WHISKY/ bad nieuwste e ring buitenland^ >ER,Goes GOKS. J*o. 37. Dinsdag 26 Maart 1907. Derde Jaargang. ItE, Apotheker, baan Ui Cointre, Goes- Mijnt ellen NIUNDM-JVOENSMG- tn INIIDUIVNNB. "TmNEHLANDT^ iannenkoor. f 1.-. teering loeden - tof 6 April. 116. IN AGTEN. i, Den Haag. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. UIT DE^KtR^ Laarf 1907, bies in de Concert- ERBEEK, Sopraan ferdam. A. C. BRANDS, |iit Rotterdam. nit Goes. Isr otto lies. Lit en crème voor en, mooie dessins, Iprijzen. as Sporthemden, trtebonten 20, 23, ;ent. intjes en Streepjes en 20 cent en Theedoeken 10, cent. boie dessins 15, 20 25, 30, 40, 45 en kmanskielen f 0 90 IO, f 1.20. eepte-, bruine- en ig. leeren Broeken .50, f 3.00. ilen f I 00. oeken f2.00, F 2.25, mes f 7.50, f 8.00, 0.00. eken f 1.75, f 2 00, mogelijke gemaakte Jj'de Ondergoederen, |ïTsterke kwaliteiten. :en. rassen en Ledikanten, iërraaii enz. enz. sward. en, Draineerbuizen. Isteenen. >-( )-( )-( Malaria (Binnen koorts), Gebrek aan eetlust. Dr. DE VRIJ N ANNING" en n-- |eral verkrijgbaar a f 0* tegen inzending van p°ö L per Vs literflesch f 0.70. NIH ZEEUWSCHE aNIRANT Abonnementsprijs per 3 maan (km voor Goes 10.75, daarbuiten I 0.95 Afzonderlijke nummers A contant „0.06 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonai's I0.371/,, voor niet-abonné's„045 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Een valschc voorstelling. Reeds meermalen hebben wij er de aandacht op gevestigd in 't bijzonder die der arbeiders dat zoo het ministerie- Kuyper in 1905 nog aan het bewind ware gebleven, men nu zeker met de sociale wetgeving een heel eind zou zijn gevor derd; en dat met name de verzekerings wetten vermoedelijk al in het Staatsblad hadden gestaan. De vrijzinnigen kunnen dit kwalijk ont kennen, maar geheel toegeven mogen zij natuurlijk niet; dat zou een streep door hun rekening halen. Daarom moet er wat anders op gevon den, en wordt 't van die zijde nu voorge steld, alsof 't juist de arbeiders zouden zijn geweest, die in hoofdzaak de kosten der sociale wetgeving uit hun zak zouden hebben moeten bekostigen. Zoo schreef dezer dagen V. D. in de „Middelburgsche Crt": Noodig is, dat het groot en in afzien- baren tijd nooit voltooide werk van maatschappelijke hervorming breed en diep worde beschouwd, opdat niet zooals het ministerie-Kuyper wilde - aan de arbeidende klassen met de eene hand in den vorm van zwaardrukkende belastingen worde ontroofd, wat door de andere hand als voorziening in vele nooden wordt gegeven. Zoo ooit van machteloosheid kan worden gesproken, dan zeker ten opzichte der plannen van het „christelijk" kabinet, dat, door de sociale wetten vast te koppelen aan een protectionistisch stelsel onbekwaam bleek inderdaad aan de te zwaar ge- drukten in de maatschappij ontheffing van lasten te bezorgen". De Tariefwet krjjgt hier alzoo de schuld; door deze zou dus aan de arbeidende klasse worden ontroofd, wat den arbei der uit de sociale wetgeving zou zijn ten goede gekomen. Deze bewering is ten eenenmale valsch. Wij durven beweren, dat door de Tarief- wet het lot van de arbeidersklasse zou zijn verbeterd! Door de bescherming onzer nijverheid en industrie zou, zooals in andere landen is gebleken, de alge- meene welvaart stijgen; en al zouden ook sommige levensbehoeften in prijs geste gen zijn, ook het loon en de inkom sten zouden aanzienlijk zijn geklom men. Daarom is het ook onwaar, wat „Land en Volk" schrijft, dat, indien de verze- keringsontwerpen van het kabinet-Kuyper wet geworden waren, de toestand zou ge weest zijn„zeker zóó, dat de arbeiders de kosten grootendeels zelf zouden' moe ten betalen in verhoogden prijs van eerste levensbehoeften". Deze onjuiste voorstelling gaf „L. en V." ten beste in een polemiek met „het Centrum," welk blad, evenals wij, do aandacht er op vestigde, dat indien in 1905 de meerderheid Rechts ware geble ven, de verzekeringswetten er reeds zou den zijn. „Het Centrum" antwoordt nu met de verklaring te geven, dat „L. en V." niet kan ontkenne*, dat de verzekeringswet ten misschien reeds in het Staatsblad had den gestaan, indien het ministerie-Kuyper ware aangebleven. Maar dit vrijz.