No. 101. Dinsdag 27 Augustus 1907. Derde Jaargang. BUITENLAND BINNENLAND. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAAIDAG-. WOENSDAG- en VIUMUVMB. Uels telefonisch gewaar- fgeen dienst te doenmet Jor tal van gedienstigen ft men de vlammen te kooide beddegoed werd |p straat geworpen. De |was door den schrik be- pn. Ie vraag d, wiebiedt Limburgsch blad lezen Jdvertentie ■Eight, Roermond, ■ng van de groep, door lereeniging te formeeren lirso op 1 September a.s. In neger, hetzij echt, hetzjj ïsoodanig op te treden. I ikke lippen of met neus ring aan te bevestigen, ■teur. lin persoon bij of brieven llen secretaris A. Dahmen, ■•mond. Iheeft op het terrein van Btig ongeluk plaats gehad, lor het breken van staal- Itonkoepel, waarin tijdens an de eerste steenlegging aleis muziek werd uitge- Émoveeren ingestort. Vijf Vn onder het puin bedol- is reeds orerleden. De Ln nog levend van onder lchijn gebrachttwee hun- I zeer levensgevaarlijk ge lviermannen, dieWoens- uk op Zorgvliet verwond tren bevredigend. Dinsdagmiddag heeft te en zeker.; S. door middel pn het leven beroofd. De zeer verslaafd was aan loest heden voor den kan- lijnen, omdat hij vier jaar ld gemaakt van de voog- edragen over minderjarige |vier jaar lang het pensioen toekwam, zelf verteerd, lp et een briefje bevestigd, Ideed van de oorzaak van 1 a m heeft een werkvrouw Iger zich ernstig aan den een slagersmesde slag lieden. Het bloed stroomde Inmiddellijk werd zij per [Binnengasthuis vervoerd, ek zij reeds overleden te Jarig heer teOIdenzaal raatweg bezig fietsen te lensklaps viel en dood werd Hen 14 jarig meisje te beeft, doordat hare ouders adden, zich uit angst in enburgerstraat twee hoog pn vallen In bedenkelijken jiar het gasthuis vervoerd. is een dronken man. die I het balkon zijner woning afdakje ging zitten, daar net 't hoofd op een steenen Rkomen, aan de gevolgen veek. Een jongmensch [is op de hoogte van Den onverlaten aangerand in [ijl hij op zijn rijwiel uit eenige aanleiding deerlijk J fiets beschadigd te hebben, [ander geholpen, naar huis lij bloedend aankwam. De Ikroovers zijn bekend. [thans minder gebruikelijke felen hebben in de Groot- 's-G ravenhage een begepast. Zij kwamen per |aan een woning aan, ver- |ter niet thuis en mevrouw zonden de meid met een ïe vrouw des huizes. Deze de heeien keken eens 'ee rijwielen op het rijtuig itbode weer beneden kwam, 1 meer. Dinsdagmiddag Vilhelmshaven acht heeren ip de Wadden. Een storm welke vier hunner buiten et het treurig gevolg, dat namelijk twee hoofdinge- ein en een matroos. De de twee ingenieurs en twee irden gered. v. S hoofd der openbare ekoin, is in het bezit van 'e tamme kraai, welke zeer uis is gekomen, thans vrij iveral haar voedsel zoekt, n en de kat leeft de kraai n oorlog. Haar grootste beesten, wanneer ze er geen stilletjes van achteren te onverhoeds een geduchten erpooten of den staart te haastig weg te vluchten, den en vriendinnen onder het huis gaat zij mede als hap hebben te doen, maar anhankelijkheid toont zij, t wandelen gaat. Hoe ver ok gaat, of waarheen ook, sschen, waar haar natuur- jheid leven, de kraai is de die het gezelschap vooruit- n, met de familie uitgegaan, ie thuiskomt. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes fO.