té. r nni e u w s. O N D E R W IJ S. V i s s c h e r ij bürgërlüske stwm1*. Verbetering. 385e Staatsloterij. Markffc»er3clhilfeifta Atloop Verkoopingen, Aanbestedingen enz. Landb©iiw en Veeteelt. dat eenige huizen verder de hoed geheel in brand stond. Door voorbijgangers er op merkzaam op gemaakt, rukte zij den bran denden hoed van 't hoofd. Gelukkig kreeg zij geen lichamelijk letselmaar van haar hoed was niets overgebleven. Twee olifanten gestorven. Artis te Amsterdam heeft een groot verlies te betreuren Twee van de grootste olifan ten zijn kort na elkander gestorven.'t Zjjn Rosa, die 18, en Betsy, die 13 jaar oud was. Omstreeks Zondag vertoonden beiden teekenen van lusteloosheid, welke gepaard gingen met verschijnselen van gestoorde spijsvertering. Roza stierf Zondagnacht en gister is Betsy bezweken. Deze laatste was een geschenk van den Sultan van Siak. Artis heeft nu nog een groote olifant, Tony, en drie kleinere over De oorzaak van den vrij plotselingen dood der dieren is tot beden niet op te geven. Dr. Kerbert, prof. Max. Weber en de veearts Mazure zijn heden een onderzoek daarnaar aange vangen, waarvan het resultaat vermoedelijk eeist over eenige weken bekend kan zijn. Brutale roof. Zondagmorgen heeft in de vestibule van het Centraalstation te Amsterdam een brutale roof plaats ge had, die opnieuw doet zien hoe uiterst voorzichtig men in het volksgedrang moet zijn. Op genoemd tijdstip was het in de vestibule zeer vol vau reizigers, onder wie zich ook een Russische dame bevond, die een reistaschje aan een riem over den schouder droeg. Dit taschje is in het ge drang van den riem afgesneden, zonder dat de eigenares daarvan iets 'beeft be merkt. De inhoud er van bestond o. a. uit twee bankbilietten ieder van 100 Roe bel, van een waarvan een stukje is afge scheurd, twee gouden vijftien Roebel stuk ken met de beeltenis van Czaar Nicolaas II en verder gouden en zilveren Russische geldstukken tot een gezamenlijk bedrag van 400 Roebel. De politie beeft dadelijk zeer ernstige nasporingen gedaan, doch zonder resul taat. Omtrent de inbraak bij1 den juwelier Goudsmit te 's Gravenhage, wordt, nog ge meld dat men vermoedt niet met beroeps- inbrekers te doen te hebben, te oordeelen naar het feit dat de dieven niet beproefd hebben de brandkast te openen en niets bevuild hebben. Ook moeten zij' niet goed mét den toestand van den winkel op de hoogte geweest zijn, daar een lade met goudstukken over het hoofd werd gezien. De schade zal ongeveer f 32.000 bedragen, waarvan ongeveer f5000 za.1 drukken op den eigenaar, die zijn eigendommen na het. opmaken der balans niet herverzekerd had. Te Santpoort reed de heer Plan- teijd, directeur der grootste trawlermaat schappij te IJmuiden, op een dogcar op den weg van Santpoort naar Velsen, toen de stoomtram aankwam. Waardoor weet niemand, doch op eens sprong hel paard voor de tram. De heer P. sloeg van de dog car, kwam voor de wielen, liep daardoor een schedelbreuk en een dubbele been breuk op en was dadelijk dood. - - Te Schoten was er een quaestie over de be taling van een paar borrels in de herberg van zekeren Stals, tusschen diens echt- genoote en een paar bezoekers. Opeens sloeg vrouw Stals, naar men wil geduwd, achterover met het hoofd op het biljard en bleef dadelijk dood. Te Am sterdam is inide