Zaterdag 17 Augustus 1907. Derde Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND UIT ZEELAND. JVo. 97. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. geïllustreerd zondagsblad voor abonné's f0.371/», voor niet-abonné'a>.046 Verschijnt eiken MAAHDAG-.JVQEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. Korte Inhoud Zondagsblad. italië. duitschland. rusland. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant0X)ö BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën Van 15 regeb f 0.60iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen: De pier te IJmuiden.en de por tretten der 1slachtoffersverschillende afbeeldingen van den automobieltocht Pe kingParijs; spoorwegongeluk te Angers; tentoonstelling oud porselein; de nieuwe minister van Marine; opheffing der Schut terij te 's Gravenhage en Amsterdam; ke- gelwedslrijdmilitaire sportfeesten; bondsfeest A. N. W. B. met tekst. VerhaalMededingers. Een nieuw middeldat oud is. De Rechterzijde is verloren! Het wondermiddel is gevonden, om de reeds zoo lang en zoo hopeloos verdeelde partijen Links samen te brengen, hecht aan elkander te binden. De uitvinder van dit wondermiddel is do socialistische Amsterdamsche pnder- .wijzer Gerhard. En het bestaat in de grondige verbe tering der openbare lagere school en de onderdrnkking, de wegneming van het hij zonder Christel ij k o n d e r w ij s 1 - Inderdaad, een probaat middel. Ziehier, wat dhr. Gerhard schrijft: „Zal Nederland komen op den weg van den vooruitgang? Zal Nederland een inderdaad libe raal en deniokratisch land worden? Ja, maar alleen als de oorzaak van den tegenwoordigen 'stilstand is weg genomen: n.l. zijn bijzonder kerkelijk onderwijs of m. a. w. ja, maar alleen door een grondige verbetering van het openbaar lager onderwijs en vestiging hiervan, waar 'tnog niet is". En eerder schreef hij „Wij zien duidelijk, dat -het bolwerk van het klerikalisme gevonden, wordt in die streken, waar het bijzonder, dat is onder de heerschappij van de kerk staande onderwijs bloeit, dat daaren tegen de liberalen hun steun vinden daar, waar de openbare school de over- heerschende is/De twee provincies waar nog nimmer een liberale kandidaat is doorgedrongen, n.l. Limburg en Noord- Brabant, zijn zoo goed ais geheel over geleverd aan de kerk, wat het volks onderwijs betreft. Wel zijn er nog open bare scholen, maar deze zijn in het .wezen der zaak vrijwel gelijk aan de bijzondere scholen in die provincies". Het bijzonder, vrije onderwijs is dus weer de vijand, en 's hoeren Gerhard's ideaal schijnt 't te zijn nogmaals een feilen schoolstrijd te ontketenen en ons de lie felijke dagen terug te brengen van K a p- p e y n e, befaamd om zijn in den school strijd gesproken woord, dat de minder heden maar moesten onderdrukt worden. Met ziet het: de vinding van den heer Gerhard is niet nieuw en de Rechter zijde zal het nog wel bolwerken; meer heeft men vroeger hetzelfde spelletje be proefd. Maar indien het waar is, dat wie met de school ook het kind heeft, en met het kind den man wat de heer Ger hard wel niet zal ontkennen dan le vert dit pleidooi voor het openbaar on derwijs om een „inderdaad liberaal Ne derland te worden", het klare bewijs, dat men aan de zijde der frontmakers tot de juiste overtuiging gekomen is, dat. (to openbare school de leerlingen vormt tot liberale of socialistische mannen. En dan jromt de beruchte neutrali teit leelijk in 't gedrang. Zij deze gevolgtrekking voor ons een scherpe waarschuwing en houden wij ons bijzonder, christelijk onderwijs hoog in Een voorproefje. Zijn onze inlichtingen juist, dan heeft de nieuwe redacteur der „Goesche C o u r a n t" de lezers van dit Wad Woens dagavond van zijn eerste pennevrucht doen smullen. „Het Vaderland" bracht volgend bericht: „Heden (Zondag) is in alle R.