ard, No. 61. Zaterdag 25 Mei 1907. Derde Jaargang. 'S vaar" is lksniker. m Bij flit iim behoort een BüvopL BUITENLAND. 3INNENLAND, iUIT ZEELAND. tICHS S. J. rrankrijk. EGBERTS. !R,Goe5 KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-JTOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Korte inhoud Zondagsblad. De Vrijzinnige Partijdag. >or Katholieke e Goes. n 26»ten MEI, des avonds oui' CZING houden [dijk voor vreuwen cent de persoon, bij de volgende KOSTERS. [OOKELAAR. MUDDE. Iterugreis 6 Juni, I o r t ij d. Kaartjes ELS te Zierikzee, |ST KALMTHOUT, l?5 2e klas bij den brhorst den Berg, President, eveen, Secretaris. per kilo. f 0.60 - 0.58 - 0.72 - 0.70 - 0.61 - 0.60 - 6.25 - 1.15 - 0.80 - 0.85 liet, manden en ■ïrs. per bus stukg. izonden. ire. 519. DE ZAAIER J. TONELLA en scheikundigen Iolkomen zuiverheid. ouwbare merk. us 90 ets. 25 ets. i p o t: Arnhem. Groningen. 'omestibles. iel van Kruiden jijn, Nier- en Lever- •ht en Zenuwlijden, Terzweringen, vurig- l.). Het bloed wordt alle slechte stoffen urine verwijderd. ;ens de wetenschap inengsel (systeem |ieuwen levenslust, zilt jij «lek en middelen ot mld- pruikt dan slechts levert het bewjjs, vjjzing f 1,50 tegen tegen rembours R N, eeskundige, Amsterdam, lok Zondags. 8ort JENEVER. iLe Cointre, Goes. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant „0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.377», voor niet-abonné's„045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regeli f 0j50 iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Platen: Gevangenneming van den Rus Law; de catacomben van het capucijnen- klooster te Palermo; een held geriduerd; inboorlingen van Oost-Afrika aan de naaimachane; verplaajsuare wielerbaan; het wrak der „Dakota"; gezichten uit Java; Paiijsche kindervermaken met tekst. Verhaal: Mededingers. Uit het verslag der „Goesche Crt." over dezen dag wenschen wij eenige bloempjes te plukken. lo. Zao sprak de heer Treub, dat de reehterpaitij steeds komt aandragen met de antithese. Dit is onjuist. Niet de rechterzijde, maar de liberalen zijn het, die zich steeds van de antithese bedienen, en het „verdeel en heersch' in toepassiiig bren gen. Ze hebben deze dan ook noodig bij elke verkiezing, bij gemis aan positieve leuzen. 2o. Zei dhr. Treub„Men zou moeilijk kunnen verlangen dat een tegenstander van het algemeen kiesrecht, hoe wel vrijzinnig, zou stemmen op een ander vrijzinnige, die voorstander was van dit recht." Laten de oud-liberalen tegenstanders van algemeen kiesrecht retelling hou den met het verlangen des heeren Treub; dan behoeven ze niet meer te stemmen op vrijz. democraten en socialisten. 3o. De heer Treub sprak: „Bijna zeker kan men verwachten dat deze grondwets wijziging (bedoeld is 't blanco-artikel) in de Tweede Kamer een meerderheid zal vin den, doch zonder twijfel zal de Eerste Ka mer die hervorming tegenhouden, indien ile kiezers tenminste in de Eerste Kamer niet een linksche meerderheid brengen". Men mag in e.en rede veel zeggen, maar deze uitspraak is ons toch wat kras. Wij zouden juist het omgekeerde ver wachten. Eerstens kan het den spreker moeielijk onbekend zijn, dat de oud-liberalen nu juist niet met het blanco-artikel dwepen, en vervolgens moet een man als dhr. Treub toch weten, dat men een grondwetwijziging zoo maar niet tot stand krijgt door de goedkeuring der helft plus een van de Tweede Kamer. Bij de huidige politieke constellatie zou het blanco-artikel ongetwijfeld naar den kelder gaan. 4o. Nog maakte dhr. Treub een compli ment aan de Eerste Kamer. Deze is, sprak hij, een verzameling „oude heeren"; een beletsel voor de vrijzinnige hervormingen. Deze vrijzinnig-demokiaat, niet de eer ste de beste in zijn partij, wil dus de Eerste -Kamer gewoonweg opdoekenI Maar van „vrijzinnige hervormingen" gesprokende vrijzinnigen zijn in ons land een heele reeks van jaren aan 't bewind geweest; waren dus volop in de gelegen heid hun vrijzinnigen hervormingszin te luchten. En tochvalt daarvan weinig meer dan niets te bespeuren. 