UIT ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. schuldigd Izijn, voor uw. Christelijk gedrag en voor mv medevwlen, ligt niet in mijn machI, maar ik kan wel zeggen, (lat zij, die door dezen zwaren slag getroffen zijn, steeds moeten bidden, dal ("rod hen he- lonno voor dien moed en die zelfopoffe ring. Cod zegene u en uw edelen Prins. Moge hij ii allen een lang leven, vrede en geluk voor altijd geven". COHS. De gasfabriek heeft dit jaar ge werkt met een winst van f 565.665. Met hel saldo van vorige jaren is er nu een goed slot van f5318.255. Voorgesteld wordt de begrooling voor 11107 in ontvangsten en uitgaven vast te stellen op 147909,75s en den prijs van het gas Ie handhaven op 7 cent per M3. en eveneens de melerhuur onveranderd te laten. Als nevenproduct leverde de fabriek 24823 II.L. cokes. Aan <le gemeente werd in 1906 betaald voor aflossing, rente en gebruik van grond de som van f9307,565. Is dus het resultaat van het bedrijf over 1906 tamelijk gunstig te noemen, voor 1907 zien de zaken er minder florissant uil. Door den Imogen prijs der steenkolen kan de fabriek het gas eigenlijk niet meer leveren ii 7 cent per M3. Dit is alleen mogelijk indien hel batig saldo ten bedrage van f5318,255 wordt opgenomen onder de ontvangsten van 1907. Er zal dus dit jaar feitelijk mol verlies worden gewerkt. Over het algemeen is hiet zeer juist, de tekorten van minder gunstige jaren te dekken met de overschotten uit voordee- liger jaren en indien men met grond ver wachten kan, dat de huidige duurte der steenkolen slechts een lijdelijk verschijn sel is, is het opnemen van het goed slot. onder de ontvangsten van 1907 een juiste maatregel. Mochten ei echter redenen zijn, die doen vermoeden, dal de prijs der steen kolen vooreerst niet zal dalen ,die duurte dus niet van tijdelijken aard is, dan brengt het inbrokkelen van hel batig saldo jn hei. bedrijf slechts een uitstel van executie, daar dan toch de eenige oplossing slechts gevonden kan worden in een prijsverhoo- ging van het gas. Hedenavond half acht vergadert de gemeenteraad. Vrijdagavond werd in de Prins van Oranje door schoolleerlingen een kanlate ten gehoore gebracht ter eere van de ttuy Ier. Dhr. van Schelven gal' een beschrijving van den admiraal. Dhr. v. d. Bout dankte de onderwijzers. De vastgestelde kiezerslijst 1907/08 sluit met1154 kiezers voor de 2e Kamer, 1105 kiezers voor de Prov. Stalen en 1067 kiezers voor den Gemeenteraad. Het vorig jaar was dit respectievelijk 1141, 1107 en 1076. In hel geheel ziju er 91 kiezers afgegaan en 104 bijgekomen. Deze laatsten bestaan uil: 72 belastingkiezers, 4 woningkiezers, 18 loonkiezers, 1 pensioenkiezer, t spaar bankkiezer en 8 examenkiezers. Onze vroegere stadgenoot, de Jieei' I'. M. Knieriem, thans bureel-ambtenaar van den Rijkswaterstaat te 's Hertogen bosch, heeft aan de Koninklijke school voor nuttige en beeldende kunsten aldaar den eersten prijs behaald in de 5e klasse, afdeeling bouwkunde. Tegen J. 11. Voois js proces-verbaal opgemaakt wegens het zingen in h"l open haar van voor de eerbaarheid aansloote- lijke liederen, waarlegen een straf van hechtenis van ten hoogste drie dagen of een geldboete van ten hoogste vijftien gul den bedreigd is. (Z.) De commies der posterijen 4c kl. J. Smid, alhier, is overgeplaatst naar het postkantoor te Breda. - De heer lleijnsdijk, wisselwachter al hier, is geplaatst als sein wachter aan den overweg Ie Kloetinge. Dhr. 11. Meijnsbergen, arbeider-ran