BUITENLAND BINNENLAND UIT ZEELAND. GEMENGD NIEÜV FRANKRIJK. De toestand in het Zuiden van Frank rijk is in werkelijkheid anders dan de offi- ciëele beschrijving door de regeering zou doen denken. Een ooggetuige schrijft ten minste aan de „Nieuwe Courant" „De kalmte is in de straten van Nar- bonne hersteldmaar toch wordt de stad nog militair bewaakt, hebben de soldaten nog hun strooleger in de straten en koken ze er hun potje tegen de muren der hui zen. Wij wonen dicht in de buurt van de onderprefectuur. Daar zijn de soldaten tal rijker en er zijn dagen waarop het 139e onder onze vensters kampeert. Dan is het een moeilijke dag voor mij, want ik kan ze niet zien, als ik er aan denk dat ze onder onze oo^en mijn armen oom hebben vermoord en vijf andere ongelukkige slacht offers. Het zijn altijd de goede die voor de kwaden het gelag betalenSinds van morgen zijn de inhechtenisnemingen be gonnen. Een dertigtal gewapende gendar men omsingelen de huizen waarin beschul digden zijn. Op het oogenblik dat ik u schrijf, zijn ze dicht bij ons in de buurt bezig maar alles is kalm en men hoort geen kreet. Men is bang en durft niets te zeggen, bevreesd voor spionnen. Als men in de stad een vreemdeling ontmoet, wordt hij bewaakt en omringd, zonder dat men hem iets doet en zoo dwingt men hem weer den weg naar het station in te slaan. Dit alles is niet zeer geruststellend, want ongelukkig moeten wij vreezen dat alles nog niet uit is". BELG1E. „Doodrijders" noemt men in België de woest-automobilisten, en behalve dat men ze aldus kras betitelt, pakt men ze ook stevig aan, wanneer ze als beklaagden komen voor de rechtbank wegens het een of ander renvergrijp. Op 27 Maart 1.1. snorde een auto in de buurt van Wekker- raedt met zulk een razende vaart over den weg, dat een wandelaar morsdood werd gereden. De inzittenden, onder welke ook een paar nummers uit Beek, keken niet naar het slachtoffer om, doch suisden ver der. Echter de telefoon was nog sneller dan hun gevlieg, in 't eerstvolgdend dorp werd de auto aangehouden en de namen der inzittenden genoteerd. Nu heeft de rechtbank te Verviers den chauffeur ver oordeeld tot 2jmaanden gevangenisstraf en tot betaling van een schadevergoeding aan den vader van het slachtoffer van 4000 francs en een levenslange lijfrente van 600 francs. DUITSCHLAND. Nieuw heidendom! Volgens een offici- eele statistiek werden over 'tjaar 1904 te Rerlijn van de 47.200 geboren kinderen 5800 niet gedoopt, van de 20.730 tnsschen christenen gesloten huwelijk 7388 niet kerkelijk ingezegend en van de 32.000 ge storvenen 17.000 (meer dan de helft) niet kerkelijk begraven „Wat moet van zoo'n opgroeiend heiden dom worden", zucht een protestantsch blad. ENGELAND. De papenhaters hebben in Engeland een kleine overwinning behaald. Er was een wetsvoorstel om over alle kloosters en geestelijke instellingen een staatsinspecteur aan te stellen. Met een meerderheid van 4 stemmen ging het voorstel er door. De Ieren zijn woedend, niet als vreesden zij die inspectie er zijn in het klooster geen dingen, die het daglicht schuwen, maar de werkmanspartij (rood gekleurd) liet on verwachts stemmen, toen 50 Ieren afwezig waren. Men ziet het weer dat „roode" heeren niet tegen den godsdienst zijn. ITALIË. De anticlericalen hebben te Rome bij de gemeenteraadsverkiezing de overwinning behaald en ter viering de seminaristen der Propaganda getart en zelfs in het gelaat.. gespuwd, a la ZuidemaOok is groote ophef gemaakt van het geboorte eeuwfeest van Garribaldi, och zoo'n uiting van haat tegen het katholicisme is een te lekker smulpartijtje voor de socialisten. AMERIKA. Dreigender dan ooil is het. gevaar van den Japanseh-Amerikaanschen oorlog ge worden. Uit San Diego, een Californische kusf- vesting, wordt gemeld „De officier, die hel bevel voert over het fort Rosecrans, meldt, dat