m len, VERF erflam". No. 106. Zaterdag 7 September 1907. Derde Jaargang. EKEN frères IEL looms, MIMEN m 2EI1EN. Bij i nier Behoort m Bijvoegsel. ir Thoolsch-, sen Dekens? >INGEN. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-JIOEKSDAII- en VRIJDAGAVOND. 5E, Goes, EN JE K,Goes IE, Goes. rfkade, Goes. oven. Korte Inhoud Zondagsblad, ACHTERLIJK. feuilleton7~ Net Spook in hot Keizersslot BU1TENLAND ij ving |hte Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes 10.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant „0.06 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonaé's f 0.371/,, voor niet-abonné's„045 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. bewoond door den in Zwake bij 's-Gra Inschrij vingsbilj etten aderlijk worden inge- September a.s. Struikelblok, i H. M. de Koningin lof hef opbergen Jrijgen van eetwaren men, doch gonder twaliteiten. PRIMA ZACHTE N en LAAN. li-ij gbaar bij f 164 Goes. MIDDELBURG. fijne Cognac, Portugeesche rijscourant. trassenWiegen tien en eublementen bt concurreerende lieverd. buze in iveelhoid. e Eindhoven, te Hulst. ens zeer b i 11 ij k e op het gebied van ing de jaarlijksche kapitalen dus z oo P. DE BAAR; POELJE, Koninginnedag te Amsterdam; Spaan- sche vrouwentypen; Gymnastiek- en Schermvereeniging „Kunst en Kracht" te 'sBosch; Zwemwedstrijden te Amster dam; het ongeluk op Zorgvliet; fanfare „Wijhe" te Wij he; fanfare „Kunstliefde en Vriendschap" te Leerdam; een hals brekend werk; de ambulance van Baron Rothschild met tekst. VerhaalMededingers. Als men zoo dikwijls het verwijt moet hooren, dat de Katholieke dagbladpers toch zoo achterlijk is, dan is het werkelijk interessant om dezer dagen de andersden kende bladen in te zien en na te gaan, wat zij schrijven over de Katholiek-Sociale Week. Op den openingsavond was o. m. een verslaggever van de „N. R. Ct." aanwezig, bij was heusch speciaal overgekomen uit Rotterdam. Maar nauwelijks had Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer de openingsspeech uitgesproken of de verslaggever wist het verder wel. Den anderen dag verscheen de „N. R. Crt." In het nummer stond een kort ver slag van de openingsrede van v. Nispen tot Sevenaer, maar de magistrale schitte rende rede vnn prof. de Groot, die de man niet de moeite waard vond om aan te hoo ren, stond in het blad gereduceerd tot de enkele zinnen, die in het programmaboek als de stellingen van Prof, de Groots' be toog zijn afgedrukt. Verder heeft de „N. R. Crt." het niet meer nuttig gevonden om nog Bader notitie te nemen van het verloop der Kath. Sociale Week, die be wonderenswaardige uiting van Roomsche activiteit. De verslaggever was noodig voor het congres van het stervende „Oud-Katholi- cisme", dat den lezers der „N. R. Crt." meer oelang inboezemt dan deze frissche levensuiting van het Roomsch-Katholicisme. In den zelfden geest heeft de „Nieuwe Courant" haar taak opgevat. Op den eersten dag der Sociale Week was een verslag gever van dat blad aanwezig, maar hij had ook gevoegelijk kunnen wegblijven, want het beknopte verslag in genoemd blad was een overdruk van de eerste bladzijden van het programmaboek met de mededeeling er onder, dat „de zitting voortduurt". Nu kunnen de Katholieke lezers oor- deelen wat er waar is van het vaak ge hoorde beweren, dat men toch maar een liberaal blad moet lezen om op de hoogte te bljjveu van wat er omgaat in bet Ka tholieke kamp. (M'bode). 