11 at hebben de liberalen al die jaren voor den arbeider gedaan? Wat voor de sociale wetgeving? 5o. De spreker Fabius maakte er zijn gehoor opmerkzaam op, dat de Eerste Ka mer bij bijna zuiver Rechtsche stemming het voorstel van Staal verwierp. Dit is waar. Alleen pleit het... tegen do vrijzinnigen. Bij het debat in de Eerste Kamer over den maatregel van! het blijvend gedeelte bleken verschillende vrij zinnige leden bezwaren te hebben tegen den maatregel; maar tóch stemden ze vóór, om hun geest verwant Staal te redden! 6o. De heer Roodhuijzen, de grappenma ker, de man van „wat heeft nou 'n dooie aan pensioen" sprak een waar woord, n.l. dit: dat het blanco-artikel een bindmiddel was voor de groepen Links. Zeer juist. Door dat povere blanco-arti kel werden o. a. de sociaal-de m o- k r a t e n in 't net gevangen. Overigens zal het zelfs den heer Rood- hiiijzen wel niet onbekend zijn, dat de bindmiddelen bij uitnemendheid bestaan in 2 negatieve bestanddeelen, n.l. Kuyper- vrees en „clericalen"-haat. Dat is 't cement, wat de vrijzinnigen houdt aaneengebonden. De heer Roodhuijzen nam nog de Ta- riefwet-Harte onder vuur. Dat is zijn recht. Maar dat hij daartegenover stelde de heer lijke belastingwetgeving van zijn vriend Treub, achten we minder eerlijk. Al was 't alleen maar- hierom, dat we niet te maken hebben met de plannen- Treub, maar wel met de plannen-De Mees ter. Wij hebben rekening te houden met hetgeen uit det keuken van minister de Meester komt, niet met dat, wat Kamerlid Treub belooft, als hij ooit eens minister worden zal, wat we overigens voor ons volk niet hopen. En dat de Meester een goed financier is zullen bijzonder alle middenstan den ondervonden hebben, toen deze mi nister de schatkist onnoodig spekte met de 10 opcenten uit hun zakken I 7o. Tot slot want alle bloempjes te plukken zou te veel ruimte vergen nog een voorbeeld hoe de „Kuypervrees" bij de liberalen er in zit. Dr. Kuyper moet toch wel 'n groot man zijn, dat hij zoo gevreesd wordt! Dhr. Roodhuijzen beweerde dan, dat elke liberaal, die niet stemt op een vrij zinnige dr. Kuypersteunt! Boemi Als men deze punten beziet, krijgt men een flauw idéé, waarover die vrijzinnige heeren zoo al hebben gesproken. Men zou daaruit afleiden minstens voor Tweede Kamqr-verkiezingen te staan. Toch gaat de strijd alleen om de Pro vinciale Staten. Hoe verbitterd ook om. deze zetels de strijd zal worden gevoerd, kan worden afgeleid uit wat door de vrijzinnigen er met de haren wordt bijgesleept. Zij dit voor ons een prikkel om tot den laatsten man op te komen voor onze can- didaten. FRANKRIJK. Over drankmisbruik in Frankrijk heeft de hoogleeraar in de geneeskunde, Brunon te Rouaan, een belangrijke voordracht ge houden. Vooral in Normandië is het mis bruik van sterken drank door de jeugd schrikbarend. Een eeuw geleden, zoo zeide spr. o. a., leverde die provincie de meeste kurassiers thans heeft men de maat moeten ver lagen en vindt men bij de Normandische regimenten herhaaldelijk jonge soldaten, die tengevolge van drankmisbruik niet rus tig kunnen staan. Bij de loting en keuring zijn drankgelagen dan ook regeldriekwart der jongelieden is dan beschonken. Velen staan te waggelen bij het geneeskundig on derzoek en eveneens wordt men getroffen door de roode gelaatskleur der dorpsbur gemeesters, die er bij moeten zijn. Wel wordt in het leger zelf het misbruik krach tig tegengegaaa}, maar de soldaten komen er als drinkers. De volharding van de drankbestrijders heeft sedert 20 jaren veel uitgewerkt onder de burgerklasse, de offi cieren en de studenten; maar onder de be dienden, de arbeiders: en de landlieden neemt het misbruik steeds toe, met name ook