isblad lisd igaretten sche Courant. colade. No. 82. Zaterdag 13 Juli 1907. Derde Jaargang. fRAAT B 7 >ER,Goes ievaar" is lelksniker. it op het O Bij i mier behoort een Bflvoepl, N EN HAARSNIJDEN. GGEMAN. IDSCH AG AZIJN. IGEN-ROUTS. EN Advertentiën msfreken Va cent TEIT. AO arkt, GOES, geld van Effecten. 1ENDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Vaisckijnl liken MUNDAG-, WOENSDAG- in VRUDAGAVOMD. JKorte Inhoud Zondagsblad. UIT ZEELAND. ■dstraat naar de ES. Aanbevelend. jen, in alle prijzen. Aanbevelend, iwaliteiten. de G. DE ZAAIER A. J. TONELLA lici en scheikundigen volkomen zuiverheid |rfrouwbare merk. bus 90 ets. 125 ets. f D ap o t: Arnhem. Groningen. Comestibles. nieuws en illu 3DK00P is. DE DIRECTIE. 0,85, JU K G. f 0,45. 0,55, H K.G. f0,271. /jo K.G. f 0,25. Vio K.G. f 0,27s. aangename drank, jewokt en verkwikt, 'orgtocht. iet hötel de Kinderea Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes t0.7ö, daarbuiten f 0.95 Afsonderlyke nummers h contant OM GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonaé'a f0.371/,, voor niet-abonné'a,.045 BureauLANGE VORSTSTRAAT^GOES. Advertentiën van 1—6 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h. contant. Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale pqjs Platen: Koninklijk bezoek aan Drente; Anisterdamsche lustrumfeestenspoor wegongeluk bij Oss; landverhuizers naar Amerika; de kameel als reclamemiddel; do burgemeester van Londen; een nieuwe uitvinding met tekst. Verhaal: Mededingers. Socialistische 2 yrannie. Te Saint-Quentin in Frankrijk is het volgende gebeurd: De werklieden der weverijen van den fabrikant Schmidt zonden hun patroon afgevaardigden om hem de verwijdering van een hunner mede-arbeiders, Poly, te verzoeken. Welk gruwelijk misdrijf had deze be gaan? Bij de verkiezingen van den laatsten Zondag had Polygestemd op den progressistischen candidaat in plaats van op den socialist. Maar, antwoordde de heer Schmidt, mijn werklieden zijn altijd vrij om den candidaat te stemmen, dien ze willen, en Ik bemoei me in 't geheel niet met hunne politieke meeningen. Ik kan dus uw mede-arbeider niet aan de deur zetten. Zeer goed, antwoordden de algevaar digden, dan zuilen we staken, totdat deze genoegdoening ons gegeven zij. En de 225 werklieden verlieten de fa briek onder het zingen der „Internatio nale" en ongetwijfeld onder 't geestdriftig gejuich: „Leve de Vrijheidll" De Socialisten hebben vaak getoornd tegen patroonsdruk, tegen „kapitalisti sche" pressie bij verkiezingen. Wat denken zij van dezen wezenlijken aanslag tegen de politieke meening eens werkmans? PROVINCIALE STATEN. Do hedenmorgen geopende zitting werd bijgewoond door 35 leden. Afwezig wa ren de heeren Van Teijlingen, Henneijuin, de Casembroot, Moes, Moerdijk, Heijse en de Smidt. De Voorzitter deelde mede dat een ver zoek was ingekomen van adres van het bestuur der vereeniging der Ambachts school te Zierikzee om met ingang van 1 Januari 1908 opnieuw voor 5 jaren e"ën subsidie van f 1200 toe te kennen aan de vereeniging der Ambachtsschool aldaar. Dit verzoek werd gesteld in handen van Gcd. Staten om daaromtrent in de najaarsvergadering een voorstel te doen. Het eerst was aan de orde de behande ling van het voorstel van Ged. Staten tot nadere regeling van de jaarwedde van den hoofdingenieur van den prov. wa terstaat. Ged. Staten stelden voor deze jaarwedde voor den nieuw te benoemen titularis aanvankelijk te bepalen op f 4500. Blijkens het verslag der afdeelingen werd door een der leden een aanvangs salaris van f4000 voldoende geacht, ter wijl daarentegen in andere afdeelingen stemmen opgingen om onmiddellijk bij de benoeming van den nieuwen boofd-in- genieur het volle bedrag van de bezoldi ging, alzoo f5000, toe te kennen. Het voorstel van Ged. Staten gaf geen aanleiding tot discussie. Het werd even wel op verzoek van den heer Fokker in stemming gebracht en aangenomen met 28 tegen 7 stemmen. Hierna werd overgegaan tot de benoe ming van een