ij rée Zaterdag 6 April 1907. Derde Jaargang. RIEK. EKBANfi, selvereeniging int thuis, visite, rijgbaar ad il Repetitie 8 APRIL. No. él. 3-Cents Sigaar. ROUTS. O ES. E" ïenmatiek ÏG. koers 99 pet., KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Bij dit mnnmer Behoort een Bpoepl. Korte Inhoud Zondagsblad. I in Europa; de kroonprins van Perzië; Nogmaals de Crisis. Du verzanding van het nauw van 31NNENLAND SNOEGEN". Werkverschaffing G 9 ApRlL, (iteit V. O.V. Brie bedrijven VAN EEDEN, één bedryf. icht uur precies. op den dag der uit. ir. [iur precies. •dag 4 April ligt de lijst I; in de Sociëteit V. O. V. ËE f 0.50. srkstr. C 31, Goes. |E GOULMY BAAR. Inonopolie. rantie worden nieuwe iedt onder strengste irricht per keer of bij Ichvrouw, is gelijk zonder locomotief. louw DE GRAAF r, drijft, een was haar broeder en 4 weken aan de Jkkende pijnen van in den nek, wat lipelooze nachten be- vertelde verder dat en pillen geslikt els op een flanellen Idoen en ia den nek Iets baatte mij. Tobeerde ten slotte Irdagavond) er mede '.van drie dagen kan lodat ik met gerust- pnezen ben door het na door een dokter PA DE GRAAF. line MULDER, L. LA Tholen bij J GROE- LUITWIELER; te Ithaven. 0.Coupon 1 Jun' Kleine Kade. baan L<a Cointre, GoeS' NIH ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes fO.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant i „0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.377s, voor niet-abonné's„045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 2S Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Platen: De Ruyter-huldiging te Amster- i dam; verschillende foto's van de De Ruy- ter-feesten te Vlissingen; de feesten te f Nijmegen en Groningen; de eerste electri- sche tram in Turkije; Chineesche missie I mevr. Thaw; een schipbreuk, met tekst: Verhaal: Mededingers. Nog altijd „vermoedelijk" zal het afge- treden ministerie aanblijven, met uitzon, dering van generaal Staal. En nu loopt het gerucht, dat de benoeming van een nieuwen minister van Oorlog zal plaats hebben „op den grondslag van de beginselen dezer regee ring in zake het b 1 ij vend ge- deelt e". We zouden dus krijgen een minister van Oorlog, die, wat het .blijvend ge- deelte" aanbelangt, het voetspoor van zijn voorganger drukken zou. „De Tijd" is hierover slecht te spreken, en schrijft „En nu zou eeu nieuwe Minister van Oorlog gaan optreden, die juist hetzelfde zou willen eu juist hetzelfde zou doen als Minister Staal Wij kunnen het nauwelijks gelooven. Of zou men meeuen, dat er eenige kans op bestond, dat de Eerste Kamer, hetgeen zij weigerde aan te nemen van Minister Staal, wèl zal aanvaarden, wanneer het haar een tweede maal wordt voorgelegd door generaal Van Kappard of een ander Herinneren we ons wél, dan was het „de Tijd", die, toen de oorlogsbegrooting met den maatregel van wegzending van het blijvend gedeelte inclais, in de Tweede Kamer er was doorgehaald, sprak van een „uitstel van executi e''. Zoo niet, een uitstel van executie was het o.i. zeker. Daarna kwam de Eerste Kamer aan de beurt, om te oordeelen over 's ministers voorstellen. Envook deze wilde die niet onmiddellijk perse verwerpen. Men kwam slechts op tegen het door drijven van den generaal; tegen het onvoorbereide zjjner plannen. Eiel- moediglyk wilde men „uitstel van executie" verleenen als men 't zoo noemen wil in elk geval men wilde het beslissend oor deel opschorten, totdat meer gedetailleerde gegevens zouden zijn verstrekt. IN elnu, indien waarheid bevat het ge rucht, dat het demissionair ministerie