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant 04)5 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonaé's f 0.371/,, voor niet-abonné's045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.60iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Ct. A contant. Reclameberichten 23 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Ons nummer van a.s. Woensdag wordt vroeger dan gewoonlijk afgedrukt, Wij verzoeken H. H. Correspondenten hunne berichten tijdig in te zenden, opdat zij vóór 3 uur in ons bezit zijn. A d v e r- tentiën voor dat nummer moeten vóór 12 uur aan het Bureau bezorgd zijn. In het „Centrum" herinnert P. Mets uit Leuven aan den kreet van verontwaardi ging, welke er opging over den verbazen- den rijkdom der Fransche kloosters. En hoe menig katholiek, die dagelijks zijn liberaal of neutraal dagblad leest, en zo zijn nog altijd zoo talrijk, schudde min of meelr droefgeestig het hoofd. Hoe dik wijls hoorden wij niet deze redeneering in katholieke gezelschappen„wij hebben al len eerbied voor kloosterlingen, maar zou dat rijk-zijn |der Fransche religieuzen niet de oorzaak zijn van de verbittering des volks? Een milliard duizend millioenen denk eens, 'tis toch ook verschrikke lijk. Kloosters moeten arm blijven, anders komt 'tbederf," (enz. enz. en men maakte van het Fransche gouvernement zoo iets als een igeesel Gods. O, zulke brave katholieken, redeneerden aldus 't Stond Immers jn een liberale of neu trale courant. („Een feit is nu eenmaal een feit, (en men moet ook de harde waar heid onder de oogen durven zien". Welnu, lezer, neem nu eens. aan, dat de kloosterorden inderdaad een milliard hadden (bezeten. Op rente gezet, en die religieuzen zijn slim genoeg om dat te doen, cup; (rente tegen 3 pet. brengt dat kapitaal jaarlijks op 30 millioen. Dertig miljioen, welk een cijfer! Maar ,op de 300,000 zoo mannelijke als vrouwelijke kloosterlingen maakt dat 100 frank, jdus 50 gulden per persoon voor hot ihuren der cel, de plaats in de kapol, in de eetzaal, jn den tuin enz. En nu is nog geen rekening gehouden met de zieken, /weezen, ouden van dagen enz., die door |die „rijke" religieuzen worden verpleegd. Dat geeft dus een inkomen van 13 k 14 cent per dag. Is 'tniet (ontzettend? En deed ieen Waldeck-Rousseau geen verstandige daad «ie hand op al die mil lioenen te leggen? De kloosterlingen pijn hrave menschen, ze geven goed onderwijs, en 'tis heei'lijk door hen (verpleegd te worden, maar de rijkdommen der Fransche religieuzen wa ren toch pen voortdurende ergernis. Ze vormden „een economisch gevaar". Denk eensil3 of 14 cent per dag 1 'tls om te huiveren. Maar nu komt alle dagen meer en meer aan 't licht, dat het ontzettend milliard slechts heeft hestaan in de fantasie van een Waldeck-Rousseau en opvolgers. 't Laatste ontzettend bedrag, waaraan zich de staatsdienaars, een Lacouturier, een president van Nancy en consorten zich hebben schuldig gemaakt, is eenvou dig grof. 'tGold hier den verkoop van de goederen van de broeders der Christe lijke scholen. Voor den verkoop was alles vast geregeld op een waarde van 300.000 franks. En voor dat alles verkocht was, bestond reeds de schuldvereffening, fr. 102,661,87, waarvan 34,915,11 voor de proceskosten. Een gemakkelijk middel om geld te verdienen. De zusters Augustinessen, de paters Karthuizers en ook de broeders der Chr. scholen bewoonden in vele plaatsen ge bouwen, welke zij voor hoogen prijs van don Staat, huurden, en' toch stond dat alles op rekening der kloosters tegen dei waarde van 20,853,000 frank. Een prach tig eigendom! Het fortuin derJezuieten, schrik wet, lezer, js officieel geschat op 49 mil,1- wen frank, doch dan moet men elfe qt aÜ16 berekenen op de waarde van 97-000 frank. „P® 'kd .milliard vol te krijgen, moet e hechne, welke de Zusterkes der ax- en bezitten, worden berekend op de enorme som van 1,528,000 frank. f-oo speelt men met cijfers 1 i wwigs werd in een klooster van zus- wrs de som gestoien van 300,000 frank, en storm van verontwaardiging in libe rale en socialistische bladen, ste m6n Z00, maair S00,000 frank kon baar geld, daar moest men wel' zettend rijk zijn. .Wat was nu het ge val? Deze ,som berustte inderdaad in het moederhuis en was het geld, dat. 30 zus ters hadden binnengebracht hij! hare in trede. Ieder 10.000 fr. Verlaat een zuster de Orde, of zouden later de zusters ver dreven worden, zooals nu