telling. icolade. ilburq. Goes, s Bank msterflam". CAO AO No. 102. Donderdag 29 Augustus 1907. Derde Jaargang. T. reuzel. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Bjj i nu» Moort een Bijvoegsel. BUITENLAND. UIT ZEELAND. pianofabriek Zondags. aar ieder portret. ilmarkt, GOES. indhoven. ik G. J. EGBERTS. ch geld coop van Effecten. TW. hendr1kse. katholiek orgaan voor de zeeuwsche eilanden. Conferentie, comedie. D 33 gaardstraat 195 A. f i.-. pr. f 2.—. ESSELS HYPOTHEKEN is. LIT EIT. ft. f 0,85, XK.6. f 0,45. 1. 0,55, XK.G.f 0,27h ks, Vio K.G. f 0,25. ',60, Vjo K.G. f 0,27 een aangename drank, opgewekt en verkwikt, N, te Eindhoven, rdam. itaten, te Hulst. r, volgens zeer billjjke naandpremie. Imdigen op het gebied van ns leiding de jaarlijksche van kapitalen dus zoo ZAND: P. DE BAAR) P. v. POELJE. per kilo, f 0.64 - 0.65 van 25 K". - 0.61 of 100 K°. - 0.60 - 6.25 - 0.60 - 0.85 co 0.60 oorten en Vleeschwaren. worden niet, manden en n Rembours. [ratis toegezonden. ph. Intere. 519. en borgtocht, ide. in het hotel de Kinderen Abonnementsprijs por 3 maanden voor Goes f0.76, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant i 0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's 10.37*/* voor niet-abonné's„045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale pqjs. De eerste Vredesconferentie kwam bij een in het teeken van beperking der mili taire lasten. De memorie, door den Russischen mi nister van Buitenlandsche Zaken in 1898 in naam van .den czaar aan Europa ge richt, grondde het houden eener Conferen tie op de noodzakelijkheid om de lasten van het militarisme, die ondragelijk wa ren geworden, te verminderen. Op de Conferentie zelf kwam van de noodzakelijk geoordeelde beperking van lasten niets terecht. Niets - dan een met algemeen© stem men aangenomen motie, dat zoodanige be perking zeer wenschelijk was. Natuurlijk is iets, wat men noodzake lijk acht, per se wenschelijk. Maar wat schiet men met zulk een wenschelijkheidsbetuiging op, als men voor het overige de zaak blauw-blauw laat? Op het programma der tweede Confe rentie kwam beperking der bewapening niet eens meer voor. En er is ook niet meer over gespro ken, tot Zaterdag j.l. de Engelsche gede legeerde de kwestie weer ter sprake bracht. De negen jaar geleden noodzakelijk ge achte en acht jaar geledien wenschelijk geoordeelde beperking der militaire lasten is omgezet in dit resultaat, dat in den tijd, tusschen de twee Vredesconferenties ver- loopen, de gezamenlijke jaarlijksche oor logsuitgaven gestegen zijn met een som van over de 800 millioen gulden! Hier heeft men de praktijk naast de fraaie theorie. De Engelschman kwam met een motie, waarin de Conferentie het „hoogst wen schelijk" Verklaart, dat de regeeringen de „ernstige' 'studie van, het vraagstuk der beperking van de militaire lasten „her vatten". Het was den Engelschman ernst, maar het lijkt een satire. Want de hervatting der ernstige studie zal practisch wel op niets anders dan nieuwe verhoogingen en nieuwe verzwaringen uitloopen. Intusschen vond de Engelschman van alle kanten zeer hartelijke en zeer goed- koope instemming. De Voorzitter, de Rus Nelidof, was al even geestdriftig over het Engelsche „ini tiatief" en bij acclamatie namen de hoeren het voorstel aan. Waarlijk, dergelijke tooneëlen doen eer der aan een pomedie dan aan een Con ferentie denken. Waarom piet liever ge zwegen 'dan ©en motie voorgesteld en aan genomen, waar niemand iets van meent het minst wel Engeland zelf, dat pas besloten heeft tot het op stapel zetten van drie nieuwe oorlogsschepen type Dreadnought. H. ITALIË. De kardinaal-staatssecretaris Mery del Val, neeft, naar de Pol. Corr. uit Rome ver- neemt, zoowel uit diplomatieke kringen te Rome als van katholieken in het buiten land vele bewijzen van sympathie ont vangen na de jongste beleediging, waaraan hij te Marino heeft bloot gestaan. De anti-clericale agitatie in Italië wordt voortgezetin de straten