"ÜmESÜTSywsT gen - zoo noemen zij zich thans bij voor keur, als schamen, zij zich dien naam, waaraan zoovele voor ons onaangename herinneringen verbonden zijn, voor de Zeeuwsche kiezers te komen 1 zijn op alle punten van, ljun program hopeloos verdeeld. Dit bewijst Spr. uit het concentratie- program der Liberale Unie-mannen en Vrijzinnig Democraten; en gaat daartoe achtereenvolgens na: het onderwijs; de sociale wetgeving; de speetwet; de finan- cieele wetgeving; de militaire paragraaf. Over al deze punten zwijgen de vrijzin nigen, terwijl zij bij de verkiezingen van 1905 't er zoo druk mee hadden. Het kabinet-Kuyper zoo oreerden zij deed een aanval op de openbare school. Thans kor minister Rink zeggen dat het onderwijs zoo blijven moet, gelijk 'tonder 't kabinet-Kuyper werd, want verbittering was oimoodig. En de vrijzinnigen zwijgen. Van de sociale wetgeving hebben wij Maandag ook al niet gehoord. Natuurlijk, immers tal van sociale wetsontwerpen waren ingediend. Vele er van zijn ingetrok ken en die weer werden ingediend, met name de invaliditeitsverzekering, zullen weer wel een poosje wachten. Ware het kabinet-Kuyper aangebleven, die wetten zouden al een heel eind verder zijn ge weest. De speetwet werd in 1905 als 't toppunt van dwaze wetgeving uitgekreten. Thans komt minister Veegens zeggen dat hij het eens is met minister Kuyper en deze rege ling de beste is. En toen waren de vrij zinnigen zoo „paf", dat zij niet eens ge vraagd hebben die wet in te trekken. De financiën. De heer Roodhuijzen kwam Zondag 'n vergelijking maken tus- schen de Tariefwet-Haïte en de be cijferingen van den heer Treub! Maar hij had de vergelijking moeten stellen tus- schen de wet-Hartei en de plannen-De Meester. Dat hij dit niet deed is te be grijpen, want de heeren zitten er een beetje mee. De rechterzijde had gemeend dat voor de sociale maatregelen door al len moest worden, bijgedragende vrij zinnigen meenden echter dat hel alleen uit de zakken der rijken moest komen. Thans dient minister De Meester zijn ont werpen in en men is teleurgesteld. De in eensluiting van bedrijfs- en vermogens belasting bedoelt ook de landbouw in de bedrijfsbelasting aan te slaan met een laagsten aanslag niet op f 600 gelijk nu. maar op f 500. De drankaccijns wordt ver hoogd en de suikeraccijns verlaagd, waar bij een hoogere opbrengst ten gevolge van meer suikergebruik wordt voorgespiegeld. Een meerder gebruik dat dan toch wel voor een groot deel van de arbeiders ko men moet; of zouden ook de millionaire meer suiker gaan gebruiken? Toen minister Harte de tabak wilde be lasten, riep men wraak over die belasting van den arbeider zijn pijp tabak. Nu komt minister De Meester ook met een tabaks belasting, maar hij belast - de winkeliers, die dat meerdere nu op den kooper van de pijp tabak zullen verhalen. Op al die punten nu waren de vrijzin nigen niet eens. Zij waren het alleen eens de heer Roodhuijzen heeft 't gezegd over het. blanco artikel. En toch ook hier in zijn zij 'tweer niet eens. De sociaal de mocraten willen 't wel, om daardoor het algemeen stemrecht te krijgen; en de vrij-liberalen staan er al heel sceptisch voor. Toch schrijft mr. Tydeman met mr. Drucker saam aan het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond om toch alle candidaten der Linkerzijde te steunen. Dat Verbond besloot hierop om dit punt van de orde van den dag af te voeren. Als dat nu geen blanco is, weet Spr. het niet (Applaus). Maar het militarisme dan I En hier komt Spr. op de quaestie-Staal. Op dat punt, zegt Spr., heerschl een misverstand, waaraan een eind moet