15.) De Keizer ging languit achterover in den stoel liggen en vouwde de handen in den schoot. Het kaarslicht flikkerde on rustig en daarbuiten in den nacht weer klonk een dof, ver verwijderd gerol, ter wijl eenige dikke droppels tegen de ruiten van het raam, waarvoor de gordijnen neer gelaten waren, geworpen werden. Ik ben geen bijzondere minnaar- van die eeuwenoude schrijfwijze, zeide de Kei zer. Het staat in uw vermogen, om mij de geschiedenis wat begrijpelijker te vertellen, en ge kunt u daarbij toch immers aan den inhoud van deze huiskroniek houden. Zooals Uwe Majesteit beveelt. De hofarchivaris begon daarop In vele vorstenhuizen gaat de sage rond dat zich in tijden van groot gebrek of ook .wel om den dood van een fa milielid aan te kondigen, een geest zoude vertoonen, die men de „Witte vrouw" noemt. Zoo vaak ook moedige mannen besloten, om hot spook te leeren kermen, en werkelijk pogingen aanwendden, om het te ontmoeten en te ontmaskeren, nooit wilde dat volkomen gelukken. Hier en daar scheen het wel, als ware het slechts een list, waarvan bedriegers zich bedienden, om hunne misdadige bedoelingen, te Lerei- BELOIË. BRAND TE ANTWERPEN. ANTWERPEN, 4 September. Een zware brand aan de haven bij de houtstapels uit gebroken, wordt aan kwaadwilligheid ge weten. De burgerwacht en een leger van spuitgasten zijn ter plaatse. De massa, welke in brand staat, wordt op 20,000 M3- geschat; 14 loodsen zijn verbrand. De schade wordt pp 400,000 frs. geschat. ANTWERPEN, 4 September. Een reus achtige brand, .vermoedelijk door kwaad willigheid gesticht, vernielt op dit. oogen- blik een onafzienbare peeks houtstapels aan de haven. Wijd en zijd, ver buiten de stad, ziet men den rossen gloed en de kronkelende vlammen. Het gebeurt in de zgn. FerdinanduspoldeT, achter he' hout station, vlak bij het. houtdok, geheel aan het Noordeinde der ,stad. De reizigers in den spoortrein krijgen den indruk of heel de haven in brand staat; in werkelijkheid strekt de ramp zich voorloopig over onge veer 5 hectaren .uit. Men benadert, de plaats langs den Eeckerschen weg, waar de houtzagerij vtan Huffel en Smeurs staat. Aan beperking van den brand valt be zwaarlijk te denkeneen korps brandweer mannen eij verscheidene afdeelingen sol- dalen, voetvolk en genie, zijn bezig aan die taak. Zij doen wonderen van dapper heid en wagen werkelijk hun Leven in den helschen gloed, maar bet is te vreezen, dat de Vlammen een zeer groot deel van de loodsen en opstapelingen, die zich dui zenden meters uitstrekken, zullen aantas ten. Een herberg, De Geschoren Vos, is al uitgebrand; een tegenoverliggend (appe- rij'tje, Oud Antwerpen, zal volgen. Een steeg, waar allerlei gering volkje huist, de Clercksteeg, moet er ook aan. De rnienschen. zijn druk in de weer om hun armzalige have en hun lijf te bergen. De schilderach tigste tooneelen kan men daar waarnemen hoe kasten en gordijnen, vogelmuiten, kat ten, portretten in lijsten (dat van Ian van Rijswijek bijv.) een voor een in de herrie afgelaten werden door de zorgelijke be woners en in veiligheid gebracht. De schimmen der pompiers en soldaten bovenop de stapels tegen den schelgelen of rossen gloed waren fantastisch. Met krakend geweld stortten achtereenvolgens de stapels in, terwijl die zwarte duivel tjes aldaar in den gloed rondliepen, bela,- den met planken, die zij een honderd pas sen verder zeulden op hun schouderen, met de bedoeling een open plek te maken. Nauwelijks waren de moedige jongens van den stapel af, of die schoot