srs TêuïuTetówT" slavenketenen. Ion Superieur a. i Rijn. JVo. 6i. Zaterdag 1 Juni 1907. Derde Jaargang. 18 Jns {BANK, a. s. j. dekker, d. mulder, m. noordijke, jan wondergem, Bjj M unsr belioort een Bijvoegsel uit zeeland. IEENIGING aband. WAALWIJK. eschextract verken, *s 98 pet., i etten t - d r o i t, ■>•■0 KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. P. J. Siegers, P. Merckens en II. Houterman. Korte Inhoud Zondagsblad. DE STATENVERKIEZINGEN. IURG. 1 Ij ZEN. >AMME, 2en JUNI, des Irs c.a 3 uur in de pne Huishoudelijke erantwoording door eriodieke Aftreding Een woord ter |erw. Heer Pastoor butie over het jaar zeer gewenscht. De Voorzitter, C. REMIJN. ïszanct. op Zondag 2 Els 6 uur, bjj dhr. ■zand. zal de Zeer Eerw. lRIJS, Pastoor te ING louden over itschen Kiezer". HET BEST PUK. :ekering op 't leven. cht 8 Maart 1843 oninklijk Besluit 1.95, No. 41. ijk kapitaal f300.000. >4f 1.374.679.62b evraagd. ge analyse van Dr. Dr. J. A. J. Tonki.i.a ïextract. Ze bevat 1.3 stikstof en is af- Kenmerich fabrieken. acon fl, prima merken. ARNHEM GRONINGEN Comestibles. Coupon 1 Juni ne Kade. UIF SLBURG. NIEUWE ZEEUWSCHE MP Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers h contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.371/», voor niet-abonné's„045 Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Om het groote gewicht der zaak, waarom het gaat, drukken wij met den meesten aandrang allen op het hart, bij de verkiezing van 4 leden voor de Provinciale Staten in het district Goes, die gehouden wordt op Dinsdag 11 J u n i a. s., hun stem uit te brengen op de candidaten der Christelijke partijen, deheeren: lid van den gemeenteraad te Goes. Burgemeester te Ovezand. Notaris te G o 1 ij n s p 1 a a t, Wethouder te Kruiningen. In het district Middelburg bevelen wij aan de heeren Mr. P. Dieleman, S. Louwerse en L. J. van Yoortliuysen. In het district Vlissingen de heeren an Le Cointre, Goes- PlatenNieuwste portret van het Rus sisch keizerspaar; het nieuwe slachthuis te Haarlem; verschillende foto's van Ve netië; Engelsche Pinksterviering; het nieuwe goudland Macedonië met tekst. Verhaal: Mededingers. IV. Belastingplannen. Ook deze zijn gemaakt tot inzet van den strijd bij de a.s. stembus. Er is gezegd, dat deze vrijzinnige re geering de „kleine luijden" minder zou belasten, en de rijken, meer zou doen be talen. Ook in dit opzicht moest de Rechter zijde bij de vrijzinnigen in de schaduw worden gesteld. De lezer zal evenwel willen bedenken, dat de stembus in zicht is, en wie ons vorig artikel over het Volksleger gelezen heeft zal niet zoo licht meer door (lie mooie vrijzinnige beloften gevangen wor den. Hoe zit 'tnu met die belastingplannen? De minister van Financiën had uitge rekend, dat in, 1911 tien millioenj meer uit de belastingen zou moeten ge- 77.) Maar Sergius werd tot het uitslerste ge dreven door het denkbeeld dat men zich tusschen hem en Olga wilde plaatsen en hij riep op gesmoorden toon: „En gesteld eens dat ik haar aan de justitie over wilde leveren, wat zoudt gij daartegen kunnen doen?" Slechts dit ééne, mijnheer", klonk het bedaard„u er aan herinneren dat gij door ons toegang tot haar verkreegt, door ons wie gij liet gelooven dat gij als een vriend waart gekomen. Zoo die bedenking u niet tegenhield, dan zou ik u beklagen". „Stel u gerust", sprak hij haastig: „ik zal op die wijze uw