ders eform t f 1,00. ENNING. ien a. d. Rijn. Zaterdag 27 April 1907. Derde Jaargang. ZIER, Goes. „Ooievaar" is te Melksuiker. igs 7 uur. aan de hoogste, bekend No. 50. ide Verf HORN, [Bröerken, 1 voor GROEPEN KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. ICorie Inhoud Zondagsblad. BUITENLAND UIT ZEELAND. HAAKlIOKDHi met aatljn omboord. agailjn en Verfmalerl). In en bij elke hoeveelheid or het gebruik gereed. Lakken en Vernissen, las, Plakmeel, j neum, Blackvarnis, 3ruine Teer, Kwasten, |n, Asphaltdakpapier. enz. enz. In mengsel van Kruiden in Hoofdpijn, Nier- en Lever- natiek, Jicht en Zenuwlijden, ziekten (verzweringen, vurig- uitslag enz Het bloed wordt einigd en alle slechte stoffen lm met de urine verwijderd. maar volgens de wetenschap Kruiden-mengsel (systeem rm" geeft nieuwen levenslust, Ivenskracht. Zijt Sii ziek en au jeene middelen ot mid- llpen, gebruikt dan slechts lien proef levert het bewijs, jbruiksaanwijzing f 1,50 tegen Pakketten tegen rembours Iruiden-geneeskundige, -jikstr. 103, Amsterdam, lur 26, ook Zondags. Dr. H. Gl. DE ZAAIER Dr. J. A. J. TONELLA I de medici en scheikundigen pm hare volkomen zuiverheid arde. |e dit vertrouwbare merk. er groote bus 90 ets. busjes 25 ets. [oofd-Depot: rteur van Comestibles. iers Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant 095 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.377., voor niet-abonné's045 Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 2s Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Platen: Verschillende merkwaardige fo to's uit Perzië; Koning Eduard en Koning Alfonso; Koning Eduard gaat aan boord van een Spaansch stoomschip; eenarmige muzikanten; koloniale conferentie te Lon den; een automobielParijsPeking; ten toonstelling van motorbooten te; Monte- Carlo; boerenonlusten in Roemenië; het doorgebroken stoomschip „Suevic" met tekst. Verhaal: Mededingers. *3* Hoelany nog „onjuist?" 't Zal ons op den duur niet mogelijk zijn alle onjuistheden, die met zekere strek king door de „Goesche Crt." worden uitgestrooid, nu de Statenverkiezingen ko men, te weerleggen. lo. Zoo beweert dit vrijzinnige blad nu weer, dat het de heeren Buijse en Dekker waren, die de candidatuur-Dekker uit lokten. Deze bewering is „onjuist"; we verwij zen hier naar een ingezonden stuk van den heer Dekker, voorkomende in dit nummer. 2o. Is de heer Buijse niet voorzit ter van „Nederland en Oranje", zooals de „G. C." schrijft. 3o. schreef de „G. C.": „Is het nu wonder, dat de „Midd. Ct." zei, dat het altijd een paar heeren zijn, die in het district Goes de lakens uitdeelen?" Waar de „Midd. Ct." sprak van „kaar ten uitgeven" bedoelde zij allerminst de kiesvereeniging „Nederland en Oranje", maar de R.-K. kiesvereeniging, en ten op zichte van deze laatste is door ons reeds de „onjuistheid" dezer insinuatie weer legd, zoodat dit Goesche orgaan zich hier op een „onjuist" getuigenis beroept. 4o. insinueert de „G. C.", dat „de Zeeuw" dezelfde hoofdartikels plaatst als de „Roomsche Courant". Ook dit is „onjuist". We hebben ons dan ook verstout aan de redactie der „Goesche Courant" onder staand ingezonden stuk ter plaatsing aan te bieden: „M. de R. 1 In het laatste no. van uw blad meent u de aandacht der kiezers te moeten ves tigen op de omstandigheid, dat „de Zeeuw" dezelfde hoofdartikels zou plaat sen als de „Roomsche Courant", wat o. a. naar uw meening „de Protestanten begint te vervelen, en waarvan de Roomschen wel onpasselijk moeten worden". Nu zou u ons verplichten in uw blad het bewijs te leveren van de juistheid uwer bewering door wel te willen mede- deelen, wanneer „de Zeeuw" hetzelfde hoofdartikel plaatste als de „Roomsche Courant" (N. Z. Crt.), of omgekeerd. Wij kunnen ons niet herinneren, dat ooit eenzelfde hoofdartikel in beide bladen is voorgekomen". Hebben we nu geen recht te beweren, dat van vrijzinnige zijde de Statenverkie zingen vertroebeld worden? Men ziet op welke wijze de strijd nu reeds wordt aangebonden; moge