er een Ja pannor is gearresteerd, die leekeningen van het fort maakte". Nader blijkt., dat de Japanner, die in hechtenis werd ge nomen terwijl hij bezig was hel fort Ro secrans te fotografeeren, een officier van bef Japansche leger is. Hierdoor wordt liet gebeurde zeker niet onschuldiger. Het voorval doet de in California heerschende verbittering van de Amerikanen jegens de Japanners toenémen, terwijl de aldaar wonende Japanners door een paniek be vangen, bij honderden vluchten, uil vrees dat de Amerikanen hun geweld zullen aandoen. De toestand is ernstig. Er worden vijandige beloogingen ge houden legen de benedenstad van San Diego, waar de Japansche wijk ligt. De opgewondenheid breidl zich als een loo pend vuur uit en duizenden Japansche arbeiders zijn uit de citroenplantages en van de spoorwegen naar de benedenstad gestroomd, blijkbaar van zins, om geweld met geweld te beantwoorden, als de Ame- kanen hun wijk mochten aanvallen. De Japansche spion werd gepakt, jnisl toen hij geschutsstanden fotografeerde. Men vond talrijke fotografieën bij hem, o, a. van de torpedoinrirhting, de electrische centrale en van de ontstekingsleidingen voor de mijn velden voor de haven van San Diego. Nog iets De marineautoriteiten te Manila heb ben naar Washington geseind, dat dezer dagen in de nabijheid van hef droogdok te ülongapo een groote hoeveelheid ontplof bare stoffen is aangetroffen, daar blijk baar verborgen met. hel doel, bij een gun stige gelegenheid hel droogdok te ver nielen. Een „c h r i s 1 e 1 ij k" oordeel. Onder dil motto schrijft iemand in .long 11 olland, orgaan van den Bond van Vrijz. Propagandavereenigingen „Een van de meest befaamde coali- lie-propaganddsten is do Oud-Beierland- sc.he zieleherder ds. v. d. Valk. Mei den eandidaaf mr. De Wilde (zoon van dr. Kuyper's secretaris) heeft deze pre dikant in het distriel Tholen een actie ondernomen tegen de vrijzinnigen, waarvan de weerga moeilijk zal aan Ie wjjzen zijn. Een enkel staaltje ten bewijze! Vrijdag 21 Juni sprak ds. v. d. Valk te Stavenisse. Naasl andere zeer „vriendelijke" wenschen aan ons adres betoogde hij, dat bef wenschelijk zou zijn voor ons land „op alle liberalen de doodstraf loe te passen". Zeer ge nadiglijk wilde dominee, om de groole moeite, een deel der vrijzinnigen er dan nog af laten komen met „levens lange gevangenisstraf". Natuurlijk maakt hier hef blad van den Bond van vrij-zinnige prop. vereem- gingen zich schuldig aan ergerlijke ver draaiing. Zooals 'thier te lezen staat, zou ds. v. d. Valk alle liberalen eenvoudig om hals willen laten brengen. Daar was natuurlijk geen sprake van. Bedoeld werd de polilieke doodstraf; be doeld werd te zeggen, dal als het hem, ds. v. d. V. te doen stond, hij de libe rale part ij, op grond barer politieke gedragingen en haar stelsel, voor goed van de regeering wilde uitsluiten. Dal zeggen wij hem na! De Sociale Week. Wat is de Sociale Week? De Sociale week is een school, een soort van volks-universiteit, waar op bevattelijke wijze onderwijs gegeven wordt in de sociale vraagstukken. Zij is dus geen congres, waar over de stellingen zal worden gedebateerd of ge stemd, waar een eminent spreker op hoog dravende wijze een speech komt afsteken, neen, op de Sociale Week wordt op be vattelijke, eenvoudige wijze les gegeven, zoodat het gesprokene voor iedereen ver staanbaar is Wat wil de Sociale Week te Breda? Op de Sociale Week te Breda zullen verschillende onderwerpen besproken wor den, maar als men goed gelezen heeft dan zal men gezien hebben, dat zij éen groot geheel vormt. Duidelijkshalve zullen wjj dat aan de hand van de M e- dedeelingen voor onze lezers eens uiteenzetten. Wat is de Sociale Quaestie? De Sociale Quaestie omvat al die vraag stukken, welke het gevolg zijn van de anti christelijke ideeën, welke tot in het merg