locolade. Bouillon Superieur Ik No. 91. Zaterdag 3 Augustus 1907. Derde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-JVOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. cMMe en wetenschap BINNENLAND. ïn's Denkmal ifenpudding. A LIT EIT. ACAO CAO ikelmarkt, GOES. sch geld ikoop van Effecten. TH. HEHPR1KSE. 5f Vleeschextracf KATHOLIEK ORGAAN VOOR OE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad. lis de fijnste luwen winkelier a 20 ets. per pakje. \rh. Broerken, Vur van Comestibles. jdiër 'erende PILLEN van 5N, Apotheker, Schei- blzaete tegen moeilijken .agzuur, gal en slijmen, iingen, puisten, keeren paaktheid. jos BO cent. H. VAN AKEN. Middelburg; verder te KOOSte VlissiDgen Lnd bij DE GOFFAU COCK. K.CL f 0,85, X K.G. f 0,45. K G. f 0,55, H K.G. f 0,27'. 0,55, Vio K &- f 0,25. f 0,60, '/]0K.G. f 0,27'. eds een aangename drank, lieh opgewekt en verkwikt, iden borgtocht, ftiade. is in het hotel de Kinderen cheikundige analyse van Dr. lijkr en Dr. J. A. J. Tonella V leeschextract. Ze bevat iwit en 3.3 stikstof en is af- de groote Kenmerich fabrieken, a per flacon f 1,— je deze prima merken. wABröerken,-^^ rteur van Comestibles. 4.30 4.40 4.46 4.53 5.05 5.12 5.18 5.23 5.32 5.38 5.50 6.- 6.08 6.17 6.46 1-8.12 7.12 7.24 7.36 te 45 4 O ■it 1° co 4-3 PM <5 o "n t? O 6.55 7.36 7.04 7.45 7.56 8.13 7.22 8.01 8.27 8.35 8.32 8.47 8.57 9.07 7.57 9.20 9.29 8.10 9.46 8.37 10.50 9.29 11.36 tal naar Hamburg, Z. Duitschl. ar Nederland via -Roosendaal er on van 11.20 voor meer dan 10.38 2.6 11.2 i 1.26 11.40 3.09 12.38 3.42 12.54 3.58 1.10 4.12 6.17 6.03 7.26 8.02 8.16 8.33 Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes (0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant 0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.377i, voor niet-abonné's„045 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regeb f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Platen: Burgerwacht in Duitsch-Afrika tentoonstelling van Gooische oudheden; bloemencorso te Ammerzoden; in het droogdok; de schilder van Vliet; tram- ongeluk bij Helmond; koninklijk bezoek aan Enschedé; feesten te Hoorn met tekst. Verhaal: Mededingers. Terecht mocht „de Maasbode" dezer dagen zeggen: „Zij rijzen als paddestoe len uit den grond, de volks-voorlichters, die de menschheid nu eens precies op de hoogte zullen brengen van de leer der Boomsche Kerk. 't Gekste is, dat die kerkvaders-van-één-dag allemaal anti-cle- ricale journalisten zijn, menschen die misschien nog nooit een oog hebben ge slagen in welk theologie-boek dan ook". Het jongste decreet der H. Roomsche en Algemeene Inquisitie biedt aan dat soort scribenten weer eene welkome ge legenheid, om met inkt te gooien naar de Bruid van Christus. Werd hun ooit de vraag gesteld: „Kan er van Nazareth Wel iets goeds komen?" zij zouden het antwoord aan de wereld willen toe schreeuwen in één woord: „Neen". Eén van de voornaamste grieven, wel ke men aan die zijde meende te mogen hebben, is de tegenspraak, die er zou bestaan tusschen geloof en wetenschap. En toch heeft nog nooit iemand aan getoond in welke punten die tegenspraak valt waar te nemen. Werd het ooit beproefd, dan kon ook onmiddellijk worden bewezen, dat wat men tegenspraak noemde, slechts de schijn er van was. Zelfs durft de Katho liek het verdedigen, dat er tusschen ge loof en wetenschap geen tegenspraak kan bestaanwant de God der openba ring is ook de God van de natuur, welke het gebied der wetenschap is. Maar de diepe ondergrond van al dat geschrijf van „anti-clericale journalisten" tegen de Katholieke Kerk is de strijd te gen het bestaan van God zelf, geen godsdienst, maar een menschendienst. Wij meenen dat er onder die moderne „kerkvaders" zeer velen zijn, die het ar tikel van de geloofs-belijdenis, dat spreekt van een „gelooven in den Almachtigen God, Schepper van hemel en van aarde en van al wat er is", het liefst door een blanco-artikel zouden vervangen zien. Wanneer men echter het bestaan aan neemt van een persoonlijken God, zooals de Katholieke