ilules rituplie No. 76. Zaterdag 29 Juni 1907. Derde Jaargang. BANK, ievaar" is lelbsuiker. P. J. van de Ven Goes [in deren IELSE. Pen. irdam". fcEN. |eld van Effecten 1ENDRIKSE. |s 98 pet., irfkade, Goes. raband. WAALWIJK. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Viischijnl eiken NUIIM-, IIEKIH- in MUNID. Bü ffl niimCTjeheort een Bijvoegsel. Korte Inhoud. Zondagsblad. De te BUITENLAND. BINNENLAND, IG). it 39. 300.000.-. |,32I4. landerijen en geeft 100.verkrijgbaar ANK. e c t i e iuggen cate. TEN. i e Eindhoven. I, fe Hulsf. Ischelijk leven, tegen leiding van Dr. N. P. I;belegging en ver bij heeren agenten brgtocht. ft hotel de Kinderen Coupon 1 Juni Kade. ,nden. 2 G. DE ZAAIER A. J. TONELLA ici en scheikundigen volkomen zuiverheid rfrouwbare merk. s bus 90 ets. 25 ets. I- D e p o t ,k«n flrnhem- Ren' Groningen. n Comestibles. rzekering op 't leven. richt 8 Maart 1843' Koninklijk Besluit 1895, No. 41. >Hjk kapitaal f300.000 304f I.374.679.625. gevraagd. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant 0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.371/», voor niet-abonné's„046 BureauLANGE VOASTSTRAAT,1.GOES.; Advertenttën van 15 regels 10.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Recktmebericbten 85 Ct. p.. r. Bij abonnement speciale prijs. Stemt voor den Gemeenteraad de Candidaten der Rechtsche partijen: GOESP. J. v. d. Ven. MIDDELBURG IIIW. A. de Rijcke. VLISSINGEN I: A. Huson en G. v. d. Putte. VLISSINGEN IIJ. J. Klijberg en P. Merckene* Men stemme uitsluitend deze candidaten. Wie anders stemt verzwakt hun kans van slagen. Dus deze heeren ALLEEN stemmen! Platen: Portretten der familie Carré; talrijk artistenperso.neelde groote tent; de nieren; intérieur der wagens; verladen van paarden en olifanten; Kittellen Carré op haar schoolpaard; staaltjes van dres suur; wielrijders-ensemble; de clown; hiet gezelschap Japanners; Busto en zijn ge dresseerde ganzen; Markerkleederuracht; parforce-rijders; het technische personeel met tekst. De drie anti-liberale kiesvereenigingen, de Roomsch-Katholieke, de Anti-Revolu tionaire en de Christelijk-Historische, heb ben onze lezers weten het reeds aan de vrijzinnige kiesvereeniging „Vooruit gang" gezamenlijk het voorstel gedaan om deze gemeenteraadsverkiezing te doen af- loopen bij enkele candidaatstelling. Dit zou dan ook zjjn geschied, indien de mannen van „Vooruitgang" dit voor stel hadden aangenomen. Door <lit voorstel te aanvaarden zouden zij geen enkelen zetel verspelen; de vier liberale zetels zouden behouden blijven; alleen zou de zetel van den heer Duvekot (christ.-hist.), die zich niet weer herkies baar stelt, ingenomen worden door een Katholiek, Een voorstel alzoo gerechtvaardigd en billijk als geen ander. Een voorstel, waarvan juist de vrijzin nigen, de heeren der vrijheid en gelijkheid voor allen, krachtens hun opvatting, de juistheid moesten inzien en de billijkheid erkennen. 't Heeft niet mogen zijn. Tusschen haakjes zij hier gezegd, dat waar we hier spreken van vrijzinnigen, bedoeld worden de leden der vrijzinnige kiesvereeniging „Vooruitgang", die het afwijzend besluit namen; want we we ten, dat verschillende vrijzinnigen ge noemd besluit tamelijk „onvrijzin nig" beschouwen. En terecht. 