GEMENGD NIEUWS. Landbouw en Veeteelt I prcommissaris, belast met de instructie van strafzaken, in het arrondissement Middelburg de heer mr. .1. 11 van Bel, rechter alhier. In verband mei de aanslaande komst van II. M. de Koningin vertoeft alhier de opperslalweesteir baron Benlinek, teil- einde een onderzoek in Ie stellen naar de verschillende gelegenheden voor hel vervoer enz. van de afdeelingen van het staldepartement en naar de aanlegplaat sen, waar II. VI. gebruik van de hofrij- luigen zal maken. Woensdag werd een bezoek gebracht aan (ioes, Calsche veer en Zierikzee. Donderdag werden Vlissingen, Neuzen en lluisL bezocht. I)e lieer Benlinek is daarbij vergezeld van de luwen jhr. mr. E. A. O. de Casem- brool en .1. A. van Kinnpu, leden van Gedeputeerde Staten, en J. Frederiks, i ijks-bouwkutidige. (M. C.) Prov. blad no. 5(1 beval oen afdruk van een door den commissaris der Konin gin aan lieeren Burgemeesters in Zeeland gericht schrijven van den navolgenden in houd In verband met de omstandigheid.dat aan den invoer van Nederlandseh rundvee in. .sommige landen moeilijkheden in den weg worden gelegd, gegrond op den naar het oordeel der huitenlaiidsehe autoriteiten minder gunstigen gezondheidstoestand van uiizeii veestapel, is hij beschikking van den Minister van Waterstaat, dd. 2 Juli 1907, l.a. B., afdeeling spoorwegen bepaald, dat, met ingang van Dl Juli aanstaande, alle per spoor naar het buitenland te vervoeren runderen door een geëxami- neerden veearts moeten worden gekeurd, evenals zulks thans reeds geschiedt met de dieren, welke naar België worden uii ge voenl. Een model-certificaat gaat er hij. VLISSINGEN. R.-K. Militairen- Vereeniging „St. Mauritiu s". Wie van den 8sten Juli af eens zorg vuldig naging, wat er eiken avond in het Vincentiusgebouw omging, kreeg onwille keurig den indruk, dat er zeker een gioot feest op handen was. Eiken avond repetitie van het schoone lied „voor eer en deugd", godsdienstige onderrichtingen, afzonderlijke gebeden vormden de ernstige voorbereiding van het plechtig feest der opdracht van bijna veertig ijverige leden onzer R.-K. Militairen-Vereeniging op Zondag 14 Juli. Des morgens naderden zij allen god vruchtig tot de tafel des Heeren, en na ile H. Mis deed hun directeur, kapelaan Pieterse, een korte dankzegging. Van de kerk trokken de feestelingen in opgewekte stemming naar het Vincentiusgebouw, dat hlij-vlaggend hen vriendelijk uitnoodigde tot een gemeenschappelijk ontbijt. De heer lijke broodjes, voor deze gelegenheid na tuurlijk extra gemeubileerd, en de wel rieken le mokka waren bepaald een utree- lend zelfgenot voor de maag. Hierna verhieven zich de krachtige stemmen, om schoone liederen te zingen, God en vader land ter eere. Dit eerste gedeelte der feest viering beloofde ons reeds een volkomen welslagen. Na de Hoogmis werd nog in de kerk eene korte oefening gehouden, om de opdracht zoo luistervol mogelijk te doen plaats hebben Te zeven uur deed de ZeerEerw. Heer J. P. Hunting, pastoor, een plechtig Lof, geassisteerd door de heide WelEerw. ka pelaans. Na het „Magnificat hield de WelEerw. directeur een korte toespraak naar aanleiding van het le hoek der Ko ningen, XVII Hoofdstuk, 37ste vers. Dit was het woord, waarmede de Koning Süul verlof gaf aan den jeugdigen en zwakken jongeling, David, om tegen den geweldigen reus, Goliath, te strijden en door dit twee gevecht te beslissen, of het volk der Joden of dat der Filistijnen zich verwonnen ver klaren zou. „Ga sprak koning Silul eindelijk en