la i e k. TERIE OUTS, izyn O ES. IkbankT rs 99 pet., Zaterdag 23 Maart 1907. Berde Jaargang. R Versckijnt ellen MUMtt-, IIEISIU- in VBI1DAGAV0ND. BUITENLAND. UIT ZEELAND^ Cents Sigaar. GOES, 3N-C0STUUMS. /elke netjes IN o. 36. Iantels en I, 232 en 233. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad. Voorzichtigheid geboden. HAARIIOKDGiv ■>tl)n omboord. Icstr. C 31, Goes. &OULMY BAAR, ppolie. ntie worden nieuwe dt onder strengste icht per keer of bij Coupon 1 Juni fine Kade. voor het Wieden van leveren mooi werk, ken waarin de poters Ie maken, later de f een zeer voordeelig an worden. Vier, vijf of Len Schoffelploegje, n Balansploegjes in |yth Nonpareil Zaai- kunnen alleen geleverd ZOON, Goes. LEUZE. ITUUMS K K E N 1btiste blouses |bl0uses T O F F E N. |op zich wachten. Door dit iLBOER, Oude Pekela. N za, slechte spijsverteeringi gst van 40 cent. by W. Hubregtse, Korte Hoek bij O. de Fouw; ftte Vlissingen bij A 0. mslag b(j M. Eiemens Dz- Iberte Camperland bij A. [Bath bij J. Vogel Cz.; te Irbaan Ui Cointre, Goes. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant „0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.37voor niet-abonnë's„045 BureauLANGE V0R5TSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Wegens den feestdag van Maria-Boodschap zal dit blad inplaats van Maandag- op Dins dagavond verschijnen. Platen: De Russische .Keizerin met den troonopvolger; portret van ,de Ruyter en verschillende voorstellingen hiem betref fende, ook zijn praalgraf; het in de lucht gesprongen oorlogschip „Jena"; worstel wedstrijden te Berlijn; landbouwschool voor vrouwen in Italië; wintersport te Drontheim; een romantisch vorstelijk hu welijk, met tekst. VerhaalMededingers. Wanneer ons land ooit de gruwelen van den oorlog mocht ondervinden, dan zal dat vermoedelijk slechts zijn, wanneer twee groote rijken slaags geraken, die, om tot slag te komen, door Nederland moeten trekken, of zelfs den slag op Nederlandsch grondgebied, of zijn kusten zouden willen leveren. Tusschen Engeland en Duitschland heerscht sinds lang spanning; een span ning, die nog niet zoo heel lang geleden, een zoo hoogen druk had bereikt, dat pen crisis te vreezen was. Bij de jongste Oorlogsbegrooting in de Eerste Kamer is dit niet onduidelijk te kennen gegeven, terwijl indertijd de „Standaard" er over schreef. Bij oorlog zou het voor Duitschers en Engelschen natuurlijk van het allergrootste belang zijn, dat zij van ons land een groote terreinkennis bezitten en met de bevaar baarheid onzer wateren goed op de hoogte zijn. Nu doen er zich verschillende teekenen voor, die ons niet overgerust doen zijn. Het is bekend, dat de Duitschers juist aan onze grenzen hun veld kiezen voor drukke oefeningen. Ook komen er zoo nu en dannatuur lijk als de wind naar ons land waait, (en dat schijnt nog al vaak te gebeuren) ballonnen boven onze velden zweven en niet hoog genoeg van den grond om met instrumenten niet als drijvende observatie posten te kunnen dienst doen. En als die ballonnetjes dan eindelijk in ons goede land zijn neergedaald, dan blijken de luchtreizigers te zijn Duit- sche officieren. In het stadje Crefeld bij de grens heeft de Duitsche Keizer pas een heel regiment „danshuzaren" gelegd; maar dat deze heeren meer kunnen dan „dansen", bleek bij een bezoek aan hun „collega's" in Venlo; daar stond men te kijken over de groote terreinkennis van ons }and, die de danshuzaren bezaten en over hun ge oefendheid als ruiter. Op 't eerste signaal zouden déze huza ren spoedig ons land kunnen binnen „dansen". Op de reede van Vlissingen had eenige jaren geleden een „vriendschappe lijke begroeting" plaats van eenige Duit sche oorlogsschepen. Er is toen beweerd en we hebben van geen tegenspraak gehoord dat de slimme Duitschers overdag vriendschaps- toasten sloegen, terwijl ze 's nachts sliepen? Neen: heimelijk peilingen op