UIT ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND Men kan denken welke geestdrift er onder het volk ontstond bij haar uittrekken, waarvan alleen de oude menschen nog iets met zekerheid wisten te vertellenmen weexde van blijdschap! 't Was insgelijks Kardinaal Sarto, die het Congres der Katholieken, gehouden ter gelegenheid dier plechtige feesten, te Padua voorzat, waarbij men naar de mid delen uitzag, die 't best geschikt zijn om den eeredienst van den H. Antonius nog m^er en meer uit te breiden Pans Pius X is ook een der eerste p-in sen der H. Kerk geweest, die zich hebben laten inschrijven als lid van het Aarts broederschap, ingesteld ter vereering van den H Antonius van Padua. Waar zulko illustere voorbeelden den weg wijzen, moeten wij met kinderlijk vertrouwen volgen. Nug voortdurend be wijst Antonius. tot zelfs door wondereD, dat hij bij God veel vermag DUITSCHLAND. Processie in de openlucht. Sinds 1872 waren de openbare pruces- siën met het H. Sacrament te Metz ver boden. Thans zijn de Duitsche overheids personen op dit besluit teruggekomen en is toegestaan, dat op den 15en Augustus a. s., ter gelegenheid van de sluiting van het Eucharistisch Congres (dat gehouden wordt van den 5en tot den 14en dier maand) een plechtige openbare processie met het H. Sacrament zal mogen plaats hebben. SPANJE. Gedwongen winkelnering Gedurende geruimen tijd reeds hadden er eiken zomer groote stakingen in de mijndistricten der provincie Biscaye plaats, die meestal door de militaire macht, dik wijls nadat er veel bloed was vergoten, onderdrukt werden. De voornaamste oor zaak dier stakingen was de zoogenaamde cantinedwang. De arbeiders worden n.l. direct of indirect genoodzaakt al hun levensbehoeften te koopen in de winkels of herbergen, die door de werkgevers wor den onderhouden. Maar de artikelen, die ze daar koopen zijn slecht en uitermate dnur en daar het bovendien gewoonte is om woekerwinsten te nemen, vooral wan neer de arbeiders op crediet moeten koo pen, zijn deze geheel en al aan de wille keur hunner werkgevers overgeleverd. Ten slotte was het zoover gekomen dat zij hun loon nog slechts ontvingen in den vorm van minderwaardige koopwaren. Tenge volge van dien onhoudbaren toestand is er thans weder een staking ontstaan en de mijneigenaren hadden zich reeds gevleid met de hoop, dat ook thans de regeering weder troepen zoude zenden om de bewe ging met geweld te onderdrukken. Maar deze hoop bleek ditmaal ijdel. De regeering heeft n.l. in plaats van een militaire macht uit te zenden, een dekreet uitgevaardigd, bepalende dat ten strengste gedwongen winkelnering wordt verboden. Verder wordt onder bedreiging met aanzienlijke boeten bepaald, dat de uitbetaling van het loon zonder eenigen aftrek in contant geld moet geschieden. Het is te hopen, dat de Spaansche regee ring op dezen weg zal blijven voortgaan, ten einde aan die misbruiken, die de arbei dersbevolking in sommige streken geheel ten gronde richten, een blijvend einde te maken. RUSLAND. Reuter meldt uit Tiflis ,dat een pakket, met een bedrag van honderdduizend 'roe bel, dat van de rijksbank te St. Petersburg naar de filiaal te Tiflis werd gezonden', onderweg verloren is geraakt. Of het hier een geval van roof betreft, vinden we niet er bij vermeld. Eerste steenlegging vrede s- paleis. Gistermiddag te half drie had op Zorgvliet te 's Gravenhage de plechtigheid plaats van de eerste steen legging van het Vredespaleis. Daarbij waren tegenwoordig 1150 genoo- digden, onder wie de gedelegeerden ter conferentie, de