de heer zal met u zijn." De gevaren voor ziel en zaligheid in den strijd tegen den satan, den helschen Goliath, zijn voor den jeugdigen militair volstrekt niet denk beeldig en het mag dan ook geen verwon dering baren, dat het naar dienst gaan met recht groote onrust en bezorgdheid verwekt. Toch is er één groote waarborg voor den onervaren soldaat, als hij het voorbeeld van David maar navolgt. David steunt vast op de hulp van God en zijn bedoeling is echt godsdienstig„de eer van den levenden God te wreken tegen dien Filistijn, die den God der heerscharen durft hoonen." Dapper is hij weliswaar en zijn natuurlijke gaven van heldenmoed en waardigheid als slingeraar benut hij, maar toch boven alles zocht hij zijn kracht bij God. De zware wapenrusting van Siiul wijst hij af, omdat hij, volgens den H. Augustinus sterk wil zijn, niet door zich zelf, maar door God, niet door metaal maar door zijn geloovig vertrou wen o p God. Hij zegt tot den reus: „Gij komt tot mij met zwaard, lans en schild, doch ik kom tot u in den naam van den Heer der legerscharen". Zoo ook moet de R.-K. Militair de natuurlijke mid delen aanwenden in zijn strijd tegen den duivelhet menschelijk opzicht overwinnen, slechte makkers vluchten en de R.-K. Mi litairen-Vereeniging getrouw bezoeken, maar toch boven alles moet hij zijn kracht zoeken in de genademiddelen onzer Moeder, de H. Kerkliet gebed, en het geregeld ontvangen der H. H. Sacramenten. Volgt gij Davids voorbeeld na, dan is u een schitterende overwinning weggelegd, evenals den herdersknaap, die den reus met diens eigen zwaard onthoofd heeft. Weest steeds gehoorzaam, dierbare Mili tairen, zoo besloot de gewijde redenaar, aan het geestelijk en wereldlijk gezag, dan zult gij zeker eeuwig zegepralen, volgens de belofte der H. Schrift„De gehoorzame man zal van overwinningen mogen ver halen". De predikatie werd gevolgd door de plechtigheid der opdracht. Na het Lof werd met opgewektheid gezongen het geestdriftig lied „'voor eer en deugd". Ver volgens werd een feest vergadering gehouden in het vereenigingslokaal, in tegenwoordig heid der Eerw. geestelijkheid, heeren Com missarissen en Vincentianen. Aan het slot feliciteerde de ZeerEerw. Pastoor zijn sol daten recht hartelijk, hen tevens vermanend om toch in het geregeld bezoek der Ver- eeniging te volharden, waarna door den directeur met het avondgebed dit welgeslaagd feest gesloten werd. In plaats van den. loodsschipper Van der Kijk, die gepensionneerd is, is tot loodsschipper le klasse hij hel Ned. loods wezen alhier, benoemd de Zeeloods \V. Auer. WEMELDINGE. Herstemming gemeen teraad. A. de Broekerl 147, .1. Lindenbergh Cz. 139, A. Buisaard 144, T. v. Slaalen 143 stemmen. Dus gekozen de Broekerl en Ruisaard. Bij de eerste stemming verkregen De Broekerl 135, Lindenbergh 126, Pieterse 119, Ruisaard 138, v. Slaalen 132, VVaheke 188. N1EUWDOBP. Eenige vrouwen moesten onder Borsele op een vlasveld gaan wer keil. Ze werden er heengebracht met eene l.weewielskar. Onderweg braken beide hoo rnen en de kar met inzittenden viel niet zacht op den grond. Bijna alle personen, waren licht gewond, terwijl de schrik niet weinig merkbaar was. Eene der vrouwen had eene hoofdwond, waarvoor genees kundige hulp werd ingeroepen. Het onge luk is te wijten aan onoordeelkundige ver binding van de hoornen met de kar. KBABBEND1.IKË. Herstemming gemeen teraad. Aantal 327. Opgekomen 265. Blan co en van onwaarde 8. .1. Bulijn (aftr.) 137, J. van. Gorsel (vrijz.) 153, A. de Kok (aflr.) 118, L. Zuidwag (vrijz.) 