Tt iioirs. Groote voorraad IJ EVER F ^OStUUm- Doctoren BERIJ OE JONGE, No. 109. Zaterdag 14 September 1907. Derde Jaargang. Bij flit nummer Moort een Bijvoegsel. EN-ROUTS WERK: Turfkade, Goes. lechts he Gebakkraam. KATHOLIEK ORGAAN VOOR OE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, J0E1SDAG- en VRIJDAGAVOND. Het Koninklijk Bezoek. ■handen: hn KLEINGOED, DROPS, lm SUIKERWERKEN. Il, P. EVERS DIJK. Goes. tot berging van fietsen. I'IRMA [traat C 38 en 39, 10 ES. Inaies. i-kokers. Ifeullles. is-necessaires. ieistasschen. Handfaschjes. Reiskoffers. hoeveelheid. |prijs per kwartaal 75 cent a95 ïde bericht dat hij van 7 to' akt op de werf van de Wed' irstad, en beveelt zich nnO' it leveren van fijne Sucade-. ie Bollen. lederen dag verscb pende met een druk bezoet en, bljjft hij onder minzau'6 dienstw. dr. m. Lkenhorst- en worden thuis bezorgd. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.76, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant 0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/,, voor niet-abonné's045 BureauLANGE V0RSTSTRAAT,jG0E5. Advertentiën van 15 regels 10.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Zoo was dan de dag daar, dat de Ko ningin den Zeeuwschen bodem heeft bestreden. Deze eerste dag (Donderdag) gold het bezoek aan Middelburg en Vlis singen. Prachtig weer begunstigde dezen eersten feestdag. Te Middelburg. De Koninklijke trein, die Donderdag ochtend om 6 uur 25 Het Loa verliet, is het land doorgestoomd. Maar aan de Zeeuwsche grens heeft de machinist hem even stop gezet. In Rill and-B ath wachtten de Commissaris van Zeeland, mr. H. J. Dijckmeester met W. A. graaf van Lynden, Kamerheer' in buitengewonen dienst, om de Koninklijke gasten welkom te heeten in het gewest. En van deze autoriteiten vergezeld, arriveerden Hare Majesteit Wilhelmina en Prins Hendrik te 11 uur 10 aan het station in Middelburg. Dat was sober versierd. Aan den loo- per, die naar het Koninklijke rijtuig ge spreid was, stond de grijze burgervader der stad, Jhr. Mr. L. Schorer. Hij heette het Vorstenpaar eerbiedig welkom in zjjn oude, trouwe veste. Heel opgewekt dankte Hare Majesteit, verklaarde gaarne te zijn gekomen, en de Prins sprak monter over het mooie zomerweer, dat den tocht zou opluisteren. Jonkvrouwe de Casembroot, dochter van het lid der Gedeputeerde Sta ten, bood uit naam der Provincie bloemen aan de Vorstin. Langs het perron was de eerewacht be trokken door honderd man van t tweede bataljon, derde regiment infanterie, met stafmuziek en vaandel. Hare Majesteit en Prins Hendrik, die de admiraalsuniform droeg, inspecteerden den troep, terwijl het orkest het Wilhelmus speelde. De Koningin droeg een elegante rose voile japon met kostbare witte kant afge zet en een bijkleurenden ronden hoed met lichte zomerbloemen Dan de begroeting van enkele autori teiten m 't Koninklijk wachtsaion. De schit terende kleurige stoet, voorafgegaan van den burgemeester en den commissaris van Zeeland, door het kranige militaire escorte omstuwd, reed stapvoets de feeststad bin nen, onder het klokkelied van Lange Jan. Over de bruggen heen ging het. De boo ten en jachten in het kanaal, tot in het topje van, den mast gepavoiseerd, en schuingezakt onder den Last dier saamge drongen menschen. Van het water daver de toen spontaan het eerste gejuich, dat aanstonds langs alle wegen jubelend werd overgenomen, ter eer van de Vorstin en haar Gemaal. Opgetogen waren de men schen over de lieftalligheid, waarmee de Koningin toch aanhoudend wuifde