in Frankrijk geschiedt, dan .ontvangt ieder hare som terug. Over deze bizonderheid werd na tuurlijk in die liberale pers niet meer ge sproken. Uit dit alles blijkt weer duidelijk, hoe goed en onpartijdig onze katholieken wor den ingelicht, die hunne wijsheid putten uit de liberale en neutrale pers, en dat ondanks de vermaningen der geestelijke overheid. BELGIË. Liberale hulde aan de Broe ders van Liefde. Wij lezen in ,,'t Hbl. van Antwerpen" Een van de schoonste werken der Broe ders van Liefde, die onlangs hun honderd jarig bestaan hebben gevierd, is wel hel gesticht voor jonge doofstommen en blin den te Woluwe. Deze kleine misdeekleu doen er een wonderlijken vooruitgang, die met grooten lof wordt vastgesteld door 't liberaal blad, de „Petit Bleu". Aan het slot van zijn lofartikel zegt het blad „De waardige onderwijlzers dezer arme kinderen, zijn waarlijk mannen van de grootste verdienste; men erkent zulks gaarne bij het zien van 't geduld, den ar beid en de zelfopoffering welke zij in die onderneming moeten aan den dag leg gen. V ooraleer met hunne ouders in verlof te vertrekken, zijn al de kostgangers hunne dank komen betuigen aan hunnen goeden en beminnelijken bestuurder, Mr. Lihert". Zeer wel! Doch, merkt het „Fondsen blad" op, waarom spreekt de „Pet.it Bleu" van „waardige onderwijzers" en waarom noemt het den bestuurder van 't gesticht „Mijnheer" Libert? Waarschijnlijk mogen zijne anti-clerikale lezers niet weten da.t de „goede en be minnelijke bestuurder" Broeder Libert heet en da.t hij en de „waardige onderwijzers" van het gesticht van Woluwe, Broeders van Liefde zijn. Politieke haat. Onder dit opschrift lezen we in het „Hbl. van Antwerpen": „Ge beeldt u niet in tot waar de politieke haat soms kan voeren. „In de groote steden zijn we daar al wat aan ontwassen en zoo er daar nog personen of bladen zijn, die in louter persoenlijke aanvallen tegen andersdenken den stof vinden om hunne kolommen te vullen, dan worden die, Goddankuitzon dering. „Maar 't is in de kleine steden, dat ge nog die exemplaren vindt van de politiek, gelijk Pecher in zijnen tijd die verstond, 'tis te zeggen een politiek die, van welk kamp zy uitgaat, verachtelijk is. „We hebben daar nu dezer dagen weer een staaltje van gekregen. „Een geneesheer van Nieuwpoort, een alleszins deftig, eerlijk, verlicht man, dr. Camiel Bosteyns, heeft, in het Nieuwpoort- sche, een waren kruistocht ingericht ten voordeele van de bescherming der eerste kindsheidmaatregelen tegen de sterfte onder de zuigelingen, die jaarlijks 30.000 kinderen wegsleept. „Nu zult ge zeggenof zulk een mensch katholiek, liberaal, socialist, jood of Maho- niedaan is, het is een mensch die het goed meent, die zich een prijzenswaardige taak ten doel stelt en die als geneesheer, zyn ambt van arts op eene voorbeeldige, edele wijze vervult. „Welnu, omdat die geneesheer katholiek is, wordt bij door de liberalen van de streek vervolgd, beklaagd, belasterd en dat op eene manier, die waarlijk gemeen is. Het walgt ons de bewoordingen over te nemen, waarin het liberale blad „Ons blad", een der lyforganen van „onzen Buyl" de voor drachten bespreekt, die Dr Bosteyns inricht in het arrondissement." En dat geschiedde naar aanleiding eener voordracht te Vladsloo, waarbij de redenaar, over het onderwerp „do opvoeding der kinderen" vooral zooals begrijpelijk is vrouwen onder zijn gehoor had. „Is het nu mogelijk," vraagt het genoemde katholieke blad, „den politieken haat nog lager te drijven en dienen wij allen, die van politiek een hooger opvatting hebben dan die lage, nijdige, haatdragende vijand schap tegen menschen, onze gelijken, onze politiek te verloochenen en menschen, die het journalisme tot dit slijk verlagen, een voudig links te laten liggen RUSLAND. In de akte van beschuldiging tegen de 18 personen, idie aangeklaagd