91. Dus gekozen Bulijn en v. Gorsel. KAPELLE-BIEZELINGE. Donderdag middag ontspoorden van den goederen trein 1405 een paar wagens op hel hoofd spoor. Daardoor moesten eenige treinen, o. a. de personentrein iio 342 en de snel trein no 106, op verkeerd spoor rijden, en ondervonden daardoor circa 20 min. vertraging. De goederentrein kon met twee uren vertraging vertrekken. De ma.terieele schade is geringper soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Alle versperring is thans weer opgeheven. IIOEDEKENSKEIIKE. Twee jaren ach tereen, hebben ook de kinderen van de openbare lagere school in deze gemeente, des zomers een uitstapje, gemaakt. Dit geschiedde door wekelijksclie inlage van enkele centen per schoolgaand kind, wat hij elkaar genomen een aardig sommetje opleverde, waardoor men met behulp van eenige ingezetenen in staat was heil een genoeglijke dag door middel van een rijtoer le verschaffen. Dit jaar werd door bijzondere omstan digheden niet. ingelegd, en blijkt het voor de ouders van verscheidene kinderen le zwaar, deze inlaag ineens de commissie ter hand te stellen. Bij gevolg geen uil- gangsdag en een leelijke tegenvaller voor de kinderen. De commissie ingesteld voor hel houden van een rijtoer voor de school gaande kinderen heeft echter opnieuw tie zaak onderhanden genomen, en worden er wederom pogingen aangewend de kinderen iedere week twee centen in te laten leg gen, teneinde in het vervolg dit feest we derom mogelijk te maken. Dat vooral iiel onderwijzend personeel nu eens duchtig in het belang der kinderen meewerkt is het verlangen van bedoelde commissie. TEKNEUZEN. De legen gisteren bijeen geroepen zitting van de gemeenteraad kon niet doorgaan, wijl slechts 5 leden tegen woordig waren. ZAAMSLAG. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben dieven een bezoek gebracht aan het beun van den visscher Stoffels alhier; als aandenken hebben zij een 9-tal karpers eu eenige palingen medegenomen. Een koe van Stoffels, die in de weide voor het huis liep, is uitge molken in een (iker die op den regenbak stond, 'welke is teruggevonden aan 'n boom in de weide. De politie stelt een onder zoek in. HULST. Door de commissie die zich gevormd heeft tot het bereiden eener waar dige ontvangst aan H. M. de Koningin, is besloten een subsidie aan het gemeentebe stuur te vragen tot dekking der algemeene kosten. Er zal een algemeen plan van straatver siering ontworpen worden. Tijdens het verblijf der Koningin zullen de schoolkinderen Haar eene aubade brengen, verder wil men volksspelen geven, het Marktplein en de poorten illumineeren en een vuurwerk afsteken. OSSENISSE. De werkman E. B. van hier, werkzaam aan de verzwaring van den zee dijk van den Molenpolder, heeft hel. onge luk gehad tusschen de karren beklemd te raken waarmede de grond vervoerd wordt. Hij werd zoo ernstig gekwetst dat hij per rijtuig naar huis moest worden vervoerd en geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen, waarhij bleek dal hij twee gaten in het been had, en hij te bed moet blijven liggen. De jongeling is de eenige steun zijner ouders, daar zijn vader zich eenige jaren geleden hij een val zoodanig bezeerde dat hij, na gerujmen lijd te bed gelegen te hebben, zich nu nog slechts in een karretje kan voortbewegen. In de week van 10 tot en met 1G Juni zijn in Zee la. nd voorgekomen: 1 gevat van l.ypus en feliris thyphoidea te Oud Vossemeer, 5 gevallen van roodvonk, een le Axel, Biervliet, Hoofdplaat, Neuzen en Srhore en 9 