'tls dan ook zoo, dat de zin voor bil lijkheid en het rechtvaardigheidsgevoel hij deze „vrijzinnige" kiesvereeniging zóóver zoek is, dat zij, terwijl nota bene alle li berale candidaten onbestreden zouden blij ven, niet vermocht in te zien, dat de eene zetel Rechts ook aan Rechts behoorde te blijven. Nietwaar, we mogen toch niet veronder stellen, dat de oppositie geboren werd uit het feit, dat deze Rechtsche candi- daateen Katholiek wasl Anders zij dit soort van „v r ij zinnig heid" hier gesignaleerd. De candidaat van de drie anti-liberale kiesvereenigingen is de heer P. J. VAN DE VEN. Waar we hier, in 't bijzonder, schrijven voor Katholieke kiezers, zullen wij uitter- aard wel niet veel woorden ter aanbeve ling van dezen Katholieken candidaat ten beste hoeven te geven. Elk plichtgetrouw Katholiek kiezer zal zijn stem uitbrengen op den gemeenschap pelijke]! candidaat der Rechtsche partijen. Onze geloofsgenooten vooral zullen er hoogen prijs op stellen mede te werken, alle krachten in te spannen, om ook een Katholiek de behartiging der gemeen tebelangen ook hunne belangen j toe te Vertrouwen; om ook aan een Katholiek medezeggenschap te geven in het bestuur onzer gemeente; om te be zitten in de raadszaal een geloofsgenoot, die op zijn post is, waar het gaan kan om voor specifiek Katholieke belan gen op de bres te staan en deze belangen te verdedigen. We behoeven onze lezers slechts te herinneren aan de „Allerzielen"- historie om hen ervan te doen over tuigd zijn, dat we een flink Katholiek raadslid hoog noodig hebben. Dat overigens de richtige behartiging der gemeentebelangen in het algemeen niet in goede handen zijn zou bij den heer P. J. VAN DE VEN, zal niemand durven beweren. Door zijn jarenlange inwoning in deze stad, door zijn ervaring, door zijn relaties, is hij grondig bekend met al hetgeen, waar aan een stad als Goes behoefte heeft; met al hetgeen de hoofdplaats van Zuid-Beve land mogelijk ontbreekt. Met belangstelling heeft hij gedurende een reeks van jaren de ontwikkeling van Goes gadegeslagen; en waar verbete ringen inderdaad gewenscht mochten zijn, zullen deze, met zijn hulp, tot stand wor den gebracht. Uit o f f er vaardi g h eids z in voor zijn partij heeft de heer P. J. VAN DE VEN deze candidatuur aanvaard. Daarvoor brengen wij hem hier onzen dank en onze hulde. Eenparig nu gestemd op den heer EN OP HEM ALLEEN. Waarom op hem ALLEEN in het vol gend nummer. Openbare onderwijzers. Te Rotterdam hebben de openbare on derwijzers ditmaal, zegt men, niet hard geloopen bij de Stembus, omdat de Ge meenteraad hun salaris te laag houdt. Nu nog fraaier I De Gemeenteraad zal derhalve uit de Gemeentekas geld voor de liberalistische propaganda moeten betalen. Zet de Raad de salarissen op, dan zal het Liberalisme over heel een corps in structeurs kunnen beschikken. Doet de Raad het niet, dan verliest het liberalisme deze heeren als propagan disten. Openbare onderwijzers alzoo, die niet om 't beginsel, maar om hooger salaris bij de Stembus ijveren. En straks een Gemeenteraad, die met gelden, die aller zijn, de Liberalistische propaganda aan manschappen helpt. Zoe wordt het toch wat men in ge- meene taal noemt: „een vuile boel!" zegt de „Stand.". En de Soc.-Dem. Spiekman schrijft in „Het Volk": „Wat me tegen de borst stuit en me aandoet als het liberalisme in het boete kleed, dat is datgene, wat er de laatste dagen is gebeurd. Op drie, vier vergade ringen der liberale kiesvereenigingen, waar kandidaten voor den Raad zijn ge steld, werd door bestuur of leden op den voorgrond gesteld, dat de candidaten moeten verzekeren, vóór verbetering van de salarissen der onderwijzers te zijn. Tot zelfs in de vergadering der conser vatieve kiesvereeniging „Vooruitgang" werd dit geëischt. Ach, hoe „vooruitstrevend"! Maar waar om? Omdat de heeren de onderwijzers zoo noodig hebben hij de verkiezingen! De onderwijzers hebben de liberalen, uit wraak over de onverschilligheid des Raads tegenover hun adressen, in den steek ge laten, en nu raken de liberalen eensklaps in geestdrift voorde onderwijzers. Ik herhaal: het is om de klandisie! Waarom anders alléén gesproken over de onderwijzers-salarissen, en niet over al het andere, wat even dringend op afdoe ning ligt te wachten? En waarom heeft er, behalve dr. Moll, in den Raad nooit iemand hunner over gesproken? 