-dem. orgaan ook, insinu eert, dat de arbeiders dan zelf grootendeels de kosten hadden moeten betalen in den vorm van duurdere eerste levensbehoef ten. Bet insinueert niet alleen, het verklaart, dat dit zeker is. Natuurlijk! Al hetgeen ten ongunste der Rechterzijde kan luiden is, volgens ,L. en V.", en de „Midd. Crt." zeker. W ij tarten echter te b e w ij z e n, dat zulks ook inderdaad het geval zou zijn geweest en dat de prijs der eerste le vensbehoeften voor de arbeiders tot een zoodanige hoogte zou zijn opgevoerd, dat daaruit grootendeels de kosten der verzekering zouden betaald zijn. En wij vermoeden, dat gevraagd bewijs niet zal geleverd worden, omdat het niet te leveren is, terwijl we verzoeken wel te willen onthouden, dat nu nog steeds verzekeringswetten ontbreken, terwijl met verval der invaliditeit-verzekering, slechts de ouderdomspensioneering is voorgesteld. Alweer een leugen. Onder het motto „op een accoordje ge gooid" lezen we in het soc.-dem. week blad voor Zeeland de volgende plompver loren geuite zinsneden, die weer eens doen zien, hoet de sociaal-democraten denken over het geloof der Katholieken: „De Paus heeft ter gelegenheid van de De Ruyterfeesten op Zaterdag, aan ai de zich op dien dag te Vlissingen be vindende katholieken, dispensatie (ont heffing) verleend, zoowel voor de vas ten als onthoudingswet. Jongen jongen, wat zullen er van daag een katholieken in Vlissingen zijn om eens lekker uit to pakken. De paus dacht zeker, ik kan ze beter vrijheid geven, want ze zullen er zich toch niet aan houden. Als men nog geen eerbied heeft voor kerkelijke ceremoniën, moet men het door dergelijke besluiten wel krijgen". Mogen we opmerken lo. Dat Z. H. de Paus bedoelde dispen satie zal hebben verleend op verzoek en op gezag van Nederlandsche kerkelijke autoriteiten. 2o. Waaruit volgt, dat Z. H. d e Paus niet kan hebben gedacht aan de mogelijkheid, (volgens 't soc.-dem. blad) dat in dit geval de Katholieken zich toch niet aan; de vasten- en onthoudingswet zouden houden. 3o. Dat evenmin eenige kerkelijke au toriteit van deze gedachte kan zijn ge weest, omdat 4o. de grond, waaraan de dispensatie door heeren soc.-democraten wordt toe geschreven geheel onwaar is. Wanneer het infame stelsel, wat, in dit geval, door bedoeld blad den Paus wordt toegeschreven, in werkelijkheid ook maar in éénig epzicht door het zichtbaar Op perhoofd van Christus' Kerk werd ge- gevolgd, dan moet de redactie van het soc.-dem. weekblad voor Zeeland ons eens verklaren in verband met haar rede neering hoe 2. H. de Paus zich aan houdend, met kracht, tegen de vervolgings- wetten in Frankrijk heeft verzet. Heeft toen de Paus gedacht aan hetgeen hem wordt verweten: „ik kan ze beter vrijheid geven, want ze zullen er zich toch niet aan houden Laat, ter beantwoording dezer vraag, bedoeld blad zijn partijgenoot Ré de 1 even oproepen, en hij zalden Paus in 't grootste gelijk stellen! 5o. De oorzaak der bedoelde dispensa, tie ligt natuurlijk op een heel andere plaats, dan waar dit soc.