Ministers, de Kamerleden, de Hofhouding, Diplomaten, de aichitect Cordonnier en het stadsbestuur. Een gemengd koor van 200 personen, onder leiding van den heer Henri Viotta en begeleid door het Philharmonisch orkest, luisterde de plechtigheid met gewijden zang op. De voorzitter der Car ïiegiestic fa- tin g, de heer Van Karnebeek, hield ecne rede. Daarin schetste hij de plechtigheid als een wereldgebeurtenis en huldigde Carnegie, den groothartigen mensch aan wiens edele gedachten de tot standkoming van het vredespaleis te danken is. Dat zal zijn een paleis van internationale justitie gegrondvest op de behoefte van elke be schaafde gemeenschap om de regeering van het recht in de plaats van die van het geweld te stellen. (Denk aan Frank,ijk.Red.) Op uitnoodiging van den heer Van Kar nebeek verriehtte de heer Nelidow, presi dent der Vredesconferentie, de eerste steen legging. Eerst sprak deze een rede uit, waarin ook hij warme hulde bracht aan Carne gie en, gelijk ook de heer Van Karnebeek had gedaan, aan de Koningin, den Tsaar en de Nederlandsche regeering, welke laat ste haar voornemen kenbaar heeft gemaakt om de stichting een allegorisch fresco aan te bieden ter versiering der greote rechtzaal. De vertaling der Latijnsche wDorden op den eersten steen luidt: „Aan den vrede, door het recht te bevestigen, heeft de mildheid van Andrew Carnegie dezen tempel gewijd." Iets over landverhuizing. Canada vraagt op dit gebied tegenwoor dig wel de aandaebt. Dok dit land biedt echler slechts geringe kansen aan hen, die geen speciaal van verstaan. Landbou wers en spoorweg werkers en ook kundige bankwerkers zouden er een plaats kun nen vinden. Voor de spoorwegen zullen in 1907 ongeveer 50.000 man noodig zijn. Huiuie bezigheden zullen daarbij niet uit het ruwste werk bestaan. Er is een v o- o r t- durende vraag naar werkkrach ten voor de vele boerderijen te gen een maandgeld van 15 p. st. tot 25 p.st. met den kost; echter kan men het geheel® jaar door niet van werk ver zekerd zijn. Voor lien, die op kantoren eene positie als klerken zoeken, of die in magazijnen eene soortgelijke positie wen- schen, is geen plaats, daar de ar beidsmarkt op dit gebied geene vraag ver- loont en elk aanbod van die werkkrachten dus het te veel daarvan vergroot. De loo- nen voor dit werk zijn bovendien laag en het leven in Canada is duu r. Het is bekend, dal tal van zakenmensclien hij herhaling dienstaanbiedingen krijgen van menschen, die blijkbaar eene goede* op voeding genoten, doch die niet voor eene bepaalde werkzaamheid geschikt zijn en geen ruwen handenarbeid kunnen verrich ten. Hierop dient bijzonder de nadruk te worden gelegd. Evenzoo op de noodzake lijkheid van kennis der Ëngelsche taal. Behalve aan personen voor de genoem de kantoorwerkzaamheden moet emigra tie naar Canada worden ontraden aan de volgende categorieën: winkel- en ma gazijnbedienden, vrouwen hoven den stand van dienstboden (alsgouvernantes, type writers, telefoon- en winkeljuffrouwen, kinderjuffrouwen, enz.) en verder perso nen, die geen bepaald vak uitoefenen, tenzij hun een positie wordt aangeboden, of dat zij middelen bezitten, om van te leven. Chili ziet graag landverhui zers k o m e n. De Regeering heeft zelfs Iwee groote kazernes ter herberging van immigranten ingericht, waarvan de eene, in de havenstad Talcahuano, bestemd is voor hen, die zich in de Zuidelijke ge deelten van het land aan landbouw wij den willen, terwijl de andere, te Valpax-aiso, is voor arbeiders in de bouwvakken. Deze kazernes zijn echter uitsluitend