n -CACAO. «alen «EN a ii In aken. >N, ••••••••••f ZOON, Goes. E N ruiver. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Be trek naar de steden en Kath. Soc. Actie op het platteland. BUITENLAND BINNENLAND UIT ZEELAND. *0. 60. G03S. I K D P u R- agsten nood le, liet eenige Vaagt en uit ziekten. Ie gunst door li aken's Ie N hekomen AAN. Jrg; verder te te Vlissingen goffau; ri lt hi C 12. Ipeii, aglttzcu, A lain, .oreclirlft 'kijkers, trosropen. ruiouietera. hoort. JNDIGEN. lAAlMAOHINES rbeteringen. AAIM ACHINKS zwaar gras eu IAAIMACHINKS ter dan machines od ellen en worden ,e eigenschappen plaats verzekerd, fabrikaat Levering erouderde systemen löther's Paarden- en één- en twee- mdwaarb.- tij-, Co. te Amsterdam, t 1809, g en tegen vaste illijke tarieven. :omen bij dhr. JACs. e Heinkenszand, Cor- voor Westel. Zuid- ilo f 1.25. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes fO.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers h contant 0.O5 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.371/,, voor niet-abonné's„045 Ad verten tón van 15 regehS f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 8 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. Reckmeberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Evenmin valt het te betwijfelen, dat juist die trek naar de stad een flinke organisatie van het platteland zoo drin gend noodig maakt. Ik moet hier in een korte herhaling val len. Dezelfde reden immers, waarom ik in mijn voorgaand artikel aandrong op krachtige katholieke sociale, actie in de streken, waaruit velen naar Duitschland trekken, geldt voor het geheele platteland, voor alle dorpen met 'toog op hen, die daar vertrekken maar binnen onze lands palen blijven. Zooals gezegd, het eenigst begrip van nog zeer veel dorpelingen pn be- oners van het platteland omtrent vereeniging is veelal niets anders dan: samenkomst in de her berg. Dat komt er van jongsaf in, en met dat idéé begeven zij zich naar de stad. Maar de herbergen en café's in de stad zijn niet even onschuldig als die op de dorpen. Daar hooren de jongelui meer, daar zien zij meer, daar ontmoeten zij ander gezelschap, daar kent niemand hen, daar is do verleiding veel grooter. En het gevolg? Het duurt niet lang of zij ne men het zoo nauw niet meer met den godsdienst, allerhande socialistische idee- en zetten zich spoedig in hun geest vast, zij kennen al heel gauw den weg naar de befaamde buurten, zij komen overal be halve in de R. K. Bonds-gebouwen en li. K. V'ereeuigingslokalen. Wij constateeren maar 't liefst feiten. Priesters, die jarenlang aan het zielen heil in de steden hebben gearbeid, onder vonden steeds, dat het geloof en de zeden van zeer veel buitenmenschen in de stad schipbreuk leden, dat vele plattelanders zelfs binnen zes maanden na aankomst in de stad reeds totaal bedorven zijn. Personen, die op de hoogte zijn, heb ben -rij verzekerd, dat het erge Mis ver zuim en de aanzienlijke verwaarloozing der Paaschplichten in Rotterdam voor eengroot gedeelte te wijten is aan de immigratie van Noord-Brabantsche en Zeeuwsche katholieken. De propagandisten der katholieke ver- eenigingen in de steden kunnen ernog wel eens in slagen, proselieten te maken onder hen, diej niet uit uitsluitend ka tholieke streken afkomstig zijn; doch al vorens zij hen, die op het katholieke plat teland werden opgevoed, op het spoor zijn, zijn dezen dikwijls at veel te ver afgedwaald. De lijsten der leden trouwe-bezoekers der R. K. Militairen-vereenigingen leggen hier ook een onafwijsbaar getuigenis af. De lotelingen uit katholieke dorpen schitteren niet zelden door hun afwezig heid. Mij is altijd bijgebleven, wat ik eens voor eenige jaren las in „de Maasbode" omtrent de feestviering, ik meen het zil veren stichtingsfeest, van de R. K. Militai- ren-vereeniging te Gorinchem. Het was een luisterrijk feest, waaraan velen deelnamen maar, zoo werd geklaagd, jammer dat geen enkele katholiek van de overzijde, d. i. uit Noord-Brabant aanwezig was. Tegen feiten valt nooit te redeneeren; maar tegen zulke feiten, dunkt me, zeker niet. Wij zeggen het daarom ten volle Mr. Aalberse na: „moge het