ko men. Hij beveelt ernstig de lezing aan van de jongste brochure van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Het program van kaptein Fabius heeft, men Maandag gehoord, maar dat is gren program der vier Linksche partijen, zelfs niet eens van één partij. Het is het, pro gram van een enkel persoon, van hem zelf. Want ook voor de militaire quaestie zijn de vrijzinnigen 't nog lang niet eens. Een jaar geleden bestond deze quaestie bekend onder den naam van de quaestie- Staal, dan ook nog niet. Een jaar te vo ren was deze minister voor de vrijzinni gen een militairisl, een reactionair, die door hen losgelaten, door de Rechtsche partijen gered werd. Spr. gaat nu de geschiedenis na. (Wordt vervolgd). Bij het hoofdbestuur der gchippers- vereeniging „Schuttevaer" is van ons ge meentebestuur bericht, ontvangen dat aan het verwijderen van de ondiepte fn den wissel bij Wilhelminadorp zal worden voldaan. - Verleden Vrijdag had in de Melksalon op den Opril de vergadering plaats, uitge schreven door de „Vereeniging voor de Nederlandsche Tentoonstelling van Huis industrie". Deze tentoonstelling stelt zich ten doel belangstelling te wekken voor toestanden vol ellende, zoo als die in de huisindustrie bestaan. Aan de uitnoodiging hadden gevolg gegeven de besturen van Patrimonium, van de S. I). A. P. en van het plaatsel. Coin, voor K. S. A. Nadat de heer J. Huizinga, secretaris van het. Bureau te Amsterdam, het doei en de middelen in 'tkort had uiteen gezet, werd besloten een voorloopige commissie Ie vormen, welke zou trachten zich ook den steun der overige bestaande ve ree in gingen te verzekeren. Deze commissie bestaat uit de heeren L. Smit van Patrimonium, voorzitter; W. Jonker van de S. D. A. P., secretaris, en F. H. Kosters van het pi. Com. K. S. A. Op last van den Commissaris van Politie alhier is de minderjarige Cornelis (loden, die zich zonder middelen van be staan alhier ophield, naar zijn woonplaats Breda teruggebracht. -Heden morgen had de dochter van dhr. Jobs© het ongeluk met haar rijwiel onder een vrachtwagen terecht te komen, zoodat ze de wielen over haar beide ben nen kreeg. Zij bezeerde zich zoodanig, dat zo naar binnen gebracht moest worden. - Uitgenood!gd door het comité der K. S. A. zal a. s. Zondagavond alhier door den zeereerw. pater Hmdrichs, S. J. oen rede gehouden worden over de toestanden in Frankrijk in verband mei de scheidines- wet. Deze rede werd door den geleerden spreker reeds meermalen uitgesproken, o. a. te Amsterdam in de groole zaal van het paleis van olksvlijt. voor pieer dan 3000 toehoorders. Wie er prijs op stelt - en wie zou dat niet nu eens precies te weten, hoe tin Frankrijk is gesteld, verzuime piet naar de rede van pater Hendriohs te (komen luisteren. De prijs der toegangskaarten (f0.25) mag geen bezwaar zijn. Behalve onze Goesche geloofsgenooten, hopen wij Zondagavond ook vele Katho lieken van Zuid.-Beveland en Walcheren aan te treffen. MIDDELBURG. Bij het alhier gehouden muziekfeest., vielen de prijzen ats volgt ton deel: le prijs „Euphonia" te Goes, f30; 2e prijs „Uit het Volk-Voor het Volk" te Breskens, f20; 3e prijs „St. Caecilia" te \lissingen, f 15; 4e prijs „Paul Kruger" te Waarde, f 10; en 5e prijs „Excelsior" te Kloetinge, f 5. Alle gezelschappen heb ben bovendien een zilveren heruinerings- medailje gekregen en bovendien „Paul Kruger" te Waarde nog een medaille voor het verstkomend gezelschap. - Maandagmiddag weid op de Markt gearresteerd zekere P. I., die een agent van politie een klap in 't gezicht had ge geven. Tegen hem is procesverbaal opge maakt. Zondagmiddag