lelburg. tdres voor COGNAC. jimniiitotiiiii |;ing „Goes", IJ BEK,Goes [NGr No. 55. Donderdag 9 Mei 1907. Derde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND ÏTSDAG a.s. gedierte. C. DE BESTE Az., T. ek 6. J. EGBERTS. JES-FANTASIE's MAGIELSE. fel KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Een woord voor en over onze dienstboden. BINNENLAND. 2«. Goes. HET BESTUUR, ^toegang. veren van gebouwen ecz. Jrte, onder garantie, ver 1 tot Mr. Timmerman, jteestenmarkt, Goea. LS pn 25 K\ 100 K». per bus - |f 1.20 by 3 stuks per f kilo. 0.60 0.58 0.72 0.70 0.61 0.60 6.25 1.15 0.80 0.85 an worden niet, manden en ■en Rembours. gratis toegezonden. aph. Interc. 519. oorten. enz. enz. 4.30 +6.45 6.55 4.40 4 7.04 4.46 boot rder. j 4.58 5.05 *5 z o 7.22 5.12 5.18 *3 5.23 5.32 S>cq 5.38 is o 5.50 7.12 6.- 7.57 6.08 7.24 6.17 7.36 8.10 6.46 8.37 +8.12 9.29 7.36 7.15 7.56 8.13 8.08 8.01 8.27 8.35 8.32 8.47 8.57 9.07 9.20 9.29 9.46 10.50 11.36 ,al naar Hamburg, Z. Duitschl- ar Nederland via Roosendaal- sr on van 11.20 voor meer dan 10.38 2.6 11.21 1.26 1140 3.09 12.38 3.42 12.54 3.58 1.10 4.12 6.17 6.03 7.25 8.02 8.16 8.33 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes fO.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant 0D5 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/,, voor niet-abonné's„045 Do bladen spotten er vaak over, dat de dienstboden van onzen tijd zoo aan matigend worden, en bijvoorbeeld vóór 'hunne verhuring naar de familieomstan digheden harer aanstaande meesters, het getal der kinderen ,enz. informeeren. Dit heeft eene ernstige zijde. Er zijn werkelijk te veel ouders, die hunne kinde ren vertroetelen en deze kinderen zijn dan de grootste kwelgeesten voor de dienst boden. Wie „Fabiola" van kardinaal Wiseman heeft gelezen, zal zeker medelijden gevoeld hebben met de romeinsche slavinnen, die door hare jonge meesteressen met pen kiemen dolk jverden gestoken, als zij bij haar toilet op eene onachtzaamheid wer- den betrapt. Wie echcer bij gelegenlieid opgemerkt heeft, hoe de moderne jonge dames met de dienstmeisjes harer ouders omspringen, kan ook wel eens medelijden in zich voe len opkomen. Indien een dienstmeisje op rijperen leef tijd, dat uit een fatsoenlijke, nette familie afstamt en het bewustzijn heeft, haar vak te verstaan en het gezin trouwe diensten te hebben bewezen, zich door een opge blazen, vertroeteld, dom nufje dag aan dag moet laten vervelen, drijven en be- leedigen, dan kan men het zulk een dienst bode niet kwalijk nemen, indien haar wel eens de kwint springt. En mevrouw en de jonge juffrouw heb ben dan nieuwe stof tot besprekingen over het oude thema„Neen wat worden die dienstmeisjes tegenwoordig brutaal, je staat er eenvoudig van te kijken I enz." De dienstboden worden genotzuchtig, dat is waar. Maar is dit teeken des tijds ook niet merkbaar in andere kringen der samen leving? De dienstmeisjes zullen des te meer haar genoegen buitenshuis zoeken, naarmate men het haar in huis meer onge zellig maakt. Eertjjds, toen de dienstbode als een kind in huis werd behandeld, deelde 't met zijn huisgenoolen den arbeid, maar ook de ontspanning en het genot. Indien echter het dienstmeisje na vol brachten arbeid verlaten en vergeten in eene koude keuken of op een muf zolder kamertje moet zitten, dan moet zij een vriendelijken omgang met de menschen buitenshuis zoeken, of wel zij moet haar gezelschap heel in het geheim door de achterdeur laten binnen sluipen. Indien de lieve lezeres over deze uit spraak ten gunste der dienstbare geesten nog niet te boos is geworden, zal zij mis schien Vragen: „Maar, hoe zal dat dan beter worden?" Het komt ons voor, dat het voornaamste punt van alle voorstellen tot verbetering gelegen is in de grootere voorzichtigheid bij het huren van en het verhuren door dienstboden. En wel voorzichtigheid