Sigaretten iNDSCh IMAGAZIJH. No. 85. Zaterdag 20 Juli 1907. Derde Jaargang. S1' J DER,Goes Ibraband. loievaar" is Melksuiker. EKBANK, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Bij dit MMer Moort een Bijvoegsel. 's Denkmal mpudding. [BINGEN-ROUTS. IEDENIS denklooster en int Ste Marie, Jte WAALWIJK. |en gevraagd. oers 98 pet., Coupon 1 Juni ilelne Kade. terdam. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad, VERKIEZINGSLEER. B UI TEN LAND. UIT ZEELAND. fe fijnste an winkelier a 20 ets. ar pakje. Rrnprkpn I ar oer Ken, CR0NW0EII Iran Comestibles. [Heeren, in alle prijzen. Aanbevelend, Ichenen LN HET JYBERGEN. j)rd, keurig gebonden en Jlz., franco per post f 2.75. ate soort [JN en JENEVER. Verzekering op 't leven. bpgericht 8 Maart 1843. Iby Koninklijk Besluit uli 1895, No. 41. tfiappelijk kapitaal f300 000. 1904: fl.374.679.625. Ir. H. G. DE ZAAIER |>r. J. A. J. TONELLA medici en scheikundigen I hare volkomen zuiverheid me. It vtrfrouwbare merk. rroote bus 90 ets, jes 25 ets. >fd-D«pot: löerkcn, kr van Comestibles. Me Van Rotterdam; d. 'smorg. 'smidd. 12.15 12.15 12.15 12.15 1.- 1.30 2.30 11.- 11.30 6.- 10.30 11— 11.30 12— 12.15 12.15 1 12.15 12.15 12.15 12.15 12.15 12.15 1— 2— 12.15 12.15 1— 12.15 12.15 12.15 HE ZEEUHSCHE MOT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes 10.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers h contant 0X)ö GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonaé's £0.377,, voor niet-abonné's,.046 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertenttón van 15 regels £0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. PlatenEerste steenlegging van het gast huis te Assen door H. M.de Koningin op een wandeling; gymnastiekfeest te Haar lem; politiehonden; feesten te Workum; automobielweek te Scbeveningenarresta tie van twee dieven; concours hippique te 's Gravenhagede gevatte inbreker Walther, (Richter); spoorwegongeluk bij Stettin; een wandeling van zeven jaar met tekst. Verhaal: Mededingers. „Het Centrum" geeft een nabetrach ting over sommige gemeenteraadsverkie zingen. Het is een feit zegt het blad, dat het in een district of gemeente, waar men tot de minderheid behoort, nuttig en noodig kan zijn, slechts 'één of enkele candidaten te stellen, al zijn er meerdere zetels te be zetten. „Door deze tactiek te volgen, schrijft „het Centrum", werden in ver schillende plaatsen overwinningen be haald, o. a. in Goes, waar door de samenwerkende partijen van Rechts een katholiek in den 'raad werd gebracht, wat daar nog als een nieuwigheid golden mocht. Door niet 'te veel candidaten te stellen zal men ook meermalen voorkomen, dat zich hij de herstemming het anti-elericale bloc in volle kracht doet gelden. Komen bijv. vijf liberalen in herstemming met vijf katholieken en anti-revolutionairen, en zijn de socialisten of vrijzinnig-democraten bij eerste stemming uitgevallen, dan zullen dezen in den regel de liberalen te hulp komen tegen ons. En omgekeerd heeft men hetzelfde te duchten. Zijn echter alle par tijen bij de herstemming batrokken, dan zal ieder zooveel mogelijk voor zichzelf moe ten zorgen en is het anti-clericale „bloc" minder te vreezen. Dit is een les, welke de jongste verkie zingen ons niet onduidelijk hebben ge geven. Wij zullen ér ons voordeel mee kunnen doen in de toekomst. Maar daarvoor is dan ook 'noodig, dat onze organisatie zich tot het volmaakte toe vervolledige, eu dat het een regel wordt zonder uitzondering, om zich 'te houden aan het wettig ge- nomen besluit der wettige organisatie". Met de 'wenken in bovenstaande regelen gegeven, kunnen we ons, in 't alge meen, geheel vereenigen. Deze wenken moeten o. i. opgevat als algemeene regel, bijgevolg niet zoo, dat er nooit of te nimmer anders zou mogen worden gehandeld. Vooral bij gemeenteraadsverkiezingen, welker