zijn wegens samenzwering tegen den Tsaar, wondt gezegd, da,t het komplot aan 't licht gebracht js door een Kozak, met name Ratiinof. Ratimof had relation aangeknoopt inet een telegrafist van het paleis, een ze keren Naoemof. Deze trachtte Ratimof op to stoken en verlangde van hem, dat. bij do paleiswacht (aan zou sporen tot muilerijl Hij wilde ,,dat de Kozakken den Tsaar zouden gevangen nemen en hem aan de Doema uitleveren. De paleis-commandant moest door, een bom uit den weg worden geruimd. De Kozak deelde een en ander aan zijne superieuren mede, die hem be valen zijn lrelatiën met den telegrafist gaan de te [houden, om nog meer te weten te komen. Spoedig daarop werd de telegrafist naar St. (Petersburg overgeplaatst. Hij noo- digde daar den Kozak tot een bezoek uit en trachtte hem toen over te halen, om den Tsaar te vermoorden. Rusland, zeide Naoemof, zou dezen dienst op prijs weten te stellen en Ratimof's naam nooit verge ten. De Kozak verklaarde echter niet tot een dergelijke daad in staat te zijn, waarop Naoemof de ivermoording van den premier in plaats van die des Tsaren voorstelde. De Kozak werd o,. a. verscheidene ma len genoodigd in de woning van feen revo lutionair, waar (hij kennis maakte met een meisje, met (name Anna Pigitsj. Het meisje beproefde hem er van te overtuigen, dat het zijn plicht als goed patriot was groot vorst Nikolaas en den premier te dooden. Een kennis van het meisje wilde weten, hoe men jin het paleis kon komen. Ratimof liet hun (inderdaad een plattegrond van 1'sar.skoje Sekt zien, maar tegelijk stelde hij zijne superieuren van alles nauwkeu rig op de hoogte. Eenigen tijd later kwam hij den pleutel te weten van de geheim» telegrammen der revolutionairen. Den 28en April .werden de samenzweerders in hechtenis genomen. Blijkens de gevonden schrifturen waren de voorbereidingen voor den aanslag op den 12en April gereed. In het tijdsverloop van twee maanden na de jongste Doema-ontbinding (dus van 16 Juni tot 16 Augustus) zijn in do ver schillende steden des Rijks door de krijgs raden 83 doodvonnissen geveld. In het zelfde tijdvak werden bij botsingen met. revolutionairen 319 personen gedood en 245 gewond. Er deden zich 174 gevallen van roof voor. Het totale bedrag van het geroofde geld is meer dan een millioen roebel. In 63 gevallen werden hommen- en geheime wapendepóts ontdekt en in 11 gevallen geheime drukkerijen. Het to taal-bedrag van de aan dagbladredacteu ren opgelegde boeten beloopt. 29,550 roe bel. Vele redacteuren moesten vluchten; andere werden, .wegens niet-betaling der opgelegde boete, in de gevangenis gezet. Ziedaar! Nu vragen we in gemoedezijn dit nor male toestanden of niet! Zulke cijfers zeg gen meer dan ellenlange redeneeringen. Het schijnt tegenwoordig een relletje te worden voor het rooversgilde in Rusland om treinen te laten stilstaan en vervolgens te berooren. In den trein van St. Petersburg naar Sestroresk was een kassier van een wapenfabriek gezeten. De roovers waren er achter gekomen en sloe gen hun slag. Zij lieten den trein stilstaan. Vervolgens overvielen (zij den kassier voor noemd en beroofden hem van een bedrag van dertien duizend roebel. Een officier, die in den trein zat, werd gedood. De roovers slaagdon er weder in te ontkomen. Het rooverswezen neemt tegenwoordig in Rusland zulk een omvang aan, dat in vele streken de landelijke bevolking zelve een soort van weerbaarheidscorps heeft opgericht, om de roovers te keer te gaan. De leden van het corps zijn verplicht, in dien een ïoover vlucht, hem minstens 30 werst te vervolgen. De onkosten worden uit gemeenschappelijke middelen bestre den. De overheid te St. Petersburg zal ook nieuwe maatregelen nemen, om aan de vele aanrandingen, waaraan rustige bur gers op straat ten prooi zijn, paal en perk te stellen. Het politiecorps, zoo