de Schelde verrichtten. Ook is toen opgemerkt, dat onze troe pen, wat vroeger weinig of nooit voor kwam, bizonder druk hun oefeningen hiel den langs onze duinen en aan onze zee kust. Zoo kwam een Engelsehe vloot „vriend schap betuigen aan IJmuiden, terwijl, zoo waar, in hetzelfde seizoen de Engelsehe vloot haar manoeuvres ging houden in de Oostzee, vlak onder de oogen der ver bolgen Duitschers. Onlangs is er voor eeniga dagen een Duitsch oorlogsschip te Vlissingen geweest, en nu is daar ter eere van De Ruyter weer een groote Duitsche oorlogs bodem gearriveerd. Wij zouden nu de betrokken autoritei ten in overweging willen geven een oogje in 't zeil en vooral onder het zeil te houden, en toe te zien, of die Duit schers, bij nacht en ontij, nog wat an ders doen, dan hulde brengen aan onzen De Ruyter. Want ondanks vredesconferenties en hof van arbitrage zijn de toestanden nog zóó, dat een kleine vonk den oorlogsfak kel kan ontsteken, en mogelijk is oor logsgevaar dichter bij dan men vermoedt. In ieder geval dient men op afles te zijn voorbereid. En dan is het allerminst in het belang van Nederland, dat naburige groote mo gendheden goede kennis hebben van ons terrein en van de bevaarbaarheid onzer wateren. Te voorkomen, dat die kennis wordt opgedaan, is plicht. De Domper. Integenstelling met de „Midd. Crt.", welke tenminste nog even van de pede van mr. van Wijnbergen melding maakte, zweeg do „Goesche Crt." daarover geheel. Aangelegenheden, de Katholieken be treffend, vallen bij deze redactie geheel onder de contrabande, pis dingen, die bij haar volstrekt niet thuis behooren. Voor de „Goesche Crt," zijn de Lsoc.- demokraten heel wat groote re Pieten dan die „dompers" van Katholieken! Natuurlijk, die soc.-democraten zijn anti-clericaal, en daarmee js alles gewon nen. Heeft ons stadje Jhet voorreeht( I), dat een der roode heeren of dames het met een bezoek vereert ter verspreiding hun ner beginselenkomt de een o£ andere losloopende soc.-democraat hier zijn of hare welsprekendheid verspillen 'tis de „Goesche Crt.", die daarvoor, althans in den regel, eenige plaats in haar ko lommen zal geven. Maar treedt hier op in een openbare vergadering een Katholiekdan zwijgt de „Goesche Crt."' Best mogelijk is 't, dat dit Goesche blad aan het gezelschap van Loopuit, (den citaten-fabrikant), Ossewaarde, Roosje Vos, Sannes, e. a. een bijzondere voor keur geeft, maar toch, dacht ons, waren er nog lezers der „G. Crt.", die ook wel iets wilden weten van een redevoering, als door het Kamerlid mr. van Wijnber gen gehouden. Het volkomen stilzwijgen van dit blad over deze rede is intusschien voor pns het verblijdend teeken, dat de Katholieken de „Goesche Crt." niet meer willen en niet meer van noode hebben, en dat de vrijzinnigen van de rede van pen Katholiek Kamerlid niets mogen vernemen. FRANKRIJK. Kardinaal Richard, de noodzakelijkheid beseffende om vooral in deze dagen van kerkvervolging en van zware beproevin gen voor do Katholieken met verdubbel den ijver zorg te dragen voor de geeste lijke behoeften der zielen, heeft op de geloovigen van zijn diocees een beroep gedaan, ten einde door hun geldelijke bij dragen in de gelegenheid te worden ge steld te Parijs een aantal hulpkerken te stichten. De kardinaal wijst op de drin gende noodzakelijkheid om, vooral in de arbeiderswijken, zoo spoedig mogelijk een dertigtal hulp- of bijkerken op te rich ten. „Doch terzelfder tijd", zegt hij, „fust op ons de plicht om te onderhouden het geen bestaat, een plicht des te moeilijker te vervullen, daar de nieuwe wetgeving op de scheiding tusschen Kerk en Staat lil - w hi! '„I - I onzen toestand zeer ernstig verslecht heeft". Daarom doet Zijne Eminentie een dringend beroep op de milddadigheid der Parijsche Katholieken onder wie, zegt hij, er zich bevinden, die beschikken over zeer aanzienlijke jaarlijksche inkomsten, en hij