BINNENLAND. UIT ZEELAND. GEMENGD Omtrent den aanval van movers op een filiaal van de bank van leening te St. Pe tersburg meldt men nog, dat de roover- bende tien man sterk was en dat in het gebouw tien beambten en vijftien bezoe kers aanwezig waren. De roovers hielden den aanwezigen hun revolvers voor en rie pen „handen omhoog!" Zij roofden 1700 roebel. Op het hulpgeroep der bedienden namen de roovers de vlucht, maar in hun vlucht schoten zij met hun revolvers in het wilde 0111 zich heen. Zes roovers wer den geval. Twee movers en vier andere personen hehben hij dit geval liet leven gelalen. De roovers waren allen opge schoten jongens van een 'jaar of achttien. Er hebben zich ernstige agrarische on lusten voorgedaan in de gouvernementen Orel, Jekaterinoslaf en Kief. Op vele plaat sen moesten de troepen optreden. Tal van boeren zijn gedood, gewond of in hechte nis genomen. De hoeren in de huurt van Kief hebben de goederen der lanclheeren lol hun eigen dom verklaard en zijn alvast aan hel ver doelen gegaan. Men meldt uit Sf. Petersburg: Vóór het Taurische paleis, de vergader zaal der Doema, is een groot© menigte mensehen verzameld. Zij houden de Doe ma-leden, die op straat komen, aan, 0111 inlichtingen in te winnen. In de wonin gen van alle sociaal-democraten hebben huiszoekingen plaats gehad. Dezen haasten zich van de zitting naar huis te gaan. Om het. paleis houdt politie, gesteund door een eskadron kozakken, de wacht. De stad is in 54 districten ingedeeld, die elk door een bepaalde Iroepenafdeeling worden be waakt. Minister Kokoftsef verklaarde, dat alle maatregelen genomen waren voor het ge val van een ontbinding der Doema. Het. Preohrasjenski regiment en de lijf garde zijn naar Petersburg ontboden. In geval de Doema ontbonden wordt, zal de staat van beleg worden afgekondigd en zal generaal Saroebof het opperbevel op zieh nemen. Alle mansc happen staan onder de wapenen. Volgens bericht uit Tiflis overvielen 1us- schen deze plaats en Alexandropol zeven mannen een kassier in den posttrein en beroofden hem van 25,000 roebel. De roo vers (loodden twee agenten, die zieh in den trein bevonden. -Na huil wanbedrijf volvoerd te hehben, lieten de roovers den trein stoppen en vluchtten in het gebergte. Men meldt uil St. Petersburg, dat Sto- lypin's zomerpaleis bewaakt wordt door een sotnie kozakken, dertig agenten van politie te voel, vijftien agenten Ie paard en acht en veertig speurders! FRANKRIJK. Een ernstige maatregel. Z. E. de kardinaal aartsbisschop van Bordeaux, Mgr. Leeot, heeft een zeer ernstigen maat regel genomen door te bepalen, dat in alle parochies, van zijn diocees, waar hel ge meentebestuur de kerkklokken zal laten luiden Ier gelegenheid van een burgerlijk huwelijk ot een dito begrafenis, de uitoefe ning van den katholieken eeredienst zal worden geschorst. Te S. Adré Lachamp (Ardèche) had de burgemeester ter gelegenheid eemer bur gerlijke begrafenis de klok der parochie kerk laten luiden. Mgr. de bisschop van Viviers heeft onmiddellijk de verder- uit oefening van den eeredienst iu die kerk verboden. De pastoor bracht, begeleid door een groote menigte, die kerkelijke hymnen zong, hel II. Sacrament over naar een schuur. BELGIE. AbbéDaensf. De correspondent van de „N. Roll. Cl." Ie Brussel meldt, dat de vroegere, leider der christelijke sociale parlij in België, abbé Daens, in N'inove aan een langdurige ziekte bezweken