IELSE,Goes jen" Goes. Co., assen te-middelen ;oek. msterflam". DELBURG. Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Zaterdag 24 Augustus 1907 van de RIMA Markt C 63 O. V" te Goes DAGEN 11-5; 7-9 our. rkt GOES, i GEN. Ng. üindhoven. HMMM* KRUIS", erf in bussen e r f k w a s t". GOES. UIT ZEELAND. garantie verkocht. (naast Café Boudellng). persoon. roor Tentoonstelling en L'ENS ZOON te Goes. EN >ening, toegankelijk voor atlnée, te geven door de u door „De Goesche Fan- j geven door het „Middel- it per persoon. geven door de „Stafmuziek Kapelm. de heer A. Barbe irno. VAN ORGANISATIE. JALITEIT f 1,60 f 1,40 f 1,20 f 1,- f 0,90 IN, te Eindhoven, rda m. jJ: Staten, te Hulst. g, volgens zeer b i 11 ij k e maandpremie. undigen op het gebied van ins leiding de jaarlijksche r van kapitalen dus zoo 1ZAND: P. DE BAAR! P. v. POELJE. IAN0S 'ELERLEI PRIJZEN. IJNBETALIIVG. NDIGE GARANTIE- Stemmen. erbaan be Cointre, Goes. ITALIË De aanslag op Kardinaal Mer ry del Val. Uit Ro-me wordt aan de Fransche bladen het volgende geseind: De ministerieëele bladen willen niet er kennen, dat de aanslag liet resultaat is van hun schandalen-campagne en laten daarom achterwege om mede te deelen, dat do gearresteerde en later weder lo:s- gelaten individuen allen inwoners van Ma rino waren. Zij willen doen gelooven, dat er anarchisten uit Rome waren gekomen, die gehoorzaamden aan een gegeven op- roep. Maar uit 't onderzoek is klaarblijkelijk aan 't licht gekomen, dat de aanvallers boeren waren, verschillenden met hooi vorken gewapend. Abbe Pandozi, de afvallige priester, deelt aan de bladen van het bloc mede, dat hij niet de leider van den aanval is. De campagne van anti-clericalisme wordt intusschen trouw voortgezet. In heel Italië staan de priesters aan allerlei beteedigin- gen bloot. Te Rome is op 't Corso. mgr. Tisimi uitgejouwdhij 'zou aangevallen zijn wanneer er geen burgers tusschenbeide waren gekomen. Mgr. weigert echter een aanklacht in te dienen. De bladen maken voorts van talrijke dergelijke feiten mel ding: Zondag o. a. te Genua, Sestri, Turvn, Bergamo. De an ti-c 1 eric ale campagne. Als een bewijs, dat de aanslag op kardi naal Merry del Val wel degelijk voorbe reid werd en 't gevolg was van de lasler- campagne der anli-clericalen, wordt uit Rome aan de „Cnivers" medegedeeld, dat 't onderzoek heeft uitgemaakt, dat op veel vuldige anti-clericale bijeenkomsten in het Albijnsch gebergte, men herhaaldelijk sprak van vijandige betoogingen tegen den kardinaal. Een groep was eenige dagen te voren van Albano vertrokken om het Pauselijk buitenverblijf te belegeren; de politie be lette echter dat booze opzet. Te Marino wist men niet welken weg de kardinaal zou volgen. Zoodra men dat echter wist, wilde men hem op den terugweg aanval len ,maar de kardinaal koos een andere, route en ontkwam zoo aan een aanval, die verschrikkelijk zou geweest zijn. Hij werd nu door een andere kleine groep gemolesteerd, die o. ra. óók lot de agenten riep: „Arresteer ons, als je durftI" Volgens berichten uit Rome heeft de Patriarch van Venetië, kardinaal Cavalla, xi, in groot levensgevaar verkeerd. Terwijl hij m de St. Rochuskerk vertoefde, viel uit een hoogte van 15 M. een der groole kerk vensters naar beneden en verbrijzelde de tribune, waarop de patriarch had plaats genomen. De patriarch werd, wonder bo ven wonder, niet getroffen. Bedevaarten uitgesteld. Tenge volge der aanslagen, de laatste dagen ge pleegd legen kardinaal Merry del Val en andere prelaten, heeft naar de Romein- sche correspondent van den „Figaro' meldt, Z. H. de Pans alle bedevaarten,- die gedurende