't Loopt immers al te erg in de gaten". inderdaad fraaie beginselen zijn het, die de 'onderwijzers daar er op na honden 1 Conservatisme. Schering en inslag in de zelfvertroosting der liberale pers is thans, dat de partijen die overwonnen, saam het starste Neder- landsche Conservatisme vertegenwoordigen, schrijft de „Standaard". Die 't aflegden zjjn alle partijen van den Vooruitgang. Wij zjjn de reactionairen en Conservatieven. Dat klint vreemd. Lang vóór de Btembus heette het: Er zijn én Links èn Rechts twee soorten van politici te vinden. Eenerzijds Linksche Conservatieven en Rechtsche Conservatie ven. En daartegenover Rechtsche Demo craten en Linksche Democraten. Van deze const&teering der feiten uit gaande, wilde men nu de Antithese op zijde zetten, en een nieuwe partjjformatie in het leven roepen, en dat op zulk een manier, dat eenerzjjds de Conservatieven van Links en Rechts, en anderzijds de Democraten van Rechts en Links zich tegen elkaar tot één groote Conservatieve en Democratische partij vereenigen zouden. Wij pasten daarvoor, hielden ons Rechts bijeen, en sloegen Links bij de stembus. Dus, zou men zeggen, zijn 't nu de Demo- craten en Conservatieven van Rechts, die de Conservatieven en Democraten van Links geslagen hebben. Doch neen, nu keert opeens het blaadje om, en nu heet 't, dat 't Links alles voor den vooruitgang was, en Rechts alles reac tionair. Is dit nu zoo, en de heeren beweren het, dan is natuurlijk heel hun roepen om andere partijfermatie niets dan een praatje voor de vaak geweest, en dekt de geloofs- antithese precies de antithese tusschen Conservatief en Democraat. Of ook, trekken de heeren zich terug op hun eerste beweren, dat er een heel andere partij formatie kon komen, dan leg gen ze hiermee zelf getuigenis af, dat hun beweren, alsof wat overwon de reactie was, niets is dan jjdei geklap. Bovendien blijven de heeren nog maar aldoor het nuchtere, veelzeggende feit voorbijzien, dat in 1901 de drie groepen Rechts zich eenparig voor de Sociale her vormingen verklaard hebben, die door het vorig Kabinet zijn ingediend iets waaruit bljjkt, dat het hooge beginsel dat de drie groepen Rechts vereenigt, vanzelf de tegen stelling tusschen Conservatief en Demo cratisch opsmelt. FRANKRIJK. Aan de orde was dezer dagen in de Kamer het ontwerp tot afschaf fing der krijgsraden. Maar de mi nister (notabenede voormalige me dewerker van de „Aurore", die in zijn hoedanigheid van Dreyfusard de krijgs raden leerde beschouwen als werktuigen van den boozeI), Clemenceau weigerde het ontwerp thans in behandeling te nemen. Er doen zich, zeide hij, in het leger hoe langer zoo meer incidenien voor, die on gerustheid wekken he tref rende de tucht, liet moet openhartig women erkend, want net is een reden tot ongerustheid voor alie goede Franschen, Wanneer de tucht in hei leger verslapt, is het met Frankrijk gedaan! De minister verklaarde verder van meening te zijn, dat op het oogenhlik de geesieskalinte ontbreekt, die zoo noo dig is voor de behandeling van het ont