hoofdingenieur van den prov. waterstaat. Met 25 stemmen werd benoemd de heer A. J. Sibmacher Zijnen, ingenieur te Ter Neuzen. De heer C. Coomans, in genieur te Goes, kreeg 10 stemmen Het voorstel van Ged. Staten tot wij ziging van artt. 17 en 18 van het alge meen reglement voor de polders of wa terschappen had in de afdeelingen tot verschillende opmerkingen aanleiding ge geven. In twee afdeelingen werd opge merkt dat, waar na de wijziging van art. 4bis de bevoegdheid van Ged. Staten, wat de zeedijken betreft, is uitgebreid en deze dus zeker in voldoenden toestand zullen verkeeren, het in waterkeexenden toe stand brengen van binnendijken om de enorme kosten niet wenschelijk schijnt en dit in de practijk bovendien tot onover komelijke bezwaren zal leiden. In een der afdeelingen vestigt een lid er de aandacht op, dat de 183 polders, die antwoord hebben gezonden, wel zijn de meest belanghebbende en dat het zeer opmerkelijk is, dat van deze 183 polders slechts zeer enkele zich voor het voor stel hebben verklaard. De heer Hammacher zette zeer uitvoe rig de bezwaren uiteen die hij tegen het voorstel zooals het daar ligt, had. Deze bezwaren werden door hem zoo volledig mogelijk toegelicht. De heer Fokker verklaarde met een ge rust geweten voor het voorstel van Ged. Staten te zullen stemmen. Hij zeide dat het volkomen past in het systeem van het Zeeuwsche polderrecht. De heer Fruijtier verdedigde namens Ged. Staten het voorstel van hun college. Hij wees er op dat het niet in de bedoe ling van Ged. Staten ligt om dadelijk de eerste binnendijken te doen verhoogen en verzwaren. Geen dergelijk bevel wil het college uitvaardigen en dat zal ook wel niet te duchten zijn van een eventueel an ders samengesteld college. De noodzake lijkheid daarvan moet eerst gebleken zijn. De heer Fruijtier achtte hot niet over bodig er op te wijzen dat het voorstel van Ged. Staten beoogt rampen als die van 12 Maait 1906 te voorkomen. Het voorstel van Ged. Staten, op ver zoek in stemming gebracht, werd aange nomen met 32 tegen 3 stemmen. Aan de gemeente Krabbendijke werd, zonder discussie of hoofdelijke stemming een renteloos voorschot verleend van ten hoogste f 3300 voor het herstellen van haven en havendijken. Aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deelgenomen 39 leden, waaronder 6 leden van Gedeputeerde Staten. In een der afdeelingen werd door een der leden opgemerkt, dat zijns inziens uit den bij de stukken in afschrift ge- voegden brief van den Minister van Wa terstaat blijkt, dat het vooral niet zeker is, dat, zoo de Provincie geen bijdrage, doch slechts een renteloos voorschot ver leent, het Rijk bereid zal zijn l/3 der kosten te dragen. Hetzelfde lid betoogt, dat de financi erde toestand der gemeente Krabbendijke, die zich reeds zeer groote kosten voor haar haven getroost heeft, van dien aard is, dat zij door een renteloos voorschot van 1/3 der kosten niet voldoende ge holpen is. Vanwege Gedeputeerde Staten werd ge zegd, dat sinds 1895 geen hulp voor aan leg of verbetering van havens in den vorm van subsidie meer verleend is; dat de omstandigheid, dat de Provincie slechts een renteloos voorschot heeft verleend, voor de Regeering geen beletsel geweest is, om l/j der kosten, te dragen, en dat de vraag, of de gemeente met een rente loos voorschot van 1/3 der kosten van de herstelling voldoende geholpen zal zijn, niet bepaald te beantwoorden is, daar hierbjj zooveel omstandigheden in aan merking komen, waarover verschil van gevoelen kan bestaan. Overigens kon men zich in alle afdee lingen met het voorstel van Gedeputeerde Staten vereenigen. De heer de Veer had bezwaar tegen het voorstel van Ged. Staten tot uitgifte van grond onder de gemeente IJzendijke in erfpacht- Deze erfpacht geeft veel te veel admi nistratieve beslommeringen en daarom zag hij veel liever een publiekrechterlijke vergunning of anders verkoop van be doeld lapje grond. De heer Fruijtier had bedenkingen te gen een publiekrechterlijke vergunning