerste plaats trok do aan dacht het kostuum van Jaeoba van Beijo- ren (juffr. v. Biel) in rood fluweel afge zet met hermelijn en goudborduursel. Zij droeg, evenals de andere edelvrouwen, het hoofdtooisel dier lijden, oen 'zooge naamde puntmuts met langen sluier mei loovertjes, en gemsleeren rijliandschoenen. Hetcosluiini van Frank van Borsele (dhr. Verhoek) muntte uil door fijnheid, van kleu ren. Over een mauve wambuis met goud borduursel hing een beige laken mantel eveneens versierd met. goudborduursel; hij droeg een platten hoed met stmisveeren en hooge rijlaarzen. Wij kunnen van ieder costiuim geen be schrijving geven; eonslateeren we, dat ze goed voldeden, en dat het geheel een fraaien indruk gal', zoo b.v. de 2 burge meesters van Goes in hun bruin en groen fluweelen met hout afgezette tabbaarden en met hun bonten baretten. I)e schepe nen waren in zwart fluweelen toga's. Hel was een mooi gezicht den stoet op de Groote Markt Ie zien passeeren. Schil derachtig was het 1e zien itie bont uitge- doschte ridders en edelvrouwen hoog op (1e paarden, gevolgd door de boogschut ters in de kleerlij van dien lijd, hel waren de gilden „Altijl in roere" van 's Heer hendrikskinderen, „van Schengen" van Wissekei'ke, „Ilaershove" van Baarsdorp, „Uil de Poele" van Sinoutskerke en „Ver sche Vliele" van Scrahbenkerke. Op de boogschutters volgde een wagen met poorteressen ook in oude kleeder- draehl, die (len stoel sloten. Nadat de stoel ©enigen lijd door de stad had gelreden, keerde hij naar „Klein Frankrijk" terug, alwaar de opschote werd gehouden. Er werd carré gevormd rond om den vogelpaal en Jaeoba schoot zelf den tweeden maal den vogel van den paal. (De pijl raakte verdwaald op het hoofd eens boogschutters, zonder hem te kwetsen; de man kwam met den schrik vrij). De deken van de haridboogschutletriji „Sint Sehasliaan" bood hierna aan de gravin den eerekovel (een muts) aan, die graeieuzelij'k werd aanvaard. Deze ko vel was van satijin en de grafelijke kroon en letters S. S. waren er op geborduurd. Op 'n kussen werd de kovel meegedragen. Daarop trok de stoet onder ontzaglijken foeloop van nieuwsgierigen wederom door de stad, en werd aan 'I „Slot Oostende" ontbonden. Van 1—4 uur werden op de Groole Markt en de Beestenmarkt matinees ge geven door de Goesehe muziekgezelschap pen. Aankomst te Katsche Veer. Hel was 4.40 uur loen de hooi met de Koninklijke familie aan den steiger aanlegde. Eenige honderden menschen waren tegenwoordig om de Koningin hel welkom toe te roepen. Rondom den stei ger lagen nog een dertigtal hoogaartsen, die van de revue waren achtergebleven; Het weer was prachtig, de Schelde bood een zeldzaam sehoonen aanblik. Drie tor pedobooten vergezelden de „VVester schelde". Ruim een kwartier later dan vei wacht was,' stapte de Koningin aan den wal, waar de burgemeester van Katten dijke ter begroeiing in ambtscostuum aanwezig was. Deze sprak als volgt: Majesteit en Koninklijke Hoogheid Op mij rust. de aangename taak en hooge eer, als burgemeester van de ge mcenle Kallendijke, zijnde de gemeente waar heL Uwe Majesteit en Uwe Konink lijke Hoogheid behaagt den eersten stap op Zuid-Beveiandschen bodem te zetten, U welkom te heefen op (Kt eiland. Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid, ik eindig mijn welkomstwoorden mot de hoop uit te spreken, dat Uwe Ma jesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid een aangename herinnering mede zulten dra gen aan dit bezoek aan Zuid-Beveland. Hierop werd door mej. Anna Gele uit G o o s een bouquet aan H. M. aangeboden, namens Zuid-Beveland. Onder luide toejuichingen werd daarop in gestrekten draf gereden naar Wilbelmina- dorp en Goes. H. M„ die gekleed was in wit wandel toilet, met witten hoed en groote witte veer met aigrette, knikte en wuifde aller minzaamst de menschen toe H M. zag er zeer opgewekt en gezond uit. De prins was in admiraalsuniform. In het eerste kofrijtuig waren gezeten de dienstdoede ka merheeren. Het tweede, waarin H. M. en de prins gezeten waren, was A la daumont met vier paarden bespannen en van binnen met rood satijn gecapitonneerd. De verdere rijtuigen werden door het gevolg iu beslag genomeu, tei wijl nog in rijtuigen volgden de Gedeputeerden. De burgemeester van Kat- teniijke in ambtsgewaad reed voor den stoet uit. Iu Wilhelminadorp waren twee mooie eerepoorten opgericht; een (bij de hoeve van dhr. Rottier) was geheel opge trokken van landbouwgewassen. Het eerst werd halt gehouden bij de hoeve van dhr. Rottier, om een bouquet, aan geboden door Mej. Hanken, in ontvangst te nemen, en om de werking te bezicktigeu van de stooiastroodorsehmackine, stoom ploeg en cultivator. Verder bezichtigde de Prins puik vee hem door dhr. Hanken getoond. De Prins sprak met dezen eenige woorden over het vee en prees het. Bij de eerepoort bij de brug werd door mej. H. 0. Vermeulen een bouquet aan geboden dit geschiedde ook namens den burgemeester door de echtgenoote van den secretaris, mevr. de Graaf. Nu werd gere den tot het Havenzicht, waar de Burge meester van Goes het hooge paar opwachtte, en waar de eerewacht gereed stond om H. M. te escorteeren. De eerewacht was ge kleed in witte rijbroek, zwarte frakhooge hoed en hooge rijlaarzenzij zagen er kranig uit. De Prins zelf heeft tot tweemaal toe verklaard, dat Ue eerewacht flink gereden heeft, en ook bij het afscheid aan 't station sprak H. M. hare tevredenheid uit over de eerewacht, en droeg den Burgemeester op de eerewacht ten stadhuize te noodigeu om een eere-medaille in ontvangst te nemen, welke nog dien avond aan ieder der leden werd ter hand gesteld. Dhr Duvekot, hoofdman der eerewacht, werd by H M ontboden. Bij het Havenzicht schaarde de eerewacht zich gedeeltelijk voor en achter het vor stelijk rytuig, terwijl bij ieder portier een ruiter reed. Een groote menigte volk stond aaD weers zijden van den weg geschaard ter begroeting van H M. En boe dichter we Goes naderden hoe compacter de massa werd. Overal toejuichingen en gewuif. Een bouquet werd aangeboden ten huize van dhr. J. Harinck door de jongejuffr. Verhoeven namens de Kadebewoners. Verschillende schepen in de haven waren gepavoiseerd, wat met de alsnog aange brachte lampionversiering aan de Kade een mooi effect maakte. Rondom de Kade stonden duizenden menschen geschaard en de Groote Markt was een menschenzee, men kon over de hoofdeD loopen. Het grootste gedeelte van Zuid- en bijna .geheel Nooid-Beveland was naar Goes gekomen, als 't ware volgestampte hoogaartsen en roeibooten brachten de hon derden menschen over, terwijl ook vele Bolgen en Kngelschen onze stad bezochten, 't Moet dan ook voor onze Koningin een treffend gezicht zijn geweest, die duizenden en duizenden enthousiaste menschen, die haar geestdriftige hulde brachten. De Koningin was dan ook zichtbaar getroffen. Zoo vertelde ons de particuliere secretaris der KoniDgin, Jhr. van Geen, dat H. Al- bewogen was, door de treffende blijken van aanhankelijkheid Haar gebracht. Zoo'n hulde door Goes gebracht had zij zich niet kunnen denken. Het was dan ook indrukwekkend- Tot op de daken zaten de menschen. Bij aankomst op de Groote Markt speelden de drie Goesehe muziekgezelschappen, onder directie van dhr. Kooman, het Wilhelmus, het Mecklenburgsch volkslied en „AVien Neerlandsch Bloed". De vorstelijke personen, voorafgegaan door den Burgemeester betraden het Balcon. van waar de KoniDgin het juichende volk toewuifde en toeknikte. Ter weerszijde van