Het Spook io liet Keizersslot. Zaterdag 24 Augustus 1U07. Derde Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Bij ffi nummer behoort een BjjvoepL FEUILLETON. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad, No. 100. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers k contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/,, voor niet-abonné's046 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen öiregels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 23 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Ons nummer van a. s. Woensdag wordt vroeger dan gewoonlijk afgedrukt. Wij verzoeken H. H. Correspondenten hunne berichten tijdig in te zenden, opdat zij vóór 3 uur in ons bezit zijn. A d v e r- tentiën voor dat nummer moeten vóór 12 uur aan het Bureau bezorgd zijn. PlatenBegrafenis der slachtoffers te IJmoiden; het. bestuurbare militaire lucht schip „la Pa trie"bal Ion tocht over de- Alpen; troepen te Lodz; een Chineesche kindermeid; het Kalh. Soc. Congres te 's Hertogeribosch (de aanduidingscijfers op de tweede foto, zijn verkeerd geplaatst); politiehonden; brug over de Beersche Maas; inwijding der dokken Ie Antwerpen met tekst.. Verhaal: Mededingers. Tweede Nederlandsch Katholiek Congres tot Bestrijding van het Alcoholisme. (Vervolg). Mal'iavereenigingen. Ook de Nederlandsohe Mariavereenigin- gen namen aan het congres deel en had den ond^r voorzitterschap van mejuffrouw Kook, een ochtendvergadering. De eerste spreekster aldaar was mejuf frouw! Chr. Reinhart .uit Groningen, die, na geschetst te -hebben, hoe voorat vrouw en kind onder liet. alcoholisme gehukt gaan, direct en indirect de noodzakelijkheid van de medewerking der vrouw aan d-en strijd legen liet alcoholisme bepleitte. De maebt de-r vrouw ,is groot. Tallooze geval len in alle doelen der wereld, vooral in Amerika, bewijzen dit. ,üe leuze der vrou wen moet wezen zelfhelp. Na eenig debat worden de door spreek ster voorgestelde conclusies pis vólgt vast gesteld 1. De medewerking der vrouw in den strijd tegen 't alcoholisme is noodzakelijk. 2. om op (het gebied der drankbestrij ding grooter kracht te kunnen ontwikke len, is een georganiseerde strijd noodza kelijk; daarom is aansluiting bij' de plaat selijke afdeelingen en hij de diocesane organisatie noodig. !S. wijl het alcoholisme de opvoeding schaadt, en de liefdadigheid onvruchtbaar maakt, bebooren de ppvoedsters en de led-en van vereenigingen van liefdadigheid met de Ma-riavereenigingen mede te werken en haar te steunen op alle wijzen vooral door haar lidmaatschap. De tweede spreekster jnej. C. J. F. Vetter Ie Zutfen verdedigde (hare stellingen met. niet, minder welsprekendheid. Na het debat, waarbij mejuffrouw Vetter zich zeer slagvaardig toont, werden de stellingen als volgt, vastgesteld 1. Het is ide plicht der o-udere, hun kindereiu op te voeden tol, gezonde, ver- 12;) Zijne zenuwen hielden dezen nacht, niet te best sl.au,d en hij betrapte er zich zelts op, hoe hij eens bij eenig gedruisch ontstelde, dat in zijne onmiddellijke na- hijheid ontstond en van achter een pilaar scheen Ie komen. Gemelijk beet hij zich op de lippen en, bleef staan. Hij dwong zichzelven tot kalmte eu haalde de kleine lantaarn yan onder zijn mantel vandaan. Juist wilde hij licht maken, om te zien ot er achter don pilaar ook soms een mensch gehurkt zat, toen er een hevige donderslag viel. Bliksem en donder vie- en zamen en voor een ondeelbaar oogen- i was de- nacht daghelder verlicht. Al leen was het een vaal. zonderling licht! (lem®d« onwillekeurig terug, t "1)® 6?11 S'ssenden loon sprong een w?, n-i ?-angS em heen> die miwiuitai" -m«enf«d0ken zat HÜ moest onwillekeimg lachen toen hij de oorzaak rloldp y.? l.lls^h van zoo even ont- Zijn lach klonk echter aller- wan!1 n nn( he' >gewelf van den corridor, want na het opvlammen van den bliksem en het wegrollen van den donder was er ?fne. rprrrrrrit een bijna doodsche ngetreden. De jonge man zag er sfandige, zedelijk krachtige memschen. 