is. Tot het laatste oogenblik bleef hij bij volle bewustzijn. CHINA. De hongersnood. De bladen uit China, welke den Hen dezer te Marseille zijb aangekomen, bevallen allerlei afschu welijke bijzonderheden over den honger snood. De vreesëlijke bezoeking houdt aan; en blijkens de berichten 'in de Chineesehe bladen is hel op tal van plaatsen voorge komen, dat de hongerlijdenden zich heb ben gevoed met menschenvleesch. Wel (loen de autoriteiten en ook de regeering Ie. Peking pogingen om den hongersnood Ie bestrijden; maar slechts (le stadsbewoners vinden daarbij eenige baat; de mensehen op het platteland blijven aan den honger dood prijsgegeven. Bladen uit Tonking beweren zelfs, dal. Chineesehe rooverbenden in Boven Ton king strooptochten hielden om gevangenen te maken en die op te eten als er niefs beters voorhanden was. Over de mindere of meerdere juistheid van het 'bovenstaande kunnen wij geen oordeel uitspreken. Vrijzinnigheid. Reeds wezen we op Frankrijk en Port li ga I, om. die actie der Vrijzinnigheid te Jeenen kennen, als ze zich vrij kan bewegen. Thans lette men op Hongarije. In Hongarije leven 9 millioen Magyaren le midden van 10 millioen ingezetenen van andere nationaliteiten. Deze Magyaren noemen zich bijna zon der uitzondering Vrijzinnig. Doch hoe hebben deze Magyaren nu hun Kieswet ingericht? Zóó, dat deze 9 millioen Magyaren 315 zetels in hel Parlement bezetten, en slechts 84 voor de overige 10 millioen ingezete nen beschikbaar bleven. Dit verbittert. En toen nu een Kamer lid van die andere nationaliteiten, de heer Vajda ,aan zijn bitterheid lucht gaf, wal deden loen deze Vrijzinnigen? Ze vielen met gebalde vuisten op hem aan, en sloegen hem voor den grond. En toen een zijner vrienden een beroep op den Vrijzinnigen Voorzitter (leed, om hel mishandelde lid Ie beschermen en in zijn parlementaire rechten te handhaven, zei (leze Vrijzinnige man. dat li ij dit niet kon. Dat hierin rassenhaat meesprak, doet niets terzake. Luid roepen (le Vrijzinnigen steeds, dal zij de mannen zijn, die ieders recht eer biedigen en aan aller overtuiging vrijheid van uiting gunnen. Welnu, zie nu hoe de Magyaren in Hon garije huishouden, en onder die Magyaren heel hel alles Vrijzinnig te zijn. Laat men ook in Nederland de huiten landsche politiek niet uit het oog verliezen. Ze is voor hel bedrijf der Vrijzinnigen zoo leerzaam. Dit zegt „d e Standaar d" o, heer Treub. S o c i a a 1-d emoeratie. Toen de sociaal democraten in den Duitschen Rijks dag gehalveerd werden, en niet weinigen ook hier le lande daarin een voorteeken zagen van een naderenden ondergang der sociaal-democraten, hehben we aanstonds gewaarschuwd. (Ook wij. Bed. „N. Z. C.") Ook voor ons land. Neen, de doorzettende actie der sociaal-democratie was in het minst niet gestuit. Toen kwam de verrassende opgang der sociaal-democratie in Oostenrijk. En ook mi weer zag men hij deze Pro vinciale stembus, dat hel de sociaal- democratie is, die almeer iu haar lieflijke omarming het Liberalisme dreigl te ver slikken. Allerwegen gaal hel Liberalisme ach teruit. Steeds meer ,kan het alleen door de sociaal democratische hulptroepen pp de been worden gehouden. Maar die hulptroepen denken ookSic vos li o n v o b i s mellific atis apes!" „Lieve bijtjes, saam maken we honig, maar die honig zal niet voorxi,/maar voor ons zijn". Steeds is het Liberalisme voor dit ge vaar door pns gewaarschuwd. Maar de