Het Spook in het Keiie BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. ONDERWIJS. Afloop Verkoopingen, Aanbestedingen enz. Landbouw en Veeteelt Wettenkennis FEUILLETO ook de voorkeur aan in Portugal te blij ven. Een zeer gefortuneerde familie slaag de er in den dood van een harer leden, die een enorm staatssalaris genoot, ge heim te houden en liet zich dit honora rium kalm verder uitbetalen. Franco berekent, dat door bezuinigin gen naar aanleiding van deze onthulling jaarlijks 15 millioen gulden bespaard kan worden. Wat zulk een uitgave van 15 mil lioen beteekenl, springt nog meer in 'toog als men weet, dat de staatsuitgaven in to taal 200 millioen ongeveer bedragen. Minister Franco beweert dan ook, dat de volgende begrooting met een voordieelig saldo zal sluiten tengevolge van het op houden van dil bedrog. BRITSCH-INDIE. Vreeselijk woedt in Engelsch-Indie de pest. Hel ministerie voor lndië heeft de volgende opgaaf betreffende de sterfte aan die ziekte in Engelscli-Indië openbaar ga maakt: in 189(1 1704 sterfgevallen aan pest; in 1897 56,000; in 1904 ruim I millioen; over de vijf eerste maanden van 1907 reeds 991,003.' Sedert 1896 zijn er 51 millioen In diërs aan pest bezweken. Slakkengang. De Tweede Kamer is op recesen bet geen zij afgedaan beeft in dit zittingjaar is een bedroefd klein beetje. En dan, dat weinige dat van den par lementairen molen kwam, was niet van bet beste. Het arbeidscontract, thans eindelijk in veiligheid gebracht, liep in de eerste kamer niet weinig verdiende kritiek op en kon er slechts door na de toezegging eener aanvnllingswet op bepaalde punten. De vaderschapswet, evenals 't arbeids contract een erfstuk van 't vorige kabinet, was onder Van Raalte's behandeling een lappendeken gelijk geworden, waardoor zij bij geen der partijen in den smaak valt. De drankwetwijziging nog in den haast er door gesleept, wordt zelfs van vrijzin nige zijde (Handelsblad) zoo slecht ge vonden, dat men de Eerste Kamer ver zocht ze maar te verwerpen. Alleen de wet op 't tiendrecht is een mooie wet; doch ook deze is niet van deze regeering. En de verzekeriugsontwerpen ouder- dorns-, invaliditeits- en ziekteverzekering' ontwerpen van 't vorig kabinet die in 1905 reeds lang in de Kamer gedeponeerd lagen, mitsgaders de Arbeidswetvan deze is niets nog gekomen. En als men nu weet, dat de begrooting van 1908 aan de beurt komt, en dan het blanco artikel, dat voor de verkiezin gen in 1909 dient afgedaan te zijn, dan zal men verstaan hoe treurig figuur een kabinet maakt dat, onder de leuze weg met de reactieweg met het sociaal niets- doend kabinet! weg met het Kuyper-regime! vooruit naar de sociale wetgevingop voor het algemeen kiesrechtblijkt zoo ongeveer niets anders te kunnen uitvoeren, dan hetgeen de reactie had voorbereid, o>. aan eigen werk van sociale wetgeving nog niet is toegekomen. (55) Eerste Kamer. Aangenomen is het ontwerp Arbeidscontract met 29 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de heeren Waller, Godin de Beaufort, v. Houten, Stork, 't Hooft, Havelaar, Bosch, v. Lamsweerde, v. Fisenue, Franssen, Asch v Wijck, Merckelbacb, Reekers, Laan en Woltjer. Vooraf bad de minister het ontwerp ver dedigd. Mocht echter hljjken dat op een bepaald punt een kleine uanvullingswet noodig is, dan zal de minister daarmede