BINNENLAND UIT ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. vallen en met revolverschoten gedood door de vrienden der veroordeelden. De moor denaars zijn gevlucht. Zelfs Briand begrijpt dat het toch zoo niet langer gaat en na eerst jarenlang mede de fundamenten der samenleving te hebben vernield, tracht hij ze thans weer met een veegje kalk 'te bestrijken. Hij sprak Donderdag Ie SI. Elienne o.a.. over het recht van ambtenaren otmvtakver- eenigingen op Ie richten en te staken. Men moet hel woord vrijheid niet ver keerd uitleggen, waarschuwde minister Briand. De onderwijzers hebben rechten, maar zij hebben ook plichten, die aan hun betrekking verhonden zijn. Hel kan niet worden geduld, dat een onderwijzer, misbruik makende van zijn gezag, van het gezag, dat hij ontleent aan den Staat, stukken onderteekent, die beleodigend zijn voor het hoofd van de regeering. Ambtenaren zijn volstrekt piet op één lijn te stellen met arbeiders. Verwarring van de belangen dier twee groepen zou uitloopen op regeeringloosheid. Zoo wordt zelfs een socialisl als Briand wijs door de Werkelijkheid. ITALIË. Op audiëntie. De Belgische Katho lieken zijn Zaterdagmorgen door den Paus op het Vaticaan ontvangen. Naar aanlei ding van de bijzondere audiëntie aan de journalisten verleend, heeft Zijn Eminen tie, kardinaal Merrier, in zijn toespraak gezegd, dal. België, alhoewel klein, zijn kracht putte uit zijn christelijk leven en zijn Irouw pan den H. Stoel. Daarom ver bindt hij zich ook plechtig tegenover den Paus en zijn eigen land, hij liet begin van zijn episcopaat, zich aan de zaak van het. christelijk onderwijs te wijden in al zijn graden. Bovendien zal hij zich richten naar de hooge aanbevelingen, die Z. II. de Paus blij de uitreiking van den kardinaalshoed aan de nieuw-gecreëerden gal' voor de leiding der universiteiten en seminariën. Z.E. is zeker van de medewerking der Belgische Katholieken, die meer en meel mannen van de daad zullen worden, de verheffing, de opvoeding, de ontwikkeling van de volksklasse op de eerste plaats be hartigende. Ook kan hij rekenen op de Katholieke pers mei liaar onberispelijke lucht. De Paus heeft in enkele welwillende woorden zijn erkentelijkheid betuigd en o. agezegd „België is een klein land, maar staat in geloof en werken van liefdadigheid voor alle andere". SPANJE. Een vreugdedag. De „Gaceta offiicial de Madrid" publiceert een de creet, dat zeer zeker alle Spaansche vrouwen, die binnenkort moeder hopen te worden, met vreugde zal vervullen. Er wordt namelijk in gezegd, dat alle kinderen, die op den zelfden dag als de te verwachten troonopvolger geboren worden, een spaarbankboekje op hun naam met 125 peseta's ontvangen, terwijl onbe middelde moeders tevens een luiermand etc etc. krijgen Rijk of arm, alle kinderen, die op den heugelijken dag het licht der wereld aanschouwen, zijn peetkinderen van 't koningspaar en ontvangen als zoodanig een geschenk. Bovendien begint op dien dag voor alle scholen de vaeantie. Of de ouders over deze laatste belofte even ver rukt staan als de jeugd, staat te bezien. RUSLAND. Een bende terroristen heeft te Warschau een officier der politie en twee soldaten, die hem begeleidden, met revolverschoten gedood. Gister zijn in Koersk, in het midden dei- stad, op den ingenieur bij den spoorweg Moskou-Koersk 5 revolverschoten gelost, waardoor hij doodelijk getroffen werd. Een der aanvallers, door de politie achter volgd, pleegde