van diphtheritis, 1 te Axel, 3 le Neuzen en 5 te Zierikzee. RECLAMES. BEDDEN in veeren en kapok, groote voorraad en zeer lage prijzen, DEKENS in ruime keuze, zeer goedkoop. in het MAGAZIJN „BITTER", Lange Vorststraat, Goes. Te Almelo is een timmermaE door een melkwagen overreden, waardoor hem twee ribben in de longen drongen. De ongeluk kige is aan de gevolgen bezweken. Te Ossendrecht (N. Br.) is eene arbeidersvrouw door een kar met paard overreden. Zwaar gewond en bewusteloos, werd zij opgenomen en is eenigen tijd daarna overleden. Te Voorburg is een voerman, toen hij een paard uit de weide wilde halen, zoodanig door het dier geslagen, dat hij spoedig aan de hekomen wonden is overleden Te Oosfer- hout is een stelling van de in aanbouw zijnde kerk ingestort. Vier werklieden zijn ernstig gewond naar het Gasthuis overge bracht. Hun toestand was zeer zorgwekkend. Men vreest voor hun leven. Onder Lei- muiden zijn huzaren gedetacheerd ter be waking van het vee, lijdende aan mond en klauwzeer Dinsdag schrok een paard voor een hond met bar en geraakte met zijn berijder te water. Het paard werd gered doch de huzaar, zekere Blommers uit Zeven- hergen is verdronken. Wij lezen in het ,.N. v. d. D. De dame. die op den Huizerweg te Bus- sum een vijfjarig meisje overeed en zonder omzien doorreed, zal wellicht met belang stelling vernemen, dat de kleine met ge broken beentjes door een werkman opge nomen en naar huis gebracht is. 't Is Johanna G. en ze woont „Villa Ruimzicht", Huizer weg 32 B. Droevig geval Men meldt uit 's Gravenhage, dato 18 Juli Een ongeveer 11-jarige knaap, die zijn ouders veel last bezorgde, o.a van school weg bleef, zoodat zijn vader zelfs eeue rer- oordeeling wegens leerplichtwetovertreding te zijnen laste kreeg, was op verzoek van zijn ouders heden op school gehouden (in de school aan de Lijnbaan). Buiten toezicht begaf hij zich naar den zolder, schoof daar een raam open en is daaruit gesprougen of gevallen, zoadat hij dood werd opge nomen. Nader meldt men omtrent dit droevig geval De kinderen van het hoofd der school wartn juist in den tuin aan het spelen, toen het knaapje naar heneden stortte. Zij waar schuwden onmiddelijk hun vader, die den hevig bloedenden jongen opnam, om een brancard zond en inmiddels de wonden van het kind met water reinigde. Toen de knaap in de raderbaar werd gelegd, om naar het gemeenteziekenhuis te worden overgebracht, gaf hij neg teekenen van leven, doch bij zijn aankomst in die inrichting, konden de geneesheeren slechts den dood constateeren. De hoofdonderwijzer, waar de ongelukki ge knaap sinds geruimen tijd ter school ging en die door de droevige gebeurtenis diep geschokt was, volgde de brancard naar het ziekenhuis en betuigde daar den inmiddels gewaarschuwdcn ouders zijn deelneming. Voor de school had zich in den loop van den middag een groote menigte verzameld, die opgewonden door verspreide, onjuiste inlichtingen, een houding aannam, welke de inroeping van politiehulp wenschelijk maakte. Deze slaagde er toen in de men- schen tot doorloopen te bewegen. Treinongeluk. Twee gedood en een gewond. Men seint uit Almeloo, dato 18 Juli: De sneltrein, die hedenavond om 0.42 uur alhier van Zwolle aankwam, is nabij het station Almeloo gederailleerd. De machinist en de stoker zijn gedood. De heer Braune, directeur van „Cecilia" is gekwetst. De machine ligt onderstboven. Genees heeren van hier verleenen hulp. Tengevolge van dit ongeluk had de trei nenloop uit het Oosten des lands belangrijke vertraging. De