Jz., Goes. lis Goes. one Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Donderdag 29 Augustus 1907 van de Hel Spook in het Keizersslot. i LLES. FEUILLETON. BINNENLAND. geven van prins van Oranje". uwste op dit gebied, ootste succes van hef atre te Amsterdam, g 27 Aug. af dagelijks (2 uur) -Voorstellingen. Kerkstraat C26 X DES HEILS. Een blik op de „Loge". Marktberichten Openbare Verkoopihgen Aanbestedingen. LLES. iorhanden: iorten KLEINGOED, DROPS, E en SUIKERWERKEN. fend, P. EVERS DIJK. tat Goes. leid tot berging van fietsen. 7 Aug. en volgende 5 uur Iberoemde Koninklijke raph Pathé frères Dir. A. ABRASSART. plaatsen Avondvoorstellin- f 0,75 2de rang f 0,50 Ier de 10 jaar eerste rang ig f 0,25. middag-vertooningen als Kinderen onder de 10 jaar half geld. strische installatie. GOES. el in PORCELEIN, iWERK, LAMPEN, CKELWAREN, LS, THEEBLADEN, enz. iL ADRES VOOR RING VAN - en AARDEWERK. Aanbevelend, LANGEYELD. I ensdagavond 8 uur aarwelmeeting )OR FEENSTRA. ir Officieren van Middelburg, Buzen, lerseke en Den Haag II- iet station (7.22 Spoortijd). Vrijdag vanaf 4 uur, Zater- Bn Dinsdag vanaf 2 uur de sang. Toegang vrij. HME HEME COURBHT Met alle getrouwheid geven de telegram men telkens weer, hoe het er in Italië uit ziet. Het. anti-clericaal gepeupel heeft zijn haat getoond tegen priesters, bisschoppen en kardinalen; ja zelfs de kardinaal-staats secretaris werd er het slachtoffer van. In de pers van de liberale bent werd daarovelr weinig gesproken. Geen woord van afkeur voor het Italiaansch apachen- werk. De Belgische „Et.oile", die zoo graag met hare bezadigdheid te koop loopt, viel uit hare rol en beschouwt als waarheid de tegen priesters, ordesgeestelijken en kloosters gerichte beschuldigingen, welke in den laatsten tijd als uit den grond oprezen op het, tooverwoord van de loge. Hetzelfde doen verschillende bladen ten onzent. Het protestantsch dagblad van Génève heeft, dien liberalen streng de les gelezen door opname eener correspondentie van zijn romeinschen briefschrijver. Die cor respondent brandmerkt naar verdienste en met nadruk de buitensporigheden van het romeinsch janhagel, en hij trekt in ernsti- gen twijfel de waarheid der beschuldigin gen, van alle kanten en opeens uitge bracht tegen verscheidene instellingen en personen van den Katholieken Godsdienst, 'lis zijn onbewimpeld oordcel, dat deze beweerde schandalen het uitstrooisel zijn der vrijmetselaars. Deze getuigenis, uit on- partijdigen mond, is goud waard. Het pro- testantsche blad geeft te kennen, dat de vrijmetselarij door hare pers de Italiaan- sche geestelijkheid en kloosterorden deed belasteren en beleedigen en dat zij' het grauw in de groote steden opjoeg tot den aanval tegen wcerlooze priesters. ..Gedurende de 27 jaren, dat ik in Ita lië woon", schrijft genoemde correspon dent, „heb ik nimmer zulk een woesten uitval van anli-clericalen haal gezien. In Rome kunnen nu .sedert 14 dagen geen priesters zich op straat verloonen zonder diep beleedigd te worden. „Zoover is hel gekomen, dal de anti- clericalen zelf behoefte gevoelen om daar tegen in te gaan en dat de vrijmetsela rij, die feitelijk de voornaamste stokebrand is dezer oplaaiing van vurigen haat, een manifest moest uitgeven waarin aange spoord werxl tot kalmte en zij harerzijds betuigt niets gemeen te willen hebben met. de buitensporigheden der laatste dagen. „Haar werk was echter te duidelijk zichtbaar. „Overigens'is