komen. De heer 't Hooft stelde een motie voor bepalende lo. de noodzakelijkheid om voor de inwerkingtreding der wet een wettelijke voorziening te treffen ten aanzien van 't oogenblik der uitvoering van de wet, en 2e. de wenschelijkheid om tegelijk maat regelen te treffen om buiten twijfel te stellen dat de wet niet van toepassing is, op besturen van kerkgenootschappen. Hier tegen verzette zich dhr. v. d. Biesen, waarop de minister beloofde positief de indiening van een overgangsbepaling met het oog op deze zaak en de motie met 25 tegen 19 stemmen werd verworpen. Dhr. Pelinck heeft zitting genomen. Aangenomen werden nog verschillende wetsontwerpen onder meer de oorlogsbe- grooting, de wijziging der landweerwet, de hinderwet, bepalingen betreffende keuring van voor uitvoer bestemd vleeseb en het schipperwetje en dat tot rijksopsporiiig van delfstoffen. De minister van oorlog heeft medege deeld dat door bijzondere omstandigheden de benoeming van een commandant van het veldleger, waardoor geenszins de chef van den generalen staf komt te vervallen, eenige maanden op zich zal laten wachten. De minister van landbouw kondigde aan een wetsontwerp betreffende de keuring van vleeseb bestemd voor het gebruik bier te lande. Voorts is aangenomen het wetsontwerp tot afschaffing der tienden en liet onteige- ningsontwerp voor den aanleg van een tweede staatsmijn in Limburg. De Kamer is op recés gegaan. Te Ondenboseh werd geboeid naar Breda gebracht zekere V die nog 2 jaar „te goed" had. Verschillende malen is hij der politie te glad geweest. Een keer n.l., kwamen ze op het schip, waarop hij als knecht was, doch V. sprong te water en lachte de politie aan den overkant der haven hartelijk uit. Eenmaal ook stond hij reeds geboeid te Breda, toen hij beweerde „iets te moeten gaan doen" en zoodra men de boeien los had gemaakt, was hy als een vogel ontsnapt. Nabij Harderwijk is een onbekende man door den trein aan gereden en gedood. Maaiers stieten bij 't maaien te Cromvoirt met hunne zeisen op het lijk van een onbekend manspersoon. Men weet niet of hier aan moord moet gedacht worden. Een landbouwer te Wezep die van een wagen met hooi viel waardoor hij zijn rug brak is aan de ge volgen bezweken. Te Reuver (Limburg) is een man die met een veerpont de rivier de Maas wilde oversteken, achterover van het vaartuig gevallen en verdronken. Door de duisternis was redding onmogelijk Men meldt uit 's Gravenhage Omtrent een door een beambte van hel postkantoor aldaar gepleegden posldiefs'tal, liet. volgende: Maandagavond was met den posttrein voor Rotterdam ook een zak verzonden, bevallende brieven en aangeteekende stukken voor Delft. Na aankomst van dien zak bleek spoedig, dal daaruit stukken werden vermist. De begeleidende beambte, door de administratie van hel Kaagsche postkantoor in verhoor genomen, beweerde van niets te weten en ook toen de hulp der politie was ingeroepen, bleef deze be ambte bij zijn bewering, dal hij den zak had afgeleverd, zooals hij dien had ont vangen. Echter stond toen reeds vast, dat niemand anders dan deze beambte de ver miste stukken kon hebben verduisterd. De commissaris van politie gelastte toen zijn overbrenging naar hel politiebureau aan de Riviervischmarkt. Bij zijn fouillee ring werd daar op hem gevonden een be drag van bijna