2. Daartoe is \vooral in onze dagen noo dig het kind ,t,e l>ehoeden voor den invloed van het alcoholisme, dat het lichaam ver zwakt, het weerstandsvermogen vermin dert, den geest afstompt, de kiem der drankzucht in het lichaam legt; den aan leg voor verkeerde hartstochten ontwikkelt. 3. Het. onderwijs -en de opvoeding op school, de invloed op vergaderingen van kinderb'onden zijn onvoldoende, zoo de ouders niet. meewerken en hun kinderen behoeden door hen op te voeden in ont houding van alle alcoholhoudende dran ken, ook van hier en wijn en geen drank door hun kinderen in de herberg le laten halen. Ten slotte sprak Dr. Ariëns een kort woord over het groole gewicht der Maria- vereenigingen. Daarna ging de vergadering uileen. T we ede dag. De eerele afdeeling 'vergaderde toen in Burgenhisl, voorgezeten door jhr. mr. Ch. Huys de Beerenhrouck. Als eerste sprek-er leidde de algemeene secretaris van Sobriëtas, de heer II. Her mans, Maastricht, in het onderwerp-: „Ar beit leïsbèw-e gin g Deze zette uiteen, 'hoe de verschillende sociale nooden, als slechte huisvesting en voeding, Vrouwen- en'kinderarbeid tot. veel vuldig drankgebruik en herbergbezoek leiden, en toont op deze wijze de wissel werking tussohen drankmisbruik en sociale nooden aan. Evenzoo moet er 'ook wisselwerking zijn tussohen vereenigingen, die den drank be strijden en vereenigingen, die werken tot opheffing dier nooden, dus arbeidersvor- eenigingen. Zijne conclusies werden onveranderd aangenomen. 1. Het alcoholisme is niet slechts een onderwerp van medische maar ook van sociale wetenschap. 2. Er bestaat wisselwerking tussohen maatschappelijke nood-en en drankmis bruik. 3. Het wordt door beider belangen ge boden, dat -de arbeidersbeweging de drank- weer en de drankweel' de arbeidersbewe ging steun©. Als 4e conclusie werd door inleider om aan enkele opmerkingen te voldoen toe gevoegd 4. De arbeidersbeweging plaatst hel. drankbestrijdingsvraagstuk op haar pre*- gram en de drankbestrijdingsheweging het aibeide'rsvraagstuk op het hare. Als tweede spreker trad op de heer A. K. M. Noyons, arts te Utrecht, met het onderwerp Alcoholisme eu Tuberculose. Hij toont de verhouding aan tusschen deze twee volkskwalen en maakt de ge volgtrekking, dat 'bestrijding ,van het eerste zijdelings bestrijding is der longtering. Met de statistiek laat hij zien, dat het getal alcoholisten, dat aan tuberculose sterft, bijzonder groot is. Het weerstands vermogen wordt, minder. De tuberculose nu van af om licht aan te steken en bracht de lantaarn weder op haar vo rige plaats. Er begonnen nu dikke droppels van den hemel 'te vallen, die kletterend op den steenen uitbouw van den corridor vielen. George hoog zich eens over de borstwering en keek naar omlaag op het slotplein. Hier heerschte eene diepe duis ternis en alleen van uit twee achter strui ken bijna verborgen vensters drong een zwak licht. Ginds lag de wachtkamer, tamelijk ver van hier verwijderd, en zeer zeker dacht geen der manschappen er aan, welke een bijzondere zending Ge orge von Walden hier op dit oogenblik volvoerde. De overige vertrekken van den .Hofburg 'vertoonden aan deze zijde slechls weinige vensters, behalve de ver verwijderd gelegen (pronkzaal, die daar heden echter even somber lag als het hofplein zelf. George .berekende, 'dat hel naar zijne schalling ongeveer 'kwart vóór twaalven kón zijn. Hij bleef slaan en luisterde. Gelijkmatig weerklonk er een kloppend geluid. In de intervallen tusschen twee donderslagen klonk hel zeer eigenaardig, maar eindelijk meende de officier (och den oorsprong ervan te kennen. De Hof- burg bezat een oude klok, op wier tik ken pp 'klaarlichten dag of onder an dere omstandigheden niemand acht sloeg, maar thans in dezen nacht viel het ge druisch den officier voor de eerste maal vergemakkelijkt het ontstaan van hef alcoholisme. Spr. roept (en laatste hel „wee" uil over de <ioor;beide geeSfels geslagen volken. Hij meent na -zijne inleiding, z'n conclu sies aan de vergaderden gerustelijk te- kunnen voorleggen, welke onveranderd zijn aangenomen. Deze conclusies waren: 1. Bestrijding van liet. alcoholisme is een machtig wapen in den strijd tegen de tuberculose. 