geerder aan 'I station Ie Dordrecht, is in dezelfde functie overgeplaatst naar 'l sta tion alhier, en is B. Verboom, thans ploeg- werker Dij de S.S. als rangeerder geplaatst. Het nieuwe vaandel der harmonie „Euphonia" is aangekomen. Dit vaandel, vervaardigd door den heer van Kalken te Breda, is een mooi stuk werk van passe- inenlkunst. Hedenavond geschiedt de leve ring. Binnenkort hoopt „Euphonia" aan hare leden en bijdragers, die haar in staal stel den een nieuw vaandel aan Ie schaffen, een concert aan te bieden in de Prins van Oranje. Gisteren vierde het echtpaar E. Sloover, aan den Opril alhier, lnm 50- jarige echtvereeniging. Genoemde straat was met vlaggen versierd. Ze ontvingen vele blijken van belangstelling. Door de'Af deeling Heinkenszand der Mij. t. 1). van Landbouw en Veeteelt in Zeeland werd heden in de Prins van Oranje eene algemeene vergadering gehou den, die door 48 leden hezochl en dooi den heer I. G. J. Kakebeeke gepresideerd werd. De voorzitter zegt bij deze eerste vergadering in 1907 ilen gebruikelijken. zegenwensch niet achterwege te laten en hoopt dat dit jaar een vruchtbaar jaar wezen moge. De voorzitter van het Hoofd bestuur is zeer ernstig ziek geweest, maar thans in helerschap toenemende, en hoopt dat Z.Kd. spoedig geheel herstellen moge om ook dc landbouwbelangen, die hem ter harte gaan, te kunnen behartigen. Door hel Hoofdbestuur is een adres aan de Regoering gezonden met verzoek de sacha rine te belasten. 2 fokrammen word -n ge plaatst1 in Walcheren en 1 in Heinkens zand. De rekening wijst in ontvang aan f 1534.48 en in uitgaaf f660.58, saldo f873.90. Hel vorige jaar bedroeg het goed slot f945.48, maar dat komt omdat de- post hoefsmid-cursus nog niet was afge dragen.. Thans wordt hel rapport van den heer O. Trimpe, den marktzetter van boter en, eieren van ile Afd. Heinkenszand en Krui- ningen der Mij. I. b. van Landbouw en Veeteelt, door den voorzitter voorgelezen. Hieruit blijkt, dal met dien handel vooral in eieren raar wordt omgespron gen en met de prijzen door kooplui ondier ling verbazend wordt geknoeid. Als het niet zoo ernstig was, zou men er om moe ten lachen op welke wijze dc kooplui te werk gaan om de markt te drukken en de beurscommissie werkt de plannen der V. P. X. ook tegen. Een klein deel der honderden ponden boter en duizenden eieren wordt ter markt, verkocht en wat er verkocht wordt zit in handen der win keliers en door particulieren wordt er wei nig gekocht. Dit moet anders worden. De V. P. X. is goed op weg, welks ledental, eerst 6, thans tol 24 is geklommen, die hun' eieren Ier markt zenden en dal komt om- dal zij hetere prijzen maken; vooral om- dal de eieren altijd vertrouwd versch zijn. Vooral in hot najaar weten de boerinnen er oen kunstje op om de eieren te be waren, om te trachten die later voor versch, Ie verkoopen. Maar de Belgische kooplui krijgen daarvan genoeg. Want een hun ner die Voor 'I eerst op de markt kwam,, ontdekte dat 90 proeent der eieren niet; versch waren. Hoe meer vertrouwde eieren, lor markt gezonden worden, hoe beter dc prijzen, want de Belgische kooplui halen ze toch weg, en vertrouwde hel liefst. De beurscommissie werkt legien, want wat voor half twaalf verkocht wordt door de V. P. N. neemt zij niet op. Hel Bestuur der V. P. X'. zal aan li. en W. een ver zoek indienen om de verordening Ie wij zigen en de beurs vroeger upen Ie stellen, ook met het oog omdat de handel er druk ker wordt en van hall' 12 lol half 1 te korte tijdruimte wordt, ook met hel in pakken door Belgische kooplieden. Niet al leen de léden der V. P. N„ maar ieder land bouwer moet zijn belang begrijpen om de boter en eieren ter markt Ie zeilden. 