f17.700, zijnde op enkele guldens na het bedrag, dat met een der aangeteekende stukken was verzonden. Toen baatte natuurlijk geen ontkennen meer. fit de bekentenis van flen dader, zeke ren een gehuwd man, vader van 2 kin deren, die reeds eenige jaren aan hel post kantoor alhier werkzaam was, bleek hel volgende In den trein had hij het touwtje, waar mede de zak is dichtgebonden en waaraan een gelakte label is vastgemaakt, doorge sneden en aldus de zak geopend. Vervol gens had hij daaruit twee aangeteekende stukken met bijbehoorenden geleidebrief genometn en deze geopend. Het ©ene stuk bevatte een som van f 17.700 aan bank papier en nog andere geldswaardige pa pieren; het andere bevatte geen geldswaar den, en is door hem met de enveloppe van het eerste stuk uit den trein geworpen. Daarna heeft hij de doorgesneden eindjes touw weer aaneengebonden en aldus don zak weer dichtgemaakt. De weggeworpen stukken zijn lol nu toe, ondanks ijverig zoeken, nog niet terug gevonden. Te Rotterdam he-ofl de ontrouwe be ambte een dor biljetten van i' 100 gewis seld on is toen weer naar den Haag terug gekeerd, om zijn dienst op hol postkantoor te hervatten. Hij is thans door den commissaris van politie, die hem liet arresteeren, ter be schikking van de justitie gesteld. Verkiezingsva r i a. Men meldt uil Eindhoven: Te dezer slede is do propa ganda voor do gemeenteraadsverkiezingen in vollen gang. Bijna ieder ingezetene ont ving een aanslagbiljet van don hoofdelij- kon omslag dor gemeente Eindhoven, waarop een beduidend hoogere aanslag dan gewoonlijk voorkwam. Hij nadere be schouwing bleek dil een valscli biljet te zijn. Het droeg hel jaartal 1909 en verder de clausule: „Zoo zal uw aanslag in hel binnenboek zijn indien er een II. B. S. komt. Stemt, dus op Iioore en Smits (legen- standers eener II. B. S,)" Door lief. Ver- kiezingseomifé II. If. S. is hieromtrent een aanklacht ingediend bij den officier van justitie te 's HertogenboscJi. Tijd-strijd. Dal. zelfs kleine genieen ten een werkzaam aandeel nemen in don huldigen „lijd slrijd'" moge: lief volgende dienen In een West-Brabanlsch dorp kwam in den gemeenteraad de vraag Ier sprake of men al of niel den lijd van Greenwich zou invoeren. De voorzitter was er sterk vóór en wees erop, «lal de lijd dan in overeenstemming zou zijn mei dien der posterijen en spoorwegen. Ileeds begon nen de vroede vaderen ten toeken van in stemming bevestigend Ie knikkebollen. De burgemeester meende reeds zeker Ie zijn van de overwinning, toen de vraagbaak der raadsleden niet toornige stem bulderde: ,,'Us schande burgemeester, (^afjgij zóó Iels voor durft Ie stellen, gij bent nel zoo goed Nederlander als ik, en dan zeg ik maar wat hebben wij, Nederlanders, met diejen Green wig, diejen Engelschen horlogema ker te maken!" Met algemeen© stemmen besloot men den „ouden tijd" te hand haven I Men schrijft uit Mook Is dat nu instinct of slimheid, vraagt men zich onwillekeurig af, als men dage lijks de staaltjes hoort, die door de talrijk optredende vossen hier worden uitgehaald Zondag waren op drie plaatsen kippen gestolen. Nu worden ze successievelijk terugge vonden, alle netjes begraven op de akkers, in een rechte lijn met groote afstanden Slechts één poot steekt boven den grond, soms slechts een teen. De vallen, overal gespannen waar