tegenzin tegen de „Cleriealen" ging bij hen alles le boven. Nu, het eindje zal den last dragen. En ook ten onzent wordt dal nu weer openbaar. Zonder de sociaal-democraten komen de liberalen er ook hij de herslemming niet. En ge zult. zien, dal ze ook nu weer leu nend op de sociaal-democratische kruk naar hun bedreigde zetels slrompelen. Het is pijnlijk om aan le zien. (Stand.) Averechtsch advies. Er zijn er, die nu reeds aan het Kabi net het advies geven, zich terug te trekken. Daar is niet de minste reden voor. Sterker gesproken, het zou een ernstige politieke fout zijn. Zulk een toegeven aan een averechtsch advies zou toch niet anders tot uitgangs punt hebben dan de geheele onjuiste voor stelling, alsof de politieke constellatie be paald wordt door de Eerste Kamer. En dit juist kan nooit, en mag nooit. Niet in de Eerste, alleen in de Tweede K a m e r valt de politieke beslissingreden waarom de politieke crisis iu Februari zoo verkeerd was ingezet. Dit beamen wij met „d e Standaard" ten volle. Daarom beging het Kabinet-de Meester zoo'n groote fout, toen het zich ge noopt gevoelde zijn ontslag in te bieden hij H. M. de Koningin, toen de Eerste Ka mer, ook verschillende liberale leden in dit hoog© college, zich niet konden vereenigen met (Ie plannen van minister Staal. Eendracht maakt macht". In het verkiezingsnummer van „de Bevelander" is door vergissing een on waa rli ek 1 gedebiteerd Degene, die met de samenstelling van bedoeld nummer was belasl, was echter volkomen te goeder trouw; hij haalde het sl ukje uit „Zei a li dia", naar hij ons mee deelde. Dat neem! natuurlijk niel weg, dal zoo'n vergissing te betreuren valt; en we kun nen 't ons dan ook levendig voorstellen, dat de redactie van „de Bevelander" uil haar pruik is. Deze protesteert dan ook in haar blad. Volkomen haar recht. Maar de wijze waarop dit protest plaats had, bevalt ons minder. Door dat protest zal, naa,r onze beschei den meening, de in elke partij zoo- noodige eenheid niet worden bevorderd; integendeel, het zal mogelijk voetangels en klemmen leggen op den weg naar het een drachtig te bereiken doel. Wat nog mee r te bejammeren zijn zou dan de plaatsing van het onware 'stukje zelf. Voor een .redacteur is hel een der meest noodige vereischten, dat hij zelfbeheer sehing en zelfverloochening weel te be trachten, vooral daar, waar partijbelan gen mede gemoeid gaan. „Dó Bevelander" nu schrijft zelf het pleit voor haar bescheidenheid dat haar redacteuren in de journalistiek niet meer dan „dilettanten' 'zijn. Dat zeggen wij haat', in deze zaak. ge heel na; en dan is oppassen dubbel de boodschap. Want nog een andere journalistieke fout beging deze redactie, waar zij den auteur van bedoeld verkiezingsnummer maar al te duidelijk „aanduidde". Dal was in casu niet geoorloofd. Opening der tweede Vredes conferentie. Zonder feestelijkheden, doch met den voornamen luister, gelijk aan zulk een plechtige gebeurtenis onaf scheidelijk is, werd Zaterdag de tweede internationale Vredesconferentie op het. oud Binnenhof en lusscheti de muren van de eerwaardige Ridderzaal, in de resi dentie geopend. Om 3 uur kwamen de gedelegeerden der 45 verschillende Stalen hij-een. Onze mi nister van buitenlandse!]