- KEVELAAR. garen-Magazijn IEVERF itemmen. ie Courant. asterflaii". No. 105. Donderdag 5 September 1VH)7. Derde Jaargang. (KER, Goes. DER,Does B U IT E KLAN^ 31NNENLAND e en Thee. k en Sigaren. 'urfkade, Goes. Zuid-Beveland". en omstreken idhoven. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. De Sociale Week. indag 9 Septem- GDEVAART mede ien daarvoor kaarten gent, op Woensdag pij P. APENS te Donderdag 5 II. RAAS te Ove- 6 September bij GE te Heinkens- 9 tot 11 uur. C. DE BAAR Cz., Regent. E S. [NGEN-ROUTS. hoeveelheid. keer of bij abonnement itemd. ng van het instrument g wordt gegarandeerd, eden mede tot billijken van deugdelijkheid. -LIMONADE I WAST. 4 ksche dienst. erdam-Gouda-Amsterdam e tusschenliggende plaatsen. i van GOES nlddag 12 uur. n AMSTERDAM norgen 5 uur. n ROTTERDAM avond 8 uur. Amsterdam bij W. DE RSCHURE, Kloveniers- lam bij de Directie J. en te Dordrecht bij S. te Goes bij den Agent in de M*(MH te Eindhoven. I a m. iten, te Hulst. volgens zeer billyke andpremie. ligen op het gebied van leiding de jaarlijksche van kapitalen dus z oo lND: p. de baar; v. POELJE. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes (0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers h contant „0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.37x/i, voor niet-abonné's„045 Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Maandag 2 September 10'/4 uur v.m. in den St. Jozephskring. Was gisteren de rede over het „Katho licisme als levens- en wereldbeschouwing" meer een feestrede, nu was het echte sociaal-onderwijs begonnen. Aan de bestuurstafel paten Mr. Aal- berse, prof. Aengenent, Dr. Liesker, Prof. v. Dam, jhr. mr. Octave v. Nispen tot Sevenaer, Mr. Regout en pater Emmanuel. Om 10'/4 uur nam Mgr. Dr. Nolens het woord over de Sociale kwestie. Doceerende behandelde hij eerst hare beteekenis in ruimeren pn daarna in en- geren zin. Zooals in alle dingen bestaat in deze Sociale Week een ordie en mijn taak is de orde aan te toonen in onderdeelen en den samenhang daarvan. Ik za! mij bepalen tot de beteekenis en omvang. Dit is noodig om scherp omgrensd de begrippen aari te geven wil men misverstand voorkomen. Spi'. behandelt verder de oorzaak om te komen tot oplossing. Er moeten wor den aangegeven de onderdeden in onder ling verhand. Deze onderdeelen moet men voor oogen houden vooral wanneer men te doen heeft met de belangen van den mensch, wil men niet eenzijdig worden. Er zijn verschillende groepen menschen en belangen wier belangen strijden (Nij verheid, handel, landbouw) en men mag zich niet plaatsen op het standpunt van één groep. Het stelsel moet. pok beoordeeld wor den. Vele menschen volgen onbewust een stelsel en staan achter bij die welke be wust een stelsel volgen. I. Beteekenis en omvang van 'tMaatsch. vraagstuk. Wat is sociaal in de eigenlijke betee kenis, vooral niet te verwarren met so cialistisch? Sociaal is in tegenstelling met individueel dus niet persoonlijk. Een mensch heeft doel en werkzaamheid als gemeenschappelijk wezen, dienende stiul, gemeente, staat in alle corporatiën. Ge meenschap is middel voor het individu. Op verhoudingen, plichten, rechten past men 'l woord sociaal toe. II. Vraagstuk, waarbij1 het geldt de moei lijkheden, onrechtvaardigheden weg te ne men en te veranderen. a. men spreekt van oplossen van het sociaal vraagstuk, ofschoon de definitieve oplossing wel zal uitblijven met onvol maakte menschen met hunnen onvolmaak- ten wil. Wij moeten beginnen de sociale toestan den te toetsen aan den norm, aan den regel dus, doch daarbij veel generalisee- ren mot builenlandscihè sociale toestanden. b. opsporen van .oorzaken. De maatschappij is een organisme uit verschillende deelen bestaande, die soms funclionneeren. De mensch is zelve ook organisme en heeft goederen en richtin gen waarnaar hij kan streven voor haar voortbestaan en dat noemt men het eco nomisch leven va,n den mensch en van de gemeenschap. I)it is de ondergrond en het onderling verband. A. Sociaal vraagstuk in ruimen zin. De verhoudingen van de economische facto ren zijn verschillende elementen die moe ten samenwerken tot voortbrenging .van stoffelijken