I ML ne. Het Spook in het Keizersstaf. klasse No. 95. Dinsdag 13 Augustus 1907. Derde Jaargang. FEUILLETON. BUITENLAND 3INNENIAN D Ihtingen wenschen lor het deelnemen |ijdag 13 Sept. a.s. len Historischen Iven zich te vervoe- }r fl. C. BOLUIJT. HET COMITÉ. 1 a f 20 f 24 a f 26 5, i) 28 29 35 „34 .40 „44 48 66 72 56 84 88 60 „96 98 Imoeten de volgende stuk- Igelegd KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MUIDU-, MEISIM- en VRIIDiSMD. Niet tegen den Godsdienst. 9) sowel voor Dames als (gelegenheid lot deel- lp hot tijdstip der aan- I voor één jaar, zijnde I zoo vervolgens bij den lolgend jaar van hunnen Jnie van f 15, totdat het Pir volle premie is uit- Malroos der 3e klasse J maand buiten de keer- Ir maand binnen de keer- wordt vrije voeding en fcenoten. an de daartoe gestelde l-aamheid en diensttijd, der 3e klasse achtereen- li worden tot [pten Binnen de keerkringen i een kantoor van aan- Jin te Willemsoord, wor- piskosten verstrekt naar plaats, alwaar de aan- in 3e klasse aan boord Ischip „Sommelsdijk" in rjarigen: een bewijs van 1 hem of haar, die de of de voogdij uitoefent, Jegde autoriteit, gelegali- jüaatselijk bestuur hunner van goed gedrag, afge- |plaatselijk bestuur of de ente waar zij! hun vast |(door hen, die zich niet werkelijken dienst be- igskaart model a.; [-geboorteregister. !en overgelegd: ■landers, die bij de Zee- e-reserve, het Korps Mari- hier te lande of de Kolo- ibben gediend: i ontslagbrief of paspoort; dat zij aan hunne ver- rent de nationale militie ierlanders, die ter koop- visscherij1 hebben gevaren :e afmonsteringsbiljet; hierboven vermeld onder van Nederlanderschap erlanders, die nimmer in en dienst zijn geweest, aardij of ter zeevisscherij hierboven vermeld onder hierboven vermeld onder ohrevenen voor de militie hierboven vermeld onder ïjfden bij de militie te land, kelijken dienst bevinden e; cien-verlofgangers e en verlofpas. zijn voor zoover zij lezit zijn kosteloos ter arte hunner woonplaats Juni 1907. Vice-Admiraal, Commandant der Marine, J. WENTHOLT. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant „0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/,, voor niet-abonné's045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Mannen va.n revolutie, van algeheete om verwerping der bestaande orde als de sociaal-democraten zijn, zien zij zeer juist in, dat de godsdienst de slagboom is op hun verderfelijken en ten verderf voeren den weg. Dat. het de godsdienst: is en bijlzonder de Katholieke die het hechte bolwerk vormt tegen hunne materialistische begin selen, tegen de heilfooze leer van den klassenstrijd, die het recht van den sterkste huldigend, niet het algemeen belang, maar uitsluitend droomheeldige arbeiders belangen beoogt. Maar i n z i c h t ,en bekentenis in deze zijn twee. Zeker, we zouden tientallen van beken tenissen van socialistische leiders kunnen opsommen, waarbij deze er voor uitkomen, dat godsdienst en sociaal-demokralie tot elkander staan als water tot vuur. Uitspraken ook van soc.-dem. voorman nen bier te lande, waarin openlijk de on- veireenigbaarheid van godsdienst en socia lisme wordt erkend, bewezen geacht. Tegenover deze eerlijke verklaringen echter valt vooral in ons land hij de so cialisten een streven waar te nemen, een alleszins begrijpelijk pogen, om de ver- eenigbaarheid van godsdienst en socialis me te bepleiten en goed te pinten. De orthodoxe marxist van der G o e-s, de man, die de wording deir dingen uit de enkele stof verklaart; die aan vaststaande zedelijkheidsbegrippen niet kan gelooven, maar, krachtens zijn mar xisme aannemen moet, dat deze zich wij zigen met de economische verhoudingen; deze man, die ongeloovig moet zijn. -in woord en geschrift durft hij optreden om Ie verkondigen, dat een geloovige in het socialistische leger ganschelijk we schreven haast ganzelij'k niet mis plaatst is. En zoo werpt bijna ieder onzer socia listische kopstukken een duit in 't zakje, om de idéé ingang te doen vinden, dat men zeer goed Christen, en tevens socialist