politiek karakter trouwens min- der „hervorragend" is, gaat het bezwaar lijk om vaste lijnen uit te stippelen. Invloeden, toestanden, omstandigheden van plaatselijken bard leggen hier een ge wicht in le schaal; en de kiesvereenigin- gen zullen wijs doen de zwaarte van dit gewicht niet te onderschatten. Vooral in plaatsen, waar de gecoaliseer- de Rechterzijde in slagorde staat tegen het vrijzinnig bloc, is het raadzaam, op dit stuk 'de noodige voorzichtigheid te be trachten en uiterst taktisch te werk te gaan. Zonder prijsgeving van eenig beginsel aan welke zijde ook, zal een goede taktiek, een taktiek, die gericht is op het cardinale punt: versterking der Rechtsche partijen onderling, moeten mee brengen, dat men door een verstandig „geven en nemen" bevorder© het geza menlijke eigenbelang, wat in niets anders is gelegen dan in versterking der Rechterzijde. j En zoo is het dan gebeurd, dat in G oe s èn de Staten- èn de gemeenteraadsverkie zingen een Succes waren voor de Christe lijke paxtgen. Het cement, dat de Rechtsche partijen hecht aaneen metselt, moet duurzaam zijn en v"ast, opdat een bres te schieten in onzen burcht den vrijzinnigen een onmo gelijkheid zij: Het doel hunner pers is: in de nog versche kalk van ons hier opgezet ge bouw het breekijzer te hanteeren, de wigge te drijven; de Christelijke partijen onder ling te verdoelen, om zelf te heer- schen I Gelukkigdaarvoor zijn er wakers aan de kust! Nog een andere opmerking werd door „het Centrum" gemaakt, jü. eene, be treffende de candidatuur van een werk man. Daarover schrijft 'het blad o. a. „En niet alleen in zwakke, maar ook in sterke, kansx'ijke, vaste districten moeten werklieden, die daarvoor in de termen vallen, worden gecandideerd. Al is het niet altijd gemakkelijk, een arbeider te vinden, die niet slechts vol doende onderlegd is, maar ook tijd, lust en gelegenheid 'kan vinden zijn partij in een openbaar lichaam te vertegen woordigen, de werkzaamheid van den kloeken Volksbonder Smit in den Am- sterdamschen gemeenteraad bewijst, hoe nuttig de afvaardiging van een man uit de arbeiderskringen naar een dergelijk college kan zijn Geen kleingeestig standsbegrip, geen opgeblazen klasse- waan 'het kenmerk, van den parvenu mag ons weerhouden, in onze verte genwoordiging ook aan den werkman te geven wat hem toekomt. Onder onze banier is plaats voor allen en onze beginselen sluiten niemand uit. Bur gers en hooggeplaatsten behooren der halve, overeenkomstig de eischen der katholieke wapenbroederschap, evenzeer op een werkman te stemmen, als de arbeiders op een burger of hooggeplaat ste, wanneer deze als vertegenwoordiger onzer partij gesteld is. Het is de kracht van onze Duitsche geestverwanten, dat zij dit altijd uitne mend hebben begrepen en uitnemend in practijk gebracht. En 'tis een der oorzaken van de armzalige positie der katholieken in Frankrijk, dat zij de ver schillende geledingen, waaruit een goed georganiseerde partij moet bestaan, niet hebben weten bijeen te brengen en Jnjepn te houden. Zoo raakte een groot deei der burgerij in liberaal en een niet minder groot deel der arbeiders in socialistisch vaarwa ter verdoold, om er niet meer uit terug te keeren". Wij nemen niet alleen deze regelen over, maar wij onderschrijven ze ten volle. Steeds zullen wij er bereid toe gevon den worden mede te helpen, om een werkman in den Raad te bTengen, die behoorend tot de Partijen Rechts, tevens voldoende bekwaam en genoeg zaam onderlegd is, om de alge meene gemeentelijke belangen te behar tigen, mits die werkman voldoende kans heeft gekozen te worden. Want daar komt 'tojp' aan. Te Zaandam deed zich het curieuse feit voor, dat een arbeiders-candidaat werd gekozen tegenover den candidaat der so ciaal-democraten. (R e d.) Socialistische onderivijzers. Het is een feit, dat