BINNENLAND. GEMENGD HIEUW UIT ZEELAND. f den geest als door de Maritieme Vei ging wordt voorgesteld. ware en een overspelige. De wettige echtgenoot zal ©p de vlucht worden ge dreven daar zal eene groote verwoesting zijn en een overgroots bloedvergieting als in de dagen der heidenen. De Algemeene Kerk en de geheele wereld zullen den ondergang en de ver nietiging betreuren van een zeer beroemde stad, de hoofdstad en meesteres van Frankrijk. De altaren van den tempel zullen verstrooid worden: de heilige maag den, gehoond en gesmaad, zullen vluchten van hare tijdelijke goederen; maar ten laatste zullen de zwarte Adelaars en de Leeuw verschijnen, komende van de ver verwijderde landen. Wee u, o stad van wijsbegeerte! gij zult ten onder gebracht worden! Een gevangene, lot beschaming toe vernederd, zal ten slotte hare kroon ontvangen en de kinderen van Brutus verstrooien. Dit werd geschreven in 547 en de huidige toestand in Frankrijk bewijst de waarheid ervan en ook de wrijving in de Europeesche politiek doet vermoeden, dat ook de ver vulling vr.n het laatste gedeelte dezer voor spelling niet ver meer af is. De vernuftige geest der Franschen heeft als nieuwste propagandamiddel een b e- tooging door briefkaarten be dacht. Op Zaterdag 8 Juni zullen uit alle hoeken en gaten van Frankrijk 400,000 briefkaarten naar Dubost, den voorzitter van den Senaat, op de post gedaan worden, waarin de spoorwegbeambten aaudringen op een spoedige beslissing van den Senaat ten aanzien van het wetsontwerp van Bertheau, dat in December 1897 voor het eerst in de Kamer behandeld en sedert jaar en dag bij den Senaat aanhangig is. Dit wetsontwerp heeft de invoering van pensi oenen voor oude spoorwegbeambten ten doel. De briefkaarten zijn kant en klaar gedrukt met een locomotief als zinnebeeld en een open ruimte voor de onderteekening. Over de knoeierijen in de vertaling van de papieren van mgr. Montagnini lekt hoe langer hoe meer uit en het blijkt al meer en meer hoe de „Osservatore" gelijk had, loen zij waarschuwde voor de echtheid der stukken. Doumer heeft rondweg in de „Temps" verklaard, dat op last der Regeering de papieren naar willekeur zijn geschikt en vertaald. RUSLAND. De Roeskoje Soeanija, het orgaan van de waarachtige Russen, maakt oen reeks be richten openbaar uit alle gedeelten van het land, in het bijzonder uit Midden-Rusland, die schrikwekkend zijn. Een groot aantal landgoederen zijn door brand vei- nield gew rden, terwijl de eigenaars ge dwongen werden de vlucht te nemen. De Doema afgevaardigden uit de provincie, die met de parlementaire vacantie naar huis zijn, zetten de bevolking tot opstand aan. Het is alles het werk der revolutionaire organisaties, die op het land een 900 tal vertakkingen hebben gevormd, om het volk tot oproerige daden op te ruien. De regeering heeft aan de telegrafische agentschappen en nieuwsbureau's bevel gegeven met geen woord over de gebeurtenissen te reppen. Het blad acht het zich daarom tot een plicht de waarheid openbaar te maken l)o revolutionaire organisaties zijn we der begonnen mei hel brandschatten der meervermogende burgers. Bij het beffen dezer belastingen wordt dikwijls met ge welddadige middelen te werk gegaan. In Odessa werd een rijk koopman, die wei gerde de brandschatting te betalen, en zich bij de revolutionairen aan te sluiten, in het bijzijn van talrijke andere kooplie den. doodgeschoten zonder dat er een hand tot hulp werd uitgestoken. De daders kon den ongestoord de wijk nemen, zonder dat men trachtte hen te vattten. Een telegram uit Riga meldt, dat op het station