vertrouwen niet be schamen, maar zelfs gij die zoo blinde lings haar partij opneemt, gij zult begrij pen dat alles tusschen haar en mij niet gezegd kan zijn. Zij heeft mijn leven ver nietigd „Dat zal ik niet tegenspreken, mijnheer en nooit, zal het in mij opkomen haar mis drijf tegenover u te vergoelijken; maar zij was zoo jong in die dagen, zij geloofde nog zoo geheel en al in de zaak, waar voor zy streed, en hoe schuldig zij ook was, zij leed meer dan zelfs gij zoudt kun nen vermoeden". haald worden en daarom diende hij een reeks voorstellen in, die echter slechts een meerdere opbrengst zullen ge* ven van vier millioen. Het is dus niet eens mogelijk het geheele belastingplan van dit ministerie te overzien, om dat de grootste helft van dit plan nog in 't stadium van voorbereiding verkeert. Maar toch zeggen de vrijzinnigen u grif, met het kalmste gezicht ter wereld, dat hun belastingen „den minderen man" zullen verlichten. Laat ons even enkele punten onder oogen zien. De Regeering heeft het voornemen uit het debietrecht op tabak 2 millioen te halen. Minister Harte wilde uit den in voer der tabak slechts f 570.000 halen. Toen intusschen riepen de vrijzinnigen moord en brand. Toen minister Harte verhooging van f 2.50 per 100 K.G. voorstelde, hebben de groote kooplieden zich tegen die geringe verhooging verzet, alsof daarvan afhing het welzijn van hun handel. Wat gaat nu deze regeering doen? Zij gaat den groothandel vrijla ten van den belastingdruk en zij gaat de neringdoenden belasten jnet een debietrecht van f2.000.000. Hierbij zal noodig zijn een heirleger van controle-ambtenaren, met een berg van „Daaromtrent vergist gij u. Zij ontkwam aan de politie, hare partij zal haar als eene heldin verheerlijkt hebben, en „En zij vervolgde haar eenzaam pad met den centenaarslast op het hart". „Haar hart; zij bezaf er geen", mom pelde hij bitter. „Gij vergist u op uwe beurt. Niet al leen heeft zij dit bewezen, toen zij alles op het spel zette oin mijn vader en mij te redden; maar ik leerde haar volkomen kennen gedurende den tijd dien ik aan haar ziekbed doorbracht. Neen, Hellia be hoort niet tot de ziellooze wezens, die slechts één doel voor oogen hebben en daaraan alles ten offer brengen, het doel zichzelf te verheffen of eigen belangen te dienen; zij is integendeel eene dier overgevoelige naturen, die aan slechte lei ding overgelaten zijnde, tot ellende wor den veroordeeld. Hare ouders waren lie den van de wereld, die zich nooit om de opvoeding van haar karakter hadden be kommerd, toen zij haar alleen op de we reld achterlieten. Zij was schatrijk en haar medelijden voerde haar tot de armen, tot de verdrukten. Men wist op haar gevoel te werken om haar te doen gelooven dat zij hun lijden verzachten kon door meer nog dan door haar geld, en zij trad toe tot het heillooze bond, dat ook u eenmaal in zijne netten verwarde. Ziet gij thans niet in, wat zij geleden heeft, den (lag waarop men hare hand wapendej wat zij doorstond nadat zij de overtuiging beko- plagerijen en vitterijen, mitsgaders de hooge sommen, noodig voor de bezoldi ging der benoodigde ambtenaren. Als dit ontwerp wet wordt, dan zal 't we zen de meest impopulaire wet van Nederland. En daarbij de last is voor den nering doende en de belasting zal voor verreweg 't grootste deel worden gedragen door 't volk. Waaruit blijkt, dat hier de regeering in strijd is