rijkdom. Wij zetten dus naast elkaar Kapitaal en Arbeid. De economische faktoren van de be drijfsgroepen, hijzonder met hot oog op de zwakkeren. De grondslag van het sociaal vraagstuk is de voortbrenging en verdeeling van het maatschappelijk inkomen, dus het vraag stuk is van economischen aard, maar dan opk van zedelijken aard omdat liet vraag stuk is onderworpen aan de zedenwet. Maandagmiddag, 2 Sept., 2 u. De middagvergadering was flink bezet. In de zaal merkten wij verschillende Rot terdammers op, die zeker naar hier waren gekomen om mr. Regout, die zich in Rot terdam zulk een groote populariteit, heeft verworven nog eens te hooien, en dit nog zooveel te liever, wijl hij sprak over het muldenstandsvraagstuk, dat. den Rotter dammers steeds bijzonder te interesseeren schijnt. Do levendige, overtuige-ndc voordracht van mr. Regout was een genot om aan te hooren. Zijn rede, klaar, duidelijk, bevattelijk hier en daar even satyriek-humoristisch werd met onverdeelde aandacht aange hoord, ondanks de benauwende zaal- atmosfeer. De voordracht van Mr. Regout lijkt ons wel het aangename model, waarnaar de sprekers van de Sociale Weck zich hebben te vormen, willen zij zeker zij'n van 'de attentie der hoorders. Het begrip middenstand, was moeielijk te omschrijven, doch ,op d© vraag wie. er toe, behooren klonk het antwoordgeen amb tenaren, maar allen die zich daarbij moeten interesseeren, d. i. de zelfstandige onder nemer in het klein en middenbedrijf. Ar beiders als niet zelfstandig vallen ook daar buiten evenals de hoofden van groote za ken. Kleine zelfstandige ondernemers in handel en nijverheid (lat. zijn de Midden standers, dus de belangensfeer vereenigt. hen iot een categorie. De spreker behandelde vervolgens den bestaanden toestand van den middenstand en welke oorzaken medewerken het. le- vensbestaan van dien middenstand voort durend te bedreigen. Warenhuizen, Ver bruikscoöperatie en oneerlijke concurren tie werden in dit verband genoemd. Mogen de soc.-democraten (leerstoeren, dat er geen plaats is voor den midden stand dan noemt spreker die stelling valsch, want. de Middenstand heeft recht, van bestaan, is een nuttig element in de maatschappij, krenkt niemand, en is de voortdurende schakel tusschen het kapi taal en den arbeid. De Middenstander mag niet verdwijnen want de arbeider, tot wel ken hij afzakt, wordt daardoor benadeeld. De Middenstand blijft staande niet tegenstaande de machtige Verbruikscoöpc- pcia.tie in Engeland 10 millioeti personen omvat. Er zullen Middenstanders verdwijnen maar hoeveel, zal van hunzelven afhan gen. Doen zij niets, dan gaan er vela om zeep. Enkele groote mannen (mr. Aaibars©, Dr. Kouwens) hebben echter hun aangezet iets te doen, vaak zonder succes. Zij zijn echter zoo ver, dat zij voor de toekomst iets beloven, maar voor het heden zijn zij nog heel weinig. De Middenstand hecht nog te veel aan de Liberale Economische leer. De Middenstand moet daarentegen hebben een bond, in plaats van een een zelvig standpunt, waar isolement verval' van krachten veroorzaakt. En welke zijn de oorzaken van dat lauwe vereenigingslevien De. Middenstand is nog in goede doen, en ziet daarom het gevaar niét van Waren huizen en Coöperatie. Eerst verdrinken en dan dempen is het. oude liedje. Heeft de Middenstand getoond iets Ie kunnen prestoeren dan zal de Staat mede- helpen. De f 15000 op de begrooting, hoe nietig ook, is daarvan een bewijs. De Middenstandsbond moet dan Vak scholen openen en Ambachtscholen hou wen, en inlichtingen voor onderzoek naar waren in 't. leven .roepen. Koop- en am bachtslieden opleiden, dat is de taak van de komende Middenstands-organisatie. De middenstand moet een credietinstel- üng in 'lieven roepen. Men voorkomt wei geringen aan de Bank, doch als de midden standers samenwerken, krijgen ze wel cre- diet en overal. Dit is geen utopie, want Boerenbonden en -leenbanken zijn feiten. Dien weg moeten de middenstanders op. Doch ook de overheid moet ingrijpen waar self-help onmogelijk is, als maatre gelen tegen oneerlijke concurrentie, on voor billijker verdeeling van belasting, strafbepalingen tegen de afbetalingsmanie, vliegende