100.000 eieren moesten tegenwoordig we kelijks aangevoerd worden. Het rapport van den heer Trimpe, die zoo'n goed werk verricht heeft, zal in zijn geheel in het .Maandblad der Mij. worden opgenomen.. De heer Trimpe werd opnieuw voor één jaar benoemd. Voorts werden twee afgevaardigden naar de Hoofdbestuursvergaderingen benoemd. Heikozen werden de aftredende leden, de hoeren Zuidweg te Wolfertsdijk en M. Bogerd te 's Heer Arendskerke, met 43 en 35 stemmen. Voor eventueele plaats vervangers zullen andere bestuurslede]* worden aangewezen. Dc punten der Iloofd- bestuursverg. lokten geen bespreking1 uil. Over de tentoonstelling, Sept. a. s. in Don Haag Ie houden, deelde de voorz. mede, dat de heer E. van den Bosch aan gewezen is om de inzending Land- ien Tuinbouwvruchten te organiseerendat zulks hij hem in goede handen is, zooals destijds in Amsterdam en zelfs in Fila- delphia gebleken is. Het Stamboek zorgt voor de paa.rden-inzending en wellicht het) Rundvee-Stamboek voor de koeien, tor- wijl de afd. Tuinbouw - en Plantenkunde voor boomvrucht-inzendingen zorgt. De heer Zuidweg zegt dat. op de Hoofdbe- stuursvergaderingen geklaagd wordt, dat de cursussen zoo weinig animeeivn. Maar dit is hoofdzakelijk Ie wijten doordat de loeraar de leerlingen zoo dikwijls teleur stelt; 4 van de 6 lessen verzuimde hij1 Ie Wolfertsdijk. De afgevaardigden worden opgedragen dit punt nogmaals op de Hoofdbestuursvergadering te hespreken en zoo noodig maatregelen Ie nemgn. Dooit een der aanwezigen wordt ook nog de, vraag gesteld, waarom in den Landbouw- Almanak geen verslag over 1906 dezer' Afdeeling verscheen. De voorzitter zegt, dat hem op dc Hoofdbesluursvergadering ook daarna is gevraagd, maar wist er geen antwoord op. Dc secretaris had hier blijkbaar onwelend verzuim gepleegd, maar zou er in 't vervolg voor waken. Xa de verloting ging de vergadering) uiteen. .MIDDELBURG. liet aantal kiezers alhier is voor 1907/1908, voor dc Tweede Ka mer 2826, de Provinciale Staten 2798 en den Gemeenteraad 2412. Tot 15 April is, zooals art. 29 der kies wet zegt: „een ieder bevoegd hij het ge meentebestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst Ie vra gen op grond dat hijzelf of een ander, in strijd met. do wet, daarop voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt". Dc hoofdbestuursvergadering der Zeeuwsche Landbomvmaalsrhappij zal 11 April a.s. gehouden worden Ie 1 uur in hel „Grand Hotel". YLISSINGEN. De Duitsche gezant hij ons Hol' Yon Schliiser is mei zijn familie gisteren naar Ylissingen vertrok ken oin 'I gemeentebestuur namens den Keizer Ie complimenteeren en een bezoek Ie brengen aan 't standbeeld van De Rev ier. Rij kon. besluit is belast met hol gezondheidsonderzoek van uil zee Ie Ylis singen aankomende schepen A. .1. de Ko ning, arts alhier. - De in hel verbreed? kanaal liggende oorlogschepen werden door ze-er velen be zocht. Ook werd van de gelegenheid om met een sleepboot een kijkje te nemen aan boord van liet op de roede liggende slag schip „Lolhringeu" een druk gebruik ge maakt. Heden zijn de ter gelegenheid der de Huyterfeesten gestalionncerde oorlogsbo dems weder naar hunne resp. havens ver trokken. til Ylissingen wordt aan het ,,11. v. A." o. ni. geschreven: Het was den lleu December. Yoor Vlis singen lag een schoener op de roede, die ecu loods zou nemen voor Antwerpen. Een Belgische of een Hollandsche? 