Warmoesslraat een dienst bode met een mes in het achterhoofd ge stoken door iemand met wien zij vroeger verkeering had gehad. De dader was zóó woest, da.t hij bij het steken zichzelf aan de hand verwondde. Beide verwonden zijn in het Binnengasthuis behandeld, waarna de dader is in arrest gesteld. Uit Mook wordt aan „De Geld." gemeld Te halfzeven eergisteravond reden in snelle vaart e^n paar auto's door het dorp. Ter hoogte der O. L. school wilde de twteede auto de eerste voiorttïj rennen en moest daarvoor bezijden den weg rijden. Daar werd het jongste zoontje van het schoolhoofd, den' heer Broeder, op zijn rijwiel uitwijkende, aangereden en wegge slingerd. Met een bloedende hoofdwonde werd de knaap opgenomen en zijn ouder lijk huis binnengebracht. Zijn vader ver bond hem voorloopig; dr. Quanjer, die spoedig aanwezig was, constateerde, da.t het een hoogst ernstige wonde was. De auto's, van welke geen signaal gehoord is, reden de pont over, en daar was ge legenheid genoeg de nummers le consta- leeren. Het moeten bekende Nijmeegsche auto's zijn. De vader van het gekwetste kind is voornemens eene 'aanklacht bij de politie in te dienen. „Het. Anker" bericht, dat ongeveer 50 man van de equipage va,n de „Gelderland" te New-York zijn gedeserteerd. Onder de deserteurs zijn verscheidene gehuwden, die voor vrouw en kroost een beter be staan in de nieuwe wereld hebben ge zocht. dan hun dit bij de Marine te beurt viel. Wij vernemen van een vrouw, wier man ook bij de gedeserteenlen behoorde, dat zij al reeds een brief had ontvangen, waarin haar werd geschreven, dat zij bin nenkort. geld zou ontvangen om ook over le komen. Niet alleen matrozen, maar ook stokers en zelfs korporaals hebben de Marine den rug toegekeerd. De kindermoorden in Berlijn. Maandagmiddag is te Berlijn in de N.- Oostelijke wijk weer een kindermoord ge pleegd en wel onder dezelfde omstandighe den, als die van de vorige week. Het slachtoffer, een meisje van 6 jaar, werd afschuwelijk verminkt op een binnenplaats gevonden. In den namiddag van dienzelfden dag is ook nog een aanslag bekend geworden, die gelukkig niet geslaagd is. Ben twaalfjarig meisje moest bij een naaister zijs, op de derde verdieping van een huis iE de Chorinestrasse, om een jurk te passen. Op den overloop van de tweede verdieping ontmoette zij een man, die haar vastgreep, haar achterover trok en de keel dichtdrukte om het schreeuwen te beletten. Het meisje is er gelukkig in "geslaagd om een scheldraad voor de bel van de tweede verdieping te grijpen en die over te halen. Een der bewoners kwam te voorschijn, waarop de dader de vlucht nam. Het kind lag bewusteloos op den grond, kwam e 'li ter spoedig weer bij en kon naar huis gaan. De onverlaat werd door den bewoner en de politie, die verwittigd was, achtervolgd. Jammer genoeg, wist hij te ontkomen Verder is Zaterdagavond nog een meisje aangevallen. Dit werd eveneens in dezelfde wijk, op den trap van een huis door een man aangehouden. [Hij bracht haar een steek toe. De verwonding is niet van ern stigen aard. Het meisje had haar redding te danken aan het blaffen van haar hond. Sinds Vrijdag zijn dus reedsjtwee moor den gepleegd, uitgezonderd dan nog do aan slagen, gelukkig niet met doodelijken afloop, waarvan een vijftal kinderen het slacht offer zijn geweest. Men