Uitverkoop in,Petten iSSen enz. AGIELSE [agsblad iocolade. louilloii Superieur No. 94. Zaterdag 10 Augustus 1907. Derde Jaargang. ttent op het CAO Verschijnt eiken MAANDAG-JVQENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Heeschextract |ortstraaf, Goes. 371/2 cent 45 A LIT EIT. ACAO ikelmarkt, GOES. ch geld fkoop van Effecten. TH. HENDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad. BUITENLAND. BINNENLAND. [chtingen wenschen jroor het deelnemen Irijdag 13 Sept. a.s. [iden Historischen leven zich te vervoe- per A. C. BOLÜIJT. HET COMITÉ. Ixoowel voor Dames als gelegenheid fof deel- Jies- en Heeren-Costumes zijn voor een ieder te be- DONDERDAG 8 van 's morgens 10 tot lop de bovenzalen van \eling. kundige analyse van Dr. It en Dr. J. A. J. Tonella peschextract. Ze bevat en 3.3 stikstof en is af- Irroote Kenmerich fabrieken. ei' flacon n,-. deze prima merken. [i. Bröerken ARNH£M 1 GRONINGEN van Comestibles. file voorradige [)veel nieuws en illu GOEDKOOP is. DE DIRECTIE. fc.G. f 0,85, H K.G. f 0,45. IC G. f 0,55, X K.G. f 0,27'. 0,55, Vio K &- f 0,25. f0,60, V10 K.G. f 0,27'. öds een aangename drank, ic.h opgewekt en verkwikt, len borgtocht, iade. :S in het hötel de Kinderen Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.371/,, voor niet-abonné's„045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. Reckmeberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. PlatenEerste steenlegging van het Vre despaleis; opheffing Amsterdamsche schut terij; sportfeesten te Nijmegen; water tochtje der Vredes-gedelegeerdenBonds- feest van den A. N. W. B.; brand te Utrecht met tekst. VerhaalMededingers. Algemeen Kiesrecht en Sociale Her vormingen. Dezer dagen schreef „Het Volk", dat er, als de sociale wetgeving in vollen omvang in het Parlement aan de orde wordt ge- steld, maar één middel is voor de arbei ders om te voorkomen, da,t er dan iets anders dan schijnhervormingen voor den dag komen. En dat middel is: te zorgen, „dat zij zelf het volle gewicht van hun invloed in de schaal kunnen werpen; dat zij niet, gelijk thans, voor het grootste deel machteloos moeten toezien, wat de zaakwaarnemers der bezittende klasse hun wel willen afstaan, maar dat zij' alleen door het stembiljet sterk zijn, om den wil die in de massa leeft, door te zetten, des noods legen den verwoeden tegenstand van het. machtig werkgeversdoin in". Wie nu niet beter wist, zou, dit lezende in den waan moeten komen, dat thans nog slechts een onbeduidend getal arbei ders aan de verkiezingen kunnen deelne men, terwijl de overige kiezers zóó vijandig tegenover de arbeiders staan, dat zij van sociale wetgeving weinig of niets willen weten. Maar behoeft nog aangetoond, vraagt „Het Centrum", dat deze voorstel ling eenigszins onjuist is Het kiesrecht van den heer Van Houten, „technisch" herzien door den heer Bor- gesius, is geenszins een model-kiesrecht. Maar dat toch reeds duizenden en duizen den arbeiders het stemrecht hebben ver kregen, staat vast. Het „machtig werkge- versdom" kan daaraan niets veranderen. En evenmin aan het feit, dat zelfs onder het voorloopig kiesreglement van 1887 een stuk sociale wetgeving tot stand kwam, dat men ten onrechte als „schijn-hervor- ming" zou betitelen. Doch ook afgezien daarvan, hoe mis leidend is de voorstelling, alsof eerst na de invoering van algemeen kiesrecht goede sociale wetgeving mogelijk zou zijn. In Frankrijk bestaat dat kiesrecht sinds lang, en heeft men daar te roemen op een voorbeeldige sociale wetgeving? Is daar met name de .ouderdoms-vei'zekering be hoorlijk geregeld? Zijn daar anders dan schijnhervormingen tot stand gekomen? Bekende de soc.-dem. dr. Gorter niet, dat de daar 'tot stand gekomen 10-urenwet, slechts een wet waso p papier? In derdaad, de socialisten zitten met de be antwoording dezer vragen. Het feit is niet te loochenen, dat in 't revolutionaire Frank rijk, waai- de socialisten veel meer te ver tellen hebben dan in Duitschland, en alles „democratisch" is, de sociale hervormin gen tot dusver nog zoo wat niets betee- kenen. Anti-clericaai, ja, is alles links, rood incluis; maar tot iets anders dan schijn- vertooningen op het gebied der sociale wetgeving is men absoluut onbekwaam. Denk maar aan de besluiten der vroegere Kamer, kort vóór tiaar uiteengaan. 