2. Tuberculose-beslrijding is krachtig bijdragen lot, verzwakking van het, holism©. De eere-te spreker van de vergadering der tweede afdeeling, waar Mgr. Diepen, 's Bosch, voorzat, was paler H. Er man n S. J., Hotter-dam. Onderwerphet kind en de Drankbestrijding. E^rst zet spreker uiteen, hoe de drank bestrijding van groot belang is voor liet kind, zoowel vóór als na de geboorte, om- dal. liet daardoor wordl beschermd tegen lichamelijke en geestelijke ellende-. Dus moei het kind de drankbestrijding steunen als een eisch van dankbaarheid en omdat het in zijn belang is. Zijh steun moet bestaan in het geven van hel. voorbeeld, daarom oen bond van kinderen, die de aandacht trekt. Zoo is hel. kind voor Ide drankbestrijding van zeer groot belang. Do drankbestrijding moet. het kind de kennis geven van het alco holisme, van de (kracht der dranken, de gevolgen van onmatigheid, de voordeelen van geheel-onthouding -enz. Daarvoor is noodig hulji van ouders en ond-erwij|zers. Na oen kort debat werden de volgende conclusion ongewijzigd aangenomen 1. De drankbestrijding is voor he-t kind van zeer groot belang, daarom moet. het kind de drankbestrijding steunen. 2. Het kind is voor do drankbestrijding van zeer groot belang, daarom moet de drankbe strijding het kind steunen. Daarna kreeg de heer .1. G. Onland, onderwijzer 's Bosch, het woord overDe Onderwijzer in verband met de drank bestrijding. Spr. zegt, dat dit congres tof onderwijl zers en leeraren de uitnoodiging richt, 0111 het alcoholisch onderwijs te bevorderen en de matigheid onder de jeugd aan te kwee- kon uit. plichtsgevoel. De onderwijzer moet uil. naastenliefde aan den strijd deelnemen en daarom zelf hel voorbeeld geven. Voor al verkrijg© hij 'kennis van het alcoholisme en richt© zich .niet alleen door het kruis verband maar ook rechtstreeks tot de kin deren. In het debat werd er op aangedrongen, dat de onderwijzer geheelonthouder zij, omdat de jeugd (heel werk verlangt. Ook moet niet alleen de naastenliefde, maar ook de kennis gier kwaal de drijfkracht zijh. Daarna werden de conclusies eenigszins gewijzigd als volgt aangenomen. 1. De christelijke naastenliefde, de ken nis van het. alcohilisme en het besef zijher roeping moeten eiken Katholieken onder op. Van tijd tot tijd veegde een windruk door liet burgplein en joeg de zware droppels, die niet al te rijkelijk vielen, de open gang in. George schreed verder en toen de bliksem plotseling 'opvlamde, zag hij eensklaps de gestalte van den schild wacht nauwelijks drie schreden van zich verwijderd. De korte verlichting was meer dan 'voldoende om den officier te laten onderkennen, dat de groote, forsche man met de buks in den arm in een smal le nis 'in de gang geleund stond en nu sliep. In het eerste oogenblik maakte de toorn zich van George meester. Hij stond op 't punt 'den plichtvergeten soldaat wak ker te schudden en aan de aflossing over te geven. Maar toen onderdrukte hij ech ter zijne eerste opwelling en liep lang zaam verder. Deze post hinderde hem van den beginne af, en het kwam hem eigenlijk zeer gelegen, dat de man den luitenant in hel. geheel niet zag. Waar schijnlijk ontwaakte hij weder bij den eersten donderslag, terwijl George reeds de zonderling zich kronkelende steenen Irap af ging, die naar de slotkapel voer de. Van daaruit waren twee uitgangen. Door den 'eenen kwam men op het Burg plein, nadat men eenige deuren passeer de, die echter dezen nacht gesloten wa ren, gelijk George wist; door den ande ren kwam men naar die buitenzijde van het slot, waar de woning van den hofar- wij'zcr er toe brengen, om deel Ie nemen aan den strijd tegen het. alcoholisme. 