i agazijn mm- Wurg. mi prijzen. No. 68. Dinsdag 11 Juni 11*07. Derde Jaargang. :ijn voor A MER- Creolin i en Bloklien. Bij dit mm Behoort een Bpepl. BUITENLAND. wïj, dat verminderde PRIJZEN. 'urfkade, Goes. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIOAGAVOHD. A. S. J. DEKKER, D. MULDER, M. NOORDIJKE, JAN WONDERGEM, P. J. Siegers, P. Merckens en R. Houterman. OP UW POST UIT ZEELAND. >3Mk« jSN vanaf 30. leisjeshoeden 9 cent. 120 cent. 20 cent. 5 75 cent. 50 cent. pent. lent. i 5per met teper ton fijne fijne 85 ets. 90 56 79 85 877, 80 95 39 ui Le Cointre, Goes. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers contant 0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's 0.377,, voor niet-abonné's«045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reckuneberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale pqjs. Om het groote gewicht der zaak, waarom het gaat, drukken wij met den meesten aandrang allen op het hart, bij de verkiezing van 4 leden voor de Provinciale Staten in het district Goes, die gehouden wordt op Dinsdag 11 Juni a.s,, hun stem uit te brengen op de candidaten der Christelijke partijen, de heeren lid van den gemeenteraad te Goes. Burgemeester te O v e z a n d. Notaris te C o 1 ij n s p 1 a a t. Wethouder te Kruiningen. In het district Middelburg bevelen wij aan de heeren Mr. P. Dieleman, S. Louwerse en L. J. van Voortliuysen In het district Vlissingen de heeren Aan H. H. Correspondenten. Onzen correspondenten deelen we mede, dat we van hen geen berichten In wachten omtrent den uitslag der Staten verkiezing. In deze zaak is op andere wijze door ons voorzien. Kiezers I Morgen (Dinsdag) is het de dag, dat ge geroepen zijt door uw stembiljet uitspraak te doen over de richting, waarin ons land verder zal worden bestuurd. Herhaaldelijk hebt ge in ons blad kun nen lezen, welke hooge belangen met deze Statenverkiezing nauw verbonden zijn. Indien het den vrijzinnigen gelukt bij hun stormloop de Eerste Kamer te over weldigen, dan is het hek van den dam; dan is het uit met alle liberale verzoe- zingsgezindheid, die zelfs nu bij dit mi nisterie van kraakporselein in zoo geringe mate te bespeuren vieldan staat den vrij zinnigen de gelegenheid open partij-wetten door te drijven. Door heel 't land zal 't morgen warm toegaan. Door de vrijzinnigen zijn de gemoederen weer evenzeer opgezweept als toen het tegen dr. Kuyper in eigen persoon ging. En dit, niettegenstaande diezelfde vrij zinnigen toenmaals zoo roerend verzeker den, dat rust en vrede en eensgezindheid en broederschap in onze landouwen zou den terugkeeren, als eerst maar dr. Kuyper un zijn „régime" zouden verdwenen zijn. Men ziet nu, wat er van deze verzeke ring is terechtgekomen! De vrijzinnigen van allerlei kleur en gading loopen broederlijk te hoop tegen de christelijke Eerste Kamer; de storm rammen staan gereed! Aan u den duren plicht te beletten, dat deze toeleg gelukt. Aan u om de wacht te betrekken hij uw laatste bolwerk. Komt dan allen als één man op v«pr de candidaten der christelijke partijen en spoort zooveel mogelijk, anderen aan op onze candidaten te stemmen. Laat geen enkel eerlijk middel onge bruikt om de zege te behalen. Mij kunnen winnen, maar slechts dan, wanneer ieder onzer zijn P J;cht .doet en op zijn post is! n wij moeten zien te winnen bij eerste stemming! Ezels of gewetenloozen? Wie durft beweren, dat de vrijzinnigen ons hebben onderdrukt en bet bijzonder onderwijs hebben geknot en verguisd, is, volgens prof. Treub, een ezel of wel iemand met een kolossaal ruim geweten. Want dat hebben de vrijzinnigen niet gedaan, proclameert deze hoogleeraar. Men moet maar durven. Intusschen, wat 'n ezels en menschen met ruime gewetens loopen er dan rond! We geven hier eenige uitspraken, die we dezer dagen pas aantroffen, en die vrijwel overeenstemmen met hetgeen wij schreven. Zoo schreef mr. P. J. M. Aalbersa in ons verkiezingsnummer sarcastisch: „Zijn de liberalen dan niet fatsoenlijke menschen, die volstrekt niet meer