dit voor ons een spoorslag zijn alle eerlijke midde len aan te wenden, om onze candidaten gekozen te krijgen. Diefstal. In een liberaal orgaan vonden we de meening uitgesproken, als zou de schrap ping van de begrooting voor eeredienst in Frankrijk wettig zijn, omdat van de gees telijken geen diensten meer zouden wor den geëischt. Zonderling betoog! Gesteld al, dat men de diensten van de geestelijkheid niet meer zou wenschen, dan toch is de schrapping van eeredienst volkomen onwettig. Immers er is hier geen loon geweest voor diensten, die nu niet meer zouden worden geëischt, doch compensatie i n renten voor goederen, die eer- tijds aan de Kerk werden ont roofd. Met de diensten door de geestelijken be wezen of met hun verdiensten in het alge meen heeft die compensatie alzoo niets, te makenthans haar niet meer uit te kee- ren, is eenvoudig diefstal, niets meer, ook niets minder. Geheel en al is de scheidingswet een ty- rannieke organisatiewet, geen wet die, zooals de naam zegt, eenvoudig bepaalt, dat men niet meer met elkaar kan omgaan en dus scheidt, neen, loodzwaar blijft die wet rusten op de Kerk„Hors les asso ciations cultuetles, il n'y aura pas de cul- te" (buiten de vereenigingen voor den eeredienst, zal er geen godsdienst zijn) zegt zij, doch, om inderdaad den gods dienst uit te oefenen, moeten die vereeni gingen geld hebben, dus moeten zij de kerke'kas overnemen, doch die kerkekas is in handen van de kerkfa briek, aan welker hoofd de pastoor staat en deze kan en mag het geld niet afstaan het geld is van de Kerk en de „kerkfa briek" mag er niet over beschikken. FRANKRIJK. Het protest dat de kardinaal-staatssecre1- ta,ris mgr. Merry del Val aan de mogend heden heeft gezonden na de huiszoeking bij mgr. Montagnini en het in beslag ne men der papieren, is openbaar gemaakt. Kardinaal Merry del Val deelt in dien brief van protest in 'tkort de feiten mee, en dan stelt hij het ongehoorde in het licht van het optreden der Fransche regee ring. Zelfs als de diplomatieke betrekkin gen zijn afgebroken plegen de woningen der gezanten geëerbiedigd te worden en bovenal worden de archieven als on schendbaar beschouwd. Er is geen voor beeld van, dat men de archieven van den vertegenwoordiger des Pausen ooit heeft geschonden, en zelfs in landen, waar die vertegenwoordiger geen eigenlijk diploma- tieken post bekleedt, wordt hij met onder scheiding behandeld. De tegenwerping, dat de nuntiatuur niet meer zou beslaan sedert het Concordaat is afgeschaft, en dat het archief van vóór het afbreken der betrekkingen terug zal worden gegeven, wat de regeering in de Kamer heeft verklaard, heeft, naar kardi naal Merry del Val zegt, geen waarde. Vooreerst is het Concordaat nooit amb telijk aan den Paus opgezegd, maar boven dien begrijpt ieder da,t die belofte van teruggeven niet afdoet aan het feit van de schending, en dat de Fransche regee- ling vóór de teruggave kennis kan nemen van alle stukken. Maar afgescheiden van overwegingen van diplomatieken aard, is het duidelijk, dat de Paus, als hoofd van de katholieke Kerk, de gewone onmiddellijke geestelijke jurisdictie heeft over alle katholieken, geestelijken zoowel als leeken; diensvol gens heeft hij de bevoegdheid met of zon der bemiddeling van een tusschenpersoon, in verbinding te staan met de katholieken. Dat recht van den Paus, gegrond op de in stellingen der, Kerk, is openlijk geschon den door de Fransche regeering. Fransche rechtspleging. Onze lezers kennen 't proces tegen abbé Jouin beschuldigd van overtreding van art. 35 der Wet van 9 December 1905 op de Schei ding van Kerk en Staat, d. w. z. van uit lokking tot verzet tegen de uitvoering der wet of tegen wettige handelingen van de bevoegde macht. Zij vinden een uitvoerig verslag van deze strafzaak in de „Ga- zette des Tribunaux" van 12 en van 13 April. Zooals daaruit blijkt, liepen de de batten tusschen O. M. en verdediger slechts kortelijk over de vraag, of in de geïncrimineerde woorden eene strafbare