winkels, venten langs de deur, en het. zoogenaamde uitverkoopen, terwijl vak- en handelsonderwijs moeten gesteund worden. Doch men moet ook komen lol een rnid- denstandspolitiek, d. i. bestudeering van het. middenstandsvhaagstuk en het bewer ken der publieke meening. Boven alles staat echter dat de orga nisatie moet zijn Katholiek. Do wensch der bisschoppen is in deze alleen reeds voldoende, doch het is ook noodig, want naast de geldelijke belangen rijfzen de hoo- gere belangen voor onze hoogene bestem ming. Daaraan moeten wij ons houden, willen wij geen egoïst worden of wars zijn van alle naastenliefde. Een bond, maar één Katholieke hond met. reuzenkracht door reuzenorganisatie, tot heil van ons zelve, de heilige Moeder kerk en het Vaderland. Geen traditioneel applaus maar donde rende salvo's van handengeklap beloon den den spr. voor zijn moesleepende les in. het middenstands vraagstuk. Avondvergadering. Om 8 uur was 'teen stik-volle zaal, waarin ook vele arbeiders de verdediging wilden hooren van de stellingen van prof. dr. G. .1. Liesker, betrekking hebbende op: „Het arbeidersvraagstuk in verband met de Sociale Kwestie". De spreker vond het ©ene moeilijke taak voor werknemers en werkgevers tegelijk te moeten spreken, doch hoopte objectief de zaak te behandelen, en vooral zonder phrases, om onrust te vermijden. Stelling I luidde: De moderne arbeiders beweging moet in de groep der verschijnse len, welke het. sociale vraagstuk der heden- daagsche maatschappij vormen, als een logische ontwikkelingsfactor beschouwd en gewaardeerd worden. Die moderne arbeidersbeweging ver toont zich verschillend in karakter naar de groepen. Maar de groepen zijn één in het. streven naar verbetering. Die drie groen pen zijn de sociaal-democraten, anarchis ten en de christelijke arbeiders. De soc.-dom. arbeidersbeweging predikt den strijd der klassen, werkt door een stelsel van dwang en tyrannie in plaats van door liefde en matiging. In de practijk is iets van die theorie wel prijsgegeven. De anarchistische arbeidersbeweging voert den strijd veel heftiger, het bommen-anar- chisme, doch in zich zelve zonder dwang, die wel sympathiek aandoet doch zoover gaal. dat het waanzin wordt. Doch de derde groep en de Christelijke arbeidersbeweging welke werkt, door de Christelijke liefde, door overreding, gelei delijkheid, omdat zij weet dat geweld reac tie wekt. De praetisehe grondslag van die Chr. arbeidersbeweging is krachtig te worden door onderling overleg. Elke arbeidersbeweging heeft tot. basis de misstanden, dus moesten allen gelijk zijn doch de macht der ideeën heeft in deze een groote rol gespeeld. De spreker vond de arbeidersbeweging een logische, ontwikkelingsfactor, zoolang zij redelijk blijft, (loch onlogisch wanneer zij met onredelijke middelen werkt, zooals de S. I). en Anarchistische arbeiderspartij1. De Katholieke Moderne arbeidersbeweging voldoet aan alle eischen als uiting voor logische ontwikkeling. Daarom ook de hooge waardeering der Pausen Leo XIII en Pius X in het arbei dersvraagstuk en de beweging, door de encycliek „Reru m-No vain m en het groote woord van Pius X „Alles herstellen in Christus". Vervolgens verdedigde de spreker de He stolling, welke luidt: De natuurlijke verhouding welke er be staat tusschen meer algemeen© volksont wikkeling en grootere levensbehoeften mag hij eene zedelijke beoordeeling van de so ciale eischen der arbeiders niet buiten be schouwing blijven. Hoe groofer volksontwikkeling, hoe groo- tor de behoeften zijn van het volk. De stelling dat de arbeider vroeger tevre den was, dus hij moet nu ook maar tevre den zijn, heeft afgedaan. Doch zij stijgen niet evenredig. De spreker stond even stil bij de eischen van den arbeider en vroeg voor deze het behoorlijk en redelijk bestaan met een nor maal gezin, aandeel in den rijkdom en le vensgenot". Hij eischt voor hem „kunnen sparen", zich opwerken. De arbeider vraagt, ja eischt ontwikkeling, omdat de ontwikkeling hem nader brengt tot God. Sprekers 111e stelling zegt: Eene omzich tige arbeidersbeweging gaat uit van de gedachte, ila.t het. bestaande productiesy steem in zijn algemeene lijnen zich moeie