en lief lachend groette. De boerinnekes zetten er oogen als stuiters van op. Op de hoeken van de Loskade en Blau- wedijk, die zwart zagen van de menschen, stonden de balcons en de vensters vol met een mondain publiek, dat doeken wuif de. Dan g'ing het onder het tusschen de huizen gespannen velours, met het woord Welkom in gouden schrift, voort, de Ko- mngsbrug over. Op de Houtkaai drong de menigte op om den zwaai. Het bleef van 't station tot aan de Abdij een prachtig geest driftige ommegang, door de van zon over dekte feeststad. Alleen binnen den ouden kloosterhof van de Abdij bleef de plechtige rust der eeuwen onder het geboomte onverstoord. De enkele menschen, die er 's morgens heen waren gewandeld, mochten er blijven. Later had er een marechaussee voor iedere poort post gevat om het eerwaardige bin nenplein af te sluiten. Toen galoppeerden daar te ruim half twaalf do huzaren van het escorte de kleine Balanspoort binnen. De wacht kwam m het geweer. De oude gevels (rilden mee met het daverend Wilhelmus. De kleu rige Konmgmnestoet reed den Abdijhof langzaam om, hield voor het gouverne- mentshotel stil. In de weidsche voorhal van het. gou vernementshuis werden de Koninklijke be zoekers door de gastvrouwe, mevrouw Ha^Ma i' ^terb.iedig begroet, waarop Hare Majesteit en de Prins hartelijk ant woordden en vriendelijk dank zegden voor do ten welkom aangeboden bloemen. In deze enorm groote, deftige vestibule, waar van de muren gepolychromeerd zijn, en die door hooge eiken deuren toegang geeft tot de gangen, was een perzisch tapijt gespreid, en tropeeën van planten bloei den in de hoeken op. Een antieke paneel- kast en "zeldzame zeventiende eeuwsche leunstoelen vormden er met enkele sier lijke vazen het voorname hall-meubilair. Ook waren er kleine modellen neergezet van een Walcherschen melkwagen, voor de provinciale tentoonstelling bestemd, maar die nu als aardige dingen van het eiland hier eerst voor Hare Majesteit ter bezich tiging zijn gesteld. Na de eerste verwelkoming begaven de Koningin en de Prins zich toen aanstonds naar hunne vertrekken op de eerste ver dieping, die alle aan de voorzijde liggen, dus uitziend op de Abdij, en naast elkan der gelegen zijn aan een lange breede gang. Aan de wanden hangen zeldzame oude gravures, betrekking hebbende op het Huis van Oranje. Er staat een antieke glazen kast met veel oud porselein, en tegen den muur aan den serrekant zijn een reeks empirepenanttafeltjes gezet, die fraaie kandelaars en sierlijke vazen dragen., Het eerste vertrek is liet kabinet van den commissaris, thans als zitkamer aan Prins Hendrik afgestaan. Een zeer groote, deftige werkkamer met een gepoly chromeerde zoldering van moer- en kinder balken, en boven de eiken lambriseering een prachtig gedecoreerd goudleer-behang sel. In het midden staat een reusachtig donker ebbenhou ten bureau minis Ire, waar Zijne Hoogheid de dringende corresponden tie zal kunnen afdoen. En verder is dit vertrek met gemakkelijke fauteuils en nog enkele kleinere meubelen gezellig ge maakt. Er hangt aan de wanden slechts één versiering, maar dat is een zeldzaam kunstwerk, en voor den gastheer van zeer bijzondere waarde. Een omvangrijke pen- teekening, opmerkelijk minutieus uit gevoerd: de promotieplaat van mr. H. J. Dijckmeester door zijn ouderen vriend, wij len den kunstschilder Bakker Korff getee- kend. Aan deze werkkamer voor den Prins grenst het salon van Hare Majesteit de Koningin, met gedamasseerde roomkleu rige zijde gestoffeerd en in empire stijl