L winf ittendijke. open. Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Zaterdag 20 Juli 1907 van de lielweek. ilzuiir - Creolin iallen en Blokken. Het Spook in het Keizeisslol >tor-Rijwielen VERZEKERD 8 INN Em AN D FEUILLETON. E. VERBEEM. JPII. Ir/. Brandwaarb.'Mij., [IER, Turfkade, Goes. i 80 tot 190 gulden UIT DE PERS Y i s s e h e r ij ONDERWIJS. RECHTZAKEN, loncurreerende en [OR-RIJWIEL irom ieder die jeslist een ontvangen: oote sorteering in ELEIN en AARDEWERK npotten, Glazen, Waterstellen, Schalen enz. enz. Goes. Jen gezond te leven neemt eene Van Aken's bloed- li eene goede gezondheid te pene methode is waar en vaar blijven, 'tis van zich betamelijk te purgeeren, jom moet het purgeermid- pkozen zjjn en het mag uit teen oorzaak zijn van ver- If ziekte. Dit goed purgeer- Itaat en wordt overal met aanvaard; het zijn Van irgeer en Bloedzuiverende gen moeilijken stoelgang, gal en slijmen, speen, kre- puisten, keeren der jaren, pd, leverziekte. 9e doos f O,SO, Igbaar bjj de firma SCHUL- II. te Middelburg; verder te GEBR. MULDERte Middel- DE ROOS; te Vlissingen WIELERte Ovezand by Rilland bij DE GOFFAU; Ln bij W. POTTER; te pijke bij DE COCK. IE JONG Co. te Amsterdam, Opgericht 1809, onderling en tegen vaste tolgens billijke tarieven en te bekomen bij dhr. JACs. RIES Pz. te Heinkenszand, Cor- dier Mü voor Westel. Zuid- m sn vrouw, uit eiken stand elbreimachineswij gschriften op ons kantoor vele plaatsen. ;aling. tine „VICTORIA", ten, enz., enz Voor H H. gen fabrieksprijs. Degelijk torloopende tentoonstelling a van 9 tot 5 uur. door hekade 8, ROTTERDAM. Estërbaan le Cointre, Go«s. HE ZEEUWSCHE COURANT Sociale wetgeving en de So cialisten. Er is reeds vaak op ge wezen dat in den Duitschen Rijksdag bij voorgestelde wetten, die in het voordeel van den arbeider waren, steeds werd te gengestemd doorde socialisten. Het gaat hij ons denzelfden kant uit. De eerste groote sociale wet „het Ar beidscontract" 'die nu in de Eerste en Tweede Kamer is aangenomen, een wet, waarbij de verhoudingen tusschen pa troon en arbeider thans onder controle van 'den Staat komen, is door de socia listische afgevaardigden unaniem ver worpen. In de hoop natuurlijk dat de wet toch door "de met-socialistische Kamerleden zou worden aangenomen. De socialisten hebben er zich tegen ge opponeerd omdat de wet hun inziens on der Vele opzichten onpractisch werken zou. "Nu verschillende Eerste-Kamerleden met 'groote kennis van zaken bezwaren omtrent 'het onpractische der wet opper den, wordt dit in „Het Volk" voor „re- 'aktie" gescholden. Toch gaf de groot industrieel Regout, die de „reaktie" ver tegenwoordigde, zijn stem aan het ont werp, 'omdat hij niet den schijn wilde wekken zich uit eigenbelang tegen deze wet 'te verzetten. De 'ekonomische verbetering van de po- 'sitie van den arbeider kwam dus tot Stand met hulp van alle politieke par tijen, uitgezonderd de socialisten. En toch durft nu „Het Volk" in een hoofdartikel 'over de aanneming dezer Wet ïn de Eerste Kamer schrijven: De Eerste Kamer heeft dan het ont werp aangenomen. Maar zijn er daarom sociale hervor mingen Veilig, die in de Tweede Ka mer onder meer rechtstreekschen in vloed des volks met moeite en moor denden arbeid van democratische zijde zijn aangenomen?" Hoort gij het, arbeiders van Nederland, de sociale hervorming, die u in het Ar beidscontract wordt geschonken, is van democratische zijde met moeite en moor denden arbeid tot