© zaken hield een welkoms trede, waarna de heer Nelidoff, de Russische gedelegeerde, den voorzitters- stoel innam en een lange toespraak hield'. De heer Nelidoff verzocht der vergadering hem te machtigen hel volgend telegram aan de Koningin der Nederlanden te zen den „De vertegenwoordigers der 45 Staten te 's (iravenhage vergaderd voor de tweede Vredesconferentie, leggen aan de voelen van Hare Majesteit de betuiging hunner- erkentelijkheid voor de vriendelijke ont vangst, welke hun iu hare residentie is bereid en tegelijkertijd de hulde van hun zeer eerbiedige toewijding". De rede van deil heer Nelidoff werd, evenals de vorige met applaus begroet. Daarna werd hel eere-presidium van de tweede Vredesconferentie aangeboden aan jhr. Tets van Goudriaan. onzen minis ter van buitenlandsche zaken en het vice- presideutsehap aan den heer mr. W. 11. de Beaufort, eerste gedelegeerde voor Ne derland. H, M. de Koningin heeft, tor gelegenheid van de opening der conferentie, het Groot kruis in de- orde van den Nederlandse-hen Leeuw geschonken aan den Russischen minister van buitenlandsche zaken en het Grootkruis in de orde van Oranje Nassau aan de.n Russischen gezant bij ons Hof en zulks Ier vereerende onderscheiding) voor de diensten door beide Staatsdienaren bewezen ter voorbereiding van de tweede Vredesconferentie. Dr. Nolens schrijft in de „Venl. Crt." o. m. het volgende over den uitslag der verkiezingen „Voor de zich noemende vrijzinnige groepen een droeve, voor de Christelijke partijen een blijde verrassing. Eene uitkomst die bemoedigend en hoopgevend zal werken voor de algemeene verkiezingen in 1909. Alsdan zal blijken dat het Nederland - sche volk niet aan het gevaar wil worden blootgesteld dat zijn regeering haar „roe ping en plicht" opvat als die in Frankrijk, waarnaar in deze verkiezingsdagen niet door min of meer onverantwoordelijke pro pagandisten maar door bezadigde hoog staande mannen van links verwezen weid. Deze verkiezingen hebben veel geleerd, ook dit, dat de rechtschc coalitie niets aan hechtheid verloren heeft". Rijksmiddelen. De maand Mei heeft geen noemenswaardige toename op geleverd in de opbrengst der Rijksmidde len. Wel waren verschillende posten 1 a millioen liooger, maar de indirecte belas tingen allc-en brachten samen ook l/2 mil lioen minder op dan in 19015, terwijl aan invoerrechten een kleine teruggang was te bespeuren. In het geheel brachten de eerste vier maanden op f 31,730,299 tegen f 60,370,347 in 1906. Op het 1/3 der ge heele begrooting is nu nog een achter stand van ruim 4 millioen. Sociale Week. Zooals bereids is medegedeeld, zal (lil jaar (le sociale Week gehouden worden le Breda van 1 lot 8 September. De „Mededeelingen" bevatten thans het programma met de namen der- sprekers erbij. Zondag 1 SeptemberOpening door- jhr. mr. O. v. Nispeta tol Sovenaer. Hel. katho licisme als levens- en wereldbeschouwing door prof. inag. J. V. de Groot, O. P. Maandag 2 .September: De sociale quaestie (in 't algemeen) door mgr. dr. W. 11. Nolens, Pr. Ilet. middenstandsvraag- stuk (in verband met de sociale quaestie) door mr. E. 11. H. RegoulHet arbeiders vraagstuk (in verband met de sociale quaestie) door prof. dr. G. J. Licsker, Pr. 3 September: Hel, landbouwvraagstuk (in verband met de sociale quaestie) door 'l'h. v. d. Mark, IV.; De slaat (als factor bij de oplossing der sociale quaes lie) door prof. .1. 1). .1. Aangenent, Pr. De kerk (als factor hij de oplossing der sociale quaestie) door prof. dr. Ch. van Dam, Pr. 4 September: Landbouworganisatie, middenstandsorganisatie, arbeidersorgani satie, als factor hij de oplossing der so ciale. quaestie, resp. door pater G. van den Eisen, O. Prem., prof. dr. J. Nouwens, 0. Prem., en ,mr. dr. D. A. 1'. N. Kooien. 