van Staat en Maatschappij zijn door gedrongen en welke haar in-bedorven hebben. Hoe moet de Sociale Quaestie opgelost worden? Het radicale middel, om die op te lossen, is dat die christelijke beginselen krachtig verspreid worden en meer practiHch worden toegepastom zoo èn Staat èn M aatschappij weer te genezen. Wat heeft het meest tot den tegenwoordigen toestand b ij. gedragen? Het individualisme, ofm.a. w de valscbe opvatting van den mensch en vooral van de persoonlijke vrijheid, n.l. dat ieder maar uitsluitend voor zichzelf moet zorgen en naar de belangen van anderen niet behoeft om te zien. Het recht van den sterkste dus. Waar zien wij de gevolgen van het individu alisme? Wjj zien die overal in het arbeiders vraagstuk, in het agrarisch vraagstuk en niet het minst in het middenstandsvraag- stuk. Overal is de oorzaak een te ver gedreven individualisme. Hoe kunnen die vraagstukken worden opgelost? Drie dingen zijn hier noodig. Allereerst de Kerk, omdat juist de afwjjking der christelijke beginselen de oorzaak der Sociale Quaestie is. Dan de Staat. Deze moet de zwakken beschermen, het recht handhaven en het algemeen welzijn niet het particulier belang volgens het individualisme be hartigen. Ten laatste het particulier in i- t i a t i e f. Elke stand kan veel verbeteren door de organisatie. Deze moet in het maatschappelijk leven het individualistisch princiep regelen en leiden, zoodat men ook eerbied heeft voor de gemeenschappelijke belangen. Wat treedt bij Ie organisatie der arbeiders vooral op den voorgrond? De werkstaking, en de middelen om haar te voorkomen, collectieve arbeidscon tracten en scheidsgerechten. Welke andere quaesties vra gen nog om oplossing? Nog vele, zooals daar zijn verkorting van bovenmatigen arbeidsduur, in hoever kan de Staat dien beperken, wat is er tegen die verkorting? Alcoholisme, armoede, criminalieit. Zijn allen het over deze be schouw i n g s w ij e eens? Neen, zeker niet de sociaal-democratie. De sociaal-democratie staat lijnrecht te genover de Katholieke Kerk. Geen waar katholiek kan dus tegelijkertijd socialist zijn. Daarom staan de socialisten en ook de anarchisten heel ai ders dan wij tegen over de Sociale Quaestie en bet groote middel tot oplossingde vakorganisatie. Is de vakorganisatiedan bet eenige middel? Neen, ook tal van andere vereenigingen algeraeene arbeidersverenigingen, wo ningbouw, liefdadige-, coöperatieve- en andere vereenigingen zijn noodig. Wat is het doel der Katho lieke Sociale Actie? Haar doel is, al deze tot éen groot, deugdelijk samenwerkend, goed georgani seerd geheel te vereenigen. Wat is b aar einddoel? Op socialen grondslag alle Katholieken van Nederland te vereenigen in éen groote organisatie Wat is dus de practise lie con clusie? Niet alleen in de steden, doch vooral op bet platte land moeten Plaatselijke Comité's van de K S. A worden opgericht Zie laar een kort beredeneerd overzicht van hetgeen behandeld zal worden op de Sociale Week te Breda van 1 tot 8 Sep tember van dit jaar. Een rijk program, met veel verscheiden, beid, maar toch éen groot geheel. D r. A. Kuyper heefl bel boek, be vallende de studies door hem gema'akl op zijn reis naar 'I Oosten, voltooid. Hel werk zal in October bij de firma Van Holkema en Warendorf te Amsterdam verschijnen. De titel zal zijn: Om de Oude Wereldzee. Socialistische zedeleer. Onder dit opschrift schreef Onze Courant: Als wij waarschuwen voor het socialisti sche gevaar, wordt ons verweten, dat we de menschen bang maken met het „roode spook". Laat dan nu de lezer oordeelen. De beer F. v. d. Goes de bekende soci aal-democraat Man van de wetenschap met grooten invloed in de Amsterdamsohe studentenwereld Op de vraag nu of in dagen van staking ook mag worden gestaakt b.v. door de werklieden van de waterleiding, van de reiniging, door de verplegers in de zieken huizen enz., antwoordt deze geleerde zonder aarzelen ja. Al zouden de zieken omkomen door gebrek aan hulp, en een gansche bevolking ver giftigd worden door onrein water of vergaan in haar vuil... 