Dinsdag 23 Juli 1907. Derde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. TENTOONSTELLING ST. TRUIOEN net Katholiek Meisje in Goesche kleederdracht, UIT ZEELAND. No. 86. NIH ZEEUHSCHE COUMHT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes 10.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant 0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonaé's f0.371/,, voor niet-abonné's.,045 Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prgs. Worden de liberalen nü réedsde slippendragers van het socialisme? Men zou het zoo zeggen. Bekend is, dat onder aanvoering van den „opperkiezer" Boissevain, hoofdredac teur van het lib. „Handelsblad", de libe ralen hebben medegewerkt om de roode broertjes in de Staten te helpen. Zoo is te Middelburg met behulp der vrijzinnigen de soc.-dem. Sannes in den gemeenteraad getild. En zoo is wat 't treurigste van alles is te B r e d a de gesuspendeerde pries ter J. van den Brink, tot lid van den gemeenteraad gekozen, natuurlijk ook met medewerking der vrijzinnigen. Men staat er verbaasd over, hoe 't mo gelijk heeft kunnen zijn, dat bet sterk overwegende Katholieke Breda een oproerig priester kiest in den raad der gemeente, waar de Bisschop resideert I Men mag zich daar wel aan grondig zelfonderzoek onderwerpen. 'tls daar in 't stedeke van plezier maar geld uitgeven voor pretjes, festivi teiten, vereenigingsavondjes, carnaval, en nog honderd andere „lolletjes" meer. Een goed deel van al dat geld ware be ter besteed aan de versterking der poli tieke en sociale actie, en aan de bevor dering van het vereenigingsleven in hoo- geren zin. Dan ware vermoedelijk deze priester socialist uit den Raad geweerd, en Veel kwaad voorkomen. Intusschen de Bredasche gemeenteraad telt knappe leden genoeg, die zich, niet door rethorisch effect laten betooveren, en die v. d. Brink ras den mond zullen snoeren, als hij b.v. in verband met de woningwet mocht gewagen zooals hij pens te Goes deed van het „paarden- paleis met cathedraal-glas" van den heer Van Mierlo. Nu doet zich. bij deze verkiezing iets merkwaardigs voor, n.l. dit: dat de li beralen te Breda sterker zijn dan het handjevol georganiseerde socialisten. Redelijk zou het dus geweest zijn, dat de socialisten een liberaal, en niet de liberalen een socialist steun moesten verleenen. Dat de liberalen, die daar in aantal de socialisten overtreffen, de socialistische candidatuur steunden, is alleen te verkla ren uit een verregaand anti-cleriealisme, uit een fel anti-papisme. De liberalen hebben van den Brink ge kozen, alleen in zijn cjualiteit vanpries- ter in verzet tegen zijn Over- heidl Men moet de Bredasche liberalen ken nen om van deze waarheid overtuigd te zijn Nog iets merkwaardigs Het liberaal orgaan te Breda heeft ijve- Nieuwsgierig als we waren naar dat „paardenpaleis met cathedraal-glas", zijn we indertijd daar eens 'n kijkje gaan ne men. We dachten over iets feeërieks, iets too- verachtigs verbaasd te zullen staan; ech ter ontdekten we niets meer dan een nieuwgebouwde, ietwat moderne, eenvou dige paaidenstalling voor een paar paar den. Het „cathedraal-glas" in de heele- maal niet groote ramen bestond uit niet- doorzichtig, bruinachtig geribbeld glas. Dat was alles. Inderdaad, die grootsche beschrij ving van dhr. v. d. Brink was grotesk! Maar dat is hem geheel te vergeven iemand, die in zijns vaders stallen de arme knollen steeds „geëxploiteerd" en „uitgebuit" heeft gezien, (de va der van dhr. v. d. Brink is stalhouder te Breda) ziet 'allicht in een localiteit, waar de beesten 'twat beter hebben... een rig meegeholpen om Van den Brink in den