de trappen van het Stadhuis had zich een rij van jongedames opgesteld, die in 't wit gekleed, Hare Ma jesteit een aardige bloemenhulde brachten- Daarna werden de gemeenteraadslede» aan H. M. voorgesteld. De sprak toen als volgt: Geëerbiedigde Majestei Koninklijke Hoogheid \ls hoofd dezer gemeente r eervolle taak, Uwe Majesteit ei Hoogheid namens den genu ile geheele bevolking van G< welkom te booten in Zuid-Bev Atet volle overtuiging ben ik de Goesehe burgerij, als ik U hartelijk dank zeg voor de bezoek, en Haar de- verzekeri de levendige gevoelens van Ir hankelijkheid, die de bevo-lkiiq Majesteit en Haar Doorlucl zielen. Slcchls eenmaal had deze voorrecht met een vorstelijk eerd 1e wordenhet was in Z. AL Koning Willem III de bezocht. Gaf (Ie bevolking toen op nige wijze blijk van hare V( aan ons dierbaar Oranjehuis, de burgerij niet minder op do driftvolle wijze hare ©erbiedi oprechte trouw, die zij voor U in hel hart draagt. Alet de In-de, dal Gods zegel Uwe Majesteit en Koninklijk zij en Uwe Majesteit eene hm kige regeering lol heil van c vaderland gegeven worde, ver Alajesteit ons te veroorlovei borst den heilgroel uil te br< Leve de Koningin Leve de Prins der Nederl. H. M. dankte daarop met woorden. De Koningin antwoordde i Al. de Burgemeester: Ik dank u zeer voor uwe woorden (hei wasjnij zeemaan,) land en speciaal Goes, Zuii stad. Ie bezoeken. Des te aan dil bezoek plaats heeft onder slandigheideii. dan hij den jong: nood. Hartelijk dank ik en erk ik voor de versieringen en de ontvangst. De Koningin sprak veel voelde voor (leze laiidhon vincio. 'I Ging in de Raadzaal zeer zeel vriendelijk toe. Alle grill leden werden door II. AL au Zoo vroeg 11. M. aan hel raa heeke, of deze de rijkstand I was. Tot den secretaris zeide kelijk getroffen te zijn. Deze dat Goes tiet Kou. bezoek zeer de, en dat hier permanente hu si es heslaan voor de vierim ningimiedag. Tol de jongens, phologiaphieën aanboden, sp moedelijkWel jongens, luie a. bent zeker blij, dal je in zoo'n steekt, maar je zult 'I wel erg hen. De Prins vertelde van h Jetje te Z i e r i k z e e, waar In den voorrijder Ie water spror den overkant zwom. Van de aangeboden ververs de trouwzaal 'werd door dc een gretig en dankbaar gebrui Voor het open raam versche( tijd de Koningin, die voortd toegejuicht. Tegenover het stadhuis wa fluweelen baldakijn opgesteld, wi van Beijeren met gevolg hac nomen, om een fragment van de waarbij de landsvrouwen aan schenken kwamen brengen, aar gin voor te stellen, wat door meester aan H. M. werd verkla II. M. zeide den schitteren! sehen optocht nimmer te zulle terwijl Zij met. zee:r veel belaui huldiging van gravin Jaeoba geslagen. Na affoop werd door twee pc de landgravinne een oorkonde aangeboden. Deze oorkonde luidt alsvolgt Jaeoba, bij der ghenaden G ginne van Beyeren, Gravinne v van Zeeland ende Vrouwe van doen Condt allen luyden want ende ghewoonte van anderen g sten en Vorstinnen ende's onde onser liettijeker bescheydenisse onsen edelen voorvaderen salig tenisse ingeboren is tot ooirl saligheyd onser landen. Soo aengezien ende bedacht dat was bij de opschote tot dat schot komende onsen getrouen ende goede luyden van 's Hee: deren, Baersdorp, Wissekerke, kerke, Scrabbenkerke te ontlas Graefelijcke vlasthienden ten dagen. Gbegeven in 't Slot der stee Goes upt den dartienden Vil duizend vierhonderd ende aght VROUWE J. Gbegeven in duplo den VIlIIber Een duizent negenl zeven. VROUWE Aen den Emtfeste Wijze disc verreziende Heer Rendtmeester felijcke thienden in Suid-Bevela van Condt gbegeven worden. De jongste dochter van den bu in Zuid-Bevelandsch costuum een bouquet aan. oor Haar vertrek ontving

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2