met het oog op de grondbelasting en of de betrokken personen den bedoelden grond willen koopen is niet bekend. De heer de Veer was door het antwoord van den heer Fruijtier niet bevredigd en deed het voorstel om met de betrokken personen te onderhandelen tot verkoop van den bedoelden grond. De heer Fruijtier zeide dat Ged. Sta ten niet willen afwijken van den, regel om zoo weinig mogelijk grond te ver- koopen. De heer de Veer bleef bezwaar maken tegen de uitgifte van den grond in erf pacht. Het door den heer de Veer ingediende amendement werd verworpen met 26 te gen 9 stemmen en het voorstel van Ged. ötaten daarna zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Aan de gemeente Nisse en Veere werd resp. een subsidie van f450 en f375 ver leend in de kosten van hare huishouding voor 1907. Het voorstel van Ged. Staten tot af wijzing van het verzoek van de afdeeling Zeeland der vereeniging tot bevordering van de pluimveehouderij en tamme konij nenteelt in Nederland om een jaarlijksche subsidie van f 100 heeft, blijkens het ver slag van de afdeelingen geen onverdeelde instemming. In twee afdeelingen werd gewezen op de groote sommen aan paardenfokkerij, veeteelt en landbouw geschonken, en achtte nu «Ten provinciale bijdrage voor dit doel zeer billijk. De heer Vorsterman van Oijen zeide dat deze vereeniging zeer nuitig is- en een uitstekend doel Oeoogt. Waai- de an dere provincies zijn voorgegaan om sub sidies toe te kennen, deed de heer Vor sterman van Oijen het voorstel 0111 aan de vereeniging V. P. N. voor 1908 een crediet te openen van f 100. De heer de Jonge, lid van Ged. Staten, toonde aan dat het niet aangaat aan deze vereeniging geld uit de provinciale kas toe te kennen, nij gelooft niet dat de Prov. Staten gerechtigd zouden zijn om deze vereeniging een subsidie te verleenen. Het was zijn overtuiging dat de ver eeniging hoofdzakelijk ten bate komt van de fokkers. De heer Vorsterman van Oijen bleef .aandringen op de wenschelijkhe.d om de vereeniging te steunen en hij bestreed dat alleen de fokkers worden geholpen. Het doel van de vereeniging is het bevorderen van het kweeken van nut-hoenders. De heer Hombach sloot zich geheel aan bij het betoog van den heer Vorsterman van Pijen en hij hoopte dat, waar de ver eeniging zoo nuttig werkt, de Prov. St. het crediet zullen toestaan. De heer de Jonge zeide dat noch de heer Vorsterman van Oijen noch de lieer Hombach heeft aangetoond dat het ge rechtvaardigd zou zijn dat de provincie financieelen steun zou verleenen. De heer Dekker was aanvankelijk tegen het voorstel van Ged. Staten, doch 11a de door hein ontvangen inlichtingen is hij van opinie veranderd en zal thans zijn stem voor het voorstel van Ged. Staten uitbrengen. De heer Hombach trachtte de bezwa ren van den heer Dekker in het kort te weerleggen, waarna het amendement van den heer Vorsterman van Oijen in stem ming kwam. Het werd verworpen met 20 tegen 15 stemmen. (Wordt vervolgd.) (Per telegraaf). Al de overige joor- stellen van Ged. Staten werden aangeno men; langdurig werd gediscussieerd over de bepaling of aan personeel van tram wegen minstens 26 vrije Zondagen zou den uitgekeerd worden; deze voorstellen, welke bij de desbetreffende punten tel kens aan de orde kwamen, werden ver worpen met 18 tegen 17 stemmen. Tegen waren alle liberalen, alle katholieken, be halve de heer Hombach en de antirev. Hollestelle; yoor waren de anti-revolutio nairen en Hombach. Dekker kreeg verlof aan Ged. Staten vragen te doen, betreffende den prov. stoombootdienst, nadat eerst de in de vorige vergadering gedane vragen door den heer Vorsterman van Oijen waren beant woord. Uit dit antwoord bleek, dat het niet mogelijk is aan de bezwaren van Vorsterman te voldoendeze laatste dank te voor antwoord, waarmee hij niet be vredigd was, en waarop hij later zal te rugkomen. De vragen van den heer Dek ker betroffen het binnenkomen in de ha ven te Breskens, wat bij slecht weer veel gevaar schijnt op te leveren en