met haar program. De regeering stelt voor verlaging van den suikeraccijns van £27 tot op f 17. Thans brengt ze f 20.000.000 's jaars op, die daardoor zullen worden verminderd met f7.000.000. Motief voor die verlaging is dat voor tal van ingezetenen thans vrijwel uitge sloten is de mogelijkheid, zich dit uil- muntend voedingsmiddel aan te schaffen. Die verlaging is niet af te keu ren; maar niet te miskennen is, dat wijl immers dit voedsel thans door meerge- goeden wordt gebruikt, de accijnsverlaging neerkomt op vermindering van be lasting voor me er gegoeden. En dan kan de vraag nog gesteld: In dien de regeering in ieder geval de ac cijnzen wil verlagen, waarom dan niet af geschaft of verlaagd den v 1 e e s c h a c- cijns, die jaarlijks 4^2 millioen op brengt Dat het vleeschgebruik dan zou toene men, en de regeering daardoor een wel daad zou brengen aan een groot deel van het Nederlandsche volk, staat vast. Dan nog zal de accijns op 't gedistilleerd verhoogd worden van 25 op 32 millioen. Deze verhooging is wel de minst sym pathieke van al de voorgestelde belas tingmaatregelen Allereerst wijl hier gerekend wordt op 32 millioen, die vloeien in de schatkist als opbrengst van den borrel, terwijl 't daartegenover ligt op den weg van den Staat het drankmisbruik te bestrijden. En nu zal in den vervolge juist door het deel der bevolking, dat in den regel de minste draagkracht heeft in plaats van f 63 per H.L. nu f 90 moeten worden op gebracht I Dan wil de regeering nog het land bouwbedrijf onder de bedrijfsbelas ting doen vallen. Mochten deze plannen wet worden, dan zullen de boeren bedrogen uitkomen. Het Kath. Tweede Kamerlid, mr. Re- gout, heeft nog dezer dagen gezegd, dat men had, een medemensch het leven te hebben benomen? Gij zijt ongelukkig ge weest, zegt gij, en zeker, gij waart pn- schuldig; maar wat was uwe smart, in vergelijking van haar rampzalig bestaan? Zij vluchtte, en ontkwam aan het gerecht; maar aan het berouw kon zij niet ontko men. Het verteerde haar en liet haar geen rust. Zij eindigde met zich van het bond los te scheuren, en sedert vervolgde men haar overal, steeds meenende dat zij hare misdadige broeders verraden zou; wat zij ook gedreigd had te zullen doen, indien zij hunne duistere taak voortzetten. Zij heeft zwaarder geboet, mijnheer, dan wij menschen dat kunnen berekenen, en het zou even wreed als onmannelijk wezen, indien zelfs haar slachtoffer daarmee niet voldaan was". „Dus zijt gij van oordeel dat ik van elke wraakneming tegenover haar moet af zien?" vroeg hij op zonderlingen toon. „Het lot heeft u gespaard, het toonde daardoor medelijden met haar te hebben, wees niet wreeder dan het lot". „Tracht haar thans bij to brengen", zei- de Sergius met schorre stem. i „Zoudt gij u niet eerst verwijderen?" vroeg Anna angstig. „Het zij zoo; maar ik blijf voorloopig noig in huis, Indien zij mij zou willen spre ken, hebt gij mij slechts te roepen". En hij verwijderde zich snel. Dienzelfden dag was Maitland bij Sil- het voor den landbouwers stand eenvoudig onmogelijk is, de voorgestelde maatregelen na te volgen! Laten de boeren hieraan denken. Van de door dit ministerie voorgestelde belastingen kunnen, volgens deskundigen, slechts 57a millioen geacht worden te zijn belastingen naar draagkracht, zoodat er nog 972 millioen resten, die voor een groot deel worden gehaald uit de zak ken der mindergegoeden. Van