ernstig ver* maan, door de feiten gegeven, overal worden verstaan". Laat men toch nooit meer zeggen: bij ons zijn het allemaal brave en een voudige menschen; wij hebben geen pa tronaten, bonden en vereenigingen noodig. Dien tijd hebben wij gehad, 't Is hoog tijd, dat overal; flink gewerkt wordt en op alle manieren krachtige sociale actie worde gevoerd, en niet het minst op het platteland. Geschiedt dit, wordt de landelijke jeugd voor het leven opgevoed en ontwikkeld in en door de patronaten, worden zij daar godsdienstig goed onderlegd en met nut tige kundigheden verrijkt, worden zij daar gevormd tot wakkere strijders voor „Eer en Deugd" en gewonnen voor de drankbe strijding, leeren zij daar sparen, en wor den zij zoodoenjde- geknipt voor het ver- eenigingsleven, en is) dit op de dorpen in vollen bloei, dan zal «le trek naar de stad een tegenwicht hebben; want dan worden de dorpers afgericht voor den ko menden levensstrijd en trekken zij naar de stad, dan zullen zij zich niet terstond laten medeslepen en over halen, doch moedig strijden en, wij twijfelen niet, ook zegevieren. De een of de ander moge dan nog eens slukken maken of een scheeve schaats rijden want dat voor komt men nooit doch wij maken ons sterk, dat men toch over het algemeen niet zooveel geloofsafval, verwaarloozing van den godsdienst, onverschilligheid en onmatigheid onder de. katholieke platte landers in de steden zal te betreuren heb ben, maar dat velen zullen behouden blij ven voor het geloof. (Slot volgt.) SPANJE. Het kleine Alfonsje is Zaterdag gedoopt in de kapel van het paleis. Alle groot- waardigheidsbekleeders, op 't schitterendst gekleed, waren aanwezig. In plechtigen op tocht werd de doopeling door de markiezin van Salamanca van zijn wieg naar de ka pel gedragen, tusselien kardinaal RinaJdi, die den paus-peet vertegenwoordigde, en de koningin-moeder van Spanje, de peet grootmoeder. Daarachter aartshertog Eu- genius, de hertog van Oporto, prins Arthur van Connaught en prins Frederik Leopold van Hohenzollern, vertegenwoordigers van vier peet-vorsten; dan kwamen de infan tes Eulalia en Isabella, en andere prinsen en prinsessen en het heele koninklijk huis en de muziek van de hellebardiors, die het schreeuwen van het kind moest over stemmen. Er werd veel bij de plechtig heid geschoten met kanonnen. Bij den ingang van de kapel werd de stoet verwelkomd door de hooge geeste lijkheid. De kapel schitterde van het goud der galajassen. Mgr. Sancha, aartsbisschop van Toledo, verrichtte de doopplechtig heid. Het kindje werd gedoopt met. water van de Jordaan. RUSLAND. Reeds eenige dagen geleden deelden we mede, dat er een complot was ontdekt, dat zich ten doel stelde een aanslag op den Czaar voor te bereiden en uit te voeren. Door de trouw van een edelman, aan wien medewerking was verzocht, was het te danken, dat een groot aantal samenzweerders werd gevangen genomen. In de Maandag gehouden zitting van de Rijksdoema is deze aanslag ter sprake gebracht door een interpellatie van de rechterzijde. De minister-president Stolypin deelde hierop het volgende mee: „In Februari 1907 heeft de Petersburg- sche veiligheidspolitie bericht ontvangen, dat een vereeniging was gevormd, welke ten doel had een reeks terroristische aan slagen te volvoeren. Den 13en April zijn 28 leden van deze vereeniging in hechte nis genomen. Het onderzoek heelt tot dus ver aan het licht gebracht, dat velen dier personen zich hebben aangesloten bij de revolutionnaire socialisten, om een aan slag te plegen op het leven van den Czaar en gewelddadigheden te plegen te gen de grootvorsten Nicolaas-Nicolaje- vitszj en den minister-president Stolypin. „De leden der vereeniging hebben be proefd het keizerlijk paleis binnen te drin gen, doch zijn daarin niet geslaagd". Omtrent den beraamden aanslag op den Tsaar wordt nog uit St. Petersburg ge meld, dat behalve den soldaat die gevan gen genomen werd, op Tsarskoje Selo nog een kozakken-onderofficier, behoorende tot de lijfwacht van den Tsaar, en een can- didaat-hofzanger van de kapel in hechte nis zijn genomen. Ook zij bekenden schul dig te zijn en tot de samenzweerders te be- hooren, die