Raad te brengen. Redacteur van dat orgaan is: een ze kere heer Kerremans, die benoemd is tot „hoofdredacteur" van de lib. „G o e- sche Courant", nadat hij eerst had gedongen naar het redacteurschap der „Nieuwe Zeeuwsche Courant", terwijl het hem zooals we bewezen heb ben zeer goed bekend was, dat dit laatste blad is een Kathodiek orgaan. „De Baanbreker" zal nu vermoe delijk wel milder jegens dezen cameleon- redacteur gestemd zijn, en hem niet ver der ter verantwoording roepen over zijn beginselloosheid Misschien helpt de man hier nog wel den h©,er K1 o o s in den Raad Te veel Liefdewerken. Telkens hoort men het herhalen, en niet altijd door de slechtsten of onverschilljg- sten onder ons, dat het toch te veel wordt met al die liefdewerken. Het is geven voor onze scholen, geven voor de sociale actie, geven voor het seminarie, geven voor de missie, geven voor dit fonds, geven voor deze vereenigingvoor alles moet gegeven worden. En men gaat zoo ver dat men er de H. Kerk een verwijt van maakt, dat zij zooveel liefdewerken gedoogt, en tel kens weer nieuwe aanbeveelt en maar op nieuw geld vraagt om ze te ondersteunen. Dat verwijt is op zijn minst genomen ongepast, om niet te zeggen ergerlijk. Hoe, men zou er de H. Kerk een verwijt van maken, omdat zij doet, wat zij geroe pen is te doen Neem de liefdewerken weg uit de H. Kerk, en gij hebt Christus' bruid jiaar schoonste kroon ontrukt. Is onze godsdienst niet de godsdienst der liefde? En die liefde waardoor anders kan die getoond worden dan door werken van liefde? En was de naastenliefde niet het kenmerk waaraan men de leerlingen van Christus zou erkennen? Op het voorbeeld van haar meester gaat ook do Kerk weldoende rond, hier tranen drogend, daar leed verzachtend, elders wonden zalvend, genees- en troostmidde len biedend voor alle kwalen. En dat is baar roem en haar grootheid. 'Gij, die er de Kerk een verwijt van maakt, dat zij' maar telkens nieuwe liefde werken uitvindt om, zooals gij zegt, zich nieuwe bronnen van inkomsten te schep pen, vergeet niet, dat die Kerk uwe moe der is. Weiger haar zoo gij er den treu- rigen moed toe hebt, uwe aalmoes, maar verwijt baai- niet, de liefdewerken die in haar schoot ontstaan. Zij toch leggen het schoonste getuigenis af van hare steeds jeugdige kracht en van hare eeuwige vruchtbaarheid. v. B., m. S. C. (BELGIË). Ten spoedigste gevraagd een om op genoemde tentoonstelling als Winkel juffrouw op te treden. De werkzaamheden bestaan slechts in het gratis aanbieden van monsters boter. Goede behandeling verzekerd; boven rels- en verblijfkosten flink salaris. Inlichtingen te bekomen bij den heer JOS. WITKAM, Goes. FRANKRIJK. In Frankrijk is het aantal jaarlijksche echtscheidingen, dat in 1884 slechts 1879 bedroeg, in het jaar 1901, dus twintig jaar later, gestegen tot 14,692. DUITSCHLAND. Het 18e internationaal Eucharistisch congres, dat voor de eerste maal in Duitsch- land te Metz, van 6 tot 11 Augustus zal worden gehouden, belooft zijn voorgangers te zullen overtreffen. Reeds 28 bisschoppen, onder wie vier kardinalen, hebben toege zegd, het congres te zullen bijwonen. Naast de vertegenwoordigers van het Amerikaansch en Engelsch episcopaat zal het Belgisch episcopaat met den kardinaal van Mechelen aan het hoofd, voltallig ver schijneD. Het Duitsche episcopaat zal met negen, het Fransche met kardinaal Mathieu (een geboren Lotharinger) met zeven bisschoppen vertegenwoordigd zijn Vier bisschoppen zullen er het woord voeren. Het aantal congresleden zal zoo groot wezen, dat men er in Metz geen huisves ting voor zal vinden, oud-adelijke families te Metz hebben hun