reed een, op een rij wiel gezeten, omstreeks 20-jarige dame op den Nieuwen Vlissingschen weg alhier te gen een wandelaar, met het gevolg, dat zij van haar fiets viel en terecht kwam onder de voorbijrijdende stoomtram. De onderofficier H. Rijbering wist niet groote behendigheid haar van onder jle tram te grijpen. Vrij ernstig verwond aan het hoofd en minder ernstig aan het been werd zij door genoemden onderofficier Jiij een bewoner van den Vlissingschen weg binnen gedragen en daar voorloopig ver bonden. De rijksklerk 2e klasse bij de directe belastingen C. G. Hihsbeeck alhier, wordt met ingang van 1 Juni overgeplaatst paar de inspectie te Rotterdam. De heer J. Jongepier, keurmeester van het slachtvee alhier, heeft te Amster dam, met goed gevolg, examen gedaan als rijks hulpkeurmeester. V LISSINGEN. De brievenbesteller M. Storm is alhier geplaatst om als leerling conducteur aan het zeepostkantoor (Vlis- singenQueenborough) werkzaam te wor den gesteld en bij gebleken geschiktheid in den effectieven rang van conducteur der brievenmalen te worden benoemd. In de week van 11 tot 17 Mei werden met de mailbooten vervoerd 2737 passar giers, waarvan 887 met de dagbooten en 1850 met de nachtbootcn. In de raadszitting werd nog het be kende rioolplan, waarvan de kosten ge raamd worden op circa f400,000, zonder stemming aangenomen. Het kohier van den hoofdelijken pm- slag voor 1907 werJ vastgesteld. De per centage werd bepaald op 3.5. Aan den gemeentebouwmeester werd een gratificatie toegekend van f500, voor zijn werkzaamheden ten opzichte van het rioolplan. De definitief vastgestelde kiezerslijst bevat voor de Tweede Kamer 2518 kie zers, Prov. Staten 2493 en Gemeenteraad 2335, tegen resp. 2434, 2408 en 2268 op de kiezerslijst 1906/07. OVEZAND. 2en Pinksterdag, terwijl de kerken alhier aan waren pl.m. half 10 deed zich een brand in deze gemeente voor bij de wed. De Jonge aan den Groe nendijk. Een ark bergplaats voor wa gens en landbouw-materialen brandde ge heel af, doch) door behulpzame handen werd de schuur dusdanig nat gehouden, dat ze gespaard bleef. De ark was, even als de verbrande inhoud verzekerd. Een der brandspuiten van de gemeente heeft nog even dienst gedaan. Vermoedelijke oorzaak is dat een kind met een bran dende sigaar in de ark aanwezig is ge weest. (2 y Tot agent van politie der 3e klasse te Rotterdam is benoemd dhr. J. van Ges- sel van hier. Onze Kolenvereeniging hield Maan dag een niet druk bezochte vergadering om over den aankoop van kolen te spre ken. Er zullen gewone kachelkolen en nootjes aangeschaft worden. Uit liet ver slag van het vorige jaar bleek, dat toen 142 ton kolen aangeschaft en 1532 H.L. uitgemeten waren, tegen den prijs van 87 cent vrij op den wagen aan de leden geleverd. W egens het niet meevallen van de meting enz. kwamen toen enkele ILL. te kort. Dit jaar zal de prijs alweer hoo- ger moeten zijn. KRU1NINGEN. Maandagavond was ons dorp het schouwtooneel van een bloedige worsteling. Een tamelijk groot deel der jongelingschap van Ierseke was n.l. ge komen om onze gemeente met een bezoek te vereeren. Na wat verhit te zijn floor sterken drank, werd ruzie gezocht met de politie, die zoodanig werd aangevallen, dat de burgers te hulp moesten komen. Nadat er ruim gebruik gemaakt was van mes en degenstok, werd een der grootste belna- mels opgeborgen, terwijl de rest werd ge bracht een eind buiten het dorp. Het duur de echter nog lang eer de gewone rust hersteld was. Tot provinciaal lid voor Zeeland in het Centraal bestuur van het Alg. Ned. Werklieden Verbond is gekozen M. Kole Jzn., alhier. 