i Donderdag 2 Mei 1907. Derde Jaargang. immer). [ER, Goes. CRANE, NOS Iburg. BUITENLAND BINNENLAND. UIT ZEELAND. stuks f1.— JVo. 52. Oude Haven. TTEN. lid-Beveland". ZOON, Goes. ZOON, G. J. EGBERTS. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAAHGAG, WOENSDAG- in VRIJDAGAVOND. sr of bij abonnement nd. J van bet instrument l.vordt gegarandeerd, n mede tut billijken an deugdelijkheid. |n in Schouwen en ferpand van Effecten Ijjke voorwaarden. NMUMNN( jaren-Magazijn lOUTS, Goes. Iche dienst. dam-Gouda-Amsterdara tutiehinliisinde plutiii. van GOES iddig 12 uur. AMSTERDAM orgen 5 uur. ROTTERDAM (vond 8 uur. nsterdam bij W. DE |SCHURE, Kloveniers- i bij do Directie J. en to Dordrecht bij S. Ito Goes bjj den Agent PsMAAFMACHINES verbeteringen. ISMAAIMACHINES in zwaar gras en ■ver. SMAAIMACHINES lichter dan machines s modellen en worden Jeze eigensehnppen ito plaats verzekerd, lit fabrikaat. Levering verouderde systemen Flöther's Paarden- llen en één- en twee- v MARKT C 12. Iionpen, Aeeaglazen, ices A Main, 18 Toorielirlft 'errekijker», n Baroscopen, ran Thermometers, ak behoort. "Tpg IGKTJNDIGEN. per kilo. f 0.60 - 0.58 - 0.72 - 0.70 - 0.61 - 0.60 - 6.25 - 1.15 0.80 - 0.85 25 K». |0 K°. per bus 20 by 3 stuks. vorden niet, manden en Rembours. Is toegezonden. i. Interc. 519. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten I 0.95 Afzonderlijke nummers k contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/», voor niet-abonné's045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Recl-ameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale pqjs. Voor ons bijzonder Onderwijs. Vanwege het Centraal Bureau der K. S. A. is een vliegend blaadje uitgegeven, als verweerschrift tegen een door den Bond van Ned, Onderwijzers in duizendtallen verspreid geschriftie, waarin deze Bond op listige wijze de openbare school tracht op te hemelen, en de ouders te ver lokken hun kinderen aan de openbare, godsdienstlooze school af te staan. Het vliegend blaadje van het centraal bureau zet eenvoudig maar klaar de feiten recht en toont den voozen inhoud aan van het schrijven dezer openbare onderwijzers. Moge dit blaadje door middel der ver schillende plaatselijke Comité's der K. S. A. een ruime verspreiding vinden. Nu de .Middelburgsche Crt" plaats inruimde voor het lokaas dezer „frontmakers", kunnen in 't bijzonder de comité's te Middelburg en Vlissingen voor afdoend tegengif zorgen door het vliegend blaadje van het Centraal Bureau in veler handen te brengen. En daardoor zullen zy handelen in den geest van het hooge kerkelijk gezag, naar de duidelijke uitspraak onzer Bisschoppen, welke luidt: „De Katholieken kunnen en mogen zich, wanneer demoge- lijkheid van Katholiek onder wijs bestaat, niet tevreden stel len met 't neutraal onderwij s". Een laffe redactie. Het ingezonden stuk, dat wij zonden naar de redactie van de „Goesche Crt", en dat betrekking had op de in dat blad voorgekomen onware insinuatie, als zouden in de „Nieuwe Zeeuwsche Crt." en „de Zeeuw" „dezelfde hoofd artikelen" zijn voorgekomen, is door de redactie niet opgenomen. In ons voorlaatste nummer beeft men uit het stukje zelf kunnen lezen, dat be doeld niet-geplaatst schrijven, om voor plaatsing in aanmerking te komen alleszins voldeed aan den meest minutieuzen jour- nalistieken eisch. Op zeer onhebbelijke wijze komt hier de g e 1 ij k h e i d in 't gedrang, die dit blad als „liberaal" orgaan toch in haar vaan moet geschreven hebben. Want in een naschrift op een ingezonden stuk in haar voorlaatste nummer vestigt deze redactie zelf de aandacht er opdat de plaats om met een blad in debat te treden is dat blad zelf! En nu wy hebben ingeslagen den weg, die juist door de redactie der „Goesche Crt." werd aangegeven, om haar te wijzen op onjuistheid, daar wordt ons zonder meer, zonder nadere opheldering zelfs onder de correspondentie-rubriek, botweg elke gelegenheid ontnomen, om