Het Spook in liet Keizersslot. Dinsdag 6 Augustus 1907. Derde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. GODSDIENSTLOOZE OPVOEDING. FEUILLETON. BUITENLAND JVo. 92. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.371/,, voor niet-abonné's„045 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels tO.BO; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. De godsdienstlooze school heeft at heel wat op het geweten. De vrucht der godsdienstlooze Staats school in Frankrijk is niet alleen een on- geloovig geslacht, maar een geslacht van jeugdige boosdoeners. Zoo schrijft B o n j e a n, rechter aan het Seine-gerechtshot' „Frankrijk gaat den afgrond tegemoet... De voorname schuld van het zedenbederf en van de ontaarding is de gods dienstlooze opvoedin g". „De 1 e eken sch o 1 en, zegt de Pa- rijsche rechter van instructie G u i 11 o t, hebben een afschuwelijk bankroet ge maakt; immers, met het godsdienstig ide aal is tejens elk ander ideaal verdwe nen de vaderlandsloozen groeien aan het zelfde hout als de goddeloozen". Hef zedelijk bankroet wordt door allen erkend, zegt de protestant B n i s s o n, die zelf 20 jaren voor hel verwereldlijken der scholen gewerkt heeft. Van de officieele treurige misdadigers- statistieken zullen we maar zwijgen. Te Parijs is het zedenbederf der uit de gemeentescholen komende jeugd van de arbeidende klasse schrikwekkend. Eertijds onbekende schandelijkheden zijn thans aan de orde van den dag. De ze den va,n Sodoma houden met de jeugd nogmaals haren intocht. Sedert twee of drie jaren is het getal der veroordeelden onder de 16 jaren verdrievoudigd. En dal men verder bij de balie inziet dat de godsienstlooze school de schuldige is, moge blijken uit volgend staaltje. In een der Fransche gerechtszalen werd voor eenige jaren een merkwaardig plei dooi gehouden. Er slond een zekeren Gaudot terecht, een jongmensch van 17 jaar, die een oude vrouw vermoord had, om haar van enkele stuivers te berooven. De jeugdige misdadiger bekende volmondig en mei een cynisme, dat zijn rechters de ha ren ten bergé deed rijzen. Er was dus geen vrijspraak te hopen en zelfs geen verzachtende omstandigheden konden worden aangevoerd. De advocaat, mr. Saint Appert, beproef de dat dan ook niet, maar van verdediger werd hij aanklager, aanklager van de justitie zelve. Hoe zal het vonnis luiden? vroeg hij. Ik weet het niet. Maar hoe het ook 7.) Met deze 'woorden verwijderde Maria Theresia zich, den ouden dienaar in gren- zenlooze ontsteltenis achterlatende. De Keizer, zijn meester, reeds hier en slapende in de aangrenzende kamer I Hoe was dat mogelijk, daar de kamerdienaar toch het binnentreden van zijn meester bemerkt moest hebben. Hoe zonderling ontsteld zagen de (rek ken van Maria Theresia er uit! Met knikkende knieën wankelde de ka merdienaar naar den ingang tot de aan grenzende kamer, voorzichtig hief hij de zware stof op en ontstelde andermaal Diepe duisternis heerschte er in het slaap vertrek. De Keizer sliep nog steeds bij een klein licht. De bediende stak een kaars aan, bm er zich met eigen oogen van te overtuigen, dat zijn meester wer kelijk op het bed rustte. Toen hij ge- i?s- vertl©k binnentrad, zag uj den Keizer op den rand van zijn bed kitten, met een doodsbleek gelaat en ver warde haren. Majesteit 1 stotterde de oude man. handen °n'Vle' '*e brandende kaars zijn De Keizer stond op en hel scheen als- ui tv alle, een is er hier, die schuldiger is dan de schuldige zelf. Dien schuldige, ik wijs hem u aan, of liever die schul digen klaag ik aandat z ij t g ij, m ij n e h e e r e n, die m ij aanhoort; gij, die de maatschappij vertegenwoordigt, die, maatschappij, welke zich gedrongen ziet de misdaden