kan zich begrijpen, dat de ontzet ting die in Berlijn heerseht, met den dag grooter wordt. Ondanks de ijverige nasporingen van de politie, is de dader nog niet gevonden. Uit New-York worlt de dood gemeld van den 18 jarigen Herbert Erbarcher, erfgenaam van een vermogen van 20 milioen dollar, die Zaterdag teogevolge van een automobielongeiuk om 't leven kwam. Hij bestuurde een auto van 40 paardekracht, waarin voorts zijn moeder en twee jonge dames zaten. Bij een scherpe bccht van den weg stortte de auto plotseling van een hoogte van ongeveer 10 M. De jonge Er barcher werd op slag gedood, de overige inzittenden werden vrij ernstig gewond. Te Rain l'Etape, in de vogezen, is ge vochten tusschen politie.' en] werkstakers. De werklieden van een groote touwslagerij staken. Zij wilden toen in optocht naar Etival trekken waar de ledenj der vakver- eeniging van de werklieden der papierfa brieken zich bij hen zouden voegen tot het houden van een groote betooging. De politie en de gendarmes wilden de touw slagers tegenhouden. Er ontstond een woest gevecht, waarbij een kapitein van de gen darmes gewond werd. Verscheiden man schappen der gendarmerie werden uit den zadel geworpen Een commissaris van politie is mishandeld, een der werkstakers is gedood De betoogers wierpen barricaden op. Een afdeeling jagers liep storm. Br zijn zeven jagers ernstig gewond. Toen de kapitein van de gendarmes gewond neerviel kwamen de gendarmes aansnellen om hun kapitein te verlossen. Zij werden met revolverschoten en steenen begroet. Uit noodweer maakten toen de gendarmes gebruik van I un vuurwapenen. Daarbij werd een der werkstakers doodge schoten, een ander doodelijk gewoDd, een tiental minder ernstig gewond. Ook van de gendarmes werden vier man gekwetst. Een heeft de beide dijen doorschoten. Maandagmorgen had in het station 1e Gent-Haven een ernstig ongeluk plaats. De heel' Spïengers, stationschef, werd bij' het overloiopen van de spoorbaan door een locomotief verrast en letterlijk in tweeën gesneden. De ongelukkige werd op slag gedood. Te Fatmagne, Dinant, is Zon dagnamiddag een automobiel, wapiin be halve de chauffeur ook' twee Brusselaars zaten, nevens den weg van de helling ge vallen. Een der laatslen werd met gebro ken schedel opgehaald en stierf onder de geneeskundige behandeling. De twee ande ren zijn licht gekwetst. Zaterdagavond is te Antwerpen een 60-jarige man, toen hij in de reeds in beweging zij'nde tram wilde stappen, er onder geraakt.. Alhoewel hij uiterlijk geen wonden scheen te hebben, overleed 'hij toch kort na zijn aankomst in het gasthuis, tengevolge van de bekomen inwendige kneuzingen. Een inwoner van Antwerpen had een paar dagen ge leden een eervolle onderscheiding ontvan gen. Te dezer gelegenheid was er een fa miliefeestje aangericht. Toen de gevierde op de uitgebrachte gelukwenst-hen wilde antwoorden, zakte hij in elkaar. De te hevige ontroering had hem gedood. Op het Cayuga-meer, in den staat New-York, is, bij stormachtig weer, een stoomboot- met meer dan vijftig opvarenden, van wie velen vrouwen en kinderen, in brand ge raakt. Voor de bioot op den oever van het. uitgestrekte water was gezet, brandde bijna het geheele dek. Het aantal slachtoffers was gister nog niet bekend. Aangezien de boot niet tot vlak aan den wal kon komen zijn er nog