'sHEER ARENÜSKERKE. In de Zater dag gehouden raadsvergadering die door 10 leden en' den secretaris werd bijge woond en waarin de heer Smit afwezig was, werd na onveranderde vaststelling der notulen tot leden van stembureuux in deze gemeente benoemd: Voor de stem ming en eventueele herstemming van le den voor dei Prov. Staten in liet stem- district 'sHeer Arendskerke no. 1 de hee ren Nijsse, Smit en A. Zandee 4e lid, ter wijl de burgemeester van rechtswege als voorzitter in dat stemdistrict zitting zal nemen en tot plaatsvervangers de heeren Blok, v. d. Poel en Minnaar, 4e lid. In het stemdistrict 's Heer Arendskerke no. 2 de heeren J. J. de Jager, voorzitter, N. Remijn, B. de Jager en D. Duivewaardt. 4e lid en tot plaatsvervangers de heeren B. Remijn, R. K. Janse, L. Melse, 4e lid. Voor de stemming en eventueele herstem ming van leden van den raad in het stem district 's Heer Arendskerke no. 1 dhrn. v. d. Poel, Blok en Minnaar 4e lid, terwijl de burgemeester van rechtswege als voor zitter in dat stemdistrict zitting zal nemen en tot plaatsvervangers dhrn. A. Zandee, Smit en Van Vessem, 4e lid. In het stemdistrict 'sHeer Arendskerke no. 2 de heeren B. Remijn Pz„ voorzitter, B. de Jager, K. Janse en L. Alelse, 4e lid en tot plaatsvervangers de heeren J. J. de Jager, M. Remijn en Duivewaardt, 4e lid. Tot lid van, de commissie tot wering van schoolverzuim te 's Heer Arendskerke werd benoemd de heer J. Smit Jr. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten dezer provincie inzake de regeling van de jaarwedden van den bur gemeester, secretaris en ontvanger dezer gemeente wordt de wenschelijkheid uitge sproken het bedrag dier jaarwedden niet hooger te stellen dan het door voormeld collego vastgesteld minimum zijnde voor den burgemeester en secretaris f 950 en voor den ontvanger f 500. Nadat nog ©enige wijzigingen van af- en overschrijvingen in de gemeentebo- grooting voor 1906 waren aangebracht wordt ten slottq nog ter tafel gebracht een schrijven van de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid en Noord-Beveland, houdende verzoek adhaesie te betuigen aan een door haar aan de Prov. Staten van Zeeland gericht adres om het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland in dier voege te wijzigen, dat het, te beginnen met 1 Jan. 1913 verboden zal zijn de wegen in de provincie te berijden met vierwielige voertuigen beladen met een vracht van meer dan 1000 K.G. en met andere voer tuigen beladen met een vracht van meer dan 750 K.G. tenzij de veilingen der wielen minstens 9 c.M. breed zijn. Besloten werd het verzoek in te willigen met dien ver stande evenwel dat in plaats van op min stens 9 c.M. de vellingen der wielen op minstens 8 c.M. breedte worden bepaald. VLAKE. Het ongeveer driejarig zoontje van den heer L. alhier had het ongeluk met den wijsvinger van zijn rechterhand in een in beweging zijnden snijmolen te geraken, met het gevolg dat die vinger ge heel werd vermorzeld. BIEZEL1NGE. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij dhr. B„ een bekend kuikenfokker alhier, een kuiken is geboren met slechts één pootje. Dit pootje is slechts een stompje, daar bij het kniege wricht het onderdeel omgebogen en met het bovenbeen vergroeid is, wat zichtbaar is, doordat zich daar een paar teenen be vinden. Van het andere beentje is niets te bespeuren. Het diertje is overigens tie rig en gezond en zelfs groot van stuk. HEINKENSZAND. Door den burgemees ter, leden van den Raad en secretaris is aan den heer .1. Braamse, wethouder alhier, ter gelegenheid van zijn 70sten ge boortedag een fraaie