Kerk dat doet, aan neemt, dat diezelfde God de eeuwige Waarheid is, dan zal men ook moeten erkennen, dat er tusschen geloof en we tenschap geen waarachtige tegenspraak kan bestaan: want het gebied van bei den komt voort van den eenen God. Vandaar dan ook, dat men te midden van den vooruitgang van de ware weten schap, tevergeefs zal zoeken naar eene waarheid, die met het hedendaagsch Ca- tholicisme niet meer is overeen te brengen. Wat heeft men al niet beproefd, meer dan 200 jaar lang, om de Boeken van het Oude Testament te veroordeelen voor de rechtbank der „Wetenschap". Wat heeft men al niet aangedurfd, om de vier Evangelisten van dwaling te overtuigen, om aan het ontstaan van het Chris tendom elk goddelijk karakter te ontne men, om toch maar vast te stellen, dat Christus niet was de ware en na tuurlijke zoon van God. En waar is dit alles op uitgeloopen?„Ik zal met „haar zijn tot aan het einde der eeuwen „en de poorten der hel zullen haar niet „overweldigen". Nog staat de Katholieke Kerk even krachtig als ooit te voren. 'Diezelfde wetenschap, die men had op geroepen om tegen het Catholicisme, te getuigen, werd hare warmste verdedigster. In naam van die wetenschap moest o. a. de Leidsche hoogleeraar prof. Blok, spre ken van „de vrijzinnige verordeningen van Paus Leo XIII, toen deze het pause lijk geheim-archief maakte tot „een'der „meest toegankelijke archieven van de „wereld"; zoo toegankelijk, dat er op den 4 Mei 1903 reeds 125.000 documen ten gepubliceerd waren. Zóó beschermt de Katholieke Kerk we- derkeerig de ivebenschap. Daardoor werd het haar mogelijk kinderen voort te bren gen, wier namen in werkelijk wetenschap pelijke kringen met eere worden genoemd. Wij bepalen ons tot Pasteur, Secchi, Piazzi, de Rossi, Deuifle, Dr. Ludwig Pastor; maar zouden nog zooveel andere kunnen voorbrengen, als men maar ge noemd wil hebben. „Het hedendaagsch Catholicisme kan „met de ware wetenschap niet overeen stemmen" deze beschuldiging is zoo dom, dat men zich afvraagt, of men er nog een wooi-d aan verspillen zal. Die ze uit of onderschrijft, mag het woord van Thiers overwegen, dat hij sprak in 'het Fransche parlement, toen men de bemerking maakte, dat de Kerk de vijandin 'is van de v r ij h e i d van denken: „Ik bevond tot op den hui- „digen dag, dat de godsdienst alleen de- „zulken in hun denken hinderde, die niet „tot denken geschapen waren". Of in gedachten honden, wat de be roemde natuuronderzoeker Pasteur zoo vrijmoedig beleed, toen men hem vroeg, hoe hij als man der wetenschap, zulk een ijverig Katholiek kon zijn: „Juist om- „dat ik grondig gestudeerd heb," ant- „woordde Pasteur, „ben ik zoo gelukkig „het geloof van een Bretagner boer te „bezitten, en had ik nog meer kunnen „studeeren, ik had er het geloof eener „Bretagner 'boerin nog bij gehad". Inderdaad, de wijste mensch wordt dom, zoodra hij begint tegen God te redeneeren. J. v. W. ITALIË. Satanisch an ti - cl eri cal i s me te Rome. De anti-kerkelijke elementen te Rome benutten het schandaal te Milaan (kinderexploitatie door een misdadige vrouw, die zich als non uitgaf, maar tegen wier handelingen de kerkelijke overheid de politie herhaaldelijk gewaarschuwd had) om aan 'het Vaticaan vijandige betoogingen te houden. Dinsdag had wederom een groote vergadering plaats, waarin heftige redevoeringen tegen den H. Stoel en de kloosterorden werden gehouden. Volgens de „Corïispondenza Romana" zou Z. H. de Paus, met het oog op deze af schuwelijke beweging, welke door de Re geering oogluikend wordt toegelaten, zijn priesterjubilé hebben uitgesteld. Over de hierboven bedoelde anti-cleri cale betooging vinden we nog de volgende bijzonderheden medegedeeld. Zij had Dins dagavond plaats op initiatief van de ver- eeniging Giordano Bruno in een botani- schen tuin waar door ongeveer vijf duizend personen op luidruchtige wijze wettelijke maatregelen werden geëisoht tegen de gees telijke orden. Na afloop der betoogingen ■yolgden de onvermijdelijke botsingen met de politie op het Corso Vittorio Emma- nuele. Doch