'tHad er zelfs veel van, of met de arbeiders gegekt weid door het democratische „hloc" 1 Leger des Heils. De „Middelburgsehe Crt."steekt den loftrompet over het Leger des Heils. Het blad schrijft o. a. „Zoo'n samenkomst is een der vele staaltjes van de wijze waarop men de chistelijke leer op maatschappelijk terrein toepast in gezonden zin, tot heil dhr menschheid. Reeds herhaaldelijk hebben wij erop gewezen hoe in die richting zoo ont zaglijk veel nut wordt gesticht door gansch de weireld. En daarom maakt een uitvoering als die van gisterenavond op ons steeds een aangenamen indruk en keeren wij huis waarts, versterkt in onze meening dat het Leger des Heils, met al zijne onvol maaktheden, zooals alle w e re 1 d s c h e instellingen steeds aankleven, een weldaad is voor duizenden en nog eens duizenden". We hebben in deze ontboezeming wier woordjes gespatieerd. Wij wisten nog niet, dat „zoo'n samen komst" ;een staaltje is van,jde wijze,, iwajajrop de „christelijke leer" op maatschappelijk terrein in gezonden zin wordt toegepast! De „Middelb. Crt." heeft schoon gelijk, indien waar is, dat gezonde toepassing der „christelijke leer" bestaat in het hou den eener bijeenkomst met blaasinstrumen ten en tromgeroffel; in een soort concert of muziekuitvoering 1 Overigens is 'twel ietwat bevreemdend, dat juist van d© zijde der „Midd. Crt." dusdanige bombastische vertooningen als gezonde uitingen der „Christelijke leer" worden aangeprezen. Immers, dit blad en geestverwanten vin den meer hun ideaal in de stille be lijders der christelijke leerin de b i n n e n- k a m e r s-geloovigenvooral in dezulken, die zóó „stil" en „nederig" zijn, dat zij hun godsdienst te hoog achten om hem bv. metde politiek te „vermengen", die toch wel op „maatschappelijk terrein" van invloed zijn zal. Waarom dan nu die ongewone sym pathie voor on-stille belijders der „christe lijke leer", met vanen en trompetten? We zijn geneigd te gelooven, dat de reden hiervoor is gelegen in de bekentenis der „Midd. Crt." zelve, nl.dat het Leger des Heils is een „wereldsche in stel 1 i n g". En voor zoodanige instelling koestert natuurlijkerwijze een blad, dat de opper- almacht der Rede erkent, meer liefde, dan voor de toepassing van een leer, die is van Goddel ij ken oorsprong. ITALIË. De „Univers" verneemt uit Rome, dat in een gebouw, behoorende tot het kloos ter der Zusters van 0. L. Presentatie, brand uitbrak, vermoedelijk het werk van misdadigers, terwijl men de deur van het college der Marianiten op de Via Manzone tot tweemaal toe begoten vond met petroleum. De anti-clericale bladen beginnen zich nu over deze schandelijk heden van het gepeupel het gevolg van onbewezen en deels op de meest besliste wijze als zoodanig ontmaskerde lasterpraatjes te schamen en pro testeeren tegen 'die misdaden. Doch wie anders dan zij zijn er de oorzaak van geweest door hun met pornografische bij zonderheden overvulde lasterlijke ophit singen tegen de Kerk en de priesters? En daarbij heeft de „Vita", het orgaan der vrijmetselarij, 'de meest vuile rol gespeeld I Naar de „Corriere d'Italia" meldde, wordt met het oog op de anti-katholie kenbeweging in Italië de ontvangst der kardinalen door Z. H. den Paus, welke (op den vooravond van den gedenk dag der kroning, 9 Augustus) zou plaats hebben, uitgesteld. Het schijnt te Rome inderdaad reeds zoover te zijn ge komen, dat de kardinalen zich niet zon der gevaar van door het gepeupel te wor den beleedigd over de straat kunnen be geven I Het gebeurde met Zijne Eminentie Cassetta wettigt althans de vrees ervoor. De „Osservatore Romano" publiceert een besluit van den H. Stoel, krachtens hetwelk de voor de maand September