Goes Zaterdag 30 Maart 1907. Derde Jaargang. Bij nummer Moert een Bpepl. |ijn. it 1907, lit de fijnste HELSE. No. 39. 232 EN 233. 3-Cents Sigaar -ROUTS. en ende pillen, geld op van Effecten HEKDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. geïllustreerd zondagsblad voor abonné's 10.377», voor niet-abonné's„045 Uitschijnt eiken MUDU-. 11EISIU- in IIUDUHNI. Korte Inhoud Zondagsblad. PASCHEN. BUITENLAND- frankrijk. RECLAMES. gemengdI^ieuwsT ^lijk passend I. Communie, «banden. terkstr. C 31, Goes, |E GOULM Y BAAK nonopolie. rij en zijn uwe longen dan geen beter middel n neme men met den eangst en prikkelbaar list te Selzaete, oud- epót voor Holland bij ij GEBR. MULDER; te -/ERte Ovezand by OTTER; te Krabben- borgtocht. i het hotel de Kinderen d ingerichte N G, waarop alle modellen, REN, WINKELIERS n R. WITTE, T Arnhem. d, gemaakt worden in nrichting in pryzen van Ikkundig onderricht bij Op afbetaling wordt inlichtingen tl btkomin. Le Cointre, Goe«. Abonnementsprijs per 3 maanden voot Goes fO.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant 0.05 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Platende ramp van de J'enade Ruyter huldiging te Amsterdam; roeiwedstrijd in Engeland; Casimir Perier; de president van de Doema; de Doema-zaal te Peters burg na de instorting; staking in het elec- triciteitbedrijf te Parijs; jachtrit te Nijme gen; huisvlijttentoonstelling te Nijmegen, met tekst. Verhaal: Mededingers. Wederom beleven wij één dier heilige hoogfeesten, die al het, ondermaansche voor een oogenblik als '1 ware overgie- ten mot iets bovenaardsch, iets hemelsch. En het blijde, lichtende Paaschfeest staat onder deze zeker niet op de laatste plaats. In geen enkelen tijd des jaars immers is er scherper tegenstelling dan op dezen plechtigen dag, nu wij eensklaps van den (liepsten rouw en dé bitterste droefheid worden opgevoerd tot de uitbundigste vreugde. De Heer is waarlijk opgestaan! Deze overwinningskreet davert van het eene einde der wereld tot het andere. Voor een wijle wordt ieder waarachtig Christen met den verrezen Verlosser op geheven uit het graf dezer aarde naar bo ven, naar de plaats, waar de verheerlijkte Godmensch ons Zijn glorieuze wonden toont, de teekenen Zijner eeuwige over winning op hel en zonde. De Heer is waarlijk verrezen; Hij is verschenen aan Zijn volk, dat Hij door Zijn bloed heeft vrijgekocht. Deze blijde boodschap van Christus' op standing vervult reeds sedert negentien eeuwen op den dag van Paschen millioe- nen en millioenen harten met de .onuit sprekelijks te vreugde. En hoe zou het anders kunnen? Im mers, indien de Zaligmaker niet van de dooden ware opgestaan, dan zou naar het woord van den Apostel Paulus ons geloof ijdel zijn. Maar nu, Hij, Die in 't openbaar ge kruisigd is, na drie dagen waarachtig ver rezen is, nu kan niemand meer twijfelen, dat Hij in waarheid is de Heer over leven en dood, dat Hij derhalve God is. En heeft Hij gezegevierd over den dood, dan zul len ook wij, Zijne leerlingen eenmaal met onzen Meester Jezus Christus verrijzen tot het eeuwige leven. O, de beteekenis van het Heilige Paasch feest is oneindig verheven. Maar tevens is die beteekenis tegelij kertijd zóó onweerspreekbaar duidelijk, dat ook de eenvoudigste Christen zijn vrome hart van blijden jubel voelt opspringen bij de gedachte: Wij zijn verlost van den eeuwigen dood. De Hemel is wederom onsl Ja waarlijk, ook boven het geopende graf van den Verrezen Godmensch hebben de Engelen des Hemels gezongen, gelijk weleer boven Bethlehem's velden: Vrede op aarde den menschen van goeden wil. Helaas, dat die goede wil bij zoovelen ontbreekt! Vandaar is er ondanks het schitterende licht der altijd voortschijnen- de Paaschzon toch voor velen nacht op de aarde, en duisternis in menig hart. Duisternis in zoo menig gefolterde