3 Perceelen Zomergerst, Veldvruchten een Inspan, H. K. Meisjesschool Boereninspan, Aanbesteding. 385" Staats loterij. enz It i DONDERDAG 25 JULI 1907, 2e Op VRIJDAG 26 JÜLI 1907, Assurantieagen t. ifik BURGERLIJKE 5TAN& laatste Berichten. ADVERTENTIE Openbare Verkooping Openbare Verkooping op Dinsdag 23 Juli 1907, Koffiehuis en Logement Woensdag 31 Juli 1907, verkoopen TE HUUR: Openbare Verkooping op Dinsdag 30 Juli 1907, het HEERENHUIS met TUIN m Maandag 29 Juli a.s. het bouwen van een nieuwe Donderdag 1 Augustus 1907, EEN KAPITALEN eenig HUISRAAD, een HENGSTVEULEN courant" van 12 Januari jl., no. 10, werd vanwege de Regeering de aandacht op deze ziekte gevestigd en in dr. Staring's Al manak voor den Nederlandschen Landman van het jaar 1907, gaf ik daarvan (zie blz. 97) een korte beschrijving en ook een afbeelding van aangetaste kruisbessen. Tot dusver werd de Amerikaansche meeldauw nog niet in ons land waargenomen, maar dezer dagen bleek mij, dat hij voorkomt in drie verschillende, op niet zoo heel ge ringen afstand van elkaar gelegen kruis- bessenkweekerijen onder Rhenen en Ame- rongen. Daar de kwaal, welke hij veroor zaakt van hoogst ernstigen aard is, ja, in sommige streken zelfs de teelt van kruis bessen geheel onmogelijk heeft gemaakt, raad ik allen, die deze teelt uitoefenen, zeer op hun hoede te zijn. De ziekte tast vooral de jonge scheuten en de bessen aan. De bladeren en ook de jonge scheuten zelve worden aanvankelijk met een spin ragachtig weefsel bedektlater wordt deze bekleeding meer meelachtig; lengzamer- hand wordt het overtreksel meer dik, viltig of zelfs leerachtig, terwijl de kleur daarvan, aanvankelijk wit, in bruin ver andert. De aangetaste bladeren en jonge scheuten worden geheel door de hen over dekkende zwam uitgezogen, zoodat zij verschrompelen, waardoor de vruchtvor ming voor het volgende jaar wordt'onder- drukt. De vruchten worden reeds in half uit groeiden toestand aangetast, en bedekken zich weldra met een bruin, fluweelachtig overtreksel. Zij groeien alsdan weinig meer, springen soms met diepe barsten open, vallen soms af en gaan dikwijls of aan den struik, of op den grond in rotting over. Het is zaak de kwaal, zoodra zij zich vertoont, ernstig te bestrijden, daar zij vooral bjj vochtig weer zich alras van den eenen struik naar' den andereu, en ook van de eene kweekerij naar de andere verbreidt. Wanneer zich de ziekte nog tot slechts enkele struiken beperkt, grave men die uit en verbrande ze. Wat er te doen valt, wanneer de ziekte reeds een grootere uit breiding erlangd heeft, hangt van omstan digheden af. Gaarne ben ik bereid in ieder voorkomend geval daaromtrent de noodige inlichtingen te geven. Daarom raad ik iederen kruisbessenteler ten ernstigste aan, zoodra hij meent, dat zich de ziekte op zijn terreinen vertoont, eenige aangetaste twijgen en vruchten per postpakket te zenden aan den directeur van het instituut voor phytopathologie te Wageningen, die kosteloos de gevraagde inlichtingen ver schaft. Wageningen, Juli 1907. Prof. J. RITZEMA BOS. De S t. C t. no. 166 bevat een overzicht van den stand van het fruit, de warmoeze- rijgewassen en van de boomkweekerij- artikelen op 12 Juli 1907, met medewerking der rijkstuinbouwleeraren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspon denten van de directie van den landbouw. Het weer is tot dusver voor de ontwik keling van vele tuinbouwgewassen verre van gunstig geweest. Dit geld in het bijzon der voor verschillende warmoezerijgewassen, vooral