wandelstok met zil veren knop ten geschenke gegeven. SCHORE. In de Zaterdag gehouden raadszitting weid besloten te adviseeren de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris van f 345 op f 400 te bren gen en die van den ontvanger van f 175 op f 225, zijnde f 25 hoven het minimum. NISSE. De uitslag der alhier den 2en Pinksterdag gehouden schietwedstrijd is als volgt: Op de korpshaan werd deelgenomen door 8 vereenigingen. Max. punten 180. lste prijs zilveren medaille yanwege het hoofdbestuur werd behaald door „Pro Patria" van Nisse met 162 punten; de bronzen medaille door „Nimrod" van Wol- fertsdijk met 135 punten en de zilveren medaille, geschonken door don burgemees ter, door „Pro Patria" voor de meeste rozen (5). Op de personeele baan waren winners M. Jansen, Nisse, lste prijs een wekker- klok met 99 punten, N. Moerman, Nisse, 2de prijs een inktstel met 97 punten, J. de Jonge, 's Heer Abtskerke, 3de prijs een tabakspijp met 92 punten, .1. Okker, Wol- fertsdijk, 4de prijs een voetpomp met 92 punten en A. Kopmels, 's Gravenpolder, 5de prijs een sigarenkoker met 92 punten. Op de vrije baan: lste prijs J. Okker, Wolfertsdijk, met 55 punten, 2de prijs (bij loting) J. Orijgers, 'sHeer Abtskerke, met 54 punten, 3de prijs II. Steenblok, Nieuw- dorp met 54 punten, 4de prijs A. de Graag, ■'s Gravenpolder, met 53 punten, 5de prijs Joh. Jansen, Nisse, met 53 punten, 6e prijs Iz. Koole, Heinkenszand, met 52 pun ten. Laatstgenoemde waren geldprijzen. RILLAND-BATH. De verschillende vruchten in de verscheidene polders zijn niet zoo best als kon worden verwacht. De nachtvorsten hebben aan de pnrdap- pele.il op vele plaatsen vrij belangrijke schade toegebracht. Sommige gedeelten zijn totaal bevroren en zien erg zwaif,. Ook zijn op enkele plaatsen do erwten bevroren. De bieten die er bijna overal duidelijk op ïgjeu zichtbaar waren, worden gegeten door insecten, zoodat verschei dene plantjes verdwijnen. Hier en daar worden ze evenals de ajuin uitgereden of opnieuw overgezaaid. In een gedeelte van de Bathpolders, grenzende aan de hofstede ibewoond door den zeikastelein van Weele, staan de vruchten redelijk wel. De overige gronden in dien polder waar koolzaad is gezaaid, hetwelk io bloei staat, zullen niet veel opleveren, daar dit zaad maar op enkele plaatsen is opgekomen. Naar be weerd wordt zal een groot deei worden uitgereden en een klem gedeelte blijven staan. 's GRAVENPOLDER. Te Amsterdam slaagde voor het examen voor rijks-keur meester voor vleesch de heer J. (J. Kievit alhier. (M. C.) KLOOSTERZANDE. Toen Maandag J. Buisrogge met paard en rijtuig van Wal soorden kwam, om eenige eerw. Zusters, die van Etten kwamen naar Groenendijk te brengen, zag hij op den Provincialen weg een motorrijwiel aankomen, zijn paard niet te best vertrouwende, noodigl hij de eerw. zusters uit om het rijtuig te ver laten. Dat deze maatregel lang niet over bodig was, bleek weldra, toen het rijwiel met zijn getuf al nader en nader kwam. Het paard al schichtiger wordend, rukte zich uit de handen van den voerman los en stormde in vliegende vaart in de rich ting van zijn stal, tot het in zijn vaart werd gestuit in een doornenhaag en wel dra gegrepen werd. (Zei.). In de te Hontenisse gehouden raadsvergadering was een schrijven inge komen van het lid Fassaert, dat hij, we gens vertrek uit de gemeente, ophoudt lid van den raad te zijn. De jaarwedden van burgemeester, secretaris en, ontvanger wenscht de raad op respectievelijk f 1200, f 1200 en i' 500 gehandhaafd te zien. Af wijzend werd beschikt op het verzoek der ai'deeling Terneuzen van