ziel die zich wel bewust is, dat zij niet vergaan kan tot de stof, maar toch in dat bewust zijn wordt aangevochten door apostelen van vrijzinnigheid en ongeloof, die haar tot twijfel brengen en rampzalig maken. Let eens op, hoe ook zij spreken over de vreugde van het Paaschfeest. Eischt dan de liefde voor de waarheid niet, dat ons daarbij heongewozen wordt naar Jiet geopende graf van den verrezen Verlosser der menschen, die door Zijn opstanding uit den dood werkelijk bewezen heeft God te zijn? Treurige waarheid echter is, dat geen zweem hiervan bij hen te vinden is. Feest van licht, hernieuwing der natuur, verjeugdiging des levens, en dergelijke fraaiigheden moeten de koude leegte hun ner snorkende phrasen aanvullen. Men schermt nog met de woorden „ver rijzenis" en „opstanding", maar den zin, den hoogheiligen zin heeft men met ruw geweld er van losgerukt. Maar die beteekenis van het Paaschfeest is geen andere dan deze: Jezus Christus, de Eengeboren; Zoon van God, mensch geworden en gestorven, is drie dagen na zijn dood uit het graf opgestaan. Daardoor heeft Hij Zijn goddelijke zen ding van Messias der wereld onomstoo- telijk bewezen. „De Zeeuw" neemt een stukje over van ds. Rudolph, waarin deze de werk zaamheid der Kath. Soc. Actie, met name de in 't begin van September te Breda te houden Sociale Week zijn geloofsgenooten ten voorbeeld stelt. Dat vinden wij natuurlijk heel mooi. Maar we keuren het minder goed, dat ds. R., na een opsomming van de op die Soc. Week te behandelen stof, het zinnetje neerschrijft: „Zoo spreekt Rome." Neen, zoo spreekt „Rome" niet; zóó spreken de leiders van de Kath. Soc. Actie in Nederland. Door hot bezigen van uitdrukkingen, waarin „Rome" ten onrechte wordt bijge sleept, wordt minstens ongewenscht mis verstand gekweekt. Overigens, voor wat soort uilskuikens zouden de Protestanten ons houden, zoo wij b. v., na vermelding van een door „Patrimonium" op touw gezette prijzens waardige actie, zouden schrijven: „Zóó spreekt G n v e In de kapel der Carmelieten te Rijssel was in October j.l. door de vrijmetselaars loge een feestmaal gehouden. Een der feestgenooten wierp een daar achtergeble ven kruis ten gronde en trapte de voeten van het beeld stuk. In de „Patriote" vin den wij thans vermeld, dat dienzelfden man door een trein de voeten zijn afge reden, aan de gevolgen waarvan hij stierf. Een andere feestgenoot, die zoogenaamd gepreekt had op den kansel dezer kapel, moet krankzinnig zijn geworden. Te Cherbourg begaat de regeering de brutale grofheid om de monstransen en andere gewijde voorwerpen, vroeger bij den eeredienst in het marinehospitaal, in gebruik, publiek te verkoopen. Het gemeentebestuur van Ardin, dat den pastoor van deze plaats het verblijf aldaar langer onmogelijk had gemaakt, liet 'n schismatieken priester, zekere abbé Bougiiet, komen, om in de parochiekerk te officiëeren. Doch de bevolking ontving den indringer met vijandige betoogingen en sloot de kerk. Het gemeentebestuur liet nu de deuren openbreken en de af vallige priester celebreerde er de Mis in tegenwoordigheid van geen andere „ge- loovigen" dan anti-clericalen, die anders nooit in de kerk komen. De bekende protestantsche predikant Bourrier heeft, wijl hij weigert zich langer met „kerkelijke avonturiers te compromit- teeren", zijn medewerking onttrokken aan de schismatieke onderneming van Réné Vilatte en Henri des Houx. Hij bedankt ervoor, zegt hij in de „Chrétien Fran cais", mee te werken om sommige lie den, die niets ernstigs, niets duurzaams, niets godsdienstigs weten tot stand te brengen, aan een positie en aan den kost te helpen. Hij verklaart het schisma voor een misgeboorte en constateert, dat het bankroet geslagen heeft. Arme Des Houx! De bisschop van Fréjus was tijdelijk te Toulon en wilde in het marinegasthuis de gewonden