ELIERS. /I.00 -1.00 af. el, Goes, stemmen. buitenland. binnenland- iKKER, Goes. tllNES No. 87. Donderdag 25 Juli 11107. Derde Jaargang. UIT ZEELAND. ERCONCERT (AG 25 Hill 1907 en Decoratie. aat 49, Vlissingen. i j; REUZEL. iek G. J. EGBERTS. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. ZONDAGSRUST. |in met huisgenooten Ier Soc. „V. O. V." sr keer of bij abonnement gestemd. Iling vail het instrument ing wordt gegarandeerd, hieden mede tot billijken tie van deugdelijkheid. !G. fste te noemen, daar jke geleverd zijn door ^en dezelfde concur- ^or Handkracht. Engelsch fabr. Hooiwenders en Harken. ÏONTROOMERS. per kilo. f 0.62 - 0.65 |en van 25 K°. - 0.61 of 100 K». - 0.60 - 6.25 - 0.60 - 0.85 - 0.60 tsoorten en Vleeschwaren. in worden niet, manden en len Rembours. gratis toegezonden. eph. Interc. 519. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.76, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.371/,, voor niet-abonné's„046 Adverfentiën van 1—5 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reckuneberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. In 'de jongste zitting der Provinciale Staten "van Zeeland is gestemd over een voorstel van Gedeputeerde Staten, om de 2(1 vrije Zond agen van het personeel der tramwegmaatschappijen te doen ver vallen. Zooals men weet is het voorstel van Gedep. Staten na veel discussie met 19 tegen 16 stemmen aangenomen. Het voorstel ondervond van verschil lende zijden verzet. In een der afdeelingen was een der le den van meening, dat het niet wensche- lijk zou zijn te laten slippen de bepaling, waarbij '26 vrije Zondagen voor het per soneel der tramwegmaatschappijen zou den gewaarborgd blijven. In 'dezelfde afdeeling was een ander lid, dat zich heeft verbaasd, dat heeren Gedeputeerde Staten zich hebben laten overhalen terug te komen op wat door de Staten in eene vorige zitting met 28 tegen 12 stemmen, waarbij voorstemmers uit alle partijen, is besloten. Hij meent, dat de Minister in ieder geval niet het recht heeft, wat betreft alle andere tram wegen dan dien van Middelburg VlissingenDombuig, den eisch te stellen, dat de bepaling omtrent de vrije Zondagen zou moeten vervallen. Dit lid meent, dat er hier geen strijd kan zijn tusschen den Minister en de Staten van Zeeland, omdat de Minister in zijne voorschriften zich niet bemoeit met vrije Zondagen. Al wat de Minister eischt is toegegeven, maar nu komt de Minister met een eisch, die onbillijk is. Er zijn, als de Staten op den eisch des Ministers ingaan, slechts vastgesteld 26 vrije dagen, waaronder slechts 8 vrije Zon- en feest dagen. De spreker verwees naar een des betreffend debat in een der zittingen in 1906. Hij zegt, dat iemand met zijn ge zond verstand er niet bij kan, dat, als de Provincie een paar ton subsidie geeft, de Provincie niet het recht heeft meer eischen te stellen, dan in een Provinciaal Reglement in het algemeen, en hij begrijpt daarom den Minister niet. Geen der tram- besturen heeft dan ook daartegen bezwaar gemaakt. Dit lid is niet van meening, dat men in D e n H a a g, zooals in een schrij ven van den Minister wordt opgemerkt, speciaal met de Zeenwsche toestanden en belangen op de hoogte is. Het ligt trou wens ook voor de hand, dat een College, dat zich laat voorlichten door de Staten van Zeeland, die voorlichting noodig heeft. Bedoeld lid kan niet aannemen, dat de Minister zou laten terugbetalen de subsidie, die reeds aan de tram Dom burg is betaald. Maar al ware dat zoo, dan zou het nog tijds genoeg zijn, om voor de tram Domb urg eene uitzon dering te maken. Een ander lid in deze afdeeling schaart zich aan de zijde van dezen spreker. Een lid van Gedeputeerde Stalen in deze afdeeling deelt mede, dat men is gezwicht voor de bedreigingen van den Minister. In