verscheiden vrouwen en kinderen verdronken. De Times verneemt van haar Weenschen correspondent, dat er een tiental benden, ter sterkte van ongeveer 400 man, aan het. rooven en moorden zijn in Kastoria. (Ma cedonië), Een en ander zon geschieden met den geheimen sleun der Griekscbe re geering. Op 'toogenblik zijn de benden bezig met het uitroeien van de Bulgaarsche bewoners van genoemd district. Mannen, vrouwen en kinderen worden onbarmhar tig vermoord. In en vlak bij New York zijn drie for midabele branden voorgevallen Wel de ergste, wat de verliezen aan menschenlevens betreft, was die in een woonkazerne ergens in bet oostelijk deel der wereldstad De bewoners werden in hun slaap overvallen en de meesten hunner konden er niet meer in plagen naar buiten te komen. Verinoe delijk zijn 15 20 personen verbrand of gestikt. De meesten waren Italiaanscbe immigranten. Bovendien zijn er 30 gekwet sten. Enkele ongelukkigen. die uit de bo venramen op straat sprongen, vielen te pletter. MarkTwainjoverhet advertee- r e n. De bekende Amerikaansche humorist Mark Twain acht het adverteeren noodza kelijk. Toen hij in zijn jonge jaren in Virgiuië een blad De Onderneming redigeerde, zette en drukte, waardoor de eene helft gewijd werd aan werkzaamheden in de mijnen, schreef een bijgeloovige abonné, dat hij in zijn nummer een spin gevonden had, en nu wenschte hij te weten of dat een voorbode van geluk of van ongeluk was. Mark Twain antwoordde hem in het blad op de volgende wijze: Getrouw abonné Het vinden van een spin in uw nummer van De Onderneming beteekent geluk noch ongeluk De spin heeft waarschijnlijk in de krant willen nazien, welke winkelier adverteerde en welke niet, om dan in den winkel van den laatste rustig haar web te kunnen spinnen, zonder voor beschadiging bevreesd te zijn. Laaïste Berichten.. Benoemd voor 1 jaar lot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Goes A. W. KIoos Jr., tijdelijk leeraar en P. Hans Sz., Goes; en goiëdgekeurd dat tot 31 Augustus 1907 een gedeelte van het onderwijs in de Ned. Taal en Geschiede nis aan die school is opgedragen aan dhr. Hans, voornoemd. Op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de Rijks Hoogtere Burgerschool te Middelburg dhr. B. ten Have. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Rotterdam (H. 11. Martelaren van Gorcum) den weleerw. heer H. W. J. Hoosemans, die kapelaan was te Rijswijk. GOES. Eind-examen R. H. B. S. 5de groep. GeslaagdE. Boudewijhse, M. de Vos, H. A. •Vreeburg, G. J. Weijland, J. Zuidweg te Middelburg; W. G. P, Kake- beeke, J. C. M. Knitel te Goes. Terugge trokken 4, afgewezen 1. De examens zijn afgeloopen. VLISSINGEN. De heer J. Sterringa. heeft aan den gemeenteraad eervol ontslag ver zocht als hoofd der openbare school D. RECMT2AKEM. Uitspraken. De rechtbank te Am sterdam veroordeelde J. K. tot 5 jaar gevangenisstraf, wegens poging tot moord op zijn vrouw op 14 April, toen hij' haar eerst met petroleum overgoot en daarna in brand stak. De vrouw is van hare wonden nog niet geheel genezen. B. A., schilder, werd tot 6 jaren gevan genisstraf veroordeeld wegens poging tot doodslag op zij'n vrouw, door haar den 4 April in de Passeerderslraat twee mes steken in de buikholte toe te brengen, waarvan zij langzaprn in het gasthuis genas. Men meldl uit Zeeland De