Schuttevaer tot vermindering der havengelden te Walsoor den. WESTDORPE. A. L., landbouwer alhier, beliep dezer dagen een onbeduidend wond je boven het oog door zich ergens tegen le stooten. Des anderdaags zwol het hoofd op en de ongelukkige is gister in pen hevig lijden aan de gevolgen van bloed vergiftiging overleden. In de Zaterdag te Westdorpe ge houden raadsvergadering werd, overeen komstig een ingekomen verzoek van de commissie die zich heeft gevormd om de totstandkoming van een stoomtramlijn naar Sas van Gent te bevorderen, beslo ten aan geen comité steun te verleenen, tenzij Sas van Gent verbonden wordt. (M. C.) Meikoopdagen. Nu do maand Mei half voorbij is, zijn in Zeeuwsch Vlaande ren de Meikoopdagen weder volop aan den gang. Niet iedereen zal weten, wat een Zeeuwsch-Vlaming onder een meikoop dag verstaat. Als hoeren, hetzij doordat ze hun schaapjes op het droge hebben, oftewel omdat ze zoogenaamd „uitge schud" worden, have en goed verkoopen, en daarmee wachten ze tot de maand Mei, dan heet dat Meikoopdag. We hebben er dit jaar weer veel. En groote. 'tZijn geen uitzonderingen, als men op zoo'n verkooping 20 tot 30 paarden en een 70 stuks vee onder den hamer ziet komen. Gegadigden komen naar zoo'n koopdag van heinde en verre opdagen. En nog veel grooter is liet aantal kijklusti- gen, die niet alleen om de verkooping, maar om al wat er mee in verband staat een dag vrijaf genomen hebben. Vooral in het land van Cadzand, flat is het deel van Zeeuwscih-Vlaanderen ten .Westen van den Braakman, maakt men van den koop dag een kermis. Een kermis, die zich niet .tot de betrokken hofstede bepaalt, maar waaraan het geheele dorp meedoet, waar de hofstede toe behoogt. Op echte boeren manier is menig herborg in een danszaal herschapen; een ijselijk kermend orgel vormt meestal het orkest en enfin, chaqu 'un son gout, zegt de Franschman. 't Is echter der boerenjongens en dito deerns zin wel degelijk en, geloof me, daar wordt dan menig dansje gedaan. Dan ma ken ze van de gelegenheid gebruik en lot langen tijd na den koopdag vormt de genoten pret dc hoofdschotel in de gesprek ken. Terwijl het ook geen verbazing .ha- hoeft te wekken, dat die gelegenheden vaak de oorzaak ervan zijn, dat „twee harten gloeiend worden aaneengesmeed". Niet ten onrechte vergelijken sommigen onze Meikoopdagen met de bekende „bruidenmarkt" te Aarlen (België). Telkens en telkens komen ongelukken voor doordat het publiek tracht op in gang zijnde trams te springen. Zoo ook te 's Gra- venhage, waar een heer onder oen electrische tram geraakte, die hem beide beenen afreed. De toestand van den gewonde is bedenkelijk. Aldaar had Maandag den Tweeden Pink sterdag op den Ouden Scheveningscheu weg een botsing plaats tusschen een electrische tram en een rijtuig. De koetsier werd zwaar gekneusd, terwijl de in het rijtuig zittenden met den schrik vrij kwamen. Van de tram werd het balkon ingedrukt. Zondag is door de rijksveldwacht te Assen gevanke lijk binnengebracht en in het huis van be waring opgenomen F. K., onderwijzer te Paterswolde, verdacht een zijner leerlingen een jongen van 11 jaar, zoodanig te hebben geschopt, dat deze eeuigen tijd daarna te Groningen in het ziekenhuis is overleden. Zaterdagmorgen te zes uur vielen te Rotterdam 700 bootwerkers met steen en en zelfs met revolverschoten de mannen der nieuwe corporatie van meters en wegers aan. De politie, die het kantoor der nieuwe corporatie bewaakte, verleende hulp en dreet de bende met den blanken sabel uiteen, waarbij ernstige ktuppen vielen. Onder Delftshaven is een twaaijarige knaap, die een