eene andere afdeeling had een der leden bezwaar tegen de voorgestelde wij zigingen. Dit lid drukte zijn spijt uit, dat Gedeputeerde Staten zich maar zonder meer bij den wensch van den Minister willen neerleggen. Hij zou desnoods mee kunnen gaan, voor zoover betreft dienst regeling en tarieven, maar niet wat aan gaat de regeling omtrent den vrijen Zon dag. Waar eene tramwegmaatschappij de ze aan de Provinciale subsidie verbon den bepaling heeft aanvaard, gaat het maar niet aan deze bepaling prijs te ge ven, alleen omdat de Minister dit wil. Er wordt geen enkel motief aangevoerd en hij wenscht dan ook niet voor deze ministerieele willekeur te buigen. Een ander lid in deze afdeeling meent, dat, waar het Algemeen Tramreglement deze materie regelt, de voorgestelde wij zigingen dienen te worden aangenomen; in het tegenovergestelde geval voorziet hij groote moeilijkheden. Nog een ander lid in deze afdeeling meent echter, dat vroeger reeds voldoende toegegeven is, en wenscht dan ook nu niet aan den wil van den Minister te voldoen. Een lid van Gedeputeerde Staten in deze afdeeling heeft noode toegegeven, maar meent, dat er niets tegen te doen zal zijn: de Minister heeft niet alleen ge dreigd geen verdere voorschotten te zul len uitkeeren, maar zelfs reeds uitbetaal de voorschotten, o.a. aan de tram Wal cheren, te zullen terugvorderen. Waar de Minister zoo pertinent spreekt, meent hij de leden er ernstig op te moeten wij zen, zich tweemaal te bedenken voor zij tegen het voorstel van Gedeputeerde Sta ten stemmen. Niettegenstaande al deze bezwaren werd het voorstel van Ged. Staten aan genomen. Heeft de Spoorwegstaking in 1903 zoo weinig geleerd? We behoeven wel niet te zeggen, dat wij het betreuren, dat ook Katholieke Statenleden hebben medegeholpen om aan het Stoomtrampersoneel de 26 vrije Zon dagen te onthouden. W el hebben zij te hunner ontlasting het dreigement van minister Kraus om de subsidie in te trekken, maar... „il y a encore des juges A Berlin"er is nog een Tweede Kamer i Waarvan zelfs een minister afhankelijk is; en die wel eens in deze materie een andere dan des ministers meening kon zijn toegedaan. Daarom, uit beginsel, had men het voor stel van Gedep. Staten behooren te ver werpen. En zooals overigens in meer zaken, waren Jiet ook hier weer de anti-revolu- üonairen, die principieeler waren dan de Katholieken en ongeveer allentegen stemden. Wat er ook van zij, de houding van den liberalen minister Kraus is ten eenenmale onhoudbaar en onverschoonbaar, die het geven van Rijkssubsidie wil afhankelijk maken van het afschaffen der vrije Zon dagen. Men zal vermoedelijk niet nalaten te zijner tijd, bij verkiezingen, uit dit ge beurde een wapen te smeden. Wij willen dit wapen reeds nu uit de hand slaan en verklaren, dat ook al moch ten zij, die vóór het voorstel van Ged Staten stemden, verkeerd hebben gedaan, zij tenminste slechts gehandeld hebben onder pressie van hoogerhand, en dat in deze feitelijk de ware schul dige 'is niemand anders dan de liberale minister Kraus! Men onthoude dit. FRANKRIJK. Een staaltje van Fransche moraal. Een rijke zieke dame kwam dezer dagen by een geneesheer en vroeg van dezen behandeling met een nieuw serum, waarover zij had hooren spreken. Maar de dokter weigerde, 't middel was nog te weinig beproefd. De dame moest nog een oogenblikje wachten. Ondertus- schen paste hjj het middel op hospitaal- patienten toe. 't Kwam uit, zooals hij ge zegd had, en 15 dagen later ried hij zijn njk<?. cliënte het middel beslist af. De proefzieke in het hospitaal was bezweken. e zaah komt in den gemeenteraad, wijl naar aanleiding van dit geval een zekere heer Goller een millioen aangeboden om de dokters te controleeren en de artsen hebben geadviseerd, dit aanbod af te wijzen. 