van Rome is geen priester veilig. Een paai' dagen geleden begaf mgr. Pardini, bisschop van Zama zich naar de polycliniek en werd hem in de \ia Merulana een emmer water over het hoofd uitgestort. Hij was verplicht naar huis terug te keeren om van gewaad te verwisselen. In den avond van denzelfden dag moes ten een paar religieusen de vlucht nemen in een klooster omdat zij door een woeste menigte vervolgd werden. Uit Genua wordt aan de „Osservatore Romano" geschreven: Te Varazze duurt het onderzoek van den koninklijken pro cureur voort en het zal nog geruimen tijd in beslag nemen, daar tal van getuigen gehoord moeten worden. Naar gelang de waarheid duidelijker aan het licht komt, wordt de verontwaardiging onder het volk tegen de lasteraars grooter. Van dit ge voelen heeft de gemeenteraad zich tot tolk gemaakt, door in zijn zitting van den 20en een motie aan te hemen, waarin met hoogen lof wordt gewaagd van den menschlievenden arbeid der Salesianen. De Salesianen te Varazze hebben, naar aan den „Univers" gemeld wordt, een gerechtelijke vervolging laten instellen te gen een dertigtal Italiaansche dagbladen en tegen den ouden prefect van Javona. RBtsIAAI) Kolonel Iwanof, de directeur der cellu laire gevangenis in de Wiborgsche wijk te St. Petersburg, is door een onbeken den jongen man op straat met een revol ver doodgeschoten. De dader is in hechtenis genomen. Op zijn vlucht wondde hij nog een politie-agent. Onverkwikkelijke cjjfers. On langs ontleenden we aan een bericht uit St. Petersburg een statistiek betreffende de moord- en roofgevallen over een twee tal maanden. De toen opgegeven cijfers zinken echter in 'tniet bij de cijfers, wel ke we thans genoemd vinden in een sta tistiek over het laatstverloopen halfjaar, d. w. z. van 15 Januari tot 15 Juli. In dat tijdvak hebben zich volgens de opgaven der gouverneurs, stadsprefecten en andere ambtenaren - voorgedaan niet minder dan 9650 gevallen van moord, verwonding of roof. Er deden zich 2700 gevallen voor van overvallen door troe pen gewapende personen met roofzuchtige oogmerken. Een derde van al deze geval len speelde zich af te St. Petersburg, Mos kou en Odessa. Dan volgde Warschau, de Oostzeeprovincies en de streken aan weerskanten van den Kaukasus. Een groot deel der overvallen had plaats op spoor wegen. Tot de slachtoffers van politieke aanslagen behooren ook vele ambtenaren bij de politie in de steden en op het plat teland. „Van een volkomen herstel der rust kan dus niet gesproken worden", zoo luidt do eenigszins naïeve slotzin van het be richt uit St. Petersburg, waaraan we deze onverkwikkelijke statistieke opgaven ont- leenen. DTITStlILANO. Do Sociaal-Democratische partij. Volgens de „Vorwarts" zal op het eerstdaags te Essen te houden partij congres uit te brengen verslag bekend worden, dat het aantal georganiseerde partijgenooten thans in een rond cijfer 530.000 bedraagt. Sedert het vorige jaar was de toeneming 38 proc. Er zijn 11.000 vrouwen lid van de partij. De gezamenlijke oplage der sociaal-democratische geschrif ten. en Maden bedraagt 55*/2 millioen. De verkiezingsstrijd voor den Rijksdag kostte de partij 1,570,000 Mark. Hier valt voor ons op gebied van organi satie en offervaardigheid nog wat te leeren. De Reclame-Tentoonstellinj te Goes mag zich, zooals te voorzien was in algemeene belangstelling en over druk bezoek verbeugen. Ze is dit dan ook ten volle waard. Het zeer groot getal re clame-middelen is op smaakvolle, afwisse lende wij-ze gearrangeerd ©n zij, die na bezichtiging willen rusten, vinden daartoe gelegenheid in den tuin, waar muziek ge geven wordt We vullen ons vorig verslag eenigszins aan. Zoo is stand 37, waar dhr. A. A. So me i exposeert, zeer opmerkenswaardig. Het in alle opzichten trouw nagebootste Goesche stadhuis is vervaardigd van 6000 sigaretten. Aan den gevel is ook den bur gerlijken stand aangeplakt. De muziektent ontbreekt ook niet. Dhr. Somer is be gonnen te Werken aan den