-Kathor lieke kerken te Breda van den kansel, tot de parochianen de dringende uitnoo- diging gericht om do oude „li r e d a- s c h o Courant" niet le lezen of op andere wijze te steunen en dit wel met het oog op de jongste gebeurtenissen". En nu is 'tniet te verwonderen, dat de hier geïmporteerde redacteur, die nauw aan die „Bredasche Courant" verbonden was, de fiolen van zijn toorn moest uit storten. Wat hij dan ook doet door onder het motto: „Dompers" dat is de Katho lieke geestelijkheid o. a. te schrijven: „Wat moet de geestelijkheid toch over tuigd zijn van het steekhoudend© der redeneeringen van een blad, als men zoo bang is dat de schapen het onder oogen zullen krij'gen. Wat staan wij dan toch vaster in onze schoenen". Wie denkt hier niet aan ihet spreekwoord van den waard en zijn gasten? Want, dat deze redactie durft gewagen van steekhoudendheid en vast-in-de schoenen-staan, is werkelijk al te mal. In het huis van den gehangene spreekt men immers niet van den strop. Overigens zal de geestelijkheid wel min der overtuigd geweest zijn van het „steek- houdende"(der redeneering van bedoeld blad, dan van het hoogst verderfe lijke van zijn inhoud. Zoodat de Kerk dus getrouwelijk haar plicht van waakzaamheid vervulde, toen Zij, als een zorgzame Moeder, bij monde Haxer geestelijkheid waarschuwde tegen wat Haren kinderen geestelijk schade kan berokkenen. De Italiaansche Regeering en de Anti-Katholieken Bewe ging. De Romeinsche briefschrijver van het „Hbl. van Antwerpen", melding ma kende van de anti-Katholieken beweging, tengevolge der zoogenaamde kloosterschan dalen, bespreekt daarbij ook de houding der Italiaansche regeering. Wat daarvan te zeggen? vraagt hij. „Zij is hevig aangevallen door de katho lieke bladen en inderdaad, in 't begin van de beweging hebben de overheden ze eer der schijnen te begunstigen dan tegen te werken. Er zjjn in alle baast door den minister van binnenlandsche zaken enquêtes bevolen over katholieke gestichten. Te Varazze is de houding der overheden gemeen geweest, zooals ik reeds zegde, maar men kan betwijfelen of zjj met toestemming der regeering hebben gehandeld. „'t SchjjBt dat een kopstuk dier plaats door deze handelwijze de openbare aandacht heeft willen afwenden van zekere andere schandalen, echte, waarin hij van dichtbij gemengd was. „Wat er van zjj, het is zeker dat in het begin de priesters en de Katholieken, die beleedigd waren, niet den steun hebben gevonden waarop zij recht hadden van wege de bewindvoerders. Maar nu doen de zaken zich wel wat anders voor. M. Giolitti, die gewoonlijk vijand is van mededeelingen aan de pers, heeft zich laten interviewen door de .Stampa" en hij heeft er zich op beroemd in deze omstandigheden tot mik punt te zjjn geweest van de kritiek der klerikalen, en der antiklerikalen, wat volgens hem een teeben is dat hij in den gulden middenweg is gebleven. Dat zou nochtans ook kunnen beteekenen, dat hij behoort tot degenen„die, zooals Dante zegt, hateljjk zijn aan God en aan zijne vijanden. „Daarenboven stelt men overal het werk vast van uitzendelingen der loge, die op zoek zjjn naar schandalen, werkelijke of veronderstelde, ten nadeele der kloosters. Tot hiertoe heeft deze veldtocht niets opgeleverd, niet meer dan declamaties van redenaars op meetings, welke zoowat overal worden bijeengeroepen, maar welke vijandig of boel worden onthaald, daar waar de secte geen voldoende kern heeft van mannen, die haar verkleefd zjjn. ,,'t Is te La Spezzia dat de anti-klerikale beweging het hevigst is geweest. Die stad is dan ook het brandpunt van de vrijmetse larij en telt niet minder dan 24 loges. Buiten het doel: de Kerk in discrediet te brengen, heeft de vrijmetselarij ook nog