OEK. r KOFFIE DE ZWALUW" I issiyii, roef met onze „DE ZWALUW" Het Spook in het Keizersslot. Ditisdag 20 Augustus 1907. Derde Jaargang. Advocaat J DEK,Goes FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. NTVANGEN: i flambards, - Goes. )0. en GUIRLANDES. No. 98. DOES. >MELK, terziekte. KATHOLIEK ORtiAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. geïllustreerd zondagsblad voor abonné's f 0.371/,, voor niet-abonné's,,045 Mijnt alken MAANDAG-, WOEHSOtG- en VRflDAGArONB. De „Sociale week" in Holland. i geladen waren" toide '°°ten leg^tSn^fnTeT^T; 2 iMIJNE KAAS ct. per pond. E KAAS i 40 ct. per pond. SPEK ct. per pond. end, ELBURG Delft 89, .e Nieuwstraat. van de beveelt. LSSEN, enz. p- ES van R. i worden. d aanbevelend. ANO'S LERLE1 PRIJZEN. NBETALIJIfi. IIGE GARANTIE, temmen. ziekte te 's Gravenhage. ing te Weenen 1906 te ZOETERMEER )lsward. izen, Draineerbuizen. selsteenen. ■■■■■HM •ijgbaar bij 3 XI 25, 32, 35, 40, 45 per pond - - - - elend, DELBURG e Delft 89, de Nieuwstraat. aaan le Coinlre, Goes. NIK ZEEUWSCHE (001111111 Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant 0.06 BureauLANGE V0R5TSTRAAT, GOES. Advertenüën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Wij lezen in het „Handelsblad van Antwerpen" het navolgende artikel: De katholieken in Holland maken zich gereed om voor de tweede maal in groote scharen op te trekken naar één punt, om daar, gezeten aan de voeten van hunne voormannen, lessen op te doen, van so ciale wijsheid niet alleen, maar ook van organisatie. Het vorig jaar trokken ze met hon derden naar de grijze bisschopsstad Utrecht. Van 2 tot 9 September waren daar hijeen: geestelijken en leeken, hoo- gen en lagen, mannen en vrouwen, in het vereenigingsleven vergrijsden en hoopvolle jonge werkers voor de toe komst, zwoegers uit de zwarte fabriek en mapnen van het frissche land. Bijna iedere vergadering waren er een 300-tal hoorders, en des avonds, als de arbeid meerderen vrijliet, wel 600. Daar werd les gegeven in den echten zin van het woord. De in machtige hersens gerijpte stu dievruchten werden schoon en gaaf, maar toch op eenvoudige schalen voorgediend, zoodanig, dat ze iedereen, ook den min der ontwikkelde, smaakten. Er was ten slotte een geestdrift, als waartoe men de Hollanders niet in staat achtte. Die sociale week was een openbaring geweest, eene openbaring van wat er verhevens en grootsch was onder de Roomsche werkers, eene openbaring te vens van arbeidslust en arbeidsmoed. En dit jaar komen ze weer bijeen, zeer J dicht bij onze grenzen: in Breda, een andere bisschopsstad, zal nu de verza melplaats zijn. Een rijk program wordt weer aange boden voor de dagen van 1 tot 8 Sept. Het Centraal Bureel van de Katholieke Sociale Actie te Leiden, heeft wederom de leiding van deze schouwing. Zondag 1 September zal de voorzit ter van de Katholieke Sociale Actie, Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer, de ope- ningsrcde uitspreken, waarna professor magister J. V. de Groot, O. P., van de Amsterdamsehe universiteit, de groote kenner en kampioen van de Thomistische wijsbegeerte en als zoodanig ook voor de Vlamingen geen vreemde, eene rede zal houden over het katholicisme als le vens- en wereldbeschouwing. Welk een diepingaand onderwerp I Wat moet het een heerlijk genot zijn, en vruchtdragende arbeid tevens, te hooren ontwikkelen, dat de katholieke levens- en wereldbeschouwing zich in wezen onver anderd en onverouderd ontplooit door alle eeuwen in altijd nieuwe toepassin gen harer beginselen, dat de bestrijding harer vijanden en het rusteloos streven der volkeren haar eene gestadige aan- ii) Tot in de minste bijzonderheden maakte "J ?u a' z'Jn plan op. Zonder zich van de hulp van eenige soldaten te bedie nen, die hem slechts hinderlijk konden j worden, was hij besloten om geheel al leen met de Writte vrouw af te rekenen, voor t geval deze zich dezen nacht ver wonen mocht. I ,w'!r^ ,sl€e<ls later en in gedachten verzonken, liep de jonge officier in zijn kamer op en neder. Hijwist, wat er