bij de vrouwen. En dit werkt na op de kinderenal meer en meer wordt door het jonge geslacht absinth gedronken. Het is besluit de heer Brunon hoog tijd stelselmatig het misbruik te bestrijden door middel van de school, de Kerk en het leger; een kwart eeuw is daarvoor ten minste noodig. „Anders zal Frankrijk weldra weerloos zijn". ITALIË. Een merkwaardig schrijven. Het liberale blad „Giornale d' Italiapu bliceert den volgenden brief, aan hare redactie gericht: „Ik ben protestantsch geestelijke in Wee- nen, verblijf nu voor een wijl in Rome en dweep met de Eeuwige Stad en met Italië. Veroorloof mij, dat ik mijn groote verbazing uitdruk over het voorstel, dat gisteren een student van de Universiteit alhier deed, om n.l. het stoffelijk overschot van Leo XIII tot teeken van protest wegens de politiek der regeering uit te fluiten. Afgezien nog van het vlegelachtige, dat er in de plompe gedachte ligt tegen een doode te beginnen, die zicb niet kan ver dedigen, is het ook volstrekt onlogisch een paus uit te fluiten, die nooit of te nimmer een verzoeningspolitiek met de regeering wilde drijven, die zich zelf getrouw blijvende, (de geschiedeis zal beoordeelen terecht of '.e onrecht) zich nooit voor 't minste vergelijk liet vinden. Ik hoop, dat de stad Rome haar goed zedelijk gedrag ook nu zal blijven gestand doen, en dat zij met volle eerbiediging zal laten voorbijtrekken het stoffelijk overschot van een grijsaard, die gestorven is onder de eerbiedsbetui gingen van de geheele wereld. Moge het eeuwige Rome altijd zijn naam hoog houden Herman Foster, bedienaar der Luthersche Kerk te Weenen, Burgstrasse." Do financiën van het Vatii- c a a n. Er was bericht, dat de Ameri- kaansche katholieken den Heiligen Stoel een jaarlijksche bijdrage van een millioen dollar hadden toegezegd. Het Vaticaan ver klaart deze mededeeling voor een inven tie, blijkbaar bedoeld om de Europeesche katholieken te doen gelooven dat de Hei lige Stoel hun geld ontberen kan. RUSLAND. Een correspondent te Lodz zond aan de „Petit Bleu" een foto van een begra fenis, van een nationalistisch arbeider: Op een ruwen wagen door een paard ge trokken en voorafgegaan door een gees telijke, staat de kist. En daar rond om heen loopen een achttal mannen, ieder met een revolver in de hand, en schich tig naar alle zijden rondkijkend, alsof ze ieder oogenblik een aanval uit het publiek verwachten. Zoo'n enkel feit geeft een beter begrip van den toestand dan telegrammen, waar in het aantal dooden en gewonden te groot is, om werkelijk begrepen te worden door menschen die in een ordelijk land wonen. Een tooneeltje als het bovenstaande kan men als het ware in gedachten in eigen omgeving brengen. Uit alle streken van Rusland komen telegrammen over toeneming van het aan tal moorden en plunderingen. Een bende van 25 gewapende personen overviel het postkantoor te Obvechowo, 10 K.M, van Petersburg verwijderd. De roovers doodden een gendarme en een wachter. Toen hulp kwam opdagen namen zij de vlucht met medeneming van de kas. Nog altijd nadere bijzonderheden over het verijdelde komplot tegen den Tsaar. Het heet, dat ook de kleine troonopvolger en do broeder des Tsaren, grootvorst Mi chael, ten doode opgeschreven waren. On der de 80 tot dusver gearresteerde perso nen bevindt zich, naar men zegt, ook een Doema-lid der uiterste linkerzijde. In het vereenigingslokaal der sociaal-democrati sche partij is een huiszoeking gehouden, die den geheelen nacht duurde. De in be slag genomen papieren wogen ongeveer 60 kilol Men moest ze op een wagen trans porteeren. De Montags Ztn. verneemt uit Peters burg dat in verband met de samenzwering tegen den Tsaar, ook de generaals Noste- woi en Kaulbars wegens het aanzetten tot een complot in hechtenis genomen zijn. Tegelijkertijd werden 6 officieren en 32 manschappen van de keizerlijke lijfwacht gevangen