bedoeld, om de immigranten gedurende hoogstens c.a. 14 of 20 dagen te huisvesten, tot zij zich zelf kunnen helpen. Vooral werk krachten voor den landbouw worden hier gevraagd. De „Con sul-Generaal, zoo deelt het regeerings- weekblad „Handelsberichten" mede, raadt echter Nederlanders, die voornemens mochten zijn naar Chili te emigreeren, zulks af, wanneer zij er slechts in ge ringen getale heen willen gaan, daar de zeer dun bevolkte en uitgestrekte stre ken van Zuid-Chili tamelijk onveilig z ij n, terwijl de politiedienst er uiterst ge brekkig is ingericht. Een ander geval zou het zijn, zoo door immigratie „en masse", b.v. van 300/500 lieden met vrouwen en kinderen, koloniën konden worden ge vormd en daardoor wederz/jdsehe bescher ming zou kunnen worden verleend. De Regeering zou aan deze lieden de noo- dige landerijen op gunstige betalingsvoor waarden kunnen toewijzen. Arbeiders voor de bouwvakken worden vooral te Valparaiso gevraagd en ontvan gen hooge loonen, maar (en dit is voor Europeanen een punl van het grootste be lang) de kwestie der huisvesting is eene zeer moeilijke, terwijl bovendien de kos ten van levensonderhoud in dit land (en vooral te Valparaiso) zóó hoog zijn, dat de goede loonen daarvoor bijna geheel benoodigd zijn. Arbeiderswonin gen bestaan er eenvoudig niet. Er zijn slechts eenvoudige barakken van hout of plaatijzer, die alleen tegen zeer hoogen prijs zijn te huren. Het ziet er voorts niet naar uit. dat spoedig lokali teiten, ter bewoning door Europeanen ge schikt, gebouwd zullen worden. De liooge loonen zullen waarschijnlijk niet lang gehandhaafd worden, want uil Spanje, Italië en Japan verwacht men een groot aantal immigranten, die, zooals be kend is, veel goedkoopere werk krachten zijn en eene soberder le venswijze volgen dan West- en Noord- Europeesche emigranten. Immigratie uit Nederland is zeer onbe- leekenend. Wel hebben de Nederlanders, die zich er vestigden, allen werk gevon den, maar gelezen hel bovenstaande, zou den wij niemand durven aanra- d e n het erop te wagen zonder vooraf gaand onderzoek. (K. S. W.). GOES. Andermaal werd het bestuur der Vereeniging „Handelsbelangen" verrast door de toezegging van medailles voor de Tentoonstelling van Reclame-Middelen. Deze toezegging geschiedde door de beide Wethouders onzer gemeente, de heeren Mr. J. de Witt Hamer J.Gz. en D. v. d. Bout. Gisterenavond werd door den melk- verkooper F. een zijner hoste koeien dood in de weide gevonden. Des avonds werd hel heest, alvorens voor het gebruik te zijn afgekeurd, onder politietoezicht begraven. Dinsdagavond werd in „de Prins van Oranje" eene algemeene vergadering ge houden, waarin de plannen der oommissie voor de feestviering bij het bezoek der Koningin aan deze gemeente, werden ter tafel gebracht. Het. comité van 7 leden met den burgemeester als eere-voorzitter, was geheel tegenwoordig en voel belang stellenden. De voorzitter, de heer D. van den Bout, opende de vergadering en heette allen welkom. De voorzitter gaf een terug blik van de eerste vergadering op het „Slot Oostende' 'gehouden, waar beslo ten was om de Koningin een waardige ontvangst te bereiden. De toen benoemde commissie heeft haar taak ernstig opge vat en van de buurlvereenigingen hebben de commissie geadsisteerd voor het inza melen van gelden de heeren Joh. de Jonge Wz., J. van der Weert, J. de Hoogb, P. de Jonge Jz. en J. Koopman. Dezen heerien wordt dank gebracht voor hunne mede werking. De collecte heeft opgebracht f 747.73 met f 4 als nagift. Het lag niet op den weg der