stelt aan zijn diocesanen ter navolging ieder overeenkomstig zijn vermogen of verdiensten het voorbeeld gegeven door een hunner, die gedurende de laatste jaren voor het katholiek onderwijs en an dere godvruchtige doeleinden meer dan 2 millioen francs schonk. Franse h-republikeinsche „ge- we tensvrijheid". In de Kamerzit ting interpelleerde abbé Gayraud do Re geering over het gebeurde in het hospi taal te Toulon, waar, zooals men weet geen enkele der slachtoffers van de „Je- na" de genademiddelen der Kerk ont ving. Minister Thomson (Marine) ant woordde dat de directie van het hospitaal zich gehouden had aan de sinds 1903 be staande voorschriften krachtens welke aan de geestelijken toegang wordt verleend tot die zieken, welke naar hen vragen. Door dit voorschrift wordt de gewetensvrijheid geëerbiedigd. Welnu, de directie van het hospitaal te Toulon verklaart, dat geen enkele der gewonden om geestelijken bij stand heeft gevraagd. Ergo Een ellen dige drogreden! Immers gesteld: een aan tal drenkelingen liggen bewusteloos te wa ter en zijn niet in staat de hulp in te roepen van de bemanning eener redding boot, die zich jn hun onmiddellijke na bijheid bevindt. Volgt uit het feit dat zij niet om redding vragen kunnen, nu ook dat zij niet gered willen worden? Het ware krankzinnig zulks te veronderstellen. Tal van leden der Rechterzijde merkten den minister van Marine dan ook op dat. zeer velen van de /.waar gewonde slachtof fers te Toulon physiek met bij /nachte wa ren aan het verlangen naar een priester uitdrukking te geven, zoodat de prachtige Franseh-republikeinsche gewetensvrijheid thans ongetwijfeld menigen armen zeeman, die de troostmiddelen der Kerk gaarne had ontvangen, heeft laten sterven zon der geestelijken bijstand. De overwegend- atheïstisch-gezinde Kamer juichte de drogreden van den minister natuurlijk toe en verwierp een voorstel van abbé Gay raud om in het bewuste hospitaal-regle ment een verandering te brengen met 378 tegen 154 stemmen. De Fransche vloot gaat zonder oorlog, naar het schijnt, verloren. Nu wordt uit Toulon weer aan de „Éclair" gemeld: Er werd een lek ont dekt aan boord van den „Sharles Martel". Een paniek ontstond onder de beman ning. Officieel echter is nog niets bekend. Het „Journal des Débats", dat het ge rucht van boos opzet bij' de ramp der „Jena." verspreidde, verneemt uit Toulon, dat in de jnuniüekamer der 42 m.M. ka nonnen een lijk is gevonden, niettegen staande de toegang tot de afdeeling steeds streng verboden is. SPANJE. De Koning van Spanje heeft Z. H. den Paus gevraagd, peet te willen zijn ,van het kind dat hem geboren zal worden. De Paus heeft het verzoek ingewilligd. RUSLAND. De zwarte pokken te Odessa breiden zich snel uit; 85 pCt. der aangetasten sterft; de vreemdelingen hebben zich doen vaccineeren, maar door de overgroote vraag is de voorraad entstof in de stad geheel uitgeput; er heerscht een ware paniek. Te St.-Petersburg heeft de politie de lucht gekregen van een plan der sociaal- revolutionnairen, om zich een groot be drag aan contanten te verschaffen. Dit geschiedde door in beslag genomen stuk ken. Zelfs brieven van doema-afgevaardig- den zijn onderschept en geopend, ofschoon daaruit niets is gebleken, dat zij bij het plan betrokken waren. Alle banken, staats kassen en geldverzendingen staan of ge schieden nu onder speciaal toezicht der politie; zelfs zijn de goud- en platinasta- ven uit het museum van het technologisch instituut naar de munt overgebracht. Ook in de grootvorstelijke paleizen is de be waking versterkt geworden. ENGELAND. E e n k i n d e r-m i n i s t e r. In En geland stelt de Nationale vereeniging ter voorkoming van wreedheden jegens kinde ren ernstige pogingen in het. werk, om een nieuw ministerie in 't leven te (roe pen. Men wil een minister voor kinderen aanstellen, die zich uitsluitend met de pio- reele, sociale