de maanden September en October zouden gehouden worden, afge last met het oog op de eventueele on aangenaamheden waaraan de pelgrims en de buiteniandsche geestelijken zouden kunnen blootstaan van de zijde van het Romeinschc gepeupel. De winkeliers der Leonijnsche en Transtevere-wijken, welke eerst een smeekschrift tot den II. Stoel hadden gericht om de reeds aangekondig de pelgrimstochten te laten doorgaan, heb ben zich thans gericht tot den prefect van Rome met de bedreiging, dat zij geen belasting zullen betalen wegens de schade, welke hun door de schandelijke campagne tegen priesters en kloosters wordt be rokkend. De socialistische partij in Italië zal een manifest uitvaardigen, waarin alle anti- clericalen tegen'20 September worden op geroepen, om vergaderingen legen de Kerk te houden. De hesluiten zijti reeds vastgesteld, die daar genomen zullen worden: ze willen oen scherpe inspectie van alle inrichtin gen, die door priesters of religieuzen wor den geleiden ©en wettelijk verbod om kin deren toe te vertrouwen aan allen, die geloften hebben afgelegd. FRANKRIJK. De Nationale processie van rank rijk te Lour des. De groote nationale processie van Frankrijk bevindt zich dezer dagen wederom te Lonrdes. Met 2(3 treinen zijn ze er heengetogen, met zich voerende meer dan 600 zieken. Krijgstucht. Aan hef station van Chalons-snr-Marne kwam een trein met reservisten voorbij, op weg naar Nancy. In een coupé zaten 9 reservisten de In ternationale te zingen. Een luitenant trachtte hen tot stilte te krijgen, en wilde er een arresteeren. De reservist spartelde tegen, de anderen hielpen hun kameraad en scholden den luitenant uit. De 9 re servisten zijn daarop allen gearresteerd door andere soldaten. RUSLAND. Heicomplot legen den tsaar. Bij1 het proces tegen de deelnemers aan het complot tegen 'het leven van den tsaar werd ook een kozak als getuige gehoord. Hij' weigerde echter iets te zeggen en ge vraagd, waarop hij {ie,ze weigering grondde, antwoordde hij„Ik zou nog graag wat leven". De meesten Van de beklaagden maakten van de hun geboden gelegenheid, mededee- lingen te 'doen, geen gebruik. Alleen een gewezen zeeofficier, 'Nikebenko, sprak wel een half 'uur lang. Hij' vertelde, dat hij indertijd zijn 'diensten aan de strijdorga nisatie van de socialisten aanbood, doch dat ze van de hand werden gewezen, on der het argument, dat gedurende het be staan van de Doema geen daden van ge weld zouden worden gepleegd. Daarop be sloot hij op eigen hand een plan te sme den, waarvan het hoofddoel een aanslag op grootvorst Nicolaas en Stolipin was. Gedurende de zitting deed zieh een in cident voorvoor ©en raam op de binnen plaats, waar ook de gevangenis uitkomt, stond een gevangene te praten met een ander. Toen ondanks een waarschuwing dit gesprek niet gestaakt werd, loste een schildwacht een schot, waardoor de man aan het hoofd gewond werd. Men weet thans, dat het grootste ge deelte der beklaagden tot de groot© werelid behooren. -Mevrouw Feodosieff bijv. is de dochter van -een generaal in actieven dienst, Nikitenko is, als gezegd, een oud marineofficier, terwijl "Marie Prokofiwa in geheel Petersburg hekend is wegens haar schoonheid en 'élégance. Nikitenko heeft hij zijn verhoor het bestaan van een com plot geen ©ogenblik ontkent. Hij zedde ech ter, dat toen niet van plan geweest was den tsaar reeds thans te vermoorden. De samenzweerders hadden zich eenvoudig plattegronden der 'keizerlijke paleizen aan geschaft om 'den aanslag te kunnen ten uit voer brengen op 'toogenblik, dat de re volutionaire partij zulks noodig oordeelde. Ratino-ff zeide ongeveer