zo© hef tig tegen het bijzonder onderwijs zijn als vroeger?" Waaruit volgt, o heer Treub, dat mr. A. beweert, dat minstens vroeger de liberalen heftig tegen het (bij- zonder onderwijs waren. En dat zijn ze nog. In het verkiezingsnummer van „de Zeeuw" schrijft het Kamerlid dr. J. Th. de Visser: „Wat deden de liberalen voor het Chris telijk onderwijsV Zij hieldenhetzoo- veel mogelijk tegen". Een paar dagen geleden lazen we in „het Centrum", waar dit blad schreef over wat zou kunnen gebeuren, indien de vrijzinnigen bij de Statenverkiezing de overwinning behaalden: „Zij kunnen dan OPNIEUW, en met meer succes dan in 1904, een spaak in het wiel steken, wanneer een chris telijk Kabinet de rechtsgelijk- heid op onderwijs- en ander ge bied tot volle werkelijkheid wil maken". De gevolgtrekking ligt voor de hand, En de „Standaard" schreef dezer dagen „Voor „Vrijheid" roept men van de over zij. Maar onze heugenis zegt ons, hoe in 1830 do Coksianen met dragonders ver volgd zijn. Wat geweld aan de kerk onzer vaderen is aangedaan. Met wat niets sparende tyrannic al wat voor den Christus koos, terug is ge worpen. Hoe in den hangen schoolstrijd, had God 't iet ver- hoed, het opzet ware doiorge- dreven, om de volksjeugd zon- der godsdienst op te voeden. En hoe 't thans zelfs lui<1 is uitgeroepen, dat we als Christelijke partijen hebben, te verdwijnen van het Staatstooneel. Dót is der Liberalen Vrijheid! Zie maar, hoe ze in Frankrijk wordt toegepast. Uw voorland, zoo ge den storm die komt opzetten niet bezweert". „De Maasbode" van Zondag 9 Juni j.l., schrijft o-, a. „Want wij Christenen, die van Thor- becke af door al wat liberaal heette, met roeden zijn gegeeseld, we zouden dan door het liberalisme van heden, voort- gezweept door radicalisme en socialisme, met scorpioenen gekastijd wor den". En de „Bevelander" gewag makend van het debat tegen den heer Treub, schrijft o. a. „De heer Oosterbaan, schoolopziener, toonde aan, dat wel degelijk de libera len zich van af 1857 schuldig) ■haddengemaaktaanonderdruk- king in zake de school. Hij vestig de er de aandacht op, dat de liberale ge meentebesturen de yyet-Mackay niet kadi- den uitgevoerd, vooral in zake schoolgeld- heffing, zoodat hier en daar dehonden- belasting meer opbracht dan het schoolgeld op de openbare school". We hebben deze aanhalingen uit de laat ste dagen gedaan, om te doen uitkomen, dat wij nu juist niet op een eenzaam standpunt staan. Een volgende keer zullen wij ze vermeen deren o. a. met eenige van iemand, door mr. Treub erkend als een bij uitstek eer lijk manjhr. mr. A. F. de Savornin Lob man, den in den schoolstrijd geschoolden strijder. En we stellen ons voor, aan de hand van dezen strijder voor het Recht, die naar het fier devies van zijn geslacht, aan niemand zijn vrijheid heeft rerp&ud, den heer Treub aan 't verstand te bren gen, dat in ernst niemand beweren kan, dat de vrijzinnigen de tegenpartij niet zouden hebben onderdrukt, speciaal in zake het christelijk onderwijs. Uil een verkiezingsrede. Het Kamerlid, mr. Patijn, hield dezer dagen te Zierikzee een propaganda- Daaiin beweerde hij o. a. 't volgende „Het kiezersvolk had zich in 1905 met zoo overweldigende meerderheid tegen het Kabinet-Kuyper uitgesproken, dat dit zich genoodzaakt zag zijn ontslag te nemen". Nu moet men weten: dat biji de stembus in 1905 de Christe lijke partijen duizenden en duizenden stem men meer uitbrachten, dan de vrijzin nigen; dat alzoo het kiezersvolk uit spraak deed ten gunste van het Kabinet- Kuyper, en dat, indien bij ons evenredige ver tegenwoordiging ware ingevoerd waan door onbillijke district-verdeeling zou ver dwijnen het Kabinet-Kuyper niet zou zijn gevallen. Nog pas erkende de liberale prof. van der Vlugt, dat de partijen Rechts in den lande sterker zijn dan de groepen Links. Meneer Treub, is uw collega-Kamerlid Patijn een ezel of een gewetenlooze? FRANKRIJK. Het slachtoffer van geloofshaat en laf geweld, de jonge Debroise, is Donderdag onder groote belangstelling naar zijn laak