van beide zijden. De ouders, die hunne dochter zonder meer aan de eerste de beste familie af staan, die haar eene zekere som 'sjaars uitbetaalt, zijn strafbaar lichtzinnig; zij laten het tijdelijk en eeuwig geluk hunner kinderen over aan het toeval; want, is het een slecht gezin, dan zal het jonge meisje onherstelbare schade lijden. De familiën echter, die een meisje om het zoo uit te drukken, maar van de straat oprapen, handelen eveneens onverant woordelijk. Een goede dienstbode is een groote schat; wie hem wil bezitten, moet zich ook mofSte geven, om hem te zoeken. En als hij "hem1 heeft gevonden, dan moet hij ook zoo verstandig en chris- Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberich ten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. telijk zijn, hem te bewaren. De eerste eisch voor eene goede behan deling der dienstboden is strenge recht vaardigheid. Niets verbittert meer, dan onverdiende verwijten. Wilt eens de hand op het hart leggen, geachte dames; hebt u niet vaak het dienstmeisje harder woorden toege voegd dan het verdiende, alléén, omdat u verdrietig waart of een beetje zenuw achtig? Of hebt u niet vaak den kinderen, die over het meisje kwamen „klikken", licht vaardig geloot geschonken, zonder eerst te onderzoeken, of de kinderen zelf misschien niet de schuld hadden? Op de rechtvaardigheid volgt de liefde. Hoe en in hoever moet men het dienst meisje in den familiekring opnemen? Ons dunkt, dat deze vraag beter in elk afzon derlijk geval, dan in het ,algeme«n kan beantwoord worden. De brave huisvrouw moet volgens de persoonlijke en huiselijke omstandigheden hier den rechten weg weten te kiezen. Indien de huisvrouw niet braaf en ver standig is, dan is toch .elke kans van slagen verloren. UITDE FfcKb. Wie liegt? „Het Volk" van 26 Mei 1905 schreef: „Ze voelen nattigheid. Het duitsche Centrum heeft nu ook bij den Rijksdag een voorstel tot wijziging der Gewerbe-Ordnung met 'toog op de mijnwerkers ingediend. Beter konden ze niet toonen, dat hun doel alleen is den sociaal-democraten den wind uit de zei len te nemen". AVij constateerden het feit, dat minstens ve e r t i e n dagen voor dat de sociaal democraten hun ontwerp indienden, <de hoofdinhoud van het Centrumsoniwerp al in de „Köln. Volkszeitung" gepubliceerd wasl (K. S. W>. 1905, biz. 272). Zoover ons bekend, gaf „Het Volk" geen rectificatie. Wie liegt? In „Het Volk" van 30 Mei 1905 werd verkjaard, dat het duitsche Centrum „in aantal stemmen achteruit gaal". In het „K. S. W." 1905, blz. 274, spra ken wij dit tegen met een beroep op den duitschen sociaal-democraat Kautsky, die in de „Neue Zeit" (1903, no. 16) geschre ven had: „Wanneer bij gelijkblijvende, eer af nemende, landbouwende bevolking het getal der op het Centrum uitgebrachte stemmen met 400.000 steeg, dan wijst dat op een toename van het aantal ultramontaansche kiezers". Zoo ver ons bekend, gat „Het Volk" geen rectificatie, evenmin als 't ooit, niet tegenstaande onze opmerking, herroepen heeft den grooten leugen, in zijn nummer van 19 Febr. 1904 verkocht: dat Galilei „doorde priesters op denbrand- stapel werd gebracht". De man is in 1642 rustig op zijn bed gestorven Wie liegt?.... In de „Neue Zeit" (19084' blz. 5) schreef Kautsky: „Een der gewichtigste zedelijke grond beginselen is, de plicht van waar achtigheid tegenover partij- genooten (Genossen). Tegenover vijanden heeft men dezen plicht nooit erkend, daarentegen is zonder hem geen blijvende samenwerking tusschen gelijke partijgenooten (Genossen) bestaan baar". Wij citeerden deze woorden in het „K. S. W„" 1905, blz. 239. „Het Volk" van 3 Juni 1905 trachtte dit goed te praten: de bedoeling van Kautsky was alleen een historisch feit te constateeren. In „Het Volk" van 7 Juni d. a. v. komt Kautsky zelf die onvoorzichtige woorden verdedigen. „Genossen" beteekent