door een simpele vraag om bewijs, voor haar lezers te rechtvaardigen ons beweren, hetwelk in lijnrechten stryd is met het hare. De „Goesche Crt." kan dit ge vraagde bewys niet leveren. Laten we aannemen, dat ze zich ver schreven heeft; maar wat is dan meer ridderlijk dan rondweg een vergissing of onjuistheid te erkennen en te herroepen Immers ook zij kan beroep doen op het privilegie van elk journalist op het voorrecht zich te kunnen en mogen ver gissen Zooals het geval nu staat, zal ieder onbevooroordeeld lezer ons willen toegeven, dat wij recht hebben de redactie der „Goesche Crt." van lafheid te beschul digen. Dat heet nu „liberaal"! •Uaan A Le Cointre, Goes, FRANKRIJK. Het is juist in Frankrijk, dat het karakter der hangende stakingen wel 't- ernstigst van al is wijl het ambtenaren, zelfs onder wijzers zijn die daaraan mede „werken" en het doel politiek is, dus revolutionnair. De regeering hield zich tot nog toe ver standig, maar zal wel moeten wijken. In een zeer stormachtige vergadering van de besturen der radicale en sociaüstisch- radic le partij te Parijs werd besloten de regeering uit te noodigen de vervolgingen tegen staatsambtenaren wegens het vormen van vakvereenigingen, te schorsen, tot de Kamer een wet op het vereenigingsrecht van ambtenaren zal hebben aangenomen. En die wet zal dan natuurlijk den amb tenaren staking toestaan. Een nieuwe stap op den weg ten ondergang. De corr. der „Resb." schreef onlangs Langzaam maar zeker gaan we naar den dageraad. Koningschap? Het woord zelfs wordt hier niet meer geduld. En de republiek Die heeft al veel te lang bestaan. Weg met de Republiek! begint hoe langer hoe meer de leuze van den dag te worden. Elke staking wordt hier geïnspireerd door het idéé: „als het ditmaal eens gelukte? Telkens gelukt het niet, tot eindeljjk op een goeden dagDe nieuwe guillotine is klaar, een hoofd per secmde. Hervé heeft dezer dagen beloofd voor het verbranden van alle papieren van waarde te zorgen; Yvelot is voor verdrinken der bourgeoisie. De onderwijzers willeD zich bij de revoluti- onnaire Arbeidersbeurs aansluiten. Dat is al een heele stapl In de kazernes zyn overal biljetten aan geplakt, waarop o. m. te lezen staat „Beter is het op een Franschen generaal te schieten dan op een vreemden soldaat". De onderzoekingscommissie in zake de papieren van Mgr. Montagnini zwoegt nog altijd over haar dorren, nutteloozen en nu ook vrywel bespottelijk geworden arbeid. Zij heeft met den besten of met den slechtsten? wil der wereld in die stukken niets kunnen ontdekken, dat voor den H. Stoel of voor Mgr. Montagnini eompromit- teerend kon worden geacht. Dat de pause lijke zaakgelastigde aan kardinaal Merry del Val getrouw verslag uitbracht over zijn gesprekken met aanzienlijke Fransche Katholieken 'tis een onthulling van niet de minste beteekenis. Dat de H. Stoel een onwrikbaar standvastige houding aan nam tegenover al de perfiede pogingen der Fransche Regeering om in de Kerk scheuring te verwekken door de stichting der „vereenigingen voor den eeredienst", wie weet het niet reeds lang? En welk onpartydige geest in welk land ter wereld ook heeft daarvoor aan den H. Stoel niet den tol van rechtmatige bewondering betaald En dezelfde anticlericale buitenlandsche bladen, die moesten erkennen dat het resul taat van den arbeid der enquête-commissie allerpoverst is geweest, gaan met onge neeslijke kwaadwilligheid voort in hunne beschouwingen te spreken over de „onster felijke blamage der pauselijke diplomatie" 1 Dat schryft er maar op los tegen beter weten in. Vr ij gesproken. Mgr. Delamaire, Coadjutor van Z. D. H. den aartbisschop van Kamerjjk, voor de rechtbank van Hazebroek vervolgd omdat hy in die stad, in de Kerk van den H. Eligius, den 14 December 1905, zonder verklaring de H. Mis had opgedragen en tot 15 francs boete was veroordeeld, is vrijgesproken. De priesters, die met hem waren ver oordeeld, deelen eveneens in