er onder de open bare onderwijzers te Amsterdam en in het Noorden van ons land veel socialisten schuilen. En dat in de overige openbare onder wijzerswereld op veel plaatsen het socia lisme is doorgedrongen, heeft men bij' de verkiezingen kunnen opmerken. Het ligt voor de hand, dat het socialisme ook onder de onderwijzers welig kan tieren deze „proletariërs met 'n hoed op" worden niet al t|e iruim gesalarieerd; ze zijn on tevreden, en een ontevreden mensch zon der godsdienst is al 'n halve socialist. Daarenbo.ven, velen vinden het „ge kleed" staan socialist te zijn! Bij de afgeloopen verkiezingen is het op verschillende plaatsen gebeurd, dat de openbare onderwijzers moreelen en ook finantieelen steun boden aan den socia- listischen candidaat. Zoo b.v. ook te Middelburg. Daar trok de afdeeling een som gelds uit, om de candidatuur-Sannes te steunen. Men beseft welk gevaar er voor gods dienst, natie en maatschappij gelegen is in een zich meer en meer vermeerderend aantal socialistische openbare onder wijzers. Men zegt wel, dat de onderwijzer in de school geen socialist is; dat hij daar vol komen neutraal onderwijs geeft wij be lieven dat niet te geiooven: een mensch blijft een mensch, en zelfs onwillekeurig kan een socialistische onderwijzer in de school propaganda maken voor zijn denk beelden ,wat trouwens te verwachten is van menschen als socialisten, wie propa- ganda-maken in 't bloed zit. Voor een groot deel zijn de socialis tische onderwijzers in Frankrijk de schuld van den ongelukkigen toestand, die daar hcerscht. De onderwijzer vormt, naast de ouders, het kind; en wie het kind heeft, heeft de toekomst. Reden voor de ouders om hun kinderen zooveel mogelijk Christelijk bijzonder on derwijs te doen genieten. Rebus. Volgons de sociaal-democraten is de Eerste Kamer hunnerzijds zoo vaak betiteld als rem, verdedigster der brand kast, enz. van nature gekant tegen eiken socialen maatregel. Zij moest dus tegen het Arbeidscon tract hebben gestemd. Zij stemde er vóórl De socialisten zijn natuurlijk vóór eiken socialen maatregel. (Dat heeft men in Iluitsohland gezien, waar zij tegen ongeveer de heele sociale wetgeving heb ben gestemd.) Daarom stemden de roode heeren hier tegen het arbeidscontract! Dat arbeidscontract deugde niet, beweer den ze. Uitstekend Maar „het Volk" schreef, dat de be staande toestand (datt is de toestand gondier arbeidscontract) niet zoo had kunnen blijven. Die toestand deugde dus heelemaal niet! Aangezien een verstandig mensch van twee kwaden het minste kiest, en wij de socialisten geen onverstandige menschen mogen noemen, hadden zij moéten stem men vóór het arbeidscontract. Ze stemden tegen. Hoe zit dat? FRANKRIJK. Mgr. De Beauséjour, bisschop van Car cassonne, heeft Dinsdag terecht gestaan voor de rechtbank dier stad wegens het inzegenen van een kerkelijk huwelijk, voor dat het paar voor de wet getrouwd was. De vader van de echtgenoote legde uit, dat wegens het ontslagnemen van den burge meester en het stilstaan van alle openbare ambten het onmogelijk was geweest, voor de wet te trouwen. Hjj had den burgemees ter door den deurwaarder een sommatie gezonden, maar vergeefs. Het huwelijk nu was door de familie bepaald op 1 Juli en in de onmogelijkheid voor de wet te trou wen, had hij den bisschop verzocht, zijn kind te trouwen. De bisschop was in persoon tegenwoordig, gekleed in paarsen toog, paarse handschoe nen aan, en den gouden ketting met het borstkruis om den hals. De voorzitter vroeg aan den bisschop „Waarom hebt gij dit vergrijp gedaan, was het om de wet te schenden „Volstrekt niet," antwoordde de prelaat, „na nagedacht en een rijp overwegen be sluit genomen te hebben, heb ik gemeend, dat in de tegenwoordige omstandigheden, daar de gemeenteraden alle of bijna alle hun ontslag genomen hadden, de wet niet meer