op denzelfden dag zorgde de katho lieke vereeniging van Trasteverre ervoor, dat ruim 60.000 strooibiljetten werden ver spreid, waarin de ware toedracht der schandalen te Milaan duidelijk werd uit eengezet, en o. a. het optreden der kerke lijke autoriteiten met de datums erbij werd in het licht gesteld, alsmede de schuld der politie, die 'de gewetenlooze practijken van „zuster" Fumagalli in de hand werkte. Het schijnt, dat bij het schandaal hoog geplaatste ambtenaren zijn belrukken, ter wijl gebleken moet zijn, dat de stichtingen van het vrouwrncnsch Fumagalli in ver binding stonden met de vrijmetselarij. De geheele schandaal-geschiedenis en de daar uit ontstane anti-clericale beweging blijkt nju reeds niet anders te zijn dan een dui- velsche toeleg, ten einde onder 'tvolk ver bittering te wekken tegen de kloosteror den en haar werkzaamheid. De anti-oleri- calen in Italië smachten naar de „lauwe ren" in Frankrijk behaald door een Com bes, en een Clemenoeau. Doch de Katholie ken zijn vastbesloten, de geheime bedoelin gen der secte in deze zaak te ontmaskeren en in het volle licht te stellen. De Rom. oorr. van de „Teinps seint nog, dat de ltaliaansche anti-clericalen ijverig 'bezig zijn in de wereld der religieu zen allerlei schandalen'op te visschen, die er zouden zijn voorgevallen en deze exploi- teeren. 't Eerste was de ontdekking van schandelijke daden in een instituut te Mi laan, bestuurd door v a 1 s c h e religieuzen. Do anti-clericalen spannen nu alle krach ten in, om op de volksmeenmg invloed te oefenen, en zullen te Milaan en te Rome groote vergaderingen bsleggen, om te eischen de verleekirig van alle in richtingen van onderwijs en van liefdadigheid, die door reli gieuzen bestuurd worden. Het voorbeeld van Frankrijk vindt al lengs navolgers I Er zijn tal van berichten over anli-cle- ricale betoogingen in Italië. Op sommige plaatsen zijn er wanordelijkheden voor gevallen. Volgens de Matin heeft men le Epezzia in een kerk alles kort en klein geslagen en daarna allerlei voorwerpen op het plein verbrand. De troepen kwiunen er aan tp pas en tien menschen werden gewond. Te ,Varezze heeft men stoelen en banken van een kerk verbrand, en hij een klooster de vensters ingeworpen. Een P a u s e 1 ij k s c h r ij v e n. Z. H. Paus Pius X heeft aan kardinaal Vincen- tius Vannutelli een brief gericht over het eucharistisch congres van Metz, waarheen de kardinaal als hijzonder legaat van den Paus gezonden wordt. „Ontler alle godsdienstige pi'actijken, zoo zegt de Paus o. m. in dat schrijven, is hij zonder heilzaam en vruchtbaar-in-gevolgen het gebruik zich op bepaalde tijden en in groot getal te vereenigen om te beraad slagen over de middelen, die genomen moeten worden om de harten meer en meer op te wekken en te doen ontvlammen in practischen eeredienst en vereer.ng, jegens het verheven Sacrament. „Inderdaad, het centrum van Christe lijk leven en om zoo te zeggen de giel van de Kerk is de H. Eucharistie. Hoemeer de Katholieke volken ontvlammen in liefde jegens dat Sacrament, hoe meer zij in overvloed deel zullen hebben aan het leven van Jezus Christus, hoc meer zij den vooruitgang van den Christelijken gods dienst zullen bevestigen in iedere ziel in het bijzonder en in de maatschappij in 't algemeen. Indien er één zaak is, den bijzonderen steun van Ons gezag waardig, dan is het ongetwijfeld en op bijzondere wijze 't werken van de organisatoren van deze congressen ter eere van het H. Sacra ment De Paus spreekt dan ook het vertrou wen uit, dat het congres te Metz zeer vruchtbaar wezen zal en in practische be sluiten van de grootste beteekenis. Aan allen, die het congres dan ook zullen hij wonen, verleent 2. H. den Apostolischen zegen. BELGIE. St. Vincentiusa Paulo. Verleden Zondag hoeft te Ans een indrukwekkende plechtigheid plaats gehad in de kapel waar thans het overschot rust van den grooten H. Vincentius a Paulo. Meer dan 1200 Vincentianen uit België waren daar bijeen bij de relequien van hun grooten patroon. Onder de H. Missen van 7, 8 en 9 uur