aan drie, vier kanten in vlam en knetterde en knis- serde, terwijl de vonken hoog in de lucht opstoven. De vlammen kwamen als zee baren aangerold, schenen zich een weg te banen. Vlamspiralen krulden 20 a 30 M. hoog op, warrende wittige wolken als kokende draikolken. Stilaan moesten de kon en daarbij kwam het menigmaal voor, dat dit spook onder den kogel van een pi stool ineenstortte en schijnbaar uit de we reld werd geruimd. Naar alles,wat de kro niek nog verder bericht, betrof het in zulke gevallen gewone gebeurtenissen. De 1» driegers hadden doodeenvoudig van den angst hunner omgeving gebruik gemaakt en zich het kleed der Witte vrouw omge hangen. In waarheid echter zoude deze nog bestaan en steeds verschijnen om te waarschuwen of den dood van een aan zienlijk persoon aan te kondigen. Dominikus maakte eene kleine pauze, want de Keizer viel hem in de rede. Daarvan heb ik mijteelven op de hoog te gesteld, mijnheer de archivaris, zeide Frans I. Ik wil weten, wie- deze Witte vi'ouw eigenlijk is en waar haar oorsprong gezocht moet worden. Staat er daarvan iets in de kronieken? Om u te dienen, Uwe Majesteit. Deel het mij dan mede. Wederom vertelde Dominikus: In lang vervlogen tijden leefde in Nurnberg de Burggravin Von Holieneck. Het was eene buitengewoon schoone vrouw, maar evenzeer eene zeer listige vrouw. Ofschoon zij een echtgenoot en twee allerliefste kinderen had, werd de hartstochtelijke vrouw niettemin verliefd op een vreemden ridder, die een tijdlang in den Nurnberger burg vertoefde. Deze had hem, den dolenden ridder, op gastvrije wijze opgenomen en beiden vonden een groot genoegen in de jacht. De Burggraaf kampers achteruit wijken om niet levend gebraden te worden, de oogen hielden den hevigen gloed niet uit. Ongelukkig kwam tegen 10 uur een felle wind uit het. oosten het vuur aanblazen, zoodat het irecht. duivelsch werd. Aan blus- sche.n viel schier niet meer te denken, trouwens de waterpompen werkten slecht en vermochten tegen die vlammenzee toch weinig. De schepen van koophandel Ver- spreeuwen stond er bij en politiu-overheid, terwijl journalisten op balken geklommen hun impressies potloodden. De brand js voor 'teerst te half vijf merkbaar geworden; men zegt. dal men kort te voren jongens heeft zien wegloo- pen, die petroleum op het. hout zouden gegoten hebben en den brand gesticht, Een houtkoopman schatte te 10 uur het verlorene reeds op 4 millioen francs. Alles is verzekerd, maar zal de stad niet aan sprakelijk gesteld worden? Volgens schepen Verspreeuwen vertelde, is men in den vreemde over Antwerpen erg verontrust. Uit. Amsterdam telefoneerde men Is het waar dat Antwerpen in vuur en vlam plaat? Onder de namen der fir ma's wier houtstapels verbrand zijn, noemt, mén Frank Cobbaert, Defever, Snowaert, Debrouckere, La.ha.ye, Vermaelen. Het „Handelsblad van Antwerpen" meldt Wa t er .gisteren in onze stad is voorge vallen, wat hier straffeloos van 8 ure 's morgens tot 9 'ure 's avonds heeft kun nen plaats hebben, zal eeuwig en erfelijk voor Antwerpen eene ware schande blij ven. Het janhagel is meester geweest, ten noorden en ten zuiden in de haven en tot iir het centrum der stad toe en Jde politie was volslagen onmachtig om de uitspattingen van dit schuim te beletten. Zelden hebben onze pompiers een dag beleefd als dien van gisteren. Zijl werden niet minder dan 11 maal onlbotlen vóór branden uit kwaadwilligheid aan den har venkant. aangestoken. Al de manschappen hebben den