aan- bljjft zonder Staal; toch met een minister van Oorlog, aan den gevallen gladiator geestverwant, danzal er een toe stand geboren worden, zooals vóór de be handeling der Oorlogsbegrooting juist door Rechts ia verlangd Neme generaal van Rappard of een ander de portefeuille van Oorlog in handen, met het plan voort te werken in den geest den veranderlijken geest! van minister Staal, dan blijven nog altijd de Kamers, om bjj het licht der nadere gegevens en toelichting, den nieuwen minister van Oorlog te zijner tyd op den vlectrischen executie-stoei te plaatsen. Laat nu een ander in den geest van Staal werken het jaar 1908 is er dat het oordeel brengen zal. Zoo het kabinet de inkrimping tot het volgend jaar had uitgesteld, dan was er immers geen crisis geweest. Nu het dit niet heeft gedaan, is zonne klaar bewezen dit: dat,' zoo het Kabinet-de Meester aanblijft zonder Staal, maar toch met een Oorlogsminister, die den weg door W voorganger ten laatste aangegeven, zal bewandelen, het gezamenlijk aftreden van het Kabinet, dat partij koos voor Staal, een paskwil is geweest. En geen paskwil van kleine afmeting immers, bij dezen stanl van zaken, d.w.z. bij een stand van zaken, die onge veer hetzelfde zou blijven, als h was, bad men inderdaad kunnen missen den „edelen moed", waarmede mi nister de Meester in de Kamer zijn collega zwaardvechter bijsprong, drillend het lansje van gezamenlijke ontslagname en hadden zeker kunnen ontbeerd worden al de besehuldigingen aan 't adres der rechter zijde met name die van afwijzing van een opdracht tot Kabinetsformatie aan de Rechterzijde welke de vrijzinnige pers zoo uitbundig heeft rondgestrooid. Pardon de vrijzinnige pers kon hare valsche voorstellingen omtrent de crisis en hare oorzaken bezwaarlijk missen, omdat zij er mant uit moest slaan voor de a s. Provinciale Staten-verkiezingen. Daarom hebben de vrijzinnigen de zaak van het blijvend gedeelt. opgeblazen tot een staatkundige kwestie. Daarom is de „democratie" er bij gesleept, en werd al wie met de onvoor bereide legerplannen geen genoegen nemen kon, voor conservatief en reactionair ge scholden. Daarom gaat den roep nu in den lande, dat de vrijzinnige minister Staal bezui niging wilde invoeren. Alsof met de verdwijning van het blijvend gedeelte de zaak der bezuiniging gewon nen ware 1 't Is niet de eerste maal, dat we het uitspreken in het kader van het stelsel- Staal zou „bezuiniging' een carricatuur geweest zijn: meer zou er betaald moeten werden! Niet zonder reden dus wordt het moeie- lyke landverdeding-vraagstuk „verpoliti- seerd", d.w.z geheel ten onrechte in de politiek gemengd. Zelfs de liberale Provinciale Staten van Noord-Holland gingen zoover, om bij wijze van protest, bun eigenlijke roeping geheel vergetend, en in zekeren zin „revolutionair" optredend, den gevallen Oorlogsminister een zetel te bereiden tnsschen zijn, ook vrijzinnige „afmakers". Een gewaarschuwd man telt voor twee beseffen wij, Katholieken, dus goed, dat we niet moeten gevangen worden door het verleidelijk lokaas, door de vrijzinnigen uitgeworpen, maar dat we onder eigen christelijke leuze gezamenlijk moeten op trekken ten strijd, zoo mogelijk ter over winning. In de „XXe Siècle" lezen we een stukje overgenomen uit de „Métropole" onder den titel „de onwil der Hollanders", en dat handelt over de verzanding van het nauw bij Bath. Het luidt als volgt: „De gesteldheid van het nauw van Bath is op dit oogenblik werkelijk be treurenswaard. Een maand geleden was er bij eb niet meer diepte dan 5.60 M„ en de loodsen en