bestond. Ik handelde slechts door overmacht gedwongen. „Daar de deuren der gemeentehuizen ge sloten waren, had men in dezen abnormalen toestand geen rekening te houden met dit wetsartikel, waaraan in gewone tijden de geheele geestelijkheid zich steeds onder worpen heeft. Daar het burgerlek kuwelijk niet kon plaats hebben, ben ik overgegaan tot het godsdienstig huwelijk. Ik ben, vervolgde de bisschop verrast, dat een vervolging is ingesteld. Ik had mijn verdediger kunnen belasten, mij hier te vertegenwoordigen, maar ik heb er de voorkeur aan gegeven, zelf te komen, ik heb gedacht, dat mijn tegenwoordigheid op deze plaats beter de eerlijkheid van mjjn gedrag zou aanwijzen en tevens ook, dat de rechtbank beter het vertrouwen zou kunnen toonen, dat ik heb in de rechtvaardigheid van mjjn land". De rechtbank nam aan, dat de bisschop zich te goader trouw aan de overtreding van artikel 199 had schuldig gemaakt, maar zij overwoog dat hij desalniettemin geen recht had gehad het kerkelijk huwelijk te sluiten, voordat hij het bewijs van de slui ting van het burgerlijk huwelijk had ont vangen. De bisschop is voorwaardelijk veroordeeld tot 50 frank boete. Bandeloosheid van soldaten. Te Perpignan hebben koloniale soldaten zich bandeloos gedragen. Er was een paar dagen geleden een vechtpartij geweest tusschen een paar kolonialen en eenige burgers. Dat was herhaaldelijk voorgeko men de laatste maal hadden de soldaten een duchtig pak slaag opgeloopen Zjj be sloten zich te wreken. Op een bepaald punt van de stad verzamelden zij zich bij kleine troepjes, en toen er vijftig bijeen waren maakten zij ruzie met burgers. Zoodra er zooiets van ruzie was klonk de kreet„pak aan", de soldaten trokken de bajonet en vielen op de burgers aan. De burgers vlucht ten overijld. Velen kwamen terecht in een koffiehuis. Terwijl de soldaten dat café met steenen bombardeerden slipten de vluchte lingen door een achterdeur weg. Een van de burgers had echter de onvoorzichtigheid, uit een raam op de soldaten te schieten. De soldaten werden toen heelemaal dol, holden naar de kazerne, kwamen ten ge tale van 300 terug, bajonet op het geweer en brachten de heele stad in rep en roer. Ieder vluchtte in huis en grendelde ramen en deuren toe. Met moeite wist de politie de overhand te krijgen en de soldaten te bewegen, in de kazerne terug te keeren. Uit een oogpunt van tucht bekeken, lijkt ons het bedenkelijke van het geval, dat de soldaten met geweer en bajonet de ka zerne zijn uitgeloopen, ondanks de wacht post, ondanks de onderofficieren en gen darmes, die hun verboden te vertrekken. Dinsdag is in Frankrijk de wet afgekon digd, waarbij wijziging wordt gebracht in de termijnen, vastgesteld voor de geschei den vrouw om te hertrouwen. Voortaan mag de gessheiden vrouw terstond na de ontbinding van het eerste huwelijk trouwen, als er maar 300 dagen verloopen zijn sedert het eerste voorbereidend vonnis, interlocu toir of au fond, dat in de zaak gewezen is. Is een scheiding van tafel en bed veran derd in echtscheiding, dan mag de vrouw in 't vervolg dadelijk daarna trouwen. 't Komt al op losser schroeven ITALIË. Zaterdag (morgen) is het vier jaar geleden, dat Z. H. Leo Xlll. gestorven is. Dien dag zal een plechtige Requiem-Mis ge celebreerd worden in de Sixtyngche kapel van het Vaticaan. De Paus zelf zal de absolutie geven. BELGIE. Om tien millioen. België had een geschil met Venezuela. En het Haagsche Arbitragehof veroor deelde de Zuid-Amerikaansche republiek tot het betalen van tien millioen francs. Venezuela schijnt de weigeren. Of België niet 'ns 'n deurwaarder zen den kon, werd Dinsdag in het Parlement gevraagd. De Minister van Buitenlandsche Zaken deelde in antwoord hierop mede, dat het juist is, dat Venezuela heeft medegedeeld zich niet te onderwerpen aan het vonnis van het Haagsche