zelfmoord een ander wierp al vluchtende een bom, die echter niet, ontplofte, vervolgens doodde hij een po li lieagent, die, hem nazette en wist. ten slotte te ontkomen. Een fraai Bericht. De „Nieuwe Rott. Ct." laat zich uit Keulen seinen „Met het oog op den minder gunstigen financieelen toestand, waarin het Vatikaan verkeert, bestaat liet voornemen een wij ziging te brengen in de heffing van den Pieterspenning Aangezien besloten is geen gaven meer uit Frankrijk aan te nemen, zal een hoogere heffing in Duitschland en Oostenrijk daarvan het gevolg zijn." We zien de katholieke lezers al glim lachen over dit zotte bericht. Het is een staaltje te meer van de meer dan zonder linge manier, waarop liberale organen bun publiek inlichten over Roomsche zaken. Kosten en Lasten. Al meer blijkt men ons een stelsel van leger-formatie te willen opdringen, dat èn veel zwaarder lasten op het volk zal leggen, èn heel wat meer kosten zal, en dat dan nog zeer in het onzekere laat, of we niet veel minder slrgvaardig zullen zijn. Enkele tonnen zal men bezuinigen, maar telkens nieuwe millioenen voor militaire uitgaven vorderen, en althans jarenlang zullen we veel zwak ker in onze Defensie staan. De meerdere kosten zijn nu reeds op een dozijn millioeu gulden geschat, en de meerdere lasten zullen hierin bestaan, dat eens zooveel jonge mannen zullen moeten dienen. Korter, het is zoo; maar wie nu nog vrij leeft, zal er dan aan moeten. Zwaarder druk alzoo, en geld meer. Nu is hier desnoods in te berusten, als de nood van het Vaderland het eischt. Andere regeling van legerformatie hebben ook wij steeds bepleit. Maar dan zij men eerlijk, en spre ke niet langer van bezuiniging en vermindering van drukt! (Stand JAN US—TROE LSTRA. De heer Troelstra sprak over de ver mindering van het blijvend gedeelte in de Tweede Kamerzitting van 19 December 1905. Deze maatregel van den Minister, kan moeilijk wor den genoemd een hervorming. Een hervorming onder stelt te zijn een on derdeel van een plan van verande ring, een wjjziging in een systeem. Maar het is reeds door de heeren Marchanten Thom son gezegd van eenige wijziging in systeem, van eenig doelbewust optre den van den Mi nister is in dezen niets gebleken. De 6 maande- lijksche oefentijd, vervolgde deze spr. „zou, indien de Mi nister werkelijk wenschteeen volks leger, daarmede in verband hebben kunnen worden ge bracht, ook in ver band kunnen wor den gebracht met de afschaffing van het blijvend ge deelte, die wy nu incidenteel en los van elk stelsel krij gen. Oude plunje! 17 April 1907. Ik begrijp volko men, dat de Rech terzijde alle moeite doet de beteekenis van Hit votum tot de kleinst mogelij ke proportiën terug te brengen en er aan te ontnemen haar ware betee kenis, dat het ge richt was tegen het volksleger en be zuinigingen op mi litair gebied. Im mers, deze beide hervormingen mo gen zich verheu gen in toenemende populariteit bij het volk en in het le ger. Men is dus beschroomd voor de kiezers in dit licht te moeten verschijnen: wij zijn het geweest, die ons daartegen met kracht en succes hebben verzet. Nieuwe plunje! (Tijd.) Stof op jagen. Het crisis-debat is in de Kamer geëindigd. Mr Heemskerk en Mr. Lohman verde digden nogmaals de houding der recht r zyde, en gispten het optreden van het Kabinet. O. m. zeide Mr. Heemskerk daarbij, dat het Kabinet, zetelende sinds den zomer van 1905, „tot nu toe niet anders had gedaan dan stof opjagen en beroering brengen