kleinen toren en heeft ruim 3 maanden noodig gehad om deze goed-gedachte reclame te vervaardi gen. Deze trekt dan ook zeer de belang stelling. In stand 10 geeft dhr. A. de Beste, vertegenwoordiger der firma Dekker in Den Haag te zien, wat zonder timmerwerk, door lijstenschaving kan verkregen wor den. Stand 9 is bezet door dhr. J. C. de Beste Azn., die een jalouzie met mar quise exposeert; een werk van zeer so iled© constructie en overgemsjkkelijk te hanteeren. Dit werk wordt, naar we ver nemen, door heeren architecten aanbe volen. Dhr. van Opdorp, confiseur, expo seert in stand 42 een middenstuk geheel van marsepain vervaardigd. Het is een corbeille-bloemstuk op oen voet. De ro zen, de blaadjes, het vlechtwerk, alles is geheel uit de hand gemaakt, 'tls een prachtige reclame, waaraan veel moeite en arbeid is besteed. Ook de ruimte, ingenomen door de hrn. Dominicus en Krij ger, vertegen woordigende de bekende firma Stokvis, blijft zeer de aandacht trekken, wat deze étalage van sportonderdeelen dan ook ver dient. Ook de electrische phonolist der firma Mes uit Middelburg blijft boeien, 'tls dan ook een verrassend gezicht dit instrument, zonder speler dienst te zien doem, terwijl 'tons opviel, dat de crescen do's en decrescendo's niets te wenschen overlieten. Dhr. Lu teijn, confiseur verdient mede lof voor zijn kunstig vervaardigd marse- pain-werk, ook met bloemen en bladen opgemaakt. De reclames van dhr. Noordhoek in de koek- en van dhr. J. C. de Buck in de chocolade-étalage vinden belangstel ling. Ook de expositie van dhr. L. M. B u i - ten dijk in giftvrij-geëmailleerde artike len, speciaal die voor inmaak bestemd, laat niets te wenschen over. Gebrs. Smit, lederhandelaars te Goes, maken reclame met een lederen schild. Verder zijn er zoo tal van goede en mooie reclame-platen aanwezig, dat wij aarzelen daarvan in 't bijzonder melding te maken. Van de maatschappij „Zeeland" zijn er bijzonder aardige. Zoo. bv. haar reclame-zegels, om brieven dicht te plak ken. Gisterenmiddag was ide dienstbode van dhr. C. B., in het hotel „de Koop handel" aan het glazenwasschen. Door het uitglijden van den trap, waar zij op stond, verloor zij het evenwicht en viel met een der armen door de ruit, waardoor zij ver scheidene bloedende wonden opliejp aan hand en arm. Dr. Coenen verleende ge neeskundige hulp. Voor trouwe opkomst naar vergade ringen kunnen wij in 't algemeen de Goe sche Katholieken niet bijzonder prijzen. Te veel hunner zijn nog geneigd het bij 'toude gangetje den slakkengang n.l. te laten en om Gods water maar over Gods akker te laten loopen. „De zaak is bij 't bestuur aan goede handen toever trouwd", zoo zegt men, en men Iaat alles op 't bestuur aankomen niet alleen, maar bij vergaderingen laat men soms 't be stuur zoo ongeveer alleen zitten ook. Nu is 't wel makkelijker om bv. in 't lokaal, gren zende aan een vergaderzaal, het edele kaartspel te beoefenen, maar ook makke lijker alleen. Kloeker, flinker, getuigend voor bezit van solidariteitsgevoel, van zin voor 't gemeenschapsleven is 't, wanneer men zich eenig gemak weet te ontzeggen, zich een kleine opoffering weet te getroosten, om door 't bijwonen van vergaderingen van gezonde belangstelling blijk te geven, misschien iets meer ontwikkeling op te doen, althans beter in de vereeniging zelf thuis te geraken en 'n voorbeeld te stellen. En dit laatste is wel degelijk een plicht voor die meer vooraanstaande Katholie ken, die zich de gewoonte hebben eigen gemaakt te schitteren door afwezigheid. Ook al mochten deze op een vergade ring niets meer kunnen leeren, ook al zou den ze precies vooruit weten alles, wat er zal behandeld worden, dan nog zal hun voorbeeld anderen ten spoorslag zijn. Quousque tandem Koninklijkhezoek. Behalve dat de oneffene straten, door den gemeente- straatmaker hier en daar worden verbe terd zullen vele straten, waar de Konink lijke stoet passeert, met duinzand bedekt worden. Dit duinzand zal later