voor hem op het spel stond en terwijl I daar buiten de wolken, door den storm voortgezweept, zich steeds dreigender 1 samenbalden en reeds een dof gerol het I f,^aiiet ^achtelijke onweer aankondigde, Hal' i^m langer hoe duidelijker, stript m 1 ,°°SenWik af voor hem een I tafel la noodlot begon. Op een gansche gestalte moest inhullen. Buiten dien had hij zich een kleine dievenlan taren verschaft die zich gemakkelijk on- der den mantel liet verbergen. HOOFDSTUK IV. De Witte vrouw. Nog een half uur en dan zoude het middernacht zijn. leiding zijn tot rijker ontvouwing harer innerlijke levenskracht. Vervolgens zal het sociale vraagstuk in het algemeen besproken worden door Mgr. Dr. W. H. Nolens, en in verband daarmee de voornaamste onderdeelen daarvan, achtereenvolgens door Mr. E. R. H. Regout, het „Middenstandsvraag- stuk"; door Dr. G. J. Liesker, van de Katholieke hoogeschool te Freiburg, het „Arbeidersvraagstuk"; en door rector Tb. van der Marck, het „Landbouwvraag stuk". Maar ook de machten, die deze vraag stukken moeten oplossen, worden bespro ken. Die machten zijn de staat, de Kerk en de organisatie. Prof. J. D. J. Aenge- nent bespreekt de taak van den staat; Prof. Dr. Ch. van Dam, de taak van de Kerk; terwijl 'tvereenigingswezen weer is toevertrouwd aan specialiteiten in de afzonderlijke deelen; zoo spreekt pater G. van den Eisen, O. Prem., over „Land bouworganisatie"; Prof. Dr. J. Kouwens, O. Prem., over „Middenstandsorganisa tie" en Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, over „Arbeidersorganisatie". Deze onderwerpen worden achtereen volgens besproken op Maandag, Dinsdag en Woensdagavond, telkens 's morgens, 's middags en 's avonds. De Donderdag is aangewezen voor „Werkstaking", door Mr. A. Baron van Wijnbergen, en het „Voorkomen van Werkstaking" (door collectieve contrac ten en scheidsgerechten), door Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer. De Vrijdag is ingenomen door de on derwerpen: de „Vrouwenbeweging" (hi storisch), door Mr. P. J. M. Aatberse; het „Vrouwenvraagstuk" (principieel), door Prof. J. D. J. Aengenent; „Alcoho lisme, Criminaliteit en Armoede", door Pater Emmanuel, 'O. C. „Alcoholisme en Arbeidsduur", door Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbroeck. Zaterdag spreekt Mr. Dr. Ch. Raayma- kers, S. J., over „Arbeidsduur van vol wassenen", terwijl het verdere deel va», den dag toegedeeld is aan de socialisten, en als sprekers optreden M. Alb. van der Kallen, over „Sociaal-democratie en Godsdienst", en M. Souren, Pr., over „Sociaal-democratie, Anarchisme en Vak beweging". Zondag spreekt, na de plechtige H. Mis met Te Deum, M. A. H. J. Engels, over de „Katholieke Sociale Actie in de ste den", en Mr. P. J. M. Aalberse, over de „Katholieke Sociale Actie op het platte land". Daarna sluiting. ITALIË. De onverwachte dood van kardinaal Svampa heeft den H. Vader, die zeer aan George von Walden greep zijn pistool, stak haar in de gordeltasch, waar hij haar gemakkelijk bij de hand had, en maakte den degen in de scheede los. Een geheel ongewone ernst lag er, op zijn ge laat uitgedrukt, dat eenigszins bleek scheen. Het was hem, als moest hij juist op dit oogenblik van Anna, aan wie zijne ziel met eene onuitsprekelijke liefde hing, eene toeroeping vernemen of eenige re gels ontvangen. De gedachte was zeer zeker zoo ongerijmd mogelijk, maar toch kwam zij telkens weder bij hem op. Juist toen hij den mantel omsloeg, waar onder hij de nog niet aangestoken lan taarn had bevestigd, werd er aan de deur geklopt. De officier opende zelf en zag daar buiten een soldaat staan. Deze hield in zijne hand een klein, sierlijk briefje. Voor den luit'nant! zeide de soldaat en maakte terstond rechtsomkeert, toen zijn superieur hem het papier had afge nomen. Een donkere blos vloog er over het gelaat van George. Zijne hand beefde licht, toen hij met den brief in de nabij heid van het venster trad, waar het licht stond. Haastig opende hij hem en las de wei nige woorden Geliefde. Ik ben vervuld met een onbeschrijfelijken