iekuitvoeriap a fien tuin yao IE HAAS 1,00. NING. 7 uur. tan de hoogste fle Groots Marlt wkend. BUITENLAND utTzeelandT^ stuks fl. iNo. 56. Zaterdag 11 Mei 1907. Derde Jaargang. 20 MEI a.s. nds 8 uur IITTEREND VUURWERK. voor GROEPEN po ft po ft KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. geïllustreerd zondagsblad voor abonaé's I0.371/,, voor niet-abonné's„045 Mint iltn MMMMG-. MIE- in MMHII. Bij flit miner behoort eea Bijvoegsel. Korte Inhoud Zondagsblad, Een vaan in den wind. UIT deTêrsT^ G ksterdag van 15 uur de EL BURG. izikale wandeling doot 5 |edewerking Sen Nederlandschen lier-komiek SE f 0.50. Iers 3—Rotterdam. p e. Van Rotterdam: [g- 's midd. 's morg. 's midd. 11.- L 11.- 1 1." 11.— 1 11.- 12.- 1.30 ft 9.30 10.- R30 10.30 Tl 11.- 1.- 11.- 11.30 12.- '6.30 12.- 7.— 11.- 17.30 il.- 12- 8.30 o. 3.30 8.- 1.- i6._ 8.30 1.30 6.- 9.- 2.- 0- 12.- 9.- 12.— 8.30 1.- 8.30 9.- 9.- 9.30 0— 10.- 0.30 11— 0.30 11.30 12.- 6.30 6.- 1.- 7.30 12.- 1 Abonnementsprijs per 3 maanden roor Goes f0.7ö, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k centant 0-05 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 régels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Rectameberichlen 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. PlatenHet hoogste huis van New-York verschillende schilderijen van B. Brouwer; een motor-omnibus; feest op de puinhoo- pen van Carthago; Frankrijk in Marokko; de vermoorde dr. Mauchampde emir van Afghanistan in Engelsch-Indiö op de tijger- jacht; het grootste pantserschip der En- gelsche vloot; artillerie der Amerikaansche marine met tekst. VerhaalMededingers. Het Frankrijk onzer dagen' met zijn fa natieke kerkvervolging en revolutionaire woeling en beroering kan niet genoeg ais afschrikwekkend voorbeeld worden ge steld. Het bewind van een ultra-radieaai zelfs als Clemenceau in niet in staat de omwen- telingsgezinden tevreden te stellen. Clemenceau wilde hun eischen niet in willigen, omdat hij zag, dat dan elke goede waarborg voor een geregelde, ordelijke samenleving zou zijn weggenomen. Inde ira! Vandaar de toorn van man nen als Ja.urès en de geavanceerde socia listen, die in de Kamer goed vertegen woordigd zijn. Vandaar de wensch bij deze laatsten om een socialist als Briand of Viviani, den hemellicht-uitdoover, aan het hoofd der regeering geplaatst te zien. Vandaar de wensch bij deze laatsten menceau, die niet kan doortasten, omdat hij zit met een blok aan 't been, in den vorm van de genoemde ministers Briand en Viviani. Maar al kon hij het, 't verzet' zou slechts worden aangewakkerd en de gees ten nog meer gerevolutioneerd. De oorzaak? De godsdienst is weg, en daarmede is verdwenen alle tucht, alle eerbied voor gezag, die hebben plaats gemaakt voor een zucht naar toomelooze vrijheid, voor een jagen naar het meest verfijnd genie ten, naar het paradijs, op aarde, omdat het paradijs Hierboven verloren ging. Het grofst Materialisme is in Frankrijk ten troon verheven, en waar dit een natie in merg en been heeft doorkankerd, voert het allengs, onvermijdelijk naar de alge- heele revolutie. Alen is reeds goed op weg. Waren het eerst de arbeiders, wien het gif van dezen materialistischen geest werd ingegeven, nu reeds is deze doodende geest gevaren in de onderwijzers, in de amb tenaren, en zelfs het leger is er door aangetast I Waar het geloof, de godsdienst ver flauwde en verdween, kan het geen ver wondering baren zulk een ontzettende in zinking der goede begrippen van orde, tucht en gezag waar te nemen. En dit gevaar geldt niet voor Frankrijk alleen. In geen land, waar de godsdienst is ondermijnd en het geloof uit de harten is verdwenen, kan de heilaanbrengende bloem van orde en gezag tieren. Zij in dit opzicht het arme Frankrijk ons ten voorbeeld. Gode zij dank zijn toestanden als daar heerschen, bij ons nog verre. Maar