de vrijspraak. Dank zij Clemenceau hebben de vrijmet selaars van Orleans verkregen wat zij wilden. Na een lange en roerige discussie h,eeft de gemeenteraad besloten, dat ook de vrijmetselaars aan de feesten ter ©ere Van Jeanne D'Arc kunnen deelnemen. De geestelijkheid kan er nu in geen ge val aan deelnemen. ITALIË. De „gouden roo s". Naar de R o- meinsche bladen melden, worden tegen woordig in het atelier van den vermaarden goudsmid Tanfani te Rome in opdracht van den H. Stoel, twee gouden rozen ver vaardigd. Deze rozen welker waarde geschat wordt op 100,000 lire per stuk bestaan uit een langen gouden stengel, waaraan zich de reproductie bevindt van een roos in vollen bloei, benevens eenige knoppen en bladeren. De roos bevat een doosje met rozenolie. Een dezer rozen is bestemd als geschenk voor de koningin van Spanje. DUITSCHLAND. Op 't bureau van den rijksdag is een belangrijk wetsvoorstel of liever een wijzi ging op een wetsvoorstel ingediend. Ein delijk zal men er n 1. toe overgegaan het artikel uit het strafwetboek over de ma jesteitsschennis meer naar de eischen des tijds te moderniseeren. Het nieuwe wetsvoorstel bevat maar èèn artikel, hetwelk bepaalt dat voortaan alleen dan een vervolging zal ingesteld worden, wanneer majesteitsschennis uit boosaardigheid en met voorbedachten rade begaan wordt. Zoodoende blijft de mogelijkheid om beleedigingen door de pers te straffen bestaan, aangezien de voorbedachte raad daar meestal wordt aangenomen. Beleedi gingen die niet in het openbaar geschieden, kunnen alleen nadat het hoogste gerechts hof zijne toestemming gegeven heeft, ver volgd worden. Daarmee is een eind ge maakt aan de leelijke aanbrengersprak tijken. ENGELAND. Den 7 Mei zal Birrell, minister voor Ierland, het Engelsche Parlement een wet aanbieden, dat aan Ierland een Kamer van afgevaardigden schenkt, die een eigen machtig beheer zal hebben in tinancieele zaken. Dit is een ernstige stap, zoo ver zekert men, naar de zeliregeering voor het zoo lang verdrukte, voor 75 pet. uit katho lieken bestaande Ierland. RUSLAND. Twee meisjes, de eene men lette wel van 13 en de andere van 14 jaar, zijn in een meisjeskostschool te Petersburg uit een venster van de derde verdieping ge sprongen. Ze hadden een brief nagelaten waarin ze verklaarden verbitterd te zijn wegens het strenge regime van de school, dat in strijd was met haar onafhankelijk karakter en haar viijzinnige meeningen. Het eene meisje is op een balkon van een lagere verdieping gevallen en is kort daarna gestorven. Het andere is slechts licht gekwetst. AMERIKA. Heidenseh. De senator Kennedy van San Francisco zal in de eerstvolgende zittingen der wetgevende lichamen een wetsvoorstel indienen om alle zwakhoofdig geboren kinderen door chloroform te dooden. Tot dat oud-spartaansche denkbeeld is deze moderne heiden gekomen na een be zoek aan het idiotenhuis te Olen Ellen. Ook afgescheiden van het heidensche der idéé, zou het bovendien moeiljjk vallen met vastheid te bepalen, dat bij dit of dat kind de zwakhoofdigheid van blyvenden aard zal zyn. Bij sommige kinderen toch werkt het ontwikkelingsproces der hersenen zeer langzaam, maar toch gestadig voort, zoodat ten slotte toch een graad van ont wikkeling wordt bereikt, waarbij van zwakhoofdigheid geen sprake meer is. AFRIKA. Moord in Marokko. Een Portu- geesche jood te Casablanca, in Marokko, is vermoord door een neger. De neger was omgekocht door een inlander, voor een franc. Nu mag Portugal zeker ook een stuk land komen bezetten. Uit alle buitendistrioten van Transvaal komen hartbrekende berichten omtrent de sprinkhanenplaag. Zwermen van 14 tot 20 uren lang trekken het land door. De men- schen die zoo dapper hadden meegedaan aan het vernietigen van gansche zwermen voetgangers (dat zyn sprinkhanen in het tijdperk waarin zy nog niet vliegen kun nen) beschouwen hun arbeid als nutteloos. Miljarden sprinkhanen die de zon verdui steren