stuurlieden verzekeren, dat sedert dat tijdstip de verzanding groote vorderingen heeft gemaakt en dat ongetwijfeld de diepte minstens verminderd is met een decimeter. En niettegenstaande dit alles heeft men, minstens sedert drie weken geen enkel korreltje zand uit het nauw verwijderd. Vroeger bevond zich daar ter plaatse voortdurend een baggerboot of een zand zuiger, en men werkte er zelfs bij vrij sterken stroom. Nu, bij het mooie weer, dat buitenmate bevorderlijk is aan do zand-opruiming, heeft men niets gedaan. Uit goede bron weten wij, dat op 24 Maart zich nog een baggerboot ter plaatse bevond, maar, wijl deze boot geen enkel order ontving, is hij den volgenden dag vertrokken. Waaruit toch kan zoodanig laat-maar- waaien voortkomen?" Hiervan geeft het blad de volgende op lossing. „Een maand geleden heeft de admini stratie van de Belgische marine, veront rust over de verzanding van den „passé", aan het Nederlandsch ministerie van Wa terstaat een verzoek gericht om daar nieuwe baggerwerken uit te voeren, waar voor machtiging noodig is, zonder welke de Belgen de Schelde niet kunnen bereiken. Tot op dit oogenblik hebben de Neder- landsche autoriteiten niet op dit verzoek geantwoord, en do Belgische regeering, heeft, met eerbied voor de beslaande ver dragen, de werken niet willen beginnen. Men zal zich herinneren, dat het vorige jaar zich eenzelfde geval heeft voorge daan. Door de klachten der loodsen en het dringende gevaar wachtte toen de Belgi sche regeering het officieele verlof niet af, en begon onmiddellijk met de bagger werken; maar men begrijpt, dat de admi nistratie der Belgische marine er slechts zelden zal toe overgaan een maatregel t© nemen, die haar in een moeielijk parket zou kunnen brengen. Hot is ondertusschen geoorloofd, ein digt het blad, zich af te vragen, in spijt van de Hollandsch-Belgische schikking, welk doel onze buren van boven den Moer dijk nastreven om door ongerechtvaardigde vertraging tegen te werken de pogingen van het Belgisch gouvernement tot verbe tering van het vaarwater, en door de sche pen, die de Antwerpsche haven aandoen aan gevaar bloot te stellen". Tot zoover het Brusselsche blad. Wij weten niet in hoeverre zijn bewe ringen waarheid bevatten. Maar vast staat, dat bij Bath of in de onmiddellijke nabijheid bij n a da gelijks booten aan den grond varen. Alles wat gedaan kan worden om in dien toestand verbetering te brengen, ook bekwame spoed van de zijde onzer regee ring, kan niet anders dan van harte wor den toegejuicht. De scheepvaart heeft dringend behoefte aan verbetering van het nauw van Bath. Om te onthouden. Op het Congres der S. D. A. P. te Haarlem heeft een in den strijd vergrijsd partijgenoot, Fortuyn, een openhartige bekentenis afgelegd, die wij te dezer plaat se aan de vergetelheid wenschen te ont rukken. „Wij moeten de kiezers niet met alle middelen winnen", sprak deze oudgedien de op den toon van een enfant ter- |rible. „Troelstra zegt in zijn bro chure, dat in ons land de beweging moet zijn eenigszins idealistisch, rekening hou dend met de religiouse gevoelens der ar beiders. Maar onze partij moet zijn anti kerkelijk, anti-godsdienstig. Wrij moeten den arbeiders voorhouden, dat zij in onze part ij hun godsdien stige gevoelens kw ij traken. Jk vind het een gevaar om de roode vlag naast het kruis ,t© plaatsen". De verklaring kwam erg ongelegen. Zij kan gevaar opleveren voor de propaganda. En er werd dus geprotesteerd. Maar met dat ,al is zij afgelegd en kan zij als een nieuwe waarschuwing bij zoo vele andere worden gevoegd. Wat