-dem. blad haar zoeken wil. Gerust durven we verklaren, dat de be weegreden tot deze dispensatie er eene was van toegenegendheid, van goedheid, van welwillendheid. „Men moet toch kunnen eten!" zeggen zeker de sociaal-democraten! Welnu, de Kerkelijke Overheid zal in dit geval met hen van dezelfde meening zijn geweest; de kerkelijke Overheid zal geweten hebben, dat de vreemdelingen, die naar de De Ruyter-feesten te Vlis singen zouden optrekken, velen in ge tal waren, zij zal tevens vermoed heb ben, met 't oog op het betrekkelijk ge ringe getal van restaurants e. d., en bij den grooten toevloed van menschen, dat er in de verschillende eet-gelegenheden plaats te kort zou komen niet alleen, maar vooral vasten-voedsel zou ont breken, om alle hongerige magen te vullen. En toch de sociaal-democraten zul len het met ons eens zijn is het niet slecht, er voor te zorgen, dat honger kunne worden gestild. Is het dan niet alleszins te p r ij z e n, dat, door Pauselijke dispensatie, op den dag van 23 Maart, het gebod in de vasten- en onthoudingswet, voor hen, die zich dien dag te Vlissingen zouden be vinden, werd opgeheven? „Als men nog geen eerbied heeft voor kerkelijke ceremoniën (sic), moet men het door dergelijke besluiten wel krijgen," be weert dit soc.-dem. orgaan. Integendeel; ieder weldenkende moet daardoor juist eerbied voor die kerkelijke „ceremoniën" krijgen. De Crisis. Men leest in het „Vaderland": „Wij kunnen verzekeren, dat het be richt van de „Nieuwe Kotterd. Ct." waarin een spoedig einde van de crisis Wordt in uitzicht gesteld, van allen grond is ontbloot. De toestand is als volgt: De rechterzijde heett een opdracht ontvangen, maar die niet aanvaard (de juistheid hiervan houden wij vol, on danks de tegenspraak van „De Stan daard" en verschillende andere bladen van rechts). üp dit oogenblik heeft niemand een opdracht en is dus ook niemand bezig met het formeeren van een Kabinet". Dit laatste is juist, en ook kan waar zijn, wat het „Vaderland" schrijft, dat het einde der crisis nog niet zóó nabij is, als de „N. R. Ct." schijnt te meenen, schrijft het „Centrum". Maar wat het Haagsche orgaan zegt over een opdracht, die aan de Rechter zijde kzou zijn gedaan en niet panvaard, dit moeten wij opnieuw en zeer beslist als onwaar quahficeeren. Het feit, dat de Koningin verschillende leden van Rechts ontvangen heeft, betee- kent toch niet, dat H. M. aan een van hen een formeele opdracht tot Kabinets formatie heeft gedaan. Het is ons onbekend, uit welke bron, of uit welke bureaux het „Vad." zijn in lichtingen ontvangt; maar dat ze onjuist zijn staat vast. Het blad of zijn berichtgevers phanta- seeren en nemen hun vvensch voor de werkelijkheid. Men moet toch aan de Rechterzijde „lafheid" kunnen verwijten I Wat nu de pogingen van mr. Cort van der Linden betreft, vernamen wij, dat deze inderdaad getracht heeft mèt leden der Rechterzij een zaken-ministerie te vormen, wat mislukte. De reden van dat mislukken kunnen we daar laten. Toen poogde de heer Van der Lin den een kabinet bijeen te brengen uit leden der drie vrijzinnige fracties. Maar ook hierin slaagde hij niet. En thans is, gelijk het „Vad." schrijft, niemand bezig met het formeeren van een kabinet. Of de onmacht der Linkerzijde, om de crisis op te lossen, reeds voldoende ge bleken is en de Kroon derhalve een be roep zal doen op de Rechterzijde, moet de naaste toekomst leeren. Wellicht staat nn te geschieden, wat volgens het „Vad." reeds geschied zou zijn: het verleenen van een formeele op dracht aan een lid der Rcchtsche partijen. FRANKRIJK. Hoe de Fransche onderwijzers den gods dienst uit het hart der kinderen rukken? Daartoe leze men 'tvolgende: In de vergadering van de „Patrie fran- faise" heeft Zaterdag het nieuwe lid der Academie, Barrès, een rede gehouden te gen de anti-godsdienstige onderwijzers, waarin hij o.a. sprak: Eens had een meisje van zeven jaar „de fout" begaan om Zondags naar de H. Mis te gaan, en toen kreeg zij order om Voor de volle klas op een tafel te gaan staan en het „Onze Vader" op te zeggen, Onze Vader, die in de Hemelen zijt..., Wat, zegt de onderwijzer ,is