motoromnihns naliep door een electrische tram die van de tegengestelde zijde kwam gegrepen en gedood. Te Wommeis is een vierjarig meisje in een diepe gracht geraakt en er levenloos uit opgehaald. Te Huizum geraakte tijdens de afwezigheid der moeder het anderhalfjarig kind van een fabrieksarbeider met haar kleertjes in aan raking met een brandend petroleumstel. Op het gekerm der kleine snelden een paar buurvrouwen te hulp die het kindje dat in lichte laaie stond de kleeren van 't lichaam rukten het kind ligt zorgelijk. Bij den burgemeester te Roozendaal vervoegde zich dezer dagen een persoon met verzoek Z.Ed. te mogen spreken. Nadat de dienstbode hem even in het kantoor had gelaten, waar hij een poosje moest wachten, zag hij de kans schoon van een geopende schrijitafel een gouden bril en lorgnet, benevens een kilometerboekje le kl. te ontvreemden, waarna hij de woning verliet. Door de rijkspolitie is de dader te Bergen-op-Zoom aangehouden. Het bleek een ontBiagen onderwijzer te zijn. Te Alkmaar is een loodgieter van een hoog in aanbouw zijnd huis gevallen. Hij kwam met zijn borst op een steekdam terecht en viel daarna in het water. Zwaar gekneusd werd hij naar het Stadsziekenhuis overgebracht. Te Haar lem is Vrijdag een doofman door de stoom tram pverreden. Hem bi aken de beeuen en hij werd verder zwaar gekneusd. De familie N., van café „Paviljoen'', te Twello, is Zondagmorgen een prnstig ongeluk overkomen. Na hijwoning van een dienst in de R.-K. Kerk te Duistervoorde keerde zij per rijtuig huiswaarts. Eens klaps sloeg het paard op hol, de heer N„ zijn vrouw en zijn dienstbode sprongen uit het rijtuig, met het gevolg dat mej. N. en de dienstbode bewusteloos op den weg bleven liggen. De heer N. kreeg geen let sel, evenmin hun dochtertje en de zoon die het paard stuurde; beiden waren in het rijtuig blijven zitten. De toestand van do echtgenoote van den heer N. is zeer ernstig. Zij werd in een naburig huis op genomen en mag niet naar huis vervoerd worden. Men vreest voor hersenschudding. De dienstbode heeft belangrijke wonden aan het hoofd. Haar toestand >s gelukkig niet levensgevaarlijk. Men meldt uit Deventer: Maandagavond is een kindje van den hoer en mevrouw V., dat door hen alleen in huis was achtergelaten, in het wiegje in brand geraakt, doordat het piet een plumeau het nachtlichtje raakte. De plu- meau geraakte in brand, vervolgens hei- bedje en zoo het kind. Toen de moeder, die naar de kerk was geweest, thuiskwam, ontwaarde zij wat er gebeurd was. Zij nam het. wichtje, dat hevige brandwonden aan hoofdje en armje had en reeds be wusteloos was, op, waarschuwde eenige buren en voorbijgangers, die het vuur'in het wiegje bluschten. Up advies van den geneesheer werd het knaapje naar het St. Jozeph-gesticht gebracht, waar het weldra overleed. Brand door een broedmachine. Een vernuftig uitgedachte broedmachine, was oorzaak, dat bij de familie J. Buuren- tijdt te Amsterdam bi and ontstond. In een stoof, een Verkades nachtlichtje daar boven, een aquarium waarin een paar kuikentjes. De stoof geraakte in brand en spoedig stond het achterhuis in lichte laaie. De gebroeders Buurentijdt wekten de familie waarschuwden de brandweer, die weldra met een koolzuurspuit den brand gebluscht had Keuken en achterkamer brandcj De kiekens werden ontijdig gebradej Te Volendam had een voorval dat ernstige gevolgen had kunnen Omstreeks half elf. terwijl de R.