woningen en rijtuigen ter beschikking van de bisschoppen gesteld. Voor de overige gasten zjjn tot heden 1200 kamers gevonden. Men verwacht zeker 30,000 vreemdelingen, indien de regeering verlof geeft tot bet houden van een pro cessie. RUSLAND. Spoorwegarbeiders hebben een aanslag gepleegd op het leven van den minister van verkeerswezen, toen deze op inspec tiereis was bij Elisabetgrad. Er was een groot brok ijzer op de rails gelegd, om den trein te doen derailleeren. Door de oplettendheid van den machinist werd een ramp voorkomen. De trein kon juist nog een paar meter voor de noodlottige plek tot stilstand worden gebracht. De schul digen zijn in hechtenis genomen. Een brutale roof. Op de Wolga heeft in den nacht van Woensdag een dergelijke brutale aanslag op een schip plaats gehad, als waarvan we onlangs melding maakten. Aan boord van het stoomschip „Luzimoff" op het traject tusschen Pern en Ochansk, werden door een twaalf man sterke roo- versbende twee soldaten en een commis saris van politie gedood, en de kapitein en een passagier gewond door een in de machinekamer geworpen bom, werd de macbiue onbruikbaar gemaakt en het schip tot stil liggen gebracht. De roovers braken daarna het postruim open, ontwapenden den postbeambte, roofden 35.000 roebel en brachten zich vervolgens met een sloep in veiligheid. KOREA. De Keizer van Korea heeft afstand ge daan van den troon.. In een openbare kennisgeving betuigt hij zijn leedwezen er over, dat in den loop van zijn 44-jarige regeering de rampen, welke de natie heb ben getroffen, elkaar snel zijn opgevolgd. De ellende des volks had nu zulke afmetin gen aangenomen, dat de tijd gekomen scheen om, volgens de voorvaderlijke ge woonte, de kroon over te geven aan den troonopvolger. 'Geannexeerd wordt het land dus voor- loopig nog niet, maai- half gejapanneesd is 'tnu toch al wel. Te Tokio werd uit Seoul vernomen, dat het aldaar zeer woelig is, vooral om het paleis. Een menigte van 2000 man is samengeschoold in een ander gedeelte van de stad. Het volk deed een aanval op het gebouw van het (Japansche) dagblad „Ko- koemin". De menigte werd echter ver spreid. De aangerichte schade is aan zienlijk. De oudere staatslieden te Seoul hebben een schrijven gericht aan markies Ito, waarin .zij aan de Japanners hun steun beloven, mits deze den Keizer goed be handelen; plecht dit echter niet gebeuren dan zou het geheele volk als martelaars sterven. Te Seoel zijn de oproerlingen, die de woning van den eersten minister omsin gelden, door de Japansche politie met be hulp yan geschut verstrooid. De eerste minister had de wijk genomen naar het paleis, (terwijl de overige ministers zich naar Jiet verblijf van den Japanschen re sident begaven. Voortdurend hoorde men het geknetter van het geweervuur; men ge loofde flat het tusschen de Japansche po litie en Koreaansche soldaten tot een bot sing ,was gekomen. Indien de Japansche troepen de Koreanen aanvallen, zal de onrust nog ernstiger karakter aannemen. Om 10 uur werd aan Ito een samenzwering gemeld; men vertelde hem, dat de Keizer lijke wacht tersluiks van den Keizer bevel had gekregen om het paleis hitmen te rukken en te middernacht het heele kabi net, dat veor zijn troonsafstand verant woordelijk is, te vermoorden. Dit is de ambtelijke verklaring van het feit, dat de Japanners het paleis bezet houden. Öm 10 uur Zaterdagmorgen had de plechtige .troonsbestijging van den Kroon prins plaats. Na de troonsbestijging van den Kroon prins is de Keizer vertrokken. Het kabi net ,en generaal Hasseegawa met troepen houden nog verblijf in het paleis. Het openbaar gemaakte ambtelijk verslag