D-trein voor den Hoek van Holland was ook te laat en wyl deze te Amersfoort in dit geval moest voorafgaan aan den Nijmeegschen sneltrein via Kesteren, naar Amsterdam, kwam ook de laatste een half uur te laat binnen. Reeds op het Amerfoortsche station hoorden de reizigers het ongeluk. Men heeft in een veld, tusschen Griels- dorl en Buchenwall het afschuwelijk ver minkte lijk van een 4-jarig meisje gevon den. De huik was met een mes openge sneden de oogen, de ooren, de neus en de wangen waren van liet lichaam gescheiden. Er is nog geen spoor van den moordenaar ontdekt. Sedert eenigen lijd vermisten de schaapskooihouders in het Siegerdal telkens schapen, zonder dat men een spoor van den dief kon ontdekken. Nu heelt de landheer Peitz te Sochlrog in het bosch een volwassen tijger neergeschoten die in dertijd uil een beestenspel was ontsnapt, liet dier had de schapen naar zijn leger in het bo.sch gesleept en opgevreten. Men vond er veel afgekloven heenderen. Oranje en rood. Als historisch wordt aan „Onze Courant" gemeld Op Dinsdag 2 Juli speelde een fanfare corps in de nabijheid van 't station Gieten van de N. O. Ij. S. Ook van het treinperso neel, waaronder een machinist en stoker van 'n stilstaanden goederentrein, kwamen luisteren. Nauwelijks klonken echter de tonen van het Wilhelmus of machinist en stoker gingen onder spottende bewegingen haastig weg. Op de locomotief gekomen werd met twee roode vlaggetjes voortdurend gesalueerd, terwijl ook bij het wegrijden daarmede werd voortgegaan. En dat twee dagen vóór het koninklijk bezoek aan Drente! En dat door twee ambtenaren van den Staat Een zeilboot verongelukt. Te Marstrand, gedurende een hevig nood weer, kenterde in den afgeloopen nacht een zeilboot waarin 15 personen zaten slechts één werd gered. (Marstrand ligt aan de westkust van Zweden, iets ten noorden van Gütehorg) Uit El Paso wordt de vernietiging van een gevaarlijke rooverhende gemeld, die de bevolking aan den Mexieaanschen kant van de grens maanden lang gestadig ver ontrust had, maar totnogtoe aan de vervol ging ontkomen was. De laatste wandaad van de bandieten was dat zij bij nacht een aanval op het huis van twee rijke Mexicanen van Oostenrjj ksclie af komst deden. Zij vermoordden hen en namen alle dingen van waarde mee. Een sterke afdeeling Mexicaansihe rurales (marechaussee)'lwerd op de bende afgezonden, die in allerijl den Amerikaansehen kant van de grens trachtte te bereiken. Maar voor de bandieten er waren aangekomen, waren zij door de ru rales omsingeld. Er werd vinnig over en weer geschoten. De heele bende werd in de pan gehakt, maar ook de rurales ver loren verscheiden dooden Op een zeker wel eenig record in zake dienstjaren mag de thans 87 jaar oude juti'rouw Anna Berger, te Glottau bij Heilsberg, bogen Het moe dertje dient daar reeds 72 jaren in een en dezelfde familie en werd bij haar 25- en 50-jarig jubileum openlijk onderscheiden, het laatst door keizerin?Augusta,"met het verleenen vaujeen'gouden kruis. In de buurt van Knoxville (Tennessee) had een botsing tusschen twee spoortreinen plaats, waart ij zes passagiers gedood en 20 ge wond werden. Silezië is door overstroomiugen zwaar ge teisterd. In vele plaatsen is het een her haling van den', watersnood van 1897 ge weest. Reeds sedert Vrjjdag was het kond en regenachtig weêr geweest, .terwijl het op verschillende] 'plaatsen in het hoogge bergte sneeuwde. Zaterdagavond kwam er een wolkbreuk los en groeide de wind tot een storm aan die met korte tusschenpoo- zen