wanneer de heillooze beginselen, die het land van den H. Lodewijk ten ver- derve voeren, bij ons mochten doorbre ken, dan ware ook hier het einde nabij. Helpen we dit verhoeden met alle macht en kracht door onze organisaties te sterken, door onze pers tot bloei te brengen, door ons bijzonder onderwijs in eere te houden, door anti-liberale man nen af te vaardigen, door ons nauw aan een te sluiten. -: i- -1 r.Hi l.l i -vj i De meer en meer veldwinnende ideeën van het verderfelijk Radicalisme jjioeten en zullen dan tegenover zich vinden een machtige groep van. Christen-strijders, die deze begrippen, zoo ze niet te vernietigen zijn, althans zullen weten te temperen. Wie liegt?. „Het Volk" van 15 Juli 1905 Beweerde, dat wij door onze „taktiek" (bedoeld is wijze van bestrijding der sociaal-democra tie) de kiezers van ons hadden afgestooten. In het „K. S. W'." (1905, blz. 345) her innerden wij aan deze verrassende cijfers in het district Almelo was de sociaal-des mocratisehe candidaat sinds 1903 met 268 stemmen achteruit gegaan, terwijl de Katholieke candidaat, die de kiezers van zich vervreemd zou hebben, met 1293 stemmen vooruit gegaan was. „Het Volk" heeft echter, voor zoover ons bekend, geen rectificatie opgenomen. Wel klaagde Schaper in „Het Volk" van 24 Aug. 1905 over „de droevige wijze" waarop in de S. D. A. P. tegen het Ar beidscontract was geageerd, en hij voegde daarbij „Dat onze Partij in Juni in een 12-tal districten stemmen verloren heeft, terwijl stilstand reeds achteruitgang zou zijn, komt naar mijne overtuiging mede door hare houding in dezen". En getuigde Tijhof de tegencandidaat te Almelo! niet op 'tjongste Congres van de S. D. A. P. te Haarlem: „Men vraagt ons wel eens, waarom Wij geen bres kunnen schieten onder de christelijke arbeiders. Maar zoolang wij het „Kath. Soc. Wikbl." gelegenheid ge ven ,met allerlei hal/verdraaide citaten tegen ons te werkens, is dat onmogelijk". („Het Volk", 4 April 1907). Toch zouden w ij het zijn, die de kiezers door onze wijze van optreden van ons vervreemden Wie liegt?... In „Het Volk" van 11 Dec. 1904 werd in een hoofdartikel betoogd, dat de bestrij ding der tuberculose behoort tot de taak van den Staat. Volkomen juist! Doch volkomen onjuist werd door „Het Volk' 'verder beweerd: „Wat wordt er nu bestreden van de groote kwalen des volks? Wat heeft de christelijke regeering gedaan, om maar een begin te maken Men ziet, wij zijn niet veeleisehend, wij vragen maar een begin". In 't „K. S. W." 1904 blz. 611 wezen wij op deze onwaarheid^ in 1903 immers was, op voorstel van de „christelijke re geering", een post van f 10.000 op de begrooting uitgetrokken tot bestrijding der tuberculose. Wij vroegen: „Zou „Het Volk" genoeg eerlijkheid bezitten, om zijn fout te her stellen?" En het antwoord moet luiden: neen! Immers „Het Volk" antwoordde schamper: „Dat noemt de man een begin!" (24 Dec. 1904). v Doch wat gebeurt? In 1905 is de heer Tak in 1904 hoofd redacteur van „Het Volk" zelf Kamer lid. Hij stelt nu voor, dezen post, met f5000 te verhoogen. Doch na een kort speechje van Minister Rink die o. a. meedeelde, dat Dr. Kuyper dezen post aan vankelijk ook hooger had willen ramen! trok Tak zijn voorstel weer in! Toen was die f 10.000 dus blijkbaar wèl „een begin"!! Wij wezen hierop in 't „K. S. W.", 1905 blz. 608. Zoover ons bekend, heeft echter „Het Volk" geen rectificatie opgenomen! Wie liegt?... „Het Volk" van 3 April 1906 maakt melding van een vlugschrift, dat te M. Gladbach zou zijn uitgekomen, en ver spreid zou zijn door Katholieke leden van christelijke vakvereenigingen, en waarin erg op het Centrum werd afgegeven. Aanstonds merkten wij op, dat dit vlug schrift uitging van een klein groepje Daen- sisten. („K. S. W." 1906, blz. 177). Later kwam Jos. Loopuit nog weer eens op deze menschen terug, die nu gepromo veerd werden tot „Centrumsarbeiders". Hij deelde in „Het Volk" (25 Nov. 1906) mede, dat te M. Gladbach - „do plaats waar het hoofdkwartier van de Duitsche Katholieke Sociale Actie geves tigd is!" een vergadering van katho lieke arbeiders gehouden was, waarin het bestuur de opdracht kreeg, een manifest uit te vaardigen, in hetwelk scherpe kri tiek op het Centrum zou worden uitge oefend. Wat was hiervan waar? vroegen wij in het „K. S. W." 1905 blz. 560. Van de hoofdzaak niets. De vergadering, waarvan Jos. Loopuit sprak, de vergadering van de Centrums- partij, was te M. Gladbach werkelijk gehouden, dochhad niets met dat manifest te maken, dat van een groepje Daensisten uitging. Onwaar was, dat aan 't Bestuur dier vergadering opgedragen was, zulk een ma nifest uit te vaardigen. Integendsel! Die vergadering werd juist besloten met eendaverend H o c h op de Centrums- partij! Er was niet in gesproken over de algemeene politiek, dochalleen over gemeente-politiek (Wordt vervolgd). FRANKRIJK. Sectarisch gedrijf. Het socialis tisch syndicaat te Brest heeft alle arbeiders tot een vergadering samengeroepen voor het zenden van een adres aan den minister om verlof te vragen tot werken op feest dagen als Hemelvaart, Allerheiligen, Kerst mis. Zoo heeft de burgemeester van Toulon per circulaire bekend gemaakt, dat zijn bureaux op Hemelvaartdag zullen geopend blijven Een belangrijke brief. Mgr. Tu- rinaz, bisschop van Nancy, heeft aan den senator Marcère, president van de „Patrie Franyajse" een belangrijken brief geschre ven, Z. D. H. juicht met zijn heele ziel den strijd toe door senator Marcère en diens vrienden aangebonden tegen het verderven der kindsheid en der jeugd. „Onmogelijk, zoo schrijft Z. H., mo gen wij langer de geweldige, sohaamtelooze en weldra algemeen geworden verkrach ting der scholen door de beruchte onzijdig heid aanzien. „Niet enkel worden alle godsdienstige leerstellingen aangevallen. Maar zelfs de groote en fondamenteele waarheden, die Cicero het patrimonium (erfdeel) van het menschel ij k geslacht noemde: het bestaan van God en van de ziel, het verheven zijn van den mensch boven het dier ponder rede, zijn vrijheid en bijgevolg zijn verantwoordelijkheidhel wezenlijke onderscheid tusschen de waar heid en de idwaling, het goede en het kwade, al de levende krachten van ons land in den tegenwoordigen tijd, al de voor. name en edele tradities van het verledene. „Wat de meesters en meesteressen der neutrale school onderwijzen, is de nijd en de haat, de klassenstrijd, droomerijen der socialisten, de ontkenning van het Vaderland, de verachting van het nationale vaan. „Zelfs in sommige dorpen werken gij de vermenging der geslachten in de hand tusschen kinderen van tien, elf, twaalf ja ar. „Die schoolmeesters willen het Fran- sche volk tot beesten maken. „Gelukkig dat nog een groot aantal meesters en meesteressen met trouw en toewijding hun groote zending vervullen. „Uw oproep, uwe organisatie verdienen door allen erkend. Gij staat niet alleen. „Naast en met u vèreenigt zich de groote bond van alle menschen van ge loof, van eerlijk en oprecht karakter, van alle ware Franschen. De Katholieken moeten hierin een groot aandeel riemen. Ik zal hun dit zeggen". Mochten door dit bisschoppelijk woord ook in ons land alle .belanghebbenden in deze nogmaals gewaarschuwd zijn, om toch voor hun kinderen het gevaar in te zien dat er ingelegen is de openbare scho len van de z.g.n. gevierde neutraliteit te bezoeken. Clemenceau leeft nog: Ondanks de felle aanvallen, waaraan hij heeft blootgestaan. In de Kamer waren alle tribunen over vol; de ministers waren zonder uitzonde ring aanwezig. Bij 't begin der zitting verklaarde Cle menceau, dat hij zich ter beschikking van de Kamer stelde. hij voelde zich zelf zeker al schuldig, maar dat hij alleen ter bespoediging der werkzaamheden wenschte, de interpellaties