zijn kan. Waartoe de socialistische pers ook het hare bijbrengt. Zooveel mogelijk zieltjes moet men trachten te «innen. Maar te dikwijls komt de godsdiensthaat om den hoek der sociaal- demokratie niet alleen gluren, maar bru- Ik geef zulks toe, antwoordde Geor ge, doch ik denk er niet aan, om de arme kerels daarvoor te straffen. Het voorval, flat zij bespraken, is toch hoogst zonder ling genoeg. Ge weet, dat vóór drie da gen de Keizerin haren Gemaal een feest in den Hofburg gaf. Ik had dienst en voerde een paar uur het bevel over de wacht. In dezen nacht is een der posten, die op de bovenste portaalgang van den Burg stond, iets allerzonderlingst over komen. Men moge over het spook der Witte vrouw denken zooals men wil, eigenaardig blijft de geschiedenis toch. De hofarchivaris keek naar Anna en het ware hem zeer zeker liever geweest, als George von Walden juist nu niet de zaak 'ter sprake had gebracht, want ook hij wist reeds van een schildwacht, wiens lijk men in een hoek van den Hofburg had gevonden, nog terwijl het feest in den tegenoverliggenden slotvleugel in vollen gang was. Het was echter te laat, want de wangen van het jonge meisje gloeiden Van verlangen, om het een en ander omtrent het slotspook te hooren. George von Walden moest wel, of hij wil de of niet, het voorval schilderen, gelijk hem dit bekend werd. Toen de aflossing in de zuilengang te- taal te voorschijn Ineclen, dan dat. wélk geloovig arbeider dan ook zich nog zal laten bedotten door het geloovig, christe lijk etiket, dat de socialisten zich bij wij'ze van vliegenpapier! op het lijf ge lieven te plakken. Hoe vereerd, geliefd en bemind de Ka tholieke godsdienst hij de socialisten is, kan blijken uit wat. het jongste Zondags blad van „het Volk" bevatte, omtrent de „kloostergruwelen" in Italië. Men kent deze treurige geschiedenis. Personen, die wederrechtelijk het klooster kleed droegen, en zich valschelijk voor kloosterlingen uitgaven, hebben kinderen, aan hunne zorg toevertrouwd, op de meest schandelijke wijze behandeld. En nu beschuldigde men de echte kloos terlingen van slechte praktijken en riep een anti-clericale beweging in 't teven. Tegen de valsche kloosterlingen echter riep de Kerk meermalen de hulp der regee- ring in, maarvergeefs Verschillende buitenlandsche groote li berale bladen geven dan ook toe, da.t die zoogenaamde schandalen in kloosters en onderwijsinrichtingen fabelachtig ongeloo- felijk, de berichten daaromtrent we zenlijk tendenzieus zijn, terwijl het hij deze campagne den anti-clericalen te doen is beschuldigingsmateriaal opeen te stat pelen tegen de Kerk en hare bedienaren. Maar zoo eerlijk oordeelt „het Volk" niet. Hier moet de Katholieke godsdienst het weer ontgelden. Het blad teekent zoo groot mogelijk twee geestelijken af met de gemeenste boeven tronies en laat de een tegen den ander zeggen: „Wat willen die kranten toch? Er staat geschrevenLaat de kinderen tot mij komen. Maar wat men er mee moet doen, dat staat er toch niet bij!" Infamer kan het niet! Toch zijn de socialisten volstrekt niet tegen den godsdienst en lokken zij ook de Katholieke arbeiders, terwijl zij dezer Moeder op allerlei wij'ze aanranden en be- leedigen. Laat het socialisme komen, en wat er met den godsdienst gebeuren zal, staal vast. ITALIË. 's Pausen kroningsfeest. Bij gelegenheid van den vierden verjaardag van 's Pausen Kroning heeft Kard Merry vergeefs den uitgezetten post zocht, werd in alle stilte het slot en later ook het Burgplein doorgezocht. Bij deze gelegenheid werd de doode soldaat gevonden. Hij was, zooals licht vastgesteld kon worden, rugwaarts over die borstwering van den corridor geval len en had zich daarbij den nek gebro- klen. Zijne gelaatstrekken waren door schrik misvormd, ien op het voorhoofd vlertoonde zich een allerzonderlingst tee lden. Het was alsof daar vijf gloeiende vingers 'overheen gestreken hadden, zoo dat er vijf brandwonden ontstonden. Toen men den schildwacht in een zij lokaal van dé wacht bracht en de er om hleen staande kameraden het teeken