vermeldt dat er gedurende de onlusten 10 .Japanners gedood en 30 gewond zijn. Het aantal slachtoffers onder de Koreanen wordt niet opgegeven. Een menigte van 2000 personen deed een poging, waartoe Zaterdagmiddag be sloten was, om alle ministers te vermoor den. Na het aanhooren van toespraken gingen zij over tot het plunderen en in brand steken van de woningen van den eersten minister en der overige ministers. Bij het huis van den minister van oorlog werden de opstandelingen door de Japan sche bewakers, die er een groot aantal van doodden en verwondden, terugge dreven. GEMEENTERAAD GOES. In de gemeenteraadsvergadering van Vrijdagavond, onder voorzitterschap van den burgemeester, was de heer Jansen met kennisgeving afwezig. Onder de inge komen stukken is een schrijven van dnr, S. Spaans, dat hij wegens vertrek uit de gemeente ontslag neemt als lid van de C. v. T. op het lager onderwijs. De Voorzitter spreekt een woord van dank voor 't geen de heer Spaans voor 't onderwijs in deze gemeente geweest is, en van leedwezen over diens heengaan; de Raad betuigt hiermede zijn instemming. Aan de orde is 't voorstel betreffende de uitvoering van den reinigingsdienst vanaf 1 Juli 1908. De heer Pilaar zegt tot het goedkeurend rapport der financieele commissie te heb ben meegewerkt, doch hij vestigt de aan dacht op een tegenstrijdigheid in twee alinea's in art. 4, waar van de verplichting tot schoonhouden door den aannemer wordt gesproken, terwijl de toelichting schijnt te doelen op verplichting tot ge heel onderhoud. De heer Hamer zegt, dat in het concept niet is geregeld onderhoud, maar alleen schoonhouden. De heer Pilaar zegt dat dit er dan staan moest; onderhoud toch behoort bij de gemeente. De heer Dekker wenscht de voorwaar den artikel voor artikel te behandelen. Het is een belangrijk stuk, en door de verschillende veranderingen is misschien hem alles op 'toogenblik niet duidelijk. Aldus wordt besloten. Bij artikel 2 wenscht de heer Dekker den termijn van 7 jaar te bekorten tot 5 jaar. In den loop van 't vorige contract zijn veel veranderingen noodig gebleken. De aannemers hebben een gemakkelijker overzicht over 5 dan over 7 jaar. De Voorzitter zegt dat de aannemers be zwaarlijk voor zoo korten tijd zoo groote kosten voor materiaal, paarden, enz. kun nen maken. Een langer termijn zal in 't be lang der gemeente zijn. In dien geest heb ben de meeste inschrijvers zich dan ook tegen spr. uitgelaten. De heer Dekker trekt zijn voorstel in. De heer Hollmann stelt voor bij art. 4 in te lasschen: (al het materieel voor de exploitatie) alsmede de paarden, benoo- digd voor de uitvoering van den dienst. B. en W. nemen deze wijziging over. Art. 11. De heer Dekker acht 't ge- wenscht dat aan de bepaling dat de aan nemer verplicht is gier, modder, enz. weg te halen, worde toegevoegd: tenzij B. en W. verkiezen die voor rekening van den aannemer te doen wegruimen. De heer Duvekot acht dit onnoodig; die mest is wel niet veel waard, doch voor 't weghalen wil men ze wel hebben. De heer Kakebeeke steunt 't denkbeeld van den heer Dekker, wijl, behalve gier, er ook glas, blik en andere rommel blijft liggen. De heer Hamer: dan heffen wij boete. De heer Kakebeeke. Maar dan is het contract afgeloopen. Het is de vraag of jl 1 wij dan toch nog de boete op hen kunnen verhalen. Zonder hoofdelijke stemming wordt 't aldus gewijzigde ariikei goedgekeurd. Bij art. 12 vraagt de neer Dexker een redactie-verandering. Minstens 8 werk lieden in dienst hennen. Dan wil spr. voor „dezen" lezen „den werklieden", dan zijn ook andere nog boven die 8 aan te stel len werklieden er onder