in het land, maar het achterwege bleef met hervormingen te komen". Een rake opmerking, die natuurlijk door protesten der vrijzinnigen werd gevolgd. Doch is het niet de waarheid Sinds 19C5 is het Christelijk Kabinet van de baan, en is er een liberaal mini sterie gekomen, dat nog niets heeft tot stand gebracht. Het is alleen bezig geweest aan stof opjagen. (Rotterdammer.) GOES. Een vijfjarig meisje werd Maan dagavond door een knaapje van gelijken leeftijd, op school, met. een scherp voor werp in het oog geraakt. De geraadpleeg de geneeskundige beval aan met de pa tient. onverwijld naar Utrecht te gaan. Dit geschiedde en den vader werd medege deeld dat. nog niet uitgemaakt kon wor den of het oog al dan niet verloren zal zijn. GOES. Op voorstel van den heer Ij. de Beste, die geruimsn tijd directeur der Harmonie „Hosanna" was, is het directeur schap thans opgedragen aan den heer J. C. Anderson, die thans met 1 Mei a. s in functie treedt. MIDDELBURG. Wij ontvingen het ven slag over het. eerste boekjaar, loopende van de oprichting lot 31 Deo. 1906, der „Algty meene Maatschappij tot. heieenen en aan- koope.il van met. vruchtgebruik of periodie ke uitkeeringen belaste waarden", gevest- tigd te. Middelburg. Wat betreft den algemeenen gang van zaken wordt er op gewezen, hoe meer en meer bleek dat de Maatschappij een ruim arbeidsveld heeft, en dat. goede aanvragen steeds meer in kwamen. Aan pile goede aanvragen kon niet voldaan worden omdat hel niet steeds mogelijk was de pandbrieven in voldoende mate te plaatsen. Het aandeelenkapitaal, ad f 500,000 is geheel geplaatst en verdeeld in aandeelen van 1' 1000. Acht aandeelen werden volgestort; op de overige is 10 pc.t. gestort. In hef. geheel werden afge sloten 40 leeningen, tot een gezamenlijk bedrag van f345.073; een leening werd afgelost tot. een bedrag van f 500. De 39 leeningen waren verdeeld als volgt13 op grootboekkapilaal, 5 op effecten, 4 op hypothecaire vorderingen, 2 op onroeren de goederen en 15 op aandeelen in onver deelde nalatenschappen. De waarde van de onderpanden was f 1.054.483. Er wer den in hel geheel uitgegeven 253 pand brieven a f 1000, 84 a 500 en 159 a f 100, samen voor f310.900, terwijl volgens de overeenkomst niet de Trust en Safemaaf- schappij mocht worden uitgegeven f 343.603. De winst- en verliesrekening hei- draagt in ontvang en uilgaaf 1' 12.727.235, met een saldo winst van f 1259,31®. Van dat winstcijfer word! voorgesteld 4 pet. uil te keeren over het onverplicht gestorte kapitaal, waarvoor benoodigd is f288. Het resleerensle bedrag stellen commissarissen voor af te schrijven op de oprichtings kosten. Gedurende de maand November 1906 werden met de stoomtram Walcheren vervoerd voor een bedrag van f 2468.72s aan reizigers en f1545.315 aan tuigage; Totaal vanaf 14 April tot en met 30 Nov., bedroeg dit f48.424,335. De ontvangsten bedroegen in die maand pel" dag en per kilometer f5.04; Van a,f 14 April tol en met 30 Nov. bedroeg dit 1 7.58. De stoomtram Hulst- W,a 1 s o o r- den vervoerde in die maand voor f 1748.33 aan reizigers en f892.94 aan bagage; dit met inbegrip van diversen f 3016.27 van 1 Jan. tol, en met ultimo Nov bedroeg dit totaal f30.305.29. In die maand beliepen de ontvangsten per dag en per kilometer f 2.87 legen f2.77 in Nov. 1905; van af 1 Jan. tot en met ultimo Nov. 1906 bedroeg dit cijfer i 2.59 tegen f 3.78 in 1905. Zondag 28 April a. s. zal alhier een vergadering worden gehouden, waarin