uitlokking gelegen was; vooral het re quisitoir van het Openbaar Ministerie be stond grootendeels uit aanhalingen uit het vermaarde dossier Montagnini, dat naar het oordeel' van den verdediger, Me. Danet, in beslag genomen was in strijd met alle bepalingen van den Code d'instruction criminelle betreffende de inbeslagneming. De „G. des T." van 13 April bevat ook een uitvoerig advies van den advocaat Hannotin, waarbij de vraag of het betrok ken artikel in deze van toepassing kon worden geacht, ontkennend werd beant woord. Zooals bekend, heeft de rechtbank een schuldigverklaring uitgesproken, doch slechts tot een boete van fres. 16 ver oordeeld. De in deze door de Fransche Justitie gevolgde methode van rechtspleging wekt niet algemeene bewondering. Wij wijzen hier op de „Chronique de Paris", van de hand van mr. Auclair, en opgenomen in het „Journal des Tribunaux" van 14 April. Ook naar zijn oordeel is de wijze, waarop men bij de huiszoeking, bij de i(n beslag neming van de papieren van den Pause lijken vertegenwoordiger en vooral bij la tere gebruikmaking van deze is te werk gegaan, met de wet in strijd. De rechtspleging blijft in Frankrijk, naar het schijnt onder elk regime, de die naresse van de politiek. (W. v. h. R.). Verschillende Fransche bladen zijn van meening, dat de branden te Toulon meer dan verdacht zijn, en dat het zeer moeie- lijk is aan louter toeval te gelooven. Zelfs de socialistische minister Viviani verwerpt de mogelijkheid van kwaadwil ligheid niet, maar kan niet inzien, dat ideeën als de zijne tot dit soort anarchie voeren. De geest van revolutie leeft in Parijs het hart van Frankrijk thans sterker dan sinds geruimen tijd het geval is geweest. In de staking der bakkers is nog weinig verandering gekomen. Zij hebben thans besloten op communistischen grondslag soep kokerijen in te richten en de agitie voor de staking met meer kracht door te zetten. Ook de hotelbedienden hebben besloten tot een algemeene staking. Door den auti-militaiien bond en den algemeenen arbeidsbond te Parijs zjjn Maan dag biljetten aangeplakt, waarin de militai- len worden aangespoord om, zoodra er een algemeene staking uitbreekt, die naar ge zegd wordt, het voorspel voor de revolutie zal vormen, aan de officieren gehoorzaam heid te weigeren en zjo noodig tot andere nog krassere maatregelen over te gaan. De biljetten werden ten spoedigste door de politie verwijderd. Over deze verregaande baldadigheid der politie zal een of ander socialistisch afgevaardigde de Regeering dienen te interpelleeren. ITALIË Niet op 13 September, den eigenlijken wijdingsdag, maar op 16 November zal het priesterjubiié van Pius X gevierd worden. Laatstgenoemde dag is óók een historische datum in zijn leven, wijl Joseph Sarto op 16 November 1884, in de St. Apollinaris kerk te Rome, door wijlen kardinaal Parocchi tot bisschop van Mantua werd geconsac reerd. Een pontificale Mis in St. Pieter, ziedaar het voornaamste of liever éénige nummer op het korte feest-program. Overi gens hoegenaamd geen ceremonie's of festi viteiten. Zoo ten minste daaronder niet mag worden gerekend de nieuwe Vaticaansche tentoonstelling, uitsluitend van kerksieraden die geschikt en bestemd zijn voor arme kerken in Italië. Zoowel door wat er opstaat als door wat er niet in voorkomt, zal mettertijd dit feestprogram alleen boekdeelen vol kunnen spreken over den bij uitstek eenvoudigen en priesterlijken man Gods, die het begin der 20e eeuw op den Stoel van Petrus aanschouwde. DUITSCHLAND. Toen prins Eitel Friedrieh op het oefe ningsterrein Docberitz den dienst hij zijn compagnie wilde beginnen, werd zijn paard schichtig door de roode signaalvlag. Het hief brieschend den kop omhoog en sloeg den prins zóó hevig tegen den neus, dat hij bewusteloos uit den zadel viel. Het bericht, dat de prins een hersenschudding kreeg is ongemotiveerd. Hij klaagde over hevige hoofdpijn, die echter reeds minder geworden is. De toestand is over 't geheel zóó vooruitgegaan, dat de prins