't Is nu eenmaal oorlog, zegt de heer v.d. Goes. En dan gaat het zooals bet gaat: Er op of er onder! Dat is de klassenstrijd 1 Zoo zonder blikken of blozen werd dat nog pas in 't V o 1 k neei geschreven. Niet door een halfgaar jongmaatje. Maar door 'n wetenschappelijk sociaal democraat, die weet, wat hij schrijft. Prov. Staten van Zeeland. (Vervolg en slol.) De heer Loois sprak den wensch uit bol fe verleenen verhoogde subsidie ii f 800 voor 28 jaar toe te staan, wijl mei een subsidie van zoo korten termijn het bezwaarlijk zijn zal, een leening tot zoo groot bedrag gesloten te krijgen. Het nut der zeevaartschool werd door den heer Loois aangetoond en er op ge wezen dal deze school den naam van onzen grooten zeeheld De Rnyler zal dragen. Hij slelde voor de subsidie van f 800 voor 28 jaren Loe Ie kennen in plaats van voor 5 jaren zooals door Ged. Staten wordt voorgesteld. De heer de Jonge zeide dat ook (led. Staten waardeeren de wijze waarop men in Vlissingen een monument wil stichten van de Ruyter, Hij had evenwel bezwaar om subsidie gedurende 28 jaren loe te kennen. Hel is gevaarlijk van den termijn van 5 jaren af le wijken en bovendien achtte hij hel volstrekt niet noodig deze bepaling te maken. Dat een subsidie van 5 jaren met het oog op de te sluiten leening, gevaarlijk is, meende de heer de Jonge te moeten betwisten. De ambachtsschool te Goes heefl ook op dezelfde voorwaarden een leening moeten sluiten. De heer de Jonge kon zich overigens niet begrijpen dat men zich te Vlissingen ongerust maakt wanneer de Prov. Stalen slechts voorloopig voor 5 jaren subsidie verleenen. Hij achtte dit gevaar beslist denkbeeldig. De heer Van Waesberghe wees er op, dat een zesde deel der bevolking van Vlissingen Belgen zijn, terwijl bovendien een vierrle gedeelte van den hoofdelijken omslag door de Belgen belaald wordt. Op dien grond noemde hij hel een onbillijk heid dat de zoons van Belgische ouders de zeevaartschool niet mogen bezoeken. Uit een onderzoek is hem gebleken dat 31 pCt. van de leerlingen der zeevaart school niet in onze provincie wonen, waarvoor dus dan onze provincie ook sub sidie geefl. Deze leerlingen worden toe gelaten, terwijl daarentegen Belgische Vlissingers worden geweerd. Hij noemde dit meer dan onbillijk en zag daarin gaarne wijziging gebracht. Dat de zeevaartschool te Vlissingen zoo'u grool provinciaal belang zou ver tegenwoordigen meende de heer Van Waesberghe te moeten betwijfelen en waar de provincie f 70 per leerling be- faalt, koml het hem zeer onbillijk voor, dat wel leerlingen buiten de provincie en niet de Belgen uit Vlissingen worden toegelaten. De heer Van Waesberghe deed dan ook het voorstel om de Belgen toe le kunnen laten, waarom hij een desbe treffend amendement indiende. De heer Merckens trachtte de bezwaren van den heer Van Waesberghe te weer leggen. Hij beaamde ten volle dat de Belgen veel belasting betalen te Vlissin gen, doch wees op de verschillende pogin gen die reeds gedaan zijn om de Belgen toe (e laten op de school, o. a. door het vragen van een subsidie aan den Belgi schen Slaat. Wanneer men de Belgen wil opleiden moei men hen voorbereiden voor een Bel gisch examen en dal is een onmogelijk heid. De heer Van Waesberghe bleef over tuigd dat de billijkheid vereischt dat de Belgen moeten worden toegelaten, waar zij te Vlissingen veel aan de lasten moe ten bijdragen moeten zij ook lusten kunnen genieten. Er schuilt een groote onbillijk heid in dat de provincie f 70 per leerling betaall ook voor leerlingen die buiten Zeeland wonen. De bezwaren van den heer Merckens kon hij dus niet deelen. De heer de