hetzelfde. Algemeen is 'men van oordeel, dat de beklaagden er Van overtuigd zijn, dat het hun partij', ondanks de uitgebreide voorzor gen, welke ïn alle paleizen genomen wor den, vroeg Of laat gelukken zal het dood vonnis van den tsaar ten uitvoer te brengen. DUITSCIILAXD Woensdag is de keizerin van Duilsch- land door .uitglijden op glibberigen grond, gevallen. Aan het linkerbeen is een ader gekwetst. Zij zal geruimen tijd moeten liggen en heeft van de voorgenomen toch ten naar Schw-erin, Hannover en Munster afgezien. PORTUGAL. Aanslag op den koning van Portugal. Opnieuw is te Lissabon een samenzwering tegen den koning en den minister-president Joao Franco ontdekt. In de arbeiderswijk had een bommen- explosie plaats, waarbij 2; man gedood en 2 gewond werden. De nasporingen, die de politie dienaangaande instelde, leidden tot de arrestatie van een medisch stu dent, José Boltencourt genaamd. Het ver hoor toonde aan, dat hij de leider eener bende samenzweerders was, die een bom- menaanslag op den koning en den minis ter-president wilden plegen en voor dat doel een formeele hommenfahriek hadden opgericht. Bij de huiszoeking vond de po litie papieren, waardoor ze de namen van vele betrokken personen leerde kennen. Onmiddellijk werden een dertigtal per sonen gearresteerd, allen tot de republi- keinsche partij behoorend. Heimelijk wer den ze aan boord van den kruiser „Ada- mastor" gebracht, die te Pejo voor an ker lag. Men zegt, dat ze zonder verderen vorm van proces naar 'teiland Timor ge deporteerd worden. MAROKKO Generaal Drude vindt zijn strijdmacht hij Casablanca nu toch niet voldoende; hij heeft admiraal Philibert om verster kingen laten seinen. Admiraal Philibert staat door draadlooze telegrafie in ver binding met den Eiffeltoren. Of er wer kelijk een groot© aanval op de Fransche troepen wordt voorbereid is moeilijk te zeggen. De kooplui uit den omtrek, die geregeld in verbinding stonden met. Euro peanen in de stad, komen langzamerhand weer eens in Casablanca om poolshoogte te nemen. De verhalen van deze kooplui over de stemming en de voorvallen bij de stammen in den omtrek loopen zeer uiteen. Het is waarschijnlijk, dat Moelai Hafid, de Europeanen hatende gouver neur van Marakesj, die tot sultan is uit geroepen, een belangrijke rol speelt on der de stammen, maar over welke mid delen de vijand beschikt is niet bij bena dering uit te vorschen. Een groote mach t hereden Arabieren om singelde Woensdag de stad Casablanca, en viel de stelling der Franschen in front aan onder hevig vuur van land- en zee zijde-. De Franschen zonden een kleine afdeeling uit, waarop de vijand terugtrok. Spoedig .verzamelde hiji zich weer en deed rn-et bewonderenswaardige dapperheid een aanval door open terrein. De aanval kwam echter onder het vernietigende vuur van het geschut tot staan. Een groot aantal vijanden ging na. een poos door het dal weer tot den aanval op ,de Fransche infanterie over. De Ara bieren reden bijna 3 K.M. in gesloten for matie onder het zware vuur en kwamen tot op 400 M., voor zij gedwongen waren terug te trekken. Aan de vVestzijde werd nog een vergeefsche aanval gedaan. Te Casablanca maakten de Marokkanen gebruik ,van den mist om in den mor gen «en aanval o,p het kamp der Franschen te ,doen. Toen de mist opgetrokken was, bracht geschutvuur van de land- en de zee zijde hun groote verliezen toe. Om 2 uur hadden de troepen van Drude de bergrug gen op meer dan 5 K.M. van het kamp bezet, ©n beschoten zij de Marokkanen met geschut, waarop dezen de vlucht namen. Verbetering in den treinen- oop dringend noodig. De directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft een dienstorder aan het personeel verzonden, waarin er op gewezen wordt, dat de treinenloop te genwoordig veel te wenschen overlaat en dat verbetering dringend noodig is. De directie geeft toe, dat de hoofdaanleiding hiertoe ligt in het drukke reizigersver- voer, doch zegt, dat het personeel niet te allen tijde alles doet o-m de vertraging te beperken. GEMEENTERAAD GOES. -In de gemeenteraadsvergadering van Donderdag, onder voorzitterschap van den heer burgemeester, waren de heeren Ka- kebeeke en Jansen met kennisgeving af wezig. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen zijn dankbetuigingen van, M. Slimmens voor verleende gratificatie; id. van Aarts voor tegemoetkoming in zake het verzetten der banken in de Meisjes school; idem van dhr. Boersma dat hij zijn benoeming in de C. v. T. op het L. O. aanneemt; van den Raad van Toezicht op de Staatsspoorwegen bericht dat niet kan worden ingegaan op een verzoek tot uitbreiding van het station, en van Ged. Staten bericht van ontvangst der motor en rijwielverordening, en der verordening op het keuren en slachten van vee. Op een verzoek van E. de Jonge om kwijtschelding van schoolgeld voor zijn dochter op de meisjesschool stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. De heer Dekker vraagt waarop de af wijzing berust. De Voorzitter zegt dat de verordening alleen het geven van restitutie toestaat bij ziekte of overlijden. De heer Dekker zegt dat het kind om gezondheidsredenen de school verliet en het hoofd der school hiervan aan B. en W. heeft kennis gegeven. Spreker heeft zich hiervan bij het hoofd der school ver gewist. De heer De Witt Hamer zegt dat uit 't adres van ziekte bij 'tkind niets bleek Adressant zal, zoo hij bij zijn aanvraag persisteert, zich met een nieuw adres met overlegging eener geneeskundige verkla ring tot den Raad dienen te wenden. De heer Dekker meent dat 't gewoonte is, dat wanneer het Hoofd der School op de hoogte is met den grond van 't verzoek, de restitutie wordt toegestaan. Mogelijk is door 't lange tijdsverloop het aan B. en W. ontgaan dat zulks geschied is; de va der heeft verzuimd 'tin het adres te ver melden, maar dat was allicht wijl '1 hoofd der school het wist. Er is dus geen re den tot afwijzing van 't verzoek. De heer v. d. Bout erkent dat 'tstuk is ingekomen. Er komen meerdere van dergelijke mededeelingen, maar dit is geen reden om elk dusdanig verzoek toe te staan. De belanghebbende moet zelf zijn verzoek motiveeren. De heer Dekker acht dit misschien waar, wanneer wij grootsteedsch doen, maar een gewone natuurlijke behandeling is toch anders. De heer Hollmann zegt dat deze rede neering minder opgaat. Het hoofd eener school kan niet beoordeelen of een kind om gezondheidsredenen de lessen niet meer kan volgen. Dat moet een medicus vaststellen; in dien geest althans vat spr. 't artikel der verordening op. Een voorstel van den heer Dekker om op de door hem aangegeven gronden het verzoek toe te staan wordt niet onder steund. Hierop wordt het voorstel van B. en W. met 10 tegen 1 stem, die van den heer Dekker, aangenomen. Goedgekeurd worden besluiten op aan vragen om kwijtschelding van belasting. Het voorstel van den heer Hollmann tot aanvulling der Motor- en Rijwiel verordening wordt door den heer Holl mann ingetrokken, dewijl hij 'tquaestieus acht of Ged. Staten de verordening bij aan neming van zijn voorstel wel zouden goedkeuren. Vastgesteld wordt de rekening over 1906 in ontvang f 122232,67, in uilgaaf f 117451.995, goed slot f4780.675. Aangeboden wordt de gemeen-teb-egroo- ting voor 1908 in ontvang en uitgaaf f 114498.62 en f 262.