van de Jéna opzoeken, maar het bevel was, dat geestelijken alleen toe gelaten mochten worden, wanneer de ge wonden om hen gevraagd hadden. Dit was niet geschied, en de bisschop mocht niet bij de gewonden komen. RUSLAND. Een jonge man liet te Petersburg in de Grzybowska-straat een bom vallen. De ontploffing verwondde hem hevig, doodde een voorbijganger en wondde vier anderen. De man werd zwaar gewond. Men ge looft, dat hij in hinderlaag lag voor ko lonel Uthoff van de gendarmerie, die hij verwachtte, dat door die straat naar zijn bureau zou gaan. De politie te Reval heeft een uit 10 personen bestaand comité der revolutio naire hoofdorganisatie gevangen genomen. Behalve wapens schietvoorraad, drukvor men en revolutionaire literatuur vond men strychnine en holle kogels, die met strych- nini gevuld moesten worden, alsmede een voor het geheele rijk geldend plan van verdeeling van den buit. Jollos, redacteur van do Roeski Wjedo- inosti, die Woensdag is doodgeschoten, was lid van de eerste Rijksdoema. De schoten zijn gelost door vier indivi duen, die echter niet zijn gearresteerd. De moord had plaats van uit den binnen hof van het dagblad Vechi, dat, naar men zich herinnert, den moord van Herzenstein heeft aangekondigd vóór de misdaad was. gepleegd. Zoowel Herzenstein als Jollos Waren Israëlieten. Zuidelijk Rusland wordt geteisterd door een zoo verschrikkelijken sneeuwstorm als in geen tien jaar beleefd is. De spoor wegen zijn allerwege versperd. Telegraaf lijnen zijn gebroken en de wegen onbegaan baar door de sneeuw. De Zwarte Zee is onveilig door storm weer. Er worden een groot aantal onge vallen te land en ter zee vermeld. RUMENIË. De berichten uit Weenen over den toe stand in; Roemenië blijven zeer onrust barend luiden. Eergisteren lisp te Boeka- rast het gerucht dat in de richting van de stad 4000 Boeren oprukken; zij na men op hun doortocht de overheidsperso nen gevangen en sneden de telegraafdra den door. Onmiddellijk werden er troe pen opgesteld aan de poorten van Boeka rest met bevel, na sommatie van de wa pens gebruik te makenhet garnizoen werd geconsigneerd, de bezettingen der forten versterkt en het koninklijk paleis omringd door een sterke wacht. Ook in Walachije gist het nog sterk, doch in Moldavië keert, naar het heet, de rust langzamerhand terug. Terecht mocht ministei; Stoerdza in zijn Regee- ringsverklaring zeggen dat de taak der Regeering en der wetgevende macht thans is: de redding van het vaderland. BEDDEN In veeren en kapok, groote voorraad en zeer lage prijzen, DEKENS in ruime keuze, zeer goedkoop. in het MAGAZIJN „BITTER", Lange Vorststraat, Goes. Zondagavond heeft te Prinsenhage een moordaanslag plaats gehad. De 28-jarige M. van Hogeloon, gewezen O.-I. militair, loste k bout portant (op een paar meters afstand) op zijn buurman C. R., met wien hij altijd in vriendschap heeft geleefd, vier revolverschoten. Gelukkig vlogen de ko gels hem over schouder en hoofd heen, zoodat hij geen letsel opliep, v. H. had als gep. O.-I. militair een pensioen van f 100, doch verbeurde dit pensioen we gens het dienstnemen bij het Vreemden legioen in Afrika. Hij woonde thans bij zijn moeder en zuster, doch meermalen werden bij hem teekenen van krankzin nigheid waargenomen. Zonder daarvoor ook de minste redenen te hebben, sloeg hij eenige ruiten in het ouderlijk huis stuk. Toen de politie hem arresteerde, was de revolver weder met zes scherpe patronen geladen. Te Maastricht heeft de ploeg baas C. in zwaar beschonken toestand ze keren v. R. drie diepe messteken gegeven. Een ontboden geestelijke moest onverrich ter zake heengaan. Op den Calveriënberg werd de doodelijke gewonde verbonden. Do dader is gearresteerd. - Een broeder van het Geneeskundig gesticht voor kranzin- nigen te Loosduinen had examen gedaan voor verpleger. De man meende