zal getracht worden definatief tot de oprich ting te komen van een Bond van 11. K. kiesvereenigingen voor Zeeland. We hebben niet veel hoop, dat men op die vergadering tot overeenstemming zal geraken. De Centrale Hontenisse (zetel Hulst) blijft op haar eenmaal ingenomen, onhoudbaar standpunt staan, en wil van geen toegeven weten. Nu het. muziek-concours van de ver- eeniging „Uit het Volk Voor het Volk" dat op den tweeden Pinksterdag zou wor den gehouden, niet doorgaat, is door eenige personen hel plan opgeval dien dag een festival te houden in de muziektent op de Groote Markt, des middags tusschen 1 en 5 uur, na afloop waarvan een wandeling met muziek, door een gedeelte der stad, zou volgen. De avond zou besloten wor den met een concert in hel Schuttershof, gevolgd door vuurwerk. Door de gezamenlijke agenten van politie alhier, is 'bij monde van den hoofd agent van politie Pasveer, aan den verlrek- kenden Adj.-Inspeeteur van politie S. Kos ter als blijk van erkentelijkheid uitgereikt een prachtig inktstel met bijbehoorende penhouder, als blijvende herinnering aan zijn verblijf alhier. Door de werklieden der firma Beider rok en Van Roo alhier was lot de patroons het verzoek gericht om verhooging van loon tot '20 cent, per uur met. een werktijd van 60 uren 's weeks, zooals door de an dere meubelmakerpatroons dezer dagen reeds aan hun-personeel was toegestaan., Bij genoemde firma was hel loon tol dus ver 19 cent en het aantal werkuren til1/». De patroons meenden aan dat verzoek niet te kunnen voldoen, waarop met sla,- king gedreigd werd. In verhand met den lijd van hel jaar en den stand van het. bedrijf zag zich toen de firma genoodzaakt toe Ie geven, waar door het conflict is opgelost. Nader meldt men nog: Door de firma Belderok en Van Roo alhier is, behalve in de loonsverhooging voor hun personeel lol. 20 cent per uur, ingaande 29 April, ook toegestemd in den eisoh om met 1 Jan. 1908 het uurloon op 21 cent. te brengen. Zooals men zich wellicht herinnert, was de actie tol loonsverhooging uitgegaan van de afdeeling Middelburg van den Meubel makersbond. VLISSINOEN. Ingevolge Kon. Besl. van 20 dezer worden Hr, Ms. torpedobooten. „Draak" en „Krokodil", aangebouwd bij de fabriek van de Koninklijke Maatschap pij „de Schelde", alhier, met bestemming voor de Indische militaire marine, en thans liggende in conservatie te Willemsoord, met 1 Mei 1907 aldaar in dienst gesteld, en het. bevel over genoemde booten met gemelden datum opgedragen respectieve lijk aan de luitenants ter zee 1ste klasse F. C. W. Mooirees en 0. W. de Leur. (Stct.) Door burg. en weth. van Amsterdam wordt, den raad machtiging gevraagd 0111, in overeenstemming met hel advies van de commissie van bijstand, gunstig te be schikken op een adres van den aannemer J. ,\V. van Wijnen alhier, waarbij "deze alsnog uitbetaling vraagt van gederfde rente wegens uitgestelde betaling der twee laatste termijnen van door hem aangeno men werken, lot een bedrag van f 524.95. NISSE. Op den alhier den '2en Pinkster dag te houden schietwedstrijd zullen (he nevens de gewone prijzen) vanwege hot hoofdbestuur twee medailles, een zilveren en een bronzen, beschikbaar gesteld wor den. 