de schijn-schoone beloften der vrij zinnigen, als zouden de mindergegoeden geldelijk voordeel hebben van de belas tingplannen van dit ministerie, blijft dus in werkelijkheid niet veel over. De minder-gegoeden hebben er dus het grootste belang bij, dat zij op 11 Juni a.s. hun stem uitbrengen op de anti-liberale candidaten. Doen ze 'tniet uit beginsel, hun porte- monnaie zal er niet lichter om worden! Wij vernemen dat het Konink- lijk bezoek aan Zeeland is be paald 12, 13 en 14 September. GOES. Do heer P. M. C. Acda, lading- meester aan het station alhier, wordt met 16 Juni a. s. overgeplaatst naar Roosen daal. Gisterenavond werd door middel van inklimming (het openschuiven van een raam) in de woning van de weduwe N. L. alhier, tijdens hare afwezigheid, ont vreemd een muntbiljet van f 10 en 4 gulden. De politie arresteerde den vermoedelijk ken dader, die na verhoor, weder op vrije voeten werd gesteld. Door het bestuur dei- Ned. Herv. Kerk alhier, is gisteravond besloten tot de stichting eener nieuwe school aan de Nieuws traat alhier. Tentoonstelling voor Huis industrie. Woensdag 29 Mei werd leen 2e vergadering gehouden, waar een laantal plaatselijke vereenigingen door het voor loopig comité waren uitgenoodigd. Aan de zen oproep was gehoor gegeven door de volgende organisatiesPatrimonium, Kath. Soe. Actie, S. D. A. P., Christ. Nat. Werkm. B., St. Jozef, St. Vincentius, Eigen Hulp, Christ. Werkm. B., B. v. Ned. ünd. Betuiging van sympathie was ingeko men van de St. Elisabethvereeniging. Eeni- ge besturen hadden bericht van verhinde ring gezonden, enkele hadden niets van zich laten hooren. De voorzitter, de heer L. Smit, zette in het kort het doel van de vereeniging uiteen; het voornaamste werk van de plaatselijke commissie zal zijn een onderzoek naar den toestand en omvang vian gekomen en had hij hem vroolijk toe gevoegd „Wij zijn een stap verder, vriend. Ik heb alle hoop dat de zaak spoedig opge helderd zal wezen". „Hoedat?" vroeg de detective verbaasd. „Dank zij het portret van dien Ier, kwam ik van morgen eene vrouw op het spoor, die hij vrij dikwijls bezocht. Zij he- woont een paar kamers in een soort bo- ardinghouse, waar een ieder echter op eigen gelegenheid leeft, en de verschil lende malen ook in zijne eigene vertrek ken ontvangt. Het geluk liep mij mee, want de kamer naast haar salon stond leeg, en ik huurde deze aanstonds voor een maand. Reeds een uur later had ik er twee leege koffers heen laten brengen en nam ik mijn intrek. Ik zat reeds, ik weet niet hoe lang op post voor het sleutel gat mijner deur, toen ik eindelijk bij haar hoorde aanschellen. Zij zelve deed open, en ik vernam een mannenstem. Zij liet den bezoeker binnen, en nu ging ik on hoorbaar naar het portaal en luisterde daar uit al mijne macht. Gij weet hoezeer ons gehoor gescherpt wordt door de oefe ning, ik verstond dan ook nagenoeg alles". „En betrof dat de bewuste zaak?" „Zij spraken over niets anders. Het schijnt dat die vrouw in zeer nauwe be trekking tot O'Connel stond". „Hebt gij haar naam ook vernomen?" vroeg Silvian, wiens gelaat aschgraauw geworden was. van de huisindustrie in Goes en omstreken, waaronder in de eerste plaats valt |»et erwbenlezen. Nadat nog verschillende vragen beant woord waren, zoodat de besturen voldoen de op de hoogte waren, om het in hun vereenigingen ter sprake te brengen, werd besloten om