le Rome aangekondigde pelgrimstochten niet zullen doorgaan. Hetzelfde blad be vat naar aanleiding van de meer dan schandelijke anti-katliolieken beweging, welke thans woedt in geheel Italië, een artikel, waarin nog eens duidelijk wordt aangetoond hoe de zoogenaamde vrijheid des Pausen, te Rome de persoonlijke vrijheid van, beweging, welke de gering ste burger der stad geniet een bru tale leugen is. De anticlericale apachen hebben voer de tweede maal Mgr. Lorenzo Perosi aan gevallen. Deze maakte een wandeling naar Castelgandolfo, toen hij door onbekenden werd aangehouden en geslagen. Voorbijgangers kwamen tusscbcn beide, om Perosi te verdedigen. Deze heeft ver klaard, dat hij niet meer uit zal gaan, dan gewapend met een revolver. De generaal der Cisteriënsen werd met steen en geworpen. Een anti-clericale meeting te Panna is op tragische wijze geëindigd. Na afloop wilden de manifestanten het Carmelieten- Klooster aanvallen. De politie, die toesnelde, werd met steenen geworpen, en revolver schoten werden gelost. De agenten schoten toen ook, waardoor drie manifestanten ern stig werden gewond. DUITSCHLAND. Het Eucharistisch congres te M e t z. Deze grootsche katholieke botoo- ging is Dinsdagavond begonnen met een begroeting der congressisten in de kathe draal. Mgr. Benzier, de diocesaan-bisschop hield een welkomstrede tot den pauselij'ken delegaat kardinaal Vincenzo Vannutelli, die daarop antwoordde met een Fransche toe spraak en aan de dicht opeengepakte me nigte den pauselijken zegen schonk. Te half tien begon het congres zijn zittingen. Er werden twee vergaderingen tegelijk ge houden: een van Franschen en éen van Duitschers. De eerste werd bijgewoond door de meeste der bisschoppen en pre laten. Ook kardinaal Fischer, aartsbisschop van Keulen, kwam tegen het pinde der zitting de Fransche congressisten bezoe ken, na eerst de vergadering der Duitschers te hebben bijgewoond. Zijne Eminentie be groette de Franschen in hun eigen taal en deed uitkomen „dat wij hier geen Duit schers of Franschen, doch eenvoudig ka tholieken zijn". „Het is voor ons Duit schers", zeide de kardinaal, „een bijzon dere plicht onze groeten te richten tot do Fransche bisschoppen, in wier beproe vingen wij doelen. Steeds zullen wij in onze gebeden de Fransche katholieken gedenken". Deze woorden van den Duit- schen kerkvorst werden levendig toe gejuicht. Het aantal congressisten overtreft de stoutste verwachtingen: niet minder dan 6000 personen wonen de vergaderingen bij. Het katholieke blad „Le Lorrain", dat ter gelegenheid van dit congres feestnummers publiceert, geeft de portretten van de ver schillende kerkelijke hoogwaardigheidsbe- kleeders en wereldlijke dignitarissen, wier tegenwoordigheid aan het congres grooten luister bijizet. Voor de algemeene vergadering, van Woensdag bleek zelfs de grootste zaal in geheel Elzas-Lotharingen de „Termi- nus"-zaal, te klein. In deze algemeene vergadering hield kardinaal Vannutelli een latijnsche redevoering, om allereerst dank te betuigen voor de hem als ver tegenwoordiger van den H. Vader bereide grootsche ontvangst en vervolgens inden bree.de te wijzen op de geestelijke voor- deelen dor veelvuldige H. Communie. Op voorstel van Mgr. den bisschop van Na men werd aan den Paus een telegram van hulde verzonden. RUSLAND. Gelukkig mislukt. De Peterburg- sche politie kreeg dezer dagen bericht, dat er een samenzwering op touw was gezet tegen het leven van generaal Roedigher, den minister van oorlog. Er zou een auto door de Kirochuayastraat rijden, waar de barakken liggen van het Preobrajensky garde-regiment, op het oogenblik dat de minister in zijn landauwer zou wegrijden en dan zou een aanslag plaats vinden. De politie waarschuwde den minister, die zijn weg wijzigde en de Kirochuayastraat werd bewaakt. Een automobiel werd aangehou den en de vier mannen, die er in zaten en met revolvers gewapend waren, werden gearresteerd. PERZIE. Uit Perzië komen steeds meer onrust barende berichten