reintje het erf betreedt, vind men 's morgens ont graven, bloot gelegd, dicht geslagen, of een eind weggesleept. Soms teekeneu haar bosjes aan klemmen of prikkeldraad mijn- heers identiteit. Voor de opkomende hoenderteelt in deze streek is reintje een ware plaag, daar hij liever kuikens heeft dan oude kippen Limburgsche gewoonten. In de „Venlosehe Ct." komt de volgende ad vertentie voor „Heeren kiezers. Aangezien ik u geen rijtuig kan aan bieden om u naar de stembus te voeren, verzoek ik u beleefd bij eventueele ge bruikmaking daarvan ook even in het stemlokaal het vakje achter mijn naam zwart te maken. J. Zijlstra. Een andere advertentie teil bate van de aftredende vroede vaderen van Venlo is onderteekend met: De weldenkende kiezers! Spoorwegongeluk. Tusscken Echt en Maasbracht bad een spoorwegongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed is afge- loopen. Aan een der wachtposten tusschen Sus- teren en Echt waren, toen de laatste per sonentrein voor Roermond voorbijging, de hoornen niet gesloten. Juist passeerde een rijtuig waarin gezeten waren de Gtbr. S. en mej. S. De trein pakte liet achterste gedeelte van het rijtuig, dat gelukkig op zijde werd geschoven en slechts gedeeltelijk werd verbrijzeld en meegesleurd. Het paard sloeg met het voorste gedeelte van het rij tuig op hol. De inzittenden werden er uit geslingerd. Mej. S. werd bewusteloos in den trein gedragen en bij aankomst op het station verbonden evenals de heeren S, die beiden kwetsuren bekwamen. Mej. S. is ernstig aan het hoofd gewond. Het is nog niet te constateeren of al of niet een sche delbreuk heeft plaats gehad. Ook de koet sier is ernstig verwond. Daar de spoorlijn schuins over den rijks weg ligt, beeft de koetsier den hem ach terop komenden trein niet gezien en door het onstuimig weer en deii hevigen wind kon men hem evenmin hooren aankomen. Inbreker ontsnapt. De inbreker van Bloemendaal, de Oostenrijker, is er van door. Gisterochtend vond de politie daar, die meende hem goed te hebben opgeborgen, het kooitje leeg. Blijkbaar was hij niet goed gefouilleerd geweest, want twee der celtralies waren doorgevijld. Overal in den omtrek is nu de politie in de weer om het heerschap weer te krijgen, den man met zijn Panamahoedje, zijn slob kousen en zijn mooie grijze pakje, die een gevaarlijk internationaal inbreker moet zijn, lid van een bende, waarvan er nog meer in den omtrek zijn. De inbreker moet in bet bezit zijn ge weest van een scherp werktuig. Daarmede heeft hij een scharnier uit een der priva ten gehaald en toen met dat voorwerp de tralies van de cel geforceerd. Men heeft hem zien weggaan. Aan het kerkhof heeft men verder zijn spoor gevolgd door de plaats van den heer van der Vliet en die van de familie Bijleveld en zoo is hij aan de spoorlijn gekomen, die aan het duin ligt. De 1 «'langstelling naar de ontvluchte is bijzonder groot, zoo is er bijv. politie uit Leiden, Rotterdam, Hoorn en Utrecht, die hem vandaag zouden komen zien. Te Utrecht meende men te doen te hebben met een zekere Richter, die daar uit de gevangenis is ontsnapt. Hij had bekend te Leiden te hebben ingebroken, ook uit Oostenrijk te zijn gekomen over Basel, Luxemburg en Brussel naar Holland. Een politiebond uit Bergen is ontboden en reeds onderweg. De politie van Leiden is naar den Hoek