lijk als een resultaat van menschelijko willekeur of dwaling kon 'nebben ont wikkeld. Vinden de socialisten het. productie systeem foutief, spreker haalde tal van voorbeelden en bewijzen aan, dat het. rust op redelijke basis, wat niet. verhoedt dal misstanden voorkomen, welke zich telkens verplaatsen. Het productiesysteem heeft zoovele eeuwen bestaan en zooveel goeds voortgebracht, De misstanden moeten weg, doch het systeem van productie kan blijven. De IV stelling van den Eerwaarden spre ker behandelt de economische ongelijk heid der arbeiders, terwijl de pogingen die ongelijkheid op te heffen moeten falen. Niemand is gelijk van karakter of energie. Niemand werkt met denzelfden ijver. De harde werker komt. het verste. De onge lijkheid wegnemen is de prikkel tot. ener- gische arbeid buiten werking stellen en dat is onmogelijk. De V stelling. ,De organisatie der arbei ders in beroepsgroepen moet aan lie t stand punt der christelijke sociologie als een terugkeer tot. de christelijke solidariteit op gevat worden. De stelling sprak voor zich zelve want de inleider zweeg daarover verder. De Vie stelling. Bij de ontwikkeling ©ener moderne wetgeving op het gebied der beroepsstanden moet 't gevaar vermeden worden, dat de christelijke arbeiders van niet-christelijkc of anti-christelijke machts factoren economisch en algemeen maat schappelijk volkomen afhankelijk worden gemaakt. De Vlle stelling. Tegenover de meening, dat de christelijke arbeidersbeweging met de behartiging der stoffelijke belangen der arbeiders hare taak vervuld heeft, moet de stelling geplaatst, worden, dat. in het samenstel der christelijke sociale werk zaamheid ook de arbeidersbeweging een middel tot hooger doel dient te zijn. De gedachte hierin uitgedrukt is, dat. de vakbeweging ook hooger doel moet. be oogen dan het bevorderen va,n stoffelijke belangen omdat de stoffelijke en d© zeder lijke belangen nooit, gescheiden kunnen worden. De VlIIe, laatste stelling, luidt: Daal de christelijke arbeidersbeweging meer dan eenig andere naar duurzame resultaten moet streven, heeft ze meer dan eenig andere behoefte aan omzichtige leiding en aan blijvend verantwoordelijke leiders. En wie zijn de aangewezen leiders. Dat zijn onze Bisschoppen. En de Nederland- sche werkman volgt gaarne zijne leiders, het wordt tot zelfs in het buitenland ge prezen. De bravo's voor de uiteenzetting van het. arbeidersvraagstuk was een welver diende hulde aan den Nederlandschen Duitsch-professor Dr. Liesker. (Wij' hebben bij deze tweede Sociale Week een specialen verslaggever; door on voorziene omstandigheden ontvingen wij' echter geen verslag over de op Maandag gehouden vergaderingen; het verslag over de gebonden vergaderingen van gisteren in ons volgend nummer. Wij ontleenen dit verslag aan „de Maasbode". Red.) ITALIË Wetenschappelijke organisa tie der Katholieken. Reeds in ons vorig nommer maakten wij melding van de slichting eener internationale vereeni- ging lol bevordering van de wetenschap, onder de Katholieken van Italië, welke vereeniging onder protectoraat staat van de kardinalen Rampolla, Mercier en Maffi. Er heeft zich thans een comité ge vormd van Ilaliaansche universiteitspro fessoren, sterrenkundigen en prelaten, tot liet doen van de nooclige stappen ter or ganisatie. De vereeniging beoogt een in ternationaal fonds te stichten tot het in stellen van een generaal-secretariaat, dat met de verschillende leden corresponden tie houdt en hun betrekking tot biblio theken, musea en archieven wil benutten. Een internationaal wetenschappelijk pe riodiek zal ten dienst© der leden worden uitgegeven. Studiebeurzen voor minver mogende jongelieden worden opgericht. Verschillende prijsvragen worden uitge schreven. Iedere nationale sectie van de vereeni ging heeft aan haar hoofd, een gedele geerde en vier assistenten voor verschil lende wetenschappen. De gedelegeerden der verschillende landen kiezen den al- gemeenen voorzitter van het internationa le bureau te Rome, wien een geheele staf van geleerden wordt ter zijde gesteld. In de eerste algemeene vergadering zal het voorstel worden gedaan tot volledige uitgave van Eulers