een aanslag op den Tsaar wilden uitvoeren. Op hun aanwijzing wer den vervolgens nog 3 militaire en 30 bur gerlijke personen gevangen genomen, die allen behoorden tot de revolutionaire par tij. Het zwaarst weegt de schuld van den kozakken-onderofficier, die de wacht hield bij den Tsaar, en tot taak had den moor denaars toegang tot zijn vertrekken te verschaffen. Te Lodz heerschen nog alles behalve idyllische toestanden. In de voorstad Ba- loety werden de lijken van drie jonge mannen gevonden, op wier kleederen pa pieren waren vastgespeld met het op schrift: „Door de arbeidersorganisatie ge- doode bandieten". In de politic-gevangenis te Lodz werden twee politieke gevangenen door do wachthebbende soldaten doodge schoten. Er is op het oogenhlik daar ter stede ook weder een nieuw soort terro risme in zwang gekomen, ditmaal gericht tegen de eigenaars1 van huizen, die de huurprijzen verhoogen en tegen huurders, die een huis betrekken voor een hooge- ren huurprijs dan; er vroeger voor be taald was. Deze personen ontvangen n.l. brieven vol waarschuwingen en bedrei gingen. De inhechtenisnemingen op Tsarskoje Selo worden, naar uit Petersburg wordt bericht, voortgezet. De politie doet in de laatste dagen voortdurend huiszoekingen. Onder de gevangen genomen personen be vinden zich verscheiden leeraren van het keizerlijk lyceum. Groot opzien verwekte de ontdekking van een mijn op Tsarskoje Selo, gevuld met zeer krachtige ontplof- fingsmiddelen, waaronder pyroxaline. Te Odessa is dicht bij het hoofdcommis sariaat politie een helsche machine ontploft. De inspecteur van politie en twee rechercheurs werden gedood, terwijl zeven anderen ernstig gewond werden. De daders waren op een verschrikkelijke ma nier verminkt. E e r b e w ij z e n. De Tsaar heeft aan den Katholieken aartsbisschop van Wars chau, mgr. Popièl, een brief gericht, waar in hij hem de Alexander-Newski-orde ver leent als belooning voor zijn trouwe en ijverige diensten. De Russische minister-president bij den H. Stoel, Sassonoff is tot staatsraad be noemd met den rang van kamerheer. Voorts heeft de Tsaar den domheer van 't aartsdiocees Mohlen, mgr. Endmann een gouden ring met brillanten en zijn naam als blijk van bijzondere waardee ring laten overhandigen. Te Coeocale, aan de Russische grens, ontdekte de politie een hoinmenfabriek, waarin een groot aantal afgewerkte bom men aanwezig was. De politie nam 11 Russen, waaronder 6 studenten in hechte nis, dit dien gewapend waren. Eon d '"lal roovers overvielen te Lodz, midden in de stad, een postwagen, dooden 2 beambten en verwondden de anderen; zij maakten zich daarop van een deel der zich in den wagen bevindende stukken meester. Er werden troepen ge- requireerd, die een huiszoeking in de na burige huizen instelden. Zij schoten op een aantal arbeiders in een fabriek, waar van er 20 gedood en 'verscheiden ver wond werden. MACEDONIË. De Turksche troepen zijn er in geslaagd een van de krachtigste steunpunten van de Bulgaarsche benden te vermeesteren, gelegen aan het meer Yenidsche. De Bul garen verloren vijftig man en beweren, dat dezen door de Turken werden afge maakt. De Turken hadden zeven dooden. De Bulgaren dreigen thans alle Griek- sche en Turksche dorpen plat te branden. Te Sofia is een Macedonische meeting gehouden, waarin een spreker klaagde over de uitroeiiUgspolitiek, die Grieken en Serviërs onder de geheime medewerking van de Turken tegenover de Bulgaren drijven. Er werd een motie aangenomen, waarin de groote mogendheden, het Bulgaarsche volk en de regeering, worden aangespoord den strijd tegen de Turken en hun aan hang te aanvaarden. AMERIKA. De vervalsching der moraal schijnt vooral in Amerika ontzettend te worden. Men twist daar nu over de quaestie of getuigen voor den rechter een meineed mogen begaan, indien door het zeggen van de waarheid de goede naam van een vrouw zou worden benadeeld. Tot onze verbazing lezen we, dat zelfs rechters zulk een meineed goedkeuren. Die men schen moeten toch stekeblind zijn, ,om niet te zien, dat zoo de fundamenten der samenleving totaal worden ondergraven om nog van het goddelijk gebod dat de leu gen verbiedt te