heelen dag op de bres gestaan en uit maatregel van veiligheid had men do paarden in de stallingen versterkt met gerij van den reinigingsdienst. Wij hebben gisteren reeds verscheidene brandstichtin gen doen kenneneen verhuiswagen in brand gestoken op de Falconplein en brand in een stapel katoenhalen op no. 6. Verder gebeurde het volgende: Op de Ent.repötsplaa,t,s maken de woest- aards zich meester van 'n wagen met hooi geladen en steken hem in brand; de pom piers zijn echter spoedig het vuur meester. Om half 7 wordt, een wagen met katoen- balen in brand gestoken en de pompiers moeten het vuur uitdooven. Om half 8 worden de pompiers .geroepen naar dp Lon- denstraat, waar men .een wagen van M. do Paepe in brand gestoken heeft; hier werd het vuur gemakkelijk uitgedoofd. Om 8 u. 20 wordt een brand geseind in de zelf had er geen vermoeden van dat hij door zijn trouwelooze vrouw bedrogen werd. Plotseling echter ging er op zekeren nacht door Nurnberg en het oude slot de mare, dat. de Burggraaf gestorven zoude zijn. De lijfarts weid door de gravin ont boden, opdat hij den dood van den graaf zoude constateeren, 't. geen de man dan ook gemakkelijk doen kon. Een zaak was echter moeielijker. Het moest, eene bijzon dere ziekte geweest zijn, die den overle dene zoo plotseling aangetast, had, want nog den avond te voren zat deze in ge zelschap van zijne vrouw en van den rid der, die kort daarop Nurnberg verlaten wilde in de zaal onder het. spel. Die gra vin was er echter geheel en al de vrouw toe om mogelijke bedenkingen van den geneesheer weg 1e redeneeren en dat er in Nurnberg het gerucht liep, dat de Burg graaf geen natuurlijken dood gestorven was, daar bekommerde zij zich bitter weinig om. Thans was zij vrij en haar minnaar kon haar trouwen. De gravin wist, dat de ridder Nurnberg verlaten wilde en vóór dit geschiedde moest haar echtgenoot ster ven. Zij zocht zelve den geliefde op en bracht hem. de doodstijding. Daarbij ech ter had zij zich verschrikkelijk misrekend, want nu scheen het alsof de ridder voor deze hartstochtelijke vrouw terugschrikte, die. hem wel pens denzelfden dood bereiden kon als haren man, zoodra het haar be haagde, om haar gunst naar een anderen man te wenden. Hij draalde met het toe houtstapels van M. Hermans, achter de droge dokken; de pompiers snelden ter plaatse doch het vuur was reeds uitge doofd door de politie; men heeft hier be vonden dat over een der stapels eene hóe veelheid petrool uitgegoten was 1 Om 8 uur 25 nieuwe oproep van de pompiers om een brand te komen uitdooven op de Waalschekaai, waar 'tvuur gezet was aan eene houten Joods van de Nieuwe Werk- natie, doch .hier ook was het vud.r ge doofd vóór de aankomst der pompiers. Het dient hier nog bijgevoegd dat de stakers het nog heel geestig gevonden heb ben de hrandseinen zoo wat overal te doen werken, zelfs daar waa,r zij1 geen brand gesticht hadden. Ook liepen de menschen gisterenavond aan de dokken niet eens naa;r buiten op den doortocht, der pompiers of op het hoo ren delr bel; vajsch alarm of brandstich ting, 'twas ,nu dagelijkse!) brood gewor den. Overigens, men liet het branden, met de wijsgeerige opmerking, dat de pompiers het toch niet overal konden gebluschl', krijgen. Te half 12 was alles stil en rustig aan do haven en werd de burgerwacht naar huis gezonden. Alleen de gendarmen ble ven gedurende den nacht de houtstapels bewaken. Het is stellig dat de geweldige regenvlagen aan de Overheid een goede