gemeubeld. Hier en daar staan coquette ornamenten, bloeiende planten in den schoorsteennis, en aan een allerliefst klein notenhouten schrijfbureautje van kostbaar schrijfgereedschap voorzien, zal de Vor stin de dringendste zaken van staat af kun nen handelen. Aan de wanden hangen en kele oude schilderijen, portretten uit heit stamhuis van Oranje en onderandere een zeer zeldzame gekleurde antiek Engelsche prent. Het uitzicht, dat de Koningin hier in do enkele oogenbïikken van rust zal kunnen genieten, is wel het schoonste, dat men zich kan droomen. Dan volgen het vertrek voor Harer Ma jesteits kameniers, de garderobe en de kleedkamer van de Koningin, in een blau wen toon gehouden, de echtelijke slaap kamer, en de kleedkamer voor den Prins, waar een opmerkelijk mooi beschilderd, pla fond in ligt. Daar hangt in het midden een ijzeren kaarsenkroon uit. En op een kleine schrijftafel trof als een lieve attentie een groot fotografisch portret van de Moeder- van den Prins. De hofdame baronesse Sloet van Marx- vexld, de kamerheer en particulier secre taris, jhr. van Green, en de lectrice van Hare Majesteit, mejuffrouw van Overzee, betrokken mede hun vertrekken ten gou vernementshuize. De overige dames en heeren van den hofstoet zijn bij' families in Middelburg gelogeerdde grootmeester es, baronesse van Hardenbroek van Berg ambacht, bij jhr. C. van Teylingcn, de hofdame baronesse van Burmania Itengers bij mejuffrouw A. M. Sprenger, de groot meester baron Sirtema van Grovestins en de opperstalmeester baron Bentinck hij jhr. mr. van Reigersberg Versluys, dei directeur van het kabinet der Koningin, jhr Vegelin van Claerbergen ,bij den heer J. F. Dunné, de kamerheer-ceremoniemees ter jhr. van de Poll, bij mr. J. H. van Bel, de adjudant baron van Tuyl van Seroos- kerken hij mr. F. J. Sprenger, de adjudant van Z. K. H. den Prins, baron van Asbeck, bij jlir. mr. Snouck Hurgronje en de or donnans-officier jhr. van Reigersberg Ver sluys hij jhr. mr. van Reigersberg Versluys. Ruim een half uur na aankomst van de Vorstelijke Gasten ijl het Gouverne mentshotel ontving Hare Majesteit den vertegenwoordiger van Z. M. den Koning der Belgen in particuliere audiëntie, ba ron Ruzette, gouverneur van West-Vlaan- deren, om de beleefdheidsbetuigingen van zijn Vorst in ontvangst te nemen. Volgens de internationale usancen heeft koning Leopold dezen staatsman afgevaar digd ter complimenteering van de Vorstin, nu Hare Majesteit zoo dicht bij de grenzen van België nadert. Baron Ruzette, die zich in een gala-koets naar het gouvernements huis begaf, was hier in het Grand Hotel afgestapt. Zijne Excellentie zat vervolgens mede aan aan het intiem dejeuner, waar volgens den wenscli van Hare Majesteit, met de Koningin en den Prins, do gast vrouw en gastheer en hunne kinderen en aanbehuwdkinderen aan deelnamen, bene vens burgemeester jhr. Schorer en me vrouw, de dames en heeren van den hof stoet, de Kamerheeren jn buitengewone^ dienst van Hare )VIajesteit in Zeeland, de heeren W. A. Graaf van Lynden (van Kou dekerk©), oud-lid dier Gedeputeerde Sta len, en jhr. mr. A. van Reigersberg Ver sluys, president van de rechtbank hier ter stede. Inmiddels werden op het oude Abdij plein een zeventienhonderd schoolkinderen opgesteld, met een tweehonderdvijftig zan gers en 8Ü leerlingen der rijkskweekschool voor onderwijzers, om, begeleid door het Middelburgsch Muziekkorps, en door lui tenant Morks gedirigeerd, aan het Konink lijk Paar de cantatine „Welkom" toe te zingen. De Vorstin, opgestaan van