uw vader in de hemelen! inaar ik heb hem juist, zien voorbijgaan En de Idas lachte. Geef ons heden ons dagelijksch brood Hoe, is 'tniet uw vader, die bakker is, die u brood geeft, grinnikt de onder wijzer. En zoo moest het kind tot het einde doorgaan en werd aan de bespotting prijs gegeven. juen volgenden Zondag ging zij weer ter kerke. Do onderwijzer deed haar weer op de tafel plaats nemen en eischte, dat het kind het „Wees gegroet" zou opzeggen. i En 'tkind bad: Wees gegroet, Maria.... Zoo, spot de opvoeder, kent ge dan die vrouw? Men groet slechts vrouwen, die men kent' Heeren, zoo ging Barrès voort, bij onze lafheid, zóó behandelt men in Frankrijk kleine Fransche kinderen. Dit voorval wekt uw verontwaardiging, maar verwonderen kan het u niet: ge kent zeer veel feiten van dit allooi. Is het geen schandaal, dat zulke taferee- len kunnen voorkomen! Dezer dagen stierf te Parijs een geleerd scheikundige, Berthelot. Met groote eer, op kosten van den Staat werd deze man begraven. Berthelot was vrijdenker. Bij de lijkbaar van andere groote geleerden yan frankrijk, wier verdiensten zeer zeker niet geringer waren dan die van dezen over leden scheikundige, heeft men volstrekt niet zooveel rouwmisbaar gemaakt. Waar om? Wijl van Ampère, Pasteur enz. ge kend was, dat zij met het Christendom en het geloef aan God niet hadden gebroken. W e gelooven dus ook niet ver van de waar heid te zijn door te bewenen, dat Berthelot zijn nationale begrafenis te danken heeft minder aan zijn wetensc-happelijken arbeid dan aan het feit dat hij bekend stond als bestrijder van den godsdienst en als godlochenaar. Het anti-katholiek sectarisme strekt zich uit tot Madagascar, waar de socialist- milionnair Agagueur onderkoning is en vorstelijk betaald wordt. In de groote Afri- kaansche koloniën hebben de missies alles gedaan op onderwijsgebied en zulks met privégiften. Thans heeft Agagueur een maatregel genomen waardoor een honderd tal dorpscholen zal worden gesloten. Hij heeft voorgeschreven dat men geen onder richt meer geven zal in de kerken. In 19 van de 20 gevallen dient de kerk te vens tot school, of liever omgekeerd, pe hoofden van 't onderwijs zijn niet geraad pleegd. Geen dag uitstel is er verleend. Hierdoor zoo schrijft men uit Tananarivo aan de „Débats", zijn duizenden kinderen zonder onderwijs geraakt. Dit voorschrift, zoo lezen wij in den zelfden brief, geeft slechts het voorspel van een algemeenen kruistocht tegen allen godsdienst. Wij weten uit goede bron ien van verschillende zijden, dat de onderwij zers der officieele scholen last hebben des Zondags in hun scholen les te geven om de dwaasheid van alle godsdiensten te verkondigen. Van den anderen kant heeft het volk last niet te zamen te komen om te bidden huiten den Zondag en geen inzamelingen te doen voor de behoeften van den eerediens t. Dr. Mauchamp, Fransch onderdaan, chef van den geneeskundigen dienst te Mara- kesj in Marokko, werd door inboorlingen vermoord. De Fransche gezant diende een protest in bij 't corps diplomatique. Naar aanleiding van den moord op dr. Mauchamp werd onmiddellijk een kruiser naar Marokko gezonden. ENGELAND. In Engeland is ,de Anglicaansche kerk de staatskerk, die ruim wordt gesubsidi eerd. Doch het Anglicanisme heeft weinig invloed meer buiten de hoogere kringen. Geen wonder, dat een motie tot scheiding van Kerk en Staat in het Vereenigde Ko ninkrijk werd aangenomen met 198 tegen 90 stemmen. Het geldt hier echter niet ge lijk in Frankrijk een strijd tegen den gods dienst, maar tegen de bevoorrechting yan ééne kerk boven de andere. Wordt (die scheiding ooit „wet", dan zal Engeland als Amerika toonen eene loyale opvatting van vrijheid te hebben, wat den Katholieken zeker ten goede zal komen. RUSLAND. Gevaarlijke ziekenbrief