volgens hem naaste! Alsof de zin dan nog loopt Toch erkent hij wel ,de stelling verdedigd te hebben: „dat er ook voor een sociaal democraat oogenblikken kunnen zijn, waarop hij het. tot nog toe geldend gebruik moet volgen, en den vijand in het be lang der partij beliegen". Hij verstond dus onder „v ij a n d" zeer duidelijk niet-part ij genoot. Dus klaarblijkelijk onder G e n o s s e wel de gelijk partijgenoot. Wat ook de ge wone duitsche beteekenis van dit woord is. Hechten sommigen nu nog zooveel aan een „verklaring" van „Het Volk", in 't partijbelang gedaan? W'ie liegt?. In zijn werkje Op de bres had de heer Schaper verklaard, dat ik de „samenflan- ser" was van het boekje „Allemaal Socialist?!" Na mijne besliste ontkenning schreef hij in „Het Volk": dat de samenstellers dan toch uit het „Kath. Soc. Weekbl." hadden geput. Wat vooreerst piet het zelfde is! En wat vervolgens ook onwaar wasDe eerste druk van „Allemaal Socia list?!" versoheen ongeveer Mei 1901. Het eerste nummer van 't„Kath. Soc. Weekbl." verscheen 4 Jan. 1902. Hoe konden nu de samenstellers van de eerste uitgave van dat boekje uit het „K. S. \VV 'putten?? Aldus merkten wij op in 't„K. S. W." 1905, blz. 287. Voor zoover ons bekend, heeft „Het Volk" geen rectificatie opgenomen. (Wordt vervolgd). FRANKRIJK. Een Pauselijke audiëntie. Mgr. Lemonnier, bisschop van Bageux, is bij den Paus op audiëntie geweest. Terug uit Rome, heeft Z. D. H. van dit pauselijk onderhoud 'teen en ander meegedeeld. O. a. 't volgende Bij den eersten aanblik schijnt de Paus diep bedroefd. Bij nader beschouwen blijkt echter, dat die droefheid meer die pen ernst is. Deze ernst wordt ingeboe zemd door bovennatuurlijke gedachten, en schaadt zoodoende niet zijn buitengewo ne goedheid. De Paus voelt levendig den last der verantwoordelijkheid „en is zeer bezorgd over de Fransche seminaries"„Zeg aan de seminaristen", zegt de Paus, „de ar moede en de goedheid lief te hebben". De Paus kreeg de tranen in de oogen, als de bisschop hem sprak over de ver bannen religieuzen. Als Jezus op hel kruis, bidt Pius X voor zijn vervolgers en vergeeft hun. Hij ziet, hoe aangedaan ook om het tegen woordige, de toekomst met kalmte te ge- moet. Clemenceau maakt zich voortdurend meer en meer onmogelijk. De Katholieken verafschuwen hem als hun vervolger; de gematigd republikeinen verfoeien zijn voor de rust en de eendracht des lands nood lottige staatkunde; de fracties-Combes en -Rouvier leggen op de loer om hem, uit naijver, te doen vallen; de radicaal-socia listen en socialisten zijn verbitterd wegens zijn houding tegenover de syndicaten. Vandaar dat er bij de heropening der Ka mer, gewichtige interpellaties en hoogst belangwekkende debatten te verwachten zijn. Consequentie van het sta kingsrecht. De broodbakkersstaking te Parijs, die op een sisser uitgeloopen is, wordt nu nog bekroond door een aller dolst besluit. Do bakkersgezellen hebben in de arbeidsbeurs een vergadering ge houden en aldaar "besloten om de pa tróóns, wegens contractbreuk in rechten, te vervolgen, die, nu de staking geëin digd is, zouden weigeren, de werklieden weer in hun dienst te nemen, die ze voor de staking in hun dienst hadden. Volgens de redeneering van de gezellen is èen staking geen contractbreuk, maar een incident, zooals bijv. plotselinge buik pijn of een opengedraaide brug, waardoor men verhinderd wordt, in de bakkerij te komen 1 BELGIE. De Socialisten zijn gelijk men weet nog altijd niet tegen den godsdienst. Wil men een bewijs van de waarheid hunner bewering, zegt het „H. v. A.", dan leze men hetgeen in hun blad wordt af gekondigd Feestlocaal „Vooruit", Gent, feest der jeugd, op Zondag 5 Mei. Het uitreiken der diplooms aan de kinderen die in de- jaren 1905, 1906 en 1907 hun eerste communie niet heb ben gedaan, zal plaats grijpen om 1.21/» ure stipt, in de