Ie OstocM. icolade. agsblad Het Spook in het KeizerssloL No. 96. Donderdag 15 Augustus 1907. Derde Jaargang. itteut op het Virsthünt eiken MUDU-. IIEKIU- tn VRIJDAGAVOND FEUILLETON. BUITENLAND. (rfl. C. BOLUIJT. CRANE, Oude haven. Snid-Beveland". CAO AO elmarkt, GOES. REUZEL. ;k G. J. EGBERTS. \ch geld coop van Effecten. TH. HENDRIKSE. 37V2 cent 45 KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Een lastercampagne. ftingen wenschen ar het deelnemen [dag 13 Sept. a.s. en Hisforischen J-en zich te vervoe- SUB-COMITÉ. jowel voor Dames als gelegenheid tot deel- Jeen in Schouwen en Onderpand van Effecten lóiilijke voorwaarden. ksche dienst. udam-Gouda-Amsterdam e tusicM'ggandi plaittin. ran SOES liddag 12 uur. lui AMSTERDAM morgen 5 uur. in ROTTERDAM lavond 8 uur. Amsterdam bij W. DE ERSCHURE, Kloveniers- Idam bij de Directie J. en ■IT, te Dordrecht bij S. In te Goes bjj den Agent LIT EIT. f 0,85, V» K.G. tO,*5. 3. f 0,55, H K G. f 0,275 55, Vio K.G. f 0,25. 9,60, Vio K.G. f 0,27 een aangename drank, opgewekt en verkwikt, per kilo. f 0.64 - 0.65 van 25 K°. - 0.61 of 100 K°. - 0.60 - 6.25 - 0.60 - 0.85 co 0.60 forten en Vleeschwaren. worden niet, manden en Rembours. 'atis toegezonden. ph. Interc. 519. len borgtocht, ide. in liet hotel de Kinderen joveel nieuws en illu GOEDKOOP is. DE DIRECTIE. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes {0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers k contant „ODö GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's {0.37Vi, voor niet-abonné's„045 BureauLANGE VOR5TSTRAAT, GOES. Advertentiën van 1—5 regels 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale grijs. De levensbeschrijvers van Maria Stuart zoo schreef „De Tijd" dezer dagen verhalen ons, dat de ellendeling, aan wien de opvoeding van het eenig kind dezer ongelukkige vorstin Jacob I van En geland werd toevertrouwd, een verloo- pen kloosternovice was, die zijn ordekleed niet had weggeworpen,maar zorgvuldig bewaard, om dat kleed te kunnen aan trekken telkens wanneer hij het konings kind tuchtigde en dit kind aldus een on- uitwischbaren haat in te boezemen tegen het gewaad en tegen de leden der orde, waarin hij zoo menigen dag had doorge bracht. Het is diezelfde haat. welke de drijf veer is van de aanranding van al wat geestelijk is in Italië, zooals wii dat dezer dagen daar waarnemen. De leden eenër religieuze congregatie misschien de meest populaire in Ita lië zouden zich vergrepen hebben aan den geheiligden' persoon van aan hunne zorgen toevertrouwde kinderen. Het godsdienstig onderwijs heeft tot op den dag van heden nog steeds het vertrou wen gehad van hét volk 'van Italië. A.an de katholieke opvoedingsgestichten en onderwjjs-inrichtingen bleef dat volk nog steeds den voofkeur geven, boven de zoogenaamd neutrale instellingen van den Staat. En dit is den Italiaanschen anti-clericalen een doorn in het vleesch. Vooral sinds Combes en Clemenceau zich door hun Janitsarenrit tegen de kloo sterorden en het godsdienstig onderwijs in Frankrijk en de daarop gevolgde oor logsverklaring tegen de Kerk 'in het alge meen bij de „Zonen der Weduwe" onster- felijken roem hebben verworven. In de dagen van het afbreken der diplomatie ke betrekkingen tusschen Frankrijk en den H. Stoel en na de afkondiging der schei- dingswet is men, er getuige van geweest hoe in Italië gemeenteraden en andere officieele lichamen naar Parijs telegrafi sche gelukwenschen zonden; hoe vooral de heer Nathan, grootmeester der Itali- aansche vrijmetselarij, namens alle prie stervreters en gó'dsdienpthaters bewonde ring te kennen gaï voor en instemming met het door de Rëgeëring op staatkundig- godsdienstig terrein verrichte werk. Dat werk moest in Italië worden nagevolgd Men wee't wat er is geschied. De euvel- 10.) De jonge officier keek den commandant «enigszins bedremmeld aan, maar gaf daarop de plechtige verzekering van