Ó75 onvoorzien. Vastgesteld wordt de rekening over 1906 van het Burgerlijk Armbestuur in on tv. f70188.755, in uitg. f59019.78, goed slot f 11168.565. En van het Gast huis in ontvangst f 17859.915, in uitgaaf £16229.61, goed slot f 1630.305. Den heer Baning wordt op zijn verzoek, zulks met dankbetuiging, eervol ontslag verleend als lid van het Burgerlijk Arm bestuur en van 't Gasthuisbestuur. Tot onderwijzers aan de avondschool voor ambachtslieden worden met algemeene stemmen benoemd de heeren F. Molenaar, F. Q. C. Rothuizen, voor handteekenen, en A. Kolsters voor wiskunde. Door den slagershond „Zuid-Beveland" is een adres ingediend, betoogende dat de bepaling, dat in te voeren vleesch moet voorzien zijn van een bewijs, dat het is goedgekeurd door een gediplomeerd vee arts voor hen haast onoverkomelijke be zwaren met zich brengt, daar op het platte land van Zuid-Beveland slechts twee ge diplomeerde veeartsen zijn gevestigd; en het dus voor slagers, die op verren af stand wonen van de standplaatsen dier veeartsen niet doenlijk is hun vleesch te laten keuren door een gediplomeerd vee arts. Om deze redenen verzoekt de bond de verordening in dien geest te willen wij zigen, dat van buiten de gemeente Goes vleesch kan worden ingevoerd na keuring door den keurmeester dezer gemeente. De keurmeester, om advies gevraagd, adviseert tot afwijzing van dit verzoek, daar vleesch niet voldoend© gekeurd kan worden, wanneer dit ter keuring wordt aangeboden zonder dat daarbij de inge wanden ter keuring worden overgelegd. Een half geslacht rund, paard, varken enz. waaraan de organen aan hunne na tuurlijke hech (middelen zijn verbonden, kan wel gekeurd worden, doch daarvoor zou dan een lokaal noodig zijn, waar het behoorlijk kan worden opgehangen tot het onderzoek geschied is. B. en W. vereenigen zich met het ad vies van den keurmeester. De heer Dekker kan volkomen meegaan met den Keurmeester, doch wenscht een inlichting te vragen aan B.,en W. Spr. vreest dat de wijze waarop het vleesch gekeurd wordt, geen waarborg oplevert, dat 't gekeurd is. Wel wordt het beest of 't vleesch op do plaats van afkomst ge keurd, doch is er nu wel waarborg dat T ingevoerde vleesch, waarvan een attest is bijgevoegd, een stuk van dat goedge keurde beest. is. De Voorzitter zegt dat 't vleesch op de dorpen door een gediplomeerd veearts is gekeurd, en hij zich niet kan voorstellen dat die een attest zou geven zonder de keuring te hebben verricht. Bovendien wordt het vleesch nog eens gekeurd bij aankomst in de gemeente. De heer Dekker geeft dit toe, maai' her haalt zijn vraag waar is de waarborg dat 't vleesch dat bijvoorbeeld bij kleine hoe veelheden hier inkomt, tot het door den veearts goedgekeurde vleesch behoort. De heer Risch vindt hetgeen de heer Dekker verlangt, illusoir, niet voor ver wezenlijking vatbaar. Men moet een wei nig vertrouwen stellen in de goede trouw der slagers zeiven. Een dag in de week wordt er op de dorpen geslacht nadat 't door Spr. of zijn plaatsvervanger is goed gekeurd. Dan geven wij een bewijs van onderzoek; van dit beest wordt nu het vleesch ingevoerd, men zou om zeker te zijn dat het van dit beest is, wel 500 stempels behooren te zetten, doch dit gaat niet. Men moet niet het onmogelijke eischen. Zooals de zaak nu geregeld is, acht Spr. 