voor augurken en boonen, die van de koude en van de overmatige vochtigheid veel geleden hebben. Van alle deelen des lands wordt voorts bericht, dat het fruit veel van schadelijk, insecten, appelen en peren meer speciaal van ringelrupsen en trekmaden te lijden hebben gehad. Toch zijn, over het geheel genomen, de stand en vooruitzichten der tuinbouwvoortbrengselen zeer bevredigend te noemen. Wat Zeeland betreft, vinden wij er in vermeld De stand van appelen is verschillend van matig tot goed, die van peren en van kersen goed tot zeer goed. De pruimen staan op Zuid-Beveland goed tot zeer goed, op Walcheren matig. De druiven en perziken staan goed tot zeer goed, de abrikozen in Walcheren goed, in Zeeuwsch Vlaandei en zeer goed. Noten staan matig tot goed. Tengevolge van het ongunstige koude weer zijn de boomkweekerijartikelen over het algemeen achterlijkde vruchtboomen hebben hier en daar ook van ringelrupsen te lijden gehad. De stand dtr vruchtboomen is overal goed of zeer goed. Kool staat overal goed Wat de vroege aardappelen betreft, heeft het natte weer veel schade gedaan. Augurken staan op Walcheren matig. De doperwten en peulen staan bjjna overal zeer goed, evenals de tuinboonea. In Oostelijk Z.-V 1 aanderen is is men volop aan het „slijten", dat is het uittrekken va.n het vlas, welk gewas dit jaar in 'I algemeen goed gelukt, mag ge noemd worden, al vertoonde zich in 't voorjaar op enkele akkers „het vuur" en kwamen hier en daar kwade koppen voor. Op verschillende velden lag het vlas te ei1 kon het zich niet oprichten, toen het door hevigen wind en regen werd te neer geslagen. Het weder Weef koel, j zoodal door „aanse'hroeien" niet veel schade werd veroorzaakt. Zeer veel vlas is weer naar België verkocht, lange rijen wagens uil de polders rijden weer over de grens. Het aardappelgewas in deze streek be- loofl met veel. Het bederf zit op vele ,Wo'\mu' allpen in den stam> maar ook Fr v„ u rr11' ve'e stniiken sterven weg. Ei wordt f5 per 100 K.G. besteed. GOES. Getrouwd; 18, Marinus, Boudewijn Schipper 21 j jm. Zalt-Bommel en Wille- mina Clements 26 j. jd. Goes onlangs te Varik Petrus Hagenaar 29 j. jm. te Kloetinge en Helena de Jonge 29 j. jd. Goes. LaurentiusjHendrikus van Kalmt- hout 26 j. jm. en Anna Elisabeth Wal- rave 21 j. jd. Johannes Weezepoel 26 j. jm. en Anna |Maria Coletta Theresia de Koning. Geboren: IS, Johannes, z. v. Hendrik Vissers en Maria Wilhelmina Wisse. Jannetje, d. v. Marinus Zwartepoorte en Johanna Maria de Busseher. Van 18 en 19 Juli. MIDDELBURG. OndertrouwdC. Jobse, wledn. 48 j. met M- van de Kreke, jd. 35 j.; H. J. Stevens, jm. 19 j. met P. S. Godeschaik, jd. 18 j.D. C. Mac hi else, Getrouwd: H. Carnelisse, jm. 23 j ,knot J. G. Homburg, jd. 25 j.; J. de Pagte'r, jm. 28 j. mdl} I. Burgers, jd. 22 j. jm. 25 j. met. S. C. de Klerk, jd. 20 j. BevallenW. C. Andriessen, geb. van der Jagt, d. Overleden: S. K. Allert, 77 j., wied. van J. T. de Poorter; C. C. Dierikx, 9 d. d. Van 1219 Juli. IERSEKE. Ondertrouwd19, Johannes Jacobus Huijsman, jm. 24 j. te Vlissingen en Adriana van der Maas, jd. 22 j. Gehuwd18, Adriaan Klaasse, jm. 31 j. en Adriana Helena, Slroosnijder, jd. 27 j.; Antoon Aalderink, jm. 22 j. en Adriana Anna van Poelje, jd. 25 j.; Pieter van Boven, jm. 24 j. en Dina Hoogesteger, jd. 24 j.Ja.n Jacobus Sonke, jm. 24 j. en Bregtje de Koeijier, jd. 23 j. Geboren: 15, Cornelia Adriana, d. v. Cornells Zuijdweg en Wilhelmina van Es. Overleden: 16, Janna, 23 j., d. v. Jan de Schipper en Cornelia Pot; 