waar schijnlijk Zaterdag naar Potsdam kan te rug keeren. Gemengde huwelijken. Dat ook in Duilschland de Katholieke Kerk de noot- lottige gevolgen ondervindt van het gemengde huwelijk, kan blijken uit een staatje, dat wij over dit onderwerp in een Duitseh periodiek aantroffen. Dertig duizend kinderen gaan jaarlijks in Duitschland voorde Katholieke Kerk ver loren Volgens de laatste volkstelling in 1905 waren in bet koninkrijk Pruisen 116.673 gemengde huwelijken gesloten, waar van de vader protestant, de moeder katho liek is, en 139 129 omgekeerd. In die van de eerste soort leefden 215 635 kinderen van 1 tot 16 jaar, met name 107,840 jon gens en 107.795 meisjes. Van de jongens waren er 64.168 protestant, 43.654 katho liek, van de meisjes 57.421 protestant en 50.374 katholiek, totaal 121.607 protestant tegen 94.028 katholiek. In de gemengde huwelijken van de twee de soort (vader katholiek) waren 254 358 kinderen beneden de 16 jaar, en wel 126 818 jongens en 127.510 meisjes. Van de jongens waren 65.760 protestant, 61.058 katholiek; van de meisjes 71 301 protestant en 65.239 katholiek totaal 137.061 protes tant, 117 297 katholiek. Uit alle gemengde huwelijken te zamen waren er toen 469.993 kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar, waarvan 258 668 protestant, 211.325 katholiek. Gesteld, dat de kinderen om de helft den godsdienst volgden hunner ouders, dan zou dat voor eiken godsdienst 234.966 geven. Zoodat voor Pruisen alleen 23.671 kinderen aan aan de Katholieke Kerk onttrokken worden voor het gezamelijke Duitsche Rijk zal dus het cijfer 30.000 wel niet te boog geschat zijn. Het ongunstigst voor de Katholieke Kerk zijn de huwelijken, waarin de vader protes tant is, gelijk door bovengenoemde cijfers weer eens duidelijk wordt aangetoond. Bebelmilitarist' August Bebel, de leider der Duitsche sociaal-democraten, heeft te Glogau een rede gehouden waarin hij, over het militarisme sprekende, den algemeenen militairen dienstplicht verde digde. Het is noodig, zeide hij, het vaderland te verdedigen. Wij' beschouwen dit als een plicht, die vanzelf spreekt. Het socialisme gelooft ook, dat de militaire dienst noodig is uit een physiek en hygiënisch oogpunt. Maai- de diensttijd kan van drie jaar tot twee jaar en nog minder verkort worden, als men de jeugd bijtijds oefent. Wij zijn geen vijanden van het leger, maar wij wil len het democratiseeren. Wij willen er een werkelijk volksleger van maken. Wij zijn evenmin vijanden van het vaderland, want het vaderland behoort zoo goed aan socia listen als aan conservatieven en natio- naal-liberalen. Wij willen van het land een vaderland maken, zoo schoon als men hel zich maar kan voorstellen. Wat zullen van deze denkbeelden Bes bel's partijgenooten in Frankrijk enin Nederland wel zeggen. Is het militarisme niet, zooals zij zich plegen uit te drukken, een van de steunsels der „verrotte ka pitalistische maatschappij?" De heeren mogen dien Bebel wel eens geducht onder handen nemen i RUSLAND. Dat het in de gevangenissen van de Baltische provincies verschrikkelijk is toe gegaan blijkt wel uit enkele voorbeelden uit het rapport der Doema commissie Een commissaris van politie trapte op den 18-jarigen Laspa, die op den grond werd uitgestrekt, tot de dood volgde. Een andere, Stradynia, werd getrapt op de dijen, tot de lappen vleesch er afbiEgeD. De gefolterde lieden werden gewoonlijk '8 nachts gefusilleerd. Zekere Weinberg werd met de beenen omhoog gehangen en door 4 kozakken ge slagen tot de vloer rood zag van bloed. Men trok nagelen en haar uit, verbrijzelde de beenderen en sloeg op bepaalde lichaams- deelen. Zekere Vitol werd, afschuwelijk gefolterd, naar den hulpprocurenr Bouslo gebracht en daar met terugzending naar ziju beulen bedreigd als hij geen bekentenissen deed. Menschen, wier rug open lag van de slagen, werden met zont bestreken. Grunning, 22 jaar oud, werd op den rug geplaatst, een plank er over gelegd en twee agenten wipten er op, tot den