te straffen, welke hare zorge loosheid en verdorvenheid niol hebben weten te voorkomen. Daar aan den muur, voor mij, zie ik en begroet ik Christus aan het kruis. Hij is hier in uwe rechtzaal (sinds is het Christusbeeld ook uit de rechtzaal ver dreven )daar waar gij den misdadiger voor uwe balie daagt. Waar om is H ij niet in de school, daar waar gij hot kind roept, om het te onderwijzen? Waarom straft gij onder Gods oog, wanneer gij de zielen vormt buiten Hem? En waarom moet Gaudot den God van Golgolha hier voor de eerste maal ontmoeten? Waarom heeft hij Hem niet ontmoet voor de banken zijner school? Dan zou hij zonder twijfel de bank der schande hebben vermeden waarop hij thans gezeten is. Wie heeft hem gespro ken over zijne ziel, over de plichten je gens zijhen naasle, over de broederlief da? Wanneer heeft men hem het Goddelijk ge bod geleerd; „Gij zult niet doodslaan"? „Men heeft deze ziel overgelaten aan hare booze driften. Dit kind heeft geleefd als een jong wild beesl in de woestijn, alleen in deze maatschappij, welke den tijger gaat dooden, terwijl zij op het ge schikte oogenblik zijne nagels had moeten afknippen, zijne bloeddorstigheid wegne men". Gaudot hoorde dit prachtig en voor hem zoo vreemd pleidooi met verstomming, met zekeren triomf aan, en een glans van voldoening lichtte in zijn oogen, toen do heer Saint Appert eindigde met den uit roep: „Ja, mijne heeren, u beschuldig ik; u, beschaafden, die slechts barbaren zijl, u moralisten, die de groote trom roert ten bale van godloochening en zedenbeder vende lectuurEn gij verbaast u, dat men u antwoordt met misdaad en ver dorvenheid? „Veroordeelt mijn cliënt, dat is uw recht. „Maar ik beschuldig u, en dat is mijn plicht". ITALIË. Hoe Leo XIII gestorven is. In de Revue vinden wij uit het onuitgegeven oï hij zichzelven met geweld beheerschte. -Plaats het licht hier en laat mij al leen, beval Franz I. Ik ben vermoeid 'en wil thans slapen. Uwe Majesteit, ik heb stamelde de lijfdienaar en wilde een belangrijke vraag doen. De Keizer liet hem echter niet uitspre ken, doch zond hem met een besliste handbeweging weg. En toen hij zich nu alleen bevond, streek hij zich met d© hand over het voorhoofd. Het was de witte vrouw, mompelde hij, die mij uit de zaal lokte en die ik volgde door alle geheime gangen, tot hier heen, waar zij voor mijn bed verdween. Zoude er aan de zaak toch iets waars zijn? Een huivering ging er door de gestalte des Keizers, die zonderlingerwijze nog voor weinige minuten schijnbaar rustig slapend op het bed lag, terwijl Maria The resia zich over hem heen boog. Daarbuiten in den langen, donkeren corridor schreed de Keizerin met een somber gelaat over de marmeren vloer. Mijne oogen hebben mij niet bedro gen, het was eene vrouw, die langs mij heenging, al zweert de oude dienaar ook honderdmaal, dat hij er niets van zag'. De Keizerin boog zich over de borst wering en keek op het Burgplein. Ver scheidene fakkels flikkerden op het ach tergedeelte daarvan op. Een verward ge- dagboek van een ooggetuige de volgende bijzonderheden over de laatste oogenblikken van Leo XIII (20 Juli 1903 nam. 3 50). De doodstrijd des Pausen begint. Prof. Lapponi, die zich onafgebroken op de hoogte houdt van de zoo gevreesde, doch onvermjjdeljjk naderende catastrophe, geeft aan den kardinaal-poenitencier een teeken om met de gebeden der stervenden te beginnen. Kardinaal Vannutelli, in 't paarsch gekleed, begint, onder zichtbare ontroering der aanwezigen met eenige woor den van bemoediging en genegenheid te richten tot den H. Vader. Dan gaat hij over tot het droevig officie, terwijl met bevende hand Mgr. Angeli de kaars vast houdt en de aanwezigen met gedempte stem