17, Marinus Willemsen, 84 j., wedn. van Pieternellla Welleman. OVEZAND. Verpachting Algemeen Arm bestuur. De perceelen werden verpacht van f35 tot en met f172 per H.A. MIDDELBURG. Hedenmiddag is op de Groote Markt een vrouw, die uit de in beweging zijnde tram sprong, op de stee- nen terecht gekomen. Zij liep eenige ver wondingen op, en werd in de apotheek van den heer Van der Harst op de Pottenmarkt binnengebracht, alwaar geneeskundige hulp werd verleend door twee doctoren. Gekozen, derde district, gemeen le- raad: mr. Sannes (soc.-dem.) met 331 stemmen; de aftr. lib. van do Ree bekwam 250 stemmen. Marktberichten. Middelburg, 18 Juli. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer van geen beteekenis en bestond alleen uit tarwe welke 30 cent hooger werd betaald. Tarwef 9.a f 9.30. Boter f 0.60 a f 0 65 per halve kilo. Eieren f8.70 per 100 stuks. VLISSINGEN, 19 Juli. Boter per halve kilo f 0.65 a f 0. Eieren per 104 stuks f4.a f 0. ZIERIKZEE, 18 Juli. Boter f 62 a f 7l) cent per halve kilo. Eieren f 0,77' a f 0,87s de 26 stuks. 'GOES. Door nol. Pilaar werd Donderdag publiek geveild de hofstede „Veldzicht" in 's H. Arendskeïke, Nieuw-Kraaierl-polder. Perc. 16, (hofstede, enz.) groot 19,31,90 H.A., werden toegewezen aan dhr. Jac. Goense, Baarland voor f 1291 p. H.A., totaal f24,940,83, bijkomende f2540 accessoiren Pelrc, 7, 2,73,20 Il.A. bouwland, kooper dezelfde voor f1185 per Il.A., of den hoop f 3237,428e perc. 1,49,50 H.A. bouw, hoop f 3237,748e perc. 1,49,50 H.A. bouw land, kooper dhr. J. Huige, Nieuw dorp voor f 1212 per H.A. of den hoop f 1811,94, 9e perc. 1,43,80 H.A. bouwland, kooper dhr. D. Meulenbgrg, Oudelan.de, voor f 1251 per H.A. of den hoop f 1798,94; 10e pere 2,01,60 H.A. bouwland, kooper dhr. \A Huige, Nieuwdorp, voor f 1261 per H.A of den hoop f2542,18; 11e perc. 2,13,50 H.A., id., kooper dhr. J. J. Cornelisse, Nieuwdorp, voor f1240 per H.A. of den hoop f 2647,40; 12e perc. 5,77,90 H.A. id kooper dhr. A. Huige, Nieuwdorp, voor f1153 per H.A. of den hoop f6663,19; 13e perc. 4.15.81 H.A., id., kooper dhr. J. Lindenbergh, Wolf aartsdijk, voor f 1010 per H.A. of den hoop f4199,68; 14e perc. 5,54,90 H.A. id., kooper dhr. J. Goense, voor f 1005 per H.A. of den hoop f5576,75; 15e perc. 4,94,70 H.A. id., kooper dhr. Jacob Goense, Baarland, voor 11025 of den hoop f5070,68; 16e peirc, 3,92,60 H.A. id., kooper dhr. F. de Ruijter, 's Heer Arendskerke, voor f lOlO of den hoop f3965,26; 17e perc. 2,56,80 H.A. id., kooper dhr. F. de Ruijter, voorn, voor f950 per H.A. of den hoop f2439,60; 18e perc. 4,10,70 H.A. weiland, kooper dhr. W. F. K. Lenshoek, Kloetinge, voor f 1675 per H.A. of den hoop f6879,23; 19e perc. I.71,38 H.A. id., watergang en wegeling, kooper dhr. Bas!. Kooman, 'sHeer Arends kerke, voor f 1430 per H.A. of den hoop f2421,60. De totale opbrengst van de 61,88,28 H.A. bedroeg f 76754,60, behalve de 12605 acccssoieren en 8l/s pet. onkosten. Op het 18e en 19e perceel kwam ieder f10 voor damhekken. - Bij de. heden door Burgemeester en Wethouders gehouden verpachting van het hoefje „de Trekkerswoning" werd het hoogst geboden door S. Boon© alhier, aan wien de pacht gegund werd voor f 800 "s jaars, terwijl de pachl van) de z.g. Wes- teKschans na de eerste openbare verpach ting niet gegund werd, maar. daarna op nieuw verpacht werd en gegund aan S. van Noorl voor f 126 's jaars. Do tegenwoordige pachtsommen bedra gen respectievelijk fö50 en f126. MIDDELBURG. Donderdag werd aan het gebouw van het provinciaal bestuur aan besteed; lo. het herstellen van twee aan- liegfrappen voor toodssloepen aan het Wes telijk hoofd der Koopmanshaven te Vlis- singen, behoorende tot d» werken van de Rijkszeeweringen en havenwerken aldaar. Raming £5050. InschrijversH. Jansen Jz., Middelburg, f5340; W. Dekker, Veere, f 5308 en P. M. Panny, Zierikzee, f 4994. 