werp en stelde daarom voor, de discus sie te verdagen tot na den terugkeer der Kamer. Dit voorstel werd aangenomen met 316 tegen 223 stemmen. Clemenceau en zijn geestverwanten zijn erin geslaagd de Kerk, die immers „de groote school der tucht" is, van den btaat te scheiden; zij hebben niets onbe proefd gelaten om den machtigen invloed van het godsdienstig bewustzijn uit le ger en marine te verdrijven en zie de predikers van anarchisme en anli-milita- risme zijn gekomen en hebben op den goed voorbereiden akker hun onkruid ge zaaid, hetwelk thans maar al te wehg opschiet 1 En nu springt, zoo waarlijk, zijns ondanks, een Clemenceau op de bres voor het behoud van de door hem en zijn vrienden openlijk zoo verfoeide krijgs raden 1 Uit Frankrijk is het groote nieuws, dat de leider der wijnbouw-beweging, Maroelin Albert, geen kans ziende de bevolking tot rust te brengen, zich gevangen gegeven heeft. Het vrijgeleide, hem door Clemen ceau tegen wet en recht gegeven, heeft niet gebaat. Zelfs betoonde de bevolidng zich hoogst verontwaardigd toen bekend werd Marcelin vertelde het zelf dat de ministerpresident aan Albert 100 francs had gegeven vosr den terugreis naar het Zuiden. Wisselend als het weer, is de gunst des volks, vooral bij die levendige Zuider lingen en dezelfde man, die als een Na poleon, een bevrijder, voor enkele dagen nog werd gehuldigd, wordt thans met minachting verlaten. Wat moet echter Clemenceau thans doen? ITALIË. Retraite in hel Vaticaan. Dr. Romanus schrijft o. m. in „Het Centrum" Zondagavond 30 Juni begint in het Va ticaan een achtdaagsche retraite, waar aan de H. Vader-zelf en geheel het pau selijk hof zullen deelnemen. De geestelijke oefeningen worden geleid door den wei sprekenden Jezuïet P. Vincenzo Ilemez ,en zullen plaats hebben in de zoogenaam de Mathildakapel. De eerste algemeene retraite in het Va ticaan werd gehouden onder Paus Leo XIII, in October 1899, toen deze zich, met zijn naaste omgeving, gemeenschappelijk op het naderende jubeljaar wilde voorbe reiden. Nadat Pius X, bij openbaar schrij ven aan den kardinaal-vicaris in 1904 heeft gelast, dat in Rome iedere geeste lijke, zonder uitzondering, minstens om de drie jaar eene retraite van acht dagen moet houden, wenscht Z. H. zich aan die algemeene bepaling geenszins te onttrek ken, doch haar met illuster voorbeeld nog meer te bevestigen. De „Mathilda-kapel", waar de retraite gehouden wordt, draagt dezen naam ter eere van gravin Mathilda van Toscane, de heldhaftige beschermster van Paus Gregorius VII te Canossa. In deze kapel, waar plaats genoeg is voor heel de pauselijke hofhouding, zal daags na St. Peter en Paul de retraite een aanvang nemen, om te worden geslo ten op den avond van Zaterdag 6 Juli. Gedurende acht dagen zal Pius X vol komen rust en stille afzondering genieten, zonder te worden gestoord door hem an ders geregeld overstelpende zorgen en be slommeringen. De zichtbare Plaatsbeklee- der van Christus is dan alléén met zijn goddelijken Meester, om bij Hem vooral licht en kracht en troost te vinden, zoo noodig voor iederen mensch in den zwa- ren levensstrijd, doch bovenal noodig voor den Paus, die als een andere, maar ver- kerstende Atlas geheel den „Orbis ehris- tianus" op zijne schouderen torst. In den geest van den kinderlijk-een- voudigen en nederigen Pius X, die zich altoos zoo gaarne in het gebed van an deren aanbeveelt, is het ongetwijfeld, wan neer ik -bij het naderen der pauselijke retraite dezen Romeinschen brief eindig met: „Oremus pro Pontifice nosixo Pio". (Bidden