de heer Fortuyn overluid uit sprak, denkt de overgroote meerderheid der partij in stilte. En het komt telkens tot uitdrukking in de organen der socialistische pers, hoe zeer men Kerk en godsdienst haat. Een verklaring. Op hetzelfde congres der socialisten leg de een spreker de verklaring af, „dat de meeste afdeelingen niets we ten van Marxisme en revisio nisme". Precies, wat wij beweerd hebben, dat de arbeiders van het stelsel der sociaal-de mocratie weinig of niets weten; dat ze er maling aan hebben, en dat ze zich bij de „partij" aansluiten, omdat ze meenen, dat er wat te halen valt. Maar als het waar is, wat deze „partij genoot" sprak, dan vraagt men zich toch af, waar het gezond verstand der ar bei* d e r s gebleven is, die zich bij de zich noemende „arbeiderspartij" hebben aan gesloten! Want dan is die partij er een, waarvan de meeste afdeelingen" niet eens kennen het gewicht van den geweldigen strijd, die in eigen boezem gestreden wordt' En dan heeft 't er meer van, dat de „partij" is een dames- en heerenpartij. Intellectueel en en... „stom koppen". Uil het verslag van het Con gres der S. D. A. P.: Een stem: Dat heeft Pannekoek ons ge leerd. Mr. Troelstra (heftig bewogen): Maar dan zal ik alles doen om u dat weer af te leeren en u terug te brengen tot het nuchter versland! (Beweging en donderend applaus). Een stemDe arbeiders zijn stomkoppen. Mr. Troelstra: Ja, zij zijn stomkoppen, maar sterk zijn zij op hun eigen gebied van organisatie en klassenstrijd, maar niet als zij zich zonder voorstudie allerlei the orie laten opdringen(Roerigheid achter in de zaal, protesten). Mr. Troelstra (zich hevig betoogend naar' de zaal buigend): Opdringen door intel- leetueele leiders, die hun afdeeling dema gogisch gebruiken voor hun doeleinden! Dat hebben wij al lang achter den rug. (Donderend applaus). Dr. Gorter rijst woedend op, roept: Dat is een schandaal! (Hevig getwist in de zaal). Intusvchen heft „Het Volk" een loflied aan op de broederlijke gezindheid, den „waardigen" toon van het debat en „het moeilijke werk der zelfoverwinning", waarvan het. Haaxlemsch Congres zou ge tuigen I Het plan bestaat de 2e Kamer hijeen te roepen zoodra de demissionaire toestand van het kabinet geëindigd is door 't aan blijven van het ministerie en de benoeming van den nieuwen minister van oorlog, waartoe inderdaad generaal W. F. v. Rap pard is aangezocht. Het Congres der S. 0. A. P. te Haarlem. Onder motto „Socialistische landdag" schrijft de „Stand." over dit congres: „Het liep, zooals ieder vooruit wist dat het loopen zou,: de principieele mannen zijn nogmaals teruggeslagen, en de revisi onisten hebben met verpletterende meerder heid getriomfeerd. Dit kon niet anders. Het ideaal, waarvoor men eens gloeide, bedroog en ging schuil achter den horizont. Men moest dus óf de partij failliet ver klaren, óf zaken gaan doen en blijven doen op gewijzigden voet. In het parlement wil men zijn positie behouden. Men wil aanhang houden en winnen onder de breede schare, die nooit tot het Socialisme overging, maar met beide handen elk voordeel aangrijpt dat er te winnen is. Kleine zaken doen is nu het wachtwoord geworden. En daarvoor juist is de partij in haar tegenwoordige deformatie bij uit stek geschikt. De vrijzinnig-democraten laten ze dan met theorieën spelen, en zij pogen de kiezers te vangen kiezers die van hooge, verstrek kende idealen ten eenenmale afzien, maar bij teugjes den beker wijn wel willen indrinken. Op die wijs wordt de Sociaal-democratie almeer in een gewone parlementaire partij