-H stampvol was inet kerkgangersoil 1600 personen geraakte doer betf met lucifers door kinderen een boel in brand, waarvoor alarm werd ga In de kerk werd daarvan iets gehd daar men aan de kerk aan 't verl is en buiten om het kerkgebouw v gravingeu hebben plaats gehad, kvj velen plotseling het denkbeeld op kerk op instorten stond, waard paniek ontstond, daar ieder overlj kerk wilde verlaten. De schrik zat el dat eenigen zich zelfs van de gaanden vallen, wat de ontsteltenis nog mej toenemen. Het duurde dan ook g| tijd eer de geestelijken de gen tot kalmte hadden gebracht en d« lijke plechtigheden weer konden voortgezet. Te Kerk-Avezaath had Maanc droevig onheil plaats Een fietsri, eenige spelende kinderen wilde or reed een vierjarig jongetje om\ het noodlottig gevolg, dat het eerl schudding kreeg en kort daarna s Een mijnwerker te Billmericb, phalen die door rheumatisehe pijn) geplaagd, wreef zijn lichaam met pf in, kwam toen te dicht bij een raakte in brand Spoedig daarna de brandwonden gestorven. In de jongste zes weken heefi in BritsehIndiè450,000 slachtoffers! Alleen in den Pendjab maaide 1 286,000 menschen weg. 1 Groote branden. In verej deelen van Duitschland hebben branden gewoed, voor een deel teJ der groote droogte der laatste del het Ernstdal (Saksen) verbranddel dagnacht zes huizen met hijg' waardoor 13 arme gezinnen van h dak beroofd werdende meest niet verzekerd. Te Kloterhause singen werden twee voile schurei bliksem getroffen en geheel verni vierjarig kind kwam om het ld Glogan is een groote zaak in kr waren aan de markt geheel dc vernield. Door de ontploffing viJ petroleum werden acht manneir gewond. Een bekend paardenliefhebbei merrie, die hem veel verdriet ver omdat 't beest na even geloopen onmiddellijk de bek vol scliui waarvan groote witte vlokken borst en pooten en 't tuig. Reed.- malen had hij er naar geïnfornj dat te verhelpen zou zijn, doch' waren de aangeraden middeltjes gebleken. Tot hij ten slotte een' tentie in de krant zag, waariD v onfeilbaar middel tegen 'tscbij aangeboden. Daarop werd gesel drie gulden verzonden, 't AntwoJ spoedig, 't behelsde den volgend „Geachte heer, leer t peerd s Een ondelicate bruig dagen heeft de politie te Zurich a slag geslagen door zich te verze den persoon van 'n Amerikaansch financier, Charles Barnstall gei zijn bruidje 65.000 mark ontfut! mee op den loop ging. De Amej in een voornaam pension in I waar veel vreemdelingen verkej stapt, alwaar hij een jonge dj kennen, die belang in hem begoj en wel zoo hevig, dat het pad elkaar verloofde Het meisje, I wilde zich met haar aanstaS bloedverwanten in Frankfurt tf machtigde hem eerst, haar de 65,000 mark los te maken. Gedl uiterst gezellig dineetje in een beweerde de bruigom, dat hij moest'ging weg, en bleef wed De Berlin. In een End (Daily Telegraph) had d een der slachtoffers der ramp' was van den scheepskapitein Jo wylka (Zuid Wales) en haar r| doodenlijst voorkwam, waarop Hoek van Holland toog, haai| opgraven en herkende, doch c moest dat al haar sieraden Thans deelt de heer H. v.d Hal dam aan de N. R. C. mede, dij ste helft van Maart te Hoek is aangekomen een juffrouw, zichl voor een nicht van zekere mevj volgens haar bij de ramp vai omgekomen. Op het bericht v| spoelen van het vrouwenlijk naar Hoek van Holland gespoed in bet lijk van mevrouw Phil| door haar gezochte mevrouw de juffrouw zpjn daarop op 1 de thans vermist wordende want andere sieraden droeg he| medegegeven. Zoodra hem dit geworden, heeft kapitein Jonei teruggekeerd, de hulp ingerod bekwaam Engelsch speurder, gaande in een van Londen's acj een kosthuis heeft uitgevond zekeren Frost gehouden werd] heeft men meermalen getrach spreken te krijgen. Later ble]

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2