Hof, waarbij het ver oordeeld werd 10,000,000 frs. te betalen aan de Belgische schuldeischers. Indien die betaling geweigerd werd, zou de regeering voorstellen maatregelen te treffen, want het vonnis is onherroepelijk en de zaak der scheidsrechterlijke oplossing van geschillen zou er een knak door krijgen. De regeering zal niet nalaten alle pogingen in het werk te stellen, om aan de Belgische belangen de overwinning te verzekeren. RUSLAND. In de gevangenis in de YViborgsche wijk te St. Petersburg zijn ongeregeldheden voor gevallen. Een gevangene weigerde zich aan het reglement te onderwerpen en bedreigde den oppasser. Deze haaide toen zijn revol ver te voorschijn en schoot den weerbarsti- gen gevangene dood. Dit was het sein voor een algemeenen opstand der gevangenen, die echter vrij spoedig bedwongen werd. Een in allerijl ontboden afdeeling soldaten wist, zy 't ook na eenige moeite, de orde te herstellen. GOES. Op 18 Juli werd. door de Werk- liedenvereeniging „Eigen Hulp" de gewone ledenvergadering gehouden. Uit het ver slag bleek, dat was uitbetaald aan zie kengeld f300,25 verdeeld over 10 leden, f30 voor 1 sterfgeval, de ontvangsten be droegen f 541,69, uitgaven f 389,67, meer ontvangen als uitgegeven 1152,02, Saldo 31 Maart f3592,26. Zoodat het totaal be zit op 30 Juni f3744,28 bedroeg, het aan tal leden was op 30 Juni j.l. 334. Woensdagavond meldde zich ten po- litiebureele alhier aan de 18-jarige C. D. voorgevende dat haar moeder haar niet in de woning wilde toelaten, en dat zij aanhoudend door de moeder wordt mis handeld. Zij weid voor dien nacht bij de buren onder dak gebracht, en de moeder op merkzaam gemaakt, dat zij daarmede een strafbaar feit pleegt, n.l. het in hulpbe hoevenden toestand brengen van iemand, waarvoor zij verplicht is te zorgen. MIDDELBURG. Een commissie was hier gevormd om aan den heer J. A. Fre- deriks, architect der rijks Abdij-gebouwen eu lid van de rijkscommissie voor de be schrijving der monumenten, bij zijn ver trek uit Middelburg een huldeblijk aan te bieden. Zij vond daarbij steun van een 140 ingezetenen. In een der loka len van het Schuttershof had de aan bieding er van plaats. Het huldeblijk bestond in een som van f 646.50, door den heer Frederiks naar eigen goeddunken aan te wenden, en was vergezeld van een map bevattende eene opdracht en de namen der deelnemers. De heer Frederiks ver klaarde dit bedrag te bestemmen voor het fonds der vereeniging tot instandhou ding van oude gebouwen in Middelburg. De opdracht, versierd met fraaie pen- teekeningen van de door den heer Frede riks gerestaureerde gebouwen, geteekend door den heer Jac. Hollestelle te Dord recht, luidt als volgt: „Aan Jan Adri- aan Frederiks. In dankbare erkentenis van het vele dat hij heeft gedaan tot her stel der oude schoonheid van zijn vadex-- stad Middelburg en tot opwekking van den kunstzin bij zijn medeburgers. Zijne vereerders. Middelburg 1 Juli 1907". Woensdag had in de Brakstraat al hier een ongeval plaats, dat vrij goed is afgeloopen. De echtelieden Wouters waren op hunne bovenwoning op de eerste ver dieping, achter, bezig hout te hakken op een overloop waar ook kolen worden be waard, juist boven de gang der beneden- bewoners. Plotseling is de zoldering, reeds niet al te stevig, door de overbelasting over een lengte van eenige meters inge stort. Het echtpaar stortte mee omlaag, van ongeveer een hoogte van 2l/2 a 3 meter. De man kwam er met een paar onbeteekenende wonden af, maai- de vrouw klaagde over pijn in den rug. Gistermid dag werd zij naar het gasthuis overge bracht. Het behoeft geen betoog dat bei den zoo zwart waren als een moriaan, terwijl de slag, behalve veel stof, ook een groote ontsteltenis bij de buren ver wekte. Voor twee jaar is benoemd tot rech-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1