ongelukkige de ruggegraat was gebroken. Hij werd gefusilleerd, onder voorwendsel dat hij wilde vluchten, doch enkel om de historie der foltering te verbergen. Een meisje van 8 jaar, dat weigerde de schuilplaats van haren vader bekend te maken, onderging dezelfde folteringen. Vier terroristen hebben, volgens een te legram uit Odessa, Sacharin, direc teur van de politieke gevangenis, vermoord, welke ambtenaar verontwaardiging had gaande gemaakt door zijne slechte behandeling van politieke gevangenen. Een van de moordenaars pleegde zelfmoord, toen men hem nazette, een tweede werd gevat en de twee anderen, zijn ontkomen. Op een postkantoor te Sewastopol heb ben twaalf gewapende mannen 100.000 roebels in bankpapier en 14.000 roebels in geld gestolen. Men heeft hen niet kun nen pakken. GOES. Het vijfjarig meisje alhier, dat, naar gemeld is, Maandag aan het linker oog werd verwond en in het ziekenhuis voor ooglijders te Utrecht onder behande ling werd gesteld, zal dit oog, volgens bericht aan de ouders, moeten missen. Moeders past op uwe kin deren, vooral op nw kleine, die gij vroe ger wel eens de buitenlucht in zondt, met de vermaning„niet buiten de markt komen, hoor", of „niet huiten het plant soen gaan". De markt is tegenwoordig zeer onveilig vanwege de fietsen, die, om-, dat de noodige borden door de gemeente daar maar niet geplaatst worden, nu overal zich mogen bewegen. Zelfs stoonr- fietsen rijden dwars over de markt. In de plantsoenen op de bekende bank jes konden uw kinderen vroeger veilig zitten en er bij spelen: maar nu komen ook daar de fietsers en juist de minst bezadigden, die er niet noodig hebben, maar die het nu prettig vinden daar ook eens te rijden. 't Is verschrikkelijk leuk, om op de Oost wal langs den waterkant van die glooiïngen af te snorren en dan aan den anderen kant er weer op: 't is zoo iels van een Montague russe vroeger op de kermis. Dat gaat natuurlijk zeer snel; met een snelheid, die niet te matigen is, zonder gevaar in de vest terecht te komen. Past daarom op uw kmdaren A., r toch konden zij wel eens worde.» vva, üc-i spreekwoord noemt: het kali, dai eais verdronken moet zijn, alvorens men de put gaat dempen. Gisterenavond bracht het harmonie- gezelschap „Hosanna" haar afgetreden di recteur, dhr. L. de Beste Wz, bij gele genheid van zijn 50en geboortedag een serenade met fakkellicht. Hem werd door de leden der harmonie een vogelkooi met standaard en een bloementafel met sier plant geschonken. Na afloop der serenade deed het mu ziekgezelschap nog een wandeling' door de stad, wat natuurlijk een groote massa volk op de been bracht. - Door de werkliedenvereeniging „Eigen Hulp" werd Donderdagavond de driemaandelijksche algemeene vergade ring gehouden. Uit het verslag bleek, dat het aantal leden op 31 Dec. 1906 bedroeg 327. Uit de vereeniging traden 12 leden, terwijl er 18 nieuwe toetraden, zoodat op 31 Maart j.l. de vereeniging 333 leden tel de. De ontvangsten bedroegen f 589.26, en de uitgaven f963.37. Onder den post uit gaven werd f 785.50 aan ziekengeld uit betaald over 38 personen en f 60 aan 2 overledenen. Alzoo f374.11 meer uitge geven dan ontvangen. Het kassaldo op 31 Dec. 1906 bedroeg f3763.39. Totaal in bezit 31 Maart 1907 f 3389.28. De re servekas bedraagt f202.98. MIDDELBURG. Op de Woensdagavond gehouden vergadering van „Handelsbe lang" is definitief besloten tot de oprich ting van een „Spaarkas" ten einde: a. contante betaling te bevorderen. b. te voorkomen dat door lieden die buiten den middenstand staan ten eigen bate een spaarkas zal worden geëxploi teerd. c. te beletten dat een deel van de koop kracht dezer omgeving voor den Middel- burgschen middenstand te loor gaat. De spaarkas is ingericht op den grond slag dat noch de belangen der spaarders, noch die der leverende winkeliers worden geschaad. Wie wenscht te sparen, wordt wekelijks bezocht door den bode daartoe aange steld die zoovele malen een zegeltje

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1