't Is fraai. ITALIË. Z. H. De Paus heeft den Japamchen gezant in Weenen, Uchida ontvangen die een schrijven van dtn Mikado overhan digde, waardoor hij als bijzonder gezant bij den pauselijken stoel wordt geaccredi teerd. Te Trastevere had Zaterdag de gebrui kelijke processie plaats ter eere van de Madonna della Carmine. Plotseling stiet de plechtige stoet op een bende tegen- betoogers. Het kwam tot een hevig ge vecht tusschen de „clericalen" en de „anti- clericalen."' Vele personen werden gewond. Tegen den bisschop, die in een rytuig gezeten was, werd een stok geslingerd, die den bisschop aan het hoofd trof. De sol daten maakten ten slotte een eind aan dit overkwikkelijke tooneel. De Paus en negus Menelik. De Paus heeft den pater capucijn Marie Bernard, directeur van het Leprozenhuis van Harrer, die weder naar Abyssinië ver trekt, belast met de overbrenging van een eigenhandig schrijven en het grootkruis der orde van het H. Graf aan den Negus en voor de keizerin een prachtige mozaiek voorstellende de Bijzantjjnsche Madonna. Verscheidene andere decoraties worden aan de zonen van wijlen den Ras Makonnen en andere Abyssinische hoogwaardigheids bekleders toegewezen. In de basiliek van St. Jan van Late- raan te 'Rome heeft de inwijding plaats gehad van het grafmonument, dat het stoffelijk overschot van Leo XIII z.g. zal bevatten. Acht kardinalen en ongeveer 200 prelaten waren tegenwoordig bij de plechtigheid. DUITSCHLAND. Een schandelijk feit, een daad van onmenschelijkheid, een spotgryns tegen de Vredeseonfereniie, wordt uit Duitseh- land bericht: De „Daily Mail" verneemt uit Berlijn, dat de Duitsche infanterie op het oogen- blik voorzien wordt van een nieuwe soort van kogel, die, evenals de nieuwe patroon van het Engelsche leger, een spitse punt heeft en dergelijke verwoestingen in het vleesch van levende wezens aanricht. De keizer moet de nieuwe patroon in dit voorjaar op de hertenjacht hebben beproefd. Het vleesch van het hert, dat er mee geschoten werd, werd erdoor uiteen gereten en bleek ongeschikt om als voedsel gebruikt te worden. De militaire specialiteiten schynen te hebben ontdekt, dat de huidige gladronde kogels niet genoeg gewonden buiten ge vecht stellen. Die heeren moeten allen in den eerstvolgenden oorlog vooraan in den slag, dat is wellicht het eenige middel om hun menschelijkheid te leeren. RUSLAND. Uit verschillende plaatsen komen weder berichten van boeren-onlusten. 't Is weer een treurige reeks van landgoederen die geplunderd zijn, landheeren die ver moord zijn en huizen die in brand gestoken zijn. Vooral in het gouvernement Podolië is het erg geweest. Er hebben hier en daar bloedige gevechten plaats gehad tusschen de boeren en de troepen. BELG1E. In w ij ding van Brugge's zee haven. Gisteren werd de diep waterha ven van Brugge officieel door den koning van België ingewijd. Een ontzaglijk talrijke menigte woonde de plechtigheid bij. De koning arriveerde op het jacht „Alberta". De burgemeester van Brugge heette Z. M. welkom en uitte zijn voldoening over de voltooiing van het grootsche werk. Antwoordende op een toespraak van den burgemeester, brach't de koning hulde aan al degenen, die met merkwaardige ene.rgie 'hebben samengewerkt aan het grootsche werk in dienst van de stad Brugge, 'waaraan hij een welverdiend suc ces toewenscht. De koning dankte vervol gens voor de schitterende ontvangst, die hem was bereid, en bracht een groet aan de machtige schepen van de Duitsche maatschappijen, evenals aan de Neder- landsche torpedobooten. KOREA. Een gedwee vorst. Het eerste edict van den nieuwen keizer van Korea beveelt de bestraffing van de Koreaansche deputatie, die in Den Haag geklaagd heeft over het optreden van Japan in Korea! Niet enkel acht men het Koreaansche leger buiten 'staat