van Holland. De ontvluchte stond in betrekking met allerlei bekende gauwdieven in Amster dam en Rotterdam. Te Bloemendaal kwam nu bericht, dat, de inbreker te Velseu in een der bosseken zit dat nu omsingeld is door een vijftigtal burgers, die de politie behulpzaam zijn. Men stond er verbaasd over te zien door welk gaatje de inbreker kans heeft gezien te ontkomen. Dit gaatje is 25';'o bij 3D centimeter breed en hoog. Daarbij komt, dat het op bijna 2 Meter boven den grond ligt en er niets anders was om op te klimmen dan de bril van het jrivaat. Het arrestantenlokaal ligt aan den weg, geheel van het politiebureau afgescheiden Hoe men daar zoo'n persoon bij nacht heeft opgesloten, is een raadsel. Het vermoeden dat W. zou geholpeu zijn van buiten af, is vrijwel bewaarheid. De jachtopziener Broek ontdekte hem achter Velserbeek, bij Velseroord, en heeft daar toen een wedlood met hindernissen met hem gehouden, waarbij W. winner bleef. Het ging over schuttingen, door aard appelvelden en door boschjes, doch hoe vlug B. ook is, de angst van W die als een konijn in het nauw, schreeuwde, scheen hem vleugelen te hebbeu gegeven. Gedu. rende den wedluop gooide hij een dauies- parapluie weg, en zette hij een pet op het hoofd. Men vermoedt nu, dat de pet en mes hem door het celraampje zijn aangegeven. Hoe gevaarlijk 't individu W. is, blijkt wel ook hieruit, dat hij in zijn overjas een metalen plaatje had zitten, aan de achter- kraagzijde, waaronder papierengeld. Plaatje en inhoud zijn verdwenen de jas heeft hij in de cel achtergelaten De „O. H. Ct." weet nog de volgende bijzonderheden omtrent den uit de cel van het politiebureau te Overveen ontsnapten inbreker mede te deelen Bij het verhoor op het politiebureau te Bloemendaal, dat plaats had met behulp van een tolk daar de aangehoudene niets dan Duitschsprak, verklaarde de verdachte, dat hij te Weenen geboren was en van zijn moeder jaarlijks ontvangt de rente van een kapitaal van 80.000 kronen (d. i. f40 000). Hij is tot de inbraken gekomen door geldgebrek. Op de renbanen heeft hij n.l. veel geld verloren. Bij het verhoor gaf beklaag ie door zijn h-uding en manieren blijk, een goede op voeding te hebben ontvangen. De aandacht van den adjunct-inspecteur van politie, Koker, die geruimen tijd hier ter stele naar iemand van het opgegeven signalement zocht, is op den verdachte gevestigd op de kermesse d'été in het Brongetrouw, waar hij grove verteringen maakte. De Duitselier Stubbe, die te Amsterdam gevangen zit, heeft verklaard voor Wal- ther(s) een breekijzer te hebben laten ma ken. Vermoed wordt, dat Walther(s) 7 jaar geleden ook in den Aerdeubout en te Lei den heeft ingebroken en onder den naam van Richter in Utrecht heeft gevangen ge zeten en in 1904 daar is ontsnapt. GOES. Overgangsexamens R. H. B. S. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: Al Bayens, A. Blok, M. L. Eversdijk, ('h. R Felius, F. v. Harmeien, M. v. Kalml- hout, .1. M. Klompe, P. Kosten, J. W. Lin- denberg, L. Mallekole, 11. A. G. Malthijs- sen, J. A. Mol, VV. B. Smit, J. J. Wabeke, 1. AV'essel, Al. Arentz, Al. v. d. Bout, 1'. AA', ('oenen, 1'. S. v. Dijke, H. .1. Hannink, AA'. R. I. Hofman, F. Q. den Hollander, .1. do .ionge v. Zwijnsbergen, .1. Q. Lenshoek, .AI. Nijssen, M. Rijk, H. R. .1. v. d. Veen. Niet bevorderd 