2o. Het. leveren en storten van steen voor het Westelijk hoofd van de Westeir- of Koopmanshaven te Vüssingen. Raming f15000. Inschrijvers: K. Boer Az., Slie- drecht f 18000M. v. d. Hoek, Neuzen, £14844; J. de Bree Fz., id., f14435 en J. Jansen, id., f 13300. WEMELDINGE. Donderdag werd door not. Liebert voor de wed. en erven J. M. lvoole publiek verkocht een huis, schuur en tuin. Kooper werd dhr. J. Lindenbergh Cz. alhier voor £2205, onverm. 81/, pet. onkosten. Heden werden te Kattend ij k e in de ■herberg Jjij J. F. Felius, voor dhr. L. Korstanje c. s. ten overstaan van notaris Pilaar, publiek verkocht: vruchten te velde, waarvan de volgende prijzen werden gemaaktvoor de erwten van f 68 tol f 115; haver van f 78 tot f 96; aardappelen van f 108 tot f 156zomergerst van f 62 tot 74bruine boonen f 72beestenpeeën f82; rogge f73; tarwe f82, alles per gemet. Geboren JOHANNES, Zoon van H. VISSERS en M. W. VISSERS—Wisse. Goes, 18 Juli 1907. Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd L. H. v. KALMTHOUT en A. E. WALRAVEN die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ontvangen. Goes, 18 Juli 1907. Heden overleed te Middelburg, na voorzien te zijn van de H. Sacra menten der Stervenden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mej. de Wed. S. C. DE POORTER ALLART, in den ouderdom van bijna 78 jaren. Uit aller naam, J. v. HOVE en verdere familie. Goes, 17 Juli 1907. 's avonds te 8 uren, te Goes, in het „Slot Oostende", ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van: Het van ouds bestaande „BELLEVUE", staande te Goes, op besten stand, aan de Groote Markt, wijk C no. 51, groot 1 A. 50 c.A., dat jaren lang een goed bestaan heeft opgeleverd, aankomende Mej. de wed. K. H. Fait c. s. Inmiddels uit de hand te koop. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het over lijden van mijnen geliefden Echtgenoot, betuig ik mijn oprechten dank. Wed. M. SCHNEIDER—Hijfkens Goes, 19 Juli 1907. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Zoon, Broeder en Behuwdbroeder, betuigen wij onzen har telijken dank. Uit aller naam, J. F. SCHNEIDER. Goes, 19 Juli 1907. De Notaris PILAAR zal te Kruiningen, na afloop van de reeds geannonceerde veiling, voor dhr. J. Chr. GLERUM in lerseke, in den Olzendepolder, door paaltjes aangeduid. een flink Bovenhuis, 3 kamers ensuite, een keuken en 2 zolderkamertjes. Te bevragen bureau van dit blad. des avonds te 8 uur te GOGS, in „de Prins van Oranje", voor den heer H. J. BANING, ten overstaan van den Notaris JOH. PILAAR, van; te Goes, op den Dam, wijk A nr 135d, groot 4 A. 10 C.A. Op gebruik uiterlijk 15 Sept. a.s. Te bezichtigen eiken werkdag, na vooraf belet gevraagd te hebben. te COLIJNSPLAAT, ten verzoeke van de Weduwe en Erven van JAN DE SMIT Pz., aldaar, ten overstaan van den Notaris M. NOORDIJKE te Colijnsplaat te beginnen des avonds half zes uur, in het Café „Zeelandia", bewoond door dhr. M. A. Schikker, van Tarwe, Haver, Erwten en Aardappels. Breeder omschreven in catalogussen, die voor zoover de voorraad strekt, kosteloos te verkrijgen zijn ten kantore van ge noemden Notaris. te beginnen 's voormiddags 10 uur, bij de schuur, thans nog