den toestand te beheer- schen, maar ook liet aantal beschikbare Japansche troepen wordt te eenenmale onvoldoende geacht. Daarom is voorzie ning gemaakt voor het zenden van ver sterkingen uit Sjimonoseki. De volks woede is uitsluitend gericht tegen de Ja panners. Vreemdelingen van andere na tionaliteit loopen geen gevaar. Men koestert ernstige vrees voor het lot van de Japanners in de Koreaansche binnenlanden, zoodra de Koreaansche be volking daar verneemt welke gewichtige gebeurtenissen hebben plaats gevonden. Om te onthouden. „Het Volk" deelt het een en ander mee uit den nieu wen syllabus en schrijft dan: „Voor ons is dat op zichzelf geen onderwerp om te behandelen, ware het niet dat de leden der Kerk ook leden der maatschappij zijn, en wier denk beelden in maatschappelijke zaken door de kerk worden beheerscht. Het boven besproken stuk tracht de dogma's die hen beheerschen, nóg vaster in hun doen en denken te leggen, in plaats van zich voorwaarts te ontwikkelen, wil de kerk onder dezen pans door strakker aanha len van de teugels de onder den socialen invloed zich ontwikkelende denkbeelden terug houden. De gevolgen laten zish niet voorspel len, ze staaD vast. Deze banden zullen verbroken worden." Nu weten onze lezers, dat de door den Paus veroordeelde stellingen nagenoeg alle ten nauwste het geloof raken en dat, wie deze stellingen verkondigt, eenvoudig op houdt katholiek te zijn. Neen, zegt „Het Volk", het dogma kant zich tegen de ontwikkeling; de ban den, door Rome strakker aangehaald, zul len verbroken worden. Ziedaar dus weer 'n formeele oorlogsver klaring aan de katholieke leer. Maar toch blyft men brutaal-weg be- were:-., dat katholieken heel goed lid der S. D. A. P. kunnen worden en dat hun ge loof daaronder niet behoeft te lijden adres aan dr. Van den Brink. Men moet dan toch wel een erg gerin gen dunk hebben van het gezond verstand en het onderscheidings-vermogen der massa, dat men haar met zulke tegenstrijdigheden en leugens aan boord durft komen! „Ctr." Abbé Santo 1. In Maastricht leeft en werkt een abbé Santol, een uitgestoo- ten priester uit Frankryk, die thans ver- r7°^?inJS aan ,het patronaat aldaar. „Het Volk heeft, in zijn haat tegen al wat priester is en kapitalist, dezen abbé Santol en den heer Petrus Regout, die zich zijner aantrok, met laster en verdachtmaking overgoten en hem beschuldigd van de bru taalste kinderexploitatie. Abbé Santol treft die smaad, omdat hij evenals een andere Vine. A Paulo in zeven jaar tijd 13000 kinderen in Frankrijk ont rukt heeft aan de gevaren voor ziel en lichaam, die ze geloopen zouden hebben als vagebonden in de straten van Parijs Hy heeft zich al dien tijd belast met het kosteloos plaatsen van die kinderen in dienstbetrekking op het land. Men bere kene eens, wat dat alles dien priester aan zorgen, aan correspondentie alleen gekost moot hebben. Een paar malen slechts is bij, goeddeels onschuldig, in conflict geko men met de arbeidswet, die den leeftijds grens van 13 jaren voor de kinderen 6telt, en daarvoor heeft de harde wet hem ver' oordeeld voor 6 maanden gevangenisstraf. Wie zal hem dit als een halszaak aan rekenen, die zyn moeilijk werk kent; zells de president der rechtbank, die hem von niste, prees zijn apostolaat. Arthur Loth verdedigt hem in de Fran- scho pers tegen zijne vijanden daar. Met ,k°rt woord wilden wij zyn zaak hier in het ware licht stellen. De arme ver jaagde priesters daar zijn hier veilig met terdaad, al zijn ze niet gevrijwaard tegen den laster van de Hollandsche bondge- nooten van Viviani. nN. Br De verkiezing van J. van den Brink. Het „Dbl. v. Nbr." maakt mel ding van een informaliteit by de herstem ming te Breda in district III. De stern- kaarten zouden n.l. open aan de kiezers zijn uitgereikt, in plaats