't de beste wijze. De heer Dekker geeft in overweging te trachten een middenweg te vinden. Voor slagers van huiten wordt het nu moeilijk om vleesch in Goes te brengen. Het staat te vreezen dat men op de dorpen dezelfde middelen zal gaan toepassen voor vleesch dat uit Goes daar wordt ingevoerd; en hiermee zouden onze slagers gedupeerd zijn en benadeeld worden. De heer Risch zegt dat als de heer Dek ker zich als deskundige opwerpt, hij dan de verordening maar moet zien te ver anderen. De heer Dekker vraagt en krijgt 't woord voor een persoonlijk feit, en constateert, dat hij zich hier niet heeft opgeworpen, als deskundige, zoodat hetgeen de heer Risch aan zijn adres zegt is een vergissing of een hatelijkheid. In 'teerste geval ver geeft hij hem die gaarnein 't tweede ge val hoopt hij te toonen dat hij daarvoor niet vatbaar is. Het adres wordt hierop- afgewezen, evenals dat van den bond van Nederland- sche onderwijzers betreffende invoering van verplichte schoolvergaderingen, terwijl op het adres van dhr. J. C. E. Massee om uitweg perceel Stationsweg gunstig wordt beschikt. Bij de behandeling van 't adres van dhr. Stokmans ter verkrijging van grond in erfpacht merkt de heer Donner op, dat in 1904 aan adressant 8 c A. daar ter plaatse is toegestaan. Nu vraagt hij 120 c.A. Spr. is daar' niet tegen; doch het ge schiedt ten nadeele van Boone. Spr. geeft toe dat B. en W. handelen volgens 'tpacht- contract, waarin zij zich het recht voox-- behielden om een gedeelte van den grond van Boone te verpachten, doch als dit zoo voortgaat zal er weinig voor den man overblijven. Het nu afgestane, is beste weigrond. Boone heeft heel wat minder soort wei en aan de slooten en zijwegen van zijn boomwei heeft hij ook niets. Spr. geeft B. en W. in overweging bij nieuwe aanvragen met Boone te raadplegen en hem te laten zeggen wat hij kan missen. De Voorzitter zegt, dat in deze zaak reeds is voorzien. Voortaan zal met Boone worden onderhandeld. De heer v. d. Bout constateert nog dat Stokman den grond thans aangevraagd reeds in gebruik had. Boone krijgt re ductie van pacht. De heer Donner stelt vast dat 'ttoch in 't nadeel van Boone blijft, die reductie beteekent weinig. De heer De Witt Hamer herinnert dat Boone bij 'tingaan van zijn nieuwe pacht geweten heeft dat hij dit stukje missen moest; doch in ieder geval zullen B. en B. voortaan met. hem raadplegen. De heer Donner dankt voor de inlich tingen. De aanvraag wordt hierop met alge meene stemmen ingewilligd. Achtereenvolgens worden nu zonder hoofdelijke stemming toegestaan: een wij ziging der verordening regelende het her- halingsonderwijs. Betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1907. Verzoek van den heer M. de Jonge in zake afkoop van cijns. Verzoek van de commissie tot regeling van de feesten in Goes bij gelegenheid van het Koninklijk bezoek om 'n crediet nit de gemeentekas te verleenen van f 200. De vergadering gaat hierop in een ge heime over. Heropend zijnde wordt me- dedeeling gedaan van de beslissing op reclames inzake den Hoofdelijken Omslag. Ten slotte richt de voorzitter een woord van dank tot de raadsleden Janssen en Duvekot, die waarschijnlijk de volgende zitting niet meer zullen bijwonen, voor hetgeen zij, eerstgenoemde gedurende 12, laatstgenoemde gedurende 6 jaren in het belang der gemeente hebben gedaan. De heer Duvekot dankte den Voorzitter en den Raad voor de ondervonden vriend schap en steun, beval zich in de herin nering aan, en eindigde met de beste wen schen voor de raadsleden en voor de ge meente. Bij de rondvraag vraagt de heer Dek ker of 't gerucht juist is dat er op 13 September geen vuurwerk zal worden toegestaan. De Voorzitter antwoordt, na gehouden besprekingen te kunnen mededeelen dat er vuurwerk zal zijn op de Markt. Daarna is de vergadering gesloten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 5