jes.Te Bakoe heerscht onder de werklieden gis ting tegen de geneeskundigen. Zij kregen niet gemakkelijk genoeg een ziekenbriefje als zij lust hadden om te luieren. Voort durend ontvingen de axUen bedreigingen, en het geneeskundig en verplegend perso neel heeft verklaard, niet langer dienst te kunnen doen indien de toestand niet verbetert. Reeds hebben twee artsen de plaats verlaten. Te Petersburg gelukte het 18 personen uit de gevangenis te ontsnappen. Nadat ze eerst de muren van hun cachot doorge broken hadden, klommen ze langs de dak goot op het dak en lieten zich van daar langs stukgescheurde lakens op de binnen plaats der kerk zakken, die aan de gevan genis grenst. Van hieruit konden ze na tuurlijk gemakkelijk ontsnappen. Alle po gingen om hen terug te vinden zijn tot dusver vruchteloos. In de provincies Samara, Saratoff, Ka- zar en Nisjni-Novgorod neemt de ellende van den hongersnood steeds toe. Koren wordt slechts in zulke kleine hoeveelhe den uitgedeeld, dat het nauwelijks voldoen de is om de bewoners van den hongerdood te redden. Duizende menschen sterven aan typhus, scheurbuik en ingewands-aandoo- ningen, veroorzaakt door gebrek aan voedsel. De crisis. „Land en Volk" ver neemt, dat de heer Cort van der Linden zijn mandaat tot Kabinetsformatie heeft neergelegd. De „Standaard" schrijft: „Wij hebben ons in staat willen stellen om uit de allerbeste bron mede te deeleii wat er waar is van de verhalen in een deel der vrijzinnige pers omtrent een opdracht aan mr. Heemskerk tot Kabinetsformatie en mislukte pogingen zijnerzijds om daar toe te geraken; en hebben ons derhalve bij mr. Heemskerk zelf om inlichtingen vervoegd. Mr. Heemskerk machtigde ons te verklaren, dat hij geen opdracht tot Kabinetsformatie heeft ontvangen; óók niet zich heeft belast met voorbereidende stappen; en dat hij geen enkele poging in dien zin heeft aangewend." Zal nu de Rechterzijde worden aange zocht? Een lieve politicus. De „Zul- phenschc Courant" schrijft over Mr. Goe man Borgesius: „Een der hoofdmannen van links heeft het Kabinet gevormd. Ze ker, maar hij zelf nam er geen zitting in, om allen personenstrijd te bannen; een jaar lang zweeg hij om dezelfde re den, waar 't land behoefte had aan ver zoening". Wanneer men dit leest, voelt men dan niet, dat voor Mr. Goeman Borgesius in het politieke eigenlijk geen qualificatie be ter past dan die van een lief mensch? Na al het kwaad, door de schandelijke campagne van 1905, goeddeels onder zijn leiding aangericht, het op het heftigst aan blazen van den partijhartstocht, gelijk die zich uittierde op den avond der herstem mingen, wil Mr. Borgesius nu naar al len kant afzoenen. Is het niet roerend? Nog treffender ware de schildering ge weest, als de „Zutphensche Courant" er had bijgevoegd, dat het blijven huiten het Kabinet zelfs in strijd met particuliere be langen is geweest. Maar men kan niet alles zeggen. D e „B er li n". Mrs. Gostling ,de vrouw van één der stokers ,die bij de ramp van de „Berlin" het leven liet, zendt een schrij ven, waarvan de vertaling luidt: „In verband met de ramp van het stoom schip „Berlin" zou ik u erkentelijk zijn, indien u dezen brief in de kolommen van uw blad zoudt willen opnemen. t Het is mijn oprecht verlangen om te zeggen hoe erkentelijk en dankbaar ik ben ten opzichte van die menschlievenden, door wier onvermoeid zoeken, het stof felijk overschot van mijn dierbaren echt genoot, John Jackson Gostling, aan mij werd teruggegeven, en uitdrukking te ge ven aan mijn bewondering voor die dap pere en edele helden, die met levensge vaar, zoo zelfopofferend de overlevenden redden van het wrak van de „Berlin". Om in, woorden te kunnen uitdrukken hoeveel wij, Engelschen, u allen ver-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1