commissie voor versiering te zorgen, wijl de buurtcomilé's die plan nen hebben opgevat, maar wel om ook op de Beestenmarkt een -muziektent te doen plaatsen. Spreker zou gaarne vernemen oi de Groote Mark (commissie al besloten beeft wat versierd zal worden. De beer W. Temperman deelde mede, dat besloten is een bloemperk om de lantaarn te leggen. Er zal alzoo voor het comité overblijven de muziektent te versieren. De uitgaven zijn geraamd als volgtDe drie stedelijke muziekgezelschappen f175; de Staf van Bergen op Zoom f200; vuurwerk f200; muziektent Beestenmarkt f50; toelage earewaoht f50; bovendien verschillende andere uitgaven en onvoorziene f72.73, overeenkomstig bedrag bovengemeld. De heer Boluijt maakt de opmerking dal alleen gesproken wordt van muziek en vuurwerk en vraagt of er geen pro gramma ontworpen is. l)e voorzitter zegt dat dit een besluit was van de vergadering op het „Slot Oost ende" gehouden, waar geen verdere plan nen ter tafel zijn gebracht. De heer Boluijt herneemt: moeten wij dan hij Neuzen en Zierikzee achterstaan? waar een programma vastgesteld werd. De voorzitter deelt nogmaals mede, dal van 's morgens 10 uur af muziek lot 's avonds zal gemaakt worden en daarna (e 10 uur vuurwerk afgestoken. Als pro gramma van den rijtoer deelt de voorzitter 'I. volgende mede. Nadat de Koningin van 't Katscheveer is afgehaald, waar ook de eere wacht aan deelneemt, begint de in tocht in de gemeente: Joh. Anlh. v. d. Goeskade, Groote Kade, Turfkade, 's Heer Hendrikskinderenstr., Nieuwstr., Beesten markt, Magdalenastraat, Opril over de Groote Markt naar 't stadhuis. De officieel® ontvangst izal daar eenige minuten duren. Daarna wordt de tocht voortgezet, doof Lange Kerkstraat, Klokstraai, Singelstraat, Zusterstraat, Wijngaardstraat, Vlasmarkt, Rijvelslraat, Groote Markt, Lomba'-dslraai', Oude Vischmarkt, Lange Vorststraat, Gan- zepoorlstraat, Jacob Valckeslraat naar hel station. Dit alles moet in 50 a 55 minuten gebeuren en -een stoomboot kan nog wel vertraging geven. Het -zingen van een cantate-, waarvan op de bestuursvergadering nog sprake was, kon wegens den korten tijd niet doorgaan. De -heer Risch zegl, dat het comité cor rect -gehandeld heeft zooals de plannen op -bet „Slot Oostende" zijn vastgesteld. Tüs-schen deze en den heer Boluijt ont- ontspon -zich een breedvoerige discussie, welke door verschillende sprekers werd voortgezet en waaraan deelnamen de hee- ren: W. Temperman, Lunenburg, L. de Beste, P. Quist, P. A. de Ligny, P. Laban, M. Hillebrand en J. B. Voois. Er werd gesproken over kinderzang, over volksspelen op een weiland, over het organi-seeren van een optocht allegorisch- historisch. Over het in optochl trekken door corporatiën en vereenigingen met hunne vaandels, de laatste om zich ook op sommige punten waar de Koningin voorbij' komt, te posteeren. De heer Van Schelven wenscht om de fut. er in te brengen dat 's morgens een rondgang met d-e muziekgezelschappen door de gemeente zal gemaakt worden. Alle sprekers worden meer of minder ge- applaudiseerd. Plannen ontwerjien en die toejuichen gaat gemakkelijk zegt de voorzitter en de heer De Ligny. Do laatste zegt, dat bij vorige feesten gebleken is, dat, als het op een deelnemen aankomt er weinigen zich voor laten vinden en het ten slotte ondank- haar wordt, voor wie er zich voor spande. Bij vorige feesten (1898 en 1905) was er veel meer geld beschikbaar en nog bleek er weinig animo lol. deelname. Men zou nu opnieuw bij de burgerij moeten aankloppen en dat gaal niet meer, boven dien is de tijd