we voor onzen Paus PiusJ. RUSLAND. Tien bommen tegelijk zijn te Tiflis op een plein tusschen een dichte menigte ge worpen. Ze ontploften met ontzettend ge weld. In een grooten omtrek werden ramen, deuren en schoorsteenen vernield. Vele menschen werden gedood en een groot aantal gewond. Tusschen de ontploffingen door werden geweer- en revolverschoten gelost. En dat heet nu actie tot heil des volks. De dynaniiet-aansLag te Tiflis blijkt in verband gestaan te hebben met ecu roof- aanval, die gepleegd werd op een door vijf kozakken en 2 soldaten geëscorteerden wa gen, waarin zich een bedrag bevond van 350.000 roebel, dat naar een filiaal der Rijksbank werd gebracht. Toen de wagen het Eriwanplein bereikte, werd er een bom naar geslingerd, die met vreeselijk geweld ontplofte. De menschen op het plein sto ven in wilden schrik uiteen. Om de ver warring te verhoogen, slingerden de roo- vers de eene bom na de andere, die alle met oorverdoovenden knal ontploften. De roevers maakten van de algemeene ver warring gebruik, om zich met een bedrag van 341.000 roebel uit de voeten te maken. PORTUGAL. Ook hier moet het nog allesbehalve fraai staan met de orde en de rust. We vernemen er niet veel van, wijl de censuur krachtige maatregelen tegen pu bliciteit heeft genomen. Maar nu is er toch weer iets bekend geworden. Aan Weensche bladen wordt uit Lissa bon gemeld, dat de regeering de afgezette burgemeesters van Lissaoon en Oporto, wegens het voeren van repuuliKeinsche propaganda, in hechtenis heeft laten nemen. De koning onderteekende een besluit, waarbij aan den minister-presiuent mach tiging verleend wordt leden van het ont bonden parlement zonder vorm van proces te doen gevangen nemen. Door dit besluit worden 37 oud-afgevaardigden, leiders der republikeinsche beweging, getroffen. Een telegram uit Lissabon aan de bla den bericht, dat oproeren tegen de regee ring hebben plaats gehad in Braga, Villa Real en Vianna de Castillo. De soldaten maakten van hunne wapenen gebruik; er moeten 100 dooden en 600 gewonden zijn. De regimenten te Oporto zijn aan 't mui ten geslagen. STATEN-VERKIEZINGEN. Gelderland. ARNHEM. Aantal kiezers 9527; uitge brachte stemmen 6692. Hiervan bekwamen mr. A. H. Brandt (C,H.) 3541, F. J. W:. baron van Pallandt (L. aftr.) 3980; mr. E. G. C. Scheidius (aftr. conservatief, rechts stemmend) 3866, mr. H. P. de Wil- de (V.-D.) 3664. Zoodat gekozen zijn de heeren van Pallandt (L., aftr.) en Scheidius (aftr. cons.). ZUTPHEN. Aantal kiezers 5952; uitge brachte stemmen 4821. Hiervan bekwamen mr. A. J. baron van Nagell (L. aftr.) 2887, mr. G. M. van Voorthuysen (V.-D.) 2911, C. Iloeterdink (A.-R.) 1682 en J. Rut gers Jzn. (A.-R.) 1869. Zoodat gekozen zijn mr. van Nagell (L.) en mr. van Voorthuysen (V.-D..) VOORST. E. D. van Lennep (L.) 3426, T. de Bruin (A.-R. aftr.) 3395. Zoodat gekozen is van Lennep (L.). AALTEN. Manschot (L.) 3772, Slichger van Bath (L.) 3607, G. W. Ovink (A.-R. aftr.) 3465, Oorsprong (R.-K.) 3207. Zoodat gekozen zijn Manschot en Slichger (beiden L.). Eerste Kamer. Bij de voortgezette behandeling van het arbeidscontract cri- tiseerde de heer Regout in een uitvoerige rede de eenvormigheid der regeling, welke niet past voor uiteenloopende arbeidsver houdingen en oordeelde dat men hier te doen had met een onpractische sociale politiek, die in sommige gevallen moei lijkheden zal opleveren. Toch zou hij voorstemmen. De heer Van den Biesen opperde beden' kingen tegen het ontwerp met het ioog

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1