daarbij abuizen begaan te hebben, en trok zich dit zóó sterk aan, da,t hij volslagen krank zinnig is geworden Te Bergen op Zl. is 'jn geval van ruggemerg-hersenontsteking met doodelijken afloop geconstateerd. De kleine lijder, een jongen van 13 jaar, overleed Zaterdag. De school die de jongen bezocht, is thans ,uit vrees van besmettting, ge sloten. Geen huwelijksbeletsel, 'tls gebeurd in het dorpje O.... bij Nymegen, zoo schrijft een medewerker, die voor de waarheid van het relaas instaat. Daar leefden een zij" en een „hij". Heel gewoon. Zij was 57, hij 59 jaar. Oók heel gewoon. Beiden vonden het te eenzaam op dit ondermaansche en besloten in het huwelijks bootje te stappen. Niet zoo heel ge woon op dien leeftijd. „En we passen zoo goed bij mekaor hij 's krêk 2 jaor ouwer en persies 'n kop grooter dan ik," zei Mieneke. „En ik krijg er zoo'n gjeien kêl aon," voegde ze erbij. En Mieneke was zoo blij met haren „Knelis", dat ze haar geluk aan ieder mededeelde, die er maar naar wilde luisteren. En de meesten deelden in de vreugde van Mieneke. Maar één deelde er niet in. Dat was Hanne, met wie Mieneke altijd samen ge woond had, en die natuurlijk alleen zou achterblijven, wanneer Mieneke den man harer keuze zou volgen. Zij was niets in genomen met die trouwplannen. En toen Mieneke haar dan in een vreugdebui weer over haar aanstaand huwelijksgeluk begon te spreken, liep de maat over, en barstte haar lang opgekropt leed los „Lillik gek ding," zoo klonk het, „lillik gek ding, wa motte gij nog aan trouwe denkenMotte gij gaon trouwe? Ge hèddet nog drie graode erger dan de dolle koors Wat dat was, kon Mieneke maar niet begrijpen. Van zulke ziekte had ze nog nooit gehoord. En ze prakkezeerde zich halt suf, maar kon maar niet er achter komen, wat dat was. Op een goeden keer neemt ze dan ook een kloek besluit en trekt naar den dokter in het stadje G.om te hooren, wat dat nu eigenlyk was. Ze vertelt den dokter alles, en eindelijk komt er dan ook de hooge vraag uit: Wat dat nu eigenlyk was, „drie graode erger dan de dolle koors!" En of dat ook een huwelijksbe- letsel was? Onze dokter krijgt zoo'n verschrikkelijke hoestbui, dat hy zich om moet draaien Toen die eindelijk bedaard was, vertelde hy Mieneke, dat zij zich niet ongerust be hoefde te maken, en dat zoo'n ziekte in 't geheel geen huwelyksbeletsel was Mieneke is dan ook reeds ingeschreven, en in de week na Paschen gaat ze trouwen. De spullekes zyn reeds in de a. s. echtelijke woning gearriveerd. (Geld.) Te Jubbega (Fr.) stapte het 8-jarig zoon tje van J. Bergsma met zijn rechterbeen in een pot met heet zeepsop. Het over leed aan de gevolgen, na eenige uren van verschrikkelijke pijn. Men schrijft uit Sittard: De paardenhandelaar P. Kallen, die Maandagnamiddag bij het berijden van ponies kwam te vallen en een slag van 't paard ontving, is reeds aan de gevol gen overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Eveneens overleed de bier brouwersknecht Andrée, die bij het neer laten van vaten in een kelder zwaar ge wond werd. Een ernstig ongeluk gebeurde te Zaan dam, juist op hot oogenblik, dat zeer veel werkvolk en schoolkinderen op straat wa ren. De basculebrug aan de Oostzijde bij de Zuider Valdeurstraat stond open en werd door iemand die daarbij geen functie bekleedde, neergelaten, waarschijnlijk door een werkman, die veel haast had. Daar door viel de brug met een slag neer en wipte weer omhoog. Nogmaals sloeg zij neer, nu reeds bezwaard door grooten fin kleinen, die gemeend hadden hun weg je kunnen vervolgen. Door den hevigen schok braken kettingen en andere ijzers en sloeg de bascule met geweld naar omlaag, pllen treffende die er voor stonden. Een achttal personen bleven met bloedende wonden bewusteloos liggen. Zij werden in allerijl opgeholpen en bij omwonenden binnen gebracht. Een 