het dejeuner, hoorde d,en vroolijken zang aan, staande met mevrouw Dijckmeester voor het wijd opengeschoven venster dier parterreKverdie- ping. De heeren Morks, componist, en Has- selman, dichter der cantatine, werden bij Hare Majesteit ontboden om Haren dank te aanvaarden voor deze treffendje hulde. Toen reed de Koningsstoet langs den mooien Boomenweg over Koudekerke naar V1 i s s i n g e n. In het dorp had de begroe ting vanwege het gemeentebestuur plaats. Een zoontje van burgemeester Van Pan- huijs bood er de Koningin op een bloemen- kussen van violen een antiek Zeeuwsch zilveren tabaksdoos aan mét Koudekerk- sche babbelaars gevuld. Te Vlissingen. Door een vroolijk bevlagde stad, waar alle schepen zijn gepavoiseerd rijdt de luisterrijke koningstoet voorafgegaan van de gemeentegrens door burgemeester jhr. van Doorn, naar de Koninklijke fabriek de Schelde onder daverende salvo's van gejuich. Aan het burgerweeshuis is een bloemen-hulde gebracht. Onder de eerepoort aan dien ingang wor den de Hooge Bezoekers eerbiedig verwel komd door den president-commissaris en den directeur van „de Schelde", de hee ren Arie Smit en Jos. van Raalte. Het jongste dochtertje van den hoofdingeni eur der fabriek, een meisje Martin, mocht bloemen bieden aan de Koningin. Én door beide eerstgenoemde bestuurderen bege leid begaven de Vorstin en Prins Hendrik zich nu eerst langs de eerebrug aan boord van het mailstoomschip „Kawi", dat hier gebouwd, gereed ligt om de volgende week in Rotterdam aan de Lloyd te worden af geleverd. Dit uit den aard nog ongeladen drijvende hotel, verheft zijn hoogste ver- dieping niet minder dap circa. 40 voet boven den waterspiegel. Nadat het Vorstenpaar gezeten is in de eetsalon van de boot, spreekt de heer Arie Smit, Hare Majesteit en den Prins als volgt toe: Mevrouw I Koninklijke Hoogheid I Het zij mij vergund Gwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid op deze plaats eerbiedig en uit den grond mijns harten welkom te heeten en dank te betuigen voor de hooge eer, door Uw hooggewaardeerd bezoek aan de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" bewezen. Ver-oorloof mij eene kleine historische herinnering. Toen Uwer- Majesteits onvergetelijke Va der, onze beminde Koning, wijlen Willem III in 1873 deze gemeente bezocht, om de voltooide havenwerken in te wijden, ver blijdde hij de bevolking in zeer hooge mate door Zijn Koninklijk woord: de oude ver laten Marinewerf zal weder in gebruik gesteld worden; lk wensch dat een groote scheepsbouwinrichting en werktuigenfa- bliek hier worde tot stand gebracht. Lu overleg met wijlen den Hoofd-inge- nieur, Dr. B. J. Tideman, werd mij dooi den hoogvercerden Vorst de moeilijke taak opgedragen Zijn wensch tot verwezenlij king to brengen. Gesterkt door dit blijk van koninklijk vemtrouwen, .toog ik aan het werk en met den steun van Regeering en Volksvertegen woordiging kwam een overeenkomst tot stand, waarbij mij de voormalige marine werf met aanhoorigheden in erfpacht werd afgestaan. De uitvoering van dit erfpachtscontract, overgedragen aan de door mij opgerichte naainlooze Vennootschap „De Schelde", heeft, naar ik hoop, aan de verwachting van den Koninklijken Stichter voljdaan. Met het predicaat. van „Koninklijke" vereerd, is de onderneming opgegroeid tot een der belangrijkste instellingen op scheepsbouwgebied in Uwer Majesteits Rijk. De groolste schepen, voor Marine pn Koopvaardij, zijn gedurende de jaren van het. bestaan dezer inrichting van haar hel lingen te water gelaten (en