ste rustplaats geleid. Vele katholieke jon- gelingsvereeni gingen en genootschappen van Katholieke vrouwen, en alle patro naten van Parijs waren vertegenwoordigd in de kleine kerk van den H. Michaël, waar mgr. Amette aanwezig was om dé lijkbaar te begroeten. Deze wij-bisschop van Parijs was het ook die sprak. Hij sprak uit naam van den eorbiedwaurdigen kar dinaal, wien enkel zijn leeftijd en zwakte hadden verhinderd, zelf deze treffende plechtigheid hij te wonen. Z. D. H. schetste, hoe de jonge man, die thans reeds de reis naar de e*euwigr heid volbracht, gevallen is voor den pries- ter, tegen wien de haat der misdadige lafaards was gericht, hoe van ons als chris tenen elke gedachte van wraak verre moet zijn, maar hoe wij het recht hebben en zelfs den plicht, om te zeggen wie in waarheid voor deze wandaad verantwoor- delijk zijnzij, die hun leven doorbrengen met gevoelens op te wekken van haat en wreedheid jegens het geloof. Hun doel evenwel zulten zij' ook zóó niet 'bereiken; het zijn steeds de onschul dige slachtoffers, die den triomf verhaas ten der goede zaak en zoo zal ook het bloed van dezen martelaar de dubbele liefde doen bloeien 'die leeft in onze har ten: de liefde voor het vaderland en de liefde voor het geloof. Op het kerkhof was een groote gewa pende macht, maar geen enkel incident deed zich voor. Een hevige ontroering ging door de aam wezigen (ffeen de moeder van den thans begravene op de lijkkist wijwater spren)- gen kwam. Aan mgr. Amette had zij verklaard„Ik hen wel zeer droevig mijn zoon te hebben verloren, maar het is mij beter dat hij gestorven is dan dat hij zelf iemand zou hebben gedood. Onder het regiem derkerkvei- volgers. Op den dag zeiven, dat de vermelde afschuwelijke en laffe aan val op de patronaatsleden der Parijs sche 'Sint Michaëlsparochie gepleegd werd, kon men in de „Lanteme" een schrijden lezen van den heer Bossier, senator, het welk aldus eindigt: „Niet alleen de pries- tertoog moet verdwijnen, maar voornamer lijk degene, die haai- draagt". Welnu, de moordenaar van Hippolyte Debroise heeft bekend, dat hij het met op den jongeman, maar op den directeur van het patronaat, den ©erw. heel- Firmery, gemunt had. Hij heeft dus niets anders gedaan dan de wonschen vervuld van senator Bossier, die ze openlijk durfde uitspreken, terwijl alle anti-clericalen in Frankrijk dienzelf den wensch koesteren in het geheim. ITALIË. De „Mattino" gaat voort met het doen van mededeelingen over de „hartelijke ver houding", die er tusschen de Camon-a (roor verbiende) en de politie te Napels bestaat. Den eenen commissaris van politie geeft de Camorra geld, opdat zijn vrouw, een Duitsche, een reisje naar haar vaderland kan maken. Van den anderen sterft de vrouw. De Camorra laat zeer fijngevoelig een krans op het graf loggen. Een derde krijgt van de zakkenrollers, die speciaal in de trams arbeiden, een kunstvoorwerp cadeau. Ja, een vierde ver smaadt het niet, van zijn misdadige stad- genooten een nieuwen hoed te aanvaar den. De carabinieri, zijn de gezworen vij anden van de Camorra. Naderen ze, dan is de politie zoo beleefd, de Camonisten tijdig te waarschuwen. Een berucht aaiir voerder van de zwarte bende wordt dooi de politie zelfs per auto van de grenzen in veiligheid gebracht, nadat hij eerst een poos lang verborgen is geweest in het politiebureau te Afragola. De „Osservators Romano" maakt een officieele nota openbaar, waarin gezegd wordt, dat de pauselijke eischen van „her stel der wereldlijke macht", onverzwakt blijven gehandhaafd. Deze verklaring is uitgelokt door de vele berichten in de bladen in den laatsten tijd, dat een verzoening tusschen Vaticaan en Quirinaal waarschijnlijk was. RUSLAND. Omtrentde samenzwering tegen den Tsaar wordt nader medegedeeld, dat de samenzweerders van de diensten van pen jong meisje hebben gebruik gemaakt om den bewusten onderofficier van de 'lijf wacht voor hun plannen te winnen. Het meisje beloofde met hem te trouwen; voor haar uitzet stelden de samenzweerders 1000 roebel