's HEERENHOEK. Hadden de verschil lende handboog-sociëteiten op Zuid- en Noord-Beveland den 9den April eene bij eenkomst. op het Slot. Ostende te Goes, met het. doel een bond op Ie richten, die de gezame.nllijke belangen der aangeslo ten sociëteiten behartigt, gisteren kwamen zij wederom bijeen en werd er definitief besloten een hond op lo richten. Van 16 sociëteiten waren afgevaardig den vertegenwoordigd, uit welke afge vaardigden een bestuur bestaande uit de heeren P. J. Poleij te lerseke, Jac. Marlens te 'sHeerenhoek en Job v. d. Dries Pz., te Ileinkenszand werd gekozen. Ook werd vastgesteld de dezen zomer te geven con coursen door (le aangesloten sociëteiten als volgt: 9 Mei „Diana" te 'sHeerenhoek; 20 Mei ,,St.. Andriqs" te Wemeldinge; 30 Mei „Vooruitgang zij ons streven" te Kwa- dendanime; 8 Juni „Kroonprins" Ie Cats; 22 Juni „Eensgezindheid" lo 'sHeeren hoek; 29 Juni „Concordia I,, Ie 'sHeeren hoek; 6 Juli „Doel naar Honger" 1e Wol- fertsdijk; 8 Juli „Sommis" ie Heinkens zand; 28 Juli „Les amis réunis" te Vlake; 15 Aug. „Claudius Civilis" Ie lerseke; 31 Aug. „Vrije Schut tors" Ie 'sHeerenhoek; 16 Sept. „Willem Teil" te Ovezande. Ook moeten de hond-sociëteiten zich ver plichten op boete, geen deel te nemen aan concoursen van piet-aangesloten vereeni1- gingen, terwijl laatstgenoemden ook niet mogen deelnemen aan bondsooncoursen. Deze bepaling geldt echter ook maar alleen voor met-aangesloten vereenigingpn op Zuid- en Noord-Heveland. HEINKENSZAND. Dinsdag had de huurkoetsier J. V. alhier het ongeluk, dat zijn paard, gespannen voor een rijtuig, schrikte; hel paard nam een zoodanigen sprong, dat hel iu een groote sloot terecht kwam en ook hel rijtuig met. eenige passa giers ging mede te water; gelukkig daagde spoedig hulp op. Met alle krachtsinspan ning werden de passagiers door de por tieren gered. Zij hadden reeds eenig© kwetsuren opgedaan.. Evenwel konden zij' hun reis te voet vervolgen. Daarna werd getracht het. paard, dat geheel onder lief rijtuig zal, uit de sloot te halen, benevens het rijtuig. Dit. werk kostte veel inspan ning, maar gelukte toch eindelijk. Het rij tuig was stuk, benevens het paardentuig, wat voor den huurkoetsier een niet kleine schadepost is. BORSELE. Zaterdag werd alhier een begin van uitvoering gegeven aan hel ver dedigen van den oever tusschen de peil- raaien 47bis en 48 door het laten zinken van een der twee voorgeschreven zink- sfukken. Behalve een stoomboot, die het stuk ju do raai had gebracht, deden daarbij dienst 4 tjalken en 6 vletschuiten. Aan arbeidskracht onthrak hel overigens niet, daar per 100 M2. ziiikst.uk een man meer was in dienst gesteld dan de A. 11. voor schrijven. Bij de zinking was de waterkee- ring, de Provincie en hel Rijk vertegen woordigd. Do aannemer js niot gelukkig daar een deel van liet stuk na de zinking is afgebroken en boven water gekomen. TERNEUZEN. De gemeenteraad beschik te iu afwachting dat daartoe uit den boezem van den raad een voorstel zal worden gedaan - afwijzend op een ver zoek van W. Beilet lot wijziging der bouw verordening. Verworpen werd een voor stel van den heer Van den Hoek tol intrek king van de opheffing eenor onderwijzers betrekking aan school A, o.p grond dat hel niet was een voorstel van Burg. en Weth. zooals de voorzitter Donderdag ver klaarde. De heer Van den Hoek verklaarde hier van in hooger beroep Ie zullen gaan hij Gedep. Stalen. Verder is de behandeling van hel kohier van den hoofdelijken omslag ten einde gebracht. De oorspron kelijke aanslagen gaven eene opbrengst, van f 25.286,68, doch' daar deze post op f 27.000 is geraamd, werd besloten 8 op centen Ie heffen. De hoogste aanslag is naai-een belastbaar inkomen van f16.100. Op