Nordeckshof 5 gewapende gauwdie ven in den dienstwagen van een personen trein sprongen zij schoten 4 spoorgweg- beambten en een baanwachter neer en namen toen wat ze aan waarde vonden met zich mee. In een naburig bosch gelukte het hun uit den trein te springen en te ontvluchten. CHINA. Oproer. Berichten uit Swatow melden, dat te Wongkong, in het Chinchewdistrict, een oproer is uitgebroken. De oproerigen zijn gedeeltelijk inboorlingen uit het dis trict, gedeeltelijk lieden uit aangrenzende provinciën. Alle civiele en militaire autoriteiten te Wongkong zijn vermoord de Yamens ver brand. De kolonel te Swataw en admiraal Li zijn met troepen naar het tooneel der ge beurtenissen vertrokken. De politie van Swatow voorkwam door snel handelen het uitbreken van het oproer in de oontracthaven. De Daily Chronicle verneemt uit Hongkong, dat het getal der Chineesche oproerlingen tot 30,000 is aangegroeid Ze behooren tot een wijdvertakten geheimen bond, die tegen de vreemdelingen propa geert. PERZIE. De toestand in Perzië. In het gouvernement van Loeristan hadden op talrijke plaatsen plunderingen plaats. Het parlement interpelleerde over deze wanda den en kreeg van den minister van BinneD- landsche Zaken ten antwoord, dat troepen werden afgezonden, om de orde te herstellen. De afgevaardigden waren met dit antwoord niet tevreden en spraken de verdenking uit, dat de plunderingen met medeweten van de regeering waren geschied. Uit Tebris wordt gemeld, dat de ruiterij van Rahmin Pasja, met 200 man, ook aan het plunderen vav dorpen heeft deelgeno men en daarbij 150 personen gedood heeft. Het parlement wendde zich tot den sjah, die de boodschap gaf, dat er over de fei ten nog geen officieele berichten waren ingekomen Ook aan den sjah werd te kennen gege ven, dat men hem verdacht, met de plun deringen bekend te zijn geweest. Om het pai lementsgebouw hielden parle mentsleden redevoeringen tot 'n groote menigte. Op vele plaatsen is oproer uitge broken. De Perzische en Britsche overheidsperso nen beramen gemeenschappelijke maatre gelen tot herstel van de orde. Nieuwe authentieke berichten uit Tebris deelen mede, dat de zoon van Rahim Khan, aan 't hoofd van 8000 mannen, een dorpje, op 3 mijlen afstands van Tebris gelegen, geheel plunderde 250 personen werden vermoord. De sjah heeft de nationale vergadering medegedeeld, dat Rahim Khan, die te Te heran is, in boeien geslagen werd en dat zijn zoon ook achtervolgd wordt. De bevol king gelooft hier echter niet aan en stelt den vorst verantwoordelijk voor den toe stand. De bazaars zijn gesloten, de bevolking omringt het parlementsgebouw. De bewoners van Tebris hebben de wa penen ter hand genomen en zijn bereid hun landgenooten te wreken. De houding van den sjah wordt sterk gecritiseerd en men beweert, dat hij in groot gevaar verkeert. De scholen zijn ge sloten studenten trekken de stad door met vaandels en schreeuwen„Weg met de autoeraten, leve de constitutie. De nationa listen noodigen de bevolking id een mani fest uit, den traditioneelen vastendag op den verjaardag van den sjah niet te houden en bet den Europeanen, die de gasten van den vorst zijn en in zijn ongeluk deelen, niet lastig te maken. Van verschillende zijden wordt thans be vestigd, dat de broeder van den sjah, die gouverneur van Loeristan is, eenige duizen den koerdenruiters bijeengebracht heeft, om Hamadar in bezit te nemen en zich tot sjah te laten uitroepen. De koerdische ruiters zijn met geweren nieuw model gewapend en hebben ook snelvuurgeschut. Een lid van het Perzische parlement be weert in het openbaar, dat