5 September: Werkstaking (principieel en praetisch) .door mr. A. baron v. Wijn bergen het voorkomen van werkstaking (collectieve arbeidscontracten, scheidsge rechten) door jhr. mr. O. v. Nispen tot Sevenaer. 6 September: De vrouwenbeweging (his torisch) door mr. P. J. M. Aalherse; Het vrouwenvraagstuk (principieel) ,door prof. J. D. J. Aengenent, Pr.Alcoholisme, cri minaliteit en armoede door pater Emma nuel, O. C.; Alcoholisme en arbeidsduur door jhr. mr. Ch. lluys de Beerenbrouck. 7 September: Arbeidsduur van volwas senen door mr. dr. Ch. Raaymakers, S. J.; Sociaal-democratie en Godsdienst door Alh. van .der Kallen: Sociaal-democratie, auarehnisme en vakbeweging door M. Souren, Pr. 8 September: De kalh. soc. actie, A. in de steden door 11. A. .1. Engels, B. op het platteland door mr. I'. .1. M. Aalberse. Sluiting door jhr. inr. O. v. Nispen lot Zevenaer. Friesland. Bij alle ongelukken (reft de liberale parlij nog de kwade kans, dat zij misschien pok de provincie Friesland verliesl. Uit Franeker kwam n.l. bericht, dat de vijf Rec.hlsc.hc candidate» ongeveer 1300 stemmen op hun tegenpartij vóór heh ben. De sociaal-democraten, die er 1600 uitbrachten, zullen hij de herstemming de onthrekenden moeien bijleveren of ze zijn verloren! Slagen de Rechtschc candidalen, dan zijn ook de Staten van Friesland om en de liberale minderheid der Eerste Ka mer zou kunnen slinken lol. 14 van de 50 stemmen. Aan de liberale partij rest dan nog Drente, Groningen en het afbrokke lende Noord-Holland. In elk geval bestaal zij in Friesland alleen door den wil der Franeker socialisten I H o e ,h e t publiek wordl v o- o r- gelich t. De „N. II. Cl." eindigde Woens dagmorgen haar droevige verkiezingsbe schouwing met deze woorden: „In Rotter dam zullen de „dure 'sigaren" wel het hunne hebben gedaan Dat heeft de redactie van do „Petit Bleu" gelezen en met journalistieke vaardigheid vertelt zij aan haar lezers: „Te Rotterdam heeft de clericaal-protestantsche coalitie naar het schijnt onder de kiezers sigaren doen ronddeeien GOES. Het blijkt uit een achterstaande advertentie, dal Dinsdagavond a. s. 8 uur, de R. K. kiesvereeniging een alge meene vergadering houd! in het „Slot Oostende". Onderwerp van bespreking en godach- tenwisSeling zal uitmaken de a. s. Gemeen teraadsverkiezing; en (lil in verband met het voorstel, door de gezamenlijke anti liberale kiesvereenigingen aan de vrijzin nige dito verzonden, wat van de hand is gewezen. T a 1 r ij k e opkomst wordt drin gend verzocht. Verschillende buurtvereenigingen zijn aan 'twerk gelogen voor 't Koninginne- feest. Nu weer de St. Adriaan- en 'sHesr Hemlrikskinderenstraten. Wij kunnen van al die buurtvergaderingen geen verslag op nemen. Wij volstaan met de algemeene mededeeling dal er groote animo is voor hel feest, Zoo vergadert hedenavond de Kade -vereeniging in de Melksalon. - Heden is onder politietoezicht, een gestorven koe, toebehoorende aan P. Zandee alhier, alvorens het vleesch voor de consumptie onbruikbaar te zijn ge maakt, begraven. Twee arbeiders van Ierseke, op weg naar Wolfertsdijk om daar te gaan werken, kwamen heden morgen 0 uren in de Klok- straat aangepeddeld. Van tegenoverge- de richting kwam dhr. L. Duvekot met paard en tilbury uil de