antwoorden. De H. Vader houdt de oogen gesloten. Nu en dan doet een lichte trilling de oog leden bewegen. Nadat de litanie van alle Heiligen ge ëindigd is, begint de kardinaal poenitencier het Proficiseere op een teeken van den geneesheer, die met bezorgdheid het uitgeteerde gelaat van den stervenden Paus gadeslaat, wiens pols hij vasthoudt. Vervolgens zegt kardinaal Vives y Tuto langzaam de schietgebeden geëigend voor dit verheven oogenblik. In het bijzonder bidt hij die, welke de stervende Paus heeft toegevoegd arn de Litanie van het Heilig Hart; Jesu, spesmorientium!... Jeau, Corona Sanctorum omni um Ten slotte roept hij voor den ster vende de heiligen en zaligen aan, welke door Leo XIII tot de eer der altaren ver heven zijn. Eensklaps opent de Paus door een laatste krachtsinspanning de oogen en keert het hoofd naar de zijde, waar zijn trouwe ge neesheer zich bevindt en zegt met koorts achtige stem„Beste Lapponi, welk een hevig lijden Het waren zijn laatste woorden. De oogen sloten zich weer en op het gelaat teekende zich nu nog meer af die bleekheid, welke een voorbode is van den dood. Inderdaad, het beslissend oogenblik naderde nu met rasse schreden. Doctor Lapponi, meenende nu dat het einde gekomen was, hield een kaars voor de lippen des H. Vaders. De vlam bewoog nog een weinig. Een oogenblik later her haalde de dokter nog eenmaal deze proeve en de vlam bleef nu onbewogen. De opper priester, wiens hoofd op zijde gevallen was en wiens armen uitgestrekt langs liet lichaam lagen, had onmerkbaar zjjn laatsten zucht geslaakt. Hij ruste in vrede. Te Riese is overleden de zwager des Pausen Giovanni Parolin oud 77 jaar. Hij was zeer bemind en geheel de gemeente is in rouw. De H. Vader schreef zijn zuster de weduwe Theresia, dadelijk een troost brief en ontving Gilda, dochter des over ledenen, die te Rome op het St. Pietersplein bij de beide andere zusters des Pausen woont, in andientie. Van 9 kinderen zijn 7 getrouwd, een is pastoor te Possagno en één kloosterzuster is overleden. druisch van stemmen drong tot. haar op, doch zij kon de afzonderlijke woorden niet verstaan. Daarop droeg men een on beweeglijk lichaam voorbij, waarin de Keizerin een soldaat herkende. Verschrikt trad zij achteruit en op dit oogenblik juist begon het op den St. Stephanusto- ren te slaan. Eén uur! Het scheen der Keizerin toe, alsof er op den achlergrond van de zuilengang een witte streep wegfladderde. III. De dochter van den Archivaris. In een zijvleugel van den Keizerlijken Burg bevond zich de lieve woning van den Hofarchivaris. Zij bestond uil, drie matig groote kaniers, welke gelijkvloers lagen en op een klein en sierlijk aange- legden ituin uitzagen, waarin de bloemen bloeiden. Achter de schoone ruiten schit terden witte gordijnen uit fijn handkant- werk bestaande. Een waas van geluk en levendigheid lag er over 't geheel. Wan neer de zon boven de daken van den Hofburg stond, vielen ook hare stralen naar omlaag, om dit afgelegen plekje, dat door twee tevreden, gelukkige menschen bewoond werd. De hofarchivaris was een man van omstreeks 60 jaar. Na velerlei lotsver- wisselingen, die hem de geheele wereld doordreven, vond hij eindelijk voor lange jaren een vast onderkomen in Weenen. De H. Vader zal Vrijdag 9 dezer den dag zijner kroning herdenken. Z. H. zal dien dag op den troon de H. Mis bijwonen, welke door kardinaal Merry del Val inde Sixtijnsclie kapel om balf tien zal worden opgedragen. In roode Cappa magna zullen de kardinalen daarbij assisteeren. De kardinaal- staatssecretaris Merry del Val heeft tot den voorzitter der Spaansche antiduel-liga een schrijven gericht, waarin o.a. het volgende over het duel gezegd wordt „Het komt