een bijzonder doel, namelijk het onderwjjs aan de kloosterlingen te ontnemen en het lager onderwijs aan den Staat over te dragen, ten nadeele der gemeenten. „Te Rome is er ook een bjjzonder kies- doel: dat van de gemeenteverkiezingen in de maand November te doen gelukken, door ze op anti-klerikaal terrein te brengen. Maar deze berekening zou kunnen uitvallen tegen hare voorstanders. FRANKRIJK. Doodstraf. Voor de zooveelste maal heeft de jury van het departement Seine een verzoekschrift gezonden aan den president der republiek, met den wensch, dat de doodstraf behouden moge blijven en toegepast worden, op grond van de overweging, dat de misdadigheid toeneemt in Frankrijk en dat deze toene ming samengaat met de verzachting van de straffen. De koning van Engeland heeft een be zoek gebracht aan zqn neef, den Keizer van DuitschLand. Er zal te Wilhelmshöhe wel over politiek gesproken zgn. Keizer Wilhelm was geflan keerd door den rijkskanselier von Biilow en koning Eduard door Charles Hardinge, den vasten onder-staats-secretaris, wij zou den zeggen den secretaris- generaal, van buitenlandsche zaken. En Hardinge schijnt een man te zijn, die in de leiding van En- gelands buitenlandsche politiek, met alleen uit kracht van zijn ambt, een woord mee- speekt. Op de politieke reizen van koning Eduard gaat hij nag al eens mee. Maar veel tijd om rustig over zaken te spreken, die geen vreemde ooren mogen hooren, is er toch niet geweest. Om 1.15 kwam de trein aan. Na allerlei voorstel lingen de rit naar het kasteel. Parade, noen maal. Om half vijf rit in auto's naar het kasteel Wilhelmsthalin de eerste auto zaten keizer en koning met von Billow. Of er toen veel verhandeld is kunnen worden Op het kasteel werd de thee gebruikt, daarna bezoek aan de stoeterij te Beberbeck. Om 8 uur naar Wilhelmshöhe terug. Om 9 uur avondeten, daarna „cercle". Toen naar 't station, vanwaar de trein om 11.30 weg reed. Op 't perron, naar 't heet, zeer har telijk afscheid tusschen de twee vorsten. Trouwens de toosten aan 't avondeten waren ook hartelijk gesteld. Van de beschikbare uren mset ook nog afgetrokken worden de tijd aan het ver- kleeden gebruikt. Keizer Wilhelm kwam g middags aan t station in de uniform van maarschalk van het Engelsche Leger, was op de automobielrit in een burgerpak, aan 't avondeten in de uniform van de Duitsche garde-dragonders, en op den rit naar den trein weer in dat van Engelsch veldmaar schalk. De koning van Engeland kwam en vertrok in de uniform van de Duitsche garde-dragonders, en was op den automo bieltocht in burgerkleeren. Hjj is nu te Ischl bij den Keizer van Oostenrjjk op bezoek. Grove misbruiken zijn ontdekt op den Siberischen spoorweg. De hoofdinspec teur der spoorwegen heeft een onderzoek ingesteld en de klachten maar al te waar bevonden. Van 19041907 is de Staat voor ten minste 10 millioen roe bels benadeeld, vooral door val- sche vrachtbrieven. Daardoor raakten telkens goederen, ook die niet verzon den waren, „zoek" en moest daarvoor vergoeding worden verleend. Men vond tal van waren die zelïs 2 jaren aan de stations lagen en niet afgeleverd waren. De beambten spanden samen met koop lieden, die, ofschoon zij hun goederen ontvangen hadden, toch wegens „zoek raken" vergoeding eischten en kregen, en dan met de ambtenaren deelden Soeworin, de redacteur van het Nowoje Wremja, schreef dezer dagen in zijn blad „Er zijn tegenwoordig op aarde 1.530,000,000 mensehen van wie 830,000,000 of meer dan de hellt, in Azië wonen. Uit Azië is de Beschaving naar Europa gekomenmaar uit Azië kwamen ook de volken die deze beschaving hebben vernie tigd. Wat zal geschieden, wanneer dat vree- seljjk aantal millioenen volledig ontwaakt en beschaafd zal zijn, zelf fabrieken zal gaan bouwen en alles