tot Zondagavond aanhield. Alle berg- stroomen kwamen dientengevolge spoedig huiten hunne bedding en veroorzaakten een groote overstrooming. De storm vernielde ook telegraaf- en telefoonlijnen, zoodat som mige dorpen geheel van de buitenwereld waren afgesloten. In het dal van de Boher en de Katzhach, schijnt de schade het ergst te zijn. Te Warmhrunn, Herischderf en Cunnersdorf zijn laag gelegen huizen, tui nen en wegen onder,[water gezet. Ook uit 8traupitz, Hartau, j'Schildau, Jannowits, Rohrhach eu Merzdorf komen slechte be richten. Er zijn graanvelden waar alleen de aren nog van te zien zijn. In het graafschap Glatz zjjn heele hoeven weggespoeld en is de oogst vernield. Reeds eenige jaren geleden heeft de Pruisische Landdag het wetsontwerp tot normalisatie', van de verschillende Silezische riviertjes, die eindeloozen last aan de aan- wonenden veroorzaken, aangenomen, maar het werk schijnt nog niet zoo ver gevor derd te zijn dat dergelijke rampen niet meer voor kunnen komen. Een geluk voor de SileziërH was dat de overstrooming over dag kwam, zoodat er maar een of twee menschen verdronken zjjn. Ook in Saksen heeft r. en te lijden gehad van de overstrooming van de lïulde. Het dorp Hainichen staat volkomen onder water en de oogst op velden en in boomgaarden is vernield. Een tweetal knapen, die te Thursley in Surrey aan het bloemenplukken waren, deden een vreeselijke ontdekking. Zij von den n.l. aan een boom hGt geheel ontkleede lijk van een man hangen, dut reeds in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerde. Men heeft tot dusver vergeefs trachten uit te vorschen, wie de ongelukkige geweest is. Een der knapen was zao geschrokken van het ijselijk schouwspel, dat men hem in een ziekenhuis moest opnemen. Een droevig ongeluk, zoo lezen we in een bericht uit Londen, heeft zich voorge daan in de katholieke St. Jozelf-kerk te Dublin. Daar was vóór het altaar een kist geplaatst met het stoffelijk overschot van een vrouw. Gisterenoclitepd om een uur of vier bemerkte] men, dat er rook kwam uit de kerk. De brandweer werd (jlings ont boden en weldra kwam men tot de droe vige ontdekking, dat de kist met de over ledene verbrand was. Het kleed, dat over de kist had gehangen, lmd vlam gevat door een der kaarsen. De overstroomingen in Sile- z i Omtrent de hoogwater-ramp in het Silezische gebied worden thans nieuwe bij zonderheden gemeld. Te Löwenberg aan Boher sloeg een ponton om, die met negen reddingsman schappen was bezet. Twee ervan konden zich, zij bet met groote moeite, aan den oever redden, 5 klommen in hoornen, welker toppen slechts even boven de watervlakte uitstaken, de twee laatsten echter kwamen jammerlijk om het leven. De personen die in de hoornen hadden kunnen klimmen, moesten daar tien uren blijven, alvorens het gelukte, hen te redden. Landeshut Stadt staat voor het grootste gedeelte onder water. In Ratibor stijgt de Oder nog steeds Te Lubom zijn 55 woningen onder water gezet. Een uit 50 officieren bestaande afdeeling der krijgsacademie, welke zich sinds eenige dagen in Lüwenberg op een oefenings- marseh bevond, is door het hoog water afgesneden zij moet in dat plaatsje blijven, tot de onder water staande straatwegen naar Goldberg en Bunzlau weer droog liggen. In Hirschberg is de waterschade reus achtig. Tuinen zijn geheel en al wegge spoeld en kostbare groote machines in de papier- en kamgarenfabrieken staan een meter in het water. De zomertuin „Berli ner Hof" is geheel vernield. Veel tuinier- derijen zijn verwoest, in