groote zaal der Bagat- tenstraat. Feestprogram: 1. Zang en declamatie, door de gewezen volkskinderen en de volkskinderen; 2. Aanspraak door ge zel Bogaerts3. Uitreiking der di plooms en geschenken; 4. Zang; 5. Ge zellig samenzijn (muziek en dans. Een feest, geschenken, zelfs diploma's, omdat ze hun Eerste H. Communie niet hebben gedaan. In een jongensweeshuis te Luik moch ten de weezen niet deelnemen aan het Meifeest. Daarover waren zij zoo nijdig, dat ze .de „Internationale" en de „Mar seille" uit volle borst aanhieven en daar na ging 't „leve de republiek". Eenigen gingen zelfs tol „directe actie" over en liepen 's nachts weg. De ouder- looze revolutionnairen zijn niet ouder dan van 1518 jaren. DUITSCHLAND. Duitscbland is ook niet vrij van anti- clericalisme en evenmin van revolutionnaire woelmakers, die het leger willen doen verdwijnen en alles, wat tot het gebeente der samenleving behoort. Van anti-katholieken zin gaven de vorige week in den Rijksdag weer vele vrijzin nigen blijk, toen ze de subsidie, sinds jaren verleend aan een Missiegestieht, waar ar beiders voor de koloniën worden opgeleid, wilden schrappen. Het was vroeger een fooi aan het Centrum geweest voor den steun in de koloniale politiek verleend en daar nu deze dienstbode is afgedankt. 'twas weer echt vrijzinnig, al waren som mige liberalen breeder van blik. Wat het anti-militairisme betrefteen boek van dr. Karl Liebknecht, zoon van den grooten en zelf sociaal-democraat, is in beslag genomen. Hij pleit daarin voor een stelselmatige ondermijning van het militairisme in Duitschland, door bij monde en geschrifte berichten te verspreiden over de harde behandeling van de soldaten in het leger, de wreedheden van het kazer neleven, het gebruik van soldaten als ar beiders, waardoor de loonen gedrukt wor den, en meer van dien aard. Aldus zou de weerzin tegen bet leger toenemeD. Leerlingwezen Bij den Duitschen Rijksdag is een wet op 't leerlingwezen ingediend, waarvan de voornaamste bepa lingen zijn Leerlingen mogen alleen worden opge leid door hem, die 21 jaar oud is, een leer tijd heeft doorgemaakt van minstens drie jaren of zooreei langer als de betreffende Kamer van Arbeid heeft bepaald, of wel vyf jaren lang zelfstandig het handwerk heeft beoefend en den meestertitel in het betreffend vak mag voeren. Wanneer de bevoegde leermeester aan een bedrijf door den dood ontvallen is en de zaak door eene weduwe of minderjari ge kinderen wordt voortgezet, kan voor het eerstvolgende jaar de laatste eisch ver vallen de twee eerste blyven echter een knecht kan dus het werk van den baas doen totdat een nieuwe bevoegde als hoofd der zaak is gevonden. Ook in enkele andere gevallen kan zulk een vervanging door een minder bevoegde worden toegestaan. De Bondsraad is verder bevoegd, voor afzonderlijke vakken uitzonderingen toe te staan en als in één bedrijf meerdere vakken vereenigd zijn als bijv. in het bouwbe drijf—kan worden toegestaan, dat de lei der die leerlingen opleidt, wel slechts in een der betreffende vakken den meester titel bezit. De titel van bouwmeester of architect mag niet willekeurig worden aan genomen, wie dien voeren wil moet voldoen aan door den Bondsraad of voorloopig door de landsregeering te stellen bepalingen. RUSLAND. Door eigen bom gedood. Een jong werkman, Petroff genaamd, kwam eergisteren te Petersburg te vallen. Een bom, gevuld met nitro-glycerine, die hij in een zakdoek droeg, ontplofte. Hij zelf werd doodelijk gewond. Twee personen die hem vergezelden, vluchtten. Te Bolusty in Polen heeft de politie drie lijken gevonden van joden, die met revolverschoten gedood waren. Op de borst van elk hunner was een stuk pa pier bevestigd, waarop geschreven was, dat zij door een comité ter dood waren veroordeeld. De moordenaars zijn onbe kend. Zondagavond heeft te Lublin in Polen een jongmensch