het niet moeielijk te be grijpen, welke de wezenlijke redenen zijn van deze agitatie. De eerste reden waarom deze lichting beulen ten strijde werd op geroepen tegen het clericalisme moet ge zocht worden in de toenadering, die sedert 2 a 3 jaren schijnt, plaats te hebben tus schen het Pausdom en de Monarchie. Om een. gceden kijk te krijgen o(p de huidige gebeurtenissen, moet men terugdenken aan zekere opmerkelijke voorvallen gedurende datzelfde tijdperk, als daar zijn: de ver kiezing van katholieke afgevaardigden, door de regeering begunstigd, de militaire eer, bewezen aan kardinalen op last va,n den eigen 'minister Giolitto, de officieel© 13.) De zenuwen van den officier begonnen Ie trillen, 'niet uit, schrik, maar uit de begeerte om tegenover de zeldzame ver schijning te staan en haar te vatten. Bliksemsnel dacht hij na. Volgens zijne berekening moest de Witte vrou.w zich in de onmiddellijke nabijheid van den schildwacht bevinden, dien hij zoo even slapend had aangetroffen. George stelde al zijn hoop op de aan roeping, die nu volgen moest. Alles bleef echter stil. Sliep de soldaat werkelijk nog, niettegenstaande de vreeselijke don derslag van zooeven hem toch had moe ten doen ontwaken. Ik zal zelf zien, wat er van de zaak is, mompelde de officier en ging zoo on hoorbaar mogelijk de gang op. Hij had nog geen twintig passen gedaan, toen een halfvers tikte kreet zijn oor trof. Deze kon alleen van den schildwacht komen. Had de man de Witte vrouw gezien en had hq van schrik dezen kreet geslaakt? George bleef staan, want het geraas t welk de wind op de daken maakte, be- moeielykte hem het hooren. Andermaal een doffe, onverstaanbare klank, vervol gens het geluid van een op het hurgpleir vallend lichaam. Door de aderen van- Ge- orge von Walden scheen een ijsstroom deelname van autoriteiten aan godsdien stige plechtigheden enz. „Kortom, de loge is bang gewor den: zij is tot. het inzicht gekomen, dat het koningschap bepaald cjp weg is om clericaal te worden en zoo voelde zij. be hoefte om orde op de zaken Ie stelten. De verdachtmakingen tegen 2 of 3 kloos ters, spoedig als ware schandalen uitge kreten, zijn de gewenschte aanleiding ge weest om eene flink ondersteunde anti- clerieale beweging te Vormen. Daarbij' vond de vrijmetselarij een kraohtigen bondge noot, in het socialisme, dat in Italië meer dan elders bepaald ongodsdienstig is. Het anarchisme en al de oproerige elementen hebben zich daarbij aangeslo ten: zoo is het apachen-werk tot stand gekomen. Daardoor alleen is te verkla ren de plotselinge overgang zonder eenige geleidelijkheid van diepe rust tot de minst verschoonbare buitensporig heden als: kerkbranden, aanval legen kloosters, dagclijksche beleediging van geestelijken enz. enz. „Het Italiaansche volk is anders, in den gewonen kahnen tijd wel te verstaan, zeer verdraagzaam juist op het. gebied van Godsdienst ,doch zijn hevige en licht op vliegend© aard doet hem gemakkelijk tot buitensporigheden overslaan. En waartoe de volksklasse in staal is, die de socialis tische school doorloopen heeft, dit hebben we nu kunnen zien". Tot zoover het protestantsch blad nit. Genève. De hoofden der vrijmetselarij, zegt. de „XXe Siècle", waaraan wij dit ontleenen, kunnen inderdaad trotsch zijn op hunne broeders van het Zuiden. De treinenloop bij de Staats- s p o o r. De oorzaak, dat de treinenloop bij de Staatsspoor tegenwoordig zooveel te wenschen