2. De onderwijzer ga voor door zclfbeheer- sching in het. alcoholgebruik en trede toe tot. een drankweerorganisal ie. Hij beoefcne in de school een offervaardig, ijverig en verlicht apostolaat, voor de christelijke mar tigheid en versterving dn het alcoholge bruik'. 3. Tot Hit. apostolaat'worde de onder wijzer tijdens zijne opleiding aan kweek en normaalschool voorbereid; de beleeke- nis der alcoholkwestie moet hem syste matisch worden aangetoond. 4. In de scho len voor Lager, Middelbaar en Hooger On derwijs wo.ffl-e doelmatig onderwijs geger ven in het. alcoholvraagstuk. Bovendien worde liet den leerlingen gemakkelijk ge maakt, zich bij- de B oomsche drankwoer aan te sluiten. De- derde afdeeling was ondertusschen met kapelaan Zoetmulder als voorzitter, in den It. K. Volksbond vergaderd. Luitenant F. van der Steen, den Haag, sprak over: Alcoholisme en leger. Niet alleen bedrevenheid in militaire oefeningen dient te worden nagestreefd. In ieder op zicht heeft onze tijd mannen noodig. Hef volk moet zoowel lichamelijk als geeste lijk sterk zijn. Wil men mannen kweeken in den waren zin des woo-rds, dan vergif tige men ze niel door alcohol. De legerorganisatie moet de nadoelen ondervinden door den alcohol aan het individu toegebracht.. Het. legerbestuur moet daarvoor waken. De gezagvoerders moeten daarom hel alcoholvraagstuk ken nen. In de cantine moeten de alcoholische dranken verkrijgbaar blijven, zoo-lang ze daarbuiten te krijgen zijn. Anders, jaagt, men den soldaat de cantine uit en het gevaar in de armen. Men make zich ook geen schrikbeeld van 't alcoholgebruik in cantines. Spreker eindigt, met een warme aanbe veling der militaire vereeniging, waar do soldaat de cardinal© jeugd van matigheid leert beoefenen. Inleiders stellingen werden aangenomen in den volgenden, eenigszins gewijzigden vorm 1. Hel alcoholisme vermindert de weer baarheid van ons volk. 2. Om de weerbaarheid van het volk te verhoogen, is gewmscht, dat zij, die in het leger met. gezag zijn bekleed, door woord en daad do drankbestrijding steu nen. 3. Hel is noodig, dat aan de militaire ople-idings- en onderwijsinrichtingen -het alcoholvraagstuk wordl behandeld. 4. Vooralsnog verdient hel. geen aan beveling, het. gebruik van sterken drank in de. cantines te verbieden, mits 't. ver krijgen er van verbonden is aan beper kende bepalingen en mits daarnevens al coholvrije dranken kunnen worden ver kregen. 5. Leden van vereenigingen tegen drankmisbruik zullen zich gedurende hun verblijf onder de wapenen, waar mogelijk, aansluiten bij' militaire vereenigingen, chivaris Dominikus gelegen was. Op klaarlichten dag en hij bijzondere feesten had Anna zelfs menigmaal met. haren vader, of ook wel in het gevolg van Hunne Majesteiten de prachtig ingerichte slotkapel betreden. In den nacht echter kwam niemand 'in de nabijheid van den ingang, voor welken twee lantarens aan gebracht waren, die echter nooit brand den. De 'zware deur was natuurlijk steeds stevig gesloten. Juist toen George den voet op de eer ste trede van de trap zette, begon de klok van 'den Burg te slaan. Met. zware, 'doffe slagen klonk het door de lucht. Het middernachtelijk uur was aangebroken. Het scheen alsof tegelijker- lijd de storm bedaarde. De- regen had ge heel opgehouden en het. rollen van den donder kwam 'thans van verre, terwijl slechls van 'lijd tot tijd een vale bliksem straal trilde. Alleen het kraken en steu nen van de daken was nog in gelijke sterkte te vernemen. Andermaal slokte <le voe-t van den jongen officier. Zijn scherp oor meende een nieuw gedruisch vernomen te heb ben. Ditmaal was het zeker niet het krabben en naar omhoog klimmen van oen kal. Het scheen, alsof er iemand ra kelings langs den muur liep, ofschoon George niet het minste vermocht te ont dekken. Hij dacht er aan zijn lantaren aan te steken, doch kwam daarvan te