een onverbreekbaar stilzwijgen te zullen be waren. Dat is voldoende, antwoordde de commandant. Luister nu. In den nacht van het feest hadt ge: een tijdlang het bevel over de wacht en herinnert ge u nog wel het zonderlinge voorval met den dooden soldaat. Men vond hem onder eigenaardige omstandigheden en ofschoon ik zelf beval, dat de geheele aangele- gendheid doodgezwegen zoude worden, zoo baatte dat niet veel, want Hare Ma jesteit de Keizerin had van een der cor ridors onze manschappen gade geslagen, die met een lantaren den dooden kame raad in het slot droegen. Ik werd den volgenden morgen bij haar ontboden en moest ook den sergeant-majoor medebren gen, die beter dan ik! inlichtingen kon geven omtrent de zaak. In den beginne scheen het als hechtte Hare Majesteit in 't geheel geen gewicht aan het voorval. Doch het scheen maar zoo; want de ver schijning van de Witte vrouw begint we der, evenals voor zoovele jaren, in den Burg te spoken, en zelfs Maria Theresia schijnt er niet meer zoo zeker als vroe ger van te zijn, dat het hier slechts eene daden van zeker vrouwmensch,, Fuma- galli genaamd, die zich. zonder daartoe gerechtigd te ziin. en ten einde haar spel met tneer succes te spelen, bèklee'dde met een kloostergewaad en, tegen wier gewe- fcenlooze kinderexploitatie en andere schandelijke bedrijven de kerkelijke over heden herhaaldelijk maar tevergeefs I de tusschenkomst der wereldlijke over heid hadden ingeroepen, werden nu plot seling op huichelachtige wijze gebruikt als een wapen tegen de Kerk en haar bedienaren. Doch al is het in den regel waar, da,t de leugen reeds een reis om de wereld heeft gemaakt, voordat de waar heid haar laarzen heeft aapgetrokken in dit geval had de waarheid de leugen spoedig achterhaald en slechts eenige da gen waren noodig om het voor ieder dui delijk te maken, dat de Kerk met het Fumagalli-schandaal te Milaan niets had uitstaan. De anti-clericalen lieten zich echter piet ontmoedigen. Er moesten en er zou den schandalen ontdekt worden, waarbij vooral kinderen de rol van martelaren dienden te spelen 1 En aldus geschiedde; de schandalen rezen uit den grond als paddestoelen. Socialistische ep mapon- nieke dagbladen vulden met de vermel ding ervan eiken dag twee of drie ko lommen en onthaalden hun lezers op een ware pornografische lectuur, waarvan de kern werd gevormd door een lasterlijk verzinsel, gericht tegen een congregatie, die een honderdtal over het geheele land verspreide stichtingen telt en wier leden met onvolprezen zelfopoffering, met voor- beeldelooze offervaardigheid en geduld zich het zielenheil en het stoffelijk wel zijn aantrekken van de arms ten der ar men, de verstootelingen der maatschappij, van welke zeer velep zonder den barm- hartigen arbeid dezer helden van liefda digheid of wil men liever het meer moderne woord hooren; van humaniteit geen andere toekomst zouden hebben dan die van landlooper of tuchthuisboef. Zekere vrouw Besson met haar vijftien jarig zoontje verschepen ten tooneele als beschuldigers der Salesianen, de tot dus verre alom zoo geëerbiedigde en bewon derde zonen van Don Bosco. Deze vrouw, Fransche van geboorte, de weduwe van een Franschen oud-consul te Sassari, en die aanvankelijk geweigerd had aan de opvoeders van haar kind den waren naam grappenmakerij betreft. Hoe dan ook, de Keizerin verlangt dat er schielijk en met kracht gehandeld worde. Het schijnt alsof zij zelve in dien bewusten nacht iets van het spook heeft bemerkt, zon der achter het ware van deze verschij ning te kunnen komen. Kortom, ik heb het bevel ontvangen, om een officier op te sporen, die zich uitsluitend met de vervolging en de arrestatie van dit raad selachtige wezen bezighoudt. Veel tijd is mij niet gelaten, om deze moeielijke aan gelegenheid tot een einde te brengen. Binnen 14 dagen na heden wil de Keize rin zekerheid hebben, of het hier een mensch betreft, die het