hand geholpen hebben om de rust. Ie her stellen ANTWERPEN, 5 September. Hedenmor gen, te ,half zes, werd aan de burgers her innerd dat. de haven in oproer is, door het tromgeroffel jen klaroengeschett.er, dat. de burgerwachten uit de veeren kwam halen en naar de respectievelijke verzamel plaatsen roepen. Ook zag men deze rond 6 ure op de straat. Het eerste regiment der burgerwacht en de artillerie, die' wacht hebben gehouden v'an gisterenavond tot. dezen morgen 9 ure, werden ^afgelost, door het tweede re giment, de jagers-verkenners en de jagers te paard. Rond 11 ure werden de wagens met voedingsmiddelen en bier naar de ver-schillende posten rondgezonden, tgieës- corteierd door een tiental jagers te paard. De nu op post slaande korpsen worden ten vier ure weer afgelost, door die welke gisterenavond dienst hebben gedaan. Volgens een bericht van 4 uur in den morgen was het Clerckstraatje gespaard gebleven. De huizen stonden nog over eind. Maar- een ander blok huizen, op den hoek van den Eeckerschen weg werd toen zeer ernstig bedreigd. De zagerij van Van Huffel was op een loods na geheel afge- gebrand. Van fle boerderij van Wouters was niets meer overgebleven. Vannacht om een uur kwam er een troepje Nederlandsche officieren op het terrein, officieren in garnizoen te Bergen op Zoom, die met de fiets op de vlammen waren aangereden en in Antwerpen terecht kwamen. stemmen in het, huwelijk, opperde allerlei bezwaren en bleef alleen op het dringende verzoek van de gravin nog langer op het slot, ofschoon men er reeds in heel Nurn berg over sprak. Toen nu de gravin op zekeren dag op de heftigste wijze van hem een beslissend antwoord eischte, wees de ridder haar op hare beide knapen, wien zij zoo- maar niet. een vreemden vader mocht geven. Hij sprak haar daarbij meer dan gewoonlijk gemoedelijk toe en met vlammende oogen stormde de gravin weg. Er verliepen wederom eenige weken en nju kon de ridder het niet langer in Nurn berg uithouden. Hij zag maar al te goed de verachtelijke blikken, die men op hem1 wierp, wanneer hij door de straten ging. Hier en daar ging een rijke patriciër voor hem uit den weg, om niet de baret, voor hem te moeten afnemen. Nu kou hij het niet langer uithouden en maakte zich ge reed om te vertrekken. De Burggravin kwam dit echter bijtijds te weten en den morgen daarop heette het, dat hare beide kinderen, lieve schep seltjes van drie en vijf jaar, in den nacht eveneens op dezelfde wijze als de vader gestorven waren. Toen de ridder dat bericht ontving, sloeg hij ontsteld de handen voor het aangezicht, want hij wist, dat Katharina von Hohe- neck haar echtgenoot had vergiftigd, om hem alleen te kunnen toebehooren. Zijne verwijzing op de beide kinderen moest in de onnatuurlijke moeder de gedachte opgewekt hebben, om ook de kleinen uit Vannacht om 4 uur was men bevreesd, dat het heele houtdok door het vuur zou worden Vernield, men na,in liet besluit, naar Brussel pn Oent om brandweerman nen 'te seinen. De Antwerpsche brandweer was op van vermoeidheid. Sedert Woens dagmiddag 12 uur had de brandweer ne gen branden uitgemaakt, die door kwaad willigen. waren aangestoken. Na een ver- moeie.nden dag van aanhoudend inspan nend werken kwam deze geweldige karwei in den. Ferdinanduspolder. Burgemeester Hertogs heeft in verstand houding met den minister van nijverheid en werken, die zich daarover gisteren met hem onderhield, het volgende nieuwe be middelingsvoorstel gedaan, waa.rdoor