een bom geslingerd naar den commissaris van politie, die gedood werd. Do or de ontploffing werd een voor bijganger gedood en een andere gewond. Ook werden de ruiten van een groot aan tal huizen in den omtrek verbrijzeld. De dader is er in geslaagd te ontkomen. AMERIKA. Voor de zooveelste maal is in Ame rika een nieuwe godsdienstige secte ontstaan, de Adam- en Eva-gemeente. Adam heette tot dusver James Sharp, en Eva, zijn eehtgenoote, luisterde naar den naam Melissa 't Paradijs, dat deze beide menschen hun geloovigen in gereedheid brengen, ligt in een dal bjj Denver (Colo rado). De grondgedachte van den nieuwen godsdienst is dezeAdam en Eva zijn in de gedaante der familie Sharp gereinigd en gelouterd op aarde teruggekeerd. Adam verkondigt in Denver reeds zijn nieuw evan gelie en ruim 200 geloovigen wachten on geduldig het oogenblik, dat de poorten van het paradijs zich voor hen zullen ontsluiten. Daar worden alle wereldsche ijdelheden afgeschaft. Vooral kinderen zijn ijverige aanhangers van dit nieuwe geloof. Weezen en kinderen van arme ouders zullen liefderijk in 't pa radijs opgenomen worden en er een eenvou dige, natuurlijke opvoeding genieten. Hoe de echtgenooten Sharp er achter kwamen, dat zij Adam en Eva waren, werd op de volgende wijze verklaard. Eens op een nacht woonden ze een gods- dienstvergadering by. Plotseling viel er een ster en onmiddelijk begrepen ze, dat dat een teeken moest zijn. Tegelijkertijd riep hun een stem toe: Gij zijt Adam en gy zijt Eva van dit uur af zijt ge vry en de profetische geest is over u gekomen. Gaat en brengt de menschen-kinderen terug naar 'tparadys. Dit zal nu binnenkort geschieden, ten minste wanneer de autoriteiten er geen stokje voor steken Tweede Kamer. Het debat werd voortgezet over het ontwerp tot afschaffing van de tienden en wel over de al of niet toekenning van appèl op den gewo nen rechter, van beslissingen van de schattingscommissie en van de commis sie van beroep. De regeering lichtte de wijziging toe, waardoor beroep op den burgerlijken rechter mogelijk is. Bij het voortgezet debat is bepaald dat ook de beslissing der schattingscommis sie voorziening bij den burgerlijken rech ter openstaat en de vrijkomende pachter gedurende den nog loopenden pachttijd aan den verpachter moet betalen ?/10 der zuivere tiendopbrengst als verhooging der pachtsom. Nog is bepaald dat indien de tiendplichtigen dit verlangen de staat het geld voor de afkoopsom zal betalen tegen vergoeding van een tiendrente van 5,44 pet., in plaats van de gewone tiendrente van 5,55 pet. en voorts dat de pachter van den tiendplichtigen verpachter niet 5 pet. doch S1/2 pet. van het bedrag van den af- koopprijs zal betalen als verhooging der pachtsom. De discussie is geëindigd. De eindstemming zal later plaats hebben. Vervolgens stond de Kamer, na bestrij ding door den heer Schaper, toe een cre- diet van 1 ton voor de bijeenroeping van de tweede vredesconferentie. Een rectificatie. Onder deze ru briek hebben we in ons vorig nummer den lezers medegedeeld een staaltje „h o e een bericht kan oud worden", hen daarbij opmerkzaam makend op hel feit, dat zóóveel en zóóveel bladen een bericht, dat reeds 25 Maart in ons blad was vermeld, nog in 'tlaatst van April en begin Mei op- en overnamen. Zooals reeds uit het opschrift kon blij ken, was 't ons alleen te doen, om op een door circulatie verkregen oud-bak- kenheid te wijzen. Nu wij evenwel schreven, dat „Zelan- dia" van „ons meisje" „een knaapje" had gemaakt, kon zulks we geven het toe den indruk wekken, als bedoelden we, dat „Zei." ons bericht zonder ver melding van bron had overgenomen. Tusschen haakjes iets, waarop wij nim mer aanmerking zullen maken, omdat wij staan op het, naar onze meening, breede standpunt, dat alles, wat de Katholieke

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1