werken. Verder wordt een premie uitgeloofd voor een theolo gisch onderwerp en voor de critische ver klaring van het edict van Constantijn uit de jaren 311313, BELGIË. In de Antwerpsche Haven. De toestand is, zooals de bladen melden, zoo slecht als 't maar kan. Reuter seint omtrent den toestand van eergisteren 't volgendeDe aanslagen op de vrijheid van arbeid en de aanvallen met. revolverschoten op Engelsche werk lieden, die zich naar hun werk begeven of daarvan terugkomen, nemen meer en meer toe.' Politieagenten, die Engelsche werklieden begeleidden, antwoordden met revolverschoten, waardoor de aan vallers op do vlucht gingen. Het „Handelsblad van Antwerpen" geeft van den toestand van eergisteren nog de volgende mededeelingen. Er wordt sedert dezen morgen overal gevochten en aangerand en bescherming van den arbeid bestaat er in de haven niet meer. Gister morgen, ten 7 ure, is in de Lon- denstraat een char a banc met boeren, uit (jen omtrek van Brussel, aangevallen met steenen door eene bende stakers. De politie was te weinig sterk en mach teloos om de boeren te beschermen. Deze zijn dan ook in wanorde naar het com missariaat van politie gevlucht. Vandaar werden zij met eene politie macht naar hun logement, Handelslei, ge bracht en, daar zij niet meer durven gaan werken, zullen zij naar Brussel terug- keeren. Een wagen met gereedschap van de Antwerp Grain Works is aan de dokken aangevallen; de magazijnier werd ha,lf dood geslagen en het gereedschap in alle richtingen verspreid. Eene bende van 50 zakkennaaisters, die het tooneel bijwoonden, hebben het werk gestaakt en zijn met. roode zakdoeken aait slokken en een harmonicaspeler voor op, gaan jouwen aan de bureelen der Fédération Maritime, waar zij als echte helleveegen te werk gingen, doch uiteen gejaagd werden door de politie. Ee,ne sterke bende dokwerkers, 500 man ongeveer, heeft een toer rond de dokken gedaan, overal angst en schrik verspreidend. Voor hen werd een kartel gedragen met opschrift: „Hier zijn, de hongerlijders". Verder meldt het blad nog: Het gerucht loopt, dat, ten gevolge der stelselmatige inrichting van het beletten der vrijheid van den arbeid, de leider Chapelle in hechtenis zal genomen wor den. De dokwerkers loopen nog altijd, in groepjes van 30 a 40 man rond de dok ken en de vrouwen gaan voort met ru moerige optochten te houden. Gisteren had de Fédération Maritime eene bijeenkomst met den burgemeester. SPANJE. Koning Alfonso. Naar de Lonilen- sche „Tribune" uit, Madrid verneemt, is dr. Moure, een chirurg te Bordeaux, naar Hendaye ontboden om koning Alfons van Spanje van adenoïde woekeringen in de neuskeelholte te opereeren. District Zevenbergen. De naast, de R. K. Centrale kiesvereeniging kor telings opgerichte nieuwe kiezersorgani satie stelde candidaat voor de Prov. St. den heer Jan Oomen. De Centrale R. K. Kiesvereeniging te 's Hertogenbosch heeft, tot candidaat ge steld voor het. lidmaatschap van de Pro vinciale Staten van Noord-Brabant, den heer-B. R. F. van Vlijmen, gep. generaal te Schijndel. Kamerverkiezing. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende dat ten gevolge van "het ontslag 'van den heer mr. 0. J. H. graaf van Limburg Stirum eene verkiezing moet plaats heb ben van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Schiedam, heeft bepaald dat die verkie zing zal plaats hebben op Woensdag 25 September e.k„ de stemming, zoo: noo dig, op Woensdag 9 October e.k., en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 22 October e.k. (St. Crt.). Bij kon. besluit: is benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer J. E. N. baron Schim me Ipenninek van der Oije van Hoevelaken, lid dier Kamer; is aan mr. A. M. Sassen, op verzoek, eervol ontslag verleend als president dei- rechtbank te Breda, onder dankbetuiging; in zijn plaats is benoemd mr. C. 0. Se- gers, thans hoogleeraar in de faculteit dei- rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversi teit te Groningen; •is benoemd tot procureur-generaal hij den Hoogen Raad der Nederlanden mr. T. .1. Noyon, thans advocaat-generaal bij gemeld college.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 3