straten en wegen zijn enorme gaten geslagen, terwjjl een groot aaLtal woningen voorloopig onbe woonbaar is. In Waltersdorf werd de houten noodbrug weggeslagen, en in de omstreken zijn de velden verzand, en de straatwegen voor een deel weggeslagen of beschadigd. De oogst is grootendeels vernield. Een lasterproces is in Engeland gevoerd en gewonnen door de Sunlight-zeep tegen de dagbladonderneming, die o. m. „Daily Mail" en „Evening News" uitgeeft. Deze bladen hadden beweerd, dat de Sunlight- zeep beneden het gewicht was en nog meer. Daardoor leed de zaak zulke schade de kracht der publiciteit is groot dat de aandeelen daalden. De rechtbank kende een schadevergoeding toe van f GOO.OOO. Zulk een schadevergoeding schjjnen de Engelsche bladen te kunnen dragen. V o r s t e 1 ij k e h e 1 o on i n g. Een ze kere hoer in Transvaal, Steyn genaamd, had in 'l begin van de oorlog een aar dig sommetje geld en verborg met z'n vrouw 3000 p.st. in een vleeschblikje in de klipwal van de kraal, dichl hij z'n huis. De man ging op kommando, deresl van de familie werd naar hel koncent ra- siekamp gevoerd. Toen ze na verklaring van den vrede op hun plaats terugkeerden, was hel huis verwoest, van do kraalklippe» had de South-African Constabulary zich een huis gebouwd en het geld was nergens te vinden. Daar de heer Steyn nog een andere plaats had, ging hij daar wonen en verkocht de plaats waar hij voor den oorlog gewoond 'had. Eenigen tijd geleden nu, ontving hij een brief van den nieuwen eigenaar, dat er een blik met 3000 p.st. in een akker bij het huis gevonden was, die tot nog toe braak gelegen had. De heer Steyn er heen en kreeg werkelijk z'n eigendom lorug, waarvan hij 1000 p.st, gal' aan den eerlijken vinder. (Volkst.) KERKNIEUWS. EEN NIEUWE SYLLABUS. De „Osservatore Romano' bevat een decreet der Congregatie van het H. officio, waarin 65 stellingen, die met de kerkelijke leer in strijd zijn, worden veroordeeld In een inleiding wordt de noodzakelijkheid betoogd van de bescherming der geloovigen tegen do meest verbreide moderne dwalingen. Het decreet betreurt de houdiDg van katho lieke schrijvers, die onder voorwendsel de dogma's in historischen zin te doorvorschen, de ontwikkeling ervan op zoodanige wijze verklaren, dat de dogma's zei ven verdwijnen. Om te beletten, dat dergelijke dwalingen wortel schieten en de zuiverheid des geloofs bederven aldus de inleiding tot het decreet heeft de paus aan de Congregatie van de Inquisitie gelast, de voornaamste dwalingen op te sporen en te veroordeelen Na deugdeljjk onderzoek en na stemming door de kardinalen-consultoren verwierpen en veroordeelden de inquisitoren-generaal de dwalingen, die in 65 stellingen zijn gefor muleerd, en Z. H. de Paus heeft deze veroordeeling ten volle goedgekeurd. De veroordeelde stellingen raken vraag stukken, betrekkelijk den oorsprong des Christendoms, de goddelijkheid des Verlos sers, het Verlossingswerk, het kerkelijke leeraarsambt, bijbeluitlegkunde, eerbiedi ging der decreten van den index, het gezag der Kerk en de geschiedenis der dogma's. De tekst van het decreet is den 3en Juli definitief vastgesteld, terwijl de Pauselijke goedkeuring van den 4en Juli dateert. Kruisbessenziekte. De zoogenaamde Amerikaansche kruis- bessenmeeldauw (Sphaerotheca mors uvae), vroeger slechts in sommige Staten van Noord-Araerika inheemsch, heeft zich in de laatste jaren in onderscheidene landen van Europa vertoond. Reeds in de „Staats-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2