lezen we, zal worden uitgebreid en heter bewapend. Dit laatste is broodnoodig, want het komt herhaaldelijk voor, dat de politie in get- vechten met roovers het onderspit delft. omdat de roovers van betere wapens voor zien zijn dan de politie! Vele agenten hebben revolvers van oud model, waar mede zij' (het tegen de roovers, die gemeen lijk van de meest moderne wapens voor zien zijn, moeten afleggen. Uit Warschau komt een stel berichten, die weer «jen treurig licht werpen op de toestanden in Rusland. Toen daar dezer dagen vijf politie-agen- ten van hun post naar huis keerden, wer den zij staande gehouden door een aantal jonge mannen, die, met de revolvers in de hand, van hen eischten, dat zij onmid dellijk hun wapens zouden afgeven, als mede de papieren die zij bij zich hadden. De aanvallers waren wel ten getale van twintig en daar de agenten geen lust ge voelden tot den ongelijken strijd, gaven zij gedwee hun wapens en papieren over. Slechts één der agenten wilde zich te weer stellen, doch deze weid onmiddellijk ge dood. Een later te hulp gesnelde politie patrouille vond wel het lijk van den ge itenden agent, maar van de g^jnvallers geen spoor. Te Radom hebben roovers op klaarlich ten dag de Poolsche landbouwbank be roofd. De beambten werden met revolvers in bedwang gehouden en de roovers maak ten zich meester van een bedrag van veer tien honderd roebel. Aan het station te Alexandrof kwamen met den trein uit Berlijn twee heeren en een dame met Duitsche passen aan. Men onderzocht hun bagage en ontdekte ver scheidene koffers met dubbele bodems, waarin wapenen verborgen waren. Men vond ook een aantal handleidingen tot het vervaardigen van hommen. Bij een pogrom in het dorp Tomasjpol, in het gouvernement Podolië, zijn vele joden mishandeld en winkels geplunderd. De menigte wierp de politie met steenen. Toen de politie daarop vuurde, verstrooi de zich de menigte, nadat er verscheidene dooden gevallen waren. MAROKKO. To Casablanca houden de nachtelijke alarmeeringen aan. De tirailleurs hebben een hondertal roovers die zich in de bouw vallen hadden verzameld, verjaagd. Zij na men 5 lijken mede, waarvan er eenige herkend zijn. Men heeft opgemerkt, dat er 's nachts seinen van de daken worden gegeven en dat daarop van buiten wordt geantwoord; alle nasporingen bleven vruchteloos. Vrijdagnacht bemerkte men een licht op de moskee. Een door generaal Ürude uitgevoerde verkenning werd op d© bergruggen door vijandelijke ruiters aange vallen; de vijand werd op de vlucht ge dreven. Een zinnetje nit „het Volk" ge knipt „Teekenend is, dat de klerikale pers telkens zoo naar vergeefsche be wijzen voor het anti-godsdienstig karakter onzer partij moet zoeken". Och! We zouden zeggen: „teekenend" is, dat de sociaal-demokratische pers telkens en telkens het anti-godsdienstige van haar stelsel zoo tracht weg te moffelen. Want zeer „teekenerid" is het inder daad, dat een party om wille van de smeer, dat wil zeggen, om zooveel mo gelijk arbeiders in haak net te vangen, haar beginselen «n dezer oor sprong verloochentl Sociale Actie. Onder dit opschrift schrijft de (a.-r.) „Bevelander" eenige zeer waardertrende regelen over den socialen arbeid der Katholieken, die we hier overnemen, met spatiëering onzerzijds van sommige woor den: „Een lust is het de reuzen-actie waar te nemen, welke in de laatste tij den de Roomsch-Katholieken ter voor lichting van het volk en ter belichting van de moeilijke vraagstukken van den tegenwoordigen tijd, ten toon spreiden. Onder hunne leiders treft men tal van niet alleen geleerde cn wetenschap pelijke, maar ook diepernstige mannen aan, die den nood des volks op het hart dragen, en die weerstand bieden aan den Sirenenzang van het verleidelijk socialisme, dat one volk, behalve met een wreedaardig Iknecht- schap, ook met godsdienstloosheid