'I Is niet niet zekerheid Ie zeggen eu daarom vaart een Dool van beide er heen. De scheepjes dobberen op de ongelijke watervlakte bij het stormpje uil 'I X'. X. W. Snel schieten zij berg op, berg al'; beide concurrenten spannen hun uiterste krachten in. Klink er op los in dit vroege morgen uur; liet is kwart over zevenen, hel is geen nacht meer en liet is ook nog geen dag. Toe maar, onvervaarde mannen van dc zee! Alio zeilen bijgezel! Hel zeil over! God! (laar slaat de hooi der Bel gen om, weer recht, weer om! Tien mail te water, en ver uil den wal! .Nauwelijks heeft men in de Hollandsche boot het. ongeluk bemerkt, of het roer wordt gewend. ...X'icl eerst den schoener bemannen, maar menschenlevens redden is daar hel wachtwoord... Naar de dren kelingen I Een, twee, drie,.. allen op gepikt. En dan ruim 500 meters afgelegd met 19 man. lot zinkens loc vol, Dij zoo'n bries! Maar niet allen opnemen in één keer is vooi de achterblijvers de dood! De vaart naar de veilige haven was dus evenmin zonder groot gevaar als hel werk der redding zelf, en allen ontsnapt een zucht, van verlichting, als zij voet aan walt zetten, om 1111 hun zorgen Ie gaan wijden aan een der drenkelingen, die nog in bewusleloozen toestand verkeert. Drie maanden ruim zijn er reeds ver- loopen en men vraagt zich af, de gered den in de eerste plaats, zoovelen met hen en niet hel minst hel Belgisch personeel alhier, wanneer men de welkome lijding zal krijgen, dal de daad door de Belgi sche regoering is beloond, de daad, waarhij tien barer ambtenaren werden gered. Zeker zouden eenigen van hen, wie kan zeggen hoeveel, wellicht allen, hel leven er Dij hebben ingeschoten, als schipper \Vopsier met zijn zes roeiers, Baljé, Douw. ■lohse, Koriebout, Streefkerk eu Yerboven eu de beide loodsen Blaas en Yan Gelde ren niet lol den laatsten man hadden opgepikt 'l De Belgische regeering verzuimt immers nooit ware verdiénsten te helonnen; zij zal ook nu niet nalatig willen blijven, maar do moed en do menschlievenheid weten te huldigen. Een dergelijk l'eil, zij het onder andere omstandigheden, is meer beloond met hel Kruis van Yerdiensle. Yraagt hel, hoe ■lohse dal' der 2e klasse vroeger heeft verdiend De Ruijter herdacht. Zeer velen waren Zaterdag naar hier gelogen en een groote drukte hcorsch- le op straal. De feestelijkheden hadden volgens liet programma plaats. De Prins legde oen krans bij hel standbeeld van De Ruyler, woonde den optocht bij, legde den eersten steen voor de nieuwe zee vaartschool en hoorde in do St. Jacobs kerk de cantate van Yan 'I Kruis aan. 's Morgens even twaalf uur arriveerde de Prins te Ylissingen met een exlralrein en 's avonds keerde hij weer naar de re sidentie terug. 's Avonds werd er een vuurwerk afge stoken. De aanwezigheid van de „Piel Hein," de „Friesland" en de „Reinier Claeszen", be nevens van eenige lorpedovaarluigen bracht heel wal levendigheid, 's Avonds waren de oorlogsbodems feestelijk ver licht, evenals een groot Duitsch slagschip de „Lolhringeu", dat op de reed? lag.. Zondag boden de Xedoriandscbo mari ne-officieren hun Duitsche collega's oen diner aan, terwijl ook de X'ederland- sehe officieren aan boord van de „Lotha ringen" dejeuneerden. Noch in Amsterdam, noch in Ylissingen schijnt echter van een echte feeststemming veel te bemerken Ie zijn