gemetamorphoseerd, en is ze in beginsel overwonnen. Ze zetten nog aldoor hunne eischen hoog op, maar er is af te dingen, en ook met een lager bod nemen ze vrede. Reeds kwam het aanvaardden van een ministerieele portefeuille te berde. Half gekscherend, 't is zoo, maar toch niet zóó, of men zou ook dit wel aardig vinden. Het zou nog meer invloed geven. Het zou nog meer voordeeltjes beloven. Men wil niet meer tegen den bourgeoisie staat over staan, maar er bijtijds een logeer kamer in bestellen." Overigens heeft de vertooning plaats gehad van toenadering tusschen de twee partijener is weer schijnbaar vrede Men zal voorloopig stoppen met „blaffen", Totdat men eindelijk niet meer beft, maar elkaar in de kuiten bijt en .de scheu ring, die eenmaal komen zal, is voltrokken Sociale Week. Het programma der Sociale Week in dit jaar te Breda te hou den, luidt volgens de mededeeliDgen der K. S. A. Zondag 1 September, op de avondver gadering opening, het Katholicisme als levens- en wereldbeschouwing 2 Sept., drie vergaderingen, lo. de Sociale Quaestie (in 't algemeen); 2o. het Midden- 8tandsvraagstuk (in verband met de Sociale Quaestie); 3o. het Arbeidersvraagstuk (in verband met de Sociale Quaestie). 3 Sept., lo. het Landbouwvraagstuk (in verband met de Sociale Quaestie)2o. de Staat (als factor bij de oplossing der Sociale Quaestie) 3o. de Kerk (als factor bij de oplossing der Sociale Quaestie). 4 Septembor. lo. Landbouworganisatie. 2o. Middenstandsorganisatie. 3o. Arbeiders organisatie (als factor bij de oplossing der Sociale Quaestie). 5 September, lo. Werkstaking (Princi pieel en practisch). 2o. is nog vrij. 3o. Het voorkomen van Werkstaking a. Collectieve arbeidscontracten, b. Scheidsgerechten 6 September, lo. de vrouwenbeweging (historisch) 2o. het vrouwenvraagstuk (principieel). 3o. alcoholisme, criminaliteit en armoede, alcoholisme en arbeidsduur. 7 Sept lo. Arbeidsduur van Volwassenen. 2o. Sociaal-democratie en Godsdienst, 3o. Sociaal-democratie, anarchisme en vakbe weging. 8 Sept. lo. Plechtige H. Mis, te Deum. 2o. Kath. Soe. Actie, a in de steden, b op het platte land. Sluiting. Op den openingsavond, op Zondag 1 Sept. zal de rede over „het Katholicisme als levens- en wereldbeschouwing" worden gehouden door den zeereerw. hooggel. heer prof. mag. J. V. de Groot, O.P., hoogleer aar aan de universiteit van Amsterdam. Een R. K. Schippersorganisa- t i e. Op het voetspoor van Duitschland, alwaar de schippers eene bloeiende orga nisatie bezitten, zal ook eerlang hier een dergelijke vereeniging tot stand komen. Hoe moeilijk het ook is schippers bijeen te krijgen is het toch reeds zoo ver ge komen, dat een voorloopige commissie ge vormd is bestaande uit de heeren P. Hornstra, Amsterdam. G. van Roojjen, Utrecht. J. Reevers, Amsterdam. W. Lelyveld, Jr. St. Pietersplein 's-Bosch. Zij, die willen toetreden tot deze orga nisatie, worden dringend uitgenoodigd hun bewijs van instemming te zenden aan laatst ondorgeteekende. De Russische gezant to 's Gravenhage heeft de opdracht ontvangen tot de Neder- landsche Regeering het verzoek te richten de tweede Vredesconferentie te willen bij eenroepen tegen 15 Juni 1907. Omtrent den heer M. A. van Idsinga, die, in den ouderdom van 72 jaar te Op- hemert is overleden, lezen wij in verschil lende bladen De overledene was in 1835 te Tilburg geboren en had in 1858 te Delit het inge nieursdiploma verworven Na aanvankelijk tjjdeljjk werkzaam te zijn geweest bjj 's Rijkswaterstaat, werd hij in Dec. 1860

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1