overlaat, is, naar aan „Het Vad." wordt gemeld, voor het. grootste deel hieraan toe, te schrijven, dat de Staats spoor nog te veel bestel- en ijlgoed met personentreinen vervoert. Hier en daar loopt wel een bestelgoederentrein, doch deze voorzien gedurende het drukke sei zoen lang niet in de behoeften. Als dus wat meer goederentreinen werden inge legd, zou althans blijk worden gegeven, dat het ernst is, om te trachten verbete ring in den onhoudbaren toestand te brengen. De treinenloop. Ten einde een ge- regelden treinenloop biji de Staatsspoor wegen te verzekeren, is 'bepaald dat de locomotieven die tot nu toe slechts met. een snelheid van 75 K.M. mochten rijden, nu 90 K.M. mogen loopen. I)e „Sociale Week". In de „Ven- loosche Courant" bepleit het kamerlid dr. Nolens, het nut van de Sociale Week, die straks, van 1—8 September, te Breda wordt gehouden. Hij zegt o. m. In den tegenwoordigen tijd is geen ken nis zoo dringend noodig als de kennis te gaan. Hij snelde naar de borstwering en boog zich zoo ver mogelijk naar vo ren. Wat hij zooeven vernam was het neerstorten van een mensch, die zich het hoofd op de steenen te pletter viel. Tever geefs luisterde hij, of hij ook het kermen van een doodelijk gewonde vernam, of wel eenig ander geluid, dat uit de diepte komen moest. Er liet zich echter niets meer hooren. George trad in de gang terug en haalde zijn pistool uit. Onvoorwaardelijk wil ik mijzelveh zekerheid verschaffen, stiet hij uit. Had de soldaat 'de Witte vrouw ontmoet en had deze hem evenals den anderen schild wacht over de borstwering op het Burg plein geslingerd, dan schuilde er onder deze vermomming zeker een gespierde man, want zóó licht zoude het eene vrouw niet gelukt 'zijn, om den grooten, sterken mail, die zich daarenboven ook nog ver dedigde, over 'de borstwering te stooten. De officier had de plek bereikt, waar hij zooeven den schildwacht slapende had aangetroffen. Wie daar? riep hij halfluid op scher pen, dreigenden toon. Geen stem antwoordde, doch wederom bereikte het zonderlinge geritsel het oor van George. Hij geloofde zich ditmaal in de richting niet vergist te liebben en stormde voorwaarts, terwijl hij de linker hand uitstrekte en zijn rechterhand het pistool vasthield, gereed om vuur te geven. George greep echter in de lucht, en toen van de maatschappelijke verhoudingen, vooral op economisch gebied. Van werkgevers en arl>eiders, van in dustrie, landbouw, handel, van bezitten- den en niet-bezittenden, van de groot-nij verheid en van den industrieelen en han- deldrijvenden middenstand wordt bijna dagelijks bij de beoordeeling van hun eigen toestand en van hun onderlinge verhoudingen verondersteld, dat ze van het maatschappelijke vraagstuk op de hoogte zijn. Bijna ieder is geroepen om in eigen zaak of in het algemeen belang bij bestuur van land of stad over die. maatschappelijke verhoudingen te oordeelen. En juist op dit gebied liggen voetangels en klemmen. Op geen ander gebied bestaat zooveel gevaar voor misverstand en eenzijdigheid, voor onbillijkheid en onrechtvaardigheid. Nergens is de oriënteering zoo moeilijk. En zelf zij, wier oordeel niet gevormd wordt onder 'den invloed van eigen belang, loopen gevaar, allerlei, omstandigheden, die het. vraagstuk ingewikkeld maken, te verwaarloozen en zich tevreden te stel len met „un raisonnemenl simpliste" in den slechten zin van het woord. Dezer dagen is te Amsterdam een anarchiste n-congres gehouden, waar aan deelnemers waren anarchisten van allerlei nationaliteit. Het oud-liberale blad de „Nieuwe Cou rant" heeft na de vorige Sociale Week erkend, dat het anarchisme is de uiterste consequentie van het liberalisme. En deze uiterste liberale consequentie vond zijn tolk in den Dnitschen anarchist dr. Frie- deberg, die, naar een verslag in „het Volk", aanspoorde vast te houden aan het aloude woord„N i dieu, ni maitre", „geen god en geen meester", zooals het. Soc.