angst en een groote zorg voor jou, zoodanig, dat ik geen rust in dezen nacht en geen slaap zal vinden. Het is mij voortdurend, alsof je iets ge vaarlijks gingt ondernemen. Aan mijn va der durfde ik hiervan niets te zeggen, .want hij zoude mij ongetwijfeld uitlachen. hem gehecht was, diep getroffende over ledene was inderdaad ook een der meest aanzienlijke prinsen der Kerk en werd langen tijd beschouwd als de opvolger van Leo- XIII. Hij was zeer populair te Bologna, hoewel daar levend in een moei lijke omgeving. De oorzaak van zijn dood is te wijten aan de inspanning welke hij verduurde op zijn jongste herderlijke visitatiereis. Zijn laatste woorden waren: „Ik beken een gerust geweten te hebben, want ik heb altoos getracht het goede te doen". Toen de handen opheffende, riep hij uit: „Ik ga naar den hemel". Een troep Italiaansch gepeupel anar chisten volgens het agentschap Stefani - heeft zich niet ontzien den kardinaal- staatssecretaris des Pausen aan te vallen. Toen Zijne Eminentie naar Castelgan- dolfo, de voormalige pauselijke zomerre sidentie, terugreed uit Marino, waar hij een bezoek had gebracht aan het Schot- sche seminarie, werd hij door een aantal lieden uitgefloten, uitgescholden en met steenen geworpen. Een der velocipedis- ten, die het rijtuig vergezelden, werd ge kwetst. De politie, die tusschenbeide kwam, raakte met het gespuis handge meen en nam 15 personen in hechtenis. De Italdaansche anti-clericalen hebben in derdaad „eer" van hun werk! Intusschen ontvangen de Salesianen te Varazze wier belastering in heel deze lage campagne de hoofdrol heeft gespeeld, voortdurend hulde- en dankbetuigingen van oud-leerlingen, hun ouders en fami lieleden als protest tegen de uitgebrachte aantijgingen. Een der oud-verpleegden van de Congregatie, dr. Giuseppe Micheli, voorzitter van den Bond van oud-leer lingen der Salesianen te Parma, heeft aan zijn gevoelens van erkentelijkheid jegens zijn oud-leermeesters en opvoeders na mens alle oud-leerlingen uiting gegeven in een open brief, welken hij ook inzond aan den „Memento" van Turijn, en die door dat blad ook werd opgenomen. Verscheidene anti-clericale bladen trachten zich nu, wat de schandelijke ex ploitatie van het vrouwmensch Besson en haar ondeugend zoontje betreft, te red den door de verklaring dat eerstgenoemde, naar gebleken is, niet toerekenbaar moet worden geacht. Intusschen hebben zij door middel van deze „ontoerekenbare"' hun doel bereikt. Donderdag is te Rome dooi de Justitie het Instituut Santo Filippo ge sloten, in welk instituut, gesticht door een weldadig en zeer bemiddeld katholiek, den heer Leonori, verlaten knapen verpleegd worden, algemeen lager onderwijs ontvan gen en \vorden opgeleid voor een am bacht. Er worden tegen dit instituut in 't geheel geen beschuldigingen ingébracht. Doch de anti-clericale hartstocht eischt nog altijd voedsel I Waarom kwam je dezen avond niet voor hij, om mijn angst te verdrijven? Doe het ter liefde van mij en onderneem geen gevaarbrengenden stap, ik zal voor je bidden, opdat ik morgen, wanneer de heldere zon schijnt, weder in je aange zicht kan zienl De officier loosde een diepen zucht, vouwde het papier te zamen en stak het in den, borstzak. Somber staarde hij op den grond. Wat hem als een voorgevoel voorzweefde, was thans werkelijkheid ge worden. Kort vóór hij tot de uitvoering van dit zonderlinge bevel overging, ont ving hij eene waarschuwing van haar. Mocht hij zich daar echter aan storen? Was hij niet officier en. verplicht om het bevel van den commandant onvoorwaar delijk en zonder eenige bedenking ten uitvoer te brengen? Ja, hij moest het zelfs als eene bijzondere eer beschouwen, dat niet een ander er toe uitverkoren werd om der Keizerin een dienst te be wijzen. Het gevaar, dat Anna natuurlijk slechts vermoedde, daar zij toch immers niets weten kon, bestond alleen in hare verbeelding. Waarschijnlijk speelde het nachtelijk onweer hierbij een rol en van daar die zonderlinge angst en zorg. De officier richtte zich met een ruk op en zijne oogen