om een historischenoptochl voor te bereiden, veel te kort. Sommigen wilden den post f200 voor het militaire corps schrappen om dit geld voor den optocht Ie besteden. De comm. maakt be zwaar en zegt dat voor de stedelijke corp sen alleen de laak te zwaar wordt. Ten slotte wordt den 11.11. Tempelman en Bo luijt opgedragen om te trachten 'n histori schen optocht nog -te organiseeren, waar voor het commité dan f 100 beschikbaar stelt.; maar voor ide goede regeling moet dit over tien «lagen beslist zijn. Bij de ontvangst op de Groote Markt zullen de muziekgezelschappen gezamenlijk hel. Wil helmus spelen. En onder hel vertoeven op liet stadhuis zal hel. derde spelen. De voorstad za.1 afzonderlijk feestvieren en op een tribune op het plein van West- dijk zal „Rillandia" zic-h do-en ho-oren. Ten slotte wordt nog een programma vastgesteld. Donderdag, in den vooravond, rondgang door de stad met muziek en fakkellicht; Vrijdag, 's morgens 8 uur, muziek van den toren, van 10 tot 12 uur -optocht van ver schillende vereenigingen met hunne vaan dels en zoo..mogelijk' ide aansluiting van (den historischen optocht. Van 1 tot 4 uur ma- tinée op de Groote- en Beestenmarkt; half 5 intocht van den Koninklijken stoet ontvangst stadhuis; uitvoering van 't Wil helmus door al d-e muziekgezelschappen. Van 6 tot 8 uur soiree op beide markten en te 10 uur vuurwerk op de Groote Markt. Er zullen extra-treinen lo-open van Ro- zendaal en van Vlissingen. De burgemeester -deelt nog mede, dat vooral rekening moet gehouden worden met het aanbrengen van poorten en ver sieringen in de stralen, dié voor de passage van den stoel vrij moeten blijven. Wanneer men poorten en dergelijke wil plaatsen, zal dit op de trottoirs of stoe pen moeten geschieden, ten einde teleur stelling te voorkomen. Onze vroegere stadgenoot, destijds opzichter hij den bouw van de nieuwe kerk en pastorie, de heer Sinjorgo-, is te Geleen in Limburg overleden. Men schrijft ons uit Middelburg: DonderJag z-il het muziekkorps der d.d. schutterij alhier als zoodanig worden op geheven; het voortbestaan van het korps in zijn legenw'oordigen vorm, alleen onder e-en anderen naam is evenwel verzekerd. Het korps werd opgericht den 4 Juni 1815 en gaf op 25 Augustus 1820, verjaardag van Koning Willem I, zijn eerste openbare uitvoering in de Abdij. De eerste openbare uitvoering op het Molenwater w-erd ge geven op 10 Mei 1827. Het korps heeft gedurende zijn 92-jarig bestaan 11 kapelmeesters gehad. De tegen woordige directeur, de heer Jan Morks, werd in 1890 als zoodanig benoemd en het is genoegzaam bekend dat onder zijn be kwame leiding het korps is opgevoerd tot. een hoogte, waardoor het een eervolle plaats inneemt onder de dillettanten-gezeb schappen. De kermis, die tot Zaterdag a. s. duurt, is even onbeteekenend als hare laatste voorgangsters. Het echte kermis vermaak behoort reeds lang tot het ver- ledene. Tegenwoordig krijgt men naast d-e gewone caroussels niets als een stoom- caroussel, een hippodrome, een cinema- tograaf en enkele niets-beduidende „spel letjes", waarvan de spullebaas met stem verheffing to-t binnenkomen aanspoort. Verder kan men zijn vermaak zoeken in enkele schommels, zijn schietvaardigheid beproeven op onze nationale pijpen en dan is men op het kermisterrein vrijwel klaar. Natuurlijk bestaat volop gelegenheid om gebak in eiken vorm te verorberen en de geuren, die de Groote Markt, vervullen, herinneren wel zonder nadere aanduiding aan de poffertjes-, wafel-, bollen- en wat voor andere theaters op dit gebied gevon