Jonge zeide dal Ged. Staten hij hel bestuur der vereeniging zeevaart school een onderzoek hebben ingesteld naar de mogelijkheid om ook Belgen toe te laten. Uit dit onderzoek is gebleken, (lat het bezwaarlijk gaal de Belgen toe te laten. Het staat, vast dat wanneer de Belgen worden toegelaten de school veel te klein wordt en dadelijk zou moeten worden ver groof Hij zou het betreuren dal de be paling werd gemaakt dat leerlingen bui len 'de provincie niet mogen worden loc- gelaten. De heer Van Waesberghe verdedigde nader zijn amendement. De heeren de Jonge en Lucasse bestre den hel amendement van den heer Van Waesberghe. De heer de Jonge, die na mens Ged. Slaten sprak, loonde duidelijk aan dat hef onmogelijk is om het ver langen van den heer Van Waesberghe te gemoet te komen en de heer Lucasse achtte aanneming een gevaar voor de school. De heer Merckens geloofde dat een op lossing voor het denkbeeld van den heer Van Waesberghe zou kunnen worden ver kregen, door een bepaling op te nemen, dat, ingeval er plaais is Beigen kunnen worden toegelaten. De lieer Tichelman wilde een bepaling opnemen dat hoogstens 10 Belgen kun nen worden opgenomen. De heer de Veer achlte het verkeerd dat de provincie bepalingen gaat maken betreffende het toelaten van Belgen. Daar voor moe! de gemeente Vlissingen dan maar bepalingen maken. Het amendement-Loois werd daarna het eerst in stemming gebracht en verworpen met 19 tegen 16 stemmen. Hel amendement-Van Waesberghe werd verworpen 'met 29 tegen 6 stemmen en hel voorstel van Ged. Staten daarna zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. De jaarwedde van (len concierge bij de provinciale bi bliothcek werd verhoogd van f350 op f400. De heer de Veer had bedenkingen tegen hel voorstel van Ged. Staten tot verhoo ging der toelage met 190 uit de provin ciale fondsen aan den gepensioneerden adjunct-commies ter provinciale griffie, A. .1. (le Nood, omdat (le toelage niet voortspruit uit een bij verordening ge mankte regeling. De heer Siegers achtte de toelage zeer gewenscht, wegens den minder gunstigen toestand van den heer de Nood. Met algemeene stemmen, behalve die van den heer de Veer, werd de toelage toegekend. Hel voorstel van Ged. Staten tot toe kenning va.n een subsidie van f 70 per jaar voor den wagendienst tusschen Hulst en Nieuw-Namen werd na eenige discussie verworpen met 20 tegen 15 stemmen. Daarna werd vastgesteld de rekening en de goedkeuring der verantwoording van de enkele huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1905. Het voorstel van Ged. Staten tot. het. uitzetten van kasgeld in de provincie werd op verzoek van (len heer de Veer in stemming gebracht en aangenomen met 30 tegen 5 stemmen. Hierna kwam ter tafel het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de beslui ten der Staten van 16 Juli 1901, 9 Juli 1902, 13 Juli 1906 en 15 Juli 1906, "tot. toekenning van subsidie voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Middelburg naar Domburg met een zijtak van Koudekerke naar Vlissingen, van Hontenisse tot de Belgische grens in de richting van Selzaete, van Borsele naar Wolfaartsdijk en van Brouwersha ven naar Burgh. Den heer Blum deed het leed dal hij in dit voorstel niet met het college van (led. Staten zal kunnen medegaan. Ilij was er zoo beslist mogelijk tegen de be paling te laten slippen, waarbij 26 vrije Zondagen voor het personeel der tram wegmaatschappijen zouden gewaarborgd blijven. De heer Van Voorthuijsen was het ge heel eens mei den heer Blum en hij brak een lans voor de Zondagsrust van hel personeel, (lat grootendeels zou vervallen indien de Prov. Staten met hel voorstel van Ged. Slaten medegingen. De heer Fruijtier zeide dat Gerl. Stalen nood gedwongen dal voorstel hebben moeten doen en hel dunkt hem dat wij Ihans moeten toegeven. De heer Blum zeide