van dichtgevou wen, zooals de wet eischt. Hierdoor kan het geheim dor stemming zijn geschonken. Als hiervan in het proces-verbaal is mel- 11 g gemaakt, zal de Gemeenteraad bij de overlegging der geloofsbrieven over da toelating der gekozenen te beslissen heb ben. Het zou alzoo kunnen, dat de socialis ten nog te vroeg victoria hebben gekraaid GOES. De heer S. de Witte, commies der posterijen le klasse, is met ingang van 1 Sept. overgeplaatst van hier naar Tilburg. Aan den heer P. A. de Ligny alhier is opgedragen de levering van een nieuw vloerkleed in de Raadzaal van het stad huis, waarbij ook de noodige traploopers vanaf de buitentrap naai' die zaal. De aanschaffing daarvan, die, wat den toe stand van het tegenwoordige vloerkleed betreft, niet overbodig kan genoemd .wor den, houdt verband met het a.s. Konink lijk bezoek. MIDDELBURG. Aan de werkende le den van de Zangvereeniging „Tot Oefe ning en Uitspanning" en van de „Ver eeniging voor instrumentale muziek" al- alhier, is door het bestuur van eerstge noemde Vereeniging bericht dat aan 'H. M. de Koningin te kennen gegeven is, dat het op hoogen prijs zou worden gesteld indien zij met haar gemaal tegenwoordig zou willen zijn bij een korte uitvoering m den avond van Donderdag 12 Septem ber in de Concert- en Gehoorzaal alhier. De tijding is thans ontvangen dat H M. goedgunstig het aanbod heeft' aanvaard en zij en den Prins de uitvoering met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. Vanwege do Vereeniging tot be vordering van het onderwijs in handen arbeid in Nederland, wordt, zooals bekend, van 22 dezer tot 10 Augustus in de Rijks kweekschool alhier een cursus in handen arbeid gegeven Maandagavond zijn de deelnemers aan dezen cursus in het Schuttershof alhier bijeengekomen en daar ontvangen met een hartelyke toespraak van dea voorzitter der vereeniging, den heer KI. de Vries Sz., uit Amsterdam. In het geheel zullen 74 onderwijzeressen en onderwyzers aan dezen cursus deelnemen en wel uit alle deelen des lands, zoowel uit Friesland en Oroningen als uit de zui delijke en de andere provincies in ons land. De practische lessen worden dagelijks gege ven van 8—12 en 2—6ya uur, behalve Woensdag- en Zaterdagmiddag. De voorzitter deelde nog mede, dat er nog twee lezingen zullen worden gehouden en wel een door den heer van der Laar, van s-Gravenhage, die zal spreken over het onderwerpHoe of aan de school de handen arbeid practisch wordt toegepast, terwijl de neer A. van aart, te Rotterdam, secretaris der vereeniging,totonderwerp heeft gekozen: Huisvlijt en handenarbeid. Verder zal er nog gelegenheid worden gegeven tot het instellen van een debat avond. De gemeenteraad besloot heden aan het Middelburgsche muziekkorps toe te kennen een subsidie van f2000. VLI8SINGEN. Op de Dokkade is door het schrikken van een voor een wagen ge spannen paard, dit dier gevallen. De zich in den wagen bevindende personen, de andbouwer T. met zijn vrouw en een 12-jarige jongen, werden er uit geworpen en kwamen onder den wagen terecht. Zij liepen allen kwetsuren opde jongen had een diepe wonde aan de kin. "EKIKZEE. De aanstaande komst van H. M. de Koningin en den Prins brengt meer en meer de gemoederen in bewe ging. Verschillende buurt-commissiën, ter versiering der straten, zijn nog gevormd en elkeen beijverd zich de ontvangst van H. M. luisterrijk te doen zijn. De Raad dezer gemeente heeft aan B. en W. een crediet toegestaan. Eene centrale feest-commissie is geor ganiseerd; deze bestaat uit de heeren Ch. W. Vermeys, cere-voorzitter; J. v. d. Vliet Cz., voorzitter; A. G. Kijn, penningmees ter; E. J. Gelderman, lste secretaris; J. J. Honig, 2de secretaris; M. F. C. de Kater, J. A. Legemaat, C. de Looze, J. van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1