over de vakver eenigingen met die van de algemeene po litiek samen te voegen. Toen kwamen de opmerkingen als gee- selslagen op de schandelijk-inconsequente houding van Clemenceau en op zijn wan ordelijke politiek los. Afgevaardigde Blanc begon met een in terpellatie over het ontslag van den onder wijzer Nègre. Hij verweet Clemenceau, dat hij de socialisten, die de republiek in ge vaar verdedigden afstootte! Ook Briand werd scherp door hem aangevallen. Deze verdedigde zich met de verkla ring, dat hij socialist was maar geen anarchist en dat hij slechts de beslissing van den prefect der Seine had bevestigd. Afgevaardigde Ganthier de Clagny inter pelleerde over de algemeene politiek van 't Kabinet. Geen enkele hervorming van 'tprogram is afgewerkt; het is de fail lietverklaring van de radicale partij, waar van Clemenceau 't hoofd zich noemt. Afge vaardigde Poulain verweet Clemenceau de wanordelijkheid van zijn politiek beleid en verklaarde, dat dit Kabinet niet meer 't ver trouwen verdient der republikeinen. Ook de socialist Rozier en de beruchte radikaal- socialist Buisson vielen den premier heftig aan. Clemenceau heeft op al die aanvallen nog niet geantwoord, alleen heeft Jnj do verklaring afgelegd, dat hij heen zou gaan, zoodra zijn meerderheid rechts zou liggen... Hoe hij zich dus uit het moeras redden zal, is nog een raadsel, waarvan men de op lossing met verwachting tegemoet mag zien. „Het rijk der Apachen" zoo noemt de „Univers" 'n deel van de Fransche hoofd stad. Men weet wat onder Apachen worden verstaan: eigenlijk is 'tde naam van een Noord-Amerikaanschen Indianenstam van welken in onze jeugd Aimard ons allerlei dapperheden en wreedheden wist te ver tellen; maar thans is deze beschaving tot Parijs doorgedrongen en heeft een klasse van menschen doen ontstaan, die leven van straatroof en moord, en ook niet af- keerig zijn van politiek rumoer. Nu zijn er in de donkere achter- en binnenbuurten eener groote stad altijd ho len van ongerechtigheid, waai- 't licht niet kan doordringen; te Londen b.v. zijn ook zulke wijken bekend; doch daar blijft steeds het gezag meester en wordt de wrekende arm der gerechtigheid gevreesd. Niet alzoo meer te Parijs„het is onbe twistbaar verklaart de „Univers" dat thans de Apachen, in zekere wijken van Parijs, vooral wanneer de avond is ge komen, heer en meester zijn van "de straat". En de oorzaken zijn niet ver te zoeken de school zonder God en het verdwijnen van 'tgezagbegrip. Vroeger had tie poli tie die 's nachts voor de veiligheid waakte, het recht om verdachten van de straat te verwijderen, thans moet zij de „vrij heid van den burger en het recht der kiezers" ontzien en waagt een agent het eenigszins flink tegen de misdadigers op te treden, dan loopt zijn eigen leven het grootste gevaar. In 't leger en op de vloot men weet het heeft het verdwijnen van den gods dienst, van het diepste gezagsbegrip, de zelfde noodlottige gevolgen. De „Matin" heeft gemeld, dat 120 ma trozen van den kruiser „Victor Hugo" te Lorient geweigerd hadden, aan boord terug te keeren als protest tegen de ijzeren tucht. En in de garnizoensplaatsen js weer een manifest aangeplakt, gerichf tot de „waakhonden der regeering", die worden aangemaand de kolven omhoog te steken. ITALIË. De „Morning Post" meent het volgende te weten: De heer Richard Kerens, een rijk inwo ner uit St. Louis, en die op dit oogenblik te Rome vertoeft, heeft aan een plan de hand gelegd, om met medewerking van vrienden onder zijne katholieke landge- nooten, in eigendom te bekomen, een ge heel smalle strook lands zich uitstrekken de vanaf het Vatieaan tot aan de zeehaven Civita-Vecchia. Het aldus verkregen ter rein, ter lengte van ongeveer twintig uur gaans, en behoorlijk op orde gesteld, ja zelfs verfraaid, zou vervolgens aan Z. II. den Paus ten geschenke worden aangebo den, als een toevoeging aan het huidig overblijfsel van het grondgebied der Ker kelijke Staten. CHINA. Volgens de „Neue Freie Presse" heeft de Chineesche regeering een diplomatiek ver tegenwoordiger aan het vatieaan benoemd. 