het feit, dat ik in deze ure het voorrecht mag hebben Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoog heid te ontvangen aan boord van één on zer schoonste mailstoomers, getuigt van wat „De Schelde" vermag. Bij het aanschouwen van deze nieuw gebouwde mailboot vervult ons de dank bare igedachte, dat de Koninklijke wensch, door wijlen onzen Koning geuit, ten volle in vervulling is gekomen. Het stoomschip „Kawi" van de Rotter- damsche Lloyd, bestemd om binnen kort deel te nemen aan den geregelden dienst tusschen Nederland en Oost-Indië, werd door de goedgunstige beschikking van do Directie van de Rotterdamsche Lloyd riog eenigeri tijd onder onze hoiede gelaten om er Uwe Majesteit en Haren Koninklijken Ge-maal op te kunnen ontvangen, en om U bij liet bezoek aan „de Schelde" ter stond een bewijs te kunnen geven èn van de. vorderingen onzer nationale scheeps- bouw-nijverheid, èn van de hoogte, waar toe de Directie van de Rotterdamsche Lloyd de eischen van comfort, veiligheid en .goeden smaak op haar mailbooten heeft opgevoerd. Maar de historische terugblik, dien ik mij veroorloofde, heeft ©en diepere hetee- keriis. Hot is een hoogst verblijdende gebeur- tenis en voor mij persoonlijk pen bron van de grootste voldoening, dat ik op dit oogenblik op het terrein der werkzaam heid, waartoe Uw Koninklijke Vader mij' riep, Hoogst desz-elfs Dochter en dien Prins deï Nederlanden ontvangen en rondlei den mag. Dit gewichtig moment in mijn leven zal mij onvergetelijk blijven -en wordt door mij gewaardeerd als één der aangenaam ste vruchten van mijn langdurigen arbeid. Het zij mij vergund, aan dit zeer kort overzicht toe te voegen de kleine bijzonder heid, dat na een werkzaamheid van 32 jaren (van het begin dezer Maatschappij- tot op heden) met mij onafgebroken in haar dienst zijn de Directeur en de beide Iioofd-Ingenieurs, die ik Uwe Majesteit eer biedig vprzoek, zoo straks aan U te mogen voorstellen. De lijd, dien Uwe Majesteit pn Uwe Koninklijke Hoogheid hebben kunnen be stemmen voor de bezichtiging dezer instel ling, is kort, tei kort om alle afdee- lingen te bezoeken. Een vluchtige blik in de voornaamste ateliers, èn op het terrein, èn op de scheepshellingen zal Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid evenwel een denk beeld kunnen geven van heigeeu in deze fabriek wordt gewrocht. Ten einde de herinnering aan dit bezoek, zoo mogelijk, levendig te houden, heeft onze Directeur, de heer Van Raalte, in een kort geschrift, met illustratiën, eeuige bijzonderheden te hoek gesteld en ik hoop, Mevrouw, dat het Uwe Majesteit wel zal gelieven te behagen, dit album van den Directeur te aanvaarden. Ook veroorloof ik mij Uwe Majesteit ne derig vergunning te vragen om Haar nog een ander en eigenaardig souvenir aan te bieden: het kunstig bewerkte model van de eerste onderzeesche torpedoboot, dooi de Maatschappij „De Schelde" ten vori- gen jare ten behoeve van Uwer Majesteits Marine afgeleverd. Majesteit, Koninklijke HoogheidDe 1600 werklieden, aan de fabriek verbon den, die eveneens met groote ingenomen heid kennis namen van dit .Uw bezoek, wachten, ik hen daarvan innig overtuigd, met ongeduld op de omwandeling, om o.ok hunne warme hulde en toegenegenheid te toonen. En thans gelieven Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid mij toe te staan de Commissarissen, de Directie en de Hoofd ambtenaren van de Maatschappij voor te stellen. H. M. de Koningin beantwoordde deze toespraak met enkele woorden,. Nadat vervolgens de geschenken aange boden