S1C0. )tprijzen No. 58. Donderss 16 Mei 1907. Derde Jaargang. iER,Goes Verschijnt tlta MAAHDAG-, WOENSDAG- en MMND. BUITENLAND, BINNENLAND. ANTASIE's li BEERTJE" KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. DE STATENVERKIEZINGEN. 4CHS00RTEN. Iir feit is het, dat het T:Id aan de Nederland- Beelnemen of voorne- 1 doen, veel voordeeli- (polis van LOT1SICO voortaan geen loten lij, die tot onpartijdig zijn, zullen dadelijk ^t het verlies van hen, jaar uit aan de Ne- (derij deelnemen, voor- te brengen is. LOTI- larandeert, dat op hare en sprake van verlies I belanghebbenden zich Voorwaarden houden. Iireenvolgende jaren ge- (jorgefourneerd twintig- lerlandsche Staatsloterij lidurende dien tijd geen l:ekt, heeft een bedrag Icroepelijk verloren. Elk Irijen gehouden en voor Jrd twintigste lot moet Iden, zegge f 10.50 per 10 jaar. een polis van LOTI- heeft en daarop gedu- nvolgende jaren in het Ipraak op uitkeeringen laan hoofdsom der ver- 1 f 100.betaald, maar nder verdere bijstorling or elke volgende loterij hij aan diverse uitkee- Ikerd kapitaal van tien lenoten heeft, vooropge- lilis niet voor dien tijd Ingewezen wordt. Ingeval lijft hij nog aan de drie rijen deelnemen en ont- pgen inlevering van de van de door hem be- volto terug, terwijl hij bezit 'blijkt van het be- het oogenblik, waarop ligt op zijne polis uitge- [voorbeeld blijkt, dat de- ang zonder eenig succes .sche Staatsloterij heeft bedrag van f 105.011- ■en heeft, zoodat hij tel- ,oet storten, wanneer hij loterij wenscht deel te tweede voorbeeld blijkt, ne polis van LOTISlCO doch gedurende dezelfde 'aar evenmin eenige uit- van verdere stortingen ijl zijne polis voor elke van kracht blijft, totdat .able premie van f 100.— •dt. voordeel springt nog ■g, wanneer men in aan- 'dat in de kans op winst rgefourneerd twintigste ïdsche Staatsloterij en LOTISlCO beslist geen LOTISlCO keert op hare dezelfde winst uit, welke rneerd twintigste lot der Staatsloterij wordt be- r de verwijdering van de verlies staat dus precies kans op winst, mogelijk is? ligt voor de hand. Aan ient de Staat elk jaar veel alf millioen gulden netto, 'O tot dusver niet meer tien duizend gulden pcr winst aan hare Aandeel- uitgekeerd 1 'telijk verzoek aan het adres Juliana van Stolberjplv'1* venhaje, of bij de Hoofd- BAARLE A Co., Nieuw- ddelburj worden prospe?' hoorende documenten gratia ost verzonden. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 4 contant i „0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonaé's f 0.37Vi, voor niet-abonné's045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 35 Ct. 4 contant. Reclameberichten 2S Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. ii. Onze plicht bij de a.s. Statenverkiezing, zoowel als bij elke andere, is: door'middel van het stem biljet te zorgen, dat mannen der Rerli- t. e r z ij d c worden gekozen. Der Rechterzijde, herhalen we. Er zijn er misschien, die meenen, en er in vergaderingen en kiesvereenigingen al door op hameren, dat men met een eigen, Katholiek candidaat moet voor den dag komen, ook bij minder goede kans van welslagen. Die meenen, dat het de voorkeur ver dient een eigen twijfel-candidaat to stel len, dan loyaal een anti-revolutionair te steunen. Want die anti-revolutionairen, weet u, die „verdons toch maar! Maar daarover straks. Onthoude men nu eens goed het vol gende Er zijn slechts twee gevallen denk baar, waarin een Katholieke kiesvereeni- ging, die aanspraak maken wil op het be zit van goed inzicht en taktiek, een Katho liek candidaat stellen mag; te weten: lo. wanneer men, naar menschelijke berekening,ongeveer zeker weet, dat de gestelde gekozen zal worden, en 2o. wanneer de Katholieke candidaat ook, naar menschelijke berekening, even veel kans van slagen heeft, dan een anti revolutionair of christelijk-historische. En dan geldt; voor het laatste geval nog deze restrictie: dat me' rekening moet houden met mogelijke eischen van billijkheid jegens onze medestrijders. Het is niet alleen niet, \olstrekt niet een plicht voor de Katholieken een geloofsgenoot gekozen te zien krijgen, in tegendeel, zulk pogen is zeer, zeer