een of ander doel bereiken wil en zich daartoe van deze zonderlinge vermomming bedient, of wel, dat de verschijning werkelijk niet te grijpen is en tot de geestenwereld be hoort. Het is kenschetsend genoeg, dat onze verheven gebiedster zich reeds met deze gedachte bezighoudt, terwijl dat vroeger piet het geval was. Het zoude mogelijk kunnen zijn, dat in de verklee ding, gelijk reeds eenmaal geschied is, slechts eene hofdame schuilt, die op liefdesavonturen uitgaat en in het diep ste vertrouwen merk ik hierbij op, dat de Keizerin wel een weinig verdenking itegen haar gemaal koesterde. Gij weet ithans wat ik van u verlangde, luitenant. Het is geheel aan u overgelaten om de noodige maatregelen te nemen. Ik wil u daarbij hoegenaamd geen bevelen ge- yen, doch wil u alleen den raad geven om de grootst mogelijke voorzichtigheid des vaders op te geven een formali teit, welke intusschen vereischt werd voor het uitreiken van een examen-diploma aan den jongen Besson kwam in den loop der vorige maand op zekeren dag plotseling de anti-clericale wereld verras sen met een tegen de instelling der Sale sianen te Varazze bij Savona gerichte schandaal-kroniek, welke, naar het heette, haar zoon van, het begin des jaars af op haar aanraden had bijgehouden I) en die een waren pornografischen roman vormde. Weldra stond de geheele dag bladpers vol van de verschrikkelijkste ont hullingen; het gerecht en de politie kwa men "t met groot vertoon ter plaatse de beschuldigers en de beschuldigden ver- hooren en de instelling sluiten; er werd een uitvoerige instructie geopend en het slot ervan was; dat twee geneesheeren-experts, de doc toren prof. De Sanctis en Salvatin Es- tense, concludeerden tot de volkomen on betrouwbaarheid van den jongen Besson als lijdende aan hallucinatie en dat, op zijn beurt, de rechter van in structie besloot tot het onaannemelijke en het onware van de drie groote pun ten der beschuldiging, waarmede de goe de naam en de eer der Salesianen viel of staande bleef. En thans? Het getal dergenen, die nog geloof hechten aan het verhaal, opge maakt door 'of voor? de brave moedor (die haar kind, notabene, maan den lang rustig liet blijven in een om geving, welke zij voorgaf zóó verderfe lijk te achten l) slinkt voortdurend. Wij gaven reeds als onze overtuiging te kennen, dat deze geheele anti-katho lieke beweging een kunstmatig veroor zaakte, een met satanischen toeleg voor bereide manoeuvre is van de in 't ge heim werkende machten der revolutie en der vrijmetselarij. En de „Corrispondenza Romana" aarzelt niet openlijk te verkla ren, dat èn de onlangs gevoerde verkie- zings-actie èn deze walgelijke campagne tegen de kloosterlingen voor een gedeelte op 't getouw gezet zijn met fondsen, be schikbaar gesteld door de Fransche vrij metselarij, die er 150.000 lire voor over had. „Dat de Salesianen het mikpunt zijn geworden der aanvallen, wordt verklaard door het feit, dat zij een zeer machtig element vormen van volksopvoeding en ook dat men hen wil doen boeten voor in het oog te houden. 'tZij mensch, dan wel geest, zekerheid moeten wij in elk geval hebben. Wanneer gij eenige man schappen van de wacht noodig mocht hebben, zoo kies deze dan zelf uit. Ver der verlang ik dat zoodra ge u op de eene of andere wijze zekerheid verschaft mocht hebben, gij mij onverwijld bericht zendt. Het is juist heden een tijdstip, waarop wellicht het spook zich ander maal vertoont. Om middernacht is er juist een jaar na den dood van den vorigen Keizer verloopen. Gewoonlijk kiezen de geesten zulke uren, om zich te vertoo- nen. Dit doen echter ook de bedriegers, welke van hunne vermomming gebruik maken. Wij krijgen mogelijk onweer, want de lucht is onverdraaglijk zwoel gewor den en ik geef toe, dat het allesbehalve aangenaam is, om urenlang alleen in de verlaten corridors van den ouden Burg te wachten. Gij plaatst wellicht eenige soldaten op