voor de plantsoenpaden 'worden gebezigd. Naar wij vernemen zal a. s. Zaterdag met iden jaardag der koningin, de ©ere wacht met de personen die zullen paard rijden in den Historischen optocht, met de .muziek voorop, een rondgang maken. Dinsdag, de eerste kermisdag was over 't algemeen vrij slap te noemen, wat wel te voorzien was. De verschillende ten ten en „spullen" trokken weinig bezoek. Gisteravond gingen we een kijkje nemen naar den kinematograaf in de „Prins van Oranje", van welke we vernomen hadden, dat hij; iels bijzonders te zien zou geven. We zagen dan no. 1, „het slecht gemerkte linnen" en zouden gaan genieten van „de lentefee"; met heldere stem werd uit gelegd: „het is winter en de sneeuwvlok ken vallen.toen, eilaeie, alles „viel", doordat de machine verder weigerde haar dienst te verleenen, wat Maandagavond eveneens moet. gebeurd zijn. Een voorma lige monteur moet hieraan niet vreemd zijn. De voorstelling ging niet door, nadat het publiek eventjes drie kwartier had ge wacht. Naar 'teerste en eenige nummer te oor- deelen, zullen de lichtbeelden duidelijk zijn, en trillen ze niet. De pianist voldoet goed. Niet duidelijk is ons, waarom hier de eerste rang vooraan is geplaatst. Ook hel rooken kan bezwaarlijk aan de vertooning ten goede komen. We hopen hedenavond alles in orde te zien, wat wel 't geval zijn zal. De eigenares van den stoomdraai- molen werd gistermiddag plotseling onge steld en zakte jn elkaar, naar men zegt door een beroerte getroffen. De stoom- molen werd stopgezet. De zieke werden de laatste H. Sacramenten toegediend. Iets nieuws op het gebied van straat muziek, waardoor wij1 waarschijnlijk in het vervolg van het helsche lawaai der draai orgels zullen verlost worden, was giste ren hier te hooren. Men reed n.l. met een reuzen-gramophone op een handwagen door de straten om het pubhek op muziek te vergasten. MIDDELBURG. Directeuren pos ter ij en en telegrafie in Zee land. Zondagmiddag werd alhier eene vergadering gehouden van directeuren bij posterijen en telegrafie in Zeeland, on der voorzitterschap van den, heer G. Acket, directeur te Neuzen. Het on derwerp van bespreking was het ingedien de wetsontwerp tot verhooging van het IXe hoofdstuk der Staatsbegrooting. Men waardeerde de goede bedoeling van den minister om voor de directeuren eene betere regeling hunner positie te willen maken, doch sprak de overtuiging uit, dat bij ongewijzigde aanneming van het inge diende wetsontwerp over het algemeen geen lotsverbetering voor de directeuren te wachten is en de onzekerheid hunner bevordering nog grooter zal worden, om dat te veel kantoren in de lagere klassen gerangschikt zullen worden. De teleurstel ling was vooral zóó groot en naar men meende ook zóó gerechtvaardigd, omdat in de laatste jaren herhaaldelijk verbete ring van traktement der directeuren is voorgespiegeld en ook de minister in zijne nota 22, van aanvullingen op hoofdstuk IX, zitting 1906/7, meegedeeld had, dat hij een wetsvoorstel tot verhooging der begrooting hoopte in te dienen, waarhij o.a. herziening van de traktementen van directeuren en commiezen zou geregeld worden. Met algemeene stemmen werd besloten stappen te doen om te verkrijgen le. Een gunstiger puntenstelsel, zoo dat er meer kantoren van hooger dan de 7e klasse kunnen zijn. 2c. Verhooging wegens verblijf op de zelfde standplaats om de twee jaar, voor alle directeuren. Verondersteld en ver wacht wordt, dat aan deze bepaling te rugwerkende kracht zal verleend worden. Als men in aanmerking neemt, dat een commies om de 4 jaar f200—f300 pro motie maakt, meende men het alleszins billijk voor de directeuren, om de twee jaar eene verhooging van f 100 te mo gen verwachten. 3e. Voor de tegenwoordige directeuren eene ancienniteitstoelage, zoodat een di recteur krijgt het traktement, dat hij als commies zou genieten, plus een zekeren Gijslag, doch zonder te kunnen overschrij den het traktement en den bijslag voor iedere klasse in het tegenwoordige ont werp vastgesteld. 