den Heiligen Vader voor, dat dat bedroevend restant uit een ongelukkigen tijd, waarin het recht van den sterkste gold, al te zeer in tegenspraak is met de veelgeroemde beschaving van onzen tijd. Wil de maatschappij werkelijk en niet slechts schijnbaar bewijzen, dat zij den gezonden vooruitgang op het pad der deugd én gerechtigheid liefheeft, dan mag ze niet langer meer dulden, dat het als een eer geldt zoo vele eeuwen terug te gaan in de beschaving en de dwaze instelling van het duel hoog te houden De beweging tegen do kloosters en tegen de religieuze communauteiten is thans aan den gang en daarom is het den ontdekkers der schandelen voornamelijk te doen ge weest. De „Kölnische Zeitung" spreekt de hoop uit dat de Italiaansche autoriteiten met tact en beslistheid deze „buitensporig heden van het gepeupel" zullen tegengaan, vooral daar er personen zijn, die, niet tot den geestelijken stand behoorende, het „priesterlijke gewaad misbruiken om mis daden te bemantelen". Zooals bijv. de af schuwelijke Fumagalli van Milaan, wier instelling op goeden voet stond met vrij metselarij De „Osservatore Romano" bevestigt het bericht der „Corrispondenza Romana", dat Z. H. de Paus, met het oog op de boos aardige anti clericale beweging in Italië, er ernstig aan zou kunnen denken de feestelijke viering van zijn gouden pries- terjubilé uit te stellen en voegt erbij, dat, vroeg of laat, de H. Stoel in de pijnlijke noodzakelijkheid zal komen om de hatelijke campagne tegen de Kerk aan de regee ringen van alle beschaafde landen bekend te maken. De beweging, die zich over ge heel Italië uitspreidt, zegt het blad, wordt zeker door de regeering geduld, zoo zij er al niet medeplichtig aan is. Nooit of nimmer het blad daagt ieder uit zijn woorden met feiten te logenstroften heeft de ker kelijke overheid geweigerd op de meest energieke wijze mede te werken tot het uit den weg ruimen van eenig schandaal of van eenig misbruik, doch de laatste dagen hebben bewezen dat men dit van de burgerlijke autoriteiten in Italië aller minst zeggen kan Te Reggio in Calabrië heeft het volk getracht het paleis van den aartsbisschop binnen le dringen, maar seminaristen dre ven ze uiteen door de menschen van het dak met dakpannen te bestoken. Te Mantua heeft een bende betoogers Hij trouwde een meisje, dat hij een half leven aaneen trouw gebleven was. Zijn rustelooze geest deed hem van land tot land trekken en zelfs met zijne groote geleerdheid gelukte het hem niet. het zoo ver te brengen, dat hem eene goed gesa larieerde betrekking aan eenig vorstelijk hof aangeboden werd. Eindelijk ging de voormalige vroolijke student toch •met zichzelven te rade en legde een groote dosis lichtzinnigheid af. llij zocht in Weenen meerdere aanzienlij ke beschermers op, die hem dan ook eene betrekking aan het hof bezorgden en wel dra trok hij de aandacht van den Keizer, en maakte spoedig bevordering. Op dat oogenblik bekleedde hij al sinds een twaalftal jaren het gemakkelijke en goed betaalde ambt van hofarchivaris. Er was geen spoor meer aanwezig van de vroe gere lichtzinnigheid. Dominikus had voor eenige jaren zijne trouwe echtgenoote verloren, en kon dal verlies alleen te boven komen doordien hij al zijne liefde op zijn eenig kind over droeg. Anna, een meisje van eene buitenge wone schoonheid, bekleedde nu bij Maria Theresia. de betrekking van hofdame en mocht zich in eene bijzondere welwillend heid va.n hare goedhartige meesteres ver heugen. De Keizerin had haar meer dan eenmaal gezegd, dat zij voor Anna een echtgenoot zoude kiezen, wiens eigen schappen een waarborg aanboden voor de kerken geplunderd. Te Turijn is een priester op straat aan gerand. Te Milaan is een priester