ont waarden, werden onwillekeurig hunne aangezichten bleek. De sergeant-majoor begreep dat zoo dadelijk niet en beval met nadruk aan een zijner manschappen om tie zeggen wat dit beteekende. Volgens zijnfe meening was de schildwacht dood- 'eenvoudig op de borstwering gaan zitten, daar in slaap gevallen en toen naar be neden gestort. Aan de vijf gelijkmatig ver van .elkander staande brandvlekken hecht te hij geen het minste gewicht. Dit kon eene toevallige verwonding zijn. En nu kwam ter een soldaat al stotterend met de vierklarmg voor den dag, dat het in de stad bekend zoude zijn, dat het spook d'er Witte vrouw een zijner offers te vo- ben met de vijf vingers van zijne hand Hoekende. Toen de sergeant-majoor dit hoordé beval hij oogenblikkelijk den sol- datten om te zwijgen, gelastte, dal. geen del Val een solemneele Mis opgedragen in de Sixtijnsche kapel. Z. H. was bij de plechtigheid tegenwoordig. Een groot aantal hoogwaardigheidsbekleeders woonden mede de H Mis bij. Pius X geniet nog een uitmuntende gezondheid, maar de jongste gebeurtenissen in Italië hebben op zijn gelaat de sporen achtergelaten van diepe zielesmart. We hebben reeds melding gemaakt van de hewcging ten gunste van de verwereld lijking van het onderwijs. Er heeft zich thans een comité gevormd tot het bijeen brengen van belangrijke fondsen om daar mede leekenscholen op te richten in alle plaatsen waar thans alleen een school van een geestelijke vereeniging is. De anti- clericale groepen zullen in de Kamer een voorstel ter tafel brengen strekkende tot sluiting van alle scholen van geestelijke vereenigingen. De blocpartij der loge en socialisten bewaakt dag en nacht alle uitgangen van het Vaticaan om bij eventueele overbren ging v?.n 't lijk van Leo XIII hun haat te uiten. Ea tot zegepraal dier partij gaf de koning bij de laatste verkiezing 40.000 fr. tot steun. DUITSCHLAND. Het Eucharistisch Congres te Metz. Woensdag is te Metz de bij het station vanwege de gemeente opgerichte triomfboog in brand geraakt. Het snelle optreden der militairen maakte, dat het vuur spoedig geblusjht werd. Het bezoek der sectie-bijeenkomsten en algemeene ver gaderingen was in de laatste dagen zoo sterk, dat telkenmale honderden personen buiten de gebouwen moesten blijven. Een der merkwaardigste redevoeringen, welke op het Congres werden uitgesproken, was zeker die van prins Max van Saksen, pro fessor te Freiburg, die in een wetenschap- pelijk-theologische verhandeling sprak over het geloof der Christenen in het Oosten aan de tegenwoordigheid van Christus in het H. Altaargeheim. De redenaar maakte daarbij vooral gewag van do kerkelijke liederen der oostersche Christenen en sprak ten slotte den wensch uit, dat de Grieksehe Kerk, die in het geloof aan de H. Euchar istie met de Kerk van Rome overeenstemt, zich bij deze wederom geheel moge aan sluiten. Kardinaal Vannutelli dankte den spreker voor zijn belangrijke voordracht en uitte den wensch, dat deze in druk zon verschijnen. RUSLAND. Volgens een telegram uit Odessa is daar een aantal buitenlanders in hech tenis genomen, die met de stoomboot Ros- tof uit Macedonië waren aangekomen. Men vond in hun bezit veel ontplofbare stoffen, plannen van Odessa en andere steden, adressen van de hoogste vertegenwoordigers van het gezag, een handleiding voor het straatgevecht met geregelde troepen en zijnter manschappen den volgenden dag één enkel woord over hot voorval zoude reppen en zonder eenig opzien verdween hiet lijk. Aan de Keizerin moest echter daarom trent gerapporteerd worden, want hare oogen hadden toevallig in den noodlotti- gen nacht iets verdachts op het. slotplein bemerkt en met allen nadruk eischte zij opheldering. Hoe zij over het voorval dacht, dat was niet vast te stellen, want geen woord kwam er over hare lippen, toen de sergeant-majoor met zijn bericht ten einde was. George von Walden eindigde aldusMij ging zoo even een gedachte door het hoofd. Ik heb er een voorgevoel van dat met dit spook van de Witte vrouw alleen eene flauwe grap gedreven