zal voortbrengen, dat nu door Europa geproduceerd wordt voor Azië En wat zal geschieden wanneer over 20 jaar China een leger heeft van 2,000,000 man Het is moeilijk zich daarvan een voorstelling te maken Rusland's interna tionale rol, die het, dank zjj zijn reusach tige bezittingen, in Azië kan spelen, is nog eerst kortelings begonnen en ook het politieke leven van het Russische volk is in zijn eerste begin. Wie weet of misschien niet reeds de dag nabjj is, waarop de Vereenigde Staten hun „graaf Witte" naar Petersburg zullen sturen, om daar met de Japanners het vredesverdrag te sluiten, dat een eind maakt aan den oorlog, welke nu al zoo onophoudelijk wordt voorspeld." Te Lodz is een bende terroristen van acht personen in hechtenis genomen. Men vond in hun bezit tal van bommen, wape nen en oproerige geschriften. Te Riga zjjn acht revolutionairen doodgeschoten. Bij Blisabethgrad hebben, volgens een bericht uit St. Petersburg, bandieten een trein overvallen. Zjj drongen in een wagen, waarin twee kassiersbedienden gezeten wa ren (hoe wisten zij dit zoo precies?) en roofden een bedrag van vijftigduizend roe bel. MAROKKO. Volgens de laatste berichten uit Casa blanca Worden de Europeesche troepen nu niet rust gelaten door den vijand. Het maakt den indruk of de stammen ont moedigd zijn of vermoeid, seint de cor respondent van de Temps te Tandzjer. Deze correspondent meldt ook, dat het te Tandzjer zelf volkomen rustig is, maar dat ondanks deze kalmte de Joden toch in grooten getale naar Gibraltar- trekken. Vele Joden, die nit Casablanca het bin nenland ingevlucht waren, zijn in de stad teruggekeerd. Zij vertellen, dat de vier machtigste kaids in 't Zuiden zich ver bonden hebben om een groote macht bij een te brengen en de vreemdelingen aan te vallen. KOREA. Een prins zonder land. Prins Ji, een der leden van de koreaansche delegatie, die in Den Haag de vredes-komedie be lichtte, kreeg te New-York kennis van het feit, dat in Korea zijn doodvonnis is uit gesproken. De prins heeft aan een persman meegedeeld, dat hij niet voornemens is naar zijn vaderland terug te keeren en daar het hoofd te steken in den japanschen strop. Ji heeft dezer dagen aan president Roo sevelt laten vragen, of deze hem niet officieel zou willen ontvangen. Maar Roosevelt „had geen tijd." Uit Seoel wordt bericht, dat de Japan ners na een hevig gevecht van twee da gen het eiland Kangwha in de monding van de Han vermeesterd hebben. Daar hadden weggeloopen Koreaansche solda ten post gevat. De Japanners war^n 400 man sterk en hadden machinekanonnen. Ten slotte werden de oude forten, die er op het eiland zijn, genomen en alle Koreanen gedood of gevangen genomen. Volgens nog onvolledige berichten sneu velden er 40 Koreanen en werden er eeni- ge honderden gewond. Elders in den lan de wordt er nog telkens op verschillen de plaatsen tusschen Japansche en Kore aansche soldaten gevochten. Abbé Santo 1. Onlangs haastten de liberale en socialistische bladen zich, de veroordeeling bij verstek te melden van abbé Santol. Zij zullen zeker niet nalaten, thans .ook te willen berichten, dat deze geestelijke in hooger beroep is vrijgespro ken van "them ten laste gelegde. In 't eind vonnis, dat de 9e Kamer van strafzaken te Parijs in deze zaak heeft geveld, wordt hulde gebracht aan de achtbaarheid, den ijver, de oprechtheid en de onbaatzuchtig heid van den veelgesmaden priester. Deze vrijspraak staat gelijk met. de ver oordeeling van het hyena- en fakir-blad, den „Matin", hetwelk tegen abbé Santol een lage campagne gevoerd en een gerech telijk onderzoek uitgelokt heeft, hetweljk niet minder dan ,elf maanden duurde. (Tijd.) Dr. J. van den Brink met den heer A. C. Bom door den gemeenteraad te Breda niet als raadslid toegelaten, heeft