stand gekomen. Maar aan deze democratische zijde stonden 'de socialisten niet. Aan deze moeite en moordenden ar beid hebben de socialisten geen deel genomen. Want „Het Volk" schrijft hetzelf: „de sociaal-democraten stonden er al bijzon der koel, zelfs afwijzend tegenover". „Het 'heeft de stem van geen socialist kunnen verwerven". Voor 'de arbeiders, die alle heil van het socialisme verwachten, prachtig om te onthouden. (Msb.). Geen animo. In de gemeente Stein (Limburg) verzuimde men op den voor de verkiezing bepaalden dag een voldoend aantal candidaten te stellen voor liet lid maatschap van 'den gemeenteraad. De dag van Dinsdag was daarom voor een tweede 5) Boldior liet de zware, zijden stof, die zijne hand omhoog had geheven, neder- vallen en de gouden ringen kletterden En toen stiet hij een zachten Jach uit en wierp zich in den stoel, waarin de Keizerin zooeven had gezeten. Het is mij gelukt, om weder eens haar jaloezie op te wekken mompelde hij, zich met de rechterhand de gladde kin wrijvend. Natuurlijk geloof ook ik niet aan het sprookje van 'de witte vrouw, evenmin als de Keizerin, Nadat de Franschman nog een tijd lang stil vergenoegd vóór zich uit geglimlacht had, verliet ook hij het kleine vertrek en keerde in de eetzaal terug. De Keizerin had inmiddels door den ceremoniemeester de tafel laten opheffen. De dans in de pronkzaal was weder in zijne rechten getreden, ofschoon de Kei zerlijke Majesteiten zich teruggetrokken hadden. Hier en daar hoorde men een halfluid gelach en men kon vragende blik ken en even zooveel schouderophalen be merken. Dit stond vast, dat er iets was voorgevallen. Wellicht kon markies Bol- dier, die een geheim gesprek met Maria Theiesia had, zooals men ontdekte, eene opheldering geven. De sluwe Franschman verkiezing aangewezen. Maar ook toen werd geen enkele candidaat opgegeven. Op den 23sten dezer zal voor de derde maal beproefd worden den Raad voltallig te krijgen. De herstemmingen voor den gemeente raad te Rotterdam hebben de Rechtsche partijen een volkomen overwinning be zorgd. Deze hebben v ij f zetels gewonnen, de sociaal-democraten twee, ten koste van de liberalen. Over een der door de libera-' len verloren zetels moet opnieuw gestre den worden. De sociaal-democraat van Hinte is twee maal verkozen, en zal dus hebben te opteeren. In district 1 zijn gekozen dhm. van Bleek (anti-rev.) en van Hinte (soc.-dem.) In district II dhrn. mr. A. de Jong (anti-rev.) en J. Bakker (lib.) In district 111 dhrn. P. van der Pols (anti-rev.), van Beers (R.-Kath.) en Ha- velaar (lib.) In district IV. dhrn. van Vessem (Chr.- hist.), Buskens (R.-Kath.) en-van Hinte (soc.-dem.) In district V dhrn. Warmenhoven (Cftr. hist.), van Rijswijk (R.-Kath.) en Ferares (lib.) De oude burcht van 't liberalisme brok kelt in Rotterdam leelijk af. Ook te 'sGravenhage wonnen de Recht sche partijen. Vijfde centrale vergadering van d e K. S. A. gehouden te 'sGra venhage, 27 Juni 190 7. In deze vergadering werden, nadat de nieuwe leden door den Voorzitter waren welkom geheeten, de rekening en verantwoording van den Algemeenen Secretaris en den Secretaris- Penningmeester van de vereeniging tot bevordering van de K. S. A welke door den accountant Jules N ij s t en de finan- cieele commissie waren nagezien, goedge keurd. Besloten werd, dat de vóór 1 Jan. 1907 verschenen Vlugschriften en Vliegende Blaadjes in het jaarboek zullen worden afgedrukt. Voor de a.s. wintercampagne