wordt of wel dat het hier betreft iets misdadigs uit. te voeren. Mocht, dit spook zich soms weer in het slot vertoonen, dan zoude ik al aanstonds gelegenheid hebben, om de op merkzaamheid en de gunst van de Kei zerin te verwerven, doordien ik het ge vreesde spook 'tracht te ontdekken en zoo veel mogelijk te arresteeren. Ik ken geen vrees voor spoken en denk wel, dat een goed pistool en een blanke degen vol doende zullen 'zijn om ook over de Witte dame te 'zegevieren. Hoeft, niet de Keizer zelf bewezen, dat het hier bij deze ver schijning alleen om bedriegerijen handelt? En al zoude ik dan ook niet terstond naar hel. pistool grijpen, ontkomen zoude de Witte vrouw mij toch niet, als ik haar eenmaal had opgespoord. voorts handleidingen voor het bouwen van barrikaden en vervaardiging van bommeD. Onder de gearresteerden bevinden zich Armeniërs, Turken en Perzen. Een ander telegram uit Odessa meldt, dat daar vier anarchisten uit Varna in hechtenis zijn genomen, onder verdenking dat zij de vermoording van den consul te Odessa in den zin hadden, om daardoor een inmenging van de groote mogendheden in de Macedonische aangelegenheden uit te lokken. NED.-INDIE. Blijkens een uit Nederlandsch Indië ont vangen telegram 'zijn bij een overvalling van patrouilles In Tomori (Ternataansch gedeelte van Oost-Celebes) gesneuveld 2 officieren, 9 Europeesche en 22 inland- sche mililairen heneden den rang van of ficier. MAROKKO. Uit. Casablanca wordt gemeld, dat de stad feitelijk een puinhoop is èn door het bombardement èn door de plundering der Joodsehe wijk, die in de verwarring dooi de Mooren 'werd bedreven. Vreeselijke too- neelen moeten daarbij voorgevallen zijn. Officieel wordt door den Franschen com mandant gemeld, dat 2 officieren, 10 manschappen werden gewond en 2 ge dood. Admiraal Philiber! is aangekomen. In het telegram wordt tevens medege deeld, dat bij de verdediging van het con sulaat 5 matrozen sneuvelden en dat ook de Spanjaarden dooden en gewonden ie betreuren hadden. De detachementen hadden niet langer tegenstand kunnen bieden, wanneer de kruisers niet te hulp waren gekomen. Ge neraal Drade heeft een aanval van 6000 ruiters afgeslagen. Er zijn nog meer Fransche en Spaan- sche troepen onderweg. Te Tanger is men ook niet genist, daal de inlandsche bevolking een dreigende houding aanneemt. Volgens te Tanger aangekomen offi cieren moet vooral in den nacht van Maandag het bombardement van Casa blanca schrikkelijk zijn geweest. Er zijn onder de inlanders meer dan duizend dooden en gewonden. Honderd lijken in staat van ontbinding verkeerend liggen in de straten en de stad wordt bedreigd door een épidemie als de lichamen niet spoedig begraven worden. Door het Fransche detachement dat 5 Aug. het Fransche consulaat moest verde digen werden ware heldendaden verricht. De vreemdelingen, die getuigen waren van het optreden van de Franschen konden herhaaldelijk een kreet iten bewondering niet bedwingen. Ook op 7 Aug. toen een hevige aan val op het consulaat werd afgeslagen werden daden van grooten heldenmoed verricht. Vast staat, dat aan de plundering van Tegen de bedoeling dn was het spoken- thema nn een zeer somber geworden en zelfs Anna 'keek den geliefde verlegen en angstig aan. Ik hoorde ook al veel omtrent de verschijning van de Witte vrouw, fluis terde zij. Wat ik er eigenlijk van denken moet, dat «-eet ik niet. Nu eens zoude ik wel aan eene bedriegerij willen gelooven, die tot eenig doel wordt uitgevoerd, dan weer bekruipt mij een zonderling gevoel van angst .en afgrijzen. Die vijf kleine brandwonden willen mij maar niet uit het hoofd. Ik zoude toch niet gaarne wil len, George, dat je eene ontmoeting met het spook hadt. Men kon nooit weten hoe de afloop is. De garde-officier lachte luid, want hij wilde met geweld de sombere stemming verjagen. Ik vertrouw op mijn wapens, lieve Anna, riep hij, en daarbij op mijn onver schrokken moed. Ik geloof niet, dat die geestverschijning zich daaraan wagen zal. Overigens ben ik van moening, dat wij nu na den doodelijken