dat de minister van waterstaat het zwaard van zijn macht in de schaal heeft geworpen en daarom achtte hij het in strijd mei onze vrijheid daaraan onmiddellijk toe te geven. Hij blijft zich dan ook tegen het voorstel van Ged. Staten verklaren. De heer de Veer noemde het standpunt van den heer Blum volkomen juist. Zooals reeds gemeld werd dit voorstel met 18 tegen 17 stemmen verworpen. GOES. Met 1 Aug. a. s. is hier tijdelijk aan hel kantoor van het Kadaster geplaatst dhr. Van Dijk, thans landmeter van het Kadaster te Tilburg. Op last van den Commissaris van polilie alhier, werd Zaterdag de vreemde ling S. over de grenzen des Rijks ver wijderd. MIDDELBURG. Mr. J. F. Sluis, griffier bij het kantongerecht alhier staat op de aanbeveling ter aanvulling der vacature van kantonrechter te Winschoten. Dinsdagmiddag te half vier houdt (le Kamer van Koophandel en fabrieken al hier eanc openbare vergadering. De vreemdeling, die zich sinds 35 Juni op hel politiebureau alhier bevond, en die zich achtereenvolgens noemde A. Snoek, J. Sigwarl en eindelijk H. Mettler, is Donderdag, op telegrafisch verzoek van den grenscommissaris, naar Venlo over gebracht om aan de üuitsche politic uit geleverd te worden. Vrijdagmiddag bleven eenige perso nen in de Stationstraat alhier staan. An dere voegden zich er bij: en allen keken naar boven. Het voorwerp hunner belang stelling was een bijenzwerm, die zich had vastgehecht in een boom. Na verloop van eenigen tijd kwam een boer, die met be hulp van een werkman van de gemeente- reiniging er in slaagde, den zwerm in een mand te vangen. Een en ander lokle een massa belang stellenden. Vrijdag moei hier een herstemming plaats hebben voor den gemeenteraad in het llle district, tusschen de heeren H. P. van de Ree (aflr. lib.) en mr. G. W. Sannes (soc.-dem.) De sociaal-democraten maken kolossaal propaganda voor deze herstemming en ho llen hun eerste candidaat in den raad te kunnen brengen. Den avond vóór de her stemming zullen in het Schuttershof als sprekers optreden de heeren mr. P. .1. Troelstra en mr. Sannes. Het soo.dem. weekblad voor Zeeland verlangt als hef ware dat de vrijzinnig- democraten niet op den oud-liberaal doch op den sociaal-democraat zullen stemmen. Het mag evenwel betwijfeld worden of aan dezen wensch gevolg zal worden ge geven. De houding der anti-revolutionai ren is nog niet bekend. VLISSINGEN. Het Iweede Japansche oorlogsschip is, nadat het verloren ge raakte anker was opgevischt, ook naar Portsmouth vertrokken. - De vereeniging van kantoor-, winkel en magazijnpersoneel alhier heefl een •krachtige actie op touw gezet om 1e ge raken tol de 9-uur sluiting en de Zondags rust. Aa.n verschillende vereenigingen te Vlissingen is verzocht deze poging zooveel mogelijk te steunen. Met. het. oog op een staking onder de zeelieden 'te Antwerpen, is Zaterdag de. vertrekkende stoomboot der Red Slar Line met een onvoldoende equipage de Schelde op gegaan. Bij aankomst te V 1 i s- s i n g e n evenwel werden 40 man per sleepboot naar boord gebracht, waarna de reis naar New-York werd voortgezel. In de Zaterdag te Arnhem gehouden vergadering van aandeelhouders van de Vlissingsche duiuwaterleiduigmaatschappij is tot directeur benoemd de heer D. E. H. van Kaalte, adjunct-directeur der gas- meterfabriek Elsfer en t'o. te Rotterdam. Bij het le Amsterdam gehouden exa men voor adjunct administrateur bij de Kon. Ned. marine is o. a. geslaagd de heer A. A. Lagaay alhier. Tot buitengewoon opzichter hij de wer ken voor den aanleg van hel Wilhelmina- kanaal (N.Br.) is met ingang van 15 dezer benoemd de heer J. M. Koole alhier. ZIERIKZEE De alphabetische velingslijst voor griflier bij de ree alhier bestaat uit de heeren mrs. E J. P. de Maak en H. J. Wervelm: De beid- eersten zijn advocaat-pr te 's Graveuhage de laatste is subi griffier