begrepen. De Voorzitter wil die wijziging overne men, doch de heer Hamer verzet zich met 'toog op de openstelling der mogelijkheid van aanstelling van jongelui, die geen f 8 kunnen verdienen. De Voorzitter zegt dat in hetgeen de beer Dekker verlangt, door de volgende alinea voorzien wordt. De heer Dekker geeft dit gewonnen. Art. 13. De heer Dekker vraagt schrap ping van de woorden „onmuluellijk na zijn komst". Een waarschuwing door den werkman onmiddellijk na zijn komst acht spr. ongerijmd. De Voorzitter zegt dat de bepaling noo dig is met 'toog op hen die veel te vroeg hun bak builen zetten. De heer Dekker legt zich hierbij neer. De heele „voorwaarden" wordt aan genomen. Aan de orde komt vaststelling der mo tor- en rijwielverordening. De heer Donner vraagt of art. 15 der Motorwet of althans een verwijzing naar dat artikel niet in de verordening kan opgenomen worden. De Voorzitter legt uit dat dit tegen de wet is. De heer Hollmann releveert 't ongeluk in de Lange Kerkstraat met den fietser uitlerseke, die onder 't paard van den heer Duvekot terecht kwam. In verband daar mede dringt Spr. er nogmaals op aan dat 5 M. voor den hoek eener straat de fietsers of motorbestuurders genoodzaakt zullen zijn te waarschuwen. Spr. doet in dien geest een voorstel, waarin op advies van den Voorzitter de afstandsbepaling, met 'toog op de moeilijkheden bij te consta- teeren overtredingen, wordt geschrapt. De heer Duvekot acht een wettelijk ver bod onnoodig. Het is hier nu eenmaal volgens sommigen een kruiwagenstad met smalle straten. Het ongeluk waarop de beer Hollmann doelt zal de menseden voor 't vervolg voorzichtiger doen zijn. Die man was trouwens doof, zijn belten zou hem althans niet geholpen hebben. De heer Hollmann meent dat als de man wél gebeld had, de beer Duvekot die niet doof is, hem niet zou hebben aangereden. De heer Pilaar zag liever de verordening nu maar aangenomen, gelijk zij door Ged. Staten is voorgesteld. Laten wij haar eenigen tijd in werking zien en dan kan men zien of er veranderingen noodig zijn en welke. De wijziging door dhr. Holl mann voorgesteld, is in strijd met Prov. Reglement en Rijkswet. Na nadere verdediging door dhr. Holl mann komt zijn amendement in stemming. Voor stemden de heeren Hollmann, Risch, v. d. Bout, Temperman, v.' d. Leeuw en Kakebeeke. Dus staking. Bij art. 8 maakt dhr. v. d. Bout bezwaar tegen 't verbod van meevoeren per fiets van voorwerpen, die buiten de stuurstang uitsteken. Hij zou wenschen te verbieden meer dan 80 c.M. Maar dan haalt hij een streep door den Rijkspostdienst. De heer Dekker steunL dit. De heer Hamer zegt dat het niet aan komt op de lengte van de stuurstang, maar op den omvang der uitsteeksels. De heer Pilaar voelt voor 'tbezwaar van dhr. v. d. Bout niets. Er worden zaken vervoerd per fiets die de passage belem meren, bijv. een stok. De heer Hamer zag laatst op den wal een fietser met eenige hossen stroo rijden, die den geheelen weg noodig had. De heer Dekker zegt: een fiets is geen luxe ding, inaar een noodzakelijk vervoer middel. Zijn de dingen breeder dan de stuurstang, dat behoeft dan toch geen ongelukken te veroorzaken. En moet nu een stakker die met iets dergelijks van buiten de stad in komt rijden, hiervoor bekeurd worden? En moet een arme, die een rolletje behangselpapier goedkoop in stad kocht, bij het uitrijden daarmee nu nog een gulden boete betalen? Nergens bestaat zulk een scherpe bepaling. De Voorzitter wijst onder meer op Mid delburg. De heer Risch zegt, dat een fiets geen vrachtkar is en hoofddoel er van niet moet

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1