naderden zeer veten tot de H. Tafel voor het altaar, waar de vader der armen rust. Daarna droeg de bisschop van Luik pon- tificaliter de Hoogmis op en hield de domi nicaner pater Kuhn een fcestpredicatie. Ook de bisschop hield nog een toespraak en spoorde de Vincentianen aan om hier dikwijls te komen bidden. RUSLAND. Het complot legen den Czaar. Over het pas ontdekte complot tegen den Czaar en andere hooggeplaatsten worden nu nadere bizonderheden gemeld. Het tot dusver ingestelde onderzoek heeft aan 't licht gebracht, dat een groep revolutionaire socialisten een gansche reeks van politieke moorden besloten had. Ter dood veroordeeld waren o. a. de militaire procureur Paflot, commandant Von der Launitz, minister Doemowo en de grootvorsten Wladimir, Alexandowitsj en Nikolaas Nikolajewitsj. De reeks van moordén zou met dien op den Czaar bekroond worden. Reeds na de vermoording van Paflof echter kwam de politie den daders op 't spoor. Er werden groote bommenwerk- plaatsen ontdekt, alsmede een gewichtige briefwisseling, die veel bizonderheden omtrent het complot aan het licht bracht. Te St. Petersburg drongen acht met revolvers gewapende mannen een bank van leening binnen. Nadat zij de voor deur gesloten hadden, beroofden zij de kas en maakten zij zich meester van een bedrag van 4000 roebel. Bij de vervol ging kwam het tot een bloedig gevecht tusschen de roovers en de politie. Het gelukte der politie, waarvan drie man ge dood werden, slechts één roover in hech tenis te nemen. Dicht hij het station Slawjanka op de Nikolai-lijn ontplofte onder den trein, waarin grootvorst Peter Nikolajewitsj ge zeten was, een bom, zonder echter scha de aan te richten. De trein kwam be houden te St. Petersburg aan. Een on derzoek is ingesteld. Te Lodz, al lang een middelpunt van veel revolutie, is 'tweer eens hevig uit gebarsten. 20,000 arbeiders van een veer tigtal fabrieken zijn een staking begonnen. Arheidswilligen werden doer agitators uit elkaar gedreven. Het tramverkeer staat stil tengevolge van de staking in de electrische centrale; de tramwagens worden door troepen bewaakt. Militaire- en politie-pa- trouilles op straat zijn weer versterkt. Na zooveel repetities zal daar toch ze ker de openbare uitvoering van den toe komststaat wel moeten slagen. MAROKKO. Het begint er in Marokko ernstig uit te -zien. Raisoeli, de roover-troonpretendent, «ie zijn gevangene Mac Lean reeds met den dood bedreigd had, jndien Moham med el Torres, de minister van Buitenl. Zaken, aan de troepen van den Sultan niet het bevel zou geven het grondgebied van den stam der Kmas te ontruimen, schijnt er nu in geslaagd te zijn een soort heiligen oorlog uit te roepen en alvast het begin te organiseeren van een slach ting onder de Europeanen. Bij den wed strijd in het winnen van sympathie der stammen of liever in het uitoefenen van terrorisme over hen, wint Raisoeli Jtxet yoarleopig. Europeanen werden'vermoord te Casa blanca. De inboorlingen verklaarden, dat bin nen 5 dagen de stammen uit den omtrek zich van de stad zouden meester maken en de Franschen, die de haven aanleggen, zouden vermoorden. Toen vielen zij onze landgenooten 'aan met stokken en messen en verbrandden de lijken. Eerst 's avonds konden verscheidene Europeanen vluchten. De Fransche consul bleef op zijn post. Men seint nog uit Casablanca, dat tal rijke inboorlingen ter markt kwamen on der voorwendsel graan te verkoopen. Te gen den middag verzamelden zij zich aan de haven en beschimpten de wachten, die zij ten slotte sloegen en doodden. De Europeesche werklieden, die gewapend naar buiten kwamen, werden aangevallen en vermoord. De Joden sloten hun winkels en vlucht ten op een Duitsch schip. Volgens een uit Tanger verzonden tele gram heeft de Fransche censul te Casa blanca zich naar 'den Pacha (gouverneur) hegeven en dezen om soldaten verzocht, als escorte. De Pacha antwoordde met een uit vlucht}© n.l.dat hij geen munitie had, maar op aandringen van den consul gaf hij dezen een escorte alsmede aan een aantal andere Franschen, die de stad