zwijgen. Koninklijk bezoek. Omtrent het bezoek, dat H. M. de Koningin en Z K. H. Prins Hendrik in de eerste helft van September zullen brengen, vernemen wij het volgende: De eerste dag zal geheel gewijd zijn aan Walcheren, waarbij in hoofdzaak Mid delburg en Vlissingen zullen worden bezocht. Des avoDds diner" aangeboden door de Prov. Staten van Zeeland. De tweede dag: rijtoer naar Veere, van daar per Prov. boot naar Zijpe en verder per stoomtram naar Zierikzee. Na een bezoek aan deze plaats gaat de tocht verder per Prov. boot langs het Katsche Veer naar Goes en van hier uit, na een bezoek aan de stad, per spoor terug naar Middelburg, alwaar de gemeenteraad het Koninklijk echtpaar een diner zal aanbieden. De derde dag per spoor naar Vlissingen, van daar per Prov. boot naar Breskeus, verder met het salonrijtuig van den stoom tram naar Oostburg met een kort opont houd te Schoondijke. Na in Oostburg eénigen tijd vertoefd te hebben, gaat de tocht terug naar Bres- kens. Van darr per boot (lunch aanboord) naar Ter Neuzen. Bezoek aan de stad Van daar per spoor naar Hulst (te Axel zal de trein ter begroeting stoppen.) Na de ontvangst ten stadhuize, rijtoer door de stad en daarna per spoor terug naar Apeldoorn of naar 's-Gravenhage, indien het bezoek zal plaats hebben in de tweede week van September. (Z Rijksmiddelen. De staat van ont vangsten der Rijksschatkist over de maand April yvijst weder een kleine (oeneming aan. Daardoor is het voordeelig verschil met de eerste vier maanden yRu het vorig jaar geklommen tot ruim 1.3 jnillioen. Niet alle onderdeelen hebben hiertoe mede gewerkt en bij sommigen is de invloed der heerschende gelderisis duidelijk merk baar. Daardoor toch hebben de indirecte belastingen 21/2 ton minder opgebracht, niettegenstaande de hieronder behooren de successierechten ruim 2 ton meer pp- brachten. In de afbetaling der directe be lastingen was een schommeling waar te nemen, waardoor grondbelasting en per soneel achter, maar bedrijf»- en vermom gensbelasting ver vooruit waren. Een goede figuur maken de Rijksdiensten van posterijen, telegraphic en loodsdiensten, waarmede alleen reeds de meerdere op brengst van 1.3-millioen is verkregen. „Voor Eer en Deugd". Deze ver eeniging is thans opengesteld ook voor gehuwde mannen. Dientengevolge zal zij in twee secties verdeeld zijn: 1ste sectie: Afd. „Mannen", 2de sectie: Afd. „Jongelingen". Het wezen der vereeniging blijft onver anderd: in beide secties wordt hetzelfde doel nagestreefd. In Statuten en Huishou delijk Reglement zijn alleen die wijzigin gen gebracht, welke gevorderd worden door den leeftijd en de maatschappelijke positie der nieuwe leden en door de actie- naar-buiten, waar deze noodzakelijk ge oordeeld wordt. Als grondbeginsel geldt ook voor de Af- deeling „Mannen", dat voor alles het gods dienstig en kerkelijk karakter der vereeni ging moet op den voorgrond treden. Er zijn altijd nog menschen, die mee- nen, dat patronaten voor de jeugd niet noodzakelijk zijn of dat uitgebreid godsdienstonderwijs overbodige weelde is. Nu dat zij dan leeren van onze vijanden. Een Duitsch dominé bevond na een gron dig onderzoek, dat Berlijn met een net van „sociaal-democratische" vereenigingen voor de j e u g d is overdekt. Daar worden de jongens opgekweekt tot een georga niseerd ongeloof. Ze worden gedrild in spitsvondigheden en haat legen geloof en christendom. En moeten wij dan slapen of de onzen tot verweer uitrusten Of aveer achteraan hinken? Geen Katholiekendag. Dit jaar wordt in 't Bisdom Haarlem geen Katholie kendag gehouden. Aan dr. Kuyper is als vader der Drank wet een pluim op den hoed gezet door niemand minder dan dr. Blooker, den oud- liberaal, die in de jongste vergadering van den Nederl. Vrouwenbond mededeelin- gen deed over den handel in „chanteuses,. en uit een Fransch werk over de behande ling der chanteuses (zangeressen) de ver pletterende uitspraak voorlas dat Neder land in de rjj der onzedelijke natiën op Frankrijk en Rusland volgt. Dies prees dr Blooker de Drankwet, welke in haar artikelen 28 en 47 gelegen heid biedt om aan dien slechten naam te ontkomen, dewijl daarin paal en perk ge steld