maken hen moedeloos. Nu gaan regenjaren altijd gepaard met een sprink hanenplaag. Men verklaart dat uit de om standigheid dat sprinkhaaneieren lange jaren in den grond kunnen blijven zonder hun levenskracht te verliezen. Als sprink hanen ergens in de Kalihar-woestjjn eieren gelegd hebben en er volgen negen droge jaren, dan zullen zelfs nog in het tiende jaar, als dat een regenjaar is, de eieren uitkomen. Tweede Kamer. Tiendrecht. Minister Veegens dankend voor den steun van verschillende sprekers stelde voorop dat dit wetsontwerp als voornaamste doel beoogt den landbouw te bevrijden van den druk der tienden, betoogende hij dat het tiendrecht daarom werkt als een rem op de ontwikkeling van den landbouw wijl bet drukt op de bruto opbrengst van den grond. Spr. weerlegt de grondwettelijke be zwaren; zette uiteen dat de afschaffing geen onteigening is in den zin van art. 151 der Grondwet omdat dit alleen betrek king heeft op lichamelijke zaken, die den eigendom raken, maar niet op onlichame lijke als het tiendrecht. Het wetsontwerp op de tienden kan der halve beslissen zonder met de Grondwet in botsing te komen. Onoverkomelijk be zwaar heeft de regeering tegen beperking van de taak der Tiendcommissies; terwijl de minister betoogde dat deze commissies beter en op korteren termijn dan de rech ter werken, de partijen bij geschil tot el kander zullen brengen, en ook op minder kostbare wijze. Een combinatie van rechtskundigen en deskundigen in deze commissies acht de Regeering verkieselijk, waarborgend zake lijke en onpartijdige beslissing. Het stelsel der vaststelling van schade loosstellingen zooals in bet regeerÏDgsont- werp is voorgeschreven, werd door den minister verdedigd. In deze kan niet anders dan een alge- meene schatting worden voorgeschreven. Bij die schattingen zou rekening gehou den moeten worden met den toestand van het oogenblik en noch met 't verleden, noch met de toskomst worden gerekend. Nog zette de minister uiteen dat het niet mogelijk is anders te handelen dan de opheffing van het tiendrecht te doen ge- schieden en eerst later de schadeloosstel lingen vast te stellen; anders zou bij de vaststelling toch met de toekomst moeten gerekend worden, hetgeen juist dit ont werp niet wil. Ten slotte bestreed de minister dhr. Reyne, betoogendo dat opheffing van het tiendrecht zonder schadeloosstelling zou zijn een onrechtmatige verarming der tiendhef- fers en een verrijking der tiendplichtigen. Minister De Meester verdedigde het voor- schattings stelsel en verklaarde onder an deren dat aanvragen om te cenfereeren dienen gedaan te worden voor 1 April 1908 terwijl men tot 1910 daartegen op kan komen. Onbillijk is 't niet om eigenaars van tiendplichtige gronden die immers door dit ontwerp worden bevoordeeld te laten bijdragen in do schattingskosten. Wijziging der lager onder wijswet. Bij de Tweede Kamer is in gekomen een wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet. Volgens dit wetsontwerp zullen de on derwijzers, die het hoofd der school bijstaan minstens moeten hebben: Onderw. met minder dan 5 dienstj. f 500 met 5 tot 10 dienstjaren - 600 10 15 -675 15 20 - 750 20 en meer - 825 Voorts wordt bepaald, dat bij aanstelling tot hoofd de dienstjaren als onderwijzer van bijstand doorgebracht, zullen meetellen voor de berekening van het salaris. Dit voorstel geldt niet slechts voor onder wijzers aan gesubsidieerde bijz. scholen, waarvoor deze wijziging door den minister in uitzicht was gesteld, maar ook voor de openbare onderwijzers. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat eigenlijk bij de wet van 1905 deze regeling behoorde gemaakt te zijn, doch daar elke verhooging van het mini mum salaris ook verhooging van het sub sidie meebrengt, dus zelfs een geringe ver hooging dezer minima een grooten last op het Rijk legt, schrikte dit de regeering destijds af. De gunstige uitkomsten van het dienst jaar 1905 doen het bezwaar echter minder wegen en daarom kon de Minister de bovenbedoelde toezegging doen. De bepaling omtrent het aantal dienst jaren door het hoofd als klasse-onderwijzer doorgebracht, strekt om te voorkomen, dat benoeming tot hoofd financièelen achter uitgang tengevolge kan hebben. Een der misstanden bij het loodswezen. Een inzender in het „Han- delsbl." klaagt er over dat bij het loods wezen als kommissaris of adjunkt-kommis- saris in den regel benoemd worden stuur lieden der rijksmarine en daardoor mannen die nimmer eenige verantwoordelijkheid voor schip, lading of opvarenden hebben gehad, te bevelen krijgen over praktisch ervaren zeelui. Welke gevolgen dit voor het loodsper- soneel kan hebben blijkt uit een door den schrijver gegeven voorbeeld. Tijdens de stormdagen Woensdag 2, Donderdag 3 en Vrijdag 4 Januari j 1., werd (den 3 Januari) van uit Amsterdam per telephoon, door den inspecteur van het loodswezen aan den commissaris bevolen, dat de loodsscboener, naar het Engelsche kanaal bestemd, moest naar zee. Zulks te beslissen werd niet aan den ervaren schipper en aan de loodsen over gelaten. Dank zij het afnemende weer, konden zij den 4den Jan. gaan. „Kotters te IJmuiden, zoowel als hier waren binnen wegens noodweereen En- gelsch stoomschip, de „Starling", bestemd naar Londen, bleef daardoor ter reede. „Door de kustwacht werd gemeld dat het Schulpengat niets dan breking en bran ding was. „De sleepbootreederij stond er niet voor in, den schoener zonder ongelukken in zee te krijgen, maar al had dit der sleepboot mogen gelukken, wat vangt men dan nog aan met stormweer van 't West met klein zeil en de gevaarvolle gronden achter zich Toch moest de schoener uit, op bevel van Amsterdam Zaterdag is met meerderheid van stem men door de stakers bij de firma Terhorst Co. te Rijssen besloten Maandag te gaan vragen, het werk op de oude voorwaarden te mogen hervatten. De staking brak 11 December 1906 uit, ze heeft dns tl/3 maand geduurd. Vele stakers zullen niet meer worden aangenomen. Naar men mededeelt, hoeft zich een comité gevormd met het doel gelden in te zamelen ten einde aan d r. A. K u y p e r op diens 70sten verjaardag, op 29 October a. s., een huldeblijk aan te bieden. Sociaal-demooratie en Gods dienst. In Oostenrijk zijn er binnen kort verkiezingen. Vreemde dingen ver nemen wij uit dezen verkiezingsstrijd. Zoo meldt de „Reichspost" (18 April 1907.) dat de Sociaal-democraat Danszynski de kiezersvergaderingen in landbouwdistricten opent met den Christelijken groet: „Ge loofd zij Jezus Christus Ziet, dit bewijst toch wel overtuigend, dat de Sociaal-democraten niet tegen den godsdienst zijn in verkiezingsdagen. (K.S. W.) Het antwoord van „Het Volk". Wij lezen in het „K. S. W." In „Het Volk" van 24 April 1907 komt „Het Volk" te spreken over het artikel „Wie liegt Na in enkele regels er een caricatuur van te hebben gegeven, verklaart het „Als men eens tijd heeft, gaat men dien rommel eens na, maar als men wat beters te doen heeft, doet men dat." Als dat geen Jantje van Leiden is! Evenals Mr. Troelstra zijn partijgenoot Mendels onlangs toevoegdestraatjon gensrepliek, meent „Het Volk" te kunnen volstaan met de verzekering, dat het artikel Wie liegt? „slechts waarde heeft onder straatjongens." Toch is er een groot verschil tusschen „Het Volk" en ons. Wanneer wij tot „Het Volk" zeggen: g ij liegt, dan noemen wij man en paard, en b e w ij z e n, dat „Het Volk" gelogen heeft. Doch wanneer „Het Volk" tot Ons roept g ij liegt, dan blijft het in gebreke, eenig bewijs aan te voeren. Ziedaar het groote verschil. „Het Volk" heeft blijkbaar nog niet geleerd, dat een grofheid slechts is het bedriegelijk nabootsel van een krachtig argument. GOES. Benoemd tot Scheikundige aan het Rijks-Landbouwproefstation, te Wage- ningen de heerdr. G. H. Leopold, assistent aan het Hijks-Landbouwprocfstalion alhier.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1