zoogenaamde herdervisscherij in de Zeeuwsche stroomen schijnt dit jaar weinig goede resultaten te geven eigenaardig is bet, dat de Zeeuwsche visscherin den regel hierbij geheimzinnig te werk gaat, zoodat de uitkomsten meestal niet gecontroleerd kunnen worden, wat in de hand gewerkt wordt doordat deze visch in Holland zelf niet verhandeld wordt, maar door tusschen- komst van commissionairs, in ijs verpakt, onmiddellijk naar Parijs wordt verzondeD. De prijs voor_ deze visch beioopt ongeveer 1 0.35 per K.G. GOES. Geboren 28, Johanna Gerarda, d v. Jan Gerard Maschhaupt en Johanna de Jong. 31, Elizabeth, d. v. Willem Schrijver en Adriana Passieux. Van 30 en 31 Juli. MIDDELBURG. Bevallen: C. Mol, geb. Montanari, d.; M. Montenarie, geb. Schot, d. A. F. Schuit, geb Fiegen, d.J. C. van Aarl.se, geb JoJmeüs, z.A. van Boven, geb. de Klerk, d. Overleden: A. J. Frackimont, 16 m., z.; P. Corré, 44 j., vrouw van A. Caboort; W. Koenen, 62 j., Van 27—30 Juli. VLISSINGEN. Bevallen G. J. Felix, geb. Binkhorst, d.; A. Bijl, geb. Kaland, z.J. A. van Overbeeke, geb. de Bakker, d.A. F. Donsen, geb. Nijsen, z.; J. Wisse, geb. SiePeveld, d.; C. van Roo, geb. van GijS, d.M. Breeden, ,geb van Gameren, d. Overleden: E. Puijpe, id. 2 j.; P. A. Kokelaar, man van C. Ewijk, 81 j. In ons laatste driesterretje is door ver gissing vergeten le zeggen, dat de zin, dien we uit de „G. C." knipten, een ver oordeelde stelling uit den nieuwen Syl1- latus is. le klasse. Trekking 30 Juli. Prijken van f 5000: 19447 f 1000: 6Ö92 10443 17869 f 200: 11933 18638 f 100: 5097 12761 12951 15583 19568 20938 f 20: 55 100 1891 1927 1953 1988 2572 2859 2956 2973 2989 5018 5031 5111 5119 7879 9334 9645 12587 Trekking 31 Juli. f 20000 588 f 2000 8028 f 1500: 4771 6907 f 1000: 20767 f 40020627 f 100: 1747 6063 16949 f "20: 1986 2000' 2164 2200 2573 2862 2874 2876 2947 2959 2974 2990 5063 5069 5088 5099 5127 5147 7811 7829 7887 7893 9326 9327 9646 9664 12580 13090 13092 16503 GOES, 30 Juli. Er was van karwei en koolzaad een vrij goede aanvoer, en werden die tot genoteerde prijzen levendig verhandeld. Nieuwe Tarwe f 8,50 a f 9. Winterkoolzaad -14,50 -15,20. Karweizaad - 16,75 - 17, Wol, Schapen per 3 K G. (steen) f 1.80 Versche boter per K.G. f 1,15 a f 1,28 middenprijs f0,61, part. fO,per pond. Versche eieren per 100 stuks f3,50 a f4,15; middenprijs (0,95, part. f 0, a fO,per 25 stuks. De aanvoer van eieren was ruim, van boter tamelijk Noteering van den markt- zetter der landb. afd. Heinkens- z a n d luidt: Boter f 1.15 a f 1.28 per K.G. rekenprijs f 1 24 Eieren f3.75 a f4.15 per 100 stuks, rekenprijs f3.85 Veilingsvereeniging „ZUID-BEVELAND". Goes, 30 Juli 1907. Kruisbessen 7 ct., Aalbessen (roode) 8 a 10 ct., witte 8 a 10 ct., Kersen 20 a 22 cl., Engelsohe Krozen 9 ct., alles per kilo. Morellen 40 cent per kistje, Peren, zomeriouwljes fl,25, Jan Bayes f3,10, Madaleine f 2,05, alles per kin, Tafelappels 125 a 3 ct. per stuk, Aardappels „aanvoer «500 kilo, verkocht fl,30 en f 1,55 per 70 kilo, Andijvie, 1 cent per struik. Rotterdam, 30 Juli. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd1968 run deren, 932 vette, 167 nuchtere kalvereD, 1947 schapen, 1209 varkens en 175 biggen. Runderen hoogste prijs 74, laagste 06 cent; kalveren hoogste 90, laagste 76 cent; schapen hoogste 72, laagste 58 cent; var kens hoogste 49, laagste 45 cent; alles per kilogram. GOES. Door hel gemeentebestuur wer den Dinsdag verpacht de faecaliën. Pach ter Werd de heer M. Reijerse, Goes, voor f3145. VLISSINGEN. In het St. Vinoentius-ge- bouW werd Maandagmiddag door bet R. Kath. par. kerkbestuur van den H. Jacobus den Meerdere alhier, aanbesteed het bou wen van een nieuwe R. K. meisjesschool. Ingeschreven was door de heerenP. A. van Beers voor f37649, D. Bijl f37451, Jac. Willemse f36667, A. Hanewinkel f 36600, Melis Co. f 36560, J. Loois Az., f 36343, J. Goossen f 34548, P. L. v. Miert, te Middelburg, f33349, F. N. de Rooij f 32932, A. Caljé f 32850, W Anker f 32600, Van der Pluijm Giele, te Rotterdam, f 30860, J. A van der Heil, te Middelburg, f 29500. De inschrijvers bij wier namen geen woonplaats staal, wonen alhier. De gunning wordt later Wekend gemaakt. OUDELANDE. Maandag weird door not v. d Ivloes publiek verkocht: le een huis en tuin, 12 A. Kooper dhr. Joh. Lous alhier voor f2480 en f25 accessoren; 2e. boomgaard enz., 4580 c A. Kooper L. Lois te Wolfaarlsdijk voor f 1230 per 3924 c.A en f 25 accessoren3e. bouwland en dijk, groot 1,9986 H.A Kooper dhr. J. II. C. Hollmann te Goes voor f644 per 39,24 A. 4e. bouwland onder Baarland, groot 7450 c.A. Kooper dhr. C. H-offius te Oude- lande voor f862 per 3924 c.A. Alles on verminderd 8V2 pet. onkosten. KOLIJNSPLAAT. Op de publieke ver- k'ooping ten verzoeke van de wed. en prven van Jan de Smit, door den notaris M. Noordijke j.l. Vrijdag alhier gehouden, wer den hooge prijzen besteed. Zoo brachten de twee beste werkpaarden respectievelijk 546 en 512 gulden op, de twee andere 354 en 178 gulden; van de jonge paaiden bracht een anderhalfjarig paard 312 gul den op, de andere drie250, 152 en 138 gulden. De 6 melkkoeien brachten van 224 tot 160 gulden op, jonger hoornvee van 180 tot 76 gulden. Gisteren werd te Goes in „de Prins van Oranje" ten overstaan van nol. Pilaar, publiek verkochteen heerenhuis en tuin in de gemeente Goes aan de Boudewijn de Wittestraat, wijk A, no. 135a, groot 4 A. 10 c.A. Kooper dhr. Joh. Oele Hz. te Goes voor f 5925, onverminderd de 8'/2 pet. onkosten. Heden werden te Kruiningen in het Café „de Korenbeurs" ten overstaan van not Pilaar, publiek verkocht vruchten te velde, waarvoor de volgende prijzen' wer den besteedhaver van f 90 tot f 106 en zomergerst van f54 tot f 71 per gemet. Aan het gebbuw van het prov. bestuur van Zeeland 'te Middelburg werd heden aanbesteed: het wijzigen van oprit ten tegen den westelijken en den noorde lijken havendijk van de haven aan den StoofpoldeT eii bijkomende werkzaamhe den, behoorende tot de werken van de tramweghavens aan het Zij'pe. RSming f 2700. Inschrijvers de heeren J. P. Panny, Krah- bendijke, f2777; P. Vink, Noordgouwe-, f 2695L. van de Velde, Bruinisse, f 2687 J. Elenbaas, St. Annaland, f2548. In Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen is de oogst van koolzaad geëindigd. Het groot ste deel is gedorseht. Men is over op brengst en kwaliteit tevreden. Er wordt een hooge prijfs betaald; puike partijen loopen tot f22 per 1000 K.G. In de groote polders onder de gemeente Zaamslag worden de laatste jaren groote partijen erwten geteeld voor de conserven- fabrieken. De pluk van hel groene gewas is volop aan den gang; kinderen van 8 en 9 jaren helpen mede. Voor 'dezen ar beid wordt 6 ct. per 5 K.G. betaald, waardoor deze knapen bijl ijverig doorwer ken van 60 tot 70 ct. daags verdienen. Hengstenkeuring. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dait de ge wone rijksnajaarskeuringen van tot dek king bestemde hengsten in 1907 te B e r- gen op Zoom zullen worden gehouden op Vrijdag 25 October aanstaande. Witte uien. Men meldt ons uit Anna- Jacobapolder (Zeeland) Over het algemeen is de oogst der witte uien, die thans in vollen gang is, tamelijk loonend. De gemiddelde opbrengst is plm. 225 baaltjes per gemet. (41 A. 43 c.A.). De prijzen zijn van f3.50 tot f 1 per baaltje. Ziekte in het vlas. Men schrijft uit Schouwen: Ons eiland, dat reeds zooi dikwijls ge teisterd is, ook op het gebied van den landbouw, getuige den totalen ondergang der meekrapculluur, dreigt, wederom een nieuwe ramp. Zooals bekend, werd voornamelijk in de gemeenten Dceischor, Nieuwerkerk en Oosteriand de vlascultuur in praetijk ge bracht. Daaraan verdienen zoowel in den winter als in den zomer vele arbeiders brood. Thans is in het. te veld staand vlas een verschijnsel waargenomen, dat. vele arbei ders met schrik vervult,. Men ontdekte daar namelijk op het vóór enkele dagen zoo schoon te velde staande vlas, bruine roode, bijna zwarte vlekken, in plaats da,t het in zijnfijne kleur' afsterft. Hierdoor is de zaadopbrengst gk-ing en men vreest,'dat. ook het lint van het vlas zal geleden hebben. In de omstreken van Rotterdam breidt zich het mond- en klauwzeer onder het. vee onrustbarend uit. In Vlaardingeram- bacht werd Zaterdag van niet minder dan 10 gevallen aangifte gedaan terwijl thans ook in de gemeente Pernis de ziekte is uitgebroken. Na het hooien. In het voorjaar, tegen dat de schuur leeg raakt en als de weide nog niet wil, deze met een half zakje chilisalpeter op het gemet tot voortgang te dwingen, is zoo langza merhand bij vele flinke boeren al een vaste gewoonte geworden. Ook na htt hooien dient er iets aan gedaan te worden, om het nagras zoo rijk mogeljjk te doen zijn. Het is te begrijpen, dat het gras, na zoo hoog mogelijk gegroeid te zijn, na gebloeid en zaad gevormd te hebben, heel wat voedsel uit den grond gehaald heeft. Duizend K.G. grashooi bevatten ongeveer 5 K.G. stikstof. Een gemiddelde hooioogst van 7000 K.G. per hectare heeft dus uit de weide gehaald ongeveer 35 K.G. stikstof, gelijkstaande met ongeveer 225 K.G. chilisalpeter. Wan neer daarenboven het voorjaar koud is ge weest en de voorzomer weinig zon heeft medegebracht, zooals dit jaar, dan is er zeker in den grond heel weinig salpeter gevormd. Redenen te over dus, om na het hooien, de weide ten minste een beetje te helpen en ongeveer een halven zak chilisal peter per gemet uit te zaaien. Door deze 50 K G. chilisalpeter per gemet op het hooiland na het hooien aanstonds uit te zaai en, bereikt men tweeërlei. Ten zeerste zal de hoeveelheid gras van de naweide enorm toenemen. Tal van proeven hebben dit be wezen, waDt vele boeren hebben reeds in dezen geest gewerkt en zeer goede resulta ten verkregen. En ten andere zal de kwa liteit van het gras er ten zeerste op verbe teren. Dat er verschil is tusschen hooi en hooi weet het kleinste kind. En de boeren

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 3