verder het aan boord zijnde reddingsmateriaal, dat hij onvoldoende acht. Breedvoerig lichtte hij zijn bedenkingen, die hij in vragenden vorm had geformuleerd, toe. Later zullen deze vragen beantwoord worden. De najaarsvergadering is hierna ge sloten. GOES. In een Woensdagavond door de Vrijzinnige kies vereeniging „Vooruitgang" alhier 111 De Prins van Oranje gehouden buitengewone vergadering was ingekomen een schrijven van den heer J. P. van V 1 i s s i n g e n, waarin hij den wensch uitsprak dat bij de herstemming voor een lid van den raad tusschen den heer Schmidt auf Altenstad en hem, op hem geen stommen zouden worden uitgebracht. (Juist zooals wij reeds meldden). De ver gadering nam den brief voor kennisge ving aan. Voorts was nog van den heer Lunen burg bericht ingekomen dat hij bedankte als bestuurslid. Verder werd medegedeeld, dat het le dental geklommen is tot 90, welk hoog cijfer nog nooit was bereikt; dat een pro paganda club zal worden opgericht en dat er in 't vervolg meer werk zal gemaakt worden om personen, die nog niet op de kiezerslijst zijn geplaatst hoewel zij daar voor in aanmerking komen, er op te brengen. Door een der aanwezigen werd mede gedeeld dat er plan bestaat een werk- manskiesvereenigmg op te richten, voor- loopig staande naast de vrijzinnige kies- vereeniging, om later, wanneer de werk lieden onderling meer ingewijd zijn, zich bij de vrijzinnige kiesvereeniging aan te sluiten. (Was zij tot nu slechts een heeren- kiesver.?) Dit denkbeeld vond bij het be stuur bijval en medewerking tot de op richting werd toegezegd. (M. C.). Hedenmiddag was een schippers- knaapje van omstreeks 7 jaren op het schip in de kade aan het spelen. Toen het zich van het schip naar den wal wilde begeven had het de onvoorzichtigheid mid den op de loopplank om te kperen, waar door het te water geraakte. Óp het hulp geroep van het knaapje kwam de schip persknecht v. d. K. aansnellen, die het geluk had het kind van een zekeren dood te redden. MIDDELBURG. De Raad van State deed uitspraak in zake een besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waartegen de Commissaris der Koningin beroep had aangeteekend waarbij uitgaven van ver zwaring van den dijk tusschen Cats- en Leendert Abrahampolder op de begroo ting van laatstgenoemden polder waren gebracht. Het beroep is niet ontvankelijk verklaard. Gistermorgen omstreeks 8 uur was de landbouwer Maljaars uit Aagtekerke met een os op den Seisweg, juist terwijl de militairen op dien weg passeerden. Het dier, dat schrok, ontrukte zich aan zijn geleiders en draafde den Seissingel, Noordpoort en Klein Vlaanderen door al brullende, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken, hoewel het inmiddels reeds schooltijd was geworden. Op de hoogte van de Seislaagte werd het wilde dier gepakt, en op advies van de politie on middellijk op de openbare straat afge maakt. Naar men zegt was de troep ge waarschuwd dat het beest niet makkelijk was, doch was door den bevelvoerenden officier geen gehoor gegeven aan die waar schuwing. Gisteren had in het lokaal van de Kamer van Koophandel ten stadhuize al hier, onder voorzitterschap van den heer \V. J. Sprenger, een vergadering plaats van stemgerechtigde deelhebbers in de „Nederlandsche Handelmaatschappij", in het kiescollege Middelburg, ter ver kiezing van een commissaris en een com missaris-plaatsvervanger, bij bovenge noemde maatschappij, voor Middelburg. Tot commissaris en plaatsvervangend commissaris werden respectievelijk her benoemd de heeren J. P. Fokker alhier, en A. H. G. Fokker te 's Gravenhage. Woensdag had alhier een droevig ongeval plaats. De dienstbode P. C. van Uxem, 22 jaar en wonende te Vlissingen, dienstbaar bij mevrouw Snoep aan het Oostkerkplein alhier, zou, doordat de goot het water met den lievigen regen niet kon zwelgen, eene buis uittrekken, echter zon der opdracht harer mevrouw. Te dien einde begaf zij zich op een zinken plat, waarin twee glazen ruiten zijn aange bracht voor verlichting