beschikbaar. Daartegenover verklaarde de onderofficier zich bereid twee bommen in het paleis te smokkelen. Door gewetenswroeging geplaagd, gaf hij de zaak echter aan. De Tsaar liet den man bij zich verschijnen en hem, als be- looning voor zijn trouw, het dubbele van de beloofde som uitbetalen. Voor enkele dagen wei'd te (Lodz do sociaal-democraat Golinsky op den open baren weg met dolksteken vermoord. Als wraak hebben sociaal-democraten een aan talopgeschoten jongens van 16 en 17 jaar, die zij voor de daders hielden, ge- vat. Dezen werden later met doorschoten schedels gevonden met het opschrift erbij Voor den moord op Golinsky. Aan de Russiseh-Pruisische grens jnej- men do rooverijen op schrikbarende wijze toe. Een 13 man sterke rooverbende heeft te Petsjesloncow een pachter vermoord en zich meester gemaakt van een som van 4000 roebels. Te Giarcd werd een koopman door roovers overvallen en ver moord; de bandieten namen 15,000 roe bel mede. GOES. Hedenavond spreekt alhier Ds. M. v. d. Valk, den Katholieken welbekend uit de coalitiemeeting met dr. Hofman uit Gouda. Wij sporen tot druk bezoek aan. Mogelijk, dat daar de verkiczingspropagan- dist Treub even onder handen genomen wordt. Dezen avond is er ook vergadering over de feestviering op 13 September. Die zal toch wel in orde komen. Men ga dus bij voorkeur naar „de Prins van Oranje" om ds. v. d. Valk te hooien. Daar doet men nog wat op Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 6 Juni. Voorzitter: de bur gemeester. Afwezig was met kennisgeving de heer Kakebeeke, die buitenlands ver toeft. De voorzitter deelt mede dat een schrij- ven is ontvangen, meldende dat H. M. de Koningin en Prins Hendrik Vrijdag 13 Sep tember een bezoek zullen brengen aan de gemeente Goes. Te 4 uur 50 Amsterdamscbe lijd zullen de vorstelijke bezoekers aan het Raad,- huis aankomen. Na daar een oogenblik vertoeft te hebben zal een korte rijtoer door de stad worden gemaakt. Te 5 uur 40 Amsterdamsche tijd zullen de Koningin en de Prins per extra-trein weder vertrekken. Dus juist, zooals wij' reeds meldden. De voorzitter sprak het vertrouwen uit, dat zoowel de Raad als de burgerij door een waardige ontvangst blijk zullen geven dit bezoek op prijs te stellen. Onder instemming van den Raad ein digde de voorzitter met een „Leve de Ko ningin, leve Prins Hendrik!" Nadat de Raad in geheime vergadering is geweest, heeft de benoeming plaats van een keurmeester. Gekozen wordt de heer Kalkman met 9 stemmen. Op den heer lngelse worden 3 stemmen uitgebracht. Op last van den minister van water staat zijn in de Stct. no. 132 opgenomen: lo. de subsidie-overeenkomst met de land- bouwmaatschappij de Bathpolders, gevestigd te Goes, d.d. 28/21/1 Maart 1907, evenwel zonder de daarbij behooren- de kaart; 2o. de verklaring van: a,. de liquidateuren der voormalige Nederland- scbe Maatsch. van op- en aanwassen in de OostereSchelde; b. de heeren J. M. Kakebeeke, J. E. Mulock Houwer, H. A. Hanken en VV. F. K. Lenshoek; c. de Landbouw-Maatschappij de Bathpolders, te Goes, en d. den Staat der Nederlanden, omtrent den overgang der goederen en rechten van de onder a genoemde maat schappij in liquidatie; 3o. de akte van regeling van grens gesloten tusschen den Staat der Nederlanden endhrn. J. jMj. Kake beeke, J. E. Mulock Houwer, H. A. Han ken en W. F. K. Lenshoek, d.d. 10 Januari 1907. Bij kon. besluit is op verzoek eervol ontslagen ,dhr. J. E. Mulock Houwer, als notaris alhier. In de jongst© bestuursvergadering van het botercontrolestation „Zeeland" werden benoemd tot voorzitter de heer J. Polderdijk te Nieuw en St. Joosland en tot vice,-voorzitter de heer dr. J. C. de Buijter de Wildt alhier. Vrijdag hadden de bewoners, der Lange Kerkstraat eene samenkomst op het „Slot Oostende". Nadat rekening en ver antwoording was gedaan, ging men over tot bespreking of men met het oog op de a. s. komst van H. M. de Koningin de straat ook zou versieren. Besloten werd daartoe

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1