omtrent de daar heer- schende onlusten. De Sjah heeft minder invloed dan ooit. Do bevolking twijfelt zelfs of hij wel recht heeft op den troon. Middelerwijl is de troonpretendent met 35000 man uit Hamadan opgetrokken en versterkingen zijn te Tabris aangekomen. De volksvertegenwoordiging is twee drachtig en de Sjah houdt zich te mid den van dit alles in zijn paleis opge sloten. MAROKKO. Casablanca was dezer dagen in vollen staat van oorlog. Want wel heet het aan de ministeries van oor log en Buitenlandsche Zaken te Pa rijs, dat men nog van mets iets weel, maar de berichten die wel iets weten, zijn te uitvoerig en nauwkeurig dan dat ze op valscho getuigenis kunnen berusten. Die berichten kómen uit Tanger en ver tellen met de onvermijdelijke herhalingen die aan zulke tijdingen eigen zijn: „Een stoomschip kwam hier aan uit Ca sablanca, zonder vluchtelingen mede te brengen. In brieven wordt gemeld, dat de Kaby- len de stad aanvielen. Op verzoek der Marokkaansche autori teiten werden door den Franschen kruiser „Galilée" 60 man, door den Spaanschen kruiser 40 man ontscheept. De Kabylen schoten op de aan land gaande troepen, waarbij 6 Fransche zee soldaten en een officier gewond werden. Toen de stad eens van de Kabylen be vrijd was plaatsten de commandanten der Fransche en Spaansche kruisers wacht posten bij de consulaten; daarna ging de „Galilée" over tot de beschieting van het Marokkaansche kwartier en de omstreken van Casablanca, Mot het oog op de toenemende vijandige stemming onder de stammen, gaf de Fran sche consul te Casablanca den. comman danten van de „Du Chayla" eu de „Gali lée" last do (toegangen tot het consulaat te doen bewaken. Het bombardement der stad is met goed gevolg begonnen, de landingscompagnieën hebben de stad bezet. De berichten omtrent de beschieting van Casablanca worden bevestigd en daarbij wordt nog medegedeeld, dat de „Galilée" het bombardement opende, terwijl 't gewa pend peleton, dat. aan wal was gegaan, zich naai' het consulaat begaf. Het bombardement werd verricht op de omliggende plaatsen, teneinde de stammen te beletten naar Casablanca, te komen. Tegelijkertijd werden weder 200 man door de Fransche en Spaansche schepen aan wal gezet". Te Londen vernam men dat de landings divisie te Casablanca op weg naar de con sulaten 160 inboorlingen met de bajonetten neervelde. Het bombardement door de oorlogssche pen hield den geheelen dag aan, eenige honderden inlanders werden gedood en de dorpen om de stad werden verwoest. De toestand is, dank zij' het pootig op treden der Franschen plotseling rustig. Al leen vreest men, dat het vernielen bij het bombardement van een moskee het fana tisme der Mohammedanen nog zal hebben verhoogd. Casablanca krijgt nu echter ter stond de reeds lang voorbereide interna tionale politie. Een nota is overhandigd door de Fran sche gezanten aan de regeeringen der mo gendheden die de Actie van Algeciras on- deïbeekenden, zeggende „dat de gebeurtenissen de maatregelen vooruitgeloopen zijn, die door de Fran sche pegeeiing waren vastgesteld en aan d© mogendheden zouden worden medege deeld". De nota wijst verder op de dringende noodzakelijkheid om de politie in de Ma rokkaansche havenplaatsen te regelen. De nota betoogt, dat Frankrijk besloten is, het gezag van den Sultan te handhar ven, en de onafhankelijkheid en integriteit van zijn tijk te bewaren, maar tevens orde en veiligheid te verzekeren. De vrijheid van handelstransacties wordt gewaarborgd. Een aantal Moorsche soldaten zijn als gijzelaars in Fransche bewaring, met den dood voor oogen als hun landgenooten weer beginnen. Een van Casablanca aangekomen stoom schip bracht het bericht, dat het bombar dement op 8 dezer voortduurde. De Franschen hebben 2000 man aan land gezet. De opvarenden van de ter reede liggende schepen hoorden dag en nacht geweerschoten, waaruit op gemaakt wordt, dat er nog in de straten gevochten wordt. De Marokkanen plunder den de Joodsche wijk en doodden een groot aantal