dik werf een allergrootste fout. Wat wél voor ons een plicht ia? Dat we stemmen een man der Rech terzijde. En wanneer nu de menschen, die aan 't hoofd staan der kiesvereenigingen; die midden in de politieke beweging zitten; die er hun tijd, moeite enkosten voor over hebben; die somtijds in de actie zelf zich onaangenaams genoeg te getroosten hebben; die er dolgaarne den brui van zouden geven, als ze dit niet nalieten om de gevolgen wanneer uw voormannen, die den toestand kalm hebben overzien en beredeneerd, tot u komen met het ad vies: steunt de anti-revolutionairen, de toestand eischt het welnu, volgt dan dien raad, en wilt betrachten dezelfde groote mate van zelfbeheersching en zelfverloochening, waarvan uw, raadslie den blijk geven. Want het staat, in het algemeen, vrijwel vast, dat indien die raad wordt in den wind geslagen de zetel zeker of bijna ze ker aan de tegenpartij verloren gaat. De Katholiek, die hier zijn stem uitbrengt op een anti-revolutionair of christelijk- historische medestrijder is vooral niet minder dan een geloofsgenoot, die el ders een Katholiek stemt. Integendeel, we durven zeggenhij is meer, omdat hij zich zelf weet te ver loochenen en evengoed medewerkt aan de formatie der Rechter- z ij d e, waar het ten slotte op aankomt en waarom het gaat. De eischen der samenwerking moeten nauwlettend in het oog worden gehouden. En nu moge het waar zijn, dat het voor onze partijgenooten neerdrukkend werkt, maar altijd en altijd de anti-revolutionai ren te moeten steunen, in districten, waar wij in de groote minderheid zijn zal 't toch moeten geschieden, zal 't noodzakelijk zijn, willen wij aan Nederland een chris telijke regeering schenken, of de anti liberale Eerste Kamer behouden. En zoo wij handelden in strijd met dit 1 inzicht, we zouden grootelijks afbreuk doen aan het moeizaam werk o. a. door dr. Schaepman z.g. gewrocht: de coalitie der christelijke partijen. En wie zou diit willen? Wat nu betreft het door de vrijzinnigen kwistig uitgestrooide praatje, als zouden de anti-revolutionairen geen trouwe bend- genooten zijn en ons bedriegen, dat ont kennen wij in het algemeen ten stelligste. Maar zelfs, al ware 't zoo, dan nog zou de onafwijsbare plicht, die op ons rust, om krachtig mede te helpen aan de for matie der Rechterzijde, mede brengen, dat wij hen nog zouden moeten steunen, althans indien zou gebleken zijn, dat een eigen candidaat geen voldoende kans van slagen had. Laat men dit willen inzien. Zoo is nu door de tegenpartij vuurtje ge stookt, en 't zal nog worden aangewakkerd over het besluit der R. K. Centrale, dat inhoudt: steunen de 4 anti-revo lutionaire candidaten. Dat het te doen is door het zaaien van tweedracht zelf den oogst der over winning binnen te halen, is duidelijk. Immers, wat zal een vr ij zinnige zich anders druk maken over een Katho liek dan wel anti-rev. candidaat? Beiden zijn tegenstanders. Maar onwaar is het praatje, dat de R. K. Centrale zoo maar voetstoots beslo ten heeft de 4 a.-r. candidaten over te nemener is wel degelijk gezocht naar een R. K. candidaat, maar deze is niet gevon den: de lust voor een Statenzetel bleek gering. En nu kunnen wij de verzekering geven, dat zoo de Katholieken een candidaat had den kunnen vinden, dezen ook door de anti-rev. zou zijn gesteld en gesteund. Om nog meerdere vertroebeling der a.s. verkiezing te voorkomen, hebben vre ge meend goed tö doen met bovenstaande in 'tkort uit een te zetten. Doen we nu allen onzen plicht. Ter versterking der Rechterzijde zijn wo verplicht de anti-rev. candidaten te steu nen. Doen we dit niet en de cjjfers zullen het uitwijzen dan zijn de gevolgen veel grooter dan men wel denkt. Indien door onze schuld een of meer der a.