en opvoedkundige belangen der kinderen heeft bezig te houden. |Een leider der bovengenoemde vereeniging be weerde zeer juist, dat waar men een mi nister voor varkens, vee en koren bezit, een ministerie als door hen bedoeld wordt, zeer zeker reden van bestaan heeft. BELGIË. De strijd tegen de slechte huizen wordt door Antwerpens burgemeester voortgezet en de liberale pers blijft daarover jam meren. We lezen in het. Vlaamsche hoofdor gaan De „Precurseur" heet. het een schandaal en de „Matin" roept: Genoeg! en wekt weer het medelijden op met de „onge lukkige vrouwen" die men daar aantreft en die „weenend, weerloos, als waanzin nig door de politie worden meegesleurd". En ziedaar bladen die, als men de non nen in Frankrijk met wapengeweld uit hare kloosters dreef en vrouwen met ge weerkolven uit de kerken joeg, geen woord medelijden over hadden voor ehristene vrouwen en de Fransche vervolgers toe juichten en aanmoedigden. AMERIKA. Volgens Amerikaansche bladen zijn in do laatste 20 jaren in 't gebied der Ver- eenigde Staten rond 1.000.000 huwelijken ontbonden en in minstens 2.5000.000 ge vallen is tevergeefs door huwelijksmoe- den de uitspraak der rechtbank ingeroe pen. Gemiddeld komen dus zoowat ieder jaar 50,000 echtscheidingen voor, per dag op Zondag hebben geen rechtszittingen plaats 170 en per uur 8. En 't wordt nog veel interessanter. Want als de schei dingswoede stijgt in dezelfde mate als nu, dan moeten al deze getallen over 20 jaar vervijfdubbeld worden. GOES. Woensdagavond vergaderde ten stadhuize het in 't begin des jaar gevormde De Ruyter-Comité onder presidium van den Burgemeester, den heer De Koning Kooy. Behalve uit dezen als voorzitter, bestaat het comité uit de heeren. J. Fransen van de Putte, M. H. Harinck, J. de Hoogh secretaris, J. M. Kakebeeke en J. Witkam penningmeester. In den loop dezer week zullen van wege dit Comité circulaires worden verspreid met een inteekenbiljet er bij. Dit biljet zal worden teruggehaald. Het zal echter ook gaarne ingevuld door een der leden van het Comité in ontvangst worden ge nomen. Het voornemen is de verzamelde gelden voornamelijk te besteden voor de stich ting van een eigen grooter ge bouw voor de Zeevaartschool te Vlissingen, waaraan dringend be hoefte bestaat en da.t als een herinnering aan den eenvoudigen, verdienstelijken Zeeuw, Nederlands grootsten zeeheld. Het is zeker overbodig te zeggen, dat ook Goes bij den bloei van zulk een school veel belang heeft. Vele jongelui uit onze omgeving ontvingen of ontvangen nog hunne opleiding aan die nuttige stichting, die voortaan den naam dragen zal van „De Ruyter". Voor een matig Bezette zaal hield Woensdagavond dhr. F. Keulemans van Middelburg alhier voor de vereeniging „Handelsbelangen" een lezing over het middenstandsvraagstuk. Uit deze voordracht kunnen wij slechts aanstippenGelijk stoom en eleotriciteit den stoot gaven tot de arbeidersbeweging, zoo heeft op ceconomisch gebied de midden standsbeweging haar opkomst te danken aan velerlei poging om den middenstand dood te drukken. Jaren ging de midden stand gebogen onder den druk van 't fa briekswezen de Handel onder die van 't Grootkapitaal. De coöperatie derarbeiders, kapitalisten en ambtenaren bedreigde den winkelier. Alleen hij die voldoende kapitaal en de noodige scherpzinnigheid bezat bleef op de been. Sommige verschijnselen deden voor spellen dat de middenstand, voornamelijk bestaande uit kleine industrie en handela ren er aan moest Laksheid en sleur droegen er toe bjj. Doch die tijd is voorbij. De geduwde middenstand ontwaakte. Dank zij de energieke leiding van enkele voor mannen uit dien stand, ontstond er een opleven. Wat kan gedaan worden tot opheffing van den middenstand? De middenstand steune niet op den wet gever alleen, maar trachte door eigen stre ven en initiatief tot verbeteriug te geraken. Betere boekhouding is