Joden. De Europeanen bevinden zich allen in veiligheid; het meenendeeli aan boord van de stoomschepen in de baiai, de overigen in de consulaten, die door Fransche en Spaansche matrozen worden bewaakt. De 6 Fransche soldaten, die bij het eer ste gevecht gewond werden, zijn allen over leden. Naar verluidt liggen de straten vol met doode Mooren. Alle winkels zijn ge sloten. Vijf Fransche oorlogsschepen en een Spaansch oorlogsschip liggen voor de stad. Een nader bericht uit Casablanca meldt, dat het agentschap van de Marokkaansche staatsbank aldaar beroofd is; er is onge veer 3000 pd. st. gestolen. Het Fransche consulaat werd in den nacht van 5 dezer aangevallen; één matroos werd gedood en drie zwaar gewond. De kruiser „Du Chay la" is naar Mazagan vertrokken om de Fransche belangen te beschermen. De Fransche kruiser Cassini, onttrokken aan het smaldeel, dat op weg is naar Casa blanca, is te Tandzjer aangekomen en wacht bevelen van het gezantschap af. Een Spaansche torpedovexnieler is ook 1© Tandzjer. De ontscheping der troepen was gister namiddag afgeloopen. Het geschut der krui sers heeft in staat gesteld, niet zoozeer om de Marokkaansche ruiters te verstrooi en, dan wel om dezen op een afstand te houden. Deze ruiters gingen op de vlucht juist toen het schip, dat deze berichten hier bracht, Casablanca verliet. De rust is nu geheel hersteld. De Arbeidersbeweging. De „Ned.„ stuit vaak op een misverstand, het welk de begrippen arbeidersbewe ging en sociaal-democratie door een wart en met elkaar gelijk stelt Het blad doet een poging tot opheffing van dit misverstand. De arbeidersbeweging is een natuurlijk maatschappelijk groeiproces, evenals het paralel loopend begripmiddenstandsbe weging. Ook laatstgenoemd begrip teekent eene beweging van onzen tjjd, door tal van natuurlijke sociale oorzaken in het leven geroepen, eene beweging, welker recht van bestaan niet kan worden ontkend, en welke door tal van eerlijke en bekwame mannen, die er niet aan denken op staat kundig gebied de eene groep der bevolking te bevoorrechten boven de andere, met belangstelling wordt gevolgd en met warmte gesteund. Denkt nu iemand bij de middenstands beweging aan de gruwzame klassenstrjjd- leer of aan een afzonderlijke politieke richting of aan revolutionnaire omverwerping der grondslagen van ons volksbestaan Natuurlijk neen. Waarom dan wel op de arbeidersbeweging, die eveneens is een streven van een groep der bevolking deels om uit een inpasse te geraken, waarin nieuwere economische verhoudingen (gevolg van nieuwe uitvindingen en daardoor ge wijzigde verkeers- en productievormen) haar hebben gebracht, deels om bevrediging te vinden voor de hoogere behoeften, die een voortschrijdende cultuur bij haar heeft gewekt? De sociaal-democratie daarentegen is heel iets anders. Zjj is de wegcijfering van ideologie. Zij is de ontkenning van het zelfstandig bestaan van recht, zedelijkheid, godsdienst enz. Z(j meent, dat deze dingen slechts uitingen zijn van klassebelangdat zjj een schijnbestaan voeren en feitelijk eene weerspiegeling in de hersenen zijn wat het stoffelijk belang van ieder mensch en elke klasse in een bepaalden tijd en een bepaald land eischt. Daarom meent zij, dat in de botsing der „klassebelangen'' aan het recht van den sterkste het laatste woord toekomt. Daarom is alle principieele quaestie voor haar een beursquaestiealle verschil van inzicht voor haar een louter verschil van belang. Daarom gelooft zij niet aan de onbevangenheid van haar tegenstanders en ziet in eiken politieken kamp een fata listisch tegen elkaar aanbotsen van tegen strijdige belangen, waaruit geen beroep of hooger re«ht mogelijk is. Deze vergiftigende leer, welke over de volle breedte van het leven woedt en ook de houding tegenover het gezag, de rechtspraak enz. bepaalt, is de oorzaak van al wat in de practijk der sociaal-democratie ons dagelijks ergert. Die sociaal-democratie nu richt haar

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1