weid als hoofdonderwerp vastgesteld: „Volksontwik keling. ontwikkelings- en sociale cursussen." Daarover zal allereerst een vlugschrift ver schijnen vervolgens zal eene enquête worden gehouden door 't Centraal Bureau, terwjjl het door de sprekers in de wintervergada- ringen zal worden behandeld. Ook de vroegere onderwerpenK.S.A. de Kath. Pers, het Woningvraagstuk, blijven op de agenda staan. De plaatse lijke Comité's kunnen dus daaruit hun keuze doen. Versohillende andere zeer gewichtige onderwerpen kwamen daarna ter sprake. Daaromtrent kunnen echter nog geen me- dedeelingen worden gedaan, ofwel wijl, na ampele bespreking, het nemen eener defi nitieve beslissing tot de October vergade ring werd uitgesteld, ófwel wijl eerst de beslissing der Diocesane Comite's of Bestmen dient te worden afgewacht. (Med) hoedde zich daarvoor echter wel en ver liet na eenigen tijd eveneens hel feest. Maria Theresia was met een wolk van misnoegen op haar altijd nog schoon ge laat de eetzaal doorgegaan. De ceremonie meester, graaf Von Tauenfelten, trad op dit oogenblik naar haar toe. De Keizerin zag den ouden hoveling doordringend aan. Waar bevindt zich mijn gemaal? vroeg zij kortaf. Zijne Majesteit heeft kort geleden wegens plotselinge onpasselijkheid het feest verlaten en laat Uwe Majesteit zijne verontschuldigingen aanbieden. De Keizerin gaf hierop geen antwoord, doch wendde zich ter zijde evenals dacht zij een oogenblik na. De ceremoniemeester zag de Keizerin vragend aan. Hij wist zelf niet, wat hij van deze ongewone verwijdering van den Keizer denken moest, vooral wijl Franz 1 uitdrukkelijk bevolen had, dat niemand hem volgen zoude, waar hij ook wezen mocht. Tegenover de Keizerin, zijne gemalin, had zulk een bevel echter geen kracht Maria Theresia gaf den hofmaarschalk eenige bevelen en trok zich eveneens te rug. Het gelukte haar zelfs om vrij on bemerkt de feestzaal te verlaten. Zij ging door eenige verlaten kamers zonder zelfs een hofdame te ontbieden om haar te begeleiden en stond nu buiten op den corridor. Deze was echter nog verlicht en de lijfwacht in zijn met goud gebor- Tweede Nederiandsch Katho- liekCungrestotbestrjjdingvan het Alcoholisme. (Nijmegen 18, 19 ep 20 Augustus). Het programma van het 2e katholiek congres tot bestrijding van het alcoholisme, te houden te Nijmegen den 18en, 19en en 20en Augustus, toont ons de belangrijk heid van deze R.K. drankweerbjjeenkomst, die om half zeven 's avonds in „Burger- lust" begint en wordt voorafgegaan door een Lof met „Veni Creator" in de St. AugustinuBkerk. Na de opening door den voorzitter en mededeelingen over het Dr. Ariënsfonds zal dr. Ariëns spreken over „de Katholie ken in den strijd tegen het alcoholisme" en prof. J. V. de Groot O P. heeft aan zijne voordracht den titel „Van boven af" gegeven. Na afloop van deze vergadering concert op het Valkhof. Den volgenden dag, 19 Augustus, spreekt 's morgens in de Gezellenvereoniging dr. Cyprianus Verbeek, ord. Carm., over „lief dadigheid" en zal de heer Mesker uit Maas tricht het onderw. „Verwaarloosde jeugd in verband met de Kinderwetten inleiden. In den Volksbond spreekt op 't zelfde tjjdstip dr. P. Th. Coebergh over „de bier kwestieen pater Van 'tWesteinde over „het beginsel der katholieke geheelonthou ding", terwjjl des voormiddags in „Burger- lust" een vergadering zal gehouden worden der Ned Mana-vereenigingen, veor leden van zoo'n vereeniging toegankelijk. 