den mogen worden. Liefhebbers van een meer hartelijke b-eel kunnen te kust en te keur zich vergasten op de bekende ge rookte paling. Is dus o-p het kermisterrein niets te ge nieten en kan zelfs d-e meest verstokte liefhebher van dit vermaak daarop geen avond zoekbrengen, men heeft in het Schuttershof en in den Schouwburg ge legenheid om „uit" te gaan en hiervan wordt genoeg gebruik gemaakt ook. VLISSINGEN. In het concertgebouw werd Maandagavond een do-o-r ruim 400 belastingschuldigen bijgewoonde vergade ring gehouden. Op voorstel der commissie werd bestolen een adres aan den gemeen teraad te zenden, waarop men hoopt meer dan 1000 handteskeningen te zullen krij gen, met verzoek vermindering van den omslag in de gemeentebelasting te krijgen. Het lichtschip „Noord-Hinder", dat aan de wërf der Kon. Mij. „De Schelde" alhier verschillende herstellingen hieeft on dergaan, Wordt den len Augustus weder in stalion gelegd en wordt het reserve- lichlschip binnengehaald. Het gewone misi- sein met sirene zal na de verwisseling weder worden gedaan. Het gewone licht schip zal thans ook onderzeeseh mistsig- naal doen, bestaande in elke 6 seconden twee slagen afwisselend, gevolgd door pauze van 204 sec. Voorloopig kan echter wellicht niet op geregelde werking van deze signaal-inrichting vertrouwd worden. Maandagmiddag had op de fabriek „De Schelde" in de smederij d-e werkman A. van Eek hel ongeluk hij het afkappen van ijzer een stuk tegen het hoofd te krij gen vlak hij het oog. Hevig bloedende werd hij voorloopig verbonden door dr. Ver maas die gelastte direct met hem naar Utrecht, te reizen naar een oógdocler. De man leed veel pijn en er wordt hard ge vreesd dal de ongelukkige het. gezicht, aan dat oog voor goed kwijt zal zijn. De man is 25 jaar oud en heeft een vrouw met drie kinderen. Bij' hel bezoek dat het. Kon. Echt paar in September pok aan deze gemeente zal brengen, zullen de fabriek en werk plaatsen der Kon. Maatsrh. „de Schelde" worden bezichtigd. HEINKENSZAND. Zaterdag j.l. verga derde de gemeenteraad alhier. Voorzitter de burgemeester. Alle leden en de secre taris tegenwoordig. De notulen worden ge lezen en onveranderd goedgekeurd en gp- leekend. Proces-verhaal van kasopname wordt overgelegd en medegedeeld. De ge loofsbrieven der heeren P. van den Dries, Iz. Uijterschout en .1. Dominicus worden door eene daartoe benoemde commissie onderzocht en in orde bevonden en daarna tot de toelating dezer drie heeren besloten. De gemeenterekening over 190G wordt overgelegd, sluitende in ontvang met f 18.989,255, in uitgaaf met f 18.774,57s, alzoo met een goed slot van f214,68. Deze wordt gesteld in handen eener commissie, bestaande uit deheeiren J. Dominicus en A. de Koster, die lat er daaromtrent rappor! zullen uitbrengen. Tot lid van het burger lijk of algemeen armbestuur wordt be noemd de he'er Ja,n Vermue Lz. in pla'ats van dhr. Job van den Dries Pz., die daar voor niet in aanmerking wenschte te ko men. Voor ontruiming eener onbewoon baar verklaarde woning zal een termijn van zes maanden uitstel worden gevraagd, omdat geen andere huisvesting te krijgen is. Daarna is de vergadering gesloten. BORSELE. Maandag werd door Burg. en Weth. aan den raad overgelegd de ge meenterekening over 1906, sluitende met. een overschot van f81.445. De ingezonden rekening van het burgerlijk armbestuur over 1906 sloot in ontvang en uitgaaf, met een gelijk bedrag. Beide rekeningen werden in handen van pene commissie van onderzoek gesteld. Na onderzoek der geloofsbrieven besloot de raad lot