-Democr. hoofdorgaan „god" zonder hoofdletter vertaalt. Zoo'n ontboezeming van de mannen van de uiterste consequentie van het li beralisme, moet. den vrijzinnigen minder welkom zijn. Een slachtoffer van de Vre desconferentie In „The New-York Herald" (Parijscho uitgave), „het" fashio nable lijfblad van alle Amerikanen en En- gelschen, en, over 't geheel genomen, een van de meest gelezen couranten ter we reld, vind ik het onderstaande weinig- vleiende oordeel over Den Haag en de vredes-diplomaten „Deze stad zal misschien reden hebben om de Vredes-confereiitie te verwenschen Toeristen zullen hier waarschijnlijk niet weer terugkomen, na hun ondervinding in dit seizoen. De voornaamste hotels, zoo als b.v. het Hotel des Indes óf het Hotel du Vieux Doelen, zijn vol van vogelver schrikkerachtige oude diplomaten, die de kellners en de bediening voor zichzelf al leen in beslag nemen, en de stad onge veer even vroolijk maken als een kerk hof. Daar zij zich hebben genesteld in de kamers, die het meest comfortable zijn, en hij met eene verwensching terugtrad, weer klonk het gedruisch al reeds een eind verder van hem af op den weg naar de oude, steenen trap. Vastberaden volgde George deze: ge heimzinnige geluiden. In de duisternis kon hij niets ontwaren, doch hij kende den weg; om de lantaren aan te steken, daartoe was het te laat, want hij zoude zich daarbij alleen opgehouden hebben, daarvoor echter hoopte hij den vluchte ling des te spoediger te pakken te krijgen. Sta en antwoord mij, riep hij we derom, zonder dat een tegenantwoord zijn oor zoude getroffen hebben. Wederom vlamde er een vale bliksem straal en een korte kreet ontsnapte er aan de lippen van George. Vlak vóór hem, bijna bereikbaar met de uitgestrekte armen, verhief zich de ge stalte van eene in witte, golvende gewa den gekleede vrouw. Als vluchtend zweef de zij vóór hem uit,, en de zoom van haar kleed was het, die dat ritselende geluid te voorschijn riep. Van het aangezicht kon de officier in de snelheid niets zien, daar het van hem afgekeerd was Het hoofd omgaf eveneens een witte, lange sluier en de handen schenen slap naar omlaag te hangen. Reeds viel de duis ternis weder in, toen George een gewel digen sprong deed, om! het spook den weg af te snijden. Hij had zich echter misrekend, want zijne voeten gleden op de treden van de trap uit, en hij deed een niet ongevaarlijken smak naar be- 1 neden. Tot zijn geluk vermocht George een overdreven idee van hun eigen ge wicht hebben weten bij te brengen aan de hotelhouders, moeten wij, ongelukkige stervelingen, die nu eenmaal niet behoo- ren tot de versteende vrede-afgevaardig- den, hongersnoodprijzen betalen voor mihdersoortige inrichtingen. Het schijnt mij toe, dat het. een verkeerde rekening maakt, wanneer men jaarlijksche bezoe kers verdrijft, ter wille van een kortston- dig-vertoevend aantal afgevaardigden, die zelfs over een begrafenis nog een extra schaduw zouden vermogen te werpen. Ik ken verscheidene menschen met inbe grip van mijn eigen persoon die hopen, dat zij nooit meer een voet in Den Haag zullen behoeven te zetten. Onze onder vinding van een Vredesconferentie is ons voldoende. Ik dank". Anna de Savomin Lohman. (De H. L.). Merk waardige Getuigenis. Wij lezen in een Boekbeoordeling van de „Standaard" Wij hebben geen index, zooals de Room- schen. 