in gebruik bij genoemde Wed. en Erven van JAN DE SMIT, van Paarden en verdere levende have, Landbouwgereedschappen en Werk tuigen, eenig Huisraad en andere roe rende goederen, als; 4 Werkpaarden, 2 jonge Paai den, 2 Veulens, 5 Melkkoeien, 3 kalfdragende Vaarzen, anderhalfjarige Runderen, Aanhoudskalveren, 2 vette Varkens, 10 Kippen en een Haanvoorts 2 Menwagens, Ploegen en Eggen in soort, Sleeper, Rol blok, Snijmolen, Bascule met Gewichten, Mest in den mestput, een partij Stroo, enz. De veiling van het vee vangt aan 's na middags 1 uur. Borgstelling of dadelijke betaling kan van iederen kooper worden gevorderd en is verplichtend voor iederen kooper huiten Noord-Beveland woonachtig. Betaaldag 30 November 1907. Het R. K. Par. Kerkbestuur van den H. Jacobus den Meerdere te Vüssingen is voornemens aan te besteden op des namiddags ten 5 ure, in het Vinoentins gebouw Gravenstraat te Vüssingen op het terrein der bestaande, af te breken school aan de Korenmarkt. Bestek en teekening zijn tegen betaling van f 3.te verkrijgen aan het Bureau der architecten, alsook aan de Pastorie Vlissingen. De details liggen ter visie tot en met 20 Juli op het Bureau der architecten ei vanaf 22 Juli aan de Pastorie te Vlissingen. Verdere inlichtingen bij de architecten GEBRs. MARGRY en SNICKERS, Scbie- kade W.Z. 141a te Rotterdam. OP des morgens te 9 uur, te Kattendijke, op de hofstede „Domburg", voor den heer L. KORSTANJE, ten overstaan van den Notaris JOH. PILAAR te Goes, van bestaande uit: j#$ zwart Merriepaard oud 6 jaren, zwart Ruinpaard oud 5 jaren, bruin bles Merriepaard oud 4 jaren, bruin Merriepaard oud 3 jaren, zeem Merriepaard oud 11 jaren, bruin bles Merriepaard oud 16 jaren, bruin Merriepaard oud 2 jaren, bruin Ruinpaard oud 1 jaar, bruin Merrieveulen, vos Hengstveulen, 10 baatgevende Melk koeien, 6 Kalfvaarzen, 1 twee-jarige vette Vaars, 2 twee en-een-haltjarige vette Ossen, 3 één jarige Ossen, 6 één jarige Vaarzen, 2 Springstieren, jong Stiertje, 5 Aanhoudkalveren, Schaap, 3 Lammeren, 2 vette Varkens, 5 kleine vette Varkens, 9 biggen, 100 Kippen en Hanen, 11 Eenden en 1 Woerd; voorts: Tentwagen, 3 Menwagens, Drie- wielskar, 3 Sleepers, 2 jl, Sacksploegen, 2 Cocks- a5 ploegen, 2 Zeeuwsche Ploegen, Deereploeg, Zaaiploeg, Moorploeg, Lepelegge, 8 Eggen in soort, Rolblok, Molbord, Sleep- bord, Sleepegge, Rosmolen, Dorsch- machine, Zaaimachine, Snijmolen, Moesmakers, Windmolen, Geesel- steen en Paard, Melkontroomer „Colibri", Vietoria-Karn, Room- bussen en Tonnen, Zaaddorschzeil, Droogkleeden, Bascu'ie en Gewich ten, Zeeiten, Maten, Zakken, Gierbak, Koebakken en Goten, Bruggen, Ladders, Kookfornuis, Waterton, 2 Kruiwagens, verdere Landbouw-, Zolder-, Melk- en Stal- gereedschappen, Wagen- en Ploeg- harnas, Staken, IJzerdraad, Brand hout, en e i n d e I ij k als: Tafels, Stoelen, Banken, Kachels, Bed, Kast, Trog, Spekstander, enz. Op de hofstede bestaat scene ge legenheid om te stallen, wél out rijwielen te bergen. Muziek wordt niel toegelaten. Belgisch ras bij P. BOONE Pz., Arnemuiden. De Groninger Brand waarborgmaatschappij Araagt voor OVEZANDE, 'sHEERENHOEK en HANSWEERT een geschikt agent. Zich aan te melden b/d. heer ANTON DEKKER, Generaal-agent te Goes. Ter» kantore van A. E. JANSSEN, Oude Visch- markt te Coes, zijn te verkrijgen heele en gedeelten van LOTEN voor de Het kantoor is geopend van IO tot 2 en 's avonds van 6 tot 8 uren, uitgezonderd Maandag avond. De trekking begint 29 Juli.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 3