toelating van de onlangs her kozen raadsleden de heeren Wisse en Van de Velde. Op verzoek van belanghebbenden werd goedgevonden de regeling der betaling van de jaarwedden der onderwijzers le wijzi gen en de jaarwedden voorlaan per maand uit te betalen inplaats van per kwartaal. OVEZANDE. Maandagnamiddag had de opperman J. Z. alhier, werkzaam a,a,n het bouwen eener nieuwe landbouwschuur bij' dhr. Boonman, het ongeluk een roeste spijlter in zijn voet te trappen, waardoor dit lichaamsdeel zoodanig werd verwond dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. THOLEN. Dinsdag viel alhier met het getij binnen op een oefenings-tocht H. M. kanonneerboot „Bever"s onder bevel van den le luitenant ter zee Eilerls de Haan. Als gewoon lokte het voor onze stadsbewo ners veel volk op de haven, en mochten wederom een gedeelte del' matrozen zich aan land begeven. Het is nu 5 jaar ge leden, dat ook om dezen tijd des jaars 2 kanonneerbooten binnenvielen. HANSWEERD. He kommies Haeck te Lobil is met ingang van 1 Auguslus a. s. hier gedetacheerd. OUD-VOSMEER. Op advies van den rijksbouwmeester hebben Ged. Staten van Zeeland geweigerd hunne goedkeuring te verleenen aan het besluit van den raad der gemeente Oud-Vosmeer tot hiet verkoo- pen van den toren en den noordelijken vleugel van het kerkgebouw der Ned. Her vormde gemeente aldaar tot slooping. De kogel uit den linker-bovenarm van- den rijksveldwachter Jonckbloed, te Z u i d- <1 o r p e, is verwijderd. Hij bleek '32 cen timeter doorgedrongen te zijn. De toestand van den patiënt is gunstig. Het is nog niet. gelukt den dader van den verleden week Zondag gepleegden aanslag te vatten. Bij kon. besluit is op verzoek eervol ontslagen mr. G. Hennequin, burgemees ter van Aarden burg en St. Kruis, Dat komt van de Zeeuwsche koor tal Te A arden burg zijn 3J0 kiezers voor den gemeenteraad; onder de zen is er één van 92, één van 86, één van 85, één van 83, drie van 81, één van 80, vier van 79 en drie van 78 jaren. Deze 15 kiezers lellen dus samen ruim 12 eeuwen. Ofschoon men te Aardenburg een 40-tal treden moet beklimmen om in het stemlokaal te komen, zijn toch 14 van deze 15 oudjes bij de jongstgehouden stemming hun burgerplicht komen vervullen I Vleermuizenplaag De bewoners der predikantswoning te Meieren, bij Gel- dcrmalsen, hebben eene buitengewone be zoeking doorstaan lederen avond vlogen er in de verschillende kamers vleermuizen rond, het meest in de bovenkamers. Weldra werd het zoo erg, dat zij, die hunne slaapkamer boven hadden, zich niet ter ruste durfden hegeven. Nu is Vrijdag avond 1.1. de timmerman aan het werk gezet. Hij maakte boven op zolder, achter de lijst, die onder de goten aangebracht is, openin gen in de muur, èn weldra vlogen er zwermen van vleermuizen, die in haar „dag- rust" gestoord werden, ïond. Met stokken werden de diertjes doodgeslagen, teiwijl een ander deel de vlucht wist te nemen. Niet minder dan honderdvijftig vleermuizen vielen in den slageen kleine honderd ontkwamen In de Wijttenbachstraat te Amsterdam had een 10 jarige jongen, M A genaamd, wonende te Vlissingen, die voor eenige dagen hier gelogeerd is, het o.-.geluk onder het spelen met zijn hoepel, te vallen en een zijner beenen te breken. De knaap is ter verpleging in het O. L. Vrouwegasthuis opgenomen. Hoe gevaarlijk 't is, brandende lucifers uit het raam te werpen, bleek Maandag avond weer in de Van Limburg Stirum- straat te Haarlem. De lucifer kwam neer op den hoed van een dame met 't gevolg,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2