'Of we dan een verbod van hooger- hand zouden willen! Als 'tko.n, was het zoo dwaas nog niet. Doch ook onder Chris tenen ontbreekt te zeer het besef, dat men zich ook in z'n lectuur onder tucht heeft te stellen. Men leest maar rij)) en 'groen. En laat maar rijp en groen lezen; 't aan komend geslacht vooral. Dal nu is onver antwoordelijk. Dat is zondig. En hoe goed- kooper de boeken worden, hoe meer het gevaar dreigt, dat ©en ieder alles maa,r botweg onder de oogen komt. Omtrent den diefstal van f300.000 van 's lands kas te Kola Radja, seint, de cor respondent van het. „Handelsblad" te Ba tavia, dat als verdacht, gearresteerd is Van Daalen, broeder van den gouverneur van Al.jeh. Men seint uit Kota Radja Van het gestolen landsgeld is te Lang- sar f 290000 terug gevonden bij een in- landsche vrouw. Van Daalen, die juist van Singapore kwam, is gearresteerd en naar Padang doorgezonden om ter be schikking van de justitie te worden ge steld GOES, 27 Aug. De aanvoer van granen was tamelijk, en ruimde tot genoteerde prijzen vrij goed op. Oude Tarwe f 8,50 af 9.— Nieuwe Tarwe - 8.- 8 50 Nieuwe Rogge 6,- 6,40 Wintergerst p. 100 K.G. - 8.75 - 9, Haver- 8.- 8 50 Kroonerwten - 9.-10 50 Winterkoolzaad Karweizaad -16,10 -16,25 Wol, Schapen per 3K.O. (steen) f0.— Versche boter per K.G. fl,20 a fl,40; midden pry's f 0,65, part. f 0,per pond. Versche eieren per 100 stuks f4,05 zich met de vrije hand in de gebroken balustrade te vangen en stond hij nu even schielijk op. Hij zag nog juist, hoe een lichte gestalte hem voorbij zweefde en de richting naar het portaal van de slotkapel nam. Ofschoon hij eene aan vechting kreeg van afgrijzen en ontzet ting bij de gedachte iets te volgen tot daar beneden in de oude groeve, zoo beet hij zich toch woedend op de tanden en stiet haastig uit En al ging het ook de hel in, ze kerheid wil ik hebben. Reeds stond hij met eenige weinige sprongen aan den voet van de trap en stormde op het lichte schijnsel toe, dat bij het portaal van de slotkapel ontstaan was. Je zult de plaats niet levend verlaten, zonder mij opheldering omtrent je wezen gegeven te hebben, riep hij dreigend en legde het pistool aan. Was liet niet als klonk er achter hem uit de duisternis een klagend geroep? Gorge von Walden draaide het hoofd een weinig ter zijde, want hij dacht aan zijne bruid, die doodelijk beangst over hem was. Een waanzinnige gedachte schoot hem door het. hoofd. De roep van zooeven scheen uit Anna's mond te komen, doch hier was niemand anders aanwezig, dan hij en het alleen in zijne omtrekken her kenbare spook van het slot, de Witte vrouw. .Wanneer Anna eens heimelijk de woning van haren vader uitgeslepen was om den geliefde te spreken? Dwaasheid, riep George von Walden a f 4,45 middenprijs f 1,05, part. f 0, a f0,per 25 stuks. De aanvoer van boter en eieren was tamelijk. Noteering van den markt- zetter der landb. afd. He in kens- zand luidt: Boter f 1.20 a f 1.40 per K.G. rek en prijs f 1.32 Eieren f 4 05 a f 4.45 per 100 stuks, rekenprijs f 4.20 Vedlingsvereeniging „ZUID-BEVELAND". Goes, 27 Aug. 1907. Pruimen 10 a 1)2 ct., Engelsehe. kroo- zen 8 a 10 ct., heiden per kilo; Peren f 1,40 a f 2, Appels f 1,40 ii f 2,20, Jutte- peren f2,40 a f2,80, alles per kin; Peren poire madame 3 ct., Clapp's favorite 3 ct., Roode kool 5 ct., Bloemkool 4 a 5 Abrikoos 1 ct., Tafelappels 1 ct.