's Middags spreken in „Burgerlust" Henri Hermans uit Maastricht en dr. A. K. M. Noyons uit Utrecht, resp. over „arbeiders vraagstuk" en „alcoholisme en tuberculose; in de Gezellenvereeniging pater H. Ermann S. J. en J. D. Onland uit den Bosch, over „het kind en de drankbestrijding" en de „onderwijzer" in den Volksbond eindelijk kapelaan W. G. B. H. van Berkel uit Arn hem, en luitenant G. van der Steen uit den Haag, over „jongens en meisjesbondeu" en „militairen" Wanneer 't weer gunstig is, wordt na afloop een tocht gemaakt naar Berg-en-Dal, waar pater Borr. de Greeve uit Vordeu een toespraak tot de deelnemers zal houden. Om 9 uur is daarna vergadering (algemeene) in „Burgerlust", waar de heer G. Bruna. uit Utrecht, het verbod van productie en den invoer van absinth zal behandelen, en de heer Albert van der Kallen, uit Breda, het „sociaal vraagstuk." Den laatsten dag weer in „Burgerlust" algemeene vergadering Sprekers zjjn pater Ildefonsus over „Organisatie" dr. W. A Boekelman over „de alcohol als genot- en geneesmiddel", dr. A. W. Aussems over „het kind" dr. P. W. C. Busch over „ver pleging van drankzuchtigen." Emigratie naar Canada. Aan. hen die voornemens mochten zijn naar Canada te emigreeren, wordt aangeraden zich aan te schaffen een in de Engelsche taal geschreven handboek over dat land, bevattende vele nuttige inlichtingen en het welk tegen vooruitbetaling van een penny- te verkrijgen is bij het „Emigrants Infor- duurden rok ontstelde niet weinig, toen hij in deze eenzame gestalte, die uit de kleine deur trad, de Keizerin herkende. Deze verwaardigde den man nauwelijks met een blik, toen zij in het voorbijgaan vroeg Is de Keizer je daar straks gepas seerd? Vraag excuus, Uwe Majesteit. antwoordde de man. Maria Theresia wist thans genoeg. Franz had een anderen weg genomen, toen hij den wenk van de onbekende vrouw volgde, om zich niet aan zjjn sol daten te toonen. Dit zoude echter de Kei zerin niet weerhouden, om hem niettemin toch te verrassen. Maria Theresia raapte haar kostbaren zijden sleep hoog op, en energiek, gelijk zjj steeds was, ging zij de corridor door. Zij wendde zich naar de zijde, waar de vertrekken van haren gemaal lagen. Hier was de verlichting niet meer zoo rijke lijk, als daarginds in den grooten vleugel, waarin dezen nacht het feest plaats had. Zoo juist begon het op een der torens van de stad middernacht te slaan. De Keizerin kende geen vrees, noch voor geesten, noch voor menschen. Doch on willekeurig bekroop haar in de eenzaam heid, die haar omgaf, een gevoel van mishagen. Zij koos een geheimen weg, om niet op de uitgezette schildwachten te stooten en opende eenige kleine deuren, door welken zij op een tweeden smallen corridor kwam. ination Office" 31 Broadway, Westminster, London S. W. Speciaal aan landbouwers, die naar ge noemd land wenschen te gaan, wordt in overweging gegeven zich eerst in betrek king te stellen met het „Dominion of Ca nada Emigration Office" IX 12 Charing Cross street, London. Voor klerken en kantoorbedienden is in Canada geen arbeid te vinden. Afgeraden wordt naar Canada te gaan aan hen die geen Engelsch verstaan of niet in het bezit van genoegzaam kapitaal zijn om in den eersten tijd na hunne aan komst daar te lande op eigen kosten te kunnen leven. (Staatscourant.) Men meldt uit Zeeland: Hoewel hel weder in de laatste maanden te koud was, zijn de oesters op de meeste perceelen vrij goed gegroeid; er was groote vrees bij de