genomen. Allen werden in de Peter en Paulvesting gevangen gezet. Een bommenfabriek ontdekt. Over de ontdekking van een bommenfa briek te Koeskala (Finland) wordt uit Ber lijn gemeld, dat 20 Russen een villa ge huurd hadden, voorgevende, dat deze zou dienen om er 19 patiënten te verplegen. In de villa werd een bommenwerkplaats opgericht. De aandacht der buren werd ge trokken door het feit, dat men in de villa met een zekere geheimzinnigheid te werk ging. De politie werd gewaarschuwd en drong op een nacht het huis binnen. Zij nam 13 personen in hechtenis, waaronder 2 vrouwen en 6 studenten. Vier groote manden met afgewerkte bommen, een groote massa ontplofbare stoffen van al lerlei aard, werden in beslag genomen. Zes bewoners zagen kans te ontvluchten; de overigen werden naar de gevangenis te Wiborg overgebracht. Allen behoorden tot de revolulionnaire organisatie. DUITSCHLAND. Sociaal-democratische tyran- nie. De sociaal-democratische kellners van Leipzig hebben hun patroons medege deeld, dat bij het aanstellen van personeel gebruik moet worden gemaakt van het plaatsingbureel hunner organisatie, als de patroons er prijs op stellen, dat hun loca- liteiten door arbeiders worden gebuurd voor festiviteiten enz. Het tegenwoordige personeel moet, zoo wordt verder geëischt, door de patroons voor de keuze worden gesteld zich aan te sluiten bij de soc.-dem. kellnersorganisatie of te worden ontslagep. PERZIE. In Perzië is openlijk een revolutie uit gebroken. In de stad Sjirah. heerscht vol slagen anarchie; in Resjt beschoten de revolutionairen de douane- en de tele graafkantoren. De broeder van den Sjah heeft zich aan het hoofd der troepen ge steld en zet de nomadenstammen tegen de opstandelingen aan. Alle Belgische be ambten bij de postadministratie werden uit hun betrekkingen ontslagen. Tweede Kamer. Aangenomen is het wetsontwerp waarbij de belastingdirecteur bevoegd is verklaard om aan den brander of distillateur die na voorafgegane waar schuwing binnen 5 jaren toch weder mis bruik maakt van zijn recht op accijns-kor ting, voor 5 jaren dat recht te ontzeggen. Door een aangebrachte regeeringswijziging is echter het beroep op den rechter tegen de aanzegging door den directeur mogelijk gemaakt. Vervolgens is aangevangen het debat over het ontwerp voorschrijvende de ver plichte keuring van het voor uitvoer be stemd vleesch. Bij verschil in het keurings-systeem hier en elders verwachtte de heer Lief- tinck niet veel van het ontwerp, dat door den heer Reyne verdedigd werd en de minister verzekerde dat 't aan raadpleging met belanghebbenden niet zal ontbreken en er rekening gehouden zal worden met bijzondere omstandigheden. Vrijstelling voor verduurzaamd vleesch zal in ruimen zin worden toegepast. Bij het verder debat over de interpel latie De Klerk over het reddingwerk aan den Hoek van Holland verzekerde minis ter Veegens dat de in te stellen staats commissie het vraagstuk van het reddings wezen in zijn geheelen omvang zal onder zoeken, met volkomen vrijheid van han delen. Een door den heer De Klerk voorgestel de motie werd weder ingetrokken met het oog op deze verklaring. Aangenomen is het wetsontwerp tot ver plichte keuring van vleesch voor uitvoer bestemd. De heer Hugenholtz interpelleerde over de weigering van den minister van marine om een request van den mariniersbond te behandelen. De interpellant zag hierin schending van do vroegere regeerings-ver- klaringen in 1905 ten aanzien van de vakorganisatie. De minister ontkende zulks. De heer Hugenholtz stelde een motie voor om de Kamer te laten uitspreken dat de minister in strijd heeft gehandeld met de bedoelde regeeringsverklaring, af gelegd door minister De Meester. In zijn antwoord op de interpellatie van den heer de Klerk betreffende den onvoldoenden toestand van het reddings wezen aan den Hoek van Holland heeft minister Veegens meegedeeld, dat een staatscommissie in wording is om te on derzoeken welke maatregelen noodig zijn om beter te voorzien in de redding van schipbreukelingen op onze kust van af den vasten wal. Onderhandsche verkoop van een deel van het zg. „Eiland" te Vlissingen aan de Kon. Maatij. „De Schelde" aldaar. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp betrekkelijk dezen onder- handschen verkoop werd vrij algemeen de wensch geuit, dat de regeering alsnog een situatieteekening mocht overleggen, waar uit duidelijk zou blijken, hoe het verkochte terrein gelegen is ten opzichte van de overige bij „De Schelde" in gebruik zijnde terreinen van de spoorbaan en van de buitenharen. Voor eene juiste beoordeeling werd het noodzakelijk geacht de aangeboden over eenkomst te beschouwen in verband met do tusschen het rijk en de vennootschap bestaande verhouding, met name in ver band met het erfpachtscontract, oorspron kelijk goedgekeurd bij de wet van 8 Sep tember 1875. Deze leden herinnerden er aan dat de Maatschappij de bevoegdheid heeft telkens na 2 jaren de erfpacht te doen eindigen. De staat is alsdan verplicht jalle op het erfpachtsterrein gestelde gebouwen, getim merten en vaste inrichtingen over te ne men tegen een prijs, welke door schatting zal worden bepaald. Opgemerkt werd dat deze bepaling van den staat belangrijke financieele offers zou kunnen vergen, vooral omdat ver zuimd is in het contract te vermelden op welken grondslag de schatting zal plaats vinden. Eenige leden wenschten overlegging van liet contract, zooals het luidt na de daarin sedert 1875 aangebrachte wijzigingen. Verder werd gezegd, dat de regeering niet alleen niet heeft weten te verkrijgen dat het bestaande contract door een voor den staat minder bezwarend werd ver vangen, maar zelfs door de nieuwe over eenkomst den staat ten opzichte van de maatschappij in nog vrij wat ongunstiger toestand heeft gebracht dan waarin hij reeds verkeerde. Op grond van een en ander bestond bij verscheidene Leden bezwaar tegen goed keuring van den plaats gehad hebbenden onderhandschen verkoop. GOES. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Bolsward, is benoemd dhr. D. H. C. Ittmann, thans surnumerair bij dat dienstvak en commies ter directie der registratie en domeinen te Amsterdam. Wij herinneren nog eens aan de rede, die Zondagavond 7 uur door pater Hen- drichs, S. J. zal worden uitgesproken over den toestand in Frankrijk; een onderwerp leerrijk, belangwekkend en ten-voorbeeld- strekkend als weinig ander. Waar Z. D. H. de Bisschop van Haarlem op den Delftschen Katholiekendag ons Frankrijk ten afschrikwekkend voorbeeld stelde, daar behoeft het verder geen be toog, dat het aanhooren van pater Hen- drichs' woord goede vruchten zal afwer pen, 'en ons pantseren zal tegen leugen achtige voorstellingen, die wal Frankrijk betreft, zoo kwistig zijn en worden ver spreid. Onze hulde aan het comité der K. S. A., dat de gelegenheid open stelde een zóó interessante rede te aanhooren. Gisterenmiddag viel het 2-jarig doch tertje van zekeren S. alhier in een onbe waakt oogenblik in een vrij diepe mod dersloot in de z.g. Poel. D«or het ge schreeuw der buren opmerkzaam gemaakt had de moeder het geluk het kind, dat kopje onder lag, van een zekeren dood te redden. Heden middag zaten enkele personen op een bankje in het plantsoen aan den wandelweg alhier. Opeens hoorden zij een vervaarlijk gekraak boven hunne hoofden. Opzien en tegelijkertijd op de vlucht gaan was voor hen het werk van een oogenblik, want boven hen was een boomtak losge-' scheurd ter dikte van ruim een decimeter in omtrek. Dit geval liep gelukkig goed af. Toch was het wel wenschelijk, dat de hoo rnen daar eens gezuiverd werden van doo de takken, want nu het wandelseizoen is aangebroken, loopt men de kans dat er

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1