-r. candidaten kwamen te vallen, dan voorspellen wij nu reeds, dat bij een Tweede Kamer-verkiezing, waarvoor we mogelijk ook reeds spoedig zullen komen te staan, de candidatuur-Frugjtier gevaar loopt. Wat noodlottig zou zijn; en \ya.t kost wat kost, meet verhoed. Daarom kunnen we met niet genoeg nadruk en drang u allen vragen in Juni a.s. als één man uw stem uit te brengen op de anti-rev. candidaten, die de onza zijn. Worden deze gekozen, dan blijft het evenwicht in de Staten bewaard, en ook bezorgt ge don Katholieken zelf winste want dan blijven de zetels enzer geloofsgenooten in het college van Gedeputeerden verzekerd, wat o. a. van belang is voor de sub sidie aan de R. K. bijzondere scholen! FRANKRIJK. In den loop van een rede in de Kamer zeide Briandde toestand is ernstig, doch wij hebben hem niet in het levea geroepen. Jaurès zelf ried den socialisten aan, deel te nemen aan de regeering; onder Jaurès' invloed ben ik geworden, wat ik thans ben. Jaurès betreurt het, niet meer de leiding der partij te hebben. Hij moest Hervé van zich afschudden. De leiding der algemeene arbeidersconfederatie is in handen der anarchisten't is niet waar, dat zjj de werklieden syndicaten vertegen woordigt. Briand constateert verder, dat er ep de 118,(100 onderwijzers, die het openbaar onderwijs omvat, Blechts 800 georganiseerd zijn. Daar hij vermoeid is, vraagt Briand de bijeenkomst te schorsen. Door de geheele linkerzijde wordt hem een warme ovatie gebracht. Bij do heropening der vergadering be toogt Briand, dat het syndicaat van werk lieden en ambtenaren een wassen neus is. De ambtenaren kunnen niet staken. Door hen in beweging te brengen, moesten de leiders der confederatie noodzakelijk aan leiding geven tot wanordelijkheden. Briand bevestigt, dat de ambtenaren geneigd zijn het regeeriagsontwerp over de reglementen aan te nemen. Wij weige ren beslist den onderwyzers toe te staan, zich te organiseeren. Nègre heeft zich schandelijk gedragen met de arbeiders confederatie. Hij heeft de regeering gepro voceerd. Nègre's ontslag is volkomen gerecht vaardigd. De minister kan ziet toestaan, dat ondergeschikte staatsambtenaren de werklieden-confederatie aanhangen. Wij achten Nègre verantwoordelijk, en indien men ons weigert hem de gevolgen van deze verantwoordelijkheid te doen dragen, weigeren wjj onder deze omstandigheden aan 't bewind te bljjven. Om de overwinning op de anarchie te behalen hebben we discipline noodig. Wij vragen de meerderheid, de houding der regeering, die vasthoudt aan de verleende ontslagen, goed te keuren. Ontslag wekt in gevallen als deze beter dan maatregelen van discipline. Minister Olemenceau doorde socialisten geteekend. - In het Parjjsche orgaan, „La Voix du Peuple" („De Stem van het Volk") wordt hy op de volgende wijze afgebeeldOlemenceauDe man met een tekort als politicus ot Staats man, de kleine jongen van Cornelius Herz, de modderaar van Panama 1 De man, die den illusteren Reinach vergezelde of bijstond op den vooravond van diens dood, op den avond, waarop de groote uitdeeler van het Panama-manna zich zelfmoordde of werd vermoord. Olemenceau! De directeur van de „Justice" gedenkwaardig dagelijks verschijnend blad, dat, zoo het niet tot het laatste nummer verkocht werd, aan den hoogsten bieder werd overgelaten. Olemenceau De man, wiens goede naam geleden beeft na Panama oyer boord geslagen en die slechts betrekkelijk rein is gewassen doordat de Dreytus zaak in het vergeetboek is geraakt. Hij, die in de affaire een mooi zaakje zag en daarmee zaken heeit gemaakt. ITALIË. Uit Rome wordt getelegrafeerd, dat de Paus onlangs in levensgevaar heeft ver keerd. Juist toen Z. H. hem passeerde, stortte een stuk muur in den tu,u van het Vaticaan in. Gelukkig liep het incident zonder eenig nadeelig gevolg af. RUSLAND. Naar uit Samarkand gemeld wordt, heb ben daar Zaterdagavond verscheidene ban dieten een inval gedaan in een magazijn. Zjj roofden 23,000 roebel. Bij de vervol ging der roovers werd één gedood. Het Petersburgsche telegraafagentschap verneemt uit Taganrog, dat daar Zaterdag avond een kassiersbediende op zijn weg naar het station overvallen is door zes roovers, die zich met 30,000 roebel uit de voeten maakten. Samenzweringtegendentsaar- Een sensationeel bericht uit Petersburg. Er zou te St. Petersburg een uitgebreid geheim komplot ontdekt zijn, dat zich niet minder ten doel etelde, dan om Tsarskoje Selo te overrompelen en al de daar aanwezige personen, den Tsaar incluis, te vermoorden. Tachtig, in drie groepen verdeelde, terro risten