bij gemelde rechtbank. Aan den lieer P P de Cran^ sulair Agent van Frankrijk, is dei underscheirting te beurt gevallen, I sluit van den Franschen Ministl Openbaar Onderwijs, Schoone Kuna Eeredienst, te worden benoemd totj c i e r d' A c a d m i e. IERSEKE. De landbouwerszoon Schipper verwondde zich (Ie recht deimale aan een zeis, duL onmii geneeskundige hulp moest wordeil roepen. Slachter A. Blok alhier, kol de verkooping le Kminingen een evenwel toen hij even later in d kwam was zijn rund vertrokken nader onderzoek bleek dat een on| persoon aan een jongen last had gj het dier Ie bezorgen in Ierseke o daar te worden overgezet naar Gori De onbekende zou dan de liefs v hegeleider meebrengen. Tol heden i; wel de fietsrijdende onbekende i Ierseke gekomen om de fiels va jongen af le leveren en zijn rund eischen. De heer Blok heeft inn zijn fiets terug gehaald. Bij de Zaterdag gehouden h(| ming voor de verkiezing van 3 leden zijn uitgebracht 447 stemmen, van 5 van onwaarde. Voorts ver J. L. Bom 173; E. de Jonge 95; v. Oeveren 221J. de Schipper Sinke Jz. 242 en M. v. Stee Fj Stemmen. Alzoo herkozen J. Siiike kozen M. v. Stee Fz. en .1. M. v. KATTENDIJKE. Door onzen meester, den heer J. L. Veltman de vorige week de vereeniging linge hulp" mei een paar vouw: liegifligd, bovendien schonk hij ee tal nummers ter uitbreiding vl schoolbibliotheek en eenigp prijsjes hij later nog hoopte te vermee. voor het eerlang te houden school Dal een en ander dankbaar wer' vaard, behoefl wel niet te worden il BORSELE. In de vergadering v, gemeenteraad is besloten verande: brengen in de heffing van den 1 lijken omslag. In de plaats van h< gelijke percenlage voor elke klassi heffing opklimmend zijn van 2 j 3.3 pet. In afwachting van de Kon goedkeuring is de behandeling v kohier van den hoofdelijken omsl; 1907 uitgesteld. Naar aanleiding van eene aanvra den Kerkeraad der Herv. gemeerit de raad goed eenige hoornen te ver als zijnde schadelijk voor weg en land. HOEDEKENSKERKE. Bij gunst zal hel fanfarecorps „Cou Amore' op 27 Juli a.s. een uitvoering in d lucht geven te Kwadendamme. HEINKENSZAND. Eenige weke! (len is alhier naar N.-Amerika vert C. Bal, en j.l. Vrijdag gevolgd doe andere personen, n.l. L. Traas I Simonse, allen kooplieden en g< het doel is hun geluk aldaar te veil om later ook hun vrouw en ki le kunnen laten overkomen. TERNEUZEN. Een aantal inwon de bunrt Sluiskil hebben een gericht aan H. M. de Koningin, maatregelen worden verzocht toe jaarlijks terugkeerende verontreinigi de westelijke waterleiding, gedurenl tijd van het verwerken der suikeil wat een ondraaglijken laat veroorzaal de bewoners der langs die leiding il huizen. Door de uitwaseming van dieI leiding wordt de verf der huizen v] en de geur is ontzettend, zoodat de len daarlangs staande als het war. woonbaar zijn. Waar zoovele gezon maatregelen genomen worden, achtei santen dezen toestand onhoudbaar., zijn meermalen bij verschillende aul ten pogingen voor verbetering aanj' doch zonder resultaat. Adressanten daarom de tusschenkomst van H. Te Overslag kreeg een m met een „tok een slag, waardoor onderkaak verbrijzeld werd. De dai oppassend landbouwer, schijnt niei kenbaar. EeDige maanden geleden 1 zijn huis en schuur af, waardoor hij schade leedvan dien tijd af vert zich teekeneu van krankzinnigheid Ie Spui, onder de gemeente een kind van twee jaar in een tob' water gevallen en verdronken. Aldaar is een jongen uit een bo vallen waardoor hij zijn arm brak In den nacht van Donderdag op is ingebroken bij twee winkeliers t ven bij Roosendaal. Een groote hoev manufacturen en galanterieën zijn ontv De inbrekers hadden vermoedelijk ee tuig bij zich om de gestolen goedl vervoeren. Men heeft nog geen spo hen ontdekt. Walther gepakt. Men sei Lastricum

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2