hij' hoopt tijenadering te brengen tusschen beide partijen in geschil aan onze haven; ziehier woordelijk den tekst: De werklie den zouden dadelijk (het werk hervatten tegen d.e voorwaarden vóór de staking in vodge zegge 5 frank, beide partijen zich verbindendelo. hunne afgevaardigden te benoemen tot een scheidsraad, gelast de klachten der werklieden te onderzoèken; 2o. zich aan de beslissing van den scheids- raad te zullen onderwerpen. Ik hoop, mijn- heeren, dat gij' zult willen beraadslagen over- dit voorstel, opdat het einde zou be spoedigd worden van pen toestand, die reeds zulke treurige .voorvallen verwekte en voor onze haven en onzen handel zulke noodlottige gevolgen hebben kan. Zoudt. gij1 beslissen er u bij aan te sluiten, dan zou ik mij! verbinden om er dadelijk met de werklieden over te onderhandelen. De Fédération heeft vanmiddag verga derd en haar korte antwoord luidt, dat na rijlp beraad zij zich niet bij het voorstel van burgemeester en minister neerleggen kan. De brand aan de houtstapels is door den regen grootendeels uitgedoofd, schoon niet ge-heel bemeesterd. Een 29-jarige dia mantslijper, een Amsterdammer, hier woonachtig in de Damhruggestraat, is gis teravond in hechtenis genomen, wijl ver dacht van medeplichtigheid in een brand stichting. Hij zou in een herberg der August MicMelsstraat eeu flesch petro leum weggenomen hebben en die aan werklieden overhandigd, die pr kwade be doelingen mede hadden. Dit zij onder voor behoud medegedeeld. Hij' ^erd hedenna- middag door den instructierechter onder vraagd. Zijn redeneering is zeer onsamen hangend. De burgerwacht-blijft patrouil leeren v.an 5 uur 's ochtends tot 1 uur 's nachts. De brand is bijna gebluscht, bij gebrek aan brandstof. De schade wordt op 4 millioen frank geraamd. Men voor ziet tal van processen over de aansprake lijkheid tusschen de stad Antwerpen en de verzekeringsmaatschappijen. De Fédération maritime heeft het be middelingsvoorstel van den burgemeester en den .minister yan nijverheid verwor pen. Dit besluit is niet genomen met. alge- de wereld te ruimen, opdat er ook niet de geringste hinderpaal meer zoude bestaan, om met den heimelijk geliefde voor het. huwelijksaltaar te kunnen t,reden. In aller ijl beval de ridder in de herberg, waar hij' zijn intrek had genomen, om zijne paarden te zadelen, en met den frosi vim zijne dienst knechten reed hij zonder afscheid te ne men uit. Nurnberg, terwijl- hij zich geen rust gunde en een zoo groot mogelijken afstand tusschen zich en de gevaarlijke Burggravin bracht. Toen deze het vertrek! van den geliefde vernam, alsmede dat. hij haar geen enkelen groet tot afscheid had achtergelaten, wierp zij zich schreiend op den grond. Zij hoorde niet 't weeklagen van hare vrouwen, die bij- de doode kinderen zaten, welke naast elkaar in hunne bedjes lagen, de groote, blauwe oogen strak naar de zoldering gericht, als wilden zij nog thans de wreede moeder aanklagen. De Raad van Nurnberg trok zich echter de zaak aan en zond een bode naar den Keizer, die terstond hel strengste onder zoek beval. Gravin Hoheneck wist, wat haar te wachten stond en liet onmiddellijk de deu ren van den Nurnberger Burg stevig barri- cadeeren. Dit alleen zoude haar weinig haten, want op zekeren nacht, bestormden de Keizerlijke soldaten de muren, zonder- dat de weinige knechten van de Burg gravin veel tegenstand geboden hadden, en drongen de hallen binnen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1