verschillende kweekers, dat de lage temperatuur van het Scheldewater den zaadval zeer zou belemmeren. Geluk kig is de laatste dagen eene verandering ten goede gekomen, want eene tempera tuur van het water van 18 a 19 0 C. mag als gunstig worden aangemerkt in de zoo genaamde „melk-periode" dezer dieren. De oester toch is gedurende dien tijd erg zwak, maar komt, dank zij regelmatige warmte, gemakkelijk van de „melk" af en kan dan terstond herstellen, om, zooals do techni sche term luidt, „nieuwe visch" te ma ken. Komt het warme weer te Iaat in het seizoen, dan zijn de oesters nog in hunne herstellingsperiode als de tijd voor ver zending reeds weder is aangebroken; te meer geldt dit, omdat in de laatste jaren het verzendingsseizoen voortdurend is ver vroegd. Waar voorheen alleen half Sep tember of tegen het einde dier maand sprake was van beduidende verzending, daar wordt nu reeds half Augustus een be gin gemaakt, maar de temperatuur is daar bij natuurlijk een voorname factor. Er wordt zelfs gezegd, dat enkele handelaars het geheele jaar door de verzending gaande houden. In 1905 werd reeds vroeg in den zomer een verschijnsel opgemerkt, dat voor de kweekers nadeelige gevolgen had en wel de val van mosselzaad op de banken, een verschijnsel, dat zich in 1906 her haalde en o. a. op perceelen van de Her- kingsche bank en het Dijkwater tot ge volg had, dat de pachters genoodzaakt waren hunne oesters op te visschen en verzaaien, wat van zelf weinig bevorderlijk was voor den groei. Tot heden hoort men daar niets van en het is maar te hopen, dat de oesterkweekers, die toch al niet op schitterende resultaten kunnen bogen, van deze ramp bevrijd mogen blijven. Verwacht mag worden, dat in het ko mende -seizoen zware sorteeringen zullen gemaakt worden, daar men zooveel moge lijk groote „planters" heeft uitgezaaid. MIDDELBURG. Tot de eerste klasse van Hier brandde slechts een enkel lichl te gen den muur. Ook was er niet het min ste gedruisch te Vernemen. De Keizerin bleef stilstaan en luisterde. Zij verwachtte het gerinking van glazen te zullen hooren, dat uit de kamer van haren gemaal moest komen. Natuurlijk dat Franz het bevel had gegeven, dat men de toegangen tot zijne kamers bewaken zoude èn niemand doorliet, alvorens men er hem van ver wittigd had. Maria Theresia kende echter alle ge heime deuren en gangen, zoodat zij van hier uit ongemerkt in de khmer van den Keizer komen kon. Voorzichtig haar sleep omhoog houdende, schreed zij ver der en bleef eindelijk voor een kleine deur stilstaan. Wederom luisterde zij en andermaal was er niets te vernemen. Hare hand drukte nu op den knop van een deur en deze opende zich. Er ont stond daarbij geen enkel geluid, dat wel licht de Keizer had kunnen waarschuwen. Even voorzichtig sloop Maria Theresia de kamer binnen, die zich voor haar opende. Het was een werkkamer, waarin de Keizer vaak nog tot laat in den nacht zat te arbeiden. Wellicht dat hij zich kort te voren nog iets uit dit vertrek had ge haald, want een waskaars braiylde in den gouden luchter, die op de schrijftafel stond. De ijverzuchtige Keizerin keek naar alle zijden rond even alsof zij naar een verraderlijk teeken zocht, een voile, hand schoen of iets dergelijks. van school G alhier zijn toegelaten: J. B. van Agten, B. van Bel, S. P. E. van der Bel, J. P. B. Berdenis van Berlekom, J. C. Blankert, C. J. Buteux, M. H. P. H. C'allenfels, W. S. M. I. Dalman, M. Dentz, A. J. Groenewegen, M. P. Melse. J. H. Meijers