de regeering ook de onlusten in Sjiras aangestookt heeft. Uit vrees voor onlusten en plunderingen werden de bazars gesloten en werden scherpe patronen uitgedeeld aan de paleis wacht. De onrust is groot en voor het ergste wordt gevreesd. De afgevaardigde van Goes. Heden viert, in uiterst-stille bescheiden heid, jhr. mr. A. F. de Savornin L o h m a d, z'n zeventigjarig geboorte-feest Wanneer deze grijze, energieke strijder, deze man, die gansch z'n werkzame en in waarheid véélbewogen leven heeft gestre den voor z'n innige, rotsvaste overtuiging, wanneer deze invloedrijke staatsman en voortreffelijke geleerde, vandaag zich, zij het nóg z®o d stille, hulde brengen ziet, dan is het Diet alleen een hulde van het aDti-revolutionnaire volk, maar dan is het schier gansch ons vaderland, dat hem op z'n jubileum begroeten wil en hem den eerbied geven, die hem toekomt. Want wie gansch z'n leven in het woelige strijdperk stond, steeds vóóraan, steeds onverzwakt, en wie dan 'n eerbied en 'n achting af dwong, als deze man heeft gedaan, hij moet wel zeldzaam een figuur zijn. Niet alleen groote geleerdheid maakt iemand tot een groot man. Wanneer mr. Lohman den eere-titel toekomt van te zijn een „groot vaderlander.' dan dankt hij dat zeker aan z'n schitterende kennis, maar daarnaast aan het feit, dat iedereen weet, hoe hij 'n onwankelbaar kampioen is voor z'n overtuiging, voor het belang van land en volk, dat hij is iemand van edel karak ter, „een aristocraat des geestes", gelijk Zimmerman eens van Potgieter heeft ge tuigd. Wie in het groote, woelige leven, wie in de politiek z'n eigen weg wil en durft gaan, hij moet kunnen beschikken over een groote mate van geestkracht, over een on- verzettelijken wil Dat heeft mr. Lohman gedaan. Z'n overtuiging, was hem alles, Hij offerde er alles voor op. Hij stierf er, als hoogleeraar, naar z'n eigen getuigenis, „een onnatuurlijken dood" voor. Tweede Kamer. Onderzoek naar het vaderschap. De heer v. Wijn bergen wees op de groote en niet kunst matig opgevoerde belangstelling welke in het land voor deze regeliDg bestaat en aan welke hij volgaarne zijn stem zal geven. Maar dan moet het ontwerp ongewijzigd de strekking houden welke de vorige minister van justitie mr. Loeff er aan gegeven heeft. De strekking is niet de kindersterfte te doen dalen of den kindermoord te be perken of te bestrijden, doch uitsluitend het recht van het kind. vast te stellen, niet een familierechtelijke band. Spr. bestreed de rede van dhr. v. Doorn die de verzekering van dergelijke actie aan het kind niet noodig acht. Spr. ontkent voorts dat door het wetsontwerp het wet tig huwelijk wordt aangetast. Er wordt geen familieband geschapen en het onechte kind wordt niet met 'tin wetteljjken echt geboren kind gelijk gesteld. Verder ontkent Spr.- dat de zedelijkheid zal worden aangetast. Integendeel de vrouw,' het kind be schermd wetende, zal minder dan thans uitkomst zoeken in abortus en in N. M. middelen, welke laatste zullen verminderen. Wie de belangen van het kind wil, moet opkomen tegen aanprijzing van die mid delen, gelijk zelfs een blad als de N. R. Ct. in zijn kolommen met 5 en meer ad vertenties toelaat Hij moet onmogelijk maken het openlijk feestvieren van den N. M. Bond. Hij moet wettelijke maatre gelen tegen den abortus Vragen. Bij de strafwetwijziging moet men maatregelen tegen de onzedelijkheid nemen, maar Diet hier het ontbreken van die maatregelen aanvoeren als gronden voor onthouding van rechten aan het onechte kind. De heer De^ Visser! zette met cijfers uiteen dat het aantal niet