der tuinkamer; om nu ook de goot wat schoon te maken begaf zij zich op dat glas, dat niet be stand was tegen hare vracht en zij kwam alzoo in de tuinkamer terecht; geheel bui ten kennis werd zij opgenomen en per brancard naar het gasthuis vervoerd, waax zij gisteren geen spraak van haar hebben gehoord. Vermoedelijk heeft zij een sche delbreuk bekomen. Nader meldt men: De dienstbode is gisteren overleden. Zij was niet meer tot bewustzijn terug gekomen. Een jongen, in dienst van den heer P. verloor een enveloppe met f 100 aan bank papier. Gelukkig kwam de enveloppe in eerlijke handen. De vinder bracht zijn vondst bij den eigenaar, die hem met f 10 beloonde. VLISSINGEN. Ongegrond is verklaard door den Raad van State, afdeeling ge schillen van bestuur, het beroep van Otto Henskil tegen 't besluit van B. en W., in zake het naleven der bepalingen van 'taf- voeren van bloed en afval aan zijn export- slagerij. Als een gevolg van de in Amerika gehouden beproevingen met de onderzee- sehe torpedobooten, zal het Amerikaan- sche gouvernement thans een contract af sluiten met de „Electro Boat Company" voor de levering van 8 onderzeesche booten, type Octopus. Aan de fabriek van Whitehead te Fiu- me zullen thans 3 booten van datzelfde type worden aangebouwd. Voor welk gou vernement deze laatste booten bestemd zijn, is niet bekend. Gistermorgen is slechts één der Ja- pansche oorlogschepen verlrokken. De an dere is blijven liggen, omdat hij Woens dag 'een zijner ankers heeft verloren en men druk bezig is dit te zoeken. ZIERIKZEE. De „Z. N." spreekt het bericht der „Midd. Crt." tegen, dat de burgemeester Vermeijs zou aftreden. Burg. en Weth. ^tellen jin verband !met de overneming der Hoogere Burgerschool door het Rijk, aan den gemeenteraad voor te besluiten om de gebouwen c. a. aan het Rijk over te dragen. KRUININGEN. Woensdag werd ons dorp bezocht door een drietal landloopers, die wel wat veel aan Bacchus geofferd had den. Dit was wellicht oorzaak, dat. ze met een paar rustige burgers ruzie zoch ten en daarbij zoo handtastelijk optraden, dat er weldra een formeele vechtpartij ontstond. Daar er van alle zijden hulp kwam opdagen, moest ons drietal weldra het onderspit delven en werden de hee ren 2 zienden en 1 blinde in 't ar restantenlokaal gestopt, tot de vechtlust wat geminderd was. WILHELMINADORP. Tot leden van den Raad zijn, bij enkele candidaatstelling, Donderdag te Kattendijke gekozen de hee ren G. C. V|an Blitterswijk en A. van. Putten, beiden uit wijk B, Wilhelminadorp. Te Kat tendijke werden geen candidaben gesteld, zoodat uit wijk A de raad niet meer ver tegenwoordigd wordt; hoewel men dit te Wilhelminadorp toch gewenscht had. SCHORE. Openbare raadsvergadering op 11 Juli 1907, des avonds le 0l/2 uur. Alle leden tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. B. en W. berichten den raad dat kas en boeken bij d;en gemeente-ontvanger zijn opgenomen en in orde bevonden. Bericht dat door Schore in de kosten van de Gezondheidscommissie voor 1908 moet worden bijgedragen de som van f 42.52dat de Rijksbijdrage voor het her- halingsonderwijs bedraagt f27.19; dat de veemarkt te Oostburg is gesteld op Woens dag van 8—12 uur vm., iedere week. Daarna gaat de vergadering over in eene met gesloten deuren ter behandeling van eenige reclames tegen den hoofdelijken omslag. Na heropening wordt medegedeeld dat de reclame van dhr. van Doorninck is aan- gehoudein tot, eene volgende vergadering; dat op de reklame van S. v. d. Guchte af wijzend is beschikt en dat de Gebr. Sterk zijn gebracht van de 16e naar de 14e klasse. Op een verzoek van C. v. d. Repe 0111 afschrijven van hondenbelasting, wordt hem 1/2 jaar ontheffing verleend en C. Bal van het kohier afgevoerd. Hiermede is de agenda afgehandeld en wordt de gebruikelijke rondvraag gedaan. Dhr. Verhaagen vraagt inlichtingen aan gaande het leggen van een dam 'in een wegsloot door mej. de Wed. Stols, en wel

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1