aan Gedep. Staten van Noord-Brabant een rekest gezonden, waarin hij tegen de be slissing van den gemeenteraad opkomt en verzoekt, dat God. Staten de toela ting van den heer A. C. Bom en hem zullen bevelen. GOES. Koninklijk bezoek. De directeur-Generaal van Staatsspoorwegen en de opzichter van dien dienst, vertoef den Woensdag alhier, ten einde plannen te beramen voor den doortocht van de Koninklijke familie en voor versiering aan het station. Naar wij vernemen zal een rechte door gang gemaakt worden, zoodat de afslui ting en een gedeelte muur zal weggebro ken worden aan het passagiersgoederen- lokaal en eenige versiering zal worden aangebracht. De heeren hadden in ver band hiermede neg een comparitie met den Burgemeester op het stadhuis. De commissie voor de herstelling der Groote of St. Magdalenakerk heeft, nu door verschillende oorzaken de f30.000, welke volgens hare vroegere be rekening daarvoor noodig zouden zijn, thans tot f41.000 zijn gestegen en de regeering bereid is haar toegezegde bij drage van f 4000 per zeven jaar te be stendigen en alzoo te brengen van f 20.000 op f 28.000, terwijl ook de kerk voogdij besloten heeft zeven, achtereen volgende jaren f 1000, dus f 7000, beschik baar te stellen, aan de particulieren, die indertijd een jaarlijksche bijdrage gedu rende vijf jaren hebben toegezegd, ver zocht die bijdrage eveneens voor zeven jaren te willen verleenen. Men is begonnen de groote lan taarn op de Markt weg te breken. Op de plaats waar deze lantaarn heeft gestaan, komt nu de muziektent. Deze zal een steenen voet krijgen. Er om heen komt een bloemperkje, afgescheiden van de Markt door een ijzeren hek. Waarschijn lijk zullen aan de buitenzijde der muziek tent vier lantaarns worden aangebracht, die de plaats zullen innemen van de nu weggebroken lantaarn. Onaangenaam bezoek. Een bewoner van de Voorstad had Dinsdag morgen zijn huisdeur open laten slaan. Terwijl de huisvrouw in de keuken be zig was werkzaamheden te verrichten werd zij plotseling opgeschrikt door vreemd bezoek: een paar koeien, die door de voordeur naar binnen waren gekomen, stapten doodbedaard de keuken in en gingen vervolgens een kijkje nemen in het tuintje, waar zij echter weinig eer bied betoonden voor de groente en bloe men. Men slaagde er ten slotte in de dieren door de achterdeur weg te drijven. De heer W. L. Kalkman is aange steld als onbezoldigd rijksveldwachter. In antwoord op een gezamenlijk ver zoek, door de miliciens-verlofgangers aan den Commandeerenden Officier van het 2e Bat., 3e Heg. Inf. te Middelburg, om de festiviteiten ter gelegenheid van de komst van If. M. de Koningin alhier bij te wonen, is een schrijven ontvangen dat op dit verzoek geen acht zal geslagen worden, doch dat de miliciens na onder de wapenen te zijn gekomen, hun verzoe ken kunnen indienen langs den hierar- chieken (1) weg en deze dan in behande ling zullen worden genomen. Een graanhandelaar alhier is er maar leelijk ingeloopen met. den verkoop van 400 H.L. graan per telegram aan een Rotterdamsche firma. In plaats van e 1 f, wat de bedoeling was, ontving de koo- per de offerte tegen tien gulden per hectoliter. De kooper sloeg dadelijk toe en de verkooper was verplicht te leve ren. Naar men mededeelt, moet de tele- graafbeambte de vergissing gemaakt heb ben, maar volgens de wet niet te tref fen zijn. Drie belhamels hebben van T. uit Goes, die met een zoetkraam op de Ier- seksche kermis stond, Woensdagnacht een trommel met koek en twee rijtuiglantaarns weggenomen. De politie is er in geslaagd de daders op te sporen. MIDDELBURG. In de Woensdag middag gehouden zitting van den gemeenteraad werden de geloofsbrieven van de onlangs gekozen raadsleden goedgekeurd.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1