be dreigt. Dat verheugt ons. Dat doet ons wel dadig aan. Het verwijt trof dikwijls de anti-revolutionairen, dat zij, door met de Roomsche Christenheid in bond te gaan, haar eere als democratische par tij te grabbel gooide. Maar nu, als het ons past op bond* genooten fier te z y n, nu vragen wij, noem ons een partij welke op meer praktische en voor uitvoering vatbare wijze dan de Roomsche de sociale kwestie in het hart grypt. Zij doen stappen in de richting van de ver betering der maatschappelijke toestan den, veel meer dan tien ruzie-congres sen der sociaal-democraten te zamen". Het Raadsbesluit te Breda inzake de niet-toelating van twee raadsleden is door Gedeputeerde Staten van Noordbrabant in hun zitting van Donderdag gehand haafd. Het request van dr. Van den Brink c. s. is verworpen. Deze zal zich nu op de Regeering beroepen. Een rare schutter. Voorzien van een permissiebriefje van den minister van oorlog zal het Kamerlid Roodhuizen naar den Harskamp gaan om er de schietoefe ningen bij te wonen, en er zelve, tot vreugde der landverdedigers, met, spek en fratsen te schieten. (Volk). Sociale Week Breda. 1—8 September. Daar het blijkt, dat de treinenloop naar Breda van dien aard is, dat deelnemers uit de richting Venlo en Zwolle eerst 9 minuten voor 10 uur te Breda kunnen aankomen, is met het oog op de vele aanvragen uit deze beide richtingen be sloten de morgenlessen op de Sociale Week te doen aanvangen niet om 10 uur precies, zooals het Programmaboek aan geeft, maar te kwart over 10 uur. Met het oog op het vertrek van den laatsten avondtrein, richting Eindhoven, om 10.03 (spoortijd) en richting Rotter dam 10.12 (spoortijd) en om den velen houders van dagkaarten uit die richtin gen te gerieven, zullen de avondvergade ringen niet later duren dan tot 10 uur, zoodat men zonder overhaasting den laatsten trein kan halen. Maar dan moet ook precies te acht uren begonnen worden. Naar we vernemen zijn reeds 190 week kaarten uitgegeven en ruim 200 andere kaarten, terwijl voor een zeer ruim bedrag aan kaarten is gereserveerd voor deelne mers nit Breda zelf. Op initiatief n.l, van den Plaatselijken Voorzitter, den heer W. Bogaardt, is aldaar een flinke som bij eengebracht, om schadeloosstelling te ge ven aan werklieden van Breda, die de geheele Sociale Week bijwonen. Wijl echter nauwlettend zal gezorgd worden, dat niet meer kaarten worden uitgegeven, dan er plaats is, kan men zich tegen teleurstelling vrijwaren door zijn kaarten alsnog tijdig te bestellen, en wel met opgave van den datum. De prijzen zijn: Voor een weekkaart (gereserveerde plaats met schrijftafel) f 2.50Openingskaart 1 Sept. f 0.25Slui- tingskaart 8 Sept. f0.25; Ochtend- of miildagkaart 0.25Avondkaart f0.10; Programmaboek f 0.25. De kaarten en programmaboek zijn uit sluitend verkrijgbaar tegen zending van postwissel of postzegels. De nikkelen stuiver. De min. van financiën maakt bekend, dat met ingaug van 2 September door de rijksbetaalmees ters in omloop zullen worden gebracht nikkelen 5 centsstukken, geslagen inge volge de wet van 31 December 1906 (Stbl. no. 376). De muntstukken zyn vervaardigd van muntnikkel, 250 deelen nikkel op 750 deelen koper. Krachtens de Muntwet 1901, gelijk die is gewijzigd bij de bovengenoemde vet van 31 December 1906, is niemand verplicht nikkelen pasmunt tot een hooger bedrag dan van één gulden aan te nemen. Japansche „belangstellin g". Het is wel meer gebeurd, scbryft het „Bat. N.bl.", dat een naburige Staat by onze regeering hulp zoekt om een geschikt per soon te vinden voor een of andere opdracht. Maar dan doet de betrokken Staat daartoe openlijk en rechtstreeks de noodige stappen, gelyk o. a. het geval was toen de ingenieur Homan van der fleyde werd aangezocht in Siamschen dienst over te gaan.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1