erkende kinde ren wel groot is en dat de erkenning van onechte kinderen alleen geschiedt door de moeder. Spr. verdedigde het ontwerp in het be lang van meisjes vau 16 tot 20 jaar, de gemeenschap en het kind. Dit ontwerp zal de sluitsteen zijn op het gebouw der Kin derwetten. De heer Lohman bestrijdt de regeling waarvan dit wetsontwerp uitgaat. Hij wil besehermen de vrouw in plaats van 't kind. Hier wordt niet gegeven een actie tot onderzoek naar den vader, doch een actie tot invordering van schuld tegen den ver wekker Kan zoo iemand volgens het ont werp niet bewijzen dat hij in een zekeren termijn geen gemeenschap had met de vrouw, dan wordt hij voor het onderhoud van het kind aansprakelijk gesteld. Voorts betoogde Spr. dat in het onder havige geval het onechte kind bevoorrecht wordt boven 't wettige, en de ongehuwde vrouw boven de gehuwde Failliet der ministerieele crisis. Zaterdag heeft de ministerieele crisis in de Eerste Kamer haar genade slag gekregen. Lid na lid rees op, om in de duidelijk ste woorden aan het Kabinet te verstaan te geven, dat het 't votum der Kamer over de begrooting ten eenenmale verkeerd had opgevat. En dit niet alleen, maar dat niets, noch in de schriftelijke, noch in de mondelinge gedachtenwisseling, recht had gegeven, aan de afstemmende leden zulk een averechtsche 1 eteekenis van han stem toe te dichten. Van allen kant kwam de verklaring, dat, zoo het Kabinet ©p 8 Februari de wijziging had aanvaard, waarop nu de reconstructie van het Kabinet rust, de be- grojting niet zon zijn verworpen. En schier eenparig bracht men het Ka binet onder het oog, dat het nu tenslotte juist datgene gedaan had, wat door de oppositie verlangd werd lo Loslating van Staal, 2o. voordracht van de zaak in een wetsontwerp, en 3o. voorafgaande toelich ting. De arme Premier stond hier welhaast verbluft tegenover. Verdediging was niet te voeren. De crisis had volstrekt fiasco gemaakt En al wat den verlegen Miuis- ster overbleef, was (e zeggen, dat hij't toch zoo had opgevatalsof een algeheel ver keerde opvatting van de positie die tot een Kabinetscrisis leidt, niet schuldig stelt wie er zich aan vergaapt. Zelfs over de inkrimping van het blij vende gedeelte had de Premier slechts he tuigingen in ontvangst te nemen, die hem grond gaven voor het vermoeden, dat hij niet ten tweeden male in de Eerste Kamer zijn hoofd zou stooten. Droever is wel nooit een ministerieele crisis in het zand verloopen. Ze komt nu, bij het klaarste licht dat ontstoken kan worden, op één kolossale flater van de bewindslieden neer. (Stand Speelbal der revolutie. De hoe ren van de linkerzijde schijnen bet er dan op aan te leggen, om de Regeering op nieuw een ernstig échec te bereiden Had den sociaal- en vrijzinnig-democraten hun zin gehad, dan was dit de vorige week reeds gebeurd In de moties, ontstaan bij het debat, naar aanleiding van de inter pellatie van den heer Hugenholtz, over de behandeling van den MariDiersbond door den heer Cohen Stuart, ligt een felle en politieke strekking. In allebei. Zoowel in die van den heer Hugenholtz, die hem wil in tegenspraak brengen met zijn col lega's, als in die van den heer Marchant, die een ingrijpend punt van zijn ministe rieel beleid wil afkeuzen. Nu weten wij wel, dat geen der beide moties kans heeft om aangenomen te worden. Maar aange nomen of niet, wat pijnlijk figuur gaat in alle geval het bewind al weer slaan. En door wiens toedoen Door dat van zijn naaste vrienden. Wat blijft er dan toch in het licht van deze en andere feiten over van het voortdurend verwijt, dat de rech terzijde