op den open baren weg door soldalen beleedigd. Te Genua heeft het anti-katholieke co mité een groote meeting aangekondigd met een optocht, maar nien denkt dat de overheid het verbieden zal. Te Spezzia is de algemeene staking af gekondigd als protest tegen de carabinieri, die een belooger hebben gedood. Priesterhaat te Rome. Er zjjn Zaterdag te Rome eenige feiten gebeurd, die aantoonen, hoe de bevolking is opge hitst tegen alles wat Katholiek is. Toen kardinaal Cassetta per rjjtuig de via Sicilia passeerde om de H. Mis te celebreeren in het klooster der religieu zen van het H. Hart, bij gelegenheid der Eerste H. Communie der volkskinderen, werd hij uitgefloten en uitgejouwd door een troep metselaars Toen later de com municanten zich naar een receptie van den Paus naar het Viticaan begaven, werden ze ook uitgefloten. Mgr. Perosi kwam Zaterdagmorgen van een reis te Rome terug; toen hij het station verliet, spuwde een werkman hem in het gelaat. Een Pransch priester, te Rome vertoe vend, werd ook door het canaille heleedigd. FRANKRIJK. Een der venijni'gste anti- clericalen is wel de gouverneur vau het eiland Madagascar, de vroegere socia listische afgevaardigde Augagneur. Het is er hem om te doen den godsdienst op het eiland finaal uit te roeien, en vooral de missiën vervolgt hij met zijn religie-haat. Hij spreekt over de roomsche katholieke en protestantsche godsdiensten, alsof het schrikkelijke volkskwalen zijn, en over de zendelingen als mannen, wien het in den grond nergens anders om te doen zou zjjn dan den afzet van sterken drank te ver zekeren in de binnenlanden!! Uit het land van het „bloc". Te Troyes was het valsche gerucht van den dood van Mgr. de Pélacot verspreid. On- middelijk zond de prefect van de Aube den rechter en twee commissarissen naar het paleis, om de papieren van den pre laat te verzegelen. Ofschoon de priesters in het paleis kwamen bevestigen, dat het bericht valsch was, had de rechter de „beleefdheid" te eischen om in de zieken kamer te worden geleid, teneinde te zien of de Bischop nog leefde. Ongeveer vier jaar geleden was de toe stand van kardinaal Richard onrustwek kend en toen verschillende Parijsche bla den hadden medegedeeld, dat hg op ster ven lag, vertoonden zich twee afgevaar digden der politie-prefectuur aan 't paleis, en wilden onmiddelijk de papieren van den Kardinaal verzegelen. Met de grootste moeite wist men deze heeren ten slotte te verwijderen. het geluk van het schoone meisje. Anna dacht er echter in lang nog niet. aan, om zich te binden en de blijde on bezorgde jeugd met den 'afgemeten echte lijken staat, te verwisselen. Daarenboven had zij ook tot nu toe geen man ontmoet, die haar hart sneller deed kloppen. Dat was tot. voor kort. zoo geweest. Heden echter beminde Anna Dominikus en wel niemand minder dan George von Walden, Keizerlijk officier. Op een hof bal hadden de beide menschenkinderen elkander leeren kennen en na, dien lijd maakte de jonge officier van iedere ge legenheid gebruik om met Anna Ln aan raking te komen. Ten slotte kwam hij openhartig bij den ouden vader en schilderde dezen den toestand van zijn hart. Aanvankelijk ontstelde de hofarchiva ris, want hij herinnerde zich de woorden van Maria Theresia, die zelf voor Anna zorgen wilde en een echtgenoot voor haar dacht te kiezen. Hij zeide dit dan ook onbewimpeld te gen George. Voor een oogenblik ging er een scha duw over de vrije open (rekken van den jeugdigen frisschen officier, doch daarop begon deze hartelijk te lachen. Wanneer ik slechts uwe toestemming heb, want Anna's woord bezit, ik reeda, dan vrees ik geen hinderpaal Ier wereld I riep George. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1