7-tal kwam er voorloopig vooral met hoofdkwetsuren af, doch een kind, een kwaap van circa tien jaar, Ni- colaas Kat genaamd, was oogenblikkelijk dood. Een vreeselijke ontsteltenis heersch- te te Zaandam, toen het ongeluk gekend werd, want alle ouders vlogen naar fle plaats des onheils, om naar hunne kin deren te informeeren. De passage was pen paar uren gestremd. De burgemeester was zeer spoedig ter plaatse. De Ruyter-speD Door de Scheve- ningsche politie zijn eenige jongens aan gehouden en naar de ouderlijke woning overgebracht, die er een spelletje van maakten tot aan den nok van het Circus Schumann te klimmen. De jongens noem den deze gevaarlijke klauterij een De Ruyter-spelletje. Het gerechtshof te Thun veroordeelde Tatiana, Leontieff tot vier jaar gevangenis straf, twintig jaar verbanning buiten het kanton Bern en tot betaling van een franc schadevergoeding met de renten aan de civiele partij. Zooals bekend, is Tatiana Leontieff de Russische revolutionaire, die te Thun den rentenier Müller doodschoot ,meenende den Rus Doemowo te treffen. Een automobiel te Verviers, waarin 4 dames gezeten waren, reed op den weg van de Gileppe een wandelaar omver. De getroffene was op slag dood. De dames reden snel voort naar Dolhain Welke- draedt. Maar de telefoon was hen voor en in de laatst genoemde gemeente wer den ze aangehouden. Volgens een tele gram uit Sjanghai is er vastgesteld, dat de hongersnood in China hier en daar tot het eten van menschenvleesch geleid heeft. Op het Amerikaansche oorlogs schip Vermout heeft men in een matroos, die daar vier dagen aan boord was en zich in den strengen dienst voorbeeldig had gehouden, een vermomde vrouw ont dekt. „Daar was eens een meisje loos...." Een bericht uit Riva (Tyrol) aan het noordelijk einde van het Garda-meer ver telt, dat de stoomboot Gaino, die op dat meer vaart, nabij Tremosine op de rotsen geloopen is en lek gesprongen. Bij de pa niek, die volgde, vielen verscheiden pas sagiers tet water. Zeven verdronken er. De anderen werden door visschers gered. In het plaatsje Carmel, in de Staat New-York, staat, een Indiaansch meisje van even 15 jaar terecht, onder aanklacht, een klein jongetje te hebben vermoord, door het kind een vergiftigde perzik te laten nuttigen. Ik zelf had ook een der gelijke perzik gegeten, in de hoop te za- men met het knaapje „ergens te zullen komen waar wij het heerlijk zouden heb ben". Het meisje had vroeger al eens brand gesticht, enkel gedreven door de begeerte „de vlammen te zien opstijgen". Dit kind gaat natuurlijk naar een krank zinnigengesticht. Zij is de dochter van het eertijds beroemde Indianenhoofd „Oude-man-die-rechtop-zit". Het kind ge niet de treurige onderscheiding, de jong ste persoon te zijn, nog ooit in New-York op een beschuldiging van moord voor den rechter verschenen. Te Nizza in hotel Mont-Boron is 's mor gens tijdens het ontbijt ingebroken in de kamer van mevr. Goldscherder uit Parijs en voor 9000 francs aan juweelen gesto len. De multi-millioenair Sage heeft 10.000.000 dollars gegeven voor het aan brengen van sociale verbeteringen en ver beteringen van woningtoestanden in de Vereenigde Staten. Aan boord van de Fransche torpedoboot 147, die dienst doet als opleidingsvaartuig voor machineka- merpersoneel, is een stoompijp gesprongen. Een kwartiermeester werd gedood en 'n stoker zwaar gewond. Te Sahzevan in Perzië is een Rus vermoord en zijn lijk verbrand door de bevolking. In een boerderij bij San Sebastian zijn 100 kisten dynamiet ontdekt en materiaal voor 't vervaardigen van explotiemiddelen. Te Chanxhe, 'n gehucht bij Luik, raakten drie zwaar met steenen beladen wagons van een rangeerenden trein los en rolden een helling af. Zij ontspoorden en bot sten in volle vaart tegen een huis, dat

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1