L. Kerkstraat. Een der mannen, zekere Schuiling, die doof is, kwam in botsing met de tilbury van den heer werd overreden en be kwam belangrijke verwondingen aan hoofd en armen. Bij den kleermaker P. Steutel binnengedragen, werd de man door dok ter v. d. Harst spoedig verbonden, waarna hij.4egen acht uur per rijtuig door dhr. 1). naar zijn woonplaats is vervoerd. De fiets bekwam ook nog schade. De andere per soon kwam met den schrik vrij. Heden morgen had aan de Jacob Valkenstraat een vermakelijk slraattooneel plaats. Bij gerechtelijke uitspraak werd C'. H. aldaar op straat gezetniet als onwil lige betaler, maar als ruziestoker met de buren en den huisbaas. C. 1L, die voor geen klein geruchtje vervaard is, wilde de woning niet verlaten en werd dan ook' in letterlijken zin in persoon met. den sloel, yvaarin hij zat, naar buiten gedragen. Dit geschiedde onder toeloop en hilariteit der omstanders. Dhr. P. M. C. Acda alhier hecfl, als aanteekenaar-weger, legen 3 Juli a. s. ontslag aangevraagd, dus gaal. niet naar Roosendaal. Hij wordl zei-winkelier hij de firma H. van Roosmalen alhier. MIDDELBURG. Bij gelegenheid van het koninklijke bezoek aan Zeeland zal op Don derdag 12 September a. s. des namiddags om 1.25 lol 1,45 uur in de Abdij alhier wor den uitgevoerd een kleine Kinder-cantate, getiteld „Welkom", woorden van den heer Hasselbach; muziek van den heer Jan Morks en daarna de bekende populaire „Marcia Caslagnole", zooals bekend ook door laatstgenoemde gecomponeerd. De uitvoering dier heide nummers wordl dooi den heer Morks geleid en de orkest hegej leiding zal door het muziekkorps der d.d. schutterij geschieden. Beide uitvoeringen hebben plaats door leerlingen van alle openbare en bijzondere lagere scholen, lei- wijl voor een in de cantate voorkomende, koraal de steun zal worden ingeroepen van de leden van verschillende hier tier stede bestaande zangvereenigingen. Voor organisatie, regeling, enz. zorgt de vereeniging „l'it het Volk -Voor het Volk" wier nadere plannen, o. a. uitvoering van de Marche des petits Tambours (Trom- melmarsch) nog niet kunnen worden vast gesteld en later zullen worden medege deeld. In de vergadering van den gemeente raad hecfl de raad principieel beslist dat een kolenloods voor de gasfabriek, welke beslissing door de commission van fabri cage en van finantiën is gevraagd, zal gebouwd worden. Een daartoe strekkend voorstel werd aangenomen mei 9 legen 7 stemmen, na lange discussie. VLISSINGEN. Vrijdagavond overleed al hier in den ouderdom van 58 jaar, na een langdurig lijden, een hoogst geacht inge zetene, de heer J. L. Gruber, consul van Duitschland, directeur der Vlissingsche duinwaterleiding Maatschappij, secretaris van de sloomlram Walcheren, voorzitter van de Vereeniging lol bevordering van hel Vreemdelingenverkeer in Walcheren le Vlissingen, enz. De overledene was ridder 3e klasse van de Kroonorde van Pruisen. -Op eene door de vereeniging Gemeen schappelijk Belang, in hel lokaal van den heer Stofkoper, gehouden vergadering ring werd op voorstel van het bestuur be sloten lot de oprichting van een spaarkas. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. Lagaaij en A. van de Sande, die evenwel voor (le benoeming bedankten. In hun plaats werden gekozen de heeren Van Hilst en Kalibers, die zich de benoeming lieten welgevallen. Tot afgevaardigde naar hel in Juli te Nijmegen Ie houden bondscongres werd benoemd de heer T. Manse. Ten slotte werd besloten zich aan 1e sluiten hij het congres voor Handelsnijver- heidstentoonsleJling, in September te Am sterdam te houden. Naar men verneemt bestaat er alhier plan om de gasfabriek aanmerkelijk uit Ie. breiden, daartoe zijn reeds drie percee- le« (huizen en erven; aan het eind der Palingstraat aangekocht. Hieronder is ook begrepen de winkel van C. Bei-lage „De Zon", o.ri ,nog schijnt men in onderhande ling te zijn met eigenaren van daar aan grenzende perceelen. De heer C. Berlage heeft reeds een ander groot huis aange kocht op den hoek van de Wal en Nieuw- straat om zijn zaak daar over te brengen. -De kroonprins en kroonprinses van Griekenland zijn gisterenavond met den mailtrein hier aangekomen en met de mail boot naar Engeland vertrokken. KLOETINGF. Vrijdagnacht overleed plotseling de heer Van der Bilt, secretaris dezer gemeente. Hij was Vrijdagavond van een reis teruggekeerd's morgens vond men hem dood. 's GRAVENPOLDER. De dijkgraaf van het Waterschap ,,'s Gravenpolder", voor zitter van de gecombineerde vergadering- van ingelanden van de polders ,,'s Gra venpolder", „Oosterzwake" en. ,,'l Haven tje van Biezelinge", zal bij H. M. de Ko ningin in hooger beroep gaan legeg hel besluit van Ged. Staten van Zeeland, waar bij de benoeming van dhr. S. Paul tol lid van den dijkraad van den Calam. Wil lem Aunapolder is vernietigd. Zooals be kend is de reden van vernietiging dal vertegenwoordigers van ingelanden lol de •benoeming hebben medegewerkt. HANSWEERT. De timmerman J. Z. al hier was lieden morgen op zijn werk aan liet. hout dragen. De man zakte plotseling ineen; door de werklieden in een op de sluis staande loods gebracht, gaf de man geen teekenen van leven meer en de ge roepen geneesheer kon slechts den dood cojistateeren. Zondag 16 Juni is hier het havenlicht op den Oosthavendam der buitenhaven in gebruik gesteld, hetwelk voor de sche pen, die hij nacht op de haven komen, van een groot belang is; het licht werpt buitenwaarts groen en binnenwaarts rood licht af. 's HEERENHOEK. Gisteren hield de Postduiven-sociëteit „De Vogelvlucht" al hier een wedstrijd van uil Creije (Frank rijk). Losgelaten ten 6 ure, arriveerden de eersten als volglL. Timans 10 u. 49 m. 38 sec.; W. v. 'I Westeinde tl u. 5 m. 7 see.; idem 11 u. 13 m. 13 sec.; idem 11 u. 16 m. 27 sec. Welke respectievelijk de prijzen behaalden. THOLEN. Bekroond zijn o. a. op de land bouwtentoonstelling voor Meniën gel), in 1906 le prijs en 2e f 10 en i"5 J. L. Mol 1© Driewegen. Boter le prijs de Roomboterfabriek „Bel Harl" te Wemeklinge 15. Volledige verzameling van de nieuwste en beste landbouwwerktuigen le prijs f50 Wed. J. Masse© Zoon te Goes; 2e pr. f 25 Franken en Van Weel, Goes. Eervolle vermelding vooreen verbeterde Wanmolen A. de Troije, Middelburg. De beste en doelmatigste ploeg door Zeeuwsrhe ambachtslieden vervaardigd te prijs Iz. Capp'on te Heinkenszand. Voor modellen hoefijzers, zuiver hamer- slagwerk, ingezonden door leerlingen van de hoefsmidcuisussen jn Zeeland, waren door den ,heer H. Kruijt I wee prijzen uitge loofd; de heer H. J. van Nederveen te Mid delburg voegde daar ook nog een bedrag aan toe, zoodat konden worden loegekeinl prijzen aan: P. Leijnse Zoulel Kes teloo, Stavemsse, - Th,den, G. Koch, 1 einkenszai Sighem, Westkapelle, Ouwerkerk; en ,een eervolle aan M. J. Hubrechtse. OORTGENE. Brut aa 1. Al den werkman G. v. H. nigebrc afwezigheid van '1 gezin. Rij Bleek dal. hel kabinet opengel en uit de lade f7.50 was on h schoon de politie ijverig ondi is het. tot op lieden met moge de dader of daders op le spon AXEL. Vrijdagnacht 11 uur door onbekende oorzaak een den metselaar J. W. afgehrai hulp van huren, kon de w( blijven. De .spuiten behoefdei diensten te bewijzen. Om 1 i ze weer jn rukken. Bij de directe belastingen zij met ingang van 1 Juli E. 