schitterden. Ik mag niet meer terug, Anna, sprak hij, even alsof de geliefde vóór hem stond. Wanneer ik je alles vertellen zou de, zou je mij gelijk geven, jij en je va der. Wat zou ik dan ook te vreezen heb ben? Aan geesten geloof ik niet en vóór deze geestenhand mij aanraakt, hoop ik haar met een degenslag verpletterd te FRANKRIJK. Dezer dagen stond er weer een priester- schandaal in de liberale kranten, dat .won der boven wonder hier nog niet is ge ïmporteerd: „Te Rijssel had Salens, een oud pastoor, zich een kogel door den kop gejaagd. Hij was wegens aanslag op de zeden gedagvaard". Wat is er nu van waar? Salens is een afvallig priester; al ja renlang geschorst, die te La Madeleine bij Rijssel als landbouwer leefde en han del dreef in gevogelte. Hij was reeds her haaldelijk gedagvaard voor min betame lijke zaken, doch telkens ontoerekenbaar verklaard en 'moest „als gek" worden op gesloten. Ten slotte is hij vermoord en de vermoedelijke dader zit achter slot en grendel. Dat is de waarheid. Maar zullen de li berale bladen hun eerste bericht in dien geest rectificeeren Er hangt nu weder de Kerk een wet boven het hoofd, waarbij opzegging van Concordaat en Scheiding van Kerk en Staat vergeleken maar kinderspel zijn iu het sectarisch plan. .der vervolging, dat in Frankrijk geheel afgewerkt schijnt te moeten worden. Sedert de Scheiding kunnen do kleine seininariën niet anders meer bestaan als middelbare onderwijsinrichtingen, dié zich, op straffe van opheffing, dezelfde maatregelen moeten getroosten als de ge wone onderwijsinrichtingen. Nu dreigt een andere wetsbepaling die seminariën met den dood; men wil ze het bestaan onmogelijk maken door te be palen, dat alle inrichtingen van middel baar onderwijs bestuurd zullen moeten worden door leeken, met uitzondering van priesters, congreganisten en oud congre- gaiiisten. Als zulk een bepaling wet werd, zou het gedaan zijn, met de opvoeding van jongelingen tot den geestelijken stand, want de Kerk kan; de opvoeding harer toekomstige priesters niet aan leeken toe vertrouwen. RUSLAND. Russisch fanatisme. Een af schuwelijk staaltje van Russisch fanatis me en bijgeloof geeft Ignotus in de „N. Crt.". Hij schrijft: Aan profeten op 't platteland ontbreekt het ook niet; in het dorp Sicoieff (pro vincie Mogileff) gebeurde 't volgende Den 29 Juli jl. verzamelde de landbou wer Michail Koltjewski, die in 'tdorp als de meest kundige gold, de overige dorpe lingen (30 man) en verklaarde hun dat hij zich geroepen gevoelde profeet te worden; hiertoe was echter noodig om den in 'tdorp aanwezigen Anti-christ te dooden. De boeren verklaarden zich be reid hem hierin hij te staan en vroegen dat hij hun den Anti-christ zou aanwij zen. Koltjewski bracht hen in het huis hebben. Vrees voor menschen ken ik evenmin. Ben ik niet meer dan voldoen de bewapend Wanneer de plichtvergeten schildwacht zich soms door een nevel- streep of een bedrieger schrik liet aan jagen en uit ontsteltenis zelfs over de borstwering sprong, dan kan mij datzelf de niet overkomen, want ik hen op alles voorbereid. De tijd verstreek meer en meer en Ge orge mocht niet langer aarzelen. Hij blies in zijn kamer het licht uit, trok den mantel vaster om zich heen en trad naar buiten de gang op. De deur sloot hij voorzichtig en sloeg terstond de rich ting in naar de op zulk een uur verla ten gangen van den ouden burg. Hij had zich in den loop van den dag hij onder scheidene personen nauwkeurig maar on bemerkt georiënteerd over de plaatsen, waar gewoonlijk het spook der Witte vrouw opgedoken zoude zijn. Alle mede- deelingen kwamen daarin overeen, dat de Witte vrouw uit de oude slotkapel kwam, die ook de doodkisten van meer dere leden van het Keizerlijk Huis be vatte. Bovendien de kapel bevond zich aan de rechterhand, juist bij die lange, half- gewelfde gang, waar de verongelukte schildwacht op post stond. Daarboven zoude dus meestal de ontmoeting plaats hebben, wanneer de Witte vrouw er ten minste niet de voorkeur aan gaf, om. door gesloten deuren zich naar de inwen dige