verschillende punten, doch dient hun alsdan nauwkeurig te zeggen, wat zij te doen hebben, opdat er niet te vroeg alarm gemaakt worde. Dit alles laat ik, zooals ik u reeds zeide, aan uzelven over. George von Walden had deze mede- deeling in zich opgenomen en inmiddels reeds zijn besluit opgevat. Hij verklaarde den commandant, dat hij zich geheel al leen op de loer wilde leggen en niet van plan was om een soldaat of iemand anders in het geheim te betrekken. De oude bevelhebber van den Burg knikte slechts kort. Eigenlijk gezegd had het feit, dat zij in de missie-landen het protectoraat hebben verkozen van Italië". „Wij verklaren", zegt dei „Corrispon denza", „dat deze onze mededeelingen niet de minste logenstraffing te duchten hebben, ja, dat wij er de bewijzen voor bezitten, en indien- wij op dit oogenblik niet meer zeggen, ten einde aan derden geen onaangenaamheden te berokkenen, beteekent dit nog geenszins, dat wij het niet zullen doen te zijner tijd". Of deze woorden wellicht gericht zijn aan het adres der Fransche Regeering, zal deze- zelve het beste weten 1.... Inlu.sschen het doel der Italiaansche kerkvervolgers is gedeeltelijk bereikt. De haat tegen al wie het geestelijk gewaad dragen, is thans bij het gepeupel in Italië zóó krachtig opgezweept, dat hooggeëerde personen als Mgr. Bisleti, de opperkamer heer des Pausen, ja zelfs priesters met de Heilige Teerspijze op weg naar de stervenden zich nauwelijks meer op de straat kunnen vertoonen zonder met scheldwoorden nageroepen of met vuil nis geworpen te worden. Schier eiken dag komen er berichten van gewelddaden, te gen kerken en Godshuizen gepleegd door het gepeupel, dat ten slotte ook in de gewapende macht, waardoor het bedwon gen moet worden, zijn vijand begint te zien. De tegenstanders der Kerk zijn er echter niet in geslaagd haar en hare in stellingen in de oogen van het groote publiek te discrediteeren. Om dit doel te bereiken, waren de leugens al te brutaal en was de laster al te klaarblijkelijk. Met voldoening mag dan ook geconsta teerd, dat met name sommige groote or ganen der liberale pers in Duitschland wie overigens een schandaalgeschie- denisje, waarbij kloosters of geestelijken betrokken kunnen worden, allerverleide- lijkst toelacht tegen deze lastercam pagne beslist positie hebben gekozen. „De beschuldigingen, uitgebracht tegen een instelling van Salesianen in Ligurië", schreef de 'liberale „Köln. Zeitung", „berusten bijna uitsluitend op dagboek- aanteekeningen van een leerling, welke zóó fabelachtig ongeloofelijk zijn, dat men geneigd is te denken aan fantasieën van een ziek kinderbrein". Deze Duitsche bladen overigens waarlijk niet verdacht van sympathie voor de Katholieken geven een beschamend voorbeeld aan sommige onzer Nederland hij ook niets anders verwacht. Voor hij den luitenant heenzond, wien hij zulk eene zonderlinge opdracht gaf, schudde hij George de hand. Ik wensch u alle geluk bij deze moeielijke onderne ming, zeide hij. Wanneer gij echter po sitieve bewijzen in de eene of andere richting verschaft, dan kunt ge er van overtuigd zijn, dat Maria Theresia den bewezen dienst nimmer zal vergeten. In de eerstvolgende nachten kampt ge dus om zoo te zeggen voor uwe .gansche toekomst. Deze woorden vielen als een lichtende bliksemstraal in het hart van George. De Witte vrouw zoude dus toch in zijn lot ingrijpen. Kwam hij niets te weten in de eerstvolgende veertien dagen, dan moest de commandant van den Burg daarvan natuurlijk mededeeling doen aan de Kei zerin, en daarbij zoude ook de naam ge noemd worden van den officier, aan wien de zaak was opgedragen. Maria Theresia hield zich hardnekkig vast aan het eenmaal opgevatte besluit om helderheid te willen hebben. Nimmer zoude zij, voor het geval dat George niet slaagde, hare toestemming tot diens hu- welijk geven. Was het geluk echter den garde-luitenant gunstig en vatte hij den bedrieger, dan