„ alles per stuk; Boontjes 30 ct. per mandje, Aard appels f 1,40 iï f 1,50 per H.L.; Witte wijn pruimen 1 ct., Perziken 3 ct., beiden p. stuk. Zaterdag 31 Augustus a. s. veiling boom gaarden Wilhelminadorp. Rotterdam, 27 Aug. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd; 1766 run deren, 623 vette, 106 nuchtere kalveren, 2046 schapen, 924 varkens en 198 biggen. Runderen hoogste prys 74, laagste 60 cent kalveren hoogste 90, laagste 75 cent schapen hoogste 70, laagste 58 cent; var kens hoogste 53, laagste 48 cent; alles per kilogram. Aug 29 Oud-Sabbinge, meubilaire- en winkel goederen, Hollmann Verhoek. 29 's Heerenhoek woonhuis, Neervoort. Siipt. 5 Middelburg, woonhuis, VeerschenBingel T 223, T 216a, schuur T216, woonhuis T 201, 219, 220, 221 en 222, Hosang. 5 Middelburg, Bouw-en weiland, Hosang. 6 Middelburg, woonhuiB h.Gortstraat K20, Verhulst. 17 Goer. Woonhuizen en erven, v. Campen. Wemeldinge, 25 paarden, Hollmann Verhoek. Sept. 4 Middelburg. Gebouw prov. bestuur llu.; het bouwen van een basaltmuur zijka naal van het kanaal van Neuzen naar de Axelsche Sassing. Raming 13300. Inl. o. a. hoofding. te Middelburg. 11 Middelburg. Gebouw prov. bestuur llu.: het leveren en aanbrengen van rolwa gens, takels, enz., ten behoeve van de sleephelling voor ijzeren sluisdeuren te Hansweert, behoorende by de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming 15600. Inl. o.a. hooiding.-dir. te Middelburg. 18 Middeliurg. Gebouw prov. bestuur 11 u.: het vernieuwen van een gedeelte van de brugdekken, de spoorbaan en bybe- hoorende werken van de draaibrug over de binnenkeer- en schutsluis van het kanaal door Walcheren te Vlissingen. Raming f 6500. Inl. o. a. hoofding.-dir. ts Middelburg. zichzelven toe en nog eenmaal verhief hij de stem. Geef antwoord of ik schiet. Het scheen hem toe alsof de gestalte, vóór hem hare hand ophief, en op dal oogenblik drukte hij' af. De werking van het schol, welks licht voor een oogenblik de diepe duisternis verbrak, had echter eene geheel andere uitkomst, dan George had verwacht. Nauwelijks vlamde het vuur op, of hij werd doojr een slag op het voor hoofd getroffen, en met een halfverstikten kreet stortte hij, voor het portaal van die grafkapel ineen. Hij wilde nog eenmaal! trachten op te staan, want. eene stem, die hij maar al te zeer kende, bereikte zijn oor, doch toen viel er een sluier over zijn zin nen en hij wist niet, wat er verder met hem voorviel. Een woest angstgeschreeuw deed zich door het sombere Burgplein hooren. Help, help;! Red hem, anders sterft hij. Het spook van het slot heeft hem ten verderv© gedoemd. Het duurde een heele poos, voordat de wacht eindelijk gealameerd was en. met eenige lantaarns in de duisternis ging zoe ken. Ten laatste kwamen de soldaten op liet kleine voorplein, dat de toegang tot de slotkapel vormde. Ontsteld deinsden zij terug, want op den steenen vloer lag lang- uitgestrekt de luitenant George von Wal den en over hem heen in een licht, nacht gewaad gehuld. Anna, de dochter van den hof archivaris. Wolrdt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1