noodig. De han delsman moet weten wat hij rijk is. Op verschillende plaatsen is men in die richting reeds werkzaam. Het geven van crediet op langen termijn is van invloed op administratie en boek houden. Het verdient toejuiching dat dat credietgeven beperkt wordt. Ook crediet nemen is aan de orde gekomen. Hoe komt de winkelier aan geld, aan crediet? Die moeilijkheden kunnen onder vangen worden door 't onderling crediet, het collectief crediet en 't gezamenlijk borg zijn bij een bankier. Hiermede is een begin gemaakt door de Amsterdamsohe Winkeliersvereeniging. Twee jaar geleden heeft te Middelburg de vereeniging „Handelsbelangen", een dergelijke poging gewaagd. Het kapitaal wordt bijeenge bracht door aandeelen van f50, die in 10 termijnen, mits binnen 10 maanden, kunnen worden volgestort. Wie nog niet volge stort heeft, geniet geen rente of dividend. Men moet lid zijn van „Handelsbelangen", het bestuur Beslist over al of niet toetreden als aandeelhouder. Het wordt ter zijde ge staan door Commissarissen. Het mag tot f250 toe voorschot geven zonder borg, mits het aandeelenbewrjs in pand gegeven wordt. Spr. deelt mede hoe de werking dezer banken in Oostenrijk is. Ook de infoimatie en Incasso is ter hand genomen. De incassobanken bewijzen belangrijke diensten. Van meer overwegend belang is de vermeerdering van vakkennis en de verbetering vau 't ambachtsschool- onderwijs. Coöperatieve aankoop en aanschaffing en verbetering van werktuigen. Deze vraag stukken zijn van meer ingrijpenden aard. Het is een eisch van zelfbehoud, zich te wapenen tegen de bedreiging met den ondergang. De arbeiderscoöperatie tracht de mid denstanders overbodig te maken en het kapitalisme doet daaraan mee. Het tarief blijve onbesproken. De overheid dient de kwalen te kennen van hen die geholpen moeten worden. De samenstelling van de commissie voor den middenstand door minister Kuyper heeft den middenstand aan zich verplicht. Ten onrechte is met die Staatscommissie wel een loopje genomen. De enquête door de Staatscommissie van '90 voor den arbeid heeft geleid tot een begin van sociale wet geving. Dit kan ook 't gevolg zijn van de commissie voor den Middenstand. Zij zal met hare rapporten de gegevens aan de regeering verschaffen voor de opheffing van den middenstand noodig. Meer dan een minister heeft echter reeds maatregelen genomen, voordat deze commissie gesproken had. Minister Loeff en Veegens hebben sympathie getoond met de middenstands- beweging; f4000 is uitgetrokken om de o; richting van middenstandsbanken te be vorderen. Minister Rink heeft 'n subsidie van 50 procent toegezegd voor cursussen en scholen voor den middenstand. Aan sommige inrichtingen van onderwijs behoort administratie en boekhouden ge doceerd te wordenhier kon de regeering te hulp komen, gelijk ook in België geschiedt. In Duitschland steunt de regeering (50 millioen mark in Pruisen) de credietbanken. De kleine plaatselijke banken kunnen daar door staande blijven. Minister Veegens is daarvoor nog niet te vinden. Voor den kleinen industrieel zijn geen scholen, terwijl er drie hoogeschoien zijD. Het technicum door minister Kuyper gewild beloofde iets, doch dat is 'tniet wat de kleine i-.ij veraar in onze moderne maatschappij noodig heeft. Steun ook voor meestercursussen, gelijk er een te Zutfen en een te Amsterdam bestaat is eveneeDS gewenscht, teneinde het vak te verheffen. Die cursussen hebben in België 't burgerrecht verkregen. Straks zal dit ook, dank zij 't initiatief van den heer Tutein Nolthenius, in ons land 't geval zijn. Steun ook aan tentoonstellingen en aan inrichtingen tot verbetering der werk tuigen geljjk de Belgische regeering doet. W(j vestigen de aandacht op een in dit. blad voorkomende advertentie, nit welke blijkt, dat de „W,ereldkl'ok" nog tot Zondag te bezichtigen is.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1