ver lieten. Bij het zien van zes opeenges ta pelde lijken konden de Franschen hun verontwaardiging nist bedwingen en gaven daarvan blijk. Dit was voor de soldaten van den Pacha een aanleiding om de Franschen te bedreigen met. de wapenen. De Franschen namen nu de vlucht, ver volgd door de menigte, maar slaagden erin te ontkomen. De consul verzamelde do Franschen in het consulaat en liet te Tan ger om de onmiddellijke afzending van den kruiser „Galilée" vragen. Uit inlichtingen, verstrekt door de be manning van een Duitsch schip blijkt, dat het aantal dooden acht bedraagt, onder wie vijf Franschen. De slachtoffers wer den bovendien nog verminkt. De „Galilée" is vertrokken. Heel de Parijsche pers idringt aan op het eischen van onmiddellijke en schitte rende voldoening. KOREA. Het doodvonnis over Korea's onafhan kelijk bestaan is bekrachtigd door de af kondiging van het besluit waarbij de Ko- reaansohe troepenmacht wordt ontbonden. Het land is dus thans geheel overgeleverd aan de militaire macht der Japanners. Een telegram door het staatsde- p ar lemen t te Washington van den con sul-generaal te Seoul Thomas Sammons ontvangen, bericht, dat gister veertig Ko- reanen zijn gedood of gewond. Er ont stond namelijk een gevecht met de Japan ners naar aanleiding van de ontwapening van het Koreaansche leger. Het aantal ge kwetsten aan Japansche zijde is gering. Minister van Marine. Met zeker heid kan worden medegedeeld, dat met ingang van 5 Augustus benoemd is tot Minister van Marine vice-admiraal J. Went holt, directeur en marinecommandant te Willemsoord, tevens commandant der stel ling van Den Helder. Door een aantal ingezetenen van Breda is hij breed gemotiveerd request aan den raad verzocht de stemming nietig te ver klaren, waarbij de heeren Bom en dr. v. d. Brink zijn gekozen tst leden van den gemeenteraad, daar zoowel bij de eerste stemming als 'hij de herstemming door den voorzitter van |het stembureau, den heer A. P. Schel tus, zou zijn gezondigd tegen art. 76 der kieswet, waarin wordt voorge schreven, dat de voorzitter het stembiljet gevouwen aan den kiezer overhandigt. Zoowel bij de eerste stemming op 9 Juli als hij de herstemming op 19 Juli is het stembiljet ongevouwen uit de handen des heeren Si bellus ontvangen en ongevou wen weer in de bus gestoken. Hierdoor zou het geheim der stemming zijn geschonden. Een nieuw Katholiek Blad. De „Maasbode" deelt mede, dat door het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie de uitgave wordt voor bereid van een nieuw blad, dat den naam van „De Voorhoede" zal voeren. Aanvankelijk weekblad, zou later ge streefd worden om te komen tot „een groot algemeen Katholiek dagblad voor Nederland, waarover reeds zoovele jaren geruchten gaan". De „Maasbode" voegt hieraan op iet wat schamperen toon toe, dat de K. S. A„ die volgens hare statuten niet aan poli tiek mag doen, zich nu in een politiek weekblad met diezelfde politiek zal ver staan. Naar aanleiding hiervan kunnen wij mededeelen, dat. de „Voorhoede" niet zal uitgaan van de K. S. A„ maar van F u- tura, en dat bedoeld is de uitgave van een weekblad in den geest van het week blad de „Amsterdammer". Nog kunnen wij melden 'tis een pu bliek geheim dat er zeer ernstige plan nen bestaan voor de uitgave van een groot Ochtenddagblad, van Katho lieke zijde. Een „Toelichting". Wij lezen in de „Nederlander": De heer F. van der Goes heeft in „Het Volk" geschreven, dat de arbeider moet drinken, wil hij vreugd kennen en op kracht blijven. Tenzij de arbeider so cialist wordt. Hij kan dan vroolijk en sterk zijn ook buiten den drank. Con clusie: het alcoholisme zal overwonnen worden „niet !in het toeken van de blauwe, maar in dat van de roode vaan", m. a. w. niet door de rechtstreeksche drankbestrij ding, wier taak een onmogelijke is, maar door het socialisme! In het jongste nummer van „Het Volk" deelt de heer van der Goes een merk waardige „bevestiging" (als zoodanig ziet hij het althans aan) van zijn zienswijze mee.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1