begin Juli een nieuwe verga dering te houden, waar door definitieve af gevaardigden een plaatselijke oommissie kan geconstitueerd worden. Het getal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict Goes bedraagt respectievelijk 6906 en 8217. Het vorig jaar waren die cijfers 6697 en 7954. VLISSINGEN. Voor het festival alhier, te houden op 19 Juni a. s., hebben zich 16 zang- en muziekgezelschappen aangiy meld, terwijl nog van enkelen bericht ver wacht wordt. De regeling zal ongeveer als volgt plaats hebbenom 12 uur verzame ling van de vereenigingen op de Markt, tocht langs Bellamy's geboortehuis naar de Concertzaal. Opening van het feest, aanbieden van den eerewijn en uitvoering der Bellamy-cantate door de vrouwelijke leden van den bond „Zang Veredelt". Daarna de zanguitvoeringen in het lokaal gelijktijdig met die van de muziekgezel schappen op de pleinen. Om 2 uur af halen van den Walcherschen Turnbond en tocht naar de Groote Markt. Van 3 tot 5 uur tuniuitvoering en om 5 uur af tocht en hulde aan De Ruyter. Ten 6 en 8 uur muziekuitvoering en van 8 tot 10 uur Soireé Varié in de Concertzalen met den humorist Lucien (en het duo „Les Mas Andors". Het Kon. Engelsche jacht „Victoria and Albert" wordt de volgende week hier verwacht ter overbrenging van den koning van Denemarken, die hier- den 7 Juni per trein zal aankomen op zijn doorreis naar Engeland. D|e heer I. Hage is met ingang van 1 Juni, gedurende dit hadseizoen, benoemd tot controleur van de badplaats alhier. HOEDEKENSKERKE. De werkzamm- heden aan het verhoogen en verzwaren van den zeedijk, beginnen hunne voltooiing te naderen. Heden is één van de twee ploegen werklieden, die hier bezig zijn, namenlijk die uit Rilland-Bath, als zijnde overtollig, bedankt.. De verdere aflevering zal naar schatting nog ongeveer drietweken duren. Het is voorwaar een kolossale ver betering die aan deze zeewering is aange bracht, die zoowel de aannemers als den opzichter, dhr. J. L. Krijger, dijkbaas van het Waterschap Hoedekenskerke, alle gier aandoet. IERSEKE. Met het verhoogen en ver zwaren van den zeedijk langs den Buren- polder, wordt met alle kracht gewerkt. Maandag werden niet minder dan 1400 karren grond aangevoerd en Dinsdag even zooveel. Vooral schiet het werk goed op „Haar familienaam, die zeker slechts voorgewend moet zijn, is Berton. Haar doopnaam Elaine". Het stevige vouwbeen dat de detective in handen had, brak als een riethalm tus schen zijne vingeren, maar geen spier op zijn gelaat verroerde. HOOFDSTUK XVIII. De macht van het verleden. „Anna Holin had de onbekende niet eer der tot het bewustzijn teruggebracht, of deze vroeg met angstige stem: „Waai- is Sergius? Hij is toch niet ver trokken?" „Neen, hij bevindt zich bij mijn vader; maar ik hoop toch niet dat gij hem thans wilt zien? Gij zijt reeds doodelijk uitge put". „Ik zal daarna tijd tot herstellen heb ben", luidde het koortsachtige antwoord: „maar ik moet hem spreken; ik kan geen rust vinden voordat ik hem alles heb ge zegd. Hij heeft er recht toe dat te weten. Laat hem komen, zoo gij medelijden met mij hebt. Het zwaarste is reeds gedragen". En zij beproefde op te staan; doch zelfs met Anna's hulp, wilde haar dit niet meer gelukken; de aandoeningen der laatste vier en twintig uren hadden haar als ver lamd. Alleen haar hoofd was helder ge bleven. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1