kon hij het veilig wagen om der Keizerin te verzoeken, hem Anna tot vrouw te geven. Het ergste was maar, dat George het bevel ontvangen had om met geen sterveling over zijn moeilijke opdracht te spreken. Hij zoude anders zoo gaarne raad ge- sche liberale organen, die zich, helaas, tot dat peil van journalistieke eerlijkheid niet konden opheffen en dag aan dag maar over „kloosterschandalen" schre ven, alsof er in die geheele Italiaansche anti-katholiekenbeweging geen spoor te ontdekken viel van een boosaardige las tercampagne I Zoo schreef nog dezer dagen de „Goesche Courant": „In In Italië heerscht onder een deel der bevolking hevige opgewondenheid door de ontdekking van een aantal verschrik kelijke zede-schandalen in een aantal kloosters. De vreeselijkste dingen kwamen aan 't licht, waaraan orde-broeders zich heb ben schuldig gemaakt en deze ontdekkin gen hebben een ernstige anti-clericale beweging in het leven geroepen". Geen woord van wantrouwen in de be richten over die „vreeselijkste dingen". Of de „journalistieke eerlijkheid" deze redactie er toe zal kunnen brengen om nog terug te nemen den laster, dien zij der katholieke Kerk weder aanwreef ITALIË. Anti-clericalisme. Zondagavond had te Albano een heftige demonstratie plaats, gevolgd door een botsing tus schen socialisten en gendarmen, van wel ke laatsten verschillende werden gewond. Een compagnie beschermt het pause lijk kasteel van Castelgandolfo, waar kar dinaal Merry del Val op, 't oogenblik zijn vacantie doorbrengt. Men verneemt, dat de H. Stoel naar aanleiding van de herhaalde uitingen van anti-clericalisme een officieel protest zal richten tot de Italiaansche Regeering, die veel te futloos optreedt. De „Osservatore Romano" schrijft in haar jongste nummer naar aanleiding van de anti-clericale woelingen, dat in het oog van de Katholieke wereld en de re geeringen, al of niet Katholiek, maar die Katholieke onderdanen hebben, het Ita liaansche gouvernement de hoofdschuldi ge is. Het blad wijst er op, dat sedert 20 September 1870 de Italiaansche regeering onafgebroken onder de slavernij van de vrijmetselarij gestaan heeft. Sedert de 40 jaren, dat de twee machten samen te Rome zijn, staan wij nog éven ver als op den avond van den beruchten 20 Sep tember. Het lage volk kan nog altijd vrije lijk den Paus beleedigen; in 't meest gun stige geval kan de regeering slechts open lijk haar onmacht betuigen tegenover de anti-clericale kliek. vraagd hebben aan den ouden hofarchi- varis, want Dominikus was natuurlijk in alles, wat vroeger in den Hofburg ge schiedde, evenzoo ingewijd, als hij de meest verborgen gangen en geheime deu ren kende. Deze wetenschap gewerd hem nit de vele boeken, welke hij te behee- ren had, hier hielp het echter niets. Ge orge moest op zichzelven vertrouwen en zoodoende vermeed hij het, ook op de zen dag bij den hofarchivans te komen, ten einde niet blootgesteld te zijn aan mogelijke angstige vragen van de zijde van zijne bruid. Gewoonlijk legde hij in de schemering nog een kort bezoek af, waarbij de minnenden onder de bloeiende struiken nog een poos over de toekomst zaten te praten. De commandant van het slot had het met zijne voorspelling weer bij het rechte einde .gehad. Het werd vroeger donker dan gewoonlijk en een onweer trok zich boven de stad Weenen samen. Nog ver nam men niet het doffe rollen van den donder, maar de wind nam van uur tot uur in sterkte toe en dreef de zwarte wolken dicht over elkander. Aan de ijze ren stangen, die den gevel van den burg kroonden, werden de vanen rondge draaid, zoodat er een gefluit en gesteun ontstond, alsof nu reeds de geesten door de lucht trokken. George bleef daarom op zijne kleine kamer en hoe zwaar het hem ook viel om heden Anna niet meer te zien, toch achtte hij het meisje te zeer om juist nu haar bijzijn te vermijden. (Wort vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1