bel gemeentehuis Ie K of de ke rk e werd door den burgemeester-strandvonder publiek verkocht 493 liter ronden wijn, aan het. strand aldlaar aangespoeld. Koo per wenl de .heer P. J. Terwoert Sr. te Kou de kerke, voor f55 en 10 pet. onkosten, benevens f 98.60 belasting. Maandag is te Sas van Gent de werkman 1. van Hoecke, arbeidende aan de baggerwerken, bekneld geraakt lus schen een der baggerbakken. Na aan die linkerhand deerlijk en aan het hoofd min der ernstig verwond te zijn, werd hij dooi de kracht van den hak in het kanaal ge worpen. .Medearbeiders haalden hem spoe dig ,op het droge. Iu de directiekeet werd hij door een geneeskundige behandeld. De holte dor hand was letterlijk doorboord. D e g e v o 1 g e n van snoeplust. De dochter van den heer 11., wonende op de Nieuwstraat te Weesp, werd j.l. Zaterdag avond uitgezonden om bij een winkelier boodschappen Ie doen. Zij is aldaar ge weest, en, naar men zegt, heeft, toen de winkelier haar eenig geld afgehouden het welk zij schuldig was voor eenige snoe perijen, die zij gekocht had. Daardoor is zij hang geworden, althans zij is na hel verlaten van den winkel niet meer gezien. Maandag hebben haar vader en broers in de Vecht gedregd, omilat men vermoed de, dat zij zich verdronken zou hebben, doch zonder resultaat. Dinsdagmorgen wn,s zij nog niet terecht en deed de politie ijverig onderzoek. Eindelijk mocht het deze gelukken haar spoor Ie vinden. Zij werd onder Weesp zwervende gevonden en werd hij haar ouders teruggebracht. Door een landbouwer te Anjum is een nieuw middel bedacht om kraaien en an dere vogels van het pas bezaaide land Ie houden. Het middel is heel eenvoudig. Hij legt, kranten op het. veld, welke hij niel een groote aardkluit op een der hoe ken vastlegd. De kranten waaien voort durend op en verschrikken de vogels. Te Amsterdam is in de Raadhuisstraat oen man, die blijkbaar in ahnorinalen loe stand verkeerde door de Haarlemsche train heide beenen afgereden; zij werden in het binnengasthuis afgezet. - Te Arnhem heeft Zondagavond in de ('oeheornkazerne een soldaat, II. genaamd, gewezen ker misreiziger, den soldaat der infanterie Slot hoorn, terwijl deze slapen ging, met een bajonet doodgestoken. De milicien E. N. II. 'heeft de geheelen Zondag twist gehad, waarop II. des middags zeide: „Hel is niets kerel, vanavond zal ik je wel krijgen, dan maak ik je dood". Des avonds kwam H. 'beschonken in de kazerne en heeft 8. zes steken toegebracht met een bajonet. De and oren duwden hem met een bank iu een hoek; genoemde 11. werd na hevig verzet gearresteerd. De dader is met den verslagene inhei hospitaal geconfronteerd. Een 42-jarige man Ie Schiedam, machi nist aan de kaarsenfabriek Apollo" al daar, die sedert den dood zijner vrouw steeds neerslachtig was gebleven en meer malen ronddwaalde langs het Roomseli Katholiek kerkhof, alwaar zij begraven ligt, heeft, zich aldaar Zaterdagmiddag door een pistoolschot van het, leven beroofd. Op het lijk vond men een portret zijner over ledene vrouw waarop liij eenige woorden geschreven had aan zijne drie kinderen. Een beruchte dief gepakt. Za terdagavond vervoegde zich in den winkel van de wed. Van W., aan hel Bagijnhof, hoek Sarisgang te Dordrecht, een onbe kend ,als heer gekleed persoon, die een glas melk bestelde, bïtaakle, opdronk en vertrok. Een half uur later hoorde de jut' frouw verdacht leven in haar winkel en zag zij denzelfden persoon haastig weg- loopen. Al dadelijk