en D. Reijnierse. Verder zijn aan die school bevorderd: van de eerste naar de tweede klasse: F. de Lange Boom, L. Bröcker, C. Buteux, W. de Casembroot, C. Delzenne. C. Franke, W. Hendrikse, G. C. Kolft' van Oosterwijk, C. van Loopik, Th. de Meester, S. Polet, S. Schippers, A. Scholtens, B. Snoep, A. Struve, L. Verhulst en H. Ver sloot van de tweede naar de derde klasse: A. Berdenis van Berlekom, M. Callenfels, C. Eenhoorn, W. v. d. Harst, E. v. d. Harst, O. de Meester, C. Rivière, A. Ro- mijn, L. Hessling en C. Hoeufft van de derde naar de vierde klasse: M. v. d. Hell. A. Hoeufft, H. Holm. W. Kroneberg, C. de Meester. G. Pilger en C. van der Weele; van de vierde naar de vijfde klasse: J. Callenfels, E. Hattink. J. Hoeufft. A. Polman Kruseman, M. Roldanus. A. A. van Straaten en I,. Wijnne. Het einddiploma werd uitgereikt aan M. Bijlo, A. Dronkers, G. Hessling. A. Jongepier en M. Wiener. VLISSINGEN. Bij het gehouden examen voor stuurman ter koopvaardij zijn van de Zeevaartschool aldaar geslaagd de hee- ren F. J. Hoogkamer voor eersten stuur man, J. J. Blankert, E. A. Faro deze twee zijn reeds door ons gemeld en A. B. Kers voor derden stuurman groote stoomvaart. De heer Hoogkamer heeft tevens met gunstig gevolg aan de school examen afgelegd voor de Fransche, Engelsche en Hoogduitsche taal. DRIEWEGEN. Benoemd tot onderwij zeres aan de Of L. school alhier Mej. .1. van Prooije te Waterlandkerkje, no. 2 der voordracht. Een eisch Voor de rechtbank te Amsterdam stond gister terecht J. K., die 14 April bij een twist en in dronken schap zjjn vronw in zijn woning in de Karthuizerstraat met petroleum overgoot en toen met een brandenden lucifer haar klee deren deed ontvlammen. Daardoor kreeg de vrouw ernstige brand wonden en werd lang in het gasthuis ver pleegd. Zij verscheen nog met een verband om het hoofd voor de rechters. Na verhoor van vier getuigen eischte de ambtenaar van het O. M. zijne veraordeeling tot 5 jaren gevangenisstraf, wegens zware mishandeling. Uitspraak 30 dezer. Zij deed echter vergeefsche moeite. De deur, welke door twee zijden por tieres was afgesloten, voerde naar de groote slaapkamer van den Keizer. Maria Theresia bleef een oogenblik op den drem pel staan en aarzelde om binnen te tre den. Eene door niets onderbroken, hui veringwekkende stilte omgaf haar. Het kaarslicht achter haar ging onrustig op en neder, even alsof er een zachte tocht door het vertrek ging. Eindelijk besloot de Keizerin om de zijden gordijnen terug te trekken en het Slaapvertrek van haren gemaal te betre den. Eerst keek zij onderzoekend door de aldus ontstane opening en bevond, dat het groote vertrek in een volslagen duis ternis gehuld lag. Zoude de Keizer zich hier niet bevinden Waarheen zou hij dan gegaan zijn, zoo niet hierheen? Reeds dacht de Keizerin er over na, of zij zich niet zoo spoedig mogelijk zoude terug trekken, toen juist het groote, met antieke meubelen gemeubelde vertrek zich begon te verlichten. Waarschijnlijk had de ka merdienaar verzuimd om de zware gor dijnen te sluiten en nu drong een streep maanlicht de diepe duisternis binnen. Duidelijk kon de Keizerin het bed van haren gemaal onderkennen. Dit stond te gen den korten zijwand, en was van een grooten troonhemel voorzien. De zijden gordijnen waren gedeeltelijk teruggeslagen en op het bed lag de beweginglooze ge stalte des Keizers. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 5