'tFeit is nogal van belang omdat China in 't vervolg over alle kwestie's betreffende de missie enz. direct met den Heiligen Stoel zal kunnen onderhandelen. Deze zal thans waarschijnlijk een eigen nuntius naar China zenden, terwijl tot dusver alle katholieke missionarissen onder bescherming van den Franschen vertegenwoordiger stonden. Ook Japan is van plan den Paus een eigen vertegenwoordiger te zenden. GOES. In de gistermiddag gehouden ver gadering onzer R. K. Centrale kiesveresni- ging werden de heeren Lambcrs, Roelofs, Mudde. en Claessen gekozen als afgevaar digden in den Bond voor Zeeland. Van Hulst (Hontenisse) zijn afgevaar digden de heeren v. Brabant, Dierick, Fruy- tier, van Rompu en IJsebaert. Zooals bekend, wordt morgen (Zaterdag) te H a n s w e e r t een vergadering gehou den, waarin een reglement zal moeten worden vastgesteld. Hemelvaartsdag is een algemeen er kende Christelijke feestdag: toch kon men alhier op dien dag het gebel hooren van den gemeente-omroeper, die aan den volke bekend maakte, dat er was „Hollandsche schol, vier uur afslag", 'tls fraai! 't Vorig jaar vestigden we hierop ook reeds de aandacht. Voor den aanvang der repetitie van de zangvereeniging tot bevordering der Toonkunst, Woensdagavond, werd dhr. M. A. Stieger, als oudste werkend lid, bij monde van den voorzitter, dhr. J. Z. Risch, het eerelidmaatschap aangeboden. De heer Stieger is een halve eeuw lid van toonkunst en heeft zich steeds ials werkend- maar ook als bestuurslid doen kennen (en ook nu nog) als met jeugdig vuur bezield voor de schoone kunst. Onder gevoelvolle woorden dankte de heer Stieger voor de eeronderscheiding. De toespraken werden door het koor met bijval begroet. Door de gasvlam van een kookstel ontstond heden morgen een binnenbrand bij don heer L. J. in de Cor. Eversdijk- straat, die met de raamgordijnen begon en zich ernstig liet aanzien. Door spoedig optreden der "huisgenooten we ril erger voorkomen. Assurantie dekt de schade. MIDDELBURG. Lu de Woensdagmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werden nog benoemd: tot le onderwijzeres in de handwerken aan school K mej. S. C. Loekemeijer met. 12 stemmen en tot 2e onderwijzeres in dat vak aan dezelfde school mej. M. A. Zegers met 11 stemmen. Het primitief kohier der belasting naar het geschatte inkomen voor 1907 werd vastgesteld evenzoo dat der hondenbelas ting. Burg. en Welli. stelden voor het maken van generatorovens, een kolenloods en de daarmede verbandhoudende werken, sa men geraamd ojji f34.445.98. De commissiën van fabricage en finan ciën vereenigen zich met dit voorstel wat het maken der generatorovens betreft, doch behouden zich omtrent al de andere punten een nader advies voor. Het voorstel van Burg. en Welh. voor zoover daarop rapport is uitgebracht, dus voor zooveel de generatorovens betreft, wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Goedgekeurd wordt een staat va,n onin bare posten der belasting naar het geschat te inkomen over 1906 ad f309.365. Aan de orde is nu de vaststelling van het primitief kohier der belasting naar het geschatte inkomen voor 1907. Het wordt door Burg. en Weth. voorge steld op een bedrag van f 144.543.18, met een heffing van 5.7. De raad keurt het goed. Daarna wordt vastgesteld het primitief kohier der hondenbelasting voor 1907 ad f 1564.50. Goedgekeurd wordt de rekening van l«et bestuur der Godshuizen over 1906. Zij bedraagt in ontvang f67.400.05, in uitgaaf f 60.308.195 en heeft dus een goed slot van f 7091.855. BORSELE. In de Maandag gehouden vergadering van ingelanden van den Ko-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1