viel hel haar op, dat de sleutel der geldlade iu de toonlank, dien zij steeds aan een der winkelkasten ophing, thans in het slot stak en hij hel opentrekken der lade ontdekte zij tot haar schrik, dal liet welgevulde geldbakje daar uit was verdwenen. De juffrouw en haar dochtertje snelden dien persoon, wiens uiterlijk haar goed hekend was, na, onder hot geroep van „houdt den dieft" In de Korte Breestraal nabij de Vriosesfr.nU, werd hij gegrepen en aan de politie over geleverd. Het bakje, dat nog ongeveer f 15 aan zilvergeld inhield, werd iu een raam kozijn der distilleerderij van den heer II. VVijers, gevonden, terwijl nog een rijks daalder, een gulden en eenig kleingeld van de straat werden opgeraapt. De verdachte, de 20-jarige A. F. M. H„ zonder vaste woonplaats en gedomicilieerd te Haarlem, is iemand, die reeds meerma len met de justitie kennis gemaakt en drie vonnissen ondergaan heeft, waaronder één van 2 jaar gevangenisstraf. E e n s 1 a c h t o f f e r v a n d e n v e e h t - lust. De toestand van den koffiehuishou der Van E., te Woensel, die eenige dagen geleden door messneden werd verwond, toen eenige lieden den inboedel bij hem trachtten te vernielen, is zeer verergerd. De man was Zaterdagmiddag stervende. Dit is opnieuw een slachtoffer van den mesvechtlust iu deze streken. Het station neeren van eenige zelfstandige, flink op tredende rijksveldwachters in deze omge ving, zou heusch geen overdaad zijn. Familiedrama. In de Prenzlauer- strasse te Berlijn werd Zondagnacht een treurig familiedrama afgespeeld. De oude geschiedenis, die altijd nieuw blijft! Het spel der minne door jaloezie in vij andschap en haat veranderd. Een 27-jarige man, Jacob Landefeld heeft zijn schoon moeder en zijn vrouw vermoord en een vriendin van zijn vrouw levensgevaarlijk gewond. Landefeld was 8l/3 jaar getrouwd maar zijn huwelijksleven was ongelukkig. Dage lijks eerst kleine kibbelarijen en ruzietjes, later hevige hnislyke tooneelen waren liet gevolg dat ten slotte de vrouw van Lan defeld er vandoor ging en bij baarmoeder Prenzlauerstrasse 18, bezoeken ontving van haar bovenbedoelde vriendin. Zondagnamiddag ging Frau Landefeld met haar naar een danslokaal. Plotseling kwam haar man' het lokaal binnen, wat een minder vriendschappelijke woorden wisseling tengevolge had. Frau Landefeld's Zondagmiddag was bedorven zij ging met haar vriendin naar huis en begaf zich te bed. Maar het duurde niet lang of ook Lan defeld verscheen in de Prenzlauerstrasse en schelde aan de woning van zijn schoon moeder aan. Zijn schoonmoeder deed de deur openruzie tusschen schoonmoeder en schoonzoon, waarop deze laatste een revolver te voorschijn haalde en zijn schoon moeder een schot in den mond toebracht. De reeds bejaarde vrouw viel ter aarde en stierf bijna onmiddellijk. Landefelds vrouw die den twist gehoord had, was uit bed gesprongen en in de keuken gevlucht, waar haar man haar volg de. Hij vuurde op haar den tweeden kogel uit zijn revolver af, trof haar in de borst en raakte daarbij het hart, zoodat de ge wonde stervende neerzakte. Hierbij vuurde hij in zijn razernij nog twee schoten af op de vluchtende vriendin en raakte haar in den rug en het onderlyf, zoodat zij zwaar gewond op de straat neerzeeg, van waar zij naar iiet naastbij zijnde lokaal voor ongelukken werd gebracht. Landefeld snelde toen de straat op. Later in den middag werd hij gearres-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2