politieke oppositie voert? lederen dag, als het ware, kan zij de regeeriug of een harer leden naar huis sturen, soms alleen al door zich van stemming te ont houden. Zij verkiest echter orde en rust in d n Staat boven twijfelachtig politiek gewin. Maar zal het Nederlandsehe kie zersvolk nu nog niet gaan inzien, dat 'slands belang kwaijjk gediend wordt deor een regeering, die speelbal is der revolutionaire, democratische elementen? Het zou ons zeer verwonderen als de Staten- stembus straks al niet een uitspraak in dien geest bracht, schrijft „de Tijd". „H et Volk" en de State n-V e r- k i e z i n g e u. Wjj lezen in een artikel in „Het Volk": ..Wij zieD er geen kans toe, de propa ganda voor de sociaal-democratie te ver binden aan die voor een candidatuur Van Karnebeek. Zelfs niet aan die voor een candidatuur Marchant". En tot besluit verklaart het blad, niet mee te doen „aan het gescharrel". We zullen eens zien als we een week of vier verder zijn U i t d e S. D. A. P. ..Het Volk" deelt mede, dat de heer Gorter zich uit de mon delinge propaganda heelt teruggetrokken en dat hij tevens bedankt heeft voor de benoeming tot lid der programma-herzie ningscommissie Hij heeft er genoeg van De Honderdduizend. De f 100.000 in de Staatsloterij is gevallen op num mer 17160. GOES. Door (le christelijk historische kiesveree.niging Groen van Prinsterer al hier zijn tol eaudidalen voorde Provincials Staten gesteld de heeren 1). Mulder (te Ovezand en M. Noordijke le Colijnsplaal (beiden altredend), A. S. J. Dekker, alhier pui .1, Wondergem le Kruiningen, allen anti revolutionairen, die levens door de cen trale anlireven Roomsch-Kath. kiesver- eenigingen zijn gecandideerd. Gister werd door de veilingsver- eeniging „Zuid-Beveland" eene algemeene vergadering gehouden die door 40 leden bezoehl. werd. lie heer 11. A. Ranken pre. sideerde. Besloten werd voor 'I vervolg per kilo, netto en per stuk, of aantal in colli te verkoopen, maar geen bruto of gela xeerde hoeveelheid zooals vroeger. De eerste veiling in het nieuwe gebouw werd vastgesteld op Dinsdag 11 Juni. De heer Hengeveld gaf het bestuur in overweging in Noord-Bpveland ook propaganda 1e maken. Uil zijne ervaring deelde hij mede dal in Noord-Beveland heel wat geteeld wordt dat hier geveild kon worden maar de meesten zijn nog le onbekend met deze veiliiigsveroeraiging. De voorzitter dankte voor de wenken en zeide dal hel bestuur zal trachten maatregelen le nemen. Het ledental is thans geklommen tol 300. Met het oog op den komenden feest dag in Sepl. a.s., als wanneer de Ko ningin en Prins Hendrik de provincie Zee land, o. m. ook onze stad, zullen bezoe ken, beginnen verschillende buurtvereeni- gingen weer conlributiën te innen, ten einde de onkosten aan de feestviering ver houden te kunnen dekken, zonder dal plot seling groote geldelijke offers den bewo ners behoeven gevraagd le worden. Naar we uit goede bron vernemen, is o m. de buurtvereeniging Lang e- v o r ststraal, die reeds een bedrag in kas heeft, weer begonnen met wekelijk- sche conlributiën der bewoners le vragen. Wanneer nu alle bnurlvereenigingen dit voorbeeld volgen, kan er in Sept. van feestviering sprake zijn. - Omstreeks veertien dagen geleden hebben vier jongens 1'. B., P. de K.. 1'. S. en J. S. zich door overklimming toegang verschaft tol de 11. K. begraafplaats al hier en heefl een hunner van twee gc- deiikleekeiis, boven de graven van Iwee kinderen geplaatst, stukjes lood afgebro ken, welk lood later door een hunner al hier is verkocht. Gelukkig dat de polilio deze daders heeft