vertrekken van het huis te begeven, om daar iemand te waarschuwen en den naderenden dood aan te kondigen. Hoe vaak het spook vóór eene cata strophe verscheen, dit .was niet vast te van den moejik Gorbatjewski en wees op diens zoon, een frisschen, gezonden jon gen. De vader gaf hem zijn zoonen het ongelukkige kind werd in 'thuis zelf gedood; eerst geworgd en vervolgens in stukken gesneden. De stukken werden in een mand aan den staart van het paard gebonden, waar op de „profeet" ging zitten; onder het zingen van gebeden en door een ikona van St. Nicolaas voorafgegaan, trok de optocht, waaraan alle dorpelingen deel namen, vervolgens door het dorp, waar op het lijkje aan het uiteinde van het dorp werd begraven. De profeet beloofde den volgenden dag om 8 uur 's morgens een wonder te zullen verrichten, en toen dit natuurlijk uitbleef, werd hij door de boe ren van bedrog beschuldigd en aan de politie uitgeleverd. 30 deelnemers zijn ge arresteerd, daaronder een grijsaard van 102 jaren. MAROKKO. De toestand begint thans zeer drei gend te worden. Reeds maakte Reuter in het kort melding van het feit, dat een bode in Casablanca is verschenen, waar hij namens de Kabylen aan generaal Dru- de kwam mededeelen, dat de Franschen, zoo zij zich niet onmiddellijk overgaven, in de pan zouden worden gehakt. Deze bedreiging verkrijgt te meer beteekenis, waar de stam der Kabylen bekend staat als uitermate woest, en voor geen enkel gevaar terugdeinzend ook niet voor de dood en verderf verspreidende Fransche mitrailleuses. Generaal Drude heeft een batterij ar tillerie van stukken van 75 m.M. tot zijn beschikking, waarom hij, naar 't schijnt, niet gevraagd had, maar die door den minister van Oorlog toch maar zijn gezon den. Het zal blijken, dat die thans te pas zullen komen. Want het is geen handjevol Marokkanen, dat zich tegen hen gaat kee- ren, wanneer althans de Kabylen-bode geen grootspraak bedreef; honderd; dui zend man kunnen opstaan, wanneer de Heilige oorlog tot uitbarsting komt; hon derd duizend man, die elkaar bevochten, maar die als één hechte muur zullen zijn, wanneer het tot een algemeenen strijd komt; honderd duizend man, die razend van godsdienstijver en teugeloozen moed, naar de kust zullen strooincn in tallooze horden I Diocesaan-Katholiekendag voor het Bisdom Haarlem. Op initiatief van het Uitvoerend Comité van |den in Oct. 1906 te Delft gehouden Katholiekendag, vergaderden op 15 Aug. j.l. te 's Gravenhage een aantal heeren uit verschillende plaatsen van het Bisdom Haarlem, ten einde te komen tot eene vaste stellen, want in dit opzicht liepen de meeningen zeer uiteen. In elk geval zoude niet meer dan drie malen de maan van gestalte verwisselen, nadat de Witte vrouw zich vertoond had, tot het offer den laatsten snik gaf. Na eene wandeling van tien minuten was George in het oudste gedeelte van; den Burg aangekomen. Hij wist, dat ook heden hier een soldaat op post stond en had zelfs gezien, hoe de man op wacht trok. Het was een snuiter, die geen vrees voor spoken 'kende en steeds, zooals Ge orge wist, met dergelijke dingen den draak stak. Het kon niet anders, de officier moest den man wel voorbijgaan. Er be stond hier geen tweede toegang tot de slotgalerij. Het was thans kort vóór middernacht. Op de marmeren tegels, die van tijd tot tijd schel door een opvlam- menden bliksemstraal verlicht werden, welke de donkere wolkenmassa's aan den hemel kliefde, klonken de voetstappen van George maar zeer zacht. Hij had zijn rinkelende sporen afgedaan, teneinde geen noodeloos gedruisch te maken. Be halve het steeds sterker wordende rol len van. den donder en het fluiten van den wind, was nog alleen 't steunen en kermen te vernemen, dat van de in het donker gehulde daken van den Burg kwam. De weerhanen, draaiden nog steeds als razend om hunne stangen en veroor zaakten dit geluid. Hoeveel moed de jonge officier ook bezat, de huivering wekkende nacht en zijne geheele donkere omgeving stemden hem recht melancho liek. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1