wilden het vermetele plan ten uitvoer brengen en ook waren, volgens hetzelfde bericht, dat wel geschikt is, angst en ont zetting onder de keizerlijke en hoogste kringen te St Petersburg te weeg te brengen, eenige reserve officieren en ambtenaren in het komplot betrokken. De eerste groep terroristen is Vrjjdag 3 Mei, in troepjes van twee en drie, te Tsarskoje Selo aangekomen, totaal 34 per sonen, die allen in hechtenis werden ge nomen, en die documenten bij zich hadden welke tot de gevangenneming van bijna alle anderen tot het komplot behoorende personen leidden. Deze aanslag op het leven van den tsaar en zjjne hofhouding was al een maand ge leden beraamd. Of er ook paleisbeambten tot de samenzweerders behoorden, is onzeker. Mocht dit echter het geval wezen, dan zal dit er niet weinig toe bijdragen, den angst der keizerlijke familie te vermeerderen. In 't algemeen waren de veiligheidsmaatregelen rondom het paleis den laatsten tijd iets ver slapt. De tsaar en ook de tsaritsa haten de politie-escortes; vandaar dat de samenzweer ders een komplot van tachtig man voldoende achtten, om hun plan te volvoeren. SPANJE. Het parlement is geopend. Da Koning wenscht zich in de troonrede geluk met de geboorte van den prins, wiens leven de Koningin en hjj als offer op het altaar des vaderlands leggen. Na de vaderljjke zorg van den Paus vermeld te hebben, maakt de troonrede gewag van het bezoek te Carthagena, dat de hartelijke verstand houding tusschen Spanje en Engeland zal doen voortduren en van de uitstekende betrekkingen met alle mogendheden. De begrooting voor 1908 toont inderdaad voor uitgang. De hervorming van de vloot zal met allen spoed worden ondernomen. Het economisch stelsel zal gewijzigd worden. Ten aanzien van de Haagsche conferentie zeide de troonrede, dat het initiatief van den Tsaar hetwelk in 1899 de mogendheden op de eerste vredesconferentie vereenigde, zal die opnieuw in den Haag gedurende de komende maand Juni bjjeenbrengen, waarbjj gebruik gemaakt zal worden van de welwillende gastvrjjheid der Koningin van Nederland. Om de resultaten van de eerste bijeenkomst aan te vullen, zal Spanje er been gaan met den oprechten wensch om het nut en de werkdadigheid der nieuwe bjjeenkomst te bevorderen. Ook onder 'tSpaanscho volk heerscht nog altijd groote vreugde. Alphonsito, Fonsje, zooals het volk het koninklijk prinsje noemt, heeft de ontvankelijke ziel der Spanjolen in verrukking gebracht. Zijn geboorte wordt door een onafgebroken roeks feesten gevierd. En koning Alfsns zelf, dia over de blijde gebeurtenis in de wolken is, wil dat z'n volk in zijn vreugde deelt. Hij heeft een zeer groote som geld afgestaan voor de armen van Madrid, een achttal ter-dood-veroordeelden gratie ver leend, en een groot aantal gevangenen amnestie gegeven, enz. Het offieieele bul letin van gisteren deelde mede, dat de gezondheid van de koningin en van den prins zoo goed mogelijk was. BELGIE. Omtrent abbé Daons wordt bericht, dat zijn toestand een naderend einde doet voor zien. Hij verkeert in de beste christelijke gevoelens. Z.Em. kardinaal Mercier is te Mechelen met groote plechtigheid ingehaald. Het was een sehitterend schouwspel dat door dui zenden en nogmaals duizenden weid bij gewoond. ROEMENIE. Volgens de „Daily Telegraph" werd te Boekarest een complot tegen 't leven van koning Carol ontdekt. Een der samen zweerders, een Bulgaarsch anarchist, die zich, als Italiaansch koopman verkleed, in de Roemeensche hoofdstad bevond, werd gearresteerd. Hij bekende, dat de aanslag den 23 Mei plaats zou hebben. Massa's dynamiet en onderdeelen van bommen wer den in beslag genomen. Verder vond de politie tusschen de papieren een serie brie ven van den beruohten anarchist Tsjihoisky, die in den moord op Petkow betrokken was. Er wordt ijverig naar de andere samenzweerders gezocht, tot dusver vruch teloos, daar de gevangene zijn medeplich tigen niet verraden wil. BULGARIJE. Een Bulgaarsche bende heeft in Sara- gowo een Bulgaarsche familie vau 6 perso nen vermoord en haar huis verbrand, om dat het hoofd van het gezin geweigerd had de actie der Bulgaren verder te steunen. Er