rug, daar hij de aanwezigheid van zijn opdat deze laatste met meer kracht aan de drankbestrijding kunnen deelnemen. Hierna sprak kapelaan W. G. A. H. van Berkel uit Arnhem over Jongens- en meis jes honden. De kinderen moeten bevattelijk onder richt ontvangen van het beginsel der .drankbestrijding, helg-een alleen kan ge schieden in jongens- en meisjesbanden, die een overgang vormen tot. Kruisverbond en Mariavereeniging. Dus moeten kinderen eigen bonden hebben. Mannen uit. Kruis verbond en Mariavereeniging moeten deze besturen, maar ook de kinderen moeten daarvan niet geheel zijn buitengesloten. In deze honden sta de geheelonthouding v-coirop en eens moot ze veipliloihtenl wor den. Spr. besluit met. een schets van de inlichting dier bonden. Negen amendementen op de stellingen des sprekers zijn ingekomen. De voor naamste strekken om de geheelonthouding in jongens- en meisjesbonden verplichtend te stellen. Deze worden gesteld door pater Ermann S. .1., dij. Banning te Nijmegen en den heer Bulten. Prof. Battels uil Roermond verdedigt, de opvatting van. den spreker. Dr. Banning uit Nijmegen, zegt op me dische gronden, dat we ons onsterfelijk belachelijk zouden maken, als we in 1907 jongens- en meisjesbonden gingen oprich ten, waar nog alcoholhoudende dranken worden verstrekt. Liever geen voorbeeld dan een slecht voorbeeldVerschillende sprekers voeren nog het woord. Daarna werden de volgende conclusion aangenomen 1. Jongens- en meisjesbonden moeten aan de jeugd zakelijke drankbestrijding loeren en ze opvoeden voor Kruisverbond en Maria-Vereeniging, zooals het. patronaat den jongeling opleidt voor de vakvereeni- ging- 2. Iedere plaatselijke afdeeling van kafh. drankbestrijding moet. trachten op te rich ten een jong-ensbond onder toezicht van do plaatselijke drank'beslrijding-Vereeni- ging; een meisjesbond onder toezicht der Maria-Vereeniging. 3. In die jongens- en meisje-sbonden moet. geheelonthouding vooropstaan en zoo het eenigszins kan van alle leden als ver plichtend geëischl. worden. Tusschen de middag- en avondvergade ring werd een tram tocht gemaakt naar B-ergnen-Dal, waaraan zeer druk werd deeh genomen. Te Berg-en-Dal wend een open lucht-meeting gehouden, waarbij! pater Borromaeus de Greeve O. F. M., van Vor- den, optrad als spreker. In de Maandagavond-vergadering trad op dr. Aussems, van Utrecht, met het onderwerpHet. kind. Dr. Aussems haalt, de meeningen aan van eenige beroemde geneesheeren. Hij! wijst er op, hoe de werking van den alcohol op het. kind veel nadeeliger is. -dan op dén volwassen mensch en deelt de resultaten mee van eenige onderzoekingen omtrent de uitwer- persoon reeds nu niet wilde verraden. De Witte vrouw verscheen gelijk men hem vertelde, steeds eerst na het slaan van middernacht, en men kon dan tot even vóór éénen bemerken, waar zij dan verdween. De zaak was dus, om thans op te passen. George had over dag iedere Irede van de trap en evenzoo de insnijdingen en nissen in den muur nauwkeurig opgeno men. Na even nagedacht te hebben, drukte hij zich in een der nissen. Hij wilde een poos wachten en luisteren of zich verder nicls verdachts deed hooren. Reeds tien minuten stond hij op de zelfde plaats zonder weder hetzelfde zon derlinge gedruisch van zooeven gehoord te hebben, toen er een hevige donder slag viel en de vale bliksemstraal den donkeren nacht verlichtte. De slag was zóó verrassend gekomen, dat George on willekeurig een halvcn pas uil. de nis trad, en de lange gang opkeek, aan wier uiteinde de schildwacht staan moest Hoe vastberaden en onbevreesd hij ook was, toch ontroerde hij, want zijne oogen hadden werkelijk een witte gestalte ont waard, die daar op den achtergrond door den corridor scheen te zweven. Zijne hand trok het pistool te voorschijn, doch we derom was ér eene diepe duisternis in gevallen en een schot zoude tot niets meer gediend hebben. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1