wordt aan 't afschuwelijk bedryf der tingeltangels, die kweekplaatsen van onze delijkheid en toevluchtsoord voor aan lager wal geraakte lichte kooien. En die goede Drankwet is door de heele Linkerzijde in de Eerste Kamer, en door de gansche Linkerzijde in de tweede Kamer op Roëll en v. Rarnebeek na, als prulwerk, óf uit politiek? afgebteind; terwijl haar grootste tegenstander, de groote Rink, die haar als minister eens op haar plaats zou zetten, tot heden nog niets vinden kon om haar te verbeteren 1 Om te onthouden. Hetdienstboden-vraagstuk. Tot de vele moeilijk op te lossen vraagstukken behoort het dienstboden-vraagstuk. Met de Aaltjes, de Mietjes, de Neeltjes. de Uien tjes zijn de goede uoeduuizhem n oek e- raakt Trouw, eerlijk, busvasi, zinnelijk, werkzaam waren de gedienstige geesten onzer grootmoeders, ais ze met trouwden met een even eerlijken werkzameu timmer man, of verder pleegden ze tot hun dood in één en denzelfden dienst te blijven. Nu zjjn 't Alida's, Marie's, Nelly's Dina's gewor den en óók de hoedanigheden zijn de oude niet meer. Aan klagen over ,.het volk" geen gebrekwilde men de klachten geloo- ven, dan zouden de „mevrouwen in 't alge meen toonbeelden zijn van alles wat slecht is. De gelukkigste mensch of liever de gelukkigste vrouw, wordt dan ook zij ge- heeten, die met geen personeel te maken heeft. En de beklagenswaardigen die veel hulp noodig hebben, spreken van een „nood zakelijk kwaad". Nu kan niet elkeen 't zon der vrouwelijke hulp stelleu en de indienst neming van mannen voor wat vrouwwerk is, althans zoodanig geldt, wil er nog niet goed in. Een Jan of Piet of Hein past dan ook niet precies in een Hollandsche keuken die eenigzins in stijl is Nu is de kokerij, de dagelijks terugkee- rende behoefte aau warme spijzen, een belangrijk punt van overweging van elkeen, die aan „zelfhulp" denkt, die heel geen dienstboden houden of 't „kwaad" tot het allernoodigste beperken wil. Zoo is men dan gekomen in Amerika in Denemarken, in Noorwegen tot den bouw van één ]reu- kenhuizeu, dat wil zeggen huurhuizen, waarin zich slechts één keuken bevindt voor alle huisgezinnen samen. Er is nu een maat schappij gevormd te Berlijn, die in Duitsch- iand's hoofdstad 't zelfde wil invoeren voor huizen met twee, drie en vier kamer-wo ningen. Eén gemeenschappelijke controle keuken dient vo.r de bereiding der spijzen, ten gebruike van alle bewoners, door een personeel onder leiding van den huiseigenaar, dat ook voor de reiniging van het huis zorg draagt. De woningen krygen stoom- verwarming, warm waterleiding, stofzuig- reiniging, gas en electriciteit, lift, telephoon enz. En alle bewoners krygen tegelijkertijd hun maaltijden door liften in hun eetkamer. Nu verliest ieder gezin wel iets van zijn hui selijkheid, vryheid en vertrouwelijkheid door het stelsel en het gaat wel een weinig op een hotel leven gelijken, maar in de eerste plaats is men te Berlijn zoo heel huiselijk niet, in de tweede plaats is men van het dienstboden vraagstuk af en in de derde plaats kan niet elk modern vrouwtje koken of heeft zij er lust in. GOES. Op de boter- en eierenmarkl ont stond gistermiddag tusscheu 2 Belgische eierenhaiuielaars een vechtpartij. De han delaar Penneman werd door den zoon van den handelaar Emkens mishandeld. Tegen den laatste werd. procesverbaal opge maakt. (Z.) In een openbare vergadering trad gistermiddag de heer A. S. i'alma, lid der Tweede Kamer op. Reeds voor den aan vang der vergadering was de mooie zaal van de Prins stampvol. Dhr. Talma nam. terstond het woord over de quaestiën Staal, waaraan hij ech ter een inleidend woord liet voorafgaan, in verband met het verslag der redevoe ringen door de heeren Treub, Roodhuijzon en kapt. Fabius gehouden op den liberalen Partijdag van Pinkstermaandag, uit welk verslag bleek, hoe deze heeren wel aan de kiezers hadden verteld wat zij wel, of liever niet moesten doen want zeggen, wat zij wel moesten doen, is voor een vrijzinnigen spreker niet gemakkelijk I dóch verzuimd hadden hun de beteekenis van hun stem duidelijk te maken. En dat kan ook niet; want de vryzinni-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1