4e, Vrije woning voor de telegraafdi- recteuren, zooals hun reeds meermallen in uitzicht gesteld werd. 5e. Gelijkstelling der bladen B en der transito-gesprekken met gewone telegram men of gesprekken. Met algemeene stemmen werd besloten tot het oprichten eener Zeeuwsche afdee- ling van de Vereeniging van directeuren bij posterijen en telegrafie; verder om in overleg te treden met het bestuur der di- recteuren-vereeniging en der' provinciale vereenigingen. Er heerscht een geest van ware collegia liteit. De besprekingen kenmerkten zich door zaakrijkheid. Men scheidde in de overtuiging, dat aan de billijke en gerecht vaardigde wenschen der directeuren zou worden tegemoet gekomen, waardoor te vredenheid en rust in hun korps zullen terugkeeren. Nota no. 22 van aanvull. op hoofd stuk IX zitting 1906/7„Met betrekking tot de rangschikking der kantoren naar verbeterde grondslagen, de herziening van de traktementen van directeuren en com miezen en de begeving der kantoren 7e kl. kan de ondergeteekende mededeelen, dat hij binnen korten tijd een afzonderlijk wetsvoorstel tot verhooging der begroo ting ter regeling van deze zaak hoopt in te dienen". Hebben de directeuren na deze toezeg ging niet bet recht gekregen te mogen ver wachten, dat hunne traktementen zouden verbeteren - De levering van het vuurwerk, dat tijdens het Vorstelijk bezoek aan de Los- kade alhier zal afgestoken worden, is door de feestcommissie opgedragen aan de Middelburgsche firma D. de Jager Jr. Op een Maandagavond gehouden, goed bezochte, vergadering van bewoners van de Korte en Lange Delft alhier is be sloten tot versiering en verlichting van beide straten tijdens het bezoek van II. M. de Koningin en Prins Hendrik. Ook bij de bewoners van de Lange en Korte Gort straat bestaan plannen tot versiering van die stralen. (M. C.) De aankomst van het Koninklijk Echtpaar op 12 September te Middelburg, is 20 minuten vervroegd en thans bepaald op 11 uur 10 min. Amsterdamschen tijd. Muziekuitvoering door het Middel- burgsch Muziekkorps onder leiding van den heer Jan Morks op 31 Augustus a.s., 's avonds te 8 uren in de tent op het ver lichte Marktplein, uitgaande van de ver eeniging „Uit het VolkVoor het Volk". Naar wij' vernemen zullen de gouver nementsgebouwen in de Abdij bij de komst van het Kon. echtpaar geïllumineerd wor den. Met de daarvoor vereischte werk zaamheden is men begonnen. Er zullen pl.m. 8000 vetpotjes voor noodig zjjn. VLISSINGEN. Aan schipper I. J. Brackx alhier is door koning Leopold van België de medaille 2e kl. toegekend. Het Belgische stoomschip „Witly Alexander" van Middlësbro naar Antwer pen, kreeg alhier order om, in verband met de staking, naar Ter Neuzen te ver trekken en daar te lossen. KWADENDAMME. Zaterdagavond ont stond in het café van de Erven van Tichelen brand, naar men zegt door het omslaan van een brandende Naftalamp. Gelukkig waren er verscheidene personen in het café, die snel en krachtig optra den en met dekens den brand bluschten. Toch zijn het plafond, de billard en het buffet vrij ernstig beschadigd. Assurantie dekt de schade. BIEZELINGE. Gisteren wapperde, vol gens oud gebruik, de driekleur op den molen, ten teeken dat de eerste nieuwe tarwe daarop was, om gemalen te wor den, aangevoerd door dhr. Vervaat. Daar de oogst dit jaar, wegens de vele koud© zeer laat is, is dit nogal vroeg te noemen. Nog zij vermeld, dat de tarwe van uitmuntende qualiteit was. N1SSE. Maandagmiddag had de landbou wersknecht M. Karelse het ongeluk, terwijl hij bezig was aan het vervoeren van vlas, door het breken van den pongerhoom van den geladen wagen af te vallen, zoodat hij op zijn hoofd terecht kwam. De dokter geroepen zijnde constateerde dat de hals wervel verplaatst is, zoodat de toestand verre van bemoedigend is. RILLAND. Omtrent de feestelijkheden alhier op 23 Aug, j.l. bevat de „Goesohe

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1