12. Aan de 2e naar de 3e klasse: AA', de Beste, N. F. v. Dijke, M. de Kaler, F. Al. Klenke, A. A. v. Maris, .1. E. 11. Meloen, G. A. v. Nieuwenhuijze, A. I'. Slekelee, Al. Sleven.se, .1. Sfern, H. J. Tolhoek, AI. .1. Tollenaar, .1. Zandee, A. v. Zweden, Al. Baning, A. v. Bruggen, E. 1'. II. .1. Domini- cus, A. J. v. Heel, C. J. Koens, A. Liebert, .1. v. d. Aleer Mohr, E. Paul, J. J. P.de. Raad, J. Slurm, A. J. v. d. Hoek. Niet bevorderd 5. Aan de 3e naar de 4e klasse: J. G. ('ornelisse, 11. Danker, P. .1. Doemaar, .1, .1. v. Dijke, G. v. d. Heijde, P. AV. Koens, L. .1. Lunenburg, L. Meloen, J. Nagelkerke, A. .1. .1. Poley, .1. AV averijn, I'. v. Paaien, P. do Jonge, J. Kruijs Voorberge, E. P. Lenshoek, A. Minderhoud, Q. .1. v. d. Meer Mohr, AI. Gele, D, Polderman, G. Timmerman, D. Tukker, Niet bevorderd 5. A'an de 4e naar de 5e klasse: .1. AI. Greep, .1. F. Sinke, .1. I'. v. d. Leeuw, Al. ,1. Komijn, J. H. v. d. Veen. Niet bevor derd 1. Rij kon. beslui I is pensioen verleend van f 500 'sjaars aan mej. Krenser, goh. Bax, onderwijzeres aan een openbare la gere school le Z i e r i k z e e. MIDDELBURG. Aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier zijn bevorderd: van de eorsle tol de tweede klasse voor alle vakken onvoorwaardelijk: AA'. G. .1. Berghuis, J. AV. Blanker!, 1'. M. ('on- Innl, K. Dees, T. AI. van Dierendonck, 1'. F. van Dorst, J. A. Gabriëlse, .1. van Ga len, L. .1. .1. Geldof, .1. P. van Ham, .1. Hildernisse, S. .1. Hillinga, .1. F. Jonge- pier, G. Al. Motké, E. Peek, A. E. Heu- dink, N. A, Willemse, .1. AVisse, J. J. AA'orrell, J. Andriessen, II. F. Beenhakker, .1. Erasmus, .1. .1. Fanoy, G. Al. Hendrikse, F. Horninge, A. Hijmans, J. L. A. van lllersum, .1. Joosse, AL D. A. Kalshoven, Tb. Kamermans, J, .VI. de Lange Boom, .1. Alaas, J. Aleyers, J. AV, Passeuier, J. Pelle, S. Roldanus, A. Roos, A. Al. van Sluis, II. de Smidt, J. J. A. Wisse, W. van der Zanden en K. A. Zoethoul; niet bevorderd zijn 4 leerlingen; van de tweede lol de derde klasse voor alle vakken onvoorwaardelijk: .1. M. Auer, 11. F. Beekkerk van Ruth, J. P. P. lieijerman, AA'. .1. I). Bosch, A. .1. Bouma, .1. van Roven, A. de Vey Mestdagh, .1. I'. Aleijboom, 11. van der Rcest, 1,. G, Sa lome, II. P. Vader, .1. van AVeele, S. AViener, G. .1, Al. Dikkenberg, .1, Fanoy, J. Hildernisse, M. A. van Itter- sum, VA'. Jöbsis, .1. .1. de Konink, C. II. Koperberg, I'. G. Meijers, II. J. van de Poel, G. Robijn, (j. de Rooy, H. P. Ver meulen, 11. I. N. van der Weel en P. J. Al. A. Wisse; voor enkele vakken 3 leer lingen voorwaardelijk bevorderd is 1 leerling, en niel bevorderd zijn 6 leerlingen; van de derde tof de vierde klasse voor alle vakken onvoorwaardelijk: .1. Al. Auer, A. P. Broeke, B. Rekker, J. van Ditmars, H, .1. Eenhoorn, H. P. M. Hendrikse, D. Jansen, G. J. Jöbsis, AV. A. Kosten, J. J. Afeier, C. Reijnierse, \V. Suurmond, J. M. Visser, J. v. d. AVoestijne, II. Beijerman, S. Bouma, A. A. van der Harst, R. .1. Hendrikse, J. C. AI. W. Hoffmann, Al. Horninge, AA'. J. Mazzo- la, .1. f. T. Motké, I), van der Pauwerl, .1. J. van Schagen, C. Spruit, L. Tobi, K. de Vries, J. de Vroom, H. van der Zanden: voor enkele vakken 1 leerling; niel bevorderd zijn 7 leerlingen; van de vierde lol de vijfde klasse voor alle vakken onvoorwaardelijk: P. AV, Adriaanse, AV. R. Blanker!, I. B. Dekker, II. Gillissen, J. J. van der Harst, .1. de Hullu, AA'. A. de Jong, H. Kalshoven, II. Koperberg, M. A. J. Leelerq, S. de Back, R. E. Hallink, F. P. Mesu, Th. van Pienbroek, AV. C. Verheijden, J. C. Vervenne, .1. P. Visser en J. Weijland; voor enkele vakken 2 leerlingen; voor waardelijk bevorderd is 1 leerling, en niel bevorderd zijn 5 leerlingen. Tol leeraar in de gymnastiek aan bel Gymnasium en de Hoogere Burger school Ie Haarlem is benoemd de lieer li. ten Have, alhier. Rij het AVoensdag le 's Gravenhage ge houden stuurlieden-examen slaagde voor Sen stuurman bij de groote stoomvaart o. m. de hper J. J. Blanker! J.Jz. van Middelburg, leerling der zeevaart school le Vlissingen. VLISSINGEN, Aan de Rijksnormaal school voor teekenonderwijzers behaalde hel einddiploma met een gratificatie van 1100 dhr. I.. G. van der Kijk, van hier. R. IC. B ij z. Schoolhoofden diocees Haarlem. Te Haarlem hield de vereeniging van Hoofden van R. K. Bijzondere Scholen in 't diocees Haarlem hare 73e algemeene vergadering onder praesidium van den heer Van Gemert, te Haarlem. Na de gewone plichtplegingen consta teert de voorzitter in zijn openingswoord, dat vele gebeurtenissen na de 72e vergade ring den leden tot dankbaarheid moeten stemmen. Op financieel gebied gewerd den leden aan de Regeering de pensioenregeling. Maar ook op ander gebied was er volop reden tot juichen. Immers de eere-voor- zitter, Mgr. Brouwer, vierde zijn gouden priesterfeest. De kwestie der coëducatie bleef 't bestuur urgent verklaren. Tot lieden faalden even wel de pogingen haar in een algeineeue vergadering door een Priester-paedaguog te doen behandelen. Nog voordat de regeling van 't herha- lingsonderwijsdoor de Regeering zal worden ter hand genomen, zal zij in deze vereeni ging tevens besproken en herzien worden. 't Bestuur zoekt ook naar middelen om te bewerken, dat meer bijzondere scholen worden gesticht, waarin leeken onderwijzers worden geplaatst. Ondanks de liooge rijkssubsidies, wordt het aantal niet veel grooter. Naast de goede zorg voor de methodiek, zal 't bestuur ook zijn aandacht scheuken aan de actueele kwesties op onderwijs vooinamelijk op bijzonder onderwijs gebied. De kas wees een batig saldo aan van circa f 220. Na onderzoek door een com missie, werd de penningmeester gedéchar- geerd Nog werden gedaan mededeeliugen en opmerkingen, evenwel alle van liuis- houdelijken aard. De heeien Vintges, Heemstede, en Matze, Ra-senheiui, gaven in voordrachten methodes aan voor aard rijkskunde. Een vergadering werd nog gehouden van deelhebbers van de vereeniging tot uitkeering eener vaste som bij overlijden. De voorzitter sloot met een opwekkend dankwoord de vergadering. AIIHDELBCRG. Gisler werd aan hel hc houw van hel Provinciaal Bestuur aan besteed: le. hel gedeeltelijk vernieuwen en herstelling van de beschoeiing en hel plankier aan de ooslzijde van de marine buitenhaven le Vlissingen en hel uilvoe ren van liijbehoorende werkzaamheden. Raming f7000. Inschrijvers: AV. Dekker, Veere, f6115; P. Kros, Sliedrcehl, f6362: AV. A, Verbruggen, Gouda, f6660; P. Al. Pannv, Zierikzee, f6824; A. Jacobs, Roes. f6950 pil 1 van onwaarde; en 2o. hel verhoogen van den westelijken havendijk en van de buiten-walerkee ring van hel kanaal door Zuid-Beveland jiiel bijkomende