geweest. In verschillende dorpen van Zuid-Beve land werd, hij gelegenheid van den 300en geboortedag van De Ruyler, den school kinderen een feestje aangeboden. Ho! hoofdnummer van de feestelijkhe den van Zaterdag was zeker de intocht van De Ruyter. Wal was dat pakkend, de sloepen kwamen statig aangevaren, ge roeid door krachtige handen. Een impo sant oogcnblik. Aan de walzijde een dichte haag van menschen, donker afste kende hij de kleurige stoffage op hel wa ter. Want de 17e eeuwsche vlootvoogden zagen er prachtig uit. Toen de statiesloep van De Ruvter aankwam, was Prins Hen drik al lang op liet halkon van het raad huis, vanwaar hij dit groolsche nummer had gadegeslagen. Zoodra De Ruyter, gevolgd door zijn on der hem, slaande bevelhebbers, op de Houlkade verscheen, werd hij luide toe gejuicht. Er ging slechts één roep uil over don krauigeu indruk dien de heer Muskeijn, kapitein van het algemeen depót van discipline, maakte. Dit was wiel te verwonderen ook. Die flinke figuur, dat kalm en waardig optreden teekenden ons den groeten zee held, die wars van ijdel'vertoon, destijds ieders eerbied afdwong. Gedurende de toespraken van den baljuw en den raad pensionaris stond De Ruyter niet zijn ad miraalsstaf in de hand Ie luisteren. Yan alle kanten waren de oogen op hem ge richt en de fotografen stonden hein maar te „kieken". Bij deze ontvangst werden door hel De Ruvler-vendel verschillende exercitiën verricht en Loon De Ruyter de troepen ging inspecteeren, commandeerde de hop man, de heer M. van der lick? ('allenfels, „vendel presenteert". Wederom een emo tievol oogenblik; trouwens, dc gchecle dag was rijk aan emoties. Terwijl Do Ruyler hel vendel inspec teerde, speelde dc op dc rechtervleugel opgestelde muziek oud-vaderlandsche lie deren. Xa afloop der inspectie werden verschil lende der hoofdfiguren aan den Prins voor gesteld en levens door Z. K. II. de hij Kon. besluit toegekende onderscheidingen uitgereikt. Daarna begon de optocht door de stad. Overal hadden ziidi de duizenden vreem delingen opgesteld om een goed plaatsje machtig Ie worden en door den langen weg, dien de optocht aflegde, was ieder een in de gelegenheid hem te zien. De Ruyler vielen op dezen weg zoo herhaal delijk toejuichingen ten deel, dal hij maar niets anders had te doen dan deze te be antwoorden. Bij aankomst op hel Beursplein werd daar door „Yüssing's Mannenkoor" a ca- pella een feestcantate gezongen, nadat vooraf Dc Ruyler in enkele dichtregelen was toegesproken door den heer J. I". op den Zieke. Ondertusschen was dc Prins naar het Grand Hotel dos Rains gereden, alwaar te half zeven hel diner aanving. Ook De Ruyter en dc. andere vlootvoog den hadden een maeltijl in 'I luiijs ge- noemt „hotel Albion", staende an de Koningsweg lol Ylissingen. Bij Kon. besluit is ter gelegenheid van (le herdenking van de geboorte vóór drie honderd jaren van Miehiel Adriaanszoon De Ruyler, luilenant-admiraal-generaal van Holland en West-Friesland, geboren te Ylissingen den 24n Maart 1607, een eereteeken ingesteld voor schippers, stuur lieden en verdere leden der bemanning van koopvaardij- en visschers-schepen en andere personen, die zich door verdienste lijke daden voor de Ncderlandsche scheep vaart hebben onderscheiden. ZIERIKZEE. Bij kon. besluit is benoemd lol ambtenaar van het 0. M. Dij de kan tongerechten in het arrondissement Zie- rikzee, standplaats Zierikzee, mr. ,T. L. Nijsingh, kanlonrechler-plaalsvervangor en advocaat (e Meppol, tevens leoraar in do Staatshuishoudkunde aan de hoogcre bur gerscholen le Meppol en Heevenveen. IERSEKE. Gistermorgen arriveerden al hier de eerste schippers uit Texel teneinde zich klaar te maken voor do Rogvisscherij op de Zeeuwsche Stroomen. Naar men ons mededeelt hebben die Texelsehc schippers verleden jaar goede zaken gemaakt en dientengevolge zullen ook d lerseksche schippers zich dit voorjaar speciaal op de Rogvisscherij toeleggen. Na Paasehdag zal men daarmee een aanvang maken. (Z.) Schipper L. Ral alhier is met ingang van 1 April a. s. bevorderd van de 3de klasse naar de 2(le klasse van schipper hij do visscherij-polilic oip de Schelde en de Zeeuwsche stroomen. (Z.) Yan 15 —21 Maart werden van hier verzonden 420.000 leverbare oesters legen ile volgende prijzen: 100 Kg. fr. 80—90, 85 Kg. fr. 60 70, 80 Kg. fr. 50—55, 70 Kg. fr. 40 45, 65 Kg. fr. 30 35, 55 Kg. fr. 12 18, 40 Kg. fr. 6—8. KLOETINGE. Vrijdagnamiddag had een fietsrijder, die misschien wal te driftig reed, op don straatweg bij den molen al hier, het ongeluk een spelend meisje le overrijden. Met een gewond hoofd en een gebroken been werd d? arme kleine in hel ouderlijk huis gedragen. YLAKK. Bij dc Maatschappij tot Expl. van SS. is o. a. benoemd de. heer .1. J. M. 11. M. Assolbergs tot klerk-telegrafist 3e klasse en is hij als zoodanig verplaatst naar hel station Nuonen-Tongelre (N.-B.) BORSELE. In deze gemeente zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de hoeren I). Wisse of die hem vervangt op 25 Maart of 6 April a. s. en 1'. van do Velde. Gister is de heer I). Wisse aftredend gemeenteraadslid gekozen. XT Et '\V DORP. Een werkman H. V. al hier had hel ongeluk, dat bij hel houthak ken hem oen houlsplinler in het oog sprong. De terstond geroepen arts achtte hol noodig ,dat de gekwetste zich onder behandeling van een oogarts uit Middel burg stelde. HEINKENSZAND. Vrijdag had de arbei der W. N„ hot ongeluk te vallen en werd zoo ernstig verwond dal heelkundige hulp moest worden ingeroepen. DRIEWEGEN. Dit jaar treden als raads leden af dc hoeren M. de Dreu, levens wethouder, en W. va.il Eoo. IIOEDEKENSKERKE. Tot dagelijksch opzichter bij het verhoogd) en verzwaren van den zeedijk, zijn vanwege liet polder- bestuur benoemd dhrn. A. Eooij on J. .E. Kolijn. (G. C.) De op 22 Maart vastgestelde kiezers lijst 1907/08 sluit met 218 kiezers voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten eu 188 kiezers voor den Gemeenteraad. Hel vorige jaar was dit respectievelijk '203, 202 eu 184. In het geheel zijn er 13 afge gaan en 28 bijgekomen. Deze laatste lie slaan uit 10 belastingkiezers, 1 woning kiezer, 12 loonkiezers, 2 spaarhankkieze.' s, 1 vaartuigkiezer en 2 examenkiezers. TERNEPZËN. Op de voorloopig vast gestelde kiezerslijst komen voor 1535 kie zers voor de Tweede Kamer, 1522 voor de Prov. Staten en 1463 voor de gemeen leraad, legenresp. 1496, 1489 en 1431 in 1906. (V. C.) OUD-YOSSEAIEER. Hoe in den loop der jaren de gang van hol vloedwaler zicli wijzigt, blijkt wel het best uit den toestand in de Eendracht. Waar in vroeger jaren van dc Noordzijde hol water vloeide lol aan den polder Slabbecoorn in de nabij herd van Tholen, is langzamerhand dal punt steeds Noordelijker gekomen, lol aan hel Bosclihoofd, tol aan den Loguilpolder en thans reeds tol aan hot Veer bij Oud Vossemeer. De aanleg van den Slaakdani is o. m. een der oorzaken van deze wijzi ging. Do eenige dagen geleden door een ma rechaussee ,die per fiets van Stavenisse naar Tholen moest, verloren porie feuille met f340 is gevonden door een inwoner van eerstgenoemde gemeente en aan de bevoegde autoriteit tor hond ge steld. Bij de oefeningen mol granaatkartetsen aan de munitiefabriek aan de Hembrug had oen hevige ontploffing plaats, waar bij de werkman W. J. van den Berg, van Amsterdam, onmiddellijk werd gedood. Luitenant Schuurman bekwam over bijna het gehoele lichaam ernstige wonden; men vreest voor zijn leven. Een derde persoon werd licht gewond. Vier doctoren waren spoedig ter plaatse om hulp te vorleenen. Te Menaldum zou een vrouw, die vaak lijdt aan duizeligheid, bij haar huis in dc vaart een doek afspoelen. Terwijl zij daar mee bezig was, verloor zij hel evenwicht cn raakte halverwege te water. Zij weril er echter uitgeholpen, doch is weinige oogenblikken daarna door den schrik be vangen, gestorven. Te Akkrum werd Donderdag boelgoed gehouden bij oen han delaar in gedistilleerd. Tal van kruiken, flesschen werden verkocht, diverse likeu ren bevattende, volgens het etiquette. Toen iemand een Bosch rum gekocht had en den inhoud eens proeven ging, bleek deze uil water te bestaan. Toen ging men meer onderzoeken en ook de andere likeuren bleken water lo zijn, met wat kleursel vermengd. Een t'leseh Oranjebitter bleek... petroleum le bevatten! Natuurlijk groote consternatie onder dc koopers, dc notaris slaakte dc verkooping en Vrijdagmorgen bleek de handelaar mol de noorderzon vertrokken. E c n s m o k k e 1 a a r s d r a lil a. liet volgende brutale stukje speelde Dinsdag aan dc Hollandsche grens onder Srijbeck, gemeente Ginneken, af. Zekere voerman uil Mcerle (België), v. 11. genaamd, passeerde hier wekelijks hel Ncderlandsche grenskantoor en had dan gewoonlijk zakken lijnzaad geladen, zon ook weer gepasseerden Dinsdag. A'u had de commics-önlvanger oen nieuw toestel tol onderzoek van gevulde zakken ontvangen. En dit toestel, waar mede wordt aangetoond wal zich in den zak bevindt, bracht suiker le voorschijn. Toen nu dc zak werd afgeladen en op nieuw met het toestel werd onderzocht, gaf dit wederom suiker aan. Dc voerman, die blijkbaar van hot zaak je af wist, had inmiddels ongemerkt trof paard en dc kar doen koeren, en nu gins het ventre ii lorre naar België terug: (Ie streep, zooals ze hier zeggen, was spoe dig bereikt, daar hol Ncderlandsche grens kantoor er nauwelijks 5 minuten van ver wijderd is. Wel pakte de commies hel paard Dij don teugel, zoodat hij nog een eind word meegesleurd, maar dicht hij do grens geeft de voerman hem een trap, zoodal hij achterover op den grond tui melde en inmiddels was v. B. de streep over. Deze zal nu wel voerman af worden, want in Nederland zal hij zich wel niet mooi durven vertonnen, daar bij onderzoek van den zak bleek, dal hij behalve lijn zaad, 60 pond suiker bevatte. Naar de „Amersf. Cf." vertelt, had een boer uit Soest 300 eieren verkocht aan een zoogenaamde firma te Amsterdam, die volgens een advertentie een paar dui zend eieren kon gebruiken tegen ITiiikcn prijs. Yan betalen kwam echter niets. Dc boer ging naar Amsterdam, informeerde hij dc politie, kreeg weinig troost, zocht de firma zelf op en kreeg te hooien, dal de ze alleen dos Zaterdags uitbetaalde; dal was een regel en daarvan werd nooit af geweken. „Nu." zei de man, „ik kom dan wel eens terug, maar kan de firma mis schien nog meer eieren gebruiken, ik hel)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2