'te klerk le klas van de inspectie de directie Middelburg: .1 kommies 2e kl„ van Ellen naa ten sd ijk. Benoemd tol buitengewoon het maken van een los- en laai hel kanaal van Sluis naar Bru J. C. Groenendijk le Break Aan den minister van wa Prov. Staten van Zeeland Brabant en velschillende bela gemeentebesturen is het ver om subsidie ter bestrijding vai voor een beteren vorkeerswe, Zeeland ©n Noord-Brabant, lang van de Oosterschelde, waarvan op ongeveer f 100.000 wordei Een Brand, zooals langen schede onbekend was, brak doo oorzaak uit in het pakhuis va Kremersmate der firma Van F alwaar de z.g. onbewerkte k bewaard. Hoewel de brandweer spoedi was en men ook het personeel aan het blusschen zette, nar echter spoedig zoodanigen on dat het geheele gebouw in mi tijd in lichte laaie stond en dak met donderend geraas in Inplaats - at daardoor de eenigszins gedoofd werd, sprei nog breeder uit en was bluss gelijk. Alle waterstralen werd richt op een deel der fabriek Nico ter Kuile Zonen, wel brandend perceel annex is. Door de politie werd, met marechaussee van de brigade burg, het perceel ran de voorz Bothef) geheel afgezet. Aan de achterzijde, van den af gezien, bood de vuurzee een lijk zeldzaam schouwspel en schen Jie achterzijde der fa melden weg, de spoorlijn ligt Enschede Gronau, was de hit dat ook op genoemden weg (pl. afstand) de boel moest worden Bij het instorten van den lioogen en 40 meter langen scheelde het maar weinig, of d nard van Heek, was door een getroffen geworden. In het pakhuis bevonden zie 2500 balen katoen, wegende pl, kilo. Wanneer men nu weet, da tegenwoordigen prijs, de katoei wordt a 75 cents per kilo, duidelijk na te gaan, voor w door de vlammen werd vernieh Ongeveer kwart na 10 uur verte de trein van uit Gronat waarin zich nog vele arbeiders welke in Duitschlasd werkzaan Terwijl de stationschef van en de douanen den trein tegem werden de slangen, welke dwi rails lagen, losgemaakt, om d laten passeeren. Het bleek ec gelijk om de vuurzee rakelings stoornen, en de burgemeester g order, dat de trein moest blijv( Zulks geschiedde op ongeve- ter afstand van het brandend konden de passagiers den trei Gered door eenprui In het Betuwsche dorpje A. kr zin van een bierhuishouder d Bezoek van den ooievaar, die e brachteen jongen en een meis echter stierf, naar men mee na de geboorte De vader legde het lijkje in een doekje er over heen en dac een en ander te bewaren. De tapkast in het bierlokaal w( geschikt bevonden, 't Was ruin den morgen en 'tliet zich niet er vóór twaalven bezoek zou gelagkamer werd dus maar afg, De man gaat hierna uit, orl pastoor te bespreken, wanneer bleven kind gedoopt en het dosd zou kunnen worden. Vervolgen:, doodkistje bij den timmerman Omstreeks 12 uur komt de d en krijgt trek in een versch ui man gaat derhalve naar de s Ir Z,J?.P.rivé Potje iu de tar en kindergeschrei klinkt 4 of meer ontsteld nadert

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2