val van den schild wacht in langen tijd niets meer van het spook zullen hooren of zien. Dus ook deze hoop wordt den bodem ingeslagen. En dat is maar heel goed ook, knikte de archivaris, die een weinig stilzwijgend «-as geworilen. Het is nooit goed om zich met zulke, altijd toch zonderlinge ge schiedenissen in te laten. Ongetwijfeld zal er wel een andere en betere gelegenheid zijn, om u do gunst van de Majesteiten te verwerven. Casablanca ook geregelde troepen van den sultan hebben deelgenomen. Op de Staatsbank worden 60.000 peseta's, op de Compagnie Algérienne 250.000 pese ta's vermist. Min of meer hebben alle Europeesche huizen geleden. De woning van den Duitschen consul is totaal uitge plunderd. De beschieting van Casablanca heeft op de bevolking van Mogador een slech ten indruk gemaakt, die het gevoel van vijandschap daar nog versterkte. Het Duitsche postkantoor te Casablanca is verwoest, 25000 peseta's zijn er ge stolen. De laatste berichten uit Marokko, zijn minder geruststellend. Mogador zou be dreigd worden, Mazagan gebombardeerd. De nadere berichten omtrent hetgeen te Casablanca voorgevallen is zijn ook verre van geruststellend. Zes Fransche zeelie den zijn misschien gedood, in de jood sehe wijken zou door de Kabylen schrik kelijk geplunderd en gemoord zijn. Men vraagt zich 'met spanning af, in hoeverre de uitbarsting van Mohammedaansch fa natisme zich 'zal verbreiden. Dit zou den toestand zeer verergeren en Frankrijk in een moeilijken toestand plaatsen. Een werkelijke Marokkaansche expeditie wil Frankrijk niet. Dit zou op hel oogenblik een onderneming zijn, waarvan noch het einde, noch de verwikkelingen, noch de kosten, noch het voordeel te voorzien zouden zijn. Toch zou Frankrijk niet on gaarne van de huidige omstandigheden gebruik maken om zonder verwikkelingen en zonder groote onkosten zijn overwicht in Marokko ie bevestigen. Zal werkelijk de heilige oorlog losbar sten of 'is de tijd nog niet daar? De Bredasche gemeenteraad heeft met 8 tegen 7 stemmen besloten om Dr. V. d. Brink niet toe te laten als lid van den raad. Katholiek sociaal congres. Nadat Zaterdagavond te 7 uur het coa- gres met eengeloofd zij Jezus Christus was geopend, en de voorzitter der afdep- ling Den Besch de aanwezigen welkom had gcheeten, hield de heer W. C. J. Pas- stoors een openingsrede, waarin, naast woorden van ingenomenheid met de aan wezigheid van verschillende autoriteiten, werd gewezen op den vooruitgang der Roomsch-Katholieke sociale actie in de laatste twintig jaren en op haren strjjd tegen conservatisme, neutraliteit en sociaal democratie. Daarna zong Leo's Mannenkoor het Wil helmus en het Vlaggelied. Er werden telegrammen gezonden aan den Paus, H.M. de Koningin, den aarts bisschop van Den Bosch. Nadat de drie gelukkige menschen nog een tijdlang over verschillende dingen hadden gepraat, verliet George de kleine woning zijner bruid en begaf zich weder naar den hoofdvleugel van den Burg, waar de dienst hem riep. Anna had van de Keizerin voor dezen dag vrij van dienst gekregen en zoude den volgenden dag eerst weder hare functies aanvaarden. Nauwelijks had George het wachtlokaal betreden of er werd hem een bevel van den commandant van den Burg overhan digd, waarbij George bij deze ontboden werd. De jonge officier dacht er niet lang over na, wat eigenlijk de reden van dat hevel kon zijn, maar stond reeds enkele minuten later voor den ouden comman dant. Deze richtte zijn grijs oog vorschend een poos op de open trekken van George om dan te biginnen. Mijnheer de luitenant, ik heb u een zeer bijzonder bevel te geven. In de eer ste plaats geldt, het, om over alles, wat ge thans uit mijn mond vernemen zult, een absoluut stilzwijgen Ie bewaren. Ik weet niet, of er persoonlijkheden zijn, met wien ge in een zeer nauwe betrekking staat, en tegenover wie gij wellicht me nigmaal uw hart uitstort. Daarin ligt vol strekt niets strafbaars, doch ditmaal mag niemand iets van de geheimen, die ik u mededeel, vernemen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1