zijh het herinncringsalbuni is in rood marokijn met massief gouden beslag gevat worden commissarissen en hoofd ambtenaren voorgesteld, benevens de drie afgevaardigden der werkliedenJ. D. Fre- geres, J. Ph. Scheers en G. J. Bylaardt. Na deze officieel© ontvangst heeft de ommegang plaats over de fabriek tusschen de enorme machinerieën en scheepsstel- lingen door, waar- alle werklieden hun plaatsen in den arbeid innemen. Maar het is niet wat de ingenieurs noemen een tech nisch bezoek; het geldt vooral de arbei- beiders, en daarom ook wordt Hare Ma jesteit zoo min mogelijk met werktuigkun dige uitleggingen en cijfers vermoeid. Daarna begaven de Vorstelijke perso nen zich naar het stadhuis voor het of- ficiëele bezoek. De burgemeester, wethouders, leden van den raad met den secretaris waren hier tegenwoordig pn sprak de burgemeester een welkomstgroet uit. „Majesteit, Koninklijke Hoogheid: lk waardeer ten zeerste de eervolle taak, die op mij als hoofd dezer gemeente rust, om Uwe Majesteit namens den ge meenteraad en de ingezetenen van Vlis- singen welkom te mogen heeten in onze stad en aan Uwe Majesteit de verzekering te geven dat, waai' wij aan de deelname van Z. K. H. aan onze op 23 Maart ge vierde De Ruijterherdenking steeds een aangename herinnering zullen bewaren, wij Uwer Majesteits bezoek van, heden op den hoogsten prijs stellen en waardee- ren als een bewijs van Uwer Majesteits belangstelling in onze stad. De ingezetenen van Vlissingen, wier ver tegenwoordigers Uwe Majesteit hier ziet, zijn ten alle tijde oiider de eerste ge weest, om uiting te geven aan de groote lieide en oprechte trouw, die ons volk aa« het geliefd Stamhuis van Oranje ver bindt en de geestdrift, waarmede Uwe Ma jesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid ook heden weder zijn gehuldigd, toont duide lijk dat de oude liefde niet is verkoeld, maar dat Vlissingen Uwe Majesteit nog altijd vereert als de Vorstin, die een open oog heeft voor alles, wat tot heil en wel zijn harer onderdanen kan strekken. Ons aller wensch en bede is, dat God Uwe Majesteit met Uwe Koninklijke Hoogheid tot in lengte van jaren moge sparen en een gelukkige regeering schen- ke tot zegen van ons dierbaar Vaderland". Te Souburg. Bij de terugkomst uit Vlissingen werd door de Koningin en den Prins gereden over dpn Nieuwen Vlissingschen weg, langs West-Souburg, waar stil gehouden werd. Daar stonden de burgemeester en de leden van den gemeenteraad, schoolkin deren en vele igemeentenaren en haie ge schaard, werden houquetten aangeboden en toespraken gewisseld. Dit geschiedde eveneens te Koudekerke. Te Middelburg terug. Te 5 uur kwamen da vorstelijke bezoe kers hier terug en brachten een bezoek aan het Stadhuis, waar de burgemeester en wethouders, benevens de leden Van den raad H. M- en Z. K. H. opwachtten en deze door d«n burgemeester werden voorgesteld. De groote vestibule was herschapen in een waren tuin van planten, terwijl de gang met een looper was belegd en boven aan den ingang der raadzaal draperieën waren aangebracht. Tevens bood deze zaal een schoone aanblik van, planten. Ook bezichtigden zij de oudheidskamer. Tijdens dit bezoek werd op de Groote Markt uitgevoerd de Marche des petits Tambours (Trommelmarsch) uitgevoerd door 90 jongens. Teil 5l/o verlieten de vorstelijke per sonen het stadhuis, om zich naar de Abdij te hegeven. Te 6,50 begaven zij zich naar den maal tijd der Staten van Zeeland, welke in de Statenzaal plaats had.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1