werken le Hansweerl. Raming f4000. Inschrijvers: A. v. H. Sl ra alen Jr., Hansweerl, f3680; A. Foudraine, Goes. f3884; A, Jacobs, id., f3850; J. B. Korli, Hansweerl, f3770; P. Al. Pannv, Zierikzee,- f3954. BopkaaiikoiHligiiig. „De openbare onzedelijkheid o ïi h a re best r ij d i n g", naar de Duil- sche uitgave van den Geheim-Juslitie-raad II. Roeren, lid van hel Gerechtshof In Keulen, lid van den Ruilschen Rijksdag en van het Pruisische Huis van Afgevaardig den, voor Nederland bewerkt door .1. E. Sloteinakers. l'itgevers-vennootsclin]i Futlira, Leiden. KLOETINGE. Bleef hel kwaad in de aardappelen eerst tot het loof bepaald, thans zijn ook hier de eerste kwade knol len gevonden. Abonnementsprijs per 3 maant Afzonderlijke nummers h conti GEILLUSTRfl voor abonné's 10.37'/,, voor „Elk Nederlander wordt geach te kennen", dit is een gronde onze wetgeving en ons recht. En wanneer iemand een wel den heeft, wordt hij veroordeel straft, al kent hij van die wet ge Een kind evenwel kan hegrij dil „rechtsvermoeden" onjuist één Nederlander kenl alle wet, lands en alle bepalingen er v, de Minister van Justitie en de van den Iloogen Baad niet. En een rechtsvraag behoeft ingewikkeld niel te wezen, om advokaat, wiens raad gevraag lot antwoord te krijgen„Ik z, nazien". Zoo kan men 'I hij de beraadl van onzen en zoovele andere raden merken, dal die stedelij vers vaak, zelfs bij groote vr; van gemeentelijk bestuur (zooal b.v. uil de AVoningwet opdoen kennis van de wetten op gespan staan. Ja, de eeuw ligt ver achter men van een Hollander zeide: in de boeken steekt, is in dal varen". En mannen als wijlen I en Heemskerk Azn., die op ree een encyclopaedic in hun horse den gerangschikt, zouden legd| nu en dan vermoedelijk bij hu lenverzameling in de hoekenkast zocht moeten hebben en soms de handen in hel haar hebben Dat ieder Nederlander wo a c h t de wet te kennen, is dai heel iets anders dan dat ieder der elke wet zou moeten ke Do bedoeling is natuurlijk goe dan eene, voor de rechtspraak i 1 ijkponderstelling. Of nog niet eens eene ond< 'I Is eenvoudig eene stelling, n< 1e voorkomen, dat een wetso zich aan vervolging en veroord© kunnen onttrekken door te ze; heb niet geweten, dat 'tin de w Dal kan natuurlijk niet worden ten, en daarom moest de wetg als grondslag voor den recht aannemen, dat iedereen in een geval „geacht wordt", de wet g hebben. 4.) I)e Keizerin liet hare ietwat blikken door de groote zaal gaai roerde andermaal. De Keizer ontbrak. Nog voor hij niet ver van zijne gemalin m edellieden te praten. Slechts vot minuten verloor zij hem uit d Waar was hij heengegaan? Had zich alleen maar in de aangrenz< begeven of viel er iels anders De weinige woorden, die de haar toefluisterde, wekten teri achterdocht van de Keizerin op. zwakheden behoorde, zooals m eene hevige jaloezie, die Maria, nooit vermocht af te leggen. In gere jaren speelde deze hartsto menige pa.rt. En op dit oogenblik moesten gedachten ongetwijfeld het h( Keizerin vervullen. Met eene nai bare handbeweging beval zij dei haar te volgen en reeds na eeni ten stond de Franschman tegei Keizerin in een klein zijvertrek- Sluit die porlièrel lieva zerin, terwijl zij met een g( kalmte in een stoel ging zitten. Het was een klein vertrek, 't

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 6