bestaat reden te vreezen dat de Bul garen voornemens zijn eerstdaags een groo- ten „coup" te doen. De Servische benden laten minder van zich hooren, zoo wordt uit Uesküb bericht. Het schijnt dat uit Belgrado het consigne voorloopig rustig blijven, is gekomen. Als dit waar is hebben de klachten der Bul- gaarscke regeering, de dreigementen der Bulgaarsche pers invloed gehad. Of moet men er het bewijs inzien, dat inderdaad door de Mogendheden te Belgrado is ge protesteerd tegen het optreden der Ser vische benden en den steun baar uit Bel grado verleend? ENGELAND. In een groote politieke rede te Man chester liet Baunerman zich over Duitsch- land's houding op de aanstaande vredes conferentie aldus uit „Wij weten thans, dat Duitschland aan het ontwapeningsvraagstuk geen deel wenscht te nemen. Dat doet ons leed, wijl wij er toe zouden gekomen zijn, met de andere naties, den ondraaglijken last der oorlogstoerusting te verminderen. Nog wanhoop ik hier niet aan, ofschoon de taak veel zwaarder wordt, wanneer niet alle mogendheden er aan medewerken." Verder weidde de spreker nog langdurig uit over de groote onbaatzuchtigheid, welke Engeland ook hier weer ten toon heeft gespreid, en eindigde met te verklaren, dat Von Bülow en de Duitsche regeering de beperkings-methode voor nutteloos schijnen te houden, en er daarom niet over willen praten ook. Bond van R. K Kiesvereeni- gingen. Omtrent de vergadering van den Alg. Bond der R. K kiesvereenigingen, te Utrecht gehouden, is aan „De Tijd" het volgende ontleend: De voorzitter deelde mede, dat het be stuur voldaan had aan de opdracht der vergadering door de benoeming van een commissie voor de stadie van het kiesrecht. Haar rapport is bjj het bestuur nog niet ingekomen. Bij ontvangst daarvan zal het bestuur het overwegen en, al of niet van aanteekeningen voorzien, aan de kiesver eenigingen mededc 'len. Na afdoening van verschillende punten, meest van huishoudeljj ken aard, verdedig de Deventer kort het voorstel tot het be noemen van een commissie voor het for muleeren van een eigen Katholiek staat kundig program. Utrecht bestrijdt dit, als in tegenspraak met het oorspronkelijk bondsidee, dat slechts een politiek program van actie op den voorgrond geplaatst wilde zien. De bedoeling schijnt een program voor Katholieken, maar dezen zjjn het op verre na niet eens over alle punten van staats beleid. Wij kunnen slecht een algemeen program van beginselen vaststellen. Duitsch land, waarop Deventer zich beroept, geeft juist een voorbeeld, wat een goede Kath. staatspartij als program kan aannemen. Het Centrum is slechts gebonden aan een zeer kort en zeer algemeen program van beginselen. De ervaring heeft geleerd, dat men zich daarbij zeer wel bevond en prac- tisch resultaat verkreeg. Het Centrum doet alleen bij elke algemeene verkiezing een „Wahlaufruf", en daaraan kunnen wij voors hand een voorbeeld nemen. 's-Gravenhage sloot zich hierbij aan en beriep zich ook op dr. Kuyper, die voor zijn partij geen andere houding aanvaardt dan die van het Duitsche Centrum. Als voorbeeld wees hij op het herstel van het Nederlandsch gezantschap te Rome, dat op een program van beginselen voorop zou moeten staanzulk een program kan even wel allevn worden verwezenlijkt onder gunstige omstandigheden. Wel behoort men een program van urgentie te hebben, maar alleen op het concept van den gekozene, al zou hij meer gelegenheden wenschen om den kiezersbond te hooren. Het voorstel-Deventer werd ten slotte verworpen met 37 tegen 8 stemmen. Breda stelde voor, een wijziging te bren gen in de statuten, om op de bekende wijze de toetreding van de Noord-Brabant- sche kiesvereenigingen gemakkelijk te ma ken. Het voorstel bedoelt een meervoudig evenredig stemrecht van afgevaardigden der vereenigingeu mogelijk te maken. Na breedvoerige discussies stemde Breda in met een renvooi van het voorstel aan het bestuur, dat zal overleggen met den Noord-Brabantschen Bond. Vervolgens werd nog aangenomen een voorstel van den heer Van Dam, om deze kwestie in petto te jhouden voor een latere statutenwijziging.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1