ontdekt. Gistermiddag had de dochter van de Wed. de Jong het ongeluk van de trap te vallen, zoodat. zij gillend van pijn werd opgenomen en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Haar toestand is zorgelijk. MIDDELBURG. Rij Koninklijk besluit is een nieuwe regeling getroffen betreffende de woninghuiir voor gehuwde militairen heiieden den rang van Officier. Geschiedde vroeger het huren van wo ningen voor bedoelde personen door het rijk in elke garnizoensplaats door tus- schenkomst van den Commandanl tjians heefl het lijk zich aan de bemoeienis daar mede geheel onttrokken en zal dit. voor laan door de betrokkenen zelf moeten, geschieden. De vergoeding voor huishuur is thans voor elk garnizoen per rang in een jaarlijksche som bepaald en bedraagt: voor Middelburg en VI is sin gen, Adjudant-Onderofficieren, andere Onder officieren, Korporaals en soldaten, rasp.: 150, 125 en 100 gulden. liet diploma voor hulpkeurmeester is onder anderen uitgereikt aan de heenm 1. .longepiei' le Middelburg en A. Kiviet te Ylissingen. Het zal a. s. Zaterdag, 1 Juni, een kwarteeuw geleden zijn dal de eerslie Iram in Zeeland, die tussclien Middelburg en Ylissingen, zijn dienst aanving. Bij den slager Frederiks wonende aan de Kraanpoort alhier, is door de politie in beslag genomen een kalf en een par tijtje vleesch, door den keurmeester Jonge- pier werd geconstateerd dat het kalf zijn natuurlijken dood was gestorven en alzoo ten zeerste ongeschikt was voor de con sumptie, terwijl ook het andere vleesch bedorven was; legen den slager is pro ces-verhaal opgemaakt en het vleesch veil nietigd. In verband met de a.s. opheffing der schutterij werd in een gisteravond gehouden vergadering besloten lot oprich ting van een vereeniging tot instandhou ding van het „Middelburgsch Muziek korps". De vereeniging is opgericht voor 29 jaren en is geacht te zijn ingegaan 1 Januari 1907. De definitieve oprichting dezer veree niging is een gevolg van een vroeger ge houden vergadering waarin een voorioo- pig bestuur werd benoemd dat zou trach ten het tegenwoordig schutterij muziek korps, ook na de opheffing der schutterij, in stand te houden. Medegedeeld werd dal als een gevolg van de daarvoor rondge zonden circulaires 773 personen zich heb ben aangemeld als contribuanten toe le treden met een totaal aan inschrijvingen van f 1758.55. In de gisteravond gehouden vergade ring werden de ontworpen statuten aan het oordeel der vergadering onderworpen, waarna behoudens enkele kleine wijzigin gen goedkeuring werd verleend. Op deze statuten zal de Koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Het voorloopig bestuur werd bij accla matie definitief als zoodanig benoemd. Het bestaat uit de heeren Herman Snij ders, E. M. Alberts, W. Chr. Noske, W. Ilioolen en II. 1'. den Bouwmeester. Het bestuur zal bij den gemeenteraad de noodige stappen doen tot hel verkrij gen van een subsidie uil de gemeentekas. YLISSINGEN. Men meldl ons van hier: De proeven welke lot nu toe genomen zijn met het op de stoomschepen „Koningin Wilhelmina" en „Engeland" van de Maat schappij „Zeeland" aangebrachte onder zeesehe kloksignaal (zooals bekend eene Amerikaanse he uitvinding) zijn niet gun stig uitgevallen. Men meent hel ongun stige resultaat te moeten toeschrijven aan het te zwakke geluid der op den oost berm van de buitenhaven geplaatste bel. Men koestert echter de hoop dat misschien door het aanbrengen van een kleine ver andering deze voor de zeevaart in hel algemeen ongetwijfeld zoo nuttige uitvin ding ook voor de booten der „Zeeland" practische waarde moge hebben. Naar wij vernemen is eenige dagen geleden door 't Hoofdbestuur van den alge meenen Nederlandschen Zeemansbond ge vestigd te Amsterdam aan de directie der stoomvaart Maatschappij „Zeeland" alhier een schrijven gericht, houdende verzoek om lotsverbetering voor het in haar dienst zijnde dek- en machinepersoneel, in hoofd zaak neerkomende op verhooging' van gage en een vastgestelden werktijd. HEINKENSZAND. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat een ingezetene alhier een kip le broeden gezet had op 16 eieren, terwijl na de verloopen broeeï- dagen de kip met 18 kuikens te voor schijn kwamde kip heeft dus nog( 2 eieren daar bij gelegd; of wel van twéé eieren zijn vier kuikens gekomen? HOEDEKENSKERKE. in de Maandag gehouden algemeene vergadering van in gelanden van hef waterschap Hoedekens- kerkc, werd onder meer een gratificatie van i'200 toegekend aan den dijkbaas J. L. Krijger, in verband met de meerdere werkzaamheden ontstaan door hot. ver- hoogen en verzwaren van den zeedijk. In verband hiermede werd het dijkge- schot, van f8 op 110 per H.A. gebracht. \YILHEJ.MINA DURF. Maandagmiddag vergaderde de Raad der gemeente Katten- dijke. Aanwezig waren alle leden. In be handeling kwamen de missiven van Ged. Staten inzake salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger. II. en W. stelden voor niet lot vorhoogiug dor salarissen over le gaan, waf zonder hoofdelijke stem ming door den Raad werd goedgekeurd. in handen van 11. en W. werden ge steld do voorloopige plannen voor den bouw van een school. Deze school zal met eenige kleine wijzigingen worden gebouwd naar het model van de school le Wemel- dinge, welke door de Raadsleden van Kat» tendijke was bezichtigd en hun voorkwam een uitstekende school te zijn. BORSELE. Yolgens de ter lezing ligr ge.nde rekening van den cala miteuzen pol der „Borsele" hebben de ontvangsten over 1906/'07 bedragen f 34396,74 en do uilga ven f34338,55, zooilal het goed slot be draagt f 58,19. Hol goed slot van het vo rige jaar bedroog f58,92. De inkomsten uil beziltingen hebben opgeleverd f533,10. Aan dijkgeschot is opgebracht i'33804,72. Voor kosten van beheer is uilgegeven f544,385, voor waterleidingen, wegen en lasten f 1082,24, voor bijdrage in de kos (en van zeewering en oeververdiediging f32195,886 en voor bijdrage in de kosten van kunstwegen, uilkoop lol enz. f516,04. Maandag besloten ingelanden van bo- vongenoemdon polder voor rekening van den polder le nemen liel onderhoud van 250 M. begrinding van een weg ovel' den Borsselschen dijk, welke begrinding door belanghebbenden zal worden bekostigd. Een verzoek om buizen voor een koker in een weg tot hetere waterloozing werd ingewilligd. Alhier is eene drachtige koe van deu landbouwer A. Karelse door den bliksem gedood. Bij de getroffen koe lag eene doode haas. De koe droeg een tweeling. Op den dijk te B a t h is men bezig mei het opstellen van een houten piramide ter hoogte van 7.5 M. hoven den beganen grond, om te dienen tot liet bepalen afstanden, ten dienste van hel kada THOLEN. Zaterdagnamiddag werd hiel' door een geladen mestkar een lend kind van 2 jaar van M. K. reden, met het noodlollig gevolg dat beentje boven die knie werd gcbrokei ■deerlijk gehavend, ür. Janse heel beeldje gezel. Kans bestaat dat de kl lijder voor geheel zijn verder leven ■verminkt blijven. BRUIN1SSK. Alhier sloeg de hliksei twee plaatsen in, n.l. bij den bakke de \Y. midden in het dorp, en m de I bouwerswoning van den heer B-, I woond door L. v. S. In beide vvonii ■werd nogal schade aangericht, doel ■ontstond geen brand. HULST. Behalve de aftredende k e zullen nog andere personen candidaa ■steld worden. De liberalen, die eerst - n e mens waren tegenover de yereei Katholieken en anii-revolutionairen candidaat le stellen, zijn van hun i nemen teruggekomen, wijl gebleken een groot aantal Katholieken niet mee met hel, besluit der 11.-K. kiesvereoni Dezen zullen lol candidaat stellen heer H. A. van Ualsum, notaris ei. De liberalen zullen ook een drietal c daten stellen. j TER NEUZEN. De Kamer van I handel heeft in haar gisteravond gi den vergadering besloten om den mit van waterstaat te verzoeken de ui ding der havenwerken uil te voert Hel gemeentebestuur zal mei de 1 sing der Kamer worden in kennis ge Bij kon. besluit zijn benoemd lol p vervangend dijkgraaf aan den Krame der J. van Strien le SI. Fhilipslanc 9 bestuurslid van tien Calamiteuzen zannapolder H. Scherpenisse le SI land; tol voorzitter van den Lee Abrahampolder G. J. v. d. Linde li lijnsplaatlol dijkgraaf van den Ho polder G. J. de Graaff Hzu. te Oud f meer; lot, bestuurslid v. h. Water voor de uitwatering door tie sluis lfiet J. G. I'. Timans te 's Hee hoek; tol gezworene van de Yeree t- polders van Ossenisse F. de Waal Üssenisse. De wethouder de Wijs te 's-Grav "ge, die van zijn reis tot herstel va zondheid uil Duitschland daar was gekeerd, vond bij zijn thuiskomst zij ning in de Balistraat geheel leegge]' dertl aan ai wat zilvergoed en kost! heden van waarde betrof. Er zijn niet minder dan pi. m. 160 i medegenomen, grootendeels van gou zilver. De inbraak moei onder volki rustige omstandigheden zijn gepl want de voorwerpen en sieraden tik van edel metaal waren, zijn blij! nauwkeurig onderzocht en ter zijde gc Een viertal personen hebben zichl gang verschaft tol een kolenpakhu Amsterdam. Zij forceerden een luik i: venster, waardoor zij in het kante kwamen. Met moeite gelukte het hui ijzeren geldkist door het raam Ie lit en deze op een handwagen le laden aan den walkant slond. De politie, d inbraak bemerkte, volgde de dieve arresteerde hen later, hetgeen een g menigte! rok. Onderweg wilde een hi ontsnappen, doch werd door een vo j ganger gegrepen en opnieuw in he I der politie gesteld. Alen vond bij het openen der kisi deze slechls een 9 losse een te vatte, daar de firma alle geldswa, mee had genomen. Men meldt uil Haarlem De aannemer Verzijlbergh had ee miltelid zekere Z., pas uit de gevan ontslagen, in zijn dienst genomen, in plaats le arbeiden, ging hij kro kroeg uit en toen de heer V. hem d Zaterdagmiddag in de hoofdstraat aanmerking maakte, sloeg Z„ zoo i het jongmensch, hem met een hamei danig op het hoofd, dat V. bewust neerviel. Z. wierp zich toen nog op en beet V. in duim en been. V. is het ziekenhuis gebracht en tegen Z proces-verbaal opgemaakt. Zondag V2lji uur, liepen in de Barteljoris aldaar 2 personen elkander tegen hi Daardoor ontstond een woordenwiss waarin een derde, die er niets m maken had, zich mengde. Een der lende trok onverwacht een mes en den derden een pols door. De dader j onbekend. De gewonde werd aan h< i reau verbonden. O n w eer. Te Benleloo, gemeente